- Een rijkdom der tropen. Ken tropen Jen rijkdom der tro] der Ben rijkdom de Ee%^Qï>^on^ier trope tropen.^^»^ijkdom der, der Ben rijkdom dom aer trope: rijkdom der ti Een rflkdom der tropen. rstóRRË»^^-^, dom der tropen. Een rijkdom der tropen Een rijkdom der tropen. Een rijkdom der tropen. regeering werd de Amsterdamsche boer toe gelaten tot de Ryksbestrijding. Om bestem ming te geven aan het toegezegde subsidie werd voor den Amsterdamschen boer door ons bestuur een premiestelsel ontwapen, wanneer hij zorgde voor een laag reactie percentage. Zooals boven door ons werd genoemd, werden meer aanvragen behandeld, maar kwamen volgens onze meening 526 bedrij ven in aanmerking voor premie. Volgens onze berekening zou hiervoor in totaal uit betaald zijn een bedrag van 14349,45. Maar of dit juist is, weten wij niet, vrij zeker zullen echter verschillende aanvragers hooger zijn uitbetaald dan volgens ons mo gelijk was. Een en ander zou dan gebaseerd zijn op verkoop van reactie-dieren. De cen trale beschikt hiervoor blijkbaar over veel geld en is in deze niet karig met de uitkee- ringen. Volgens uitlatingen "komen deze contanten uit de zoogenaamde afdrachten voor de consumptiemelk. Uit de gegevens blijkt, dat met inbegrip van het onderzoek der veestapels van de B.-leden, die echter toch geheel volgens de Rijksvoorschriften, als het merken der reactedieren, enz., werken, in totaal 69136 dieren werden onderzocht, dat is 4054 die ren meer dan in het voorgaande jaar, toen er 65082 werden behandeld. Voor hen, die hiermee nog niet op de hoogte waren, zij vermeld, dat door het be sluit van de regeering tot stopzetting van het aannemen van nieuwe leden-bestrijders verschillende veehouders die nog toege laten wenschen te worden, hierdoor wer den gedupeerd. Na de hiervoor verkregen toestemming konden deze B.-leden tot de Rijksbestrijding worden toegelaten mits zij zelve de kosten van het onderzoek betaal den. Conclusies te trekken omtrent de resul taten, zelfs met de cijfers voor oogen, is eenigszins gevaarlijk, bij de tegenwoordige situatie van steeds weer toetreden van nieuwe leden. Heel vaak zijn dit bedrijven, die zich tot nu toe afzijdig hielden, omdat hun veestapel ongunstig leek ten opzichte van de tuberculose. Een zuiver oordeel om trent de resultaten van de bestrijding is dus uit het reactie-percentage van het totaal aantal dieren niet te halen. Dat niettegen staande nieuwe toetredingen het reactie percentage zonder Amsterdam van in 1928 18.8 tot nu 17.8 is gedaald, schijnt op een gunstig effect te wijzen, dit des te meer omdat naast Amsterdam ook andere con- sumptiegebieden in het verband zijn opge nomen en deze wel in den tel voorkomen Met Amsterdam in den tel was het hoogste reactie-cijfer in 1932-'33 n.1. 26.2 Daarna zijn we steeds gedaald tot nu 21.3 Wanneer we deze cijfers verder bezien, dan blijkt het, dat Amsterdam het totaal cijfer voor reactie-percentage jaarlijks met ongeveer 4 omhoog brengt. Van meer beteekenis dan de daling van het reactie-ercentage wo.dt de stijging van het aantal der stallen geacht, die bij het laatste onderzoek geen enkel reactiedier bleken te nebben. Buiten Amsterdam is het aantal dieren, dat in reactievrije koppels is, 33,5 van het geheele totaal der dieren in deze streken bij de bestrijding aangesloten. Dat wil dus zeggen, dat ruim 1/3 gedeeltp van het totaal in vrije beslagen huist. Volgens de bedrij ven uitgezocht lijkt de toestand iets gunsti