^buitenland Macktfacichten Sitmitieuws Jeugdlectuur Voor de Huisvrouw. Treinontsporing te Haarlem Reorganisatie van de Koninklijk Holl. Lloyd. Aanzienlijke vertraging in het spoor wegverkeer. Gisteravond heeft het treinverkeer te Haarlem aanzienlijke vertraging ondervon den als gevolg van het ontsporen van een rangeerdeel op de westzijde van het stations emplacement. Om kwart voor negen zijn daar door tot nu toe niet vastgestelde oor zaak op het kruispunt van de lijnen naar IJmuiden, Zandvoort en den Haag twee le dige electrische personenrijtuigen op een wissel uit de rails geloopen. Het spoor werd hierdoor geheel versperd, zoodat alle ver trekkende en binnenkomende treinen langs een omweg van en naar het station moesten worden geleid. Dit bracht voor iederen trein een vertraging mede van enkele minuten. Onmiddellijk werd personeel gerequireerd om de gederailleerde treindeelen weer in het goede spoor te brengen. De werkzaamheden stonden onder leiding van den hoofdinspec teur van den dienst van het vervoer te Am sterdam, den heer H. van Meurs en van ir. Nachenius, van den dienst tractie en mate riaal. Men hoopt vandaag met het opruimings- werk gereed te zijn. Ontslagen bij het Amst. Westelijk Entrepot. Een toelichting van de directie der K.NÜ.M. Naar wij vernemen, zijn tengevolge van de reorganisatie van den Koninklijken Hol- landschen Llyod de werkzaamheden, welke ten behoeve van deze maatschappij gedu rende een reeks van jaren verricht zijn door de N.V. Amsterdamsch Westelijk Entrepot, per 1 Januari 1937 opgedragen aan de N.V. Amsterdamsch Havenbedrijf. Als gevolg van dezen maatregel heeft de N.V. Westelijk Entrepot zich genoodzaakt gezien met ingang van den zelfden datum een gedeelte van haar personeel ontslag aan te zeggen. Het feit, dat bij den nieuwen vorm van exploitatie van den Koninklijken Holland- schen Llyod het technisch beheer dezer maatschappij zal worden uitgeoefend door de Kon. Ned. Stoomboot Mij., is voor een redacteur van het A.N.P. aanleiding ge weest, bij de directie dezer maatschappij hieromtrent nadere inlichtingen in te winnen. Van die zijde werd in dit verband mede gedeeld, dat van het technisch beheer van den Kon. Holl. Lloyd deel uitmaakt het z.g. laad- en los-arrangement, hetwelk door de K.N.S.M. voor een voornaam deel is opge dragen aan het Amsterdamsch Havenbe drijf Daar een exploitatie op een zoo zuinig mogelijk niveau van 't bedrijft van den Kon. Holl. Lloyd door de regeering als voorwaar de was gesteld voor steun aan den nieuw opgerichten Koninklijken Hollandschen Lloyd, heeft de K.N.S.M. het laad- en los- arrangement in handen gesteld van ge noemd bedrijf. Het werd n.L ongewenscht geacht, een scheiding te maken tusschen de werkzaamheden van het laden en lossen der schepen en het verder behandelen van de lading (controleeren, afleveren enz.) in de loodsen, in welk verband het Amsterdamsch Havenbedrijf in den vervolge zijn terrein van exploitatie zal verplaatsen naar een ge deelte van de loodsen van den K. H. Lloyd. Als gevolg hiervan komen de werkzaam heden voor het lossen en laden, benevens de controlewerkzaamheden, in één hand, hetgeen een noodzakelijke voorwaarde ge acht wordt om de exploitatie van het g e h e e 1 op zoo zuinig mogelijke wijze te doen geschieden. Met de N.V. Amsterdamsch Havenbedrijf zullen nog besprekingen worden gehouden, om, voor het geval uitbreiding van het per soneel van het Amsterdamsche havenbedrijf noodzakelijk mocht blijken, hierin te voor zien door het in dienst nemen van eenige leden van het personeel van het Amst. Westelijk Entrepot. Naar wij vernemen, wordt hiermee een lievelingswensch van de prinses vervuld, die haar godsdienstleeraar gedurende ruim vier jaar en haar bevestiger tot lidmaat der Ned. Herv. kerk, zoo gaarne aan de inzegening van haar huwelijk zag deel nemen. HERZIENING VOLKENBONDSVERDRAG. Benoeming