Uit den Alkmaarschen Raad. De Tweede Kamer over Buitenlandsche Zaken. Wethouder Klaver is van plan Sinterklaas een paar nieuwe walmuren te vragen. De Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon moet als belooning voor de betoonde hulp zoo nu en dan even uit de maatschappij verdwijnen. Een gemeentelijke boekhouding zit zoo in elkaar, dat wanneer de knecht van den havenmeester jubileert, een kwartje meer voor het bijzonder onderwijs moet betaald worden. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 - l- PARLEMENT Het Japansch-Duitsche verdrag, de Volkenbond en Spanje. Hervorming van den Volkenbond noodig. de Spekbrug niet deugden en als men dan toch aan het leeghalen was moest men met een eens onder de Steenenbrug kijken, want al ziet die er van boven nog zoo solie- de uit, van beneden schijnt ze niet heele- maal achttien karaats meer te wezen. Dat was natuurlijk koren op den molen van wethouder Klaver, die toegaf, dat er geen direct gevaar is, maar dat waakzaam heid steeds geboden is om het gevaar te voorkomen. Alkmaar heeft nu eenmaal zoo veel walmuren, dat we elk jaar een stukje onderhanden moeten nemen om niet plotse- Alkmaar is het Venetië van het Noorden, zy het dan ook een zeer bescheiden Venetië, want de pakhuizen, die aan onze walkanten liggen zijn niet te vergelijken met de pa- lazzo's der oude Romeinsche patriciërs en wij missen in onze grachten de romantische gondels en kunnen er hoogstens een verza meling baggerschuiten van de Reiniging tegenover stellen. Maar, overigens heeft Alkmaar met zijn grachten en grachtjes en zijn bruggen en bruggetjes wel iets weg van de stad der blanke paleizen en der blanke duiven. Zij •-«juiui. iwui™ 'y &v-,=licn "Ji ae conclusie, hebben en daar komt het ten slotte op De wethouder achtte een breedte voor drie dat er een te groot voorschot betaald is en jjI naait --« - - boven als het jongetje op den bok zat om dat er eerst verbouwd zal moeten worden en men nog heelemaal niet weet hoe het zal worden en wie er dan boven of bene den zal zitten. Die verbouwing vond de Raad vrijwel unaniem noodzakelijk, maar het walmuren- debat had al bewezen, dat er tegenwoordig op de kleintjes gepast wordt en wanneer de verbouwing een belangrijk bedrag eischt zal er geen steen worden uitgebroken zonder dat de Raad er tevoren zijn hooge goed keuring aan gehecht heeft. Er is geen grooter ramp, die ambtenaren kan treffen dan wanneer zij op een goeden, of liever slechten, dag bericht krijgen, dat hun bij vergissing een paar jaar geleden teveel salaris of pensioen uitbetaald is er, zij dus vriendelijk verzocht worden het geld dat ze al lang verbruikt hebben terug te willen storten. Zoo gaat het met particulieren maar zoo gaat het ook met bijzondere scholen. De schoolbesturen krijgen van B. en W. een voorschot, waarvan na een jaar gewoonlijk niets meer in kas is. Drie jaren later de ambtelijke machine werkt nu eenmaal lang zaam hebben Ged. Staten een rekening vastgesteld en gaat de gemeente berekenen wat aan de schoolbesturen kan worden uit gekeerd over een jaar dat al lang verstre ken is. En daarbij en dat is het ergste intn io. jjii uubi My wa via L net ergSlc mg voor onoverzienbare kosten te komen, komen zij in vele gevallen tot de conclusie. 