ger, omdat hierbij 43.8 van het totaal aan tal der bedrijven vrij is* Uit komt doordat onder de vrije bedrijven meerdere kleine voorkomen. Op grond hiervan bepaalt het verslag zich tot het geven van 't percentage der dieren. In 1928 was het 25.7 dus toen was het ruim 1/4 deel in de vrije bedrijven. Met Amsterdam erby bleek 27 in de vrije veestapels te huizen. In vergelijking met het vorige jaar blijkt, dat van de toen 43 aangesloten organisaties 34 ten opzichte van deze situatie vooruit zijn gegaan, 6 bleven gelijk en 3 gingen er ach teruit. Als grootste totaal in de verbetering moet Texel worden genoemd met van 275 vrije stallen en 2654 dieren tot 351 stallen en 3801 dieren. Alzoo meer 76 stallen, waar in 647 dieren. In vergelijking met het vorige jaar ging van de toen 43 plaatselijke vereen igin gen in 26 het reactie-percentage omlaag, in 3 bleef het gelijk en in 14 steeg het. Ten opzichte van de verdere werkzaam heden zij nog melding gemaakt van het onderzoek inzake den omvang van het niet bevruchten en het verwerpen bij het vee m. de fokvereenigingen. Dit onderzoek geeft geen ongunstige uit komst, maar waar de cijfers niet absoluut betrouwbaar zijn, moet een en ander onder voorbehoud worden aanvaard. Aan de hand van de ervaring zoowel met het stellen der vragen, als met de les voor de controleurs, hoopt het bestuur voor een volgend jaar toch hiermee door te kunnen gaan. Het hoopt en vertrouwt, dat dan zoo goed als alle controleurs der fokvereenigin gen zullen meewerken. Na beantwoording van een paar vragen werd den secretaris dank gebracht voor zifn nauwkeurige weergave. De rondvraag leverde eenige onderge schikte vragen op, die afdoende werden be antwoord. Hoewel niet meer dan 10.000 beesten mo gen worden aangenomen en die er reeds zijn, gaf de voorzitter in overweging om toch vóór 6 Dec. nieuwe leden aan te nemen. Het bestuur kan daarna de zaak nog eens onder de oogen zien. Verschillende.personen drongen er op aan, om ook als vereeniging bij den minister aan le dringen op verlaging van de f 30 voor de boventallige kalveren. Men oordeelde dit nadeelig voor de t.b.c.-bestrijding. De voorzitter ontraadde dit en was er wei voor om te trachten het percentage voor de leden gelijk te stellen met dat voor de meer waardige bedrijven. Anderen betoogden, dat het toejuiching verdiende, dat het percentage 50 bleef. Hierop werd de vergadering gesloten. BEWOGEN VERGADERING DER TUINBOUWVEREENIGING „DE TOEKOMST". De tuinbouwvereeniging „Do Toekomst" vergaderde Donderdagavond te 7 uur in het lokaal van mej. de wed. P. Schoen maker te Noordscharwoude. De opkomst der leden was niet groot. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., opende de buitengewone vergadering met woorden van welkom. De heer J. Klingeier wilde aan de notu len zien toegevoegd, dat hij in de vorige vergadering de beschuldiging tot den voorzitter heeft geuit, dat het „zoeken" was. Van een 10-tal leden was een verzoek ingekomen om een alg. ledenvergadering te houden ter bespreking van de kwestie tfi) de L. G. C., met alles wat er aan voor af is gegaan. De secretaris las hierna de hierover ontvangen brieven van de ver. Groenten- cultuur en van Groentencultuur en De Tuinbouw samen, voor. Den inhoud pu bliceerden wij dezer dagen. De heer D. de Geus Jz. vroeg of er nog een antwoord op deze brieven is verzon den, hetgeen de voorz. niet geloofde. De heer Klingeier vond dit een groote leugen. De heer P. de Geus