Vcaaq en Aanbod ïBoe&eu Een oud-Alkmaarder wordt morgen 100 jaar. ZONDAG A.S. 2 uur: Alkmoarsche Boys I Hollandia I DE DERDE KLASSERS DE VIERDE KLASSERS Langs da N.H.V.B.-valden. nederlaagwedstrijden. Stad en Omgeving „Toerr ik aan de Bierkade woonde, voeren groote zeeschepen voorbij En soms ging ik kijken naar de geeseling achter de Groote Kerk. "ti»l*l«Ulllin De overige wedstrijden. Wie is de sterkste, E.D.O. of de Kenne- mers? Dat zal morgenavond bekend zijn, want beide ploegen komen tegen elkaar uit op het veld van de jongste tweede-klassers. Wij weten niet, wie we de beste kansen moe ten geven, het technisch betere E.D.O. of het snellere, schotvaardige Kennemers. In elk geval is de wedstrijd voor beide ploegen van zeer groot belang en de verliezer is voor een tijdje uitgeschakeld in den strijd om de bovenste plaats. t Gooi zal zich op de eerste plaats kun nen handhaven, want de thuiswedstrijd te gen de Spartaan zal haar wel geen groote moeilijkheden opleveren. H.F.CBloemendaal is een strijd, waar bij de onderste plaats in het geding is. 't Is een plaatselijke ontmoeting, waarin H.F.C. o.i. wel een kansje heeft. A.F.CH.R.C. geeft de club van Lungen gelegenheid, om twee punten te veroveren, al zal ze werkelijk voor het enthousiasme en de snelheid van de Helderschen moeten oppassen 1 Tweede klasse A. In deze afdeeling moet Velox een uitstapje naar Zaandam maken. Het oude Z.V.V. is dit jaar slecht op dreef en als Velox de za ken serieua aanpakt, kan deze leidende club niets gebeuren. O.S.V.—Vriendenschaar wordt een veel spannender ontmoeting. Het krachtsverschil is heel gering en het zou best kunnen gebeu ren, dat de terreinmoeilijkheden voor de Kuilenburgers te groot waren. West-Frisia krijgt Hilversum op bezoek en al weer is de kans op een puntje voor de Enkhuizers heel klein. Dat lijkt een kwaad seizoen te worden voor de Enkhuizersl Gelukkig is O.V.V.O. er nog, dat morgen thuis speelt tegen W.F.C. 't Zou ons echter niet verwonderen, wanneer W.F.C. het eerste slachtoffer der Amsterdammers werd. Zeeburgia—Hercules wordt een Amster- damsche zege, hoe goed Hercules tegen woordig ook speelt. De Alkmaarsche Bojjfr dhtvangeu Hollan-Ha .1 !r opur„ tJÜ trach. - uitzien, want het leven ga. normaal door, als is dend® mitst als zelden tevojsrwisselen. ?et j11 ®t*Teemdeling al heel -den tus- schen de AlkmajuVw eiland ia. De Hoornsche ploeg ben<>od van Sal^i- beide laatste thuiswedstrijden tegen ,naar en Assendelft een flinke 80- en 40'-advt. m. ning, wat doet vermoeden, dat devolgelin gen van Jan Pieterzoon Coen zich geducht aan het herstellen zijn. Maar bezien we de resultaten van de Boys over de laatste wedstrijden, dan mogen ze ook tevreden zijn. Weliswaar zijn de uitsla gen minder groot, doch de verrichtingen zijn niet minder gunstig. Bedenken we even, dat na den slechten start, de laatste vijf wed strijden zes kostbare winstpunten oplever den en daaronder is dan nog de onver diende nederlaag bij Kinheim te rekenen. Neen, dat alles moet vertrouwen in den toe komst geven en niet het minzt in het tref fen voor morgen tegen de enthousiast spe lende Hollandianen. Enthousiasme! Dat was juist de factor, die de beide laatite uitwedstrijden zoo buiten gewoon kenmerkten. We spreken dan ook den wensch uit, dat het de Boys morgen mag lukken, het Hoornsche enthousiasme met een nog sterker elan te