DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Regeeringstroepen melden successen. No 282 Dinsdag I December 1936 De Spaansche revolutie Dochde opstandelingen ontkennen alles I De algemeene toestand. HEVIGE BOMBARDEMENTEN. Het Crystal Palace te Londen verbrand. 150 M. hooge vlammen. Aanslag op Hirota verhinderd? 138e Jaargang Het drama te IJmuiden. Vijf jaar gevangenisstraf. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTEN^EEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. COURANT. Alkmaar, 1 UecemDer. Eenige dagen geleden hebben wy op deze plaats melding gemaakt van het zeer sensa- tioneele bericht uit de „Evening Standard", waarin werd meegedeeld, dat er nehalve het zoogenaamde anti-communistisch ver drag tusschen Japan en Duitschland ook nog een geheim verdrag zou bestaan, betreffende Nederlandsch-Oost-lndië. Ons eilandenrijk zou heel netjes tusschen beide staten ver deeld worden, waardoor Japan een enorme macht zou krijgen midden tusschen de En- gelsche, Fransche en Amerikaansche bezit tingen, terwijl Duitschland opeens weer een koloniale mogendheid zou worden en tevens een bolwerk zou kunnen vormen, dat grens de aan de Fransche en Engelsche koloniën. Wij hebben toen eenigszins uitvoerig bij dit bericht stilgestaan en de opmerkmg ge maakt, dat het bericht al te sensationeel was. Wij geloofden niet in het bestaan van een dusdanig verdrag, nog veel minder in een eventueele verdeeling van ons Indië. Japan heeft zich intusschen gehaast, om het bericht naar het rijk der fabelen te doen verwijzen, en toen een dezer dagen buiten- landsche journalisten in Tokio om nadere in lichtingen zich tot de Japansche regeering wendden, heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken verklaard, dat de reactie in het bui tenland op het door Japan en Duitschland gesloten verdrag tegen de communistische internationale vrij goed geweest is, maar dat hij zich heeft verbaasd over de bewe ring in de Londensche „Times" van 26 Nov. jJ. (het bericht kwam zooals gezegd het eerst voor in de „Evening Standard'. Red.), als zou in de Japansch-Duitsche overeen komst tegen het communisme een clausule zijn opgenomen, waarbij de economische in vloedssfeer der twee landen in Nederlandsch Oost-Indië wordt geregeld. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat er voor deze bewering, welke later door andere buitenlandsche bladen is overgeno men, geen enkele grond bestaat. Diplomatieke waarnemers zijn van mee ning, dat zij waarschijnlijk is ontstaan uit de vrees, dat Nederland zich bij de Ja pansch-Duitsche overeenkomst zou aanslui ten. In dit verband maakte de woordvoerder gewag van een onlangs uit Singapore ont vangen bericht, volgens hetwelk de com mandant van het Nederlandsche eskader dat een bezoek bracht aan de Engelsche oor logshaven, kapitein ter zee Helfrich, c. 16 November jJ. eenige beroering zou hebben verwekt, door in een gesprek met journalis ten aldaar te wijzen op de onderlinge afhan kelijkheid van Singapore en Soerabaja in tijd van oorlog. Zijn verklaring werd echter op 19 Novem ber openlijk door den vlootvoogd van Ned.- Indië gedesavoueerd. De Belgische minister-president van Zee land is in zijn land teruggekeerd na een zeer succesvolle trip naar Londen. Zeer succesvol, want niemand had kunnen verwachten, dat minister Eden zich zoo duidelijk zou verkla ren in zijn beantwoording van de tafelrede van den Belgischen premier. Maar boven dien hebben beide staatslieden een „tête a tête" gehad, dat waarschijnlijk niet minder belangrijk zal zijn geweest. Althans in be voegde Belgische kringen neemt men aan, dat België zeer belangrijke toezeggingen van Engeland heeft verkregen, n.L: de definitie ve garantie van automatische Britsche hulp in geval van een niet geprovoceerden aan val. De clausule „niet geprovoceerde aan val" wordt niet als een restrictie beschouwd, want men kan zich niet voorstellen dat Bel gië het initiatief tot een aanval zou nemen. Naar verluidt heeft van Zeeland zelfs de toezegging verkregen, dat de Britsche hulp zonder discussie zal worden gezonden. Zoc zou het voldoende zijn dat een mogendheid Belgisch gebied schond om onmiddellijk Britsche troepen te zenden. Verder wordt nog verklaard, dat van Zee land te Londen