Jz. vroeg een brief te mogen voorlezen, welke door het be- stur van De Toekomst aan de aangesloten vereenigingen is gezonden. De heer Klingeier riep den leden toe: Nu hooren jullie '".et. Er is geen brief ver zonden. Wij hebben er hier een, getypt door den voorzitter en geteekend door den secretaris. De heer D. de Geus Jbz. merkte op, dat het geen antwoord is op die circulaires, het is een gewone circulaire n. a. v. de eerste circulaire der andere vereenigingen. De heer Klingeier had wel gedacht, dat het weer afgedronken zou worden. Spr. heeft een zeer uitvoerige toelichting gehad van den heer Kramer. Toen kregen we die groote vergadering van Broek waar met 86 tegen zooveel st. vóór W. Dirkmaat werd gestemd. Spr. had toen ook een ver gadering van De Toekomst verwacht. Toen werd in St. Pancras met één stem tegen besloten een algemeene vergadering aan te vragen. Spr. keurde het sterk af, dat geen ledenvergadering is gehouden, even als het rondzenden van die brieven. Spr. meende, dat n. a. v. het eerste schrijven het bestuur heeft vergaderd. De leden hebben het recht zich uit te spreken op de vergadering. Ten tweede is het besluit om controle uit te oefenen op het kantoor on wettig genomen. Geen enkele afdeeling heeft zich er voor uitgesproken. Tenslotte kwam er nog bij de verandering der boek houding. Spr. las den brief van De Toe komst-bestuurders voor, welke aan de afdeelingen is verzonden. Daarin wordt geadviseerd, geen adhaesie te betuigen aan een verzoek van een der afdeelingen om geen controle uit te oefenen. Het be stuur heeft er met alg. stemmen toe beslo ten. Een goede contróle is noodig op zoo'n groot kantoor. Vooral als het dag. bestuur het noodig acht. In een vergadering met den betaalmeester is er over gesproken, die wilde geen contróle en heeft ontslag aangevraagd. Het schijnt dat de betaal- meester heeft gesproken met een paar af- j deelingen om een algemeene vergadering te krijgen. De alg. verg. kan hierover geen uitspraak doen, daar het geheel door het bestuur wordt geregeld. Daarom wordt aangeraden de L. G. C. de kosten en ver warring van de aangevraagde alg. verg. te besparen. De heer Klingeier zeide dat niet goed is gehandeld. De vereenigingen Broek en St. Pancras zullen hun voorstel toch niet intrekken. Op een vraag van den heer K. Kostelijk antwoordde de voorzitter dat er wel door het bestuur is vergaderd, maar dat geen antwoord op den brief is gezonden, alleen de circulaire om geen adhaesie te be tuigen. De heer C. de Boer Wz. had wel een ledenvergadering verwacht over dit punt. Spr. vroeg of het percentage moet worden verhoogd met de nieuwe regeling. Kan de nieuwe administratie tegen hetzelfde per centage worden gevoerd? Voor wie is de schade als de betaalmeester niet in staat is te betalen, voor de aanvoerders of voor de L. G. C.? Wordt bij een nieuwen be taalmeester de borgstelling hooger ge vraagd? Wanneer het n.1. met de tegen woordige borstelling niet safe is, moet die verhoogd worden. Spr. veronderstelde geen verkeerd opzet bij het bestuur. De voorzitter antwoordde, dat het een zaak van oppositie is. Spr. vertelde wat de aanleiding is geweest. Overal is controle. Als voorbeeld noemde spr. de controle op het B. A., welke spr. zeer toejuicht. Deze zaak is niet opgezet uit wantrou wen. Men wil weten! De kosten hebben ons tegengehouden het eerder te doen. Er is zooveel meer dan het percentage. De steunuitkeering en de kistenrekening, die niet kan