Duitschland en het nieuwe verdrag. hitier zou thans eindelijk gerust zijn. Een Duitsch succes Kantongerecht te Alkmaar. Tuberculosebestrijding onder het rundvee. Algemeene vergadering op Vrijdag 27 November. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Menschen, die tot de. particuliere vrienden van Adolf Hitier behooren, en die nog weinige dagen geleden in een intiem samenzijn met hem gesproken hadden, zeiden me toen ik de opmer king maakte, dat de dikke Londensche mist, die de Duitsche hoofdstad midden op den dag in avondstemming hulde, veel overeenkomst met de internatio nale politieke situatie had: „En toen kunnen wij u verzekeren, dat de Führer ons dezer dagen verzekerde, dat hij voor het eerst, wat die situatie aangaat, zich van een zwaren druk bevrijd ge voelt!" Zulke plotseling opduikende mededeu- lingen van onverantwoordelijke zijde zijn niet zelden veel belangwekkender dan at dat geleerde gedoe in conferenties en ln hoofdartikelen. Ik heb deze kleine „onthul ling" in mijn oor geknoopt, en er bleek niet al te veel wijsheid voor noodig om tot voor de hand liggende combinaties te komen. Waarom voelt zich Hitier, volgens zijn eigen bekentenis, zoo gerust? Omdat hij zich sterk weet. En waarom voelt hij zich sterk' Omdat hij eindelijk overtuigd is, niet meer alleen te staan. Is dat juist? Het schijnt zoo. Nog niet zoo lang geleden sprak men weer van het geïsoleerde, omcirkelde Duitschland. Heden nog spreekt men en niet ten onrechte van de belegerde ves ting Duitschland, wat de financieel-eco nomische situatie aangaat. Maar op zuiver- politiek gebied ziet 't er toch eenigszins an ders uit. Naast Duitschland staan heden Italië Oostenrijk, Hongarije en Japan. Op eenigen afstand Polen en wellicht straks een natio nalistisch Spanje. Om ook Portugal niet te vergeten. Woensdag is het Duitsch-Japan- sche verdrag in Berlijn onderteekend en gepubliceerd. Het richt zich zoogenaamd niet tegen Sovjet-Rusland, maar tegen de Derde Internationale. Dat is reine theorie. Men kan niet, gelijk Duitschland dat nu al eenige jaren doet, dagelijks verzekeren, dat de Komintern precies hetzelfde is als de regeering in Moskou en dan eens klaps een verdrag sluiten, datniet tegen Moskou en alleen maar tegen de Komin tern gericht is. Practljk, en niet theorie is, dat het reeds eenige jaren bestaande meer of min gehei me Japansch-Duitsche verdrag bij deze ge legenheid een van zijn facetten doet zicht baar worden en de wereld nu eensklaps duidelijk merkt, dat tegen alle verzeke ringen van Berlijn in zich wel degelijk een nieuwe „bloc"-vorming aan het ontwikke len is, waarvan niemand kan zeggen, of ze niet morgen om overmorgen een tegenbloc zal uitlokken, dat zeker reeds eerder dui delijke vormen zou aangenomen hebben, in dien men in Londen niet een zoo onzekere politiek gevoerd had. Geen samenwerking tusschen Engeland en Duitschland. Een feit is, dat Berlijn meer dan gaar ne een samenwerking met Engeland zou gezien hebben. Maar men begint in de Wilhelmstrasse langzamerhand te begrijpen, dat zekere in Londen regee- rende en de regeering beïnvloedende kringen ten slotte nimmer bereid zul len blijken tot nauwere samenwerking met een anti-democratisch en anti semitisch Duitschland; dat men in Engeland weliswaar zeer ongaarne een Duitsch-Engelsche spanning zou zien, maar als het er op aankomt zijn hart veel meer aan den Quai d'Orsay dan aan de Wilhelmstrasse verpand heeft. Dit inzicht in Berlijn, waar men tegen woordig, in tegenstelling met vroeger, een zeer nuchtere politiek voert, schijnt er dan ook toe gelid te hebben, dat men de zoozeer gewenschte goede betrekkingen tot het machtige Britsche imperium weliswaar dooi telkens nieuwe pogingen tot toenadering (zoo dezer dagen weer