„rt iiuientand Het Vorstelijk Huwelijk eri de mode. NIEUWE NIEDORP SCHAGERBRUG BROEK OP LANGENDIJK Vorstelijk bezoek aan Eindhoven. Verkeersonge'ukken. Branden. Gevonden voorwerpen. Vrie sleutels aan een touwtje, roode ceintuur met koperen gesp, cypersche kater aangeloopen, bruie wollen sjaal, belasting plaatje, bruine kinderhandschoenen, grijze dameshandschoen. Nationaal huwelijksgeschenk. In verband met het aanstaand huwelijk van H. K. H. prinses Juliana en Z. D. prins Bernhard heeft zich te Nieuwe-Niedorp een comité gevormd. Het ligt in de bedoeling voor het natio naal huwelijksgeschenk met een bus by de ingezetenen rond te gaan. Verder zullen lijsten ter teekening wor den aangeboden. Van de opbrengst zal men een kinderfeest organiseeren en aan hen die in behoeftige omstandigheden verkeeren een uitkeering in den eer. of anderen vorm doen. Vorstelijk Huwelijk. In „Het Wapen van de Zijpe" te Scha- gerbrug werd een vergadering gehouden met de bedoeling een sub-commissie voor Schagerbrug en omgeving te vormen en tevens de organisatie van de mogelijke fees telijkheden te "bespreken, een en ander in verband met het a.s. vorstelijk huwelijk. De vergadering werd geleid door den heer G. van der Sluijs, die o.m. mededeelde, dat het de bedoeling is 2 buscollecten te hou den, n.L 1 voor het huldeblijk en 1 voor kinder- en eventueele volksfeesten. Na uitvoerige besprekingen werd beslo ten op den trouwdag een gezellige bijeen komst te doen plaats hebben en de diverse plaatselijke vereenigingen te verzoeken gratis medewerking te willen verleenen. Viering vorstelijk huwelijk. Op initiatief van den burgemeester van Broek op Langendijk, daartoe aange zocht door den minister van binnenlandsche zaken, is op 20 November 1936 gesticht een Commissie van samenwerking voor bijzon dere nooden. Alléén schriftelijke aanvragen om hulp kunnen in behandeling worden genomen. Zij kunnen vanaf een nader aan te kondigen tijdstip uitsluitend worden ingediend atf den secretaris-penningmeester den heer H Schelhaas DE OPLICHTING TE CAPELLE. Nadere bijzonderheden. Omtrent de zwendelzaak, die te Capelle a. d. IJsel is ontdekt, zijn thans nadere bijzonderheden bekend geworden. De te Capelle woonachtige weduwe K. is vroeger in betrekking geweest bij een apotheker. Daardoor is een kleinzoon van dien apotheker, de 38-jarige glazenwas- scher A. W. A. A. te 's-Gravenhage, met haar in relatie gekomen. Van lieverlede heeft deze man all''ai «mederen, r "be ien, lijfgoed en gouden sieraden van haar in bezit weten te krijgen en haar door middel van valsche brieven en kwitanties een aanzienlijk bedrag afhandig weten te maken. Uit het onderzoek is gebleken, dal hieraan verscheidene personen medeplich tig zijn geweest. De chauffeur G. H., eveneens in Den Haag woonachtig, pre senteerde de valsche stukken aan de we duwe en deed zich daarbij voor als een bediende van de meubelbewaarplaats, waar de reeds lang verduisterde goederen zouden zijn opgeslagen. Voorts fungeerde hij als een begrafenisonder nemer, die vroeger een eigen graf voor de weduwe had verzorgd. Reeds jaren wer den hiervoor valsche kwitanties aangebo den en geïnd. Van de ontvangen geldsom men maakten de on';chters goeden sier. De glazenwasscher en de chauffeur zijn gearresteerd. Beiden hebben een beken- tenir afgelegd. Zij zijn in het huis van be waring opgesloten. Het zijn goede beken den van de justitie. Verwacht wordt, dat nog andere arres taties zullen volgen. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP VERLIEST SCHROEFBLAD. Het Nederlandsche stoomschip „Posei- don", hetwelk Zaterdagavond van Rotter dam was vertrokken met bestemming Middellandsche zee, is Zondagmorgen om 11 uur IJmniden binnengelooDen, aange- ziei. het schip op zee een schroefblad had verloren. Het schip is naar Amsterdam opgeva ren, om vandaag in het Nederlandsche dok te worden opgenomen. NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD EN ONZE PRINSES. Men deelt ons mede: Het comité van de Nederlandsche schooljeugd is bijna gereed met de voor bereidende werkzaamheden voor de groote inzameling op alle onderwijsinrich tingen, die 15 December 's morgens om 10 uur over het geheele land zal gehouden worden. Binnen enkele dagen wordt aan alle onderwijs-inrichtingen een circulaire ver zonden met een bijbehoorende plaat om de leerlingen op te wekken hun bijdrage voor d geschenk te offeren. Voor het ontwerp van plaat is een vraag gezonden aan de Haagsche inrichtingen voor voortgezet onderwijs, om de leerlin gen daarvan in de gelegenheid te stellen een ontwerp hiervoor in te sturen. Niet minder dan 38 ontwerpen kwamen in, waaronder zeer verdienstelijke en ori- gineele. Ten slotte is de keuze gevallen op het ontwerp van den leerling Willy Hof man van het Vrijz. Chr. Lyceum te 's Gra- venhage, zoowel wegens de voortreffelijke kwaliteiten van het teekenwerk als de wijze, waarop hy de idee van het comité heeft weergegeven: „een dag, een uur, een daad". De lithografische verzorging van de plaat is met groote bereidwilligheid uit gevoerd door de firma Lankhout en Co. te 's-Gravenhage. Aan H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen afdrukken wor den aangeboden. H. J. L. MERCKELBACH. t Waarnemend commissaris der Koningin. Gisteravond is in het r.k. ziekenhuis te Heerlen overleden de heer H. J. L. Merckel- bach, lid van Ged. Staten van Limburg en waarnemend commissaris der Koningin in die provincie. De overledene bereikte den leeftijd vrn 72 jaar en was sinds 1916 lid van Ged. Sla- ten. Hy was commandeur in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandsche Leeuw. KNAAAPJE VERDRONKEN. Sedert Zaterdag werd een achtjarig jon getje K. D., wonende op den Zeedijk te Am sterdam, vermist Zondagochtend is het lyk van den jongen naby de De Ruyterkade uit het IJ-water opgehaald. EXPLOSIE OP BINNENVAARTUIG. Schippersknecht gewond. Groote onvoorzichtigheid van een schip persknecht was de oorzaak van een lichte explosie, gevolgd door een brandje, we'ke Zondagmiddag ontstond op het binnenvaar tuig „Credo", liggende in het Noord hol- landsch Kanaal tegenover den Adelaarsweg te Amsterdam. Voor in de roef van het schip reinigde de schippersknecht eenige kleedingstukken met benzine, terwijl in hetzelfde vertrek een kachel brandde. Door de benzinedampen, die zich ontwik kelden, ontstond plotseling een ontploffing, waarbij de kleedingstukken in brand vlo gen. Ook de meubelen in de roef moesten net ontgelden. Aan boord van een in den omtrek liggen de klipperaak werd de explosie gehoord De bemanning stelde de brandweer van een en ander op de hoogte, die spoedig ter plaatse verscheen. Met rookmaskers ginpen eenige brandweermannen het geheel in rook staande vertrek binnen. Daar het niet mo gelijk was te spuiten, werden eenige em mers water op het vuur geworpen. De om standigheid, dat de wanden van ijzer waren, voorkwam, dat de brand ernstige gevolgen aannam. De i'ppersknecht liep vrij ernstige won den aan gelaat en handen op en is, na dooi brandweerlieden te zijn verbonden, verdei onder geneeskundige behandeling gesteld. FONDS VOOR DE „VERGETENEN" IN DE GESTICHTEN. De Ned. ver. voor huip aan zieken van geest heeft dezer dagen een belangrijke gift ontvangen van een liefdadigen landgenoot, als piëteit tegenover zijn overleden dochter. De rente van dit kapitaal mag bestemd worden voor het zenden van pakjes met versnaperingen naar de „vergeten" patiën ten in de krankzinnigengestichten. Een deel van deze patiënten heeft dus den waarborg gekregen, dat zij regelmatig een pakje zul len ontvangen, zooals bij het a.s. St. Nico- laasfeest, Kerstmis en Poerim. De vereeniging heeft dit fonds den voor naam van de overleden dame gegeven en wel „Albertina-fonds". Als meer Nederlanders dit voorbeeld vol gen, zal de vereeniging den naam „ver geten" patiënten niet meer kunnen gebrui ken. Zij, die willen bewerkstelligen dat dit spoedig het geval zal zijn, kunnen hun gif ten