worden nagegaan. Vooraf is er met den betaalmeester over gesproken. Daarna in het bestuur. De kosten zijn niet te hoog. In Mei is de eerste contróle ge* houden. Dit liep vast op het kasboek, om dat daar privé-posten in stonden. De ac countants hebben gezegd, maak dan een apart kasboek en haal de privé-posten er uit. Dan komen wij later wel terug. Dirk- maat dacht dat de administratie sterk zou uitbreiden. De accountantsdienst dacht dat het niet zoo erg zou zijn. Het ging om sal- dilijsten etc., waarbij cle accountantsdienst gaarne eerst wilde helpen. Als het een maal klaar zou zijn, liep het heel goed. Men dacht dat het nu in orde was. Doch toen op 21 Sept. de accountants kwamen, zijn ze dadelijk weer teruggegaan, want met Dirkmaat was niets te beginnen, zei den zij. Geschreven is, dat de boeken half October in orde moesten zijn. In een heel betoog, dat men ten antwoord heeft ge had werd geen antwoord gegeven op de vragen, maar 2/10 opslag van salaris gevraagd, omdat de administratie 2000 meer zou kosten. Wij dachten dat dit niet noodig zou zijn. In de groote bestuursver gadering in October heeft men den betaal meester ter wille willen zijn en als blijkt dat de kosten belangrijk zouden zijn, dan zou het salaris worden herzien. Toen dacht men het zal loopen. Ook St. Pancras en Broek waren hier voor. Met het dag. be stuur vergaderende heeft de heer Dirk maat zijn ontslag aangeboden, hetgeen niet verwacht wordt als men vraagt waarop men recht heeft en aanbiedt wat het kan kosten. Men heeft de gedachte willen wegpraten, dat het uit wantrouwen was, doch dit gelukte niet; het komt spr. onbe grijpelijk voor, zoo'n belangrijke positie om een zaak waar iedere vereeniging recht op heeft, neer te leggen. Het rechtskundig advies van den rechtskundigen adviseur van het C. B. was in de lijn zooals gedaan is. Uit alles blijkt, dat de verhouding be staat van werkgever en werknemer. Als het een zelfstandige zaak was, zou een percentage-verandering tusschen tuinders en betaalmeester gaan én niet tusschen de L. G. C. en den betaalmeester, zooals is geschied in 1931. Ook volgens de statuten exploiteert de vereeniging een veiling en een betaalkantoor. Boeken en bescheiden moeten 5 jaar worden bewaard in het archief van den bond. De betaalmeester staat onder de directe bevelen van de ver eeniging. Het recht van contróle is er, ja zelfs plicht tegenover de aanvoerders. De veiling zou tenslotte aansprakelijk zijn. Het is niet juist, dat de betaalmeester geen ri sico heeft. Hij heeft dat van de koopers, wij van alles. Als Dirkmaat in gebreke blijft, staat de L. G. C. voor de brokken. Voor de schuld van 72000 bij de Centr. Bank te Utrecht staan 5 personen uit het bestuur borg. In de alg. verg. van de Cen trale is besloten dat vereenigingen en N.V.'s bij de Centrale crediet hebbende, on der accountantscontrole moesten staan. Accountantsonderzoek wordt van alle kanten aanbevolen. Wij hebben 68 solli citanten, die allemaal onder contróle ston den. Men vindt dat doodeenvoudig. De heer Kostelijk vroeg of deze op vast salaris werkten. De voorzitter antwoordde, dat dit ver schillend is. Een der sollicitanten zeide, dat het geen extrakosten met zich mee zou brengen, de nieuwe administratie te voe ren, als hij zelf meewerkte. Ook tegen over de borgen is het noodig contróle te heben. Van een conflict kan niet worden gesproken. Spr. begrijpt niet dat oppositie kan worden gevoerd. Dat kan alleen door dat men