DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stad en Omgeving. De betrekkelijke rust thans weer verdwenen? Ho. 281 138e Jaargang De olgemeene toestand. De Spaansche revolutie Hernieuwde activiteit van de opstandelingen. Hess en Goering spreken te Goslar. Een amnestie te wachten? ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE AD VER TENT EEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 30 November 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 30 November. Ruim vier jaar heeft de wereldoorlog ge duurd en nu 18 jaar na het sluiten van den wapenstilstand is de geheeie wereld nog ontredderd. Werkloosheid is een al te bekend woord geworden, steuntrekken is een zeer bedrijvige bezigheid, werkver schaffing is iets, dat tenslotte een lapmid del beteekent. En laten wij de contingentee- ringen, de crisismaatregelen, de handels- moeilijkheden nu maar heelemaal buiten beschouwing. Dat alles en er is nog zooveel meer is een gevolg van den wereldoorlog; dat alles is iets, wat duizenden, millioenen nog dag-in en dag-uit voelen. Toen in 1918 maakte men enorme propaganda voor den wereldvrede, voor in ternationale ontwapening en nog elk jaar wordt er een „Vredesgang" gehouden, nog elk oogenblik worden vergaderingen belegd, waar het heil van den vrede en het onheil van een oorlog scherp naast elkaar getee- kend worden. En wat zien wij gebeuren? Wat staat er tegenover deze schoone theorie? Slechts de naakte werkelijkheid: millioenen-legers, enormeoorlogsvloten, angstwekkende lucht vloten! En dat allemaal, omdat „vrede" wel een ideaal zal blijven tl Wij kijken eens naar Japan, dat zoojuist het opzienbarende tractaat met Duitschland heeft geteekend. Welnu, door het Japansche leger is een pamflet verspreid in 300.000 exemplaren, waarin de enorme militaire be grooting verdedigd wordt en waarin nog veel meer schoone dingen gezegd worden. O.a. wordt er over Europa verteld, dat daar een oorlog verwacht kan worden als ge volg van de spanning tusschen de naties met een „volksfront" en de totalitaire sta ten. En dan wordt er aan Rusland en China herinnert: Rusland, de potentieele vijand, die tracht de buitenwereld te „bolje- wiseeren", Rusland, waar een „communis tisch complot" wordt gesmeed tegen Duitschland en Japan (daar komt dus de verdediging van de overeenkomst tusschen beide landen!); China, dat steeds sterker bewapend wordt, waar 2 millioen soldaten zijn, waar het leger zeer modern is uitge rust, waar men de beschikking heeft ovei een kleine 800 gevechtsvliegtuigen. Tenslotte zegt het pamflet, dat Japan moet worden herbouwd en herbewapend, omdat een sterk leger in vredestijd een latente kracht en in geval van nood een be slissende factor kan zijn. Men ziet, aan internationale ontwapening valt nog niet te denken! [1 Naast Japan noemen wij Rusland. Daar ;s de vorige week een groot Sovjet-congres gehouden. En daarin heeft de chef van de strijdkrachten ter zee, zekere meneer Olof, gesproken over den herbewapeningswedloop van de imperialistische landen, in de eer ste plaats Japan, Duitschland en Italië. En hij noemde vooral het gevaar, dat dreig van de zijde van Japan en Duitschland. Daar moet Rusland op bedacht zijn en het heeft dus een leger en vloot zeer, zeer noodig. Het had een machtig leger en een sterke vloot. Dat gaf Orlof toe en hij zeide: „als wij onze vloot van begin Januari 1933 op 100 vaststellen, dan kunnen we thans zeggen, dat onze vloot Januari 1937 wat duikbooten betreft, op 715 is te stellen. Dat beteekent dus een verzevenvoudigde Wacht! Orlof gaf nog meer cijfers. Zoo zou luchtvloot met 510 zijn toegenomen en het aantal kustverdedigingsvaartuigen met een 300 Ons dunkt, Rusland kan tevreden zijn. Maar neen! Orlof ging nog een stapje ver der en zeide: „wanneer wij den aigemeenen internationalen toestand bekijken en bij rekening houden met alle gebeurtenis sen, die zich afspelen in de kapitalistische wereld rondom Rusland, dan meetjes land bouwen; dan moet Rusland een w lijke groote vloot hebben, die op het hoogs e technische niveau staat!" Wie gelooft aan een internatioi ontwapening? Tenslotte Frankrijk en Engeland. Fransche minister van marine heeft