het toetreden tot de duikbootvoorschriften in het vlootverdragi tracht vast te leggen, maar begrepen heeft, dat de innige verbintenis met de eilandbe woners toch wel een schoone droom moet blijven, en dat men al veel gewonnen heeft, indien men hen bij een mogelijke (en he laas niet meer in een ver verschiet liggen de) botsing ditmaal tot neutraliteit jegens het Derde Rijk kan overhalen. Waar men zich dus naar de Engelsctie zijde niet al te zeker weet, en de pogingen om wat Frankrijk betreft tot een eenigs zins draaglijke verhouding te komen, sinds het optreden van de regeering-Blum en de houding van dit kabinet ten opzichte van den Spaanschen burgeroorlog, ad calendos graecas uitgesteld heeft, bleef nog slechts één mogelijkheid over: een bloc-vorming met die staten, die gelijk Duitschland zeir meer of minder dictatoriaal geregeerd wor den en belang hebben bij onderlingen steun tegen het dreigend het gevaar, dat men in de actie van Moskou en <?t Derde Interna tionale meent tc moeten opmerken. Hitler's uitlating, dat hij zich thans eerst gerust voelt, kan nauwelijks anders worden uitgelegd dan als een zekerheid, die geba seerd is op het tot stand komen van een verregaande samenwerking tusschen Berlijn Rome, Weenen, Boedapest, Tokio, Lissabon, zoo mogelijk ook Warschau en wellicht straks als alles meeloopt Madrid. Om van de Latljnsch-Amerikaansche staten en zekere Balkan-mogelijkheden niet eens te spreken. Men heeft bU al deze voorbereidingen in Berlijn, van hier uit gezien niet ongeluk kig geopereerd. De tegenwoordige heer- schers in Duitschland zijn meesters op het gebied der propagnda, in tegenstelling met de Duitsche politici van het Tweede Rijk en van de tusschenperiode van Weimar. Voor het nationaal-socialistische, anti-semiti»che Derde Rijk ware het moeilijk geweest, bui- tenlandsche vrienden te winnen, voor het anti-bolsjewistische Duitschland echter kan met niet gering succes naar buitenlandsche medestrijders gezocht worden. Dat is geen theoretische veronderstelling, maar een voudig het resultaat van zichtbare gebeur tenissen. Een hanaige zet van Hitier? Duitschland heeft Italië dat indertijd, na het mislukte bezoek van Hitier aan Muj- solini in Venetië verder dan ooit van Ber lijn verwijderd leek door zeer nuchter voorberiede, maar uiterst handige maatre gelen weer tot zich getrokken. De Duitsche neutraliteit (in werkelijkheid: sterke mo- reele ondersteuning) jegens Italië bij diens veldtocht in Abessinië, die daarop kort ge leden gevolgde erkenning van het Italiaan- sche keizerrijk Ethyopië, de tallooze bezoe ken van Duitsche partijleiders en ministers in Rome en in het overige Italië hebben niet nagelaten, op het ontvankelijke gemoed van de Zuiderlingen een grooten indruk te maken. Wie de stemming in Duitsche poli tieke kringen kent, weet, dat men zich hier noch wat de Duitsch-Poolsche, noch wat de Duitsch-Italiaansche plotselinge „vriend schap" betreft, bijzonder illusies maakt. Maar men is al tevreden met het oogenblik bereikte en hoopt, dat het op gevaarlijke oogenblikken die gezien de dagelijksche mogelijkheid van botsingen voor de havens van Catalonië als zeer nabij en zeer werke" Hjk beschouwd mogen worden deze „ma- riages de raison" sterk genoeg mogen blij ken om deze nieuwe blokstaten onder de gemeenschappelijke leuze: „tegen het gif van het bolsjewisme" bijeen te houden. Zoo schijnt ons de algemeene situatie, van Berlijn uit gezien, op het oogenblik te zijn. Een situatie, die zeker de algemeene aandacht verdient, niet in de laatste plaats van de lezers in Nederland en Nederlandsen -Indië. Ofschoon het op het oogenblik in Duitschland merkwaardig rustig is, een ge volg zeker ook van het systeem waaronder wij hier leven, dat nu eenmaal met