het niet wist hoe het gegaan was. De heer P. de Geus Jz. vond dit een uit eenzetting van één kant. Als contróle noo dig is is spr. er voor, maar het moet noo dig zijn. Het is echter onnoodig. Boeken- contróle en kascontróle moeten apart worden gehouden' Volgens artikel 10 der statuten neemt'de betaalmeester alle kwa de posten voor zijn rekening. Voor fraude geeft een 3-maandelijksche accountants controle niet. Spr. vroeg zich af of het marktbestuur wel het recht had deze 300 te voteeren. Verhooging van het percen tage is een zaak tusschen tuinders en be taalmeester. Maar de alg. verg. zal uit spraak moeten doen. De argmuenten van de circulaire zijn niet ontzenuwd door het betoog. Als de betaalmeester vast geld heeft is contróle wel noodig. Deze 3 veilin gen maken daarop een uitzondering. De voorz. zeide, dat contróle niet goed kan zijn zonder kascontróle. De kosten komen onder de bevoegdheid van het bestuur. De heer C. Kliffen vond het wel wat laat, dat nu pas tot contróle werd besloten, men heeft nooit nadeel gehad. Elk bedrag is spr. teveel voor contróle. Dit is geen be zuiniging. De heer Klingeier meende, dat de kas van den betaalmeester van den betaal meester is. Wij zijn gedekt door de borg stelling. Spr. motiveerde dit, doordat nog nooit een rekening van den betaalmeester op tafel is gekomen. De voorzitter merkte op, dat dit eigen lijk wel had moeten gebeuren. Het geld dat in de kas zit is van de tuinders. De uit betaling der doorgedraaide producten wordt gefinancierd door de L. G. C. Wat steekt er voor geheimzinnigs in de kas voor contróle niet toe te staan? De schade is voor de L. G. C. als de kas niet klopt! Verschillende vragen werden nog ge steld. Op de vraag of de kisten niet be taald zijn, zeide de voorzitter dit niet te weten, omdat er geen contróle is. De heer D. de Geus zeide dat er kisten weg zijn. Het percentage zal niet worden ver hoogd en als de tijden beter worden zal de borgstelling verhoogd wordan, antwoordde de voorzitter den heer C. de Boer Wz. De heer P. de Geus Jz. wist wel 2 ban ken die op dezelfde voorwaarden als de C. B. te Utrecht en misschien nog wel voordeliger, het crediet van 72000 zou den willen overnemen. De voorz. betwij felde dit en wist niet of de borgen er wel tóe bereid zouden zijn. Aan het geopperde denkbeeld van den heer C. de Boer Wz. om de steunuitkeerin- gen dagelijks aan den betaalmeester uit te betalen, omdat men de rente zelf wel gebruiken kan, zal gevolg worden gegeven. Na nog eenig over en weer gepraat werd tot stemming overgegaan. Het voorstel Klingeier, om het bestuur te verzoeken met de benoeming van een betaalmeester te wachten tot na de alg. verg. werd ver worpen met 28 tegen 6 stemmen. Bij de rondvraag werd de andijvie- kwestie nog eens naar voren gehaald en ook de in de vorige vergadering gesigna leerde onjuiste handelingen van den heer W. Visser met de rabarber. De voorz. ant woordde, dat de heer Visser was vervolgd. Men achtte daardoor de zaak nog niet in het reine, daar hiermede een slachtoffer meer was gevallen en het kwaad niet was uitgeroeid. Hierbij verklaarde de voorz. nog, dat hij den heer Klingeier niet heeft aangebracty. Er zullen weer praatavonden worden gehouden, deelde de heer Muller ede. Ten aanzien van de z.g. luizensteun werd de hoop uitgesproken, dat men voor Kerst mis nog een uitkeering hiervan kreeg. Hierna sluiting. Jngeionden Stukken ONZE ZATERDAGSCHE VEEMARKT. Geachte redactie, In Uw „Stad en