in financieele Kamer-commissie duideiijK maakt, dat de Fransche vloot te zw* Daarin moet heel, heel sp komen. Oude schepen moeten verva •worden door nieuwe en het t®mP zeer opgevoerd worden. Desnoods m offering van de 40-urige werkweek. En Engeland zal over 1M jaar - «og de „Intransigeant" thans vertel ste luchtvloot ter wereld hebben. Dat beteekent dus - 't is een kwestie van Prestige! - dat Italië en Dmtschiand onh zullen moeten haasten, om die bewering van Engelsche zijde ongedaan te ma en* Over internationale ontwapening g sprokenl Levensmiddelengebrek in de hooidstad. Generaal Queipo de Llano ver klaarde gisteravond voor de micro foon, dat de stationaire toestand, wel ke de laatste dagen voortduurde een einde begint te nemen. Hij ontkende, dat de regeeringstroepen Vitoria en Tolosa hebben aangevallen en hij voegde hieraan toe, dat thans bekend is, dat bij het bombardement van Ca- thagena drie Russische schepen tot zinken werden gebracht. Een van deze schepen was geladen met een groot aantal artillerie-projectielen. Ook Alicante werd gisteren gebombar deerd, doch het resultaat hiervan is npg niet bekend. Twee colonnes van de zevende divisie zijn tot den aanval overgegaan, een co lonne richtte zich op het kerkhof van Pozuelo en maakte zich hiervan meester. De vijand werd met zware verliezen afge slagen. Meer dan 400 man der regeerings troepen sneuvelden en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal en een honderdtal krijgsgevangenen vielen de opstandelin gen in handen. De meeste gevangenen zijn buitenlanders. De andere colonne ging later tot den aanval over en de resultaten hiervan zijn nog niet bekend- Wei kan men reeds zeggen, dat de vij and op de vlucht is gedreven met achter lating van 200 dooden. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van de loopgraven voor Pozuelo, de regeeringstroepen werden hier gedeci meerd. Omtrent de gevechten bij Oviedo wordt vernomen dat de vijand meer dan 1000 dooden heeft verloren. Vele gewon den lijden aan koud vuur tengevolge van het gebrek aan verbandmiddelen en medi camenten. In den strijd rond Teruel werden plaat selijke successen geboekt. Aan het front in Biskaye werd de actie beperkt tot een artillerieduel. Ook de opstandelingen ontkennen geruchten over een wapenstilstand. Het groote hoofdkwartier der opstande lingen ontkent eveneens de geruchten over een voorstel van generaal Franco aan Valencia om over een wapenstilstand te onderhandelen. Men noemt hier dit be richt meer dom dan kwaadaardig. Het groote hoofdkwartier deelt verder officieus mede, dat het dorp Hemeda bij de rechtsche troepen De de ge- is. den n.1., nadat de genoemde parlements leden uit het Noorderstation vertrokken waren, waar zij een bezoek hadden ge bracht, kwam, precies op de plaats waar zij hadden gestaan een granaat neer. Bij e- andere gelegenheid viel een granaat op slechts enkele tientallen meters afstand. Wat de toestanden in Madrid betreft, vertelde Mac Namara, dat er een groot tekort heerscht aan levensmiddelen en dat zelfs in het hotel, waar de Britsche parlementsleden logeeren, geen vleesch of groenten aanwezig zijn. Het voornaamste gerecht op het menu bestaat uit grutters waren. De toestanden zijn voor de armen werkelijk vreeselijk en de stations der or.iergrondsche zijn vol vluchtelingen, die daar in rijen liggen te slapen. Consuls van Oostenrijk en Para guay te Bilbao vermoord. Het persbureau van het hoofdkwartier der opstandelingen te Salamanca publi ceert het volgende bericht: „De consuls van Oostenrijk en Paraguay zijn door de rooden en separatisten te Bilbao laaghartig vermoord. Om deze misdaad te verontschuldigen, beschuldigt men de slachtoffers van spionnage. De rechtvaardigheid verplicht ons na drukkelijk te verklaren, dat het nationa listische leger in geen enkel contact of verbinding heeft gestaan met de buiten- landsche diplomatieke vertegenwoordigers. Wij zullen onze oprechte droefheid be tuigen aan de regeeringen van Oostenrijk en Paraguay over deze schandelijke mis daad, welke naar wij dachten nooit op Spaanschen bodem zou kunnen plaats hebben". door is Madrid bezet. Opmarsch van Mola ten noord westen van Madrid. Het