zich brengt, dat de groote volksmassa's niet veel meer te weten komen, dan de regeering ge- wenscht acht, valt toch niet te ontkennen, dat men in ingewijde kringen de allernaas- ste toekemst met zorg tegemoet ziet. Het moge dan juist zijn, dat Duitschland zich voor die toekomst op het oogenblik veel beter voorbereid heeft dan het nog een jaar geleden mogelijk scheen, maar aan den anderen kant weet men hier toch ook, dat één enkele lont in het kruit, dat in Spanje opgehoopt ligt, tot verwikkelingen lelden kan, waarvan de gevolgen, niet in de laatste plaats voor het zich nog volkomen in staat van opbouw (ook militair-technisch) be vindende Duitschland onoverzienbaar zijn. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de Duitsche politiek van heden een zuiver defensief karakter heeft, en dat Hitler's rust alleen te verklaren is uit zijn overtuiging, dat zijn machtige bondgenooten van heden met Duitschland tezamen, zich sterk genoeg voelen om te verhinderen, dat het tot een herhaling van 1914 werkelijk komen zal. Althans in de naaste toekomst... ^Rzchtfiioken (Zitting van 27 November). Alweer de Egmonder Schelpweg- affaire. Ten derde male was de Schelpweg het onderwerp van behandeling en thans ziet het er naar uit dat het de laatste maal geweest zal zijn. De kantonrechter had Dinsdag j.1. vergezeld van den ambtenaar van het O. M. persoonlijk een bezoek ge bracht aan den vermeenden openbaren weg en het resultaat van dit bezoek was voor de geverbaliseerden M. A. en S. A. niet bijster gelukkig geweest. Het is n.1. gebleken, dat er van een weg in den letterlijken zin des woords al heel weinig meer over <s. Alleen hier en daar waren nog stukken te vinden die aan een weg doen denken. Dit hield op achter de eerste zeereep. De ambtenaar van het O. M. merkte op dat het openbare karakter in het gehee' niet bestaat en dat er altijd borden me verbodsbepalingen hebben gestaan. D weg werd noch door de- gemeente nocl door eenig ander publiekrechterlijk lichaan onderhouden. Spr. vroeg, aangezien het hier een principe-kwestie betreft, een geldboete van 0.50 of 1 dag hechtenis tegen de beide verdachten. Uitspraak schriftelijk op 4 December. Ongebanderolleerd vet verkocht. De slager Ph. O. uit Alkmaar had vo rige week voor den kantonrechter terecht gestaan wegens het ongebanderolleerd verKoopen van gesmolten rundvet. Op 25 Juli was n.1., zooals wij vorige week ook reeds vermeldden, een controleur dei cri siscentrale bij O. een pakje rundvet voor zijn vrouw komen halen, zonder ook maar eenige bedoeling tot contróle te hebben. De vrouw van den controleur had echter beter uitgekeken en had toen zij de bood schappen van haar man in ontvangst nam opgemerkt, dat het rundvet niet gebande- rolleerd was. Slager O. had aangevoerd dat de bande- rolle er vermoedelijk bij het openen was afgeraakt. Hij verkocht nooit ongeban derolleerd vet en vertelde, zijn banderolles altijd bij de Ned. Middenstandsbank te hebben gehaald. Om de juistheid van deze laatste bewe ring op de proef te stellen was de zaak aangehouden en werd heden de directeur der Middenstandsbank, de heer G. Oost- wouder, gehoord. Deze vertelde dat ver dachte bij hem nooi* banderoles gekoch' had en pas op 27 Juli. dus twee dagen na de komst van den controleur was verdach te bij hem gekomen. Eisch 20 of 10 dagen. Uitspraak schriftelijk op 4 December. De konijntjes wisten er meer van. De Egmonder E. G. had verleden week terecht gestaan in verband met 't feit, dat hij votr den hem icifgcs!" rn tijd zich in de duinen van Egmcnd had bevonden. Verdachte had daar n.1. een stuk grond liggen en het is hem niet toegestaan zich daar voor 6 uur 's morgens heen te bege ven. Door den buitengewoon gemeente veldwachter D. J. Koelewijn was