voor dit fonds storten op de postgiro rekening 149554, gemeentegiro Amsterdam N. 645 of per postwissel aan de penning- meesteresse mevrouw M. van Dissel, Wees- perzijde 133, Amsterdam Oost. TIEN BERUCHTE PERSONEN GEARRESTEERD. Inbraken te Rotterdam opgehelderd. De centrale recherche te Rotterdam is ei in geslangd een geheele reeks van zeer brutale te Rotterdam gepleegde inbraken op te helderen. Vast staat, dat de hoofdpersonen, de gebr. van O. en J. H., tezamen en in ver eeniging ten minste vijftien inbraken hebben gepleegd, dat de beruchte inbreker P. hen tenminste een keer daarby heeft geholpen en dat ook de beruchte W. S. en L., die al meermalen wegens inbraak zijn veroordeeld, tenminste één keer assisten tie hebben verleend. Deze zes personen zyn door de politie gearresteerd en wegens inbraak of mede plichtigheid in het huis van bewaring op gesloten. Zij hebben allen een bekentenis afgelegd. Nadat men de inbrekers had gesnapt, heeft de centrale recherche nog meer ont dekt. Zy is gaan speuren naar de buit en dit had tot resultaat, dat nog vier perso nen, onder wie een vrouw, werden aange houden wegens heling. Ook deze vier per sonen hebben een bekentenis afgelegd. Een groot gedeelte va nhet gestolene is achterhaald en in beslag genomen. Vele der gestolen gouden en zilveren voorwer pen waren reeds versmolten. Een party zilver van ongeveer 30 K.G. werd even eens in beslag genomen. De inbraken zijn alle gepleegd in den vacantietyd en steeds bij families, die uit- stedig waren. Prinses Juliana onthult het Radio monument, prins Bernhard legt den eersten steen voor een sterrekundig observatorium. Het eerste bezoek, dat de vorstelijke ver loofden Zaterdag tezamen en officiëel aan Eindhoven brachten, is een gebeurtenis geworden, die wel door talloozen met groote verwachtingen was tegemoet ge zien, maar in Eindhoven een beweging heeft veroorzaakt, zooals nog maar zelden ir. een werkstad als deze is waargenomen. Gedurende heel den tyd, dat de prinses en de prins in Eindhoven vertoefden en deze tijd was helaas slechts kort deinde over alle straten een golf van spontane Brabantsche vreugde, die ten top steeg wanneer het vorstelijk paar zich maar even vertoonde, vooral toen het zich per auto naar het Stadspark en vandaar naar de gemeentelijke ontvangzaal, het stedelijk van Abbe-museum, begaf. Het doel van dit vorstelijk bezoek was de, onthulling van het Radio-monument, dat is opgericht ter herinnering aan de eerste radio-telefonische verbinding met Indië, waarby H. M. de koningin zich rechtstreeks tot de bevolking van onze Overzeesche Gewesten richtte. De prinses en de prins kwamen tegen half drie te Eindhoven aan. De meeste bedrijven en alle gemeente lijke instellingen hadden hun pesoneel vroeg het week-end laten beginnen, zoo dat het geen wonder was dat langs heel den kilometers langen intochtsweg het publiek in drommen stond bijeen gepakt. Het weer was voor den tijd van het jaar goed, groot was het enthousiasme: men wist immers dat dit vorstelijk bezoek thans op de eerste plaats de burgerij gold. Nadat de hooge gasten de plaatsen had den ingenomen, sprak de burgemeester het voorname gezelschap hartelijk toe. De onthulling. De heer K. L. H. v. d. Putt, bood hierna het monument aan de gemeente aan, waar na het oogenblik was geKomen dat H. K. h. prinses Juliana naar voren trad en van een verhoogde plaats aan ae achterzijde van het monument aan aet koord trok, waarmede het grijze doek dat het bronzen beeld aan het oog onttrok, werd verwy- derd. Luid applaus weerklonk en de bur gemeester dankte met vriendelijke woor den. Het bronzen werk van den beeldhouwer Albert Termote stelt een vrouwenfiguur voor zwevend in snelle vaart, de hand voor den tot roepen geopenden mond ge kromd, als symbool van de menschelyke stem, die voor het eerst den afstand tus- schen Nederland en de koloniën overbrug de. De f.guur is bijna Lor>" taal geplaatst en steunt met den voet op een aardbol, die op een