overtroeven! En als dan weer eens de defensie even solied Is, de halflinie op haar best en de noodige open en gevaarlijke aanvallen zullen dan zeker de begeerde doelpunten brengen. We geven de rood-wit-geblokten een redelijke kans op de overwinning, om zich tevens een heel eind buiten gevaar te stellen. We maken het publiek er tevens nog op attent, dat de wed strijden van de Alkmaarsche Boys vanaf he den tot half Januari, weer om twee uur zul len aanvangen. Het groen-witte Alkmaar staat morgen een zeer zwaren dag te wachten. De zeer on- gunstige positie van de benjamins is stellig voldoende bekend en als er ooit een gele genheid is om verbetering in den toestand te brengen, dan is die er morgen, want de bruin-witte Purmerenders, die er al even slecht voorstaan, komen bij de club van Sougé te gast. Datzelfde PurmersteiJn echter liet j.1. Zon dag in eigen hui» tegen de Alkmaarsche Boys geen onverdienstelijke partij zien; en hoewel ze een verdiende nederlaag te slik ken kreg, de 1—O-uitslag getuigd van een Ongekende vasthoudendheid. En zoo is het ook met rechtl De groen-witte kaaamenschen zijn dus bij voorbaat gewaarschuwd! We weten, dat het doolpunten fabriceeren een zwak is en dat zal misschien ook morgen weer blijken. We gaven Alkmaar dan nogmaals ln overwe ging: Zorg dat uw defensie even hecht en sterk is. Dit is geen onmogelijk, dat is im mers tegen het bezoekende Beverwijk toc.i ook gebleken? En als dan de noodige goed opgezette en verraderlijke aanvallen eens het beslissende doelpunt brachten? Men kan nooit weten! Komaan groen-witte Alkmaarders, nog eens geducht aangepakt. Grijpt deze gele genheid met beide handen, want zo komt niet meer terug en het zou voor da kaas- menschen 'n moreelen steun en voor de Pu - merenders een geduchten tegenslag kunnen betaekenen! Alkmaar, proviciat! Zou Kinheim eindelijk haar eerste puntje ens kwijt raken, nu ze een bezoek aan bue- ces moet brengen? 't Is niet onmogelijk a1- hoawel de Wierlnger-ploeg wel eenigszns gehandicapt is door het niet meespelen van Schmidt. Helder ontvangt Zaandijk en hetjs niet to voorspellen wat de wissel va ïge 1 den doen. Besch.kken de He dernaren ook nu weer over de noodige invallers, dan do Zaankanters nog van de gelegenheid kunnen profiteeren. Assendelft zal het tegen 't bezoekende pittige Beverwijk wel niet kunnen bolwer ken. Zal Texel zich herstellen? Nu de leiders een bezoek aan M.F.C. bren gen, geven we ze wel een redelijke kans op heratel. Het zou ons van de Texelaars ten minste geducht tegenvallen, als ze niet in Medemblik wonnen. Schagen ontvangt B.BK.C. en als de Spar tanen het ook nu werkelijk meenen, geven we de Breezanders niet veel kans. 9 In de beide ontmoetingen D.T.S.Strand vogels en WatervogelsAndijk, geven we de thuisclub eveneens de meeste kans op den vollen winst. Ook thans weer vele zware ont moetingen. Een mooie kans voor Bergen I. Alkm. Boys III moet win nen. De laatste kans voor Oudorp I. De kopgroep van do derde klasse in actie. Daar kunnen weer „spaanders" vallen en nagenoeg in bijna alle afdeelingen. Bezien we reeds dadelijk de eerste klasse A, dan bemerken we, dat Bergen I misschien een mooie kans krijgt om haar positie ver beterd te zien. De Bergenaren krijgen zelf bezoek van Beemster I en hoewel de Beem- sternaren heusch niet zulke heel gemakke lijke slachtoffers zullen blijken te zijn, mo