een zeer gunstigen indruk heeft gekregen van de volledige overeen stemming tusschen Frankrijk en Engeland ten aanzien van de internationale politiek. Om nog even terug te komen op net Duitsch-Japansche verdrag, in het Lagerhuis heeft minister Eden op een desbetreffende vraag geantwoord, dat het verdrag geen en kele militaire clausule bevatte, die in de verste verte Engelsche belangen zou raken, en dat er evenmin sprake is van eenige ge heime clausules. A Bovendien verklaarde Eden, dat hy nie s wist van een soortgelijk verdrag tusschen Italië en Japan. Dat laatste kan natuurlijk waar zyn, maar de vraag is, of het niet spoedig tot een der gelijk verdrag zal komen. Er wordt op dit oogenblik druk onderhandeld tusschen Ja- Pan en Italië en al wordt er in de betreffende berichten uit Rome de nadruk ge egd op commercieele belangen, het is o zoo gema kelijk, om het commercieele belang te ver binden aan het politieke. Zoodat wy nog altijd de mogelijkheid zien van een uitbreiding van het anti-communis tisch frontl Uit Bilbao wordt gemeld, dat de regeeringstroepen een offensief hebben ontketend bij Uvidea, Ochandiano en Campanzar. Niettegenstaande den hef- tigen tegenstand van de opstandelin gen, veroverde de militie de forten Maroto en Albertia. Het kasteel Usus- quiza en het dorp Villa Real in de pro vincie Alava werden omsingeld. De regeeringstroepen bezetten verder de dorpen Ecoague, Setago, Elozuna Farrate en Urunaga. Ook maakten zij zich meester van de watervoorziening van Vitoria. De weg tusschen Mondragon en Vitoria. De door de regeeringstroepen doorgesneden. De opstandelingen hebben een brug over de Zadorra op 5 K.M. van Vitoria opgeblazen om te trachten den opmarsch der regee ringstroepen te stuiten. De minister van marine heeft gisteravond een nota gepubliceerd, waarin hij formeel ontkent, dat de lezing, welke door den com mandant van de marine der opstandelingen is gegeven over het incident van Cartha- gena, waarby de kruiser „Miguel Cervan- tes" door een torpedo werd getroffen, waar heid bevat. Volgens den minister van marine waren de onderzeeërs, welke tot den aanval overgingen, geen Spaansche vaar tuigen. 't Is niet waar, zegt generaal de Llano. In een radiorede deelde generaal Queipo de Llano mede, dat het niet waar is, dat de regeeringstroepen bij Ciempozuelos een overwinning behaald hebben. De regee ringstroepen kwamen in twee gepantserde treinen en werden door hevig vuur op de vlucht gedreven. Zij lieten verscheidenen dooden achter. Nabij Soria hebben de opstandelingen het dorp Roble Blanca bezet. Verder gelastte de Llano, dat de meer gegoede families de behoeftige gezinnen van de leden der Phalanx zouden steun an. Ook las hy een telegram voor, dat hij ge zonden heeft aan de Britsche parlementaire commissie, welke in Spanje vertoeft, en waarin hy deze uitnoodigt ook de dorpen in Andalusië te bezoeken en zich op de hoogte te stellen van de wreedheden, welke door het „Marxistische Canaille" waren be dreven. Het groote hoofdkwartier der opstande lingen deelde mede, dat de operaties, welke gisteren by Pozuelo werden begonnen, thans beëindigd zyn. Niettegenstaande den heftigen tegenstand van de regeeringstroepen werden twee tanks buit gemaakt. De regee ringstroepen lieten 200 dooden op het slag veld by Humeda achter. De Radioclub Teneriffe deelt mede, dat thans wordt bevestigd, dat by het bombar dement van Alicante ernstige schade werd aangericht. Het station werd geheel ver nield en de branden woeden nog voort. Bij het bombardement der regeering bij Andujar werden verscheidene toestellen van de regeeringsluchtmacht vernield. De actie van generaal Mola. De correspondent van Havas bij de op standelingen deelt mede, dat de opstande lingen ten Westen van Madrid thans strate gische posities hebben bezet, welke kunnen dienen als uitgangspunt voor verdere actie van het leger van generaal Mola. Vroeg in den middag werd de opmarsch gestaakt, en werd het bezette terrein in orde gebracht. Omstreeks 6 uur in den avond gingen de regeeringstroepen ten Zuiden van Madrid tot een nieuwen tegenaanval over, doch zy werden met kracht teruggeslagen. De artillerie der opstandelingen onder hield een goedgericht vuur op de nieuwe abattoirs, de artillerie der