baksteenen wand aan de breede zijde van een hartvormigen vijver is gezet. Aan de achterzijde bevindt zien een her- inneringsinscriptie. Terwijl de Philipsahrironie den Lippe- Detmold-marsch speelde, begaf het gezel schap zich naar den aanbouw van het Astronomisch Observatorium, dat even verder in het park nabij den grooten vij ver is gelegen. Aldaar sprak de voorzitter der weer- en sterrekui.dige vereeniging ir. A. van Slui ters, een dankwoord tot den schenker van de sterrewacht, dr. A. F. Philips, en tot het gemeentebestuur voor het afstaan van den grond. Dr. Philips overhandigde met een kort woord waarin hij opmerkte dat dit de eerste steen is, welke door prins Bernhard is geplaatst een zilveren troffel aan Z. D. H. die onmiddellijk in den mur, welke op eht betonnen fundament in aanbouw is, den gedenksteen plaatste. Weer langs een omweg, doch thans door de binnenstad, waar alle organisaties en vereenigingen zich in „staand defile hadden opgesteld, begaf de stoet zich, in dezelfde volgorde als bij de aankomst, omstreeks drie uur naar het stedelijk van Abbemuseum, waar de nrinses en den prins en de genoodigden thee werd aangeboden. Omstreeks vier uur vertrok het vorste lijk paar weer uit Eindhoven daarbij door een politie-escorte en een juicnende me nigte langs den weg uitgeleide gedaan. BENDE RIJWIELDIFVEN ONTMASKERD. Verdienstelijk werk van de Roi- terdamsche recherche De Rotterdamsche recherche is er in ge slaagd een einde te maken aan de werk zaamheden van een bende rijwieldieven. Negen personen zijn gearresteerd. Zij maakten er hun werk van, rijwielen te stelen, de onderdeelen te verwisselen en de fietsen dan weer te verkoopen. Niet minder dan twintig van dergelijke rywieler heeft de recherche opgespoord. Zes der aangehoudenen zijn naar het huis van bewaring overgebracht. VERHOOGING LEDERPRU^ Daar de huidenmarkt sinds enkele maanden een zeer aanzienlijke stijging heeft ondergaan (var.af 1 Augustus 1936: ongeveer 50 hebben de zoollederfa- brikanter. op 26 November 1936 te Til burg in vergadering bijeen zich genood zaakt gezien naast de door de devalua tie noodzakelijk plaats gehad hebbende prijsverhooging thans de lederpryzen als overgangsmaatregel weder met ten minste 10 te verhoogen. Deze jonge dame draagt een gebloemde jurk die eigenlijk niet gebloemd is! Waarmede de stof dan wél bedrukt werd? By nadere beschouwing herkent men het terstond: met motieven uit de wapens van onze prinses en onzen aanstaanden prins gemaal. Vindingrijke stoffen-ontwerpers vonden in het vorstelijk huwelijk blijkbaar een wel kome aanleiding tot net DeaenKen van deze patronen, die zoowel flatteus als oorspron kelijk zijn. Zij lieten zich daarby inspirecm door het Engelsche voorbeeld: de K.ronings- stoffen, bedrukt met de merkwaardigste motieven (van de Britsche koloniën at tot het hoofd des konings toe!) zijn bij onzen buren over zee de mode van den dag. TERAARDEBESTELLING W. G. VAN WETTUM. Op de begraafplaats Odu Eik en Duinen in de Residentie is Zaterdag te 12 uur on der zeer veel belangstelling teraarde be steld het stoffelij koversênot van den heer W. G. van Wettum, oud-chef van den dienst ier opium-regie. BOTSING VAN ZES AUTO'S. Ennog geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond zijn op den Rijksstraat- v j nabij de Houtlaan te Wassenaar zes auto's met elkaar in botsing gekomen. Uit de richting Den Haag kwam een groote zeswielige vrachtwagen, bestuurd door E. uit Amsterdam. Deze werd achter opgereden door een bestelauto van P. uit Rotterdam, op het oogenblik, dat de zes- wieler een langs den weg staande defecte a 'o van R. uit Amsterdam passeerde. Uit de richting Leiden naderde een per sonenauto, bestuurd door van M. uit Lei den, en deze kwam in botsing met de be stelauto, die door den schok den zeswieli- gen vrachtwagen een fikschen duw gaf, waarvan ook de langs den weg staande defecte auto de nadeelige gevolgen onder vond. Vlak achter de personenauto reed een expeditie-auto