1JP WOthniiWft» neer - allebei juist door de vele binnenwa- naast elkaar liggende schepen noodzakelijk teren kilometers lange oevers, die hier wal- *n het Jachtje van den heer Elfring muren genoemd worden en die een kost- *alduf voorloopig alleen nog maar op een „io-ntr-tian teekenlng te bewonderen zijn. Het mhelen baar bezit z«n omdat z« djs «genseliap Sietsma wüde hebben na kortoren of langeren tijd te yan een duren deskun_ gaan verzakken. „„„Hp dige, dat de heer Keysper voorstelde, het Als een walmuur \erza was ten slotte alles geld weggooien omdat een duur werkje om a er an a S Gemeentewerken deskundig genoeg was en geheid moet worden en e on erv men daar na jarenlange ervaring precies leerd heeft, dat er mees a nog o weet we]ke zwakke plekken er in het be drijf, of beter gezegd in het onderdeel wal muren zijn. Er was min of meer periculum in mora die uitdrukking had de wethou der van mr. Leesberg en het had geen zin er nog langer deskundigen of commissies naar te laten kijken omdat het werk toch zou moeten gebeuren. Desniettegenstaande vereenigde de Raad zich met tien tegen negen stemmen met een voorstel van den heer Keysper tot aanhou ding en nadere bekijking, wat niet weg neemt, dat ieder die de debatten heeft aan gehoord wel den indruk heeft gekregen, dat de bewoners voorloopig nog naar bed kun nen gaan zonder de vrees, dat zij den vol genden morgen in hun ledikanten in het min of meer drabbige water van de Mient zullen dobberen. teleurstellingen te betalen zijn. We zouden evenals we dat tegenwoor dig met onze straten en pleinen doen die walmuren vooreerst maar op hun beloop kunnen laten, wanneer niet het gevaar be stond, dat wanneer walmuren uitzakken, daarbij niet alleen een deel van den grond wordt meegenomen, maar ook de steun voor de aan de waterzijde gelegen huizen wegvalt waardoor de catastrophe niet te overzien kan zijn. Walmuren moeten dus van tijd tot tijd vernieuwd woraen en dat is het vorig jaar dan ook bij den Voordam en den Zijdam ge schied, zeer ten genoege van tallooze werk- loozen, die er wekenlang met genoegen naar gekeken hebben omdat ons volk au fond waterbouwkundige neigingen heeft en der gelijke werken dan ook met de grootste interesse besproken worden. Nu wilden B. en W. de Mientwallen on derhanden nemen en tegelijkertijd de zooge naamde Spekbrug van een nieuwe fundee ring voorzien, maar dat alles tesamen kost bijna 20.000 en het is te begrijpen, dat er raadsleden waren, die de vraag stelden of een en ander nog niet een jaartje kon wach ten, zoodat we de 20.000 voor noodzakelij - ker uitgaven konden besteden. Tijdens de debatten bleek eerst goed hoe onze raadsleden zich voor walmuren inte resseeren en met we'ke deskundigheid zij over het al dan niet noodzakelijke van repa raties kunnen beslissen. Mr. de Groot had de Mientmuren bekeken en nergens scheuren kunnen ontdekken. Hij had scheuren op laag water gezocht en betwistte dus den burgemeester dat ze er wel zouden zijn maar onder water zouden zitten. De muren liepen naar de zijde van de Spekbrug wat naar elkaar toe, maar dat was een symetrische toeloop en door den bouwer in het verleden blijkbaar noo- dig geacht omdat de brug smaller was dan de afstand tusschen de muren, waaruit men zou mogen afleiden dat men eerst de brug en toen de walmuren gebouwd heeft. dat men het geld terug zal moeten geven. Zoo heeft de Raad thans pas berekend, wat een leerling van het openbaar onder wijs ons over het jaar 1933 gekost heeft om naar dien maatstaf te bepalen welke vergoeding aan het bijzonder onderwijs kan worden uitgekeerd. Er waren een paar kwesties, die bestu deerd moesten worden. De uitkeering was nog eens extra vertraagd omdat er geen periculum in mora was en intusschen was er op 15 Augustus j.1. een Kon. Besluit verschenen, waarbij bepaald werd, dat de Raad niet de kosten van bijzonder vak onderwijs, in dit geval van lessen in daarom voor hier niet meer de omslag- kosten te berekenen maar precies na te gaan wat Gemeentewerken voor de scholen gemetseld, geverfd en getimmerd had waardoor de kosten per leerling veel lager zouden zijn, met