gen we toch aannemen, dat Bergen toch voor den vollen winst zal zorgen dragen. Van zeer veel belang is voor haar de ont moeting Z.F.C. IV—O.S.V. III. Een Zaan dammer-nederlaag komt de duinkanters wel hot meest van pas. Hoewel deze mogelijkheid bestaat, meenen we toch, dat juist de bezoe kende Qostzaners weer een heol stuk kans loos worden gemaakt. W.F.C. IV zou zich weer Iets meer veilig kunnen stellen, nu ze bezoek van Alcmaria IV krijgt. Aan de Alkmaarders te. zorgen dat de punten naar de kaasstad gaanl En tot slot bestaat er voor Vrone I mor gen een gelegenheid, de onderste plaats wat ta^intloopen, maar dan moet ook beslist van ner bezoekende C.S.V. I gewonnen worden. Aan de volgelingen van Hoogland om deze zware taak tot een goed einde te brengen. In de tweede klasse B gaat Alkm. Boys III een bezoek brengen aan Z.F.C. VI. Het is te hopen, dat die rood- Vitten iets meer serieus in de verdediging worden, wil het een en ander bij het einde van den wedstrijd niet fnuikend werken. Want als de voorhoede eens geen doelpun ten maakt, of geen kans krijgt, dan, ja, dan zou het wel eens van de defensie moeten ko men. Dus rood-witten, u hebt nog een zeer behoorlijke kans, tracht die te behouden. Er kan bij Z.F.C. VI gewonnen worden en we rakenen dan ook beslist op da volle winst; maar.... dan ook geducht aanpakken! Zr vv. r. c. I morgen weer zoo geducht op draaf, dan het wel eens «urmen gebeu ren, dat K. V. V. tv eigen huis een veet moet laten. Z. V. V. IV krijgt het ieta gemakkelijker, daar van het bezoekende W. F. C. VI wei gewonnen kan worden, terwijl R. C. Z. II en Assendelft III mogelijk de punten dee- len. De tweede klaaae D laat nagenoeg de laatste kans voor Oudorp I zien, daar ten bezoak moat worden ge bracht aan het ltidende Egmondsche Boys I. Verliezen de Oudorpers, dan kunnen ze hun illusies wei opbergen. Egn reden des te meer. om geducht aan te pakken en te win nen. Het zou teveni wat meer spanning aan den kop geven. Koedijk I kan haar kans ook nog behou den, daar Alcmaria V ongetwijfeld met le dige handen naar huis gezonden zal wor den. Alkmaarsche Boys IV zou Akersloot I in eigen omgeving een puntje kunnen afsnoe pen, terwijl D. T. S. II tegen het op bezoek komende Alkmaar II, wel het onderspit zal moeten delven. In de derde klasse E worden een paar zeer belangrijke ontmoe tingen verspeeld. Alkmaar III ontvangt Ursem I en dat kan een hardnekkigen strijd worden, om de voorloopige bezetting van de bovenste plaats. De ploegen zijn nage noeg even sterk, dus de strijd ligt geheel open. Soms een puntendeeling? Dirkshorn I krijgt het heel wat gemakke lijker, daar we het bezoekende Egmondsche Boys II geen kans geven. Schoorl II zou zich tegen Vrone II van de jingste nederlaag kunnen herstellen, ter wijl Bergen I een kleine zwaar bevochten zege op het bezoekende Koedijk II kan be halen. De vierde klasse F zou eindelijk eenige winst voor MEVO lil kunnen brengen, nu C. S. V. III een bezoek komt brengen aan het Oudorperland, ter wijl Alkmaarsche Boys V zeer veel moeite zal hebben met D. T. S. III. We gelooven niet, dat het rood witte zal lukken, de Oud- karspelieren met ledige handen naar huis te zenden Hockey. DE ALKMAARSCHE HOCKEY-ELFT ALLEN. Scheen de wedstrijd, dien Alkmaar I veertien dagen geleden voor den Tresling- beker tegen Oh Kay II speln moest, uitge steld, later bleek, dat de