leger van generaal Mola is gisteren ten noord-westen van Madrid in de rich ting van den weg naar Coruna ongeveer 4 K.M. opgerukt. De uitgangsstelling van Mola was de lijn zuidelijk van het Casa Del Campo naar het dorp Boadilla, een twaalftal kilometers ten westen van Madrid. De rechtschen maakten zich meester van het sanatorium Belle Visita en Casa de Los Molinos en verder van de heuvels, welke het dorp Humerar beheerschen. De regee ringstroepen trokken zich terug in de richting van Maja da Honda en kwamen tot staan voor het dorp Aravaca, 7 K.M. ten noordwesten van Madrid, hierdoor is het Casa del Campo vrijgekomen en kan de actie ontplooid worden in de richting van Coruna en het Escorial. De strijd om Madrid. Hedenochtend werd een groote troepen beweging in het kamp der opstandelingen waargenomen. Een afdeeling richtte zich naar Humera, da andere naar Pozuela. De aanval van deze troepen werd afgeslagen en een aan val der opstandelingen in Estremadura werd eveneens afgeslagen. De opstande lingen hadden voor gisteravond een aan val voorbereid in de universiteitswijk en Moncloa, doch aangezien de leiders der regeeringstroepen hun mannen concen treerden, werd van dezen aanval afgezien. De toestand in de hoofdstad. Capt. Mac Namara, een der Britsche parlementsleden, die zich op het oogenblik in de Spaansche hoofdstad bevinden heeft gisteravond, temidden van 't gedon der der kanonnen een telefoongesprek gevoerd met Reuter in Londen. Hij ver telde, hoe hij en nog drie leden der com missie vandaag op het nippertje aan den dood ontsnapt waren. Nog geen tien secon- De strijd tegen het communisme. In de slotzitting van het boerencongres te Goslar heeft Rudolf Hess een rede gehou den, waarin hij het leger roemde en den nadruk legde op de beteekenis van het accoord met Japan. Hij zeide onder meer: „Wij staan aan het begin van een groote krachtsinspanning ter verwezenlijking van het vierjaarplan. Een nederlaag op het gebied der voedselvoor ziening zou het bolsjewisme bevorderen. Duitschland heeft den slag om de voedsel voorziening gewonnen. De Duitsche arbei der heeft geen hoog loon, maar hij is er trotsch op, dat hij werkt, want hij weet, dat de vruchten van zijn arbeid worden be schermd door het leger, welks wapenen worden geschapen door het Duitsche genie. De wereld weet ook, hoe goed die wapens zijn en Duitschland, hoe noodig zij zijn. Want Duitschland is er zich van be wust, dat de Komintern den Duitschen muur wil breken. Het is den „Füher" dank baar, omdat hij dit gevaar heeft verminderd door een pact te sluiten met Japan, dat eveneens ipziet, hoe verwoestend het werk der Komintern is. De Duitsch-Japansche overeenkomst zal bijdragen tot de verzeke ring van den vrede". Hess verdedigde Duitschland tegen de be schuldiging, dat het tweedracht tusschen de volken wil brengen. Wij willen aldus zei de hij de volken boven alle regeerings- vormen vereenigen in den strijd tegen de misdadigers, die hen willen vergiftigen. Duitschland wil anderen landen niet zijn regeeringsvorm opdringen. Maar het weet, dat de Komintern den volken haar politieke denkbeelden wenscht op te leggen. Duitsch land zou wenschen, dat de andere volken zich tegen deze inmengingspogingen ver zetten, dat is geen onverdraagzaamheid: het zich gemeenschappelijk verdedigen tegen het bolsjewisme kan vergeleken worden bij voorbeeld met de politiemaatregelen, die de staten tegen de misdadigers treffen. Gelooft men, dat Duitschland met zijn verdediging kan wachten tot andere volken zich bij die actie willen aansluiten? Er zijn gelukkig staatslieden, die een genoegzaam helder oordeel hebben om in te zien, dat zij hun land tegen het bolsjewisme moeten verde digen. Zij willen hun volk niet, zooals in 1914. in een chaos laten brengen. Rijksminister Goering zeide, dat de boe ren al hun energie in dienst van het vier jaarplan moeten -stellen.- Na eenige woor den aan het Duitsch-Japansche accoord te hebben gewijd, sprak hij over de beteekenis van de overeenkomst met Oostenrijk. Onze twist met- Oostenrijk aldus Goering is vergeten. Wij hopen, dat onze besprekin gen met Oostenrijk steeds nauwer zullen worden. Er is thans geen sprake meer VBn een „Ansehlu6s", maar van een „Zusam- men<- -v>lu96". -waarbij beide staten hun eigen plaats behouden.