DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Duitsch-Japansche verdrag. Nopi steeds schermutselingen op de fronten. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 278 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 26 November 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dr. Göbbels spreekt voor de Duitsche zenders. De algemeene toestand. De meening in andere landen. DE STRIJD OM MADRID. 138e Jaargang Oost-Indië zou worden verdeeld 1 Opzienbarende onthulling omtrent een geheim protocol. De Spaansche revolutie De Italiaansche actie op de Balearen. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 26 November. Wie gisteravond om 20 minuten over zes zijn radio-toestel had afgesteld op een der Duitsche zenders, die had gedurende onge veer 20 minuten den Duitschen rijksminister Göbbels kunnen aanhooren. De heer Göbbels heeft voor alle zenders het accoord tusschen Duitschland en Japan voorgelezen en daarna eenige commentaar gegeven op dit nieuwe verdrag, commen taar, dat echter weinig nieuwe gezichts punten opende. Het eenige bijzondere kun nen wjj hier in een paar zinnen weergeven: le. de anti-communistische actie gaat niet tegen een bepaald land, zelfs niet tegen Rus land, maar alleen tegen de Komintern, die over de geheele wereld revolutie wil ont ketenen, die de bevolkingen ophitsen, die de cultuur willen vernietigen, die bloed baden uitlokken, enz. enz. 2e. het verdrag heeft een positief defen sief karakter; Duitschland en Japan willen heelemaal niet provoceeren, maar zich ook niet meer laten provoceeren. 3e. Beide landen hopen, dat andere landen zich bij hen zullen aansluiten, om zoo moge lijk de heele menschheid te verdedieen tegen de Communistische Internationale, die den wereldvrede bedreigt. Zoo ongeveer heeft de heer Göbbels het verteld voor de microfoon en zoo hebben millioenen Duitschers en misschien mil- lioenen buitenlanders het gehoord. En zeer zeker zullen de Duitschers gegrepen zijn door de stem van Göbbels, want het kan niet ontkend worden, dat de rijksminister zijn rede goed bestudeerd had en precies wist, waar hij figuurlijk gesproken met de vuist op tafel moest komen. U „Het verdrag heeft een zuiver defensief karakter". Wij moeten dat natuurlijk aan nemen, maar toch wordt er een zeer eigen aardig Jieht op geworpen door een meening, die in Engelsche politieke kringen geuit is. Men meent daar n.L, dat het aanvankelijk in de bedoeling van Japan lag, om met Duitschland samen een aanval op Sovjet- Rusland te ondernemen. Dit plan moet al 2 <4 jaar oud zijn en toen voor Duitschland onuitvoerbaar geweest zijn, ook al omdat Duitschland toen nog geen krachtig en uit gerust leger had. Intusschen gelooft men in Engeland, dat toen reeds de militaire samen werking tusschen Japan en Duitschland is begonnen. Moeten wy uit bovensta|nde opmaken, dat beide landen kans gezien hebben, om meer dan 2 jaar lang in het geheim samen te werken op militaristisch gebied? En mogen wij dan het ongetwijfeld sensaticn- neele bericht, dat de „Evening Standard" gis teravond publiceerde, zonder meer naast ons neerleggen met de enkele opmerking, da; dit Engelsch blad al te veel de beroem de duim gebruikt heeft? De „Evening Standard" toch weet niets meer of minder mee te deelen. dan dat Ned. Indië op dit oogenblik reeds verdeeld is door Japan en Duitschland! Er blijft niets over voor Nederland, niets vcor de andere kolo niale mogendheden! Ziet, w\j gelooven voorloopig niet in een verdeeling van onze bezittingen in de Oost. Wij meenen nog altijd, dat ons Oost-Indië een betrekkelijk veilig bezit is, omdat al te veel landen er beiang bij hebben, dat de toestand daar ongewijzigd blijft. Noch Engeland, noch Amerika, noch Frankrijk zullen toestaan, dat Duitschland en Japan nog meer macht krijgen en zeker zou wanneer de verdeeling van Indië dreigend zou worden een groot koloniaal conflict ontstaan. Toch mag men het bericht niet heele maal „voor kennisgeving aannemen". Het bewijst, dat ons Indië een begeerlijk iets is gebleven en dat er altijd een kans bestaat, dat de een of andere mogendheid er iets van zal willen hebben. Als die mogendheid maar kans zag, het te krijgen! Overigens verwijzen wij naar het bericht zelf en de noot, die