Amsterdammers de partij gewonnen gegeven hadden om den competitieleider niet voor onnoodige moei lijkheden te plaatsen. Vandaar morgen de ontmoeting tegen H. H. Y. C. III op het sportpark. De gasten komen uit in de tweede klasse, waar ze in de middelnoot huizen; hun voor hoede heeft zich tot dusverre niet bijster productief getoond. Onzen stadgenooten mag alleen al om redenen van prestige de overwinning toegedacht worden. Het tweede elftal heeft vrijaf en het dér- de gaa toonen, dat de weg opwaarts ook via Wormerveer leidt. De klerk van het weer is zoo welwillend geweest het hockey veld aldaar te latein opdrogen; wat dat aangaat, hebben Kraaien en Alkmaarders dus dezelfde kans. Verdere gegevens voo' een grognose levert de volgende stand: Amsterdam VI Srawberries III A. M. V. J. II Harlekyn II Zandvoort II Alkmaar III B. M. H. C. VIII Kraaien II H. B. S. IV Ons zou het niet derden een plaatsje 6 6 0 0 56—3 12 4 4 0 0 17—2 8 5 3 0 2 14—11 6 5 2 1 2 12—13 5 6 2 1 3 14—13 5 6 2 1 3 11—24 5 2 0 3 5—18 4 7 1 1 5 5—24 3 6 1 0 5 2—29 2 verbazen, wanneer het °P de ranglijst klom. Dammen. Donderdagvond speelde de damclub „D. O. S." uit St. Pancras te Burgervlotbrug een nederlaagwedstrijd tegen de Zijper damclub „D. V. T. O.". De uitslag was als volgt: „D. O. S." „D. V. T. O." P. Booi—P. J. Waiboer i_i Jb. ToepoelA. Slijkerman Sr. 02 P. PeereboomC. Rezelman Dz. 20 D. Kloosterboer Cz.M. Dapper 11 Jb. Kooi—A. Slijkerman Pz. 0—2 K. de RuiterB. Groot 11 C. IvanghJ. Breed 11 F. Kunst—C. Groot 2—0 Tj. KoelemeyP. Slijkerman Sr. 20 N. Oud—J. P. Geensen i_1 K. Kieft—P. Hoedjes 0—2 D. BuismanG. Rademaker 02 P. v. d. MolenP. de Wit 02 Jb. MadderomA. Blokker 11 H. WiedUk—P. Zut i_1 K. Bakker Tz—S. Hoek 2—0 C. HooglandJ. Bloothoofd 11 P. NleropG. van Schaikt 20 K. WesterAnt. Schouten 02 A. MeereboerJo Heerik 20 Totaal 20—20 (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bij vooruit betaling. Te koop gevraagd kleine Salamander in zeer goeden staat. VOORDAM 10. Te koop Radiotoestel (eiken salonkast). Te bevragen HEILIGLAND 33a. Te koop antiek Engelsch damesschrijf bureau en antieke Engelsche glazen Vian cflca Qt VERDRONKENOORD 77 A. Te koop aangeboden tegen zeer billijken prijs 1 Pathéfoon met platen en 4 doozen Mecano met motor. Adres G. VISSER, Slempad G 161 Heiloo. Telef. 3125. Te koop: Chevrolet 28/29 in goeden staat. Tevens betegelde toonbank. Adres VERDOESSTRAAT 9, Alkmaar. Voor een z. g. a. n. dames- heeren-, meisjes- of jongensrijwiel naar DE RIJ WIELHAL, Vrouwensth 4 bij Ritsevoort. Te koop ver beneden winkelprijs gladde ringen, gouden armbandhorloges en zil veren koffielepeltjes. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Te koop gebruikte Haard en Jaarsma kachel NICO VAN VUURE, Zaadmarkt 50. Te koop 2 paar Hoekstra schoonrij- schaatsen (dame en heer) en tweede handsch Radiotoestel. MIENT 23. Stofzuiger, weinig gebruikt, le fabri kaat, 17.30. SPOORSTRAAT 69. Te koop heerenrijwiel 8,jongens rijwiel 9.beiden met remnaaf en nieuwe banden. LANDSTRA AT 18. Te koop 2e handsch rijwielen vanaf 5. Te bevr. SANDERSBUURT 4. Te koop licht Motorrijwiel (belasting vrij) merk Simplex. J. v. SCORELKADE 23 Rochd. W. Te koop prima modem radio-toestel met ingeb. luidspreker in eikenhouten kast. Te bevr. J. C. MULLER, Zuiderhoutlaan 4. Prima Handnaaimachine met garantie 6.50, mooi Kamerorgel 17.50, pracht Duitsche Piano 75 (of aannemelijk bod), beste Winterjassen vanaf 2, Meubelen enz. DEKKER, Laat 182. Te koop chromatische accordeon 5 rijen, 80 bassen. K. v. 