van een Nederlander in het comité van 28. Gelijk bekend, heeft de 17e Volkenbonds vergadering op 10 October j.1. besloten tot het instellen van een comité tot bestudee ring van de herziening van het Volkenbonds verdrag. Dit comité, bestaande uit vertegenwoor digers van 28 staten, waaronder Nederland, zal op 7 December a.s. te Genève bijeen komen. Als vertegenwoordiger van de Nederland- sche regeering in dit comité is benoemd prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vry^ Universiteit te Amsterdam. VERDUISTERINGEN TE VOLENDAM. Twee vereenigingen benadeeld. De politie te Volendam heeft een on derzoek ingesteld naar de vermoedelijke verduistering van gelden ten nadeele van de R.K. Kies\ ereeniging en de plaatse lijke afdeeling van het „Wit-Gele Kruis". Naar wij vernemen is de penningmeester van eerstgenoemde veieeniging voor den officier van justitie te Amsterdam geleid. Hij is daar in bewaring gehouden. Ook de penningmeester van laatstge noemde afdeeling wordt van fraude ver dacht. Respectievelijk worden bedragen van 800 tot 1500 genoemd. H AMOKMAKER DOODT 14 MENSCHEN. Een Hindoesche pottenbakker in Hydera- bad (Britsch-Indië) heeft amok gemaakt. Hij vermoordde 14 menschen, waaronder zijn beide vrouwen en drie dochters, waar na hij door de politie werd gegrepen. EEN MERKWAARDIGE VERZAMELING MENU'S. Naar Reuter uit Belgrado meldt, bezit Steven Mese, een klein café-houder te Sera- jewo, een zeer merkwaardige verzameling menu's. Zij bevat voorbeelden uit het begin van de vijftiende eeuw, opklimmend tot den huidigen tijd en uit bijna alle landen van de wereld. Er zijn menu's bij van banketten, aangericht door keizers, koningen en presi denten bij belangrijke gelegen hedAi, menu's van nationale feesten, menu's, geteekend door groote kunstenaars en menu's met handteekeningen van beroemdheden uit alle kringen des levens. Ook zijn er menu's bij met merkwaardige gerechten en namen van vreemde dranken. Er is een menu van fijne zijde, gebruikt op een banket van een Chineeschen keizer, en een ander, op glas geschilderd, afkomstig uit Hongarije. Mese, die kellner is geweest, begon zijn verzameling meer dan vijftig jaar geleden, toen hij werkzaam was in een groot hotel te Boedapest. Later heeft hij de heele wereld rondgereisd om zijn verzameling menu's aan te vullen. Hoewel hij geen rijk man is, be steedt hij nagenoeg zijn heele verdienste aan de vermeerdering van zijn verzameling menu's en van zijn boekerij van kookboe ken uit alle tijden en landen. Mese zegt, dat de menu's van de groote staatsbanketten, met name die van vorste lijke personen, blijk geven van heel weinig verbeeldingskracht. Ze zijn vrijwel altijd in het Fransch opgesteld en bevatten steeds een keus uit nog geen honderd bekende schotels. Om een lekkerbek te laten water tanden, behoeft men hem niet deze menu's voor tel eggen, maar moet men komen met die van kleine eetgelegenheden in vreemde hoeken van de wereld. HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. De koningin wederom in de Groote kerk te 's-Gravenhage. Gistermiddag heeft de koningin weder om een bezoek gebracht aan de Groote kerk te 's-Gravenhage, waar het huwelijk van prinses Juliara met prins Bernard op 7 Januari a.s. zal worden ingezegend, ten einde den stand der werkzaamheden in oogenschouw te nemen en aanwijzingen voor de regeling der plechtigheid te geven. Slechts weinigen was het kort tevoren aangekondigde bezoek bekend, doch het publiek schijnt vooral in deze dagen een bijzondere intuïtie voor deze dingen te hebben, want reeds vóór half drie ston den verscheidene horderden menschen voor den ingang van de kosterij nabij de Torenstraat te wachten, zoodat de politie tenslotte met eenige manschappen den weg vrij moest houden. Om 10 minuten over half drie arriveer de onder het gejuich der menigte een enkele hofauto, waarin de koningin, ver gezeld van een hofdame, was gezeten. Bij den ingang van de kosterij werd H. M. ontvangen door eenige kerkvoogden, waarna zij het gebouw betrad. Het bezoek duurde precies een half uur. De menschen bleven geduldig wachten en toen te 3.10 uur de koningin aan den in gang der kosterij verscheen, ging er op nieuw een luid gejuich op. Van de kerk keerde H. M. naar het pa leis Noordeinde terug. Ds. Weiter zal bij de huwelijks inzegening medewerken. Ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker en nestor onzer oud-predikanten, zal prof. Obbink bij de inzegening van het prinse lijke huwelijk in de Groote kerk assistee- ren. PAUL BONCOUR OVER DEN VOLKENBOND. Njgm Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('tls veel minder tijdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden). Senator Paul Boncour, oud-premier en oud-minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk, heeft te Bourges een rede uitge sproken ter gelegenheid van de bijeenkomst van gedelegeerden van groote Fransche vereenigingen voor den Volkenbond. Hij zeide o.m.: Het accoord met de staten der kleine entente, de kleine entente zelf, Locarno, dat intact blijft voor zoover het tenminste het besluit van een der garanten betreft, het Fransch-Russische pact, het Balkan-pact en de conventie over de zee engten leggen voldoende getuigenis af van de waarde van het plan, dat streeft naar ge leidelijken opbouw en dat niet door Fran sche schuld niet vlugger en omvattender tot ontwikkeling komt. Tegenover de gevaren, die erger worden, is het oogenblik gekomen, deze pacten samen te smelten. Hun verspreidheid, hun verscheidenheid kunnen ze verzwakken en soms zelfs met elkaar in tegenspraak brengen. Men moet zoo vlug mogelijk streven naar het eene groote pact, dat niet algemeen zal zijn, dat zelfs niet geheel Europeesch zal zijn, want men moet niet wachten tot alle volken in Europa besloten hebben er deel van uit te maken. De tijd dringt, want de oorlog is vlug, en het is voldoende, dat alle landen van Europa er van verzekerd zijn, dat zij altijd kunnen toetreden, mits zij besluiten tot het op zich nemen van de er uit voortvloeiende ver plichtingen, om den vrede te behouden. Het is noodzakelijk, dat de vrede sterk is, met de collectieve kracht, die voortvloeit uit een accoord van volkeren, die vastbesloten zijn den vrede te handhaven en, zoo noodig, op te leggen. Het hangt van deze volkeren af deze coalitie voor den vrede te vormen, welke de Volkenbond niet onder een univer- seelen vorm tot stand heeft kunnen bren gen, maar die kan slagen, wanneer zjj be perkt wordt tot hen, die haar wenschen, waarna alle anderen uitgenoodigd kunnen worden, en die moet slagen, wanneer Frank rijk daartoe oproept met zijn prestige en zijn macht. Een week vol verrassingen, door Johan Wilgo. Uitgave Gebr. Kluitman te Alk maar. Twee M.U.L.O.-leerlingen, Arie en Henk, zijn onafscheidelijke vrienden. Door een toeval ontdekken zij op een goeden dag een geheime bergplaats, waar dieven fietsen, kippen, konijnen en nog allerlei andere dingen bij elkaar gebracht hebben. Tot hun groote verontwaardiging worden zij voor de dieven aangezien en door den veldwachter meegenomen, maar al spoedig blijkt, dat zij zoo onschuldig zijn als een pas geboren lammetje en dan mogen zy logeeren op de boerderij van een boer, die, dank zij hun optreden, zijn gestolen fiets terug gekregen heeft. Tijdens de logeer partij hebben de jongens de prachtigste avonturen. Zoo zijn zij getuige van een nood landing van een vliegtuig en helpen zij den beknelden bestuurder naar de boerderij brengen. Zij werken mede aan de redding van een automobilist, die voor een fietser moest uitwijken en pardoes te water rijdt; zij helpen een grooten brand blusschen en als de vacantie eindelijk weer achter den rug is hebben zij een hoogst avontuurlijk leven gehad. Geen