de konsekwentie natuur lijk, dat men ook minder aan de bijzondere scholen zou moeten betalen. Rechtsche raadsleden als de heeren Ven- neker, Vogelaar en Hoytink, wilden daar wel aan meewerken zij het dan natuur lijk met de gebruikelijke bloedende harten maar zij voelden er niets voor om het al toepasselijk te verklaren op de jaren 1934 1935 en 1936, omdat natuurlijk ook in dat geval de schoolbesturen, die in dien tijd een hoogeren levensstandaard hadden, een on- verwachten strop zullen krijgen en misschien nog meer terug moeten geven dan zij reeds als voorschot over die jaren hebben ont vangen. B. en W. hielden voet bij stuk omdat wij als noodlijdende gemeente nog met onze kostenberekeningen naar Haarlem en Den Haag moeten, de heer Vogelaar zou ten al- gemeer.en bate liever den geheelen dienst van Gemeentewerken willen reorganiseeren en de rechtsche meerderheid had natuurlijk volop van de gelegenheid kunnen profi- teeren het voorstel van B. en W. in den be kenden politieken doofpot te stoppen. Inplaats daarvan nam men er genoegen mee, dat de kwestie werd aangehouden om nogmaals bekeken en bestudeerd te worden en de heer Hoytink gaf te kennen, dat hij bij de begrootingsbesprekingen zal voor stellen, dat dergelijke onaangename kwes ties den Raad niet meer rauwelings op het lijf zullen vallen, maar dat de eerste schok voortaan door de commissie van Bijstand voor het Onderwijs zal worden vangen. opge- hij na zijn afkeuring dat ziekengeld ont vangen hebben. Maar hij was een ijverig man, ging ondanks zijn ziekte aan het werk tot hij het moest opgeven en kreeg als belooning te hooren, dat hij daarom zijn recht op ziekengeld verspeeld had. Ziedaar een staaltje van de wijze waarop Ex-natura, zeide de heer Leesberg, be- hooren de bureaux van Sociale Zaken en van den Armenraad bij elkaar te liggen en verscheidene raadsleden spitsten de ooren want mr. Leesberg geeft gratis les in La- tijnsche zegswijzen en heeft in den Raad zulke ijverige leerlingen, dat men er zeker van kan zijn dit „ex-natura" in de eerst volgende vergaderingen uit den mond van diverse Edelachtbaren te hooren. Ex-natuia behooren zij dus bij elkander en daarom is het niet goed den Armenraad naar de bo venverdieping van het voormalige politie bureau te verplaatsen, omdat de diverse ambtenaren elkaar dan niet zoo spoedig en zoo gemakkelijk kunnen bereiken. Heeft meneer Leesberg dan nooit van een telefoon behoord en is er geen piccolo, die desnoods briefjes kan overbrengen, heeft de heer van de Vall, verwonderd gevraagd en we leven inderdaad in een tijd, dat alle afstanden overbrug zijn en dat hoofden van diverse diensten elkaar ook nog wel kun nen bereiken als de een naast het stadhuis en de ander in de Doelenstraat zijn kantoor heeft. Zoowel wethouder Klaver als zijn ambt genoot van Financiën vonden, dat de Ar beidsbeurs en het bureau van Maatschap pelijk Hulpbetoon gescheiden dienen te zijn en Sociale Zaken heeft dringend behoefte aan de lokalen, die nu bij den Armenraad in gebruik zijn. Het zijn hokken en hokjes, die verbouwd moeten worden, maar dat stond niet in de bijlage zei de heer Stoutjesdijk Daarin stond alleen maar, dat de verplaat sing naar de Langestraat 90 vragen en de Raad zou wel degelijk een kosten-bere kening moeten krijgen als men ook in de Doelenstraat aan het breken en bouwen zou gaan. De heer Grondsma zag het gevaar meer in de boomen. Als de storm een boom pakt. neemt de boom weer grond mee en de grond weer steenen en zoo zou de storm een heel stuk walmuur kunnen vellen. Het recept was dus kinderlijk eenvoudig: neem de boomen weg en het gevaar is verdwenen. Wil men de walmuren veranderen, welnu dan wil de heer Grondsma