'T VEERSTRAAT 8, Alkmaar. Partij pracht Boeken o.a. tot bevorde ring van Beeldende Kunsten met pracht etsen en platen. Hendrik Ibsen werken enz. (koopjes). Prima Veerenbed 7.50, Ge makskoffer 2.50. DEKKER, Laat 182. Te koop prima Brandkast. STATIONSSTRAAT 82. Te koop een prima Motordriewieler voor melkventer, geheel compleet, prijs 80.00 en een Baby Ford 4 persoon» in prima staat, prijs 350. K. RUITER, 2de Tuindwarsstraat. Aangeboden prima Damesrijwiel z. g. a. n. KLAAS DIK, Ritsevoort 17. Tel. 2814. Zelfs voor den verwenden journa list is het een merkwaardig oogenblik gezellig met iemand te zitten praten, die het geheele Oranjehuis sinds Koning Willem I heeft gekend, die reeds in ons vaderland rondliep, toen er geen spoorwegen waren en de trekschuit nog in eere was, die de opkomst der stoomvaart en de ver dwijning van de openbare geeseling zich herinnert, kortom iemand, die in levenden lijve dingen heeft bijge woond, waarvan menschen, die reeds een behoorlijken leeftijd er op heb ben zitten, de kennis via het school- sche geschiedenisboekje kregen. Dit verrassend moment beleefden wij, toen wij zaten tegenover den heer Lau- rens Sluys van der Veer, die sedert vijf jaren een prettig tehuis heeft bij zijn schoonzoon, den heer F. Jans, aan de Albert Grootlaan 39 te Naarden. Hij hoopt 29 November den dag te herdenken, dat hij een eeuw geleden, jn den storm nacht van 29 Nov.^836, toen de beuken de golven van den Haarlemmermeer door de dijken braken en een groote overstroo ming rampzaligheid bracht in 'tland, te Alkmaar het levenslicht aanschouwde. Een eeuw, het is een lange tijd! Wie het beleven mag, is na zulk een prestatie doorgaans niet tot lange gesprekken ge neigd, wat te begrijpen is. De levensvlam brandde honderd jaren en is geslonken tot een bescheiden pitje, dat niet anders meer wil dan nog wat voor zichzelf na gloeien Eerlijk gezegd, de journalist verwacht niet veel copy uit een honderdjarige. Is het geen dubbele verrassing een keurige oude heer te ontmoeten, die zijn gast be gint te vertellendat hij zich geestelijk nc j als een jongen van 18 jaar voelt? „Ja, mijn beenen, die worden een beetje stijf, maar ik wandel nog eiken dag. Be halve als 't slecht weer is. Ik voel me overigens prettig, ben nooit ernstig onge steld geweest. En weet nog graag alles Vi.het wereldje, hoor! Kan alleen het lezen niet meer verdragen en hoor iets minder goed. Waaraan hebt U dezen hoogen leef tijd te danken? vroegen we en 't antwoord kwam onmiddellijk:: Dat heeft een Hooger Wezen zoo bestemd. Overigens heeft de eeuwjubilaris niets bijzonders gedaan of geiaten om de eeuw vol te maken. Hy is middelmatig e' rookt nog twee pijpen en vier siga- r: per dag, heeft nooit sterken drank ge bruikt. Hij is te Alkmaar geboren. Zijn groot vader, Laurens van der Veer de naam Sluys werd later uit den vrouwelüken tak toegevoegd was schout van Akersloot, notaris en een man van veel invloed, de vader gemeente-ontvanger van Alkmaar, die den veldtocht van 1830 medemaakte en het Metalen Kruis voor dapperheid droeg. Den zoon werd het al vroeg in het ouderlijk huis te klein, zijn wensch om dokter te mogen worden, werd niet inge willigd, omdat zijn ouders bezwaar had