van „Het Volk", bestuurd door L. uit Amsterdam, welke tegen zijn voorrijder, die plotseling zyn snelheid verloor, botste. Een uit de richting Den Haag komende persorr "auto, bèstuurd door C. uit Amsterdam, kwam het halve dozijn botsende auto's volmaken, door t"gen de reeds aangerichte ravage te ryd-n. Alle auto's werden beschadigd. Vier mc-.cn er worden weggesleept, de twee overige -nden op eigen kracht haar weg vervolgen. Gelukkig kregen de acht personen, die in de diverse wagens zaten, geen van allen eenig letsel. WIJKVERPLEEGSTER OM HET LEVEN GEKOMEN. De by zeer veel Amsterdamsche families bekende 57-jarige mej. C. G. de Vos is Zondag door een noodlottig ongeval oni het leven gekomen. Zij bezat een lichten motor, waarmede zij haar patiënten bezocht en waarmede zij ook Zondagmorgen was uitgereden om haar werk te doen. Toen zij omstreeks halftwaalf in de Apollolaan te Amsterdam reed en de Beethovenstraat wilde passee- ren, naderde uit de richting van Stadion- weg een tram, juist op het oogenblik dat zuster De Vos hier vilde oversteken. Zij had de tram blijkbaar niet gezien en met groote kracht botste de motor tegen den bywagen van lijn 24. Zuster De Vos viel en bleef bewusteloos liggen. Men waar schuwde den Geneeskundigen dienst, die het slachtoffer in zorgwekkenden toe stand naar het Wilholmina Gasthuis ver voerde Hier bleek, dat zy een schedel breuk had or 'oopen. In den loop van den dag is zij overleden. AUTO IN ZUID-WILLEMSVAART GEREDEN. Bestuurder verdronken. Zaterdagavond laat bemerkte een schip» per, die met zyn schip door de Zuid-Wil lemsvaart voer, ter hoogte van de Hees- wijksche brug te Veghel (N.-Br.), dat hy op een voorwerp stootte. Bi. onderzoek bleek, dat een auto in het water lag. Na korten tijd was het voertuig op den wal gebracht In den wagen vond men het stoffelijk overschot van den bestuurder, den 28-ja rigen reiziger J. Knaapen, uit Tilburg. Hat is waarschijnlijk, dat deze in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half twee ter plaatse het water is inge reden, daar zijn horloge op dat uur was blijven staan. De wagen was geheel onder water ge- ra t, zoodat Zaterdag niets van het onge val is gemerkt. CONSTERNATIE TE EINDHOVEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag te kwart ever twee werd de familie L. van der Donk in haar woning aan den Aalsterweg 44 te Eindhoven gewekt door geruisch in de benedenkamers. Toen de man ontdekte, dat er brand was, vluchtte hij met zijn vrouw en de beide kin- de-en in nachtgewaad de straat op. Toen de brandweer kort daarop ver scheen. stond het pand reeds geheel in lich ter laaie. De beide verdiepingen zijn geheel uitgebrand. De belendende perceelen kon den gespaard blijven. Verzekering dekt de 'chade. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een kachel. UITSLAANDE BRAND IN DEN HAAG. Concierge-woning van de Haag sche Schoolvereeniging uitgebrand Gistermiddag omstreeks één uur is brand uitgebroken in het gebouw der Haagsche Schoolvereeniging aan de Nassaulaan 26 de Residentie. De brand is ontstaan en is ook beperk gebleven tot de woning van Jen concierg* der Haagsche Schoolvereeniging, den heer ®uma De familie Buma was omstreeks 12 uur uitgegaan, doch met het plan weer spoedig terug te komen. Niemand was toen in B® schoolgebouw aanwezig. In den korten "J dat de familie uit was, is de brand on **T en wel in de voorkamer op de eerste ver dieping van de concierge-woning. D stond een kleine kachel te branden en schijnt tijdens de afwezigheid der ners een vonk uit de kachel te zijn Ke len en op een kleedje of op het vloer2®, recht te zyn gekomen. De vlammen mo zich met groote snelheid hebban uitgeM«w« zoodat binnen enkele minuten de ge kamer in lichte laaie stond. yn De beide etages van den heer »-• -d. Van hun meubilair vrijwel niets gered. Waarom de voorkeus aan een dagbl»dadver^ Wc', enkel dan alleen krygl gü vaD tie! elk alten1*

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12