ze dichter naar elkaar brengen, de gracht versmallen en aldus de eerste schrede op den weg van het dempen zetten. We zouden dan een keurig oud-Hollandsch grachtje krijgen en de heer Grondsma had er door zijn vriend, den heer Elfring, vast I een teekening van laten maken opdat ieder een zich van het poëtische van dit grachtje zou kunnen overtuigen. Dat was deskundige nummero twee, maar er waren er nog meer. «p aen ook naast den koetsier M De heer Stoutjesdük betoogde, dat er willen zitten. Moeder vond het Haar £°.u alleen maar kaasschuiten in de Mient ko- zoonlief zette een keel k;; jekoud, men, die nooit met hun schroeven malen en K" -- .°P b« de «lachte dat de muren dus niets te lijden hebben. Ze zijn zoo safe als de Nederlandsche Bank en de straat er naast is zoo vlak, dat men er wel biljart op kan spelen. Wil de wethouder met alle geweld 20.000 aan walmuren ver spelen, laat hij dan maar eens naar het Zeglis gaan kijken waar men puin tegen den kant stort om het uitwijken van steenen te voorkomen. Men kent het verhaal van den vader, die aan zijn kinderen vertelde wat er met het gezin zou gebeuren als hij eens de honderd duizend uit de loterij trok. Zij zouden dan onder anderen uit rijden gaan en de jongste zoon gaf te kennen, dat hij bij die gelegen heid op den bok naast den de De heer Appel was van een geheel ander gevoelen. In dezen tijd van den zwevenden flulden hebben we aan zwevende walmuren «een behoefte en dat ze langzaam maar zeker naar elkaar toekomen dat bewijst het feit, dat de eene 33 c.M. en de andere 27 c.M. naar buiten is gebogen. Er zijn geen vulkanen in de buurt en aardbevingen zijn hier ook niet all dagen te verwachten, maar ten slotte is het ook niet gezellig in een huis te wonen waarvan de grond vlak voor de fundamenten aan den wandel is en elk jaar a 3 c.M. met den walmuur naar den waterkant uitzakt. Afgescheiden van alle Mogelijke wetten over communiceerende vaten, welke mr. de Groot zich nog uit zijn Gym.-jaren herinnerde, stond het voor den - 3. A.n/lamontpn van dat hij zijn zin niet zou krijgen en de vader schreeuwde schor van woede: „wil je wel eens van den bok afkomen, aap van een jongen!" Zoo is het in de laatste Raadsvergadering met den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon gegaan. Hij zat wel niet op den bok, maar hij kon, volgens mr. Leesberg, na de verandering der localiteiten op den bo venverdieping zitten in het pand dat volgers den heer Van de Vall, wegens de „hokke- righeid" op een doolhof zou gelijken. Directeur spelen van een bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon is soms een levensgevaarlijk werkje. Er zijn altijd onte vredenen die den chef wel eens willen spreken en in dat geval moet zoo'n directeur even verdonkeremaand kunnen worden waarvoor o. i. juist een hokkerig doolhof een prachtige gelegenheid biedt. Thans zat de directeur in een te klein kantoortje onder allerlei paperassen bedolven en was dus daar eigenlijk al onzichtbaar en onvindbaar maar na de voorgenomen bouwplannen zou deze hoofdambtenaar dan in allen gevalle boven kunnen zitten maar dan geen toezicht meer kunnen houden op zijn personeel. Dat vond de heer Appel evenmin ge- wenscht. De directeur moest van boven ko beer Appel vast, dat de fundamenten van men, maar de directeur zat nog evenmin Als een gemeentewerkman ziek is en in validiteitspensioen krijgt, behoudt hij het recht een zekeren tijd ziekengeld te ont vangen. Als de werkman Blokdijk van de Reini- machineschrijven en stenografie, op een der ging, die ziek was, thuis was gebleven, zou bijzondere scholen behoeft te betalen. u:: Die had het schoolbestuur over 1933 al zelf voorgeschoten in goed