wonder, dat jongens van 10 tot 14 jaar van dergelijke geschiedenissen kunnen genieten. Onder de gulden ster, door Jac. van der Klei. Uitgave Gebr. Kluitman te Alk maar. Dit is de geschiedenis van Kees Ver- borch uit Rotterdam, een verwoed zeiler en een bekwaam zeiler, zoodat hij met zyn boot tal van prijzen behaald heeft. Hij wordt op het laatst zoo overmoedig, dat hij een weddenschap aangaat, dat hij met „De Gulden Ster", een tocht naar Amerika zal maken en daarbij natuurlijk den Atlanti- schen Oceaan zal oversteken. Op een pracht van een Octoberdag steekt hij in zee en be reikt zonder veel moeite het Kanaal. Hij vaart voor zijn pleizier langs de Engelsche kust, maar de Atlantische Oceaan is nu een maal geen waschtobbe vol water en weldra bemerkt de zeiler, dat hij zich in een hoogst bedenkelijk avontuur heeft gestoken. Mist en storm maken de vaart bijna onmogelijk, maar in dit boek moet de tocht natuurlijk een blij einde hebben en Kees Verborch slaagt er, na wekenlang gevaren te hebben, eindelijk Amerika te bereiken en is dan natuur'yk de held van zijn woonplaats, al is dat dan ook een stad als Rotterdam. Met een aardige Amerikaansche komt hij in zijn geboorteland terug. Jongens, die van zee en van varen houden, kunnen aan dit boek hun hart aan alle kanten ophalen Het Monster van het IJtelmeer, door Jac Berghuis. Uitgave Gebr. Kluitman te Alk maar. Het blijkt, dat er niet alleen een monster van Lochness bestaat, maar ook een van het Llselmeer, en dus tamelijk dicht in de buurt. Het is twintig meter lang en twee meter dik en dat doet onwillekeurig denken aan het beruchte versje van den neef in Amerika, die ook dergelijke afmetingen zou gehad hebben. Han Streuvels is lid van een zwemclub en wil het IJselmeer overzwem men en met het oog op het monster, is het natuurlijk, dat een dergelijke dolle onder neming hem van alle kanten wordt afge raden. Han zet door en komt niet in aan raking met een monster maar met een smok kelaarsbende. Han is in gezelschap van zijn vriend Kees de Wit en van den zwemin- structeur De Rooy, maar als de boot, waar mede de jongens in zee staken, omgekeerd in Elburg aanspoelt, begint men daar natuur lijk ongerust te worden en de plaatselijke correspondent van een dagblad bericht, dat de knapen hoogstwaarschijnlijk een prooi van het zeemonster zyn geworden, waar mee bewezen is, dat de zeeslang nog niet heelemaal uit de journalistiek is verdwenen. Gelukkig blijkt het drietal later door smok kelaars gevangen genomen en opgehouden te zijn. Men ziet het, de avonturen te land en te water liggen in dit boek voor het grijpen en jongens van 11 tot 15 jaar zullen er heerlijk van kunnen genieten. Nu de theewarmer; mijn vraagster bedoelt geen theemnts, maar een hoes om den trekpot Ik zag laatst een aardig model om een betrekkelijk klein potje; het was gehaakt paars, oranje en zwart; maar natuurlijk kunt u het even goed b.v. in blauw, geel en rood of oranje, zwart en grijs doen! Kies zelf de kleuren, maar in harmonie met uw theekopjes en uw tafelkleed! Haak by voorkeur met een haakpen No. 3 1/2. Begin met in een donkere kleur (b.v. zwart of paars) 30 c.M. lossen op te zetten; haak daarop in den 4en steek: 5 stokjes; in den volgenden 4de steek: 1 vaste; in den eerste vasten hecht u aan de punten der waaiertjes; in de volgende toeren moeten de vasten steeds in het boogje van lossen grypen. Als het kraagje klaar is, rijgt u door den ondersten toer ervan een koordje en maakt aan de uiteinden twee kwastjes. Een schoonzusje van mij kreeg onlangs een eiermandje voor drie eieren cadeau, een allergezelligst dingsigheidje; driehoekig; elke zijkant 13 c.M. lang en 6 c.M. hoog. Het was in vyf kleuren gewerkt; men had in een eenvoudig mandenwinkeltje 'n gewoon driehoekig mandje laten vlechten en 3 ringen, die aan elkaar verbonden waren; 5 c.M. in doorsnede en op 4 