regeering bom bardeerde Carabanchel Baja. De driemrto- rige bommenwerpers van de rechtschen gingen vervolgens de omgeving van het station Las Delicias bombardeeren, waar men vermoeddde, dat de artillerie der regeering stond opgesteld. Het vuur van de regeerings-artillerie werd onmiddellijk ge staakt en te vyf uur zweeg ook het geschut van de rechtschen. Gedurende den nacht hoorde men alleen het vuur van de mitrail leurs der regeerings-militie, welke onafge broken vuurde uit de huizen, gelegen aan den hoek van de Paseo de Ronda en de Paseo Blano. Aan het verdere front van Madrid werd oijna niet gestreden. Duitsche troepen te Cadix aan land gezet? Naar de News Chronicle meldt, is de Brit sche regeering in kennis gesteld met het ontschepen van Duitsche troepen te Cadix Meer dan 2000 Duitsche soldaten zouden thans op weg naar Madrid zijn. De „News Chronicle" verklaart verder, dat de Duit- schers gekleed waren in de uniformen van de opstandelingen, toen zij aan land gingen. „Hoewel dit bericht in Downingstreet be kend was, verklaarde men te Londen, dat 't van geen enkele zijde bevestigd was", zoo schrijft het blad verder. „Er is geen re-Jen evenwel om aan te nemen, dat de regeering slec'it ingelicht zou zijn, in tegendeel, er is reden- om aan te nemen, dat het bericht reeds lang genoeg te Londen bekend was, en dat men het had kunnen herstellen, in dien het niet juist was". De geruchten over een complot in Catalonië. Volgens zekere uit Barcelona afkomstige aanwijzingen zouden de toespelingen op een complot, die in verscheidene Catalaansche bladen gemaakt zijn, betrekking hebben op de volgende gebeurtenissen: De secretaris-generaal der separistische beweging, „Esta Catala" Terros Picart, is betrapt op het oogenblik, dat hij een manoeuvre voorbereidde tegen de F.A.I., de Iberische Anarchistische Federatie. Hierbij was de vroegere chef van politie Reberyes, betrokken. Eerstgenoemde is zijn party uitgezet, de tweede ontslagen. Wat het gerucht betreft, dat de voorzitter van het Catalaansche parlvcnent, Casanovas, ge arresteerd zou zyn, dat is onjuist, aangezien deze zich naar Parijs heeft begeven. Het schijnt wel, dat dit incident weinig beteeke- nis heeft gehad. Gisteravond kwam het bericht, dat het beroemde Crystal Palace in het Zuiden van Londen (Gipsy Hill) in brand stond. De enorme vlammen wa ren zichtbaar in de geheele stad en het gekraak der balken en het barsten van het vele glas, was verscheidene kilo meters in den omtrek te hooren. Al spoedig stortte het hooge koepeldak in. De vlammen bereikten toen een hoogte van ruim 150 meter en tot op grooten afstand kwamen de vonken neer. Vele toeschouwers begaven zich aanstonds naar de plaats van den brand. Een der torens ingestort. Later op den avond werd gemeld, hoe de geheele koepel in korten tijd tot een fakkel was geworden, hoewel 65 spuiten samen werkten om de vlammen meester te wor den. Weldra bereikte het vuur ook de beide torens, waarvan een met donderend ge weld ineenstortte. Den anderen toren hoopte men te redden, hoewel hy in ieder geval deerlijk gehavend zal zijn. Gedeelte na ge deelte viel ook de centrale koepel in elkan der. Bij het blusschingswerk werden ver scheidene spuitgasten gewond. Toen de brand uitbrak, waren leden van het orkest juist bezig met een repetitie. Zij waren nog in staat te ontkomen. Honder den families in de naburige huizen moesten deze ijlings verlaten. Op de terrassen van het Parlement sloe gen de afgevaardigden het schouwspel van den rooden gloed aan gene zijde van de Theems gade. Het gebouw vrijwel geheel verloren. Terwijl de vlammen hoog bleven opschie ten uit het practisch geheel verloren kristal len paleis, hoopte men toch nog in staat te zullen zijn een der twee toren te behouden, hoewel ook deze uiteraard zwaar bescha digd zou worden. Van den tweeden toren staat vrijwel niets meer overeind, dan het geraamte, de inwendige bouw is volkomen ingestort. Verscheidene brandweerlieden hebben lichte kwetsuren bekomen Honder den gezinnen, die in de omgeving woonden, hebben hun bedreigde woningen moeten ontruimen. De inhoud voor 90 verloren. De inrichting der Baird Television Co. is voor 90 by den brand in het Crystal Palace verloren gegaan. Naar gemeld wordt, was het gebouw