daar onder geplaatst is. En tenslotte stippen wü hier nog aon, dat men in Tokio niets weet van een derge lijk plan. „Men moest er hartelyk cm lachen", aldus een bericht. Maar deze niet-formeele ontkenning be wijst intusschen nog heelemaal niets en wat er eventueel achter de schermen gebeurt, blyft toch geheim tl Het Duitsche dreigement heeft z0°w*" succes gehad: de Sovjet-regeering heeft den ter dood veroordeelden Duitschen r*uJniintge' n>eur Stickling begenadigd en de doodstrat veranderd in een gevangenisstraf van tien jaar, Ongetwyfeld is de Russische regeering «ebukt vóór de actie, die m Duitschland ontketend is, maar tevens zou het wel eens kunnen zyn, dat niet het zuivere Duitsche dreigement, maar in de allereerste plaats bet Duitsch-Japansche verdrag de eigenlijke oorzaak is van het bakzeil halen der Sov Jet-regeering. Zou Rusland een conflict niet duiven aan vaarden?! 't Is bijna onbegrijpelijk. Voor alle Duitsche zenders heeft dr. Göbbels, de Duitsche rijksminister van propaganda, gisteravond den tekst van het DuitschJapansche verdrag voor gelezen, zooals wij dit gisteren gepubli ceerd hebben. Aan dezen tekst voegde dr. Göbbels nog het een en ander toe, wat moge blijken uit het volgende: Dr. Göbbels zeide nJ. nog: Met dit verdrag wordt thans eindelyk klaarheid gebracht in den troebelen nevel, dien de communistische internationale over Europa en de geheele wereld heeft willen leggen. Twee groote mogendheden hebben zich aaneengesloten voor een krachtige en vastberaden verklaring, voor de dreigemen ten van de roode anarchie noch te willen wijken, noch capituleeren. In dit verdrag wordt duidelijk tot uiting gebracht, dat daarbij sprake zal zijn van een defensief op treden. Want niet de beide verdragsluitende mogendheden hebben de communistische internationale geprovoceerd, doch de com munistische internationale heeft door een ononderbroken reeks provoceerende hande lingen, revolutionnaire pogingen tot op stand, anarchistische agitatie en geweten- looze, volksvernietigende ophitserijen ge tracht in de geheele wereld zooveel mogelijk onrust te verwekken en wanorde te schep pen. Met nadruk wordt er in de overeenkomst op gewezen, dat het moet dienen tot waar borging van den bmnenlandschen vrede en het sociale welzijn, doch ook van den we reldvrede. Wanneer in artikel 2 de verdrag sluitende Staten andere Staten, waarvan de binnenlandsche vrede door het vernielings werk van de communistische internationale bedreigd wordt, gemeenschappelijk uitnoo- digen tot het nemen van afweermaatregelen of tot deelneming aan dit verdrag, dan wordt daarmede volkomen duidelijk tot uiting gebracht, dat deze overeenkomst zich tegen niemand richt, doch slechts een zin en doel heeft, namelijk aan het revolution naire streven van de internationale van Moskou een duideiük, een niet mis te ver staan halt toe te roepen. Het thans tusschen Duitschland en. Japan gesloten verdrag is bestemd om een waar devolle bijdrage te leveren voor den we reldvrede, die door de gewetenlooze com- munistisch-internationale actie ernstig be dreigd is. Er blykt duidelijk uit, dat de verdragsluitende staten niet willen provo ceeren, zich echter ook niet meer zullen laten provoceeren. De regeering van het Duitsche volk staat op wacht en zal elk op duikend gevaar met de juiste middelen weten af te weren. Dat andere volkeren daaruit leering mogen trekken, opdat dit verdrag ook werkelijk een begin kan zyn in den strijd tegen de bedreiging der mensch heid in hun hoogste cultuurgoederen en daarmede voor den waren wereldvrede. Verklaring van von Ribbentrop. De Duitsche ambassadeur in buitenge wonen dienst, von Ribbentrop, heeft naar aanleiding van de totstandkoming van het DuitschJapansche verdrag aan een verte genwoordiger van het Duitsche Nieuws bureau te Berlyn verklaard, dat Duitsch land en Japan, niet van zins het stoken van de communistische ophitsers langer te dul den, thans tot daden zijn overgegaan. De totstandkoming van het heden door Duitsch land en Japan onderteekende verdrag tegen de communistische internationale is, aldus von Ribbentrop, een mylpaal, het is een keerpunt in den stryd van alle orde en cultuurlievende volkeren tegen de machten der vernietiging. Met het tot stand komen