G. daar op 9 September evenwel aangetroffen des morgens om kwart over vijf dus een goede drie kwartier te vroeg Vorige week had G. ontkend dat dit om kwart over vijf geweest zou zijn, doch be weerde dat het kwart over zes \yas. De zaak was toen aangehouden. Wijselijk- heidshalve was hij vandaag maar niet ter terechtszitting verschenen, want het boek je dat de veldwachter over G. open deed was verre van fraai en het bleek dat zijn matineuze escapades in de duinen eenige konijntjes wel aan een ontijdig einde zullen hebben gebracht. Eisch 8 of 8 dagen hechtenis. Uit spraak 8 of 4 dagen. Een verkeerde manoeuvre. De bloemenhandelaar J. P. H. uit Schr- merhorn kwam op 18 Augustus het erf van een huis aan den L 'idrlsweg te Ber gen afrijden en vergat te kijken of er nu op den weg zelf iets naderde. Het geluk was niet met hem, want juist op het mo ment dat hij den weg opreed kwam een personenwagen, bestuurd door den bak kersknecht K. Ruiter uit Bergen, aanrij den, welke laatste in de flank door den wagen van H. werd gegrepen. H. ontkende hardnekkig dat hl) roeke loos zou hebben gereden. Volgens hem had hij zelfs nog voorrang gehad ook! Het duurde een heele ntfjd voor H. inzag dat een particulier erf geen openbare rijweg is. Door Ruiter werd tevens ingediend een civiele vordering ad 12 die hij had moeten maken wegens het huren van een anderen wagen. Eisch 20 of 20 dagen met toewijzing ad 12. Uitspraak 10 of 6 dagen. De civiele vordering werd niet Ontvankelijk ver klaard daar deze niet door den benadeelde was ingediend. Late cafébesoekert. De arbeiders H. L. en Ph. V. uit Bergen adden op 5 September erg lang na zitten raten in het café van Min te Bergen, 'oen de rijksveldwachter J. L. Breetveld asseerde, merkte deze op dat er te ca. 1 aur nog licht brandde in het café en hy was eens gaan kijken wat er aan de hand was. Daar zag hij L. en V. met den café- houder zitten praten en toen de rijksveld wachter kenbaar maakte dat hij binnen wilde komen, hadden de heeren in alle haast hun borrel achterover geslagen en waren er via een achterdeurtje vandoor gegaan. Dit was evenwel niet genoeg want ruim een half uur late- ging Breetveld de zaak neg eens onderzoeken en ontdekte dat V. en L. alweer ;n het café zaten en nog wel met een nieuwer, borrel. Ondanks bewe iden als zouden ze over de plannen voor de komende Oranjefeesten hebben zitten praten, waren ze er ditmaal natuurlijk gloeiend bij. Eisch 12 of 12 dagen. Uitspraak schriftelijk 4 December. En weer de bramenzoekers. In de duinen te Castricum was weer druk bezoek geweest van bramenzoekers of niet-zoekers, met en zonder vergun ningen. De laatste categorie was er niet altijd doorheen geglipt en eenigen stonden hiervoor terecht. W. V., boekbinder uit Beverwijk, G. B., arbeider uit Uitgeest. S. de B., arbeider te IJmuiden, A. S., kan toorbediende te IJmuiden, zij allen had den het gewaagd de bramen te verschel len zonder iets te willen offeren voor de benoodigde vergunning. Unaniem luidde voor hen de eisch 6 of 6 dagen, het von- nis J of 3 dagen. A. K. en S. W., beiden uit Egmond aan Zee, hadden hetzelfde geprobeerd in de Egmonderduinen en ook hun resultaat was een procesverbaal geweest. De duinen» waren wellicht anders, de uitspraak luid de volkomen overeenkomstig, voor beiden 3 of 3 dagen. De rijwielhandelaar S. J. v. W uit Bergen was min of meer het slachtoffer geworden van deze bramenzoekersjacht. Hij had met een auto op den Zeeweg te Castricum gereden en was toen even aan den kant van den weg gaan zitten, maar net drie meter te ver, zoodat ook hij zich op verboden terrein bevond. Hoewel de eisch voor hem gelijk luidde, toonde de kantonrechter zich tegenover dit geval meer clement en veroordeelde hem tot 2 of 1 dag. Hl) keek