c.M. hoogte in het mandje aangebracht. Voor de buitenbekleeding van het mandje werd een rand gehaakt in vasten en stokjes, net zoo hoog als het mondje zelf was. Wilt u weten hoe? Zet eerst een aantal lossen op; bij het model van myn schoonzusje waren dat er 108; sluit deze lossen tot een ring. Werk daarin met dezelfde kleur een ronden vas ten; en daarop een ronding vasten in de 2de kleur; voor de eerste vaste of het eerste stokje van eiken toer maakt men 2 of 3 los sen en men sluit eiken toer af met een halve vaste in het begin van dezen toer. Bjj het rondwerken moet u steeds beide lussen van de steken uit den vorigen toer opnemen. Werk na de twee eerste rondingen of toeren aldus: A 1 toer stokjes, afwisselend drie in de tweede kleur, drie in de derde kleur, drie in de tweede kleur; drie in de vierde kleur; drie in de tweede kleur; drie in de vijfde kleur B. Als u de kleuren wisselt, moet u reeds het laatste stokje van een kleur met de nieuwe kleur afwerken; de draad, die buiten gebruik is, voert u aan den achterkant van het werk mee. Na de bovengenoemde toer van A tot B volgt 1 toer vasten in de tweede kleur; 1 toer vasten in de eerste kleur en nog 1 toer vasten in de tweede kleur. Daama herhaalt u weer den toer van stokjes A tot B. Werk zóó, dat de blokjes in dezelfde kleur precies boven elkaar komen. Daarna moet u weer 1 toer vasten in de tweede kleur haken en 2 toeren vasten in de eerste kleur. De steken van den laatsten toer moet u in de achterste lussen can die van den voorlaatsten haken. Als dat klaar is, naait u de reep netjes met kleine steekjes op het mandje vast. Voor de binnenbekleeding moet u drie kleine zakjes met deksel plakken. Begin ieder zakje met een kleine ring van lossen in de tweede kleur, waarin u 21 stokjes haakt. Daarop volgt 1 toer vasten in de tweede kleur en 1 toer in de eerste kleur. By dezen laatsten toer is de bodem klaar en begint u te meerderen: 1 steek in iederen 3den steek; dus 7 maal in het geheeL Voor de rechte zijwand van de zakjes haakt u drie toeren stokjes in de 2de kleur, zonder meer deren; ten slotte maakt u de zakjes af met één toer halve stokjes in de eerste kleur. Het dekseltje werkt u door een kleinen ring van lossen te haken in de tweede kleur, waarin u 22 stokjes maakt in dezelfde tint; daarop volgt, nogmaals in dezelfde kleur 1 toer vasten en daarna 1 toer stokjes, zooals beschreven werd van A tot B; alleen moet u nu in plaats van drie telkens vier stokjes haken en daarbij 1 steek steeds twee maal gebruiken. Haak vervolgens 1 toer vasten in de 2de kleur en 1 toer in de eerste kleur; in dezen laatsten toer moet u na iederen der den steek één steen minderen. Aan de ach terzijde moet u om de kop van elk stokje van den eersten toer in de tweede kleur (die 22 stokjes dus) 1 toer halve vasten in de eerste kleur werken; hierdoor ontstaat aan de voorzijde een rand „stiksteekjes". Net zoo n toer moet u haken om den laatsten toer vasten, doch nu aan den goeden kant. Tot slot zet u het dekseltje op één punt met wol in de eerste kleur aan het zakje vast. Deze zakjes omsluiten het ei en passen in de ringen van het mandje. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEIL^ ALKMAAR, 30 Nov. 1936. Op de h gehouden veiling werd betaald voor- a^ appelen per 100 K.G. 1.50f 2.20- A-' vie per 100 stuks 0.50—f 1.70; Appel*!?^' 100 pond 6.50-f 12.50; Bloemen!^ kool 2—4, Bloemkool le s. 7—er s. 2—5, Boerenkool 0.80—2.20 DPr\?e stuks; Bieten per 100 K.G. 0.60—11 Druiven per 100 pond 1121; Gele k i per 100 K.G. 0.60-/ 100 pond 11—21; Gele w,' per 100 K.G. 1.20; Groene kool f iS01 3, Kropsla 0.70-/ 1.60, Knolselderie rl f 3.80 per 100 stuks; Peren per ion Per 100 dom 6.50-/ 10.50; Prei 1.50—3.70 PetT lie 1.60—2.60, Selderie l—igo Wortelen 2—f 1 per 100 bos; R00de wï per 100 K.G. 1-/2.40; Spinazie per y°0' 0.62—1.15; Spruiten 2.50—4 50 Torn ten 5—13 en Witlof le s. 4—5.50 £a" 1.50—2.50 per 100 pond; Uien per mn K.G. 1 2.20. 