Omgeving" van de Alk- maarsche courant van Zaterdag 21 Nov. '36 vraagt U: waar blijft de overdekking? Meent U nu werkelijk, dat deze de Zaterdagsche veemarkt nieuw leven kan inblazen? Brengt U eens een bezoek aan de z.g.n. pluimveemarkt op het Hof. Ook daar laat het aantal buitenlui niets te wenschen over, doch de aanvoer is zoo goed als nihil. De oorzaak: er komen geen koopers (handelaars). „Regeeren is vooruitzien". Reeds jaren geleden deed de vice-voorzitter van de Ka mer van Koophandel, de heer C. Bosman te Alkmaar, het voorstel, dat door de geheele Kamer van Koophandel werd gesteund, om de Zaterdagsche veemarkten op Woensdag te verzetten. Eén der grootste tegenstan ders was toen de heer D. Govers, lid van den raad te Alkmaar. Het is te wenschen, dat de heer Govers zijn toen verkeerd inzicht wil bekennen en voorstander van de Woensdagsche vee markt wordt. Dan twijfel ik er niet aan, of de markt wordt verzet, want als de heer Govers ergens zijn schouders onder zet, dan kan men er meestal zeker van zijn, dat de zaak in orde komt. Ik twijfel dus niet, of de Woensdagsche markt zal een groote concurrent van Pur- mernd worden, daar op Woensdag wel de Amsterdamsche slagers, handelaren en poe liers te Alkmaar zullen verschijnen en het geval zich niet meer zal voordoen, dat op de pluimveemarkt de handelaars ontbre ken en niet meer zooals nu slechts één groothandelaar die de prijzen van de markt vaststelt (ik moet zeggen, hij maakt er geen misbruik van, doch. er bestaat geen concur rentie) te Alkmaar verschijnt, om alles van de kleine kooplui op te koopen. Het is aar dig om te zien hoe reeds eenige straten van de markt af de aanvoerders worden bele gerd door één van de combinatie van de kleine kooplieden, die een bod aan den verkooper doen, welk bod, hoe dichter deze bij de markt komt, steeds wordt verlaagd, zoodat het eindelijk aan den eersten bieder wordt gegund, die het meestal weder aan den groothandelaar verkoopt. De aanvoer der, die het dus een paar maal bij de Alk- maarsche markt heeft geprobeerd, komt niet meer terug, maar gaat direct naar Purmerend, waar de concurrentie de prijzen verhoogt. NB. Heden kwam mij ter oore, dat de gemeente Hoorn reeds van plan is de Za terdagsche markt op Woensdag te verzet ten. U danken voor de verleende plaatsruimte, L. PRINS. (De ervaring aldus opgedaan heeft ge leerd, dat een betere outilage van de markt het marktwezen bevordert. Ook voor de kaasmarkt zal een overdekking een be houd voor de markt zijn. Reeds voor 20 jaar werd de wenschelijkheid hiervan betoogd. Red. Alkm. Crt.) VOLKSONDERWIJS EN DE KLEUTER SCHOOL. Geachte Redacteur, Naar aanleiding van het verslag van de vergadering van «de vereeniging „Neutrale Kleuterschool" te Heiloo, in uw blad van 26 Nov. j.1., verzoeken wij u het volgende op te willen nemen, waarvoor wij u bij voorbaat vriendelijk dank zeggen. De laatste week van October bereikte ons het verzoek aan een paar bestuursleden der vereeniging Neutrale Kleuterschool een on derhoud te willen toestaan, om te spreken over een mogelijke samensmelting der beide scholen. Tijdens het onderhoud, dat daarna plaats vond, werd ons mededeeling gedaan van den slechten financieelen toestand, waarin de school van genoemde vereeniging zich be vond. In den loop der tijden was gebleken, dat men de exploitatierekening onmogelijk in evenwicht kon brengen en dat, op den zelfden weg voortgaande, de vereeniging steeds dieper in den put zou