niet omhoog. De stoker D. G. uit Alkmaar had op 18 November een motorfiets voor zijn broer gerepareerd en maakte hierop een proef rit. Aan het einde hiervan was hij op het motorrijwiel tot voor zijn woning door gereden, niet overwegende dat dat voor motorfietsen verboden is. Hoewel G. reeds een 6 tal jaren in den Kooltuin woonde, beweerde hij het bord nog nooit te hebben gezien. Het zat te hoog vertelde G. Eisch 6 of 6 dagen. Uitspraak 2 of 2 dagen. BRANDSTICHTING TE BEVERWIJK. Drie jaar geëischt. In den laten avond van 16 Augustus ont stond brand ten huize van den 68-jarigen koopman G. J. H. in de Koningstraat te Be verwijk. Het vuur kon gemakkelijk met en kele emmers water gebluscht worden. Bij het daarna ingestelde onderzoek bleek, dat men met een geval van brandstichting te doen had. In de voorkamer vond de politie een hoop in petroleum gedrenkt stroo, dat tegen een kast lag en onder deze kast was een blik met was geplaatst. In een bedstede lag een eveneens met petroleum doordrenk te matras. Er staken enkele ongebruikte lu cifers uit en onder de koppen daarvan lag een gedeeltelijk opgebrande cigaret, welke gedoofd was, doordat het papier en de tabak petroleum hadden opgezogen. Voor het raam in de kamer was een doek gespannen, zoo dat men niet naar binnen kon kijken. Voorts kwam vast te staan, dat H. des morgens een liter petroleum en een doosje cigaretten had gekocht, hoewel hij nooit rookte. Ook ontdekte men, dat op zolder een raampje was opengezet en vlak daaron der uit den vloer een plank was weggeno men, blijkbaar om den trek te bevorderen. H., die dien avond het laatst in huis was geweest, had bij zijn arrestatie een bedrag van 50 onder zijn kleeren verborgen en had ook de verzekeringspolis in zijn zak. Gistermiddag stond hy voor de Haarlemsche rechtbank terecht, verdacht van opzettelijke brandstichting. Er werden in deze zaak niet minder dan dertien getuigen gehoord. Een verzekeringsagent verklaarde, dat verdach te in Juli een brandverzekering van 600 had gesloten. Uit verklaringen van andere getuigen bleek, dat de inboedel nauwelijks 100 waard was. Een arbeider uit Emmen legde een voor verdachte zeer bezwarende verklaring af, n.1. dat verdachte, toén hij een half jaar geleden met zijn woonwagen in Emmen stond, tegen hem, getuige, gezegd had: Ik wou, dat ik ergens in een afgelegen huisje woonde, dat goed verzekerd was, dan kon ik de boel eens in brand steken. Verdachte had vroeger in Exloërmond en in Hooghalen gewoond en in beide dorpen was er brand in zyn woning geweest. De of ficier van justitie had daarom den thans ge- pensionneerden opperwachtmeester der ma rechaussee Dey uit Assen als getuige laten komen, die ongeveer vyf-en-twintig jaar ge leden een onderzoek naar de oorzaak van deze branden had ingesteld en naar hij thans voor de rechtbank verklaarde, steeds overtuigd was geweest, dat verdachte deze gesticht had. Het wettig bewijs was destijds echter niet te leveren geweest. Verdachte ontkende hardnekkig en ant woordde op alle vragen van den piesident: Ik weet er niets van De officier van justitie zeide in zyn requi sitoir, dat verdachte op echt Drentsche ma nier steeds blijft ontkennen, hoewel er meer dan voldoende bewijs is voor zijn schuld. Spreker eischte, rekening houdende met den leeftijd van verdachte, drie jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. J. Verlooy, pleitte vrij spraak, subs. clementie. Op 10 December zal de rechtbank uit spraak doen. In „Het Gulden Vlies" werd gistermiddag de 9e Algemeene Vergadering gehouden van de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van an dere veeziekten in Noordholland. De ver gadering was druk bezocht. De voorzitter, de heer P. Stapel uit Hoogkarspel, heette in het by zonder den heer Bakker, vertegenwoordiger van Ged. Staten van Noordholland, welkom. Spr. verheugde zich over de groote opkomst. De aangifte tot deelname is buitengewoon groot. Hoe langer hoe meer begint de ver eeniging burgerrecht te verkregen en niettegenstaande de slechte toestanden, ook in de veehouderij, begint men de noodzake lijkheid van een gezonden veestapel in te zien. Ook* in andere provincies is dit het geval. Spr. uitte den wensch, dat dit zoo zal doorgaan, opdat men over het geheele land een algeheele t.b.c.