den tegen Amsterdam! Hij vestigde te Wormerveer een houthandel; dertig jaar had hij daar zijn aandeel in de groote industrieele activiteit welke deze streek kenmerkte, van 1876 tot '88 diende hij als raadslid Wormerveer's belangen niet voor een partij, want die waren er niet en 15 jaren was hij president kerkvoogd der N. H. Kerk. „Ja, mijn geheugen is goed, ik herinner me dingen uit mijn prilste jeugd. Van treinen en stoombooten was geen sprake, wie reisde deed het in ons waterland per schuit. Over de Alkmaarder meer naar Amsterdam was een heele tocht; ik weet nog dat het bootje nogal eens wat man keerde, men noemde het daarom ,,'t zieke varken". De Zaansche heeren-van-het- geld moesten daarmee naar de Beurs en dat deden ze altijd deftig met de hooge hoed op. Maar voor de reis zelve gebruik ten ze liever een pet! In de hoofdstad was bij de aanlegplaats een kastje met de hooge hoeden en daar verkleedden ze zich dan. Ja, er schiet me nu alles te binnen. We woonden aan de Bierkade te Alk maar. Daar passeerden de groote zeil schepen, die van de wereldzeeën ko mend te Den Helder binnenliepen, 't Noordzeekanaal was toen nog niet gegraven, alles wat naar de Amster- damsche haven moest, ging door het Noord-Hollandsch kanaal. Dat was een smal, bochtig en ondiep ding. Do schepen die met zware lasten Den •Helder binnen liepen, moesten daar eerst de helft lossen en dan liepen ze vaak nog vast en konden twintig of meer paarden ze niet lostrekken. Vlak bij ons huis was een leelijke bocht, liep daar een boot vast, dan kwamen de matrozen aan wal en zin gend hielpen ze het schip weer op de drift. O, dat was een aardig gehoor en 't gaf veel gezelligheid. We leefden in Alkmaar allen met de groote scheepvaart mee! Soms gingen we naar Den Helder, het was een levendige aanblik, daar de honderden zeilschepen te zien liggen, wachtend op gunstigen wind. Want als er geen Oosterbries woei, kon- de i ze het zeegat niet uit. En kwam die, soms na weken wachten, wel dan genoot ieder van 't prachtig beeld der uitvarende vloot, de zeilen bollend in den wind, de kleurige wimpels in top! Dat zal ik nooit vergeten. En ook niet dat ik als kind door de dienstmaagd eens werd meegenomen om 'n geeseling te zien. Achter de Groote Kerk werden de menschen, die wat mis daan hadden te pronk gesteld, gegeeseld of gebrandmerkt. Daar ging iedereen altijd naar kijken, 't Ging niet malsch. Ik was pas 6 jaar; de dief die gegeeseld werd, schreeuwde zoo erbarmelijk, dat ik ook begon te schreeuwen. En in 't gedrang nog verdwaald raakte bovendien Een grootsch oogenblik voor de stad was de plechtige inkomst van Koning Willem II. De heele stad was versierd, het was voor het rustige stadje een geweldige gebeurtenis. Weet U, in mijn jeugd liep in Alkmaar nog Nicolaas Beets rond. Die heb ik nog gekend. En Truitje Toussaint (later mevr. Bosboom) de dochter van den apotheker, woonde 'npaar huizen verder bij ons op de Bierkade. Ze was voor haar tijd mo dern, maar ik ben blij dat mijn kinderen en kleinkinderen meer vrijheid hebben gehad." Deze voormalige burger is over het al gemeen niet zoo best over zijn stad, althans over de medeburgers in zjjn jeugd, te spreken. „Er was bij ons in Alkmaar een angst om buiten den eigen kring te geraken, ik mocht geen dokter worden, omdat ik dan de wijde wereld zou intrekken, waarmede de universiteit van Amsterdam