ge heel verzekerd, Er heeft nog geen officieele schatting van de aangerichte schade plaats ie iT-'en. Door den brand zullen de voorstellingen van een beroemd circus, die kort voor Kerstmis zouden aanvangen, uitgesteld moe ten worden, evenals verschillende andere openbare gebeurtenissen, die in het gebouw zouden worden georganiseerd. Het gebouw. Het Crystal Palace, eens een zeer popu lair centrum van vermaak, later meer be kend alsr tentoonstellingsgebouw, is gelegen juist buiten de Zuidelijke grens van het graafschap Londen, by Sydenham. Het ge bouw, voornamelijk samengesteld uit g'as en ijzer, staat op een hoogte en is dienten gevolge op grooten afstand reeds te zien. Het gebouw bestaat uit een centrale hal, een schip van ruim 500 meter lengte, met een hoog koepeldak; aan iedere zijde daar van bevinden zich torens van een goede 70 meter. Van den Noordelijken toren uit, waarin een lift naar het bovenste gedeelte voert, heeft men op heldere dagen uitzicht over acht graafschappen. Vermaard is nog 't groote orgel, met meer dan vierduizend pijpen. Het gebouw is om geven door uitgestrekte tuinen, welke in de goede jaargetijden dikwijls het tooneel zyn van feesten en groote bijeenkomsten en waar zoo nu en dan fraaie vuurwerken worden afgestoken. In den winter verleen de het gebouw onderdak aan tentoonstel lingen, voornamelijk van dieren. Crystal Palace is opgebouwd uit de mate rialen van de groote industrieele tentoon stelling in Hyde Park van 1851 en geopend in 1854. Na den grooten bloei van de eerste kwarteeuw van zijn bestaan kwam het ge bouw eenigszins uit de belangstelling en vlak voor den oorlog heeft men het ternau wernood uit de handen van den slooper kunnen redden, dank zij de energieken arbeid van den toenmaligen Lord Mayor van Londen. De brand gebluscht. Hedenochtend 4 uur was de brand in het kristallen paleis gebluscht. De schade wordt op ongeveer 1millioen Pond Sterling ge raamd. Hoewel de schade volledig door ver zekering wordt gedekt, is toch veel verloren gegaan, dat niet vervangen kan worden, o.a. een orgel-partituur in manuscript van HandeL Het laboratorium van de Baird Televisie is vernield, de televisie-zender is voor een groot deel intact gebleven. 36-jarige man gearresteerd. De politie te Tokio heeft gisteren een 36- jarig man gearresteerd, die een bom, een dolk, brieven aan verscheidene ministers en een afscheidsbrief aan zijn familie in zyn bezit had. Uit de brieven bleek, dat hij een aanslag wilde plegen op den eersten minister Hirota. De gearresteerde, genaamd Wata- nabe, had hiertoe klaarblijkelijk reeds her haaldelijk pogingen in het werk gesteld. Het onderzoek toonde aan, dat Watanabe een querulant is, wiens vele verzoekschrif ten onbeantwoord waren gebleven. In zyn woning te Tokio vond men nog meer bom men. SOCIALISTISCH BELGISCH KAMERLID VERDRONKEN. Gisteravond is het socialistisch Kamerlid van de Meulebroeck met zijn auto in het kanaal te Gent gereden en verdronken. VON OSSIETZKY WIL NAAR OSLO KOMEN. Hij is en blijft pacifist. De winnaar van den Nobelprijs voor den vrede voor 1935, Karl von Ossietzky, heeft aan den correspondent van het Noorsche blad „Aftenposten" te Berlijn in het zieken huis Westend, waar hy voor tuberculose ver pleegd wordt, medegedeeld, dat hij voor nemens is zoo spoedig mogelijk naar Oslo te komen om den vredespijp persoonlijk in ontvangst te nemen op 10 December. Hij zou er ook de gebruikelijke toespraak hou den en als onderwerp daarvoor kiezen de zaak van den vrede. Gevraagd of zijn politieke opvattingen dezelfde waren als vier jaren geleden, ant woordde hij, dat men niet zoo snel van mee ning verandert als men een volwassen mensch is. Maar, zoo voegde hy er aan toe, er valt overigens over te discussieeren wan neer men volwassen wordt. Over zyn poli tieke program zeide hy, dat hij zich rekende te behooren tot de Europeesche party van het verstand. „Ik was pacifist, ik ben paci fist, en ik blijf pacifist". Het merkwaardige is alleen, zoo liet hij er op volgen, dat in onze dagen alle menschen zich pacifist noe men ook de menschen die niet veel an ders doen dan kanonnen gieten of laten gieten Von Ossietzky verklaarde nog niet voor nemens te zyn te Oslo over het verleden te spreken. Hij legde er