* THOREZ OVER HET DUITSCH- JAPANSCHE VERDRAG. De secretaris van de Fransche communis tische partij, Thorez, heeft gisteren in het Winterstadion te St. Etienne een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide, dat het Duitsch-Japansche verdrag niets anders is dan een voorwendsel om een aanval op de Sovjet-Unie voor te bereiden. Sprekende over Spanje zeide Thorez te betreuren, dat de regeering-Blum zulk een betreurenswaardig initiatief heeft genomen. Spreker vroeg wie anders dan Hitier en Mussolini in Spanje intervenieerden, hij is van meening, dat hiermede afgeweken is van het programma van het Volksfront. Hij voegde hieraan toe, dat het hem niet moge lijk schijnt, dat de buitenlandsche politiek, welke door de Kerillis en andere aanhan gers van Laval in de commissie voor bui tenlandsche zaken is goedgekeurd overeen komstig de belangen van het Fransche volk is. De communistische partij zal niet goed keuren, dat zij steeds voor een voldongen feit wordt geplaatst met de vernlichting goed te keuren, zelfs al is het duidelijk tegen de belangen van het volk, onder voor wendsel, dat men niet mag riskeeren het Volksfront te breken. De gehechtheid van de communistische partij aan het Volksfront is te groot, om niet openlijk te zeggen, dat zijn eenheid en het vertrouwen van de arbeiders in de regeering afhangt van de vredespolitiek van de regeering. Het lot van het volksfront is niet verbonden met het bestaan van een ministerie. Men kan aan een regeering van het Volks front denken, zelfs onder socialistische lei ding, met mannen, die vastbesloten de poli tiek voeren, welke wordt verlangd door de arbeidende klasse in Fankrljk, welker waakzaamheid en eensgezindheid wordt verzekerd door de overwinning van het Volksfront. Tenslotte verklaarde Thorez te hopen, dat het Volksfront erin zal slagen den vrede te bewaren zonder het republikeinsch Spanje in den steek te laten. BRAND IN HAVEN VAN KOPENHAGEN. Zaterdag heeft een zware brand gewoed in de Zuiderhaven van Kopenhagen, waar het vuur in de talrijke voor den winter op geslagen zeilbooten rijkelijk voedsel vond. De vlammen grepen met razende snelheid om zich heen. Ongeveer 70 roie- en zeilboo ten, o.a. de „Rita 5" van den Deenschen koning, vieler. ten prooi aan het vuur, voor al ernstig werd de Deensche studentenroei- vereeniging getroffen, daar in het afge brande clubhuis ook eenige booten lagen, die pas dit jaar voor de Olympische Spelen aangekocht waren. Naar „Het Volk" ter oore komt, zou bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard een amnestie worden voorbereid voor degenen, die tot hechtenisstraffen zijn veroordeeld. Onder deze amnestie zouden vallen zij, die tot boete zijn veroordeeld en wier vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. Opmerking verdient, dat zoowel de Hui zen van Bewaring als de gevangenissen op het oogenblik overvol zijn. Wat Am sterdam betreft, is in het Huis van Bewa ring op het oogenblik bijna geen plaats meer beschikbaar. Herhaaldelijk komt het voor, dat menschen, die een vonnis willen uitzitten, alleen in een andere plaats hun straf kunnen uitzitten. Dan moeten zij door bewakers naar hun tijde lijk verblijf worden overgebracht. Voor Amsterdam beteekent de voorgenomen amnestie een belangrijke verlichting voor het Huis van Bewaring. JAPANSCH LEGATIEGEBOUW IN MEXICO BESCHOTEN. Revolverschoten gelost door twee Mex'canen. Kort voor het aanbreken van den dag hebben ongeveer een half dozijn personen gister revolverschoten gelost op het gebouw der Japansche legatie, waardoor verschei dene ruiten vernield werden. Het personeeL der ambassade waar schuwde de politie, die twee Mexicanen ar resteerde. Men veronderstelt, dat het hier een demonstratie van extremisten betreft wegens het Duitsch-Japansche verdrag. De Japansche zaakgelastigde heeft zich tot den minister van buitenlandsche zaken gewend en hem verzocht de bescherming der legatie te verzekeren. Kort geleden werd een poging tot brand stichting ondernomen in de legaties van Guatamala en Salvador wegens de erkenning der