bedoeld, werd. Ik heb er altijd spijt van gehad; conservatisme is een raar ding. Wat heb ik al vaak het begrip conservatief zien veranderen, ook in de politiek. Mijn vader stemde altijd op een Foreest. Alle Forees- ten waren conservatieven. Ik herinner me het spektakel bij de Kamerverkiezingen van 1856, geloof ik toen er een libe raal, Poortman, candidaat werd gesteld. T wat heb ik zien gebeuren? dat later alle Foreesten liberaal werden en nog later, op hun beurt voor conservatief zijn uitgemaakt door menschen, die radicaal en rood werden genoemd". De eeuwjubilaris is met de tegenwoor dige wereld best tevreden; hij roemt de uitvindingen die ten bate van de in dustrie zijn gedaan en is een verknocht radioluisteraar; alleen zou hij willen dat vele redenaars iets minder snel spraken. Hij vindt het heel prettig dat hij zoo oud is geworden, al heeft hij ook de schaduwzijde van het leven gekend. Van zijn tien broers en zusters is nog een zus-' ter van 85 in leven. Van zijn vier kinde ren zijn twee gestorven; hij heeft vijf klein- en zeven achterkleinkinderen, van wie de oudste zeven Jaar is. De 100e verjaardag, die hij morgen viert, hoopt hij door nog vele jaardagen gevolgd te zien. Voor hem zijn er nog geen wonderen genoeg gebeurd Hat lavtn van Vincent van Gogh. Door Irving Stone, geautoriseerde vertaling van mevrouw D. J. A. Af. Berkhout-Willemse. Uitgave Holandia-Drukkery N.V. Baarn. Bovenstaand werd hebben wij met groote belangstelling gelezen. Het is sober gehou den, maar juist daarom ontroerend. Irving Stone heeft van Gogh'a meeningen, mededeelingen en oordeelvellingen in zijn bekende „Brieven" in een roman verwerkt en zich als romanschrijver vrijheden ver oorloofd, die de biograaf moet afwijzen. Toch heeft de schrijver bovenal naar de geloof waardigheid gestreefd. Het werk mag een waarachtigen roman in grooten stijl ge noemd worden. Na de lezing noemden wij het werk een geweldig boek. Zoo langzamerhand Is het tot ons volk doorgedrongen, dat van Gogh een van Neerlands miskende grooten is ge weest. Het is wel merkwaardig, dat het een Ame- rikaansch schrijver is geweest, die hem door dezen roman nader tot ona volk brengt Stone heeft zich veel moeite gegeven om zich een juist beeld van dezen grooten kun stenaar te verschaffen. Daarvoor heeft hij zich in verbinding gesteld met de ontelbare Van Gogh-vrienden in Europa en reizen in HoOOid. België en Frankrijk gemaakt. Speciale dank brengt hij aan Paul Gachet te Auvers-sur-L'Oise, den trouwiten vriend van Van Gogh in heel Europa, voor den steun, dien hij voor de samenstelling van dit werk mocht ondervinden. Afgezien van eenige technische vrijheden, aldus de schrij ver, is het boek geheel waar. Men gevoelt dit bij de lazing. Het werk is met groote liefde en gedocumenteerd ge schreven. Na lezing gevoelt men de waar heid van het woord: „Hoe hooger het schepsel, hoe grooter de smart". Het la de tragedie van den mensch, dat een scheppend kunstenaar zoo ontzettend veel moet lijden om in zijn kunst het allerhoogste te berei ken. Dit werk doet ons zien, dat van Oogh niet alleen een groot kunstenaar, doch ook een groot mensch is geweest, die ln «I zijn handelingen echt was. Wij leeren dezen zoon van een geslacht van kunsthandelaren, als onderwijzer, als zendeling ln de Londensche onderwereld,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7