-bestrijding onder het rundvee zal kunnen krijgen. Hierna herdacht spr. het verscheiden van den inspecteur van den Geneeskundigen Dienst, den heer Klauwers, er den nadruk op leggende, dat deze met buitengewone am bitie voor de vereeniging had gewerkt. Spr. was overtuigd, dat men zyn nagedachtenis niet beter zal kunnen eeren dan door op den door hem aangegeven weg voor te gaan. Deze herdenking werd door de vergade- ing staande aangehoord. Van de ingekomen stukken vermelden wy een ingekomen kennisgeving van de Ned. Veehouderij-Centrale betreffende teeltregeling 1937. Daaruit bleek, dat voor de boventallige kalveren 30 per stuk moet worden betaald en dat voor bedrijven met meerwaardigheids-verklaring, op grond van het t.b.c.-vrij zijn van den veestapel 50 van de kalvertoewljzing tegen betaling van genoemd bedrag als boventallig kan wor den verkregen. Voor de meerwaardige be drijven volgens de fokkerij-registratie zal dit aantal tegen hetzelfde bedrag per dier ongelimiteerd zijn. Fokkers, aangesloten bij de geregistreerde fokkerij, die gemakshalve hun meerwaar digheid aanvroegen via de t.b.c.-bestrijding, mogen hiermede wel rekening houden. Naar aanleiding van een bemerking van de Beemster deelde de heer 't Hooft, in specteur van den Veeartsenljkundlgen Dienst, mede, dat aan den minister het ver zoek is gericht de vereeniging niet achter te stellen bij fokvereenigingen en den prijs van 30 voor het aanhouden van een ks'f te veriagen. De rekening werd in ontvangst en uitgave vastgesteld op een bedrag van 70985.65, met een voordeel ig saldo van 3080,59. Tegen besmettelijk verwernen. De heer P. J. 't Hooft deed hierna uit voerige mededeelingen over de methode Moussie in Frankrijk ter voorkoming va'4 de schadelijke gevolgen veroorzaakt doo" de bacil abortus Bang. Spreker beval aa/ neming van het bestuursvoorstel om een 3-tal bedrijven dieren in te spuiten met vitamine c en wel 3 keer, omdat daarmod volgens Moussie bereikt wordt, dat -r° smetstof Bang, in het lichaam aanwezj* daardoor schadeloos wordt gemaakt en het dier zijn tyd uitdraagt. Hiervoor is 229 on uitgetrokken. 0 De vergadering vereenigde zich met dit voorstel. v BeïrootJnK. De begrooting werd hierop, nadat docr den heer G. Nobel namens de commissie rapport was uitgebracht, conform vastte Bteld op een bedrag van f 70985.65. De ver eeniging zal nu voortaan 25 uitbetalen voor een open t.b.c.-lijder, die wordt afgemaakt De vereeniging wordt gevormd**™"'*,*' ganisaties op landbouw-, veeteelt-, of zuivel gebied, die werken over de provincie Noord holland of wier terrein van werkzaamheden daarnaast nog over grooter gebied gaat. De onderstaande organisaties waren in het afgeloopen jaar lid: 1. De Vereeniging tot ontwikkeling Van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier. 2. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw te 's-Gravenhage. 3. De R.K. Diocesane Land- en Tuin- bouwbond te Haarlem. 4. De Bond van op Coöperatieven grond slag werkende zuivelfabrieken in Noordhol land. 5. De Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland. 6. De Provinciale Bond van rundveefek- vereenigingen in Noordhollaad. 