regeering Franco door beide genoemde landen. Gehandeld in dronkenschap De beide mannen, die gisteren met een revolver op het gebouw van het Japansche gezantschap hebben geschoten, zijn na be taling van een boete van 50 pesos door de politie in /rjjheid gesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen, da* zij in beschonken toe stand verkeerden en niet met opzet hebben gehandeld. De Japansche legatie beschouwt het incident als gesloten. DE KONINKLIJKE HUWELIJKS FEESTEN TE ALKMAAR. Vrijdagavond vergaderde ten stadhuize het hoofdcomité voor de a.s. Koninklijke huwelijksfeesten te Alkmaar. Na uitvoerige besprekingen werd m groote trekken het volgende programma vastgesteld: Op 5 en 6 Januari is er voor de kinde ren een bioscoopvoorstelling. Hierbij zal aan de jongeren een herinneringsbeker en aan de ouderen een medaille worden ge geven. Voor de leerlingen van de middelbare scholen en uloscholen zal getracht wor den op 5 Januari te doen opvoeren het stuk: „In Hollend staat een huis" door het Amsterdamsch TooneeL Vastgesteld is nu, dat de feesten op den huwelijksdag zelf, 7 Januari, zullen wor den gehouden. Te 8 uur des morgens luiden de klok ken en om negen uur muziek van het bordes van het Stadhuis, waarna muzikale rondgang. De verdere ochtenduren zijn vrijgehouden om te kunnen luisteren naar het radioverslag der plechtigheden in Den Haag. Des middags van 2 tot 3.30 uur wordt een optocht gehouden dood de stad, waar na van half vier tot 4 uur op het Waag- plein een volkszanghulde zal plaats heb ben, waarvoor medewerking der zangver- eenigingen zal worden ingeroepen. Des avonds te 8 uur is er dan nog een taptoe. Op den avond van 6 Januari zullen in de kerken wijdingsbijexkomsten worden gehouden. Voor den optocht zal ook de medewer king der middelbare scholen worden ingeroepen. Verzocht zal worden, dat iedere school voor M. O. een viertal afgevaardigden zendt naar een bijeenkomst ten stadhuize op Woensdagavond 2 December te 8 uur. Op voorstel van een stadgenoot zal ge propageerd worden om tijdens de bruids dagen de auto's enz. te voorzien van vlag getjes in de kleuren: rood-wit-blauw (Holland), rood-geel (Lippe) en Oranje. Wat de financiën betreft, hoewel men zeer dankbaar was voor de medewerking vi.het gemeentebestuur, moest gecon stateerd worden, dat er nog niet voldoen de geld aanwezig is. Getracht zal nog worden de financiën te versterken, o. m. door den verkoop van Oranjespeldjes. DIPLOMA'S BEHAALD. Op de 27 en 28 November j.1. gehouden examens behaalden onderstaande zusters het diploma ziekenverpleging A: F. Bakker, T. Betlem, A. Boelman, H. C. Bosman, J. C. Dros, N. v. Egmond, Th. A, G. v. Eyndthoven, S. Hajnal, J. J. de Hoog, Z. M. Hooger, Th. W. P. Horvers, N. Kaay, E. Koops, N. Kruithof, H C. Kwakkel, E. Overeem, M. E. J. Reinewald, H. A. Steffen, Alb. Westerhuis, A. Westerhuis, G. v. d. We tering en J. v. Winkelen. GESLAAGD. Onze oud-stadgenoot de heer J. C. Zaad- noordijk, slaagde Zaterdag te den Haag voor het examen wiskunde L. O. HONDERDJARIGE VIERT FEEST. De heer Laurens van der Sluis Veer heeft gister op zijn honderdsten geboortedag zeer veel belangstelling ondervonden. Tot de talrijken, die hun opwachten kwamen maken, behoorde het voltallige college van B. en W. Burgemeester Boddens Hosang heeft in een aardige toespraak de gelukwenschen van de burgerij overge bracht, waarop de jarige keurig en kern achtig heeft bedankt. Hij bracht verder den dag monter door, te midden van familie en vrienden, die zijn woning in een bloemen tuin hadden herschapen. De jubilaris was vroeger een zeer bekende figuur in den houthandel en heeft ver scheidene functies in het kerkelijke leven vervuld. De heer van der Sluis Veer stamt uit een bekend Noordhollandsch geslacht. MET PENSIOEN. Onze plaatsgenoot, de heer C. Melker, assistent op het postkantoor alhier, gaat 1 Januari a.s. den dienst met pensioen verlaten. CHR. KLEUTERSCHOOLBAZAR. De bazar is weer geëindigd, en heeft tot aller vreugde een zeer mooi resultaat opgeleverd. De bruto opbrengst bedraagt 1050.36. Het damescomité dankt alle gevers en geefsters zéér hartelijk.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1