vertrouwen, dat het de kosten terug zou krijgen omdat er in 1933 nog geen haartje op een van de hoof den der bijzondere schoolbestuurders was, die vermoeden kon, dat daarover in 1936 een K. B. zou verschijnen. Hadden B. en W. niet getalmd en vóór 15 Augustus betaald, dan was alles O. K. geweest en daarom vonden de rechtsche leden van den Raad waarbij wethouder Klaver, die uit het regeeringskamp naar de troepen der opstandelingen was overgeloo- pen het niet meer dan billijk, dat het schoolbestuur alsnog deze kosten ten be drage van ruim tachtig gulden vergoed zouden worden. De rest van B. en W. gevoelde er niets voor, maar de meerderheid van den Raad is de hoogste macht jn de stad en aangezien de heer Van Druiten ziek was en de heer Bulens, in afwachting van zijn royement, op non actief is, had rechts met behulp van den heer Van Slingerland de beschikking over tien Edelachtbaren, die de f 80 wel wilden uitkeeren. zo:dat het bestuur van de Julia-school zich over dat geld niet meer ongerust behoeft te maken. in het ambtelijk leven de deugd beloond wordt. Gelukkig strekten vogels van diverse po litieke pluimage hun vleugelen beschermend over dezen werklustigen gemeentebeambte uit met het gevolg, dat ook de paperassen over deze zaak weer in de portefeuille van B. en W. werden opgeborgen en de kwestie alsnog door het college bekeken zal worden. De kleine kooplieden krijgen nu een vent vergunning in zooverre zij met een duide lijk zichtbare etalage langs de huizen rijden en niet hnn koopwaar bij het opengaan van de deur uit hun vestjeszak te voorschijn halen. B. en W. meenden namelijk, dat huis vrouwen eerder bescherming noodig hebben dan vermomde bedelaars. Er zullen nog 14 woningen voor „Volks- huisvesting"gebouwd worden en ten slotte dient nog medegedeeld, dat de heer Bakker als regent van het ziekenhuis blijkbaar zoo zeer voldaan heeft, dat de Raad hem op nieuw koos, hoewel hij geen raadslid meer is en zijn voormalige fractiegenooten den heer Van de Vall hadden aanbevolen, die trouwens met Mej. Nierop en den heer Dekker de rest van den boedel uit dit poli tieke sterfhuis heeft overgenomen. De heer Dekker is als lid geïnstalleerd. Hij is geen vreemdeling in Jerusalem, want hij heeft jaren geleden al aan de tafel der Edelachtbaarheid gezeten. Hij is in de S. D. A. P.-fractie de verloren zoon, die terug gekeerd is, zij het dan zonder berouw en zonder dat er voor zijn komst eenige vette kalveren geslacht werden. Van een blijde stemming was in den Raad en in het bij zonder in de S. D. A. P.-fractie trouwens heel weinig te bespeuren, wat natuurlijk niet aan de terugkomst van den heer Dekker was te wijten, maar aan het feit, dat de debatten nog al taai waren en de soc.-dem. fractie onder de schaduw van diverse afdeelings- en partijconflicten leeft De ver wachting dat de heer Sietsma, als de jeugdige vader van een nieuwen spruit of beter gezegd als de nieuwe vader van een jeugdigen spruit, den Raad op beschuit met muisjes zou tracteeren, werd niet bewaar heid en zelfs de traditioneele feestcake is ditmaal achterwege gebleven. De Raad maakte den indruk, dat we nog in een somberen tijd leven en dat nog geen straaltje aan den economischen en poli tieken hemel den dageraad van een zonniger tijdperk heeft aangekondigd. Er was evenwel nog een ander en o.i. veel belangrijker punt. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft B. en W. er op gewezen, dat de kosten per leerling van de Alkmaarsche lagere scholen veel te hoog zijn en uit de lange waschlijst van plaatsnamen en bedragen, welke de burgemeester heeft voorgelezen, blijkt inderdaad, dat Alkmaar, al zijn de kosten sterk dalende, nog altijd aan den duren kant ig. Als er in Alkmaar iets duur is, dan is dat gewoonlijk de schuld van Gemeentewerken en toen B. en W. dan ook op onderzoek naar bezuinigingen waren, hebben zij zich afge vraagd of het inderdaad noodzakelijk is, dat de schaduw van dit bedrijf nog langer in al zijn zwaarte voor zoover men dan bij „Zonder den Volkenbond zou de wereld in een chaos zijn verzonken", aldus ver klaarde oud-minister van Dijk, die waarlijk geen onverdeelde bewondering voor dit in stituut heeft. En met een beetje andere woorden heb ben eigenlijk de meeste sprekers gistermid dag over de begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer hetzelfde ge zegd. Op twee uitzonderingen na, de heeren Westerman (ex.-nat. herstel) en Sneevliet (rev. soc.), die uit zeer uiteenloopende over wegingen de beteekenis van den Volken bond als instrument tot handhaving van den vrede om het vraagstuk nu eens tot zijn eenvoudigste proporties terug te brengen tot nul reduceerden. De communisten hebben op het stuk van de Volkenbondspolitiek een geweldigen zwaai gemaakt. Wanneer men bijvoorbeeld amen uxjvuuiuceiu een schaduw van zwaarte kan spreken op nu den heer Wijnkoop hoort betoogen dat ons onderwijs blijft drukken. ons land erin moet blijven, en dat het doel Gemeentewerken is nu eenmaal niet goed- van de buitenlandsche politiek van Neder- koop en men heeft daar de gewoonte of land op het oogenblik is de handhaving van liever de gemeente zelf heeft de gewoonte den vrede (in Volkenbondsverband) en de de kosten van dit bedrijf over allerlei diensten om te slaan zoodat ieder naar ver houding wat zal moeten betalen om het be drijf in zijn vollen omvang in stand te kun nen houden. Ook het onderwijs heeft een evenredig deel van de kosten van Gemeen tewerken te dragen. Het betaald evenwel niet den arbeid voor herstellingswerkzaam heden en dergelijke dingen aan de scholen verricht, het betaalt een deel van de be drijfskosten en het betaalt dus ook b.v. mee aan de premies ingevolge de Ziektewet, aan het schoonhouden van de kantoren, ja zelfs aan de loonen op Zon- en feestdagen en aan de dienstreizen van den Directeur. Men be grijpt, dat het Onderwijs dit niet allemaal kan bekostigen en dat het b.v. onbillijk is Zondagsloonen in rekening te brengen aU men weet, dat nog nooit op een Zondag een gemeentewerkman iets aan.een school gere pareerd heeft. Dat is een onzuivere maatstaf, dat maakt elke leerling duurder dan hij in werkelijk heid is en dat dient dan ook veranderd tc worden. Nu kan men natuurlijk redeneeren, dat de gemeente toch de kosten van Gemeente werken zal moeten betalen en dat het er dus weinig toe doet hoe die over de verschil lende andere diensten en bedrijven verdeeld worden. Maar men vergete niet, dat de gemeente bij het Onderwijs die kosten dubbel betaalt omdat men de bijzondere scholen per leer ling evenveel vergoedt als de gemeente voor de openbare moet betalen. Dat maakt, dat juist op het Onderwijs de kosten van zoo iets geweldigs als Gemeentewerken heel laag moeten drukken en B. en W. stelden bewaring van onze onafhankelijkheid (waarbij hij die van Ned.-Indië insloot), dan begint het u toch een beetje te duizelen De rivaal Sneevliet is al lang over die dui zelingen heen; hij verzuimt tenminste geen gelegenheid om zijn Stalinistische tegen standers te vertellen, dat de duizelingen nu aan hun kant zijn. De begrooting van Buitenlandsche Zaken geeft in de laatste jaren telkens gelegenheid tot het houden van redevoeringen van zeke ren stijl; geweldige hoogten bereiken zij niet meer, hetgeen, gezien de matheid als resultante van vele mislukte Volkenbonds acties, waarlijk niet te verwonderen is. Maar toch: het niveau van het