7. De Bond van melkveehouders te Am sterdam. Verder waren aangesloten als adviseeren- de leden: 1. De Provinciale Commissie tot bevorde ring van de rundveefokkerij in Noordhol land. 2. De 45 erkende plaatselijke bestrijders- organisaties. In de samenstelling van het bestuur kwam wijziging door het overlijden op 20 December 1935 van den heer J. A. Klau wers, in leven inspecteur van den Veeart- senljkundigen Dienst voor Noordholland. Dankbaar werd diens nagedachtenis geëerd. Tijdens de ziekte en na het overlijden van den heer Klauwers werd de dienst waarge nomen door den heer de Vink, inspecteur v. d. Veeartsenljkundigen Dienat, in wier. als mede-oprichter der Commissie van den Gezondsheidsdienat bov.gen. een oude be kende werd gevonden. Na de benoeming van den heer Odé tot inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst voor Noordholland trad deze als be stuurslid en ld van het dagelyksch bestuur in functie. Door een wijziging in de toegewezen af- deelingen bij Ged. Staten kwam de heer D Kooiman in de plaats van den heer A. W. Michels als vertegenwoordiger van dit col lage. Het dagelijksch bestuur bestaat volgens de statuten der vereeniging uit den voorzitter, den inspecteur van den Veeartsenijkundlgen Dienst voor Noordhol land en den secretaris. Voor de bijeenkom-e sten van het dagelijksch bestuur worden echter ook steeds uitgenoodigd de vice-voor zitter, de inspecteur van den Veeartsenlj kundigen Dienst in Algemeenen Dienst en de RyksveeteeltconsulenL Zeker is dit in het belang van de afdoe ning van velerlei zaken, die zich voordoen in een organisatie als deze met 3500 aan gesloten veehouders. Het niet getrouwelijk nakomen van de voorschriften was meestal aanleiding tot ingrijpen. Gelukkig mogen we constatee- ren, dat hierin verbetering komt. Een ge streng naleven der voorschriften is onver mijdelijk en voor het slagen van de bestrij ding absoluut noodzakelijk. Contact met de dierenartsen. Met de commissie voor de bestrijding der rundertuberculose uit de Afdeeling Noord holland van de Maatschappij voor dierge neeskunde, bestaande uit de heeren dr. P- Stapel, D. Rempt en A. J. Kruiswijk, werd wederom overleg gepleegd. Contact met de Crisis-Instellingen. Vrijwat gegevens zijn aan de vereeniging hiervoor gevraagd zoowel voor de teeltrege ling van de Veehouderij-Centrale als voor het premiestelsel van de Zuivel-Centrale. Voor meerwaardigheidsverklaring v6n het bedrijf voor het aanhouden van boven tallige kalveren, op grond van 2 jaar reactie- vrij, werden 64 aanvragen van veehouder onderzocht. Hiervan moesten 6 aanvragers worden teleurgesteld, omdat meestentijds niet in het laatste jaar maar het daar voor gaande nog één of meer reactie-dieren aanwezig waren. 1 Naderhand kwamen, door niet voldoe" aan de verplichte levering of om redenen, nog 10 stallen niet in aanmerking voor het aanhouden van een bovental 's kalf. In totaal werden voor de resteeren bedrijven 60 boventallige kalveren toeg Voor de mogelijkheid om in aanmerking te komen voor een premie-uitkeering v geloofd door de Nederlandsche Zuivel-C^ trale werden meer dan 526 aanvragen 1 het bestuur behandeld. er In het verslag der werkzaamheden 1930—1931 werd uitvoerig uiteengM.^ waai om en hoe de melkveehouders het winningsgebied voor de n"nsUin,ltje melk voor Amsterdam tot deze zouden kunnen worden toegelaten. D* ,g drang hiervoor kwam van Amster de gemeentebestuur, dat, ontevreden °v tuberculosebestrijding in het winn ng bied en gelet op de activiteit ten dien zichte in de andere deelen der pr0 le ook voor Amsterdam verbetering we"cj,e Zelfs werd wanneer de Amsterden boer in ons verband kon worden opg speciaal subsidie toegezegd. Naar aanleiding hiervan werden regelen beraamd en na toestemming

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 14