raken. De be doeling van dit onderhoud was, te informee- ren hoe de vereeniging Volksonderwijs zou staan tegenover een eventueele overname der Neutrale kleuterschool, met de daarop rustende financieele verplichtingen. Alvorens de besprekingen voort te zetten, verzocht het bestuur van Volksonderwijs den financieelen toestand der Neutrale kleu terschool nader uit te leggen. Hierna werd op 7 Nov. een gecombineer de bestuursvergadering gehouden, waarop door het bestuur der Neutrale kleuterschool werd medegedeeld, dat er behalve een be langrijke obligatieschuld nog een schuld van 140 op de school rustte. Genoemd be stuur zou gaarne zien, dat Volksonderwijs de Neutrale kleuterschool „met ingang van 1 Dec. 1936" overnam, met de genoemde schuld van 140, terwijl bovendien in over weging werd gegeven, na overname het be stuur van de school van Volksonderwijs uit te breiden met twee van de ouders der over genomen leerlingen. De opbrengst der verkochte meubelen en leermiddelen zou dan percentsgewijs wor den toegewezen aan de obligjtiehouders. Daar niet verlangd mocht worden, dat deze schuld van 140 door Volksonderwijs ineens kon worden betaald, stelde de heer Meilink zich garant voor deze schuld, terwijl volgens een óp te maken plan, met het door de overgenomen leerlingen betaalde school geld, ad f 300 per jaar (zie verder), de heer Meilink zou kunnen worden betaald. Het bestuur van Volksonderwijs zegde daarop toe een en ander te zullen bespreken in de ledenvergadering, dfiar het zelfstan dig geen toezeggingen kon doen. De reeds op 16 Nov. daarna gehouden le denvergadering van Volksonderwijs besloi in principe de Neutrale kleuterschool ovt te nemen onder de volgende voorwaarde le. Volksonderwijs neemt met ingang v; 1 Dec. a.s. de leerlingen der vereenign Neutrale kleuterschool over en verplicl zich, ingaande 1 Januari 1937, de helft va het door haar geïnde schoolgeld van vorei genoemde leerlingen, en van nieuwe leei lingen uit dezelfde gezinnen gezmdhei ter beschikking te stellen van één uwe leden. Op grond van onderstaande berekenin kwam zij tot dezen eenvoudigen vorm vz schuldaflossing: „Uw bestuur gaf te kenne; dat de inkomsten van uwe vereeniging i den vorm van schoolgeld ruim 300 bedrt gen; de schuld ten hoogste 140. De heli van de inkomsten per jaar overtreft du verre de schuld der vereeniging. Einde 193 zal op de voorgestelde wijze de schuld ruim schoots zijn afgelost". 2e. Het bestuur van de school van Volks onderwijs blijft in zijn tegenwoordigen vonr gehandhaafd, overwegende dat, hoewel een groot deel der ouders van de kinderen, wel ke de school van Volksonderwijs bezoeken geen lid zijn van de vereeniging, geen en kele maal behoefte is gevoeld van de zijde der ouders, om medezeggingschap in de lei ding der school. Zeer verwonderd vernamen wij heden morgen, dat de ledenvergadering van de vereeniging Neutrale kleuterschool onze voorstellen afwees, daar die teveel afweken van de „mondelinge besprekingen en toe zeggingen", toezeggingen n.b., die niet eens gedaan waren, zooals op 7 Nov. nadrukkelijk door ons werd medegedeeld. Nog meer verwondert het ons, dat volgens het zeer sluw gestelde bericht in uw blad van 26 Nov. „de overgroote meerderheid der daar aanwezige ouders" de voorstellen van Volksonderwijs „in geen geval wilde aanvaarden". Waarvoor dan twee keer vergaderd, waar voor dan Volksonderwijs een ledenvergade ring laten uitschrijven, waarvoor dan die haast om toch maar