van dit verdrag hebben onze Führer en de keizer van Japan een historische daad ver richt. Japan zal een uitbreiding van het bolsje wisme in Oost-Azië nooit dulden. Duitsch land vormt het bolwerk tegen deze pest in het hart van Europa. Tenslotte zal Italië, naar de Duce aan de wereld heeft ver klaard, de anti-bolsjewistische banier in het zuiden hooghouden. Von Ribbentrop sprak tenslotte de hoop uit, dat ook andere landen zich by het anti-communistische front zul len aansluiten. De Japansche ambassadeur verklaarde tegenover den vertegenwoordi ger van het Duitsche Nieuwsbureau, dat tegen de communistische internationale slechts een enkele doeltreffende afweer- mogelykheid bestaat, namelyk de samen werking der Staten. Ik ben ervan overtuigd, aldus graaf Moesjakoji, dat Japan en het nieuwe Duitschland als garanten voor den wereldvrede in het oosten en in het westen hun deel tot waarborging van den wereld vrede zullen bijdragen. De indrukken in Engeland. In Britsche kringen gaat de argwaan ten aanzien van het JapanschDuitsche accoord verder dan alleen de gepubliceerde bepa lingen. Het accoord zou wel eens kunnen lyken op een ysberg, aldus denkt men, die meer onder water verborgen houdt dan er boven uit laat steken. Intusschen hebben welingelichte kringen geen bevestiging verkregen van de in de dagbladen verschenen berichten, die spra ken over een defensief militair bondgenoot schap. Zy zyn echter geneigd geloof te slaar. aan de berichten Omtrent een overeenkomst tot ruil van Duitsche wapenen tegen Japan sche grondstoffen. Verder spreekt men de meening uit, dat de gepubliceerde bepalingen geen wyziging brengen in den tegenwoordigen toestand Men vindt, dat het hier gaat om een ver klaring uit politieke overwegingen. Toch is het aCcoord niet gewild in Groot-Brittannië, voorzoover het een toeneming vertoont van het systeem van tegenover elkander staande ideologische kampen, hetgeen in stryd is met de Britsche politiek. In Frankrijk, De Fransche pers keurt algemeen het DuitschJapansche verdrag af. De Ami du Peuple schrijft, dat het verdrag een kruis tocht tegen het communisme is, doch het blad verlangt geen kruistocht, noch tegen het bolsjewisme, noch tegen het fascisme. Het stelt geen belang in het regiem van andere landen. De „Echo de Paris" veronderstelt, dat het verdrag meer het wyk is van de Japansche militairen dart van diplomaten, die vree zen, dat een toenadering tusschen Tokio en Berlyn zal leiden tot een toenadering tus schen Londen, Washington en Moskou. Het blad veronderstelt verder, dat het verdrag nog geheime clausules heeft. Duitschland. zal Japan van wapenen voor zien en beide landen, die op de wereld be neden den prijs verkoopen, zouden hun in vloedszone in Nederlandsch Indië hebben vastgesteld, teneinde een moordende con currentie te vermyden. Te Londen ontvangen telegrammen uit Spanje geven aan, dat, ofschoon zich geen enkele feitelyke wyziging heeft voorgedaan in de positie van Madrid, de wyk van de Calle de Valle Hermoso in het westen van de hoofdstad zwaar gebombardeerd is. De noodtoestand zou voor de burgerbevolking ernstiger worden. Een derde deel van de non-combattante inwoners zou thans zyn vertrokken. Andere berichten melden, dat de recht- sche troepen na de bezetting van de z.g. mo delgevangenis alle huizenblokken van de Calle Princesa veroverd hebben en thans zyn doorgedrongen tot de Plaza Espanan en de Plaza Oriente. De stryd gaat thans hoofd zakelijk om het in een vesting veranderde koninklyk paleis. Activiteit van rechtsche treilers in de Straat van Gibraltar. Een rechtsche treiler heeft naar een Reu- terbericht uit Gibraltar meldt, een waar schuwingsschot gelost voor den boeg van een Russisch stoomschip van onbekenden naam, dat zich in Oostelyke richting door de Straat v$n Gibraltar begaf. Het schynt, dat gewa pende rechtsche treilers voortdurend in de Straat kruisen, maar zy hadden tot nog toe geen enkel schip lastig gevallen. Het bij Marseille aangehouden wapen transport. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het by Marseille aangehouden wapentransport volkomen in orde is. De zending is bestemd voor Vera Cruz in Mexico. Alle douanefor maliteiten zyn vervuld, er is een cautie ge- Stort vdn 16 rriillióen.'die' zal worden terug gestort, wannéér de FtanSché consul te Vera Crufc een Verklaring afgèeft; dat de lading in goedé ofde is aangekohien. Mededeelipgen vjm opstandelingen- zijde. Het groote hoofdkwartier der opstande lingen deelde te middernacht mede, dat de rechtsche troepen nabij Soria belangrijke stellingen hebben bezat Naby Oviedo wei- Madame Tabouis schryft in de „Oevre", dat het verdrag zeer gevaarlyk is, omdat het een verdrag tot een „kruistocht" is. Men komt steeds meer tot het inzicht, dat in de wereld twee bloks bestaan, een anti communistisch en een democratisch. Ook zy spreekt over geheime clausules in het ver drag. In China. De onderteekening van het Duitsch Japansche accoord heeft in China nog geen officiëele reacties gewekt tengevolge van het late uur, waarop het feit hier bekend werd. Politieke kringen echter zijn van meening, dat dit accoord een meer gevaarlijken toe stand in het leven roept voor China, aange zien het Japan in staat zal stellen snel zijn bewapeningen te moderniseeren. Zy leggen er den nadruk op, dat China zal weigeren in te gaan op een ChineeschJapansche sa menwerking tegen het communisme, on danks den aandrang van Japsin, aangezien China van meening is, dat aanvaarding daarvan een vyandige houding jegens Rus land zou insluiten en zou kunnen leiden tot een gebruik van het Chineesche gebied door het Japansche leger in een eventuëele sa menwerking tegen de Sovjets. De Britsche pers over het verdrag. De Britsche pers verzet zich vrijwel eensgezind tegen het Japansch-Duitsche verdrag. Het Labourorgaan „Daily He rald", de ultra-conservatieve „Morning- post" en de Isolationistische „Daily Ex press" verklaren allen plechtig, dat Enge land zich naast Duitschland zal scharen in zijn anti-communistische campagne. De „Daily Herald" schryft, dat Duitsch land hiermede alle kans heeft vernietigd voor zyn politiek een scheiding tusschen Frankrijk en Engeland teweeg te brengen, waaraan het drie jaar diplomatieke actie en millioenen ponden sterling besteedde. De ..Times" critiseert eerst heftig de communistische propaganda-methode, doch schryft dan, dat het de vorming van een anti-communistisch blok betreurens waardig en nutteloos acht. Het blad vreest, dat het verdrag aan Duitschland grooter vrijheid in Europa en aan Japan grooter vrijheid in het Verre Oosten geeft. Dit laatste het meest kan de Britsche belangen schaden, vooral indien werkelijk de ge heime clausules bestaan inzake de ver deeling van Insulinde. Verder vreest de „Times" dat de campagne van Duitschland tegen de „Bolsjewiseering" van Tsjecho- Slowakije wrange vruchten zal dragen. den enkele posities van den vyand bij ver rassing genomen. Naby Santander werd een aanval der re- geeringstroepen afgeslagen. Aan het front voor Madrid rukken de opstandelingen langzaam op. Aanvallen van den vyand werden zonder moeite afgeslagen. Uit Talavera wordt vernomen, dat vliege niers der opstandelingen hebben waargeno men, dat vele vluchtelingen Madrid verla ten in de richting van Valencia. De lucht macht heeft opdracht deze vluchtelingen niet te bombardeeren. De militaire autoriteiten van Santa Cruz de la Palma deelen mede, dat de journalist Garcia ArtadeL de chef van de „Roode Tsje- ka van Madrid", is gearresteerd op het oogenblik, dat hy met zyn medeplichtigen naar Amerika wilde vluchten. Artadel heeft met zyn brigade meer dan 2000 arrestaties verricht Dit bericht werd door alle radiozenders van de opstandelingen medegedeeld. Mededeelingen van regeeringszijde. Officieel wordt medegedeeld, dat de op standelingen ten Zuid-Westen van Madrid de stellingen van de regeeringstroepen by Ciemposuelos hevig bombardeerden, even wel zonder succes. Aan het front van Guadarrama Somosier- ra werden artillerie-gevechten geleverd. De regeeringstroepen verdreven de opstande lingen uit Polon en San Martin de Mostai- ban. Vele opstandelingen werden by deze actie gewond. Verder maakte een afdeeling regeeringsmilitie by Seteta zich meester van het dorp Baos. Aan het front voor Talavera vernielde de luchtmacht vier vliegtuigen van de opstan delingen, welke achter een boschje verbor gen stonden. Nabij Carabanchel lieten de regeerings troepen een brug in de lucht springen, waar- by zich