den nadruk op, dat hy alles zou vermijden wat de betrekkingen tusschen Duitschland en Noorwegen moei lijker zou maken. Het Amsterdamsche gerechtshof ver oordeelde heden den 50-jarigen werk- loozen machinist D. de R. te IJmuiden wegens poging tot doodslag op zyn schoonzuster en zijn buurman tot vyf jaar gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden voor arrest. De rechtbank te Haarlem had hem een zelfde straf opgelegd. Op 7 Juni j.1. had de man op korten af stand een revolverschot op zijn schoonzus ter gelost. De vrouw liep slechts een lichte verwonding in het gelaat op. De buurman, die den woesteling wilde ontwapenen, zag zich eveneens met de revolvel bedreigd, het schot ketste echter en de machinist kon worden overmand. ZEVEN SLACHTOFFERS VAN DYNAMIETONTPLOFFING. Als gevolg van een ontijdige ontploffing eener lading dynamiet in een steengroeve in Pennsylvanië zyn gisteren zeven arbei ders om het leven gekomen. ARRESTATIES VAN COMMUNISTEN. Er is nog geen enkel communiqué gepubli ceerd betreffende de talrijke arrestaties van communisten, die de laatste dagen te Bel grado en omgeving zijn verricht. Een aantal hiervan zijn niet gehandhaafd. Een zestigtal beklaagden zal zich voor de rechtbanken tot bescherming van den staat hebben te verantwoorden. EEN BALLON OP AVONTUUR. Gistermiddag ongeveer 3 uur is een mili taire ballon gevuld met waterstofgas van zyn ankers los geraakt en van de vlakte van Salisbury in Oostelijke richting naar zee ge dreven. Aangezien er gevaar voor ontplof fing bestond bij het eventueel neerkomen van den ballon in een bewoonde streek is onmiddellijk door de radio gewaarschuwd om uit de buurt te blijven en zelfs geen brandende cigaret op minder dan 500 meter van het omhulsel te willen meevoeren. Aan vankelijk vreesde men dat de ballon in Ox- fordshire zou dalen maar tegen half vyf was de wind sterker en hy is naar zee afgedre ven en bij Worthing in Sussex in het water terecht gekomen. Militaire deskundigen hou den thans de wacht en zullen bij het aan breken van den dageraad zien of het om hulsel nog te redden is. DE KUNSTCRITIEK VERBODEN. Een besluit van Göbbels. Naar Havas uit Berlijn meldt, is met in gang van Zondag in Duitschland kunst kritiek verboden. Göbbels heeft een veror dening, waarin dit wordt vastgesteld, onder teekend. Voortaan zal de kunstcritiek vervangen worden door beschouwingen over kunst en beschrijvingen over kunst. Het D.N.B. meldt uit Berly'n o.a., dat op de Zondag in de Berlynsche Philharmonie gehouden jaarlijksche vergadering rijksmi nister Göbbels een rede gehouden heeft, waarin hij ovei den kunstcritiek gezegd heeft, dat het nationaal-socialisme geen mid del onbeproefd heeft gelaten om de kunst critiek op den eenig juisten weg van de kunstbeschouwing" terug te brengen. Deze pogingen zijn mislukt. Ik heb mij daarom al genoodzaakt gezien, aldus Göbbels, in een gister uitgevaardigd decreet de critiek in het geheel te verbieden en deze door een kunstbeschouwing of kunstbeschryving te vervangen. Dit beteekent geen onderdruk king van de vrije meening, maar slechts hij, die een eigen vrije meening bezit, op grond van eigen kennis, eigen wetenschap, eigen hoedanigheden, mag zyn vrye meening in het openbaar uitdragen. Hy mag dat wan neer hy het recht heeft om over anderen die met de scheppingen van hun fantasie een beroep .'.oen op de openbaarheid, te richten. Hierna sprak Göbbels over de erotiek in de kunst. Ook de problemen, die de geslach ten onder elkaar hebben uit te maken, zijn waard om te worden uitgebeeld, zei Göb bels, doch altyd onder de voorwaarde, dat het met den noodigen smaak geschiedt. Het gaat dus meer om een kwestie van tact dan van moraal. De verordening gepubliceerd. De minister van propaganda publiceert thans zyn verordening, waarby de kunst critiek in haar bestaanden vorm wordt ver boden. In de plaats van den kunstcriticus treedt de kunstredacteur, die iedere be spreking met zyn vollen naam moet onder teekenen. Het ambt van kunstredacteur wordt afhankelijk gemaakt van een speciale vergunning, slechts te verleenen aan hen, die een werkelyk voldoende vorming heb ben genoten. De kunstredacteur moet ten minste dertig jaar zyn.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 13