vooral vóór 1 Decem ber 1936 de school te kunnen opheffen, als naderhand blijkt dat er in 't geheel geen ernstige bedoelingen aan de zijde der ver eeniging Neutrale kleuterschool hebben be staan? Nu blijkt plotseling, dat „de toestand--der school niet zoo is, dat overname tegen eiken prijs noodzakelijk is". Welke goede geest heeft nu de vereen. Neutrale kleuterschool zooveel „voldoende levensvatbaarheid" inge blazen, dat men kon besluiten „rustig met de exploitatie der school voort te gaan?" Men trekke uit deze historie de juiste con clusie, ni.: Van ernstigen wil tot samenwer king is ook dezen keer weer niets gebleken. Namens het bestuur der afd. Heiloo van Volksonderwijs, H. W. BLOEMHOFF, voorzitter. J. WIERSMA, secretaris. L. J. HOPMAN, penningmeester. Heiloo, 27 Nov. 1936. ^Binnenland GEVAAR VOOR IJZELVORMING. Brugdekken zeer verraderlijk. In de vroege morgenuren, welke op koude nachten volgen, kan het wegdek door ijzel vorming dikwijls zeer glad zijn, zonder dat men hierin erg heeft. Zeer verraderlijk zijn onder deze omstan digheden de brugdekken. Terwijl het weg dek zelf anders volkomen stroef is komt het zelfs dikwijls voor, dat de brugdekken uiterst glad zijn. Tengevolge van den trek onder de bruggen ontstaat een hevige afkoe ling, welke ijzelvorming op het brugdek ver oorzaakt. Men zij hier bijzonder op zijn hoede. Mocht men onderweg een glad brugdek onder de wielen krijgen waar geen zand is gestrooid dan verdient het bijzondere aan beveling de K.N.A.C. hiervan onmiddellijk in kennis te stellen. Een der leden gaf in dezen het voor beeld door de K.N.A.C. een telegram te stu ren toen hij bemerkte, dat het dek van de brug bij Vianen zoo glad was dat het een ernstig gevaar voor de verkeersveiligheid opleverde. De K.N.A.C. heeft zich onmiddel lijk met de betrokken instanties in verbin ding gesteld, met het gevolg, dat er zand werd gestrooid, waardoor de put was ge dempt alvorens het kalf was verdronken. KAPITALE BOERDERIJ VERBRAND. Gistermiddag is in de buurtschap St. Isi- dorushoeve, gem. Haaksbergen, de kapitale boerderij van den landbouwer J. Beckedam, aldaar, door onbekende oorzaak afgebrand. Een groote hoeveelheid hooi en stroo, als mede een gedeelte van den inboedel, ging in de vlammen op. Het vee kon gered worden. De getroffene is tegen brandschade verze kerd. DE VERDUISTERING VAN 14 MILLE. Gevluchte effectenbediende aan gehouden. De bediende van een effectenfirma te Am sterdam die eenigen tijd geleden de vlucht had genomen, toen ontdekt was dat zijn principalen door knoeierijen in de boeken voor een bedrag van ongeveer 14.000 gulden had benadeeld, is gistermorgen op verzoek van de politie van het bureau Singel, te IJmuiden aangehouden. Het vermoeden be stond, dat het jongmensch naar Z.-Afrika was uitgeweken, doch het was inmiddels bekend geworden, dat hij zich aan boord bevond van het Duitsche s.s. Cardillera komend van West-Indië. De dader is naar Amsterdam op transport gesteld. Van het verduisterde geld komt vermoedelijk niets meer terecht. GRIEP EPIDEMIE TE ZEDDAM. Te Zeddam, gem. Bergh (Geld.) heerscht momenteel zoozeer de griep, dat bijna de helft der inwoners ziek is. De jongensschool is reeds gesloten en de andere zullen wel spoedig volgen, daar er geen leerlingen meer komen. Er zijn huis houdens waar 9 personen in bed moeten blijven. Gelukkig hebben zich tot nu toe nog geen sterfgevallen voorgedaan.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 15