troepen der opstandelingen verza melden om tot een aanval over te gaan. De luchtmacht der opstandelingen heeft weer bommen geworpen op Madrid. Een bom trof een militair gebouw, anderen vie len op het Noorderpark, waar verscheidene militiemannen gewond werden. De diplomatieke redacteur van de „Eve ning Standard" beweert uit goede bron bijzonderheden te hebben vernomen over een geheim protocol, dat als annex zou zyn toegevoegd aan het nieuwe Japansch- Duitsch verdrag. Dit protocol, zoo schrijft hij, verdeelt Nederlandsch Oost-Indië in Japansche en Duitsche belangensferen en regelt de kwestie van de eilanden in den Stillen Oceaan, die hebben toebehoord aEin Duitschland en geplaatst zyn onder Japansch mandaat.Duitschland zou afzien van alle rechten op de mariannen, de carolinen en de Marshal-eilanden, d.w.z. op alle gebieden in den Stillen Oceaan, die gelegen zyn ten Noord-Westen van een lijn, dia loopt door de Java, de Soenda, de Banda-, en de Ara- foera-Zee. Deze lyn moet dan ook de res pectieve economische belangensferen van Japan en Duitschland in Neder landsch Oost-Indië aangeven, waarby Borneo en Celebes door het proto- cool als onder Japanschen invloed liggende erkend worden en Sumatra en Java onder Duitschland's invloed worden verklaard. In hetzelfde artikel wordt er den nadruk op gelegd, dat de door Nederland ge voerde open-deur-politiek in Neder landsch Oost-Indië alle vryheid laat voor buitenlandsche penetratie. De „Evening Standard" maakt verder be kend, dat Schacht een plan zou hebben op gesteld, waarin voorzien wordt in de eco nomische penetratie door middel van Duitsche firma's, die te Amsterdam werken in overeenstemming met het N e- derlandsche recht en die rubberplan tages exploiteeren voor Duitschland, terwijl in dit plan ook voorzien zou worden in het stellen van Duitsche koloniesatiecentra. Het blad schryft tenslotte, dat de nationaal-so- cialistische propaganda zeer actief is onder de Nederlandsche bevolking in In dië, teneinde haar voor te bereiden op een eventueele Duitsche overheersching. (Inzake een geheime clausule in het Duitsch-Japansche verdrag, nopens Neder- landsch-Indië, wordt er van bevoegde zyde op gewezen, dat het Londensch blad deel uitmaakt van de sensatie-pers van Lord Beavenbrook, in Nederland beter bekend door de „Daily Express, waarvan de „Eve ning Standard" de avond-uitgave is. Zooals men weet, voert Lord Breaven- brook een imperiale politiek op eigen hand, waar in stemming melkende geruchten al3 deze passen. Meer dan de gebruikelijke reserve te genover dit soort berichten is in elk geval zeker geboden.) De Katalaansche generaliteitsraad beves tigt, dat Andres Revertes is afgezet als com missaris-generaal voor de openbare orde en vervEingen is door Martin Rauret, tot nu toe ondersecretaris van het presidium der gene raliteit. Verder wordt medegedeeld, dat Compa- nys ongesteld is, hy lydt aan een ontsteking van de amandelen. De Italianen op de Balearen? De „News Chronicle" publiceert een tele gram van zyn correspondent Gerald Grosve- nor, die er in is geslaagd vermomd op Ma- jorca te verblijven. Hy geeft hierin verschil lende byzonderheden over de activiteit van de Italianen op de Balearen. Majorca, Ivica, Formentera en Canrera staan op het oogenblik onder controle van Italiaansche officieren, onder commando van generaal graaf Aldo Rossi. Op Majorca wordt het bewind gevoerd door twee Aide de Camps van graaf Rossi: majoor Margo- tinni, de commandant van een flottilleleider en majoor Pirelli van de luchtmacht. Op het oogenblik worden op <}e Balearen 40.000 man Spanjaarden, Mooren. man schappen van het vreemdelingenlegioen en vreemdelingen geconcentreerd voor een aanval op Barcelona. Eenige honderden vliegtuigen, meest bestuurd door Italianen, worden eveneens geconcentreerd. 90 pCt. van de vliegeniers zyn Italianen. Dagelijks komen vliegtuigen met levensmiddelen, mu nitie en wapenen uit Italië aan en alleen Spaansche en Italiaansche schepen mogen de haven van Palma binnenvaren. De ove rige schepen moeten op de reede blijven lig gen. Ook zou een terreur zyn ontketend door de Italianen; sedert de bezetting zouden reeds 1500 personen terechtgesteld zijn.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1