debat stijgt, al zal men moeten toegeven, dat groote brokstuk ken der redevoeringen slechts academische waarde hebben. Wat kan men ook anders verwachten, wanneer spreker na spreker komt vertellen, dat de Volkenbondspolitiek heeft gefaald; dat de sancties tegen Italië zijn mislukt, deels doordat het apparaat veel te lang zaam werkte, deels doordat groote landen geen lid van den bond zijn, en sommige bondsleden weinig anders deden dan geno men besluien saboteeren. „Het ware gemeenschapsgevoel ontbreekt nog", constateerde de heer Bierema (v. b.) „Zal de Volkenbond nog eens slagen, dan moet hij gebaseerd zijn op de beginselen der christelijke ethiek", betoogde de heer van Dijk (a.r.) met nadruk. „Zoolang de on-christelijke geest van het geweld de volken beheerscht, kan zelfs een universeele Volkenbond niet aan zijn doe', beantwoorden", kwam een vertegenwoordi ger van een kleine partij, de heer van Hou- !en (c.d.u.) vertellen. Het was niet anders dan wat den vorigen dag ook door de heeren Rutgers van Rozen burg (c.h.), Bongaerts (r.k.) en Lingbeek (h.g.s.) was uiteengezet. In de memorie van antwoord van minister de Graeff heet het: „Van een wezenlijk saamhoorigheidsgevoel valt in de Interna tionale gemeenschap nog slechts weinig te constateeren". Niettemin zou men een uiteenspatten van den Volkenbond een ramp achten. Er moeten dan toch ook wel waarden van groote beteekenis in die gebrekkige volken gemeenschap zijn gevonden, indien men een gemeenschapszang aanheft om haar te hand haven. Maar ze moet worden hervormd. Hoe en op welke wijze zijn punten van striid. Oók in ons parlement. Aanstonds treedt daarbij weer de twijfel naar voren, of die hervormingen zullen helpen, als de geest der menschheid niet verandert. Dr. Bierema gaf er uiting aan. Echter kon hij zich toch niet weerhouden eenige wen ken te geven. Aan versterking van den Vol kenbond moet Nederland zijn medewerking geven, maar niet door mee te doen aan regionale verdragen, in het Volkenbonds kader; België heeft daarmede een ervaring ogedaan, welke voor ons leerzaam is. Een zelfstandigheidspolitiek vond hij het beste voor ons, al zou het ook kunnen zijn, dat we in de toekomst neiging hebben ons aan te sluiten bij landen, welker geest met dien van het onze overeenstemt. Op een dergelijke mogelijkheid had de heer Vliegen den vorigen dag ook reeds gezinspeeld. Het Japansch-Duitsche verdrag. De heer Bierema achtte het Japansch- Duitsche verdrag een groot gevaar voor den wereldvrede. Het richt zich tegen het com munisme, maar kan het dit bestrijden zon der zich te mengen in de binnenlandsche politiek van andere staten? Alle overige sprekers hebben dit punt met meer of minder bezorgdheid aangeroerd en tevens het oordeel van den minister ge vraagd over het sensationeele bericht van een Engelsch blad, dat Duitschland en Japan Nederlandsch-Indië in economische in vloedssferen hadden verdeeld. Op één punt bleken de heeren Wijnkoop en Sneevliet het met elkaar eens te zijn, namelijk, dat dit verdrag pure misleiding is. Zij stelden beide het imperialistische karakter ervan in het licht. De heer Wijn koop zocht er nog meer achter, namelijk dat het tegen ée geheele volksfrontpolitiek was gericht. Wilde de heer Vliegen de versterking van den Volkenbond zoeken in het nakomen van de verplichtingen welke het pact oplegt en in het streven naar universaliteit, de heer Joekes (v.d.) meende dat een hervorming niet zou kunnen uitblijven. Maar, een her- vorming die de oude beginselen van rechts vorming en rechtshandhaving intact zou laten. Op een internationale basis moeten in bestaande verdragen wijzigingen kunnen

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5