100 DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 2 Dec. 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de pril. zen onveranderd. Aanvoer 239.000 KG. PURMEREND, 1 Dec. 1936. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. kaas beurs. Verhandeld 17 partyen wegende 28000 K.G. Hoogste prijs 17.5^ Handel matig. Kaas. 4 stapels Kleine boeren 16.50; J stapelse volvette 20. 707 K.G. Boter 1*45 1.49 per K.G.; 460 Runderen, w.o.: 290 vette koeien 3862 cent per KG., 87 gelde, koeien 80f 160, 60 melkkoeien 116_ 225, 23 Stieren 3545 cent per K.G, han del matig; 8 Paarden 60130, 78 Vette kalveren 2550 cent per K.G., 248 Nuchtere kalveren: slacht 5—/ 12 en fok 10—15 handel stug; 224 Vette varkens (slacht)*38_.' 41 cent per K.G, 128 Magere varkens 14— 20, handel matig; 408 Biggen 8—12 handel stug; 1398 Schapen 1024, 37 Bokken 414. handel matig; Kipeieren 4.75525 en Eendeieren 2.75 per 100 stuks; Piepkuikens 6575 cent en Oude kippen en hanen 30*5 cent per K.G.; Ko nijnen 0.401.80; Eenden 2050 cent; Duiven <per paar) 40 cent; Jonge hanen 35 45 cent per KG.; 560 Ganzen 2.40—3 en 33 Zwanen 3.25—3.60; Kalkoenen 75 cent per K.G.; 1179 stuks Kippeneieren A 3.304.80 en 70 stuks Kippeneieren B 1.70. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. (Afd. eieren). 125000 stuks Eendeieren/2.55 2.95; 90000 stuks Kippeneieren, wurrai de prijzen als volgt: 70—80 K.G. 5.50 5.75, 65—66 5.30—/ 5.45, 63—64 5.20— 5.40, 60-62 4.90—/ 6.20, 58—59 4.65 5, 56—57 4.30—/ 4.50, 53—55 f 3.60— 4.30, 50—52 3.50—3.40 en 45—41 J.20 2.56. BROEK OP LANGENDUK, I Dec. 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt; 125 K.G. Aardappelen: Schotsche bonken 1.90; 11000 K.G. Uien: gele drieling LM, gele uien 1.20f 1.50, grove 1.40t 1.00; 2100 K.G. Bieten 0.60—1.20; 6000 KG. Peen 1f 1.20; 100 KG. Druiven: Alicantt b 29.90, c 19.90; 1250 K.G. Rammenas 1.40—/ 1.50; 12000 KG. Roode kool 1- 2, afwijkend 1 1.20; 87000 K G. Gele kool 1; 33500 K.G. Vroege witte kool 80 ct.; 26000 KG. D. witte kool 80 cent, alles per 100 K.G.; 6400 stuks Groene kool 0.80 2.60; 16000 stuks Andijvie 5060 cent en 1150 stuks Bloemkool: reuze le s. 8.60— 9.30, 2e s. 2.60—3. ELISABETH BERGNER NAAR NEDERLAND? In December zal de Nederlandsche premiere plaats vinden van de film „Naar volgenden 4de steek: weer 5 stokjes; ga zoo het u lijkt", naar het blijspel van Shakes door tot u zes waaiertjes van stokjes heeft, peare. Hierin vervult Elisabeth Bergner de In de volgende toeren moet er telkens op rol van Rosalind. de middelste van elk waaiertje van 5 stukjes Onderhandelingen zyn gaande om deze 1 vaste; en op elke vaste 5 stokjes. Nu moet actrice ter gelegenheid van de première u het heele werk afwisselend in de drie I over te laten komen, kleuren haken: donker, lichter, licht; iederen toer veranderen; dat geeft fleurigheid aan den overtrek. Dus iedere toer wordt afgemaakt; d.w.z. afgehecht. Het hangt van uw trekpotje af of 30 steken de goede hoogte is; dat moet u maar even nameten; ook de omtrek van uw theepot is mij onbekend. Om de ge dachten te bepalen zou ik zeggen; maak twee gelijke lappen van b.v. 30 toeren en naai dit zóó aan elkaar, dat er twee ope ningen voor tuit en oor blijven. U moet het hoesje dus eerst om uw trekpot spelden om te weten, waar de openingen moeten komen. Als dat klaar is, maakt u van de middelste kleur een bodempje van louter stokjes; ver moedelijk zijn 4 toeren van ongeveer 15 stokjes wel genoeg; maar ook dat dient u aan den trekpot zelf te meten. Daarna rim pelt u het hoesje in en naait het aan den bodem vast. Voor bovenaan haakt u een kraagje van 5 toeren; 4 lossen, 1 vaste in de rondte; die 1 Elisabet Bergner NOORDSCHARWOUDE, 1 Dec. 1936. (Noordermarktbond). 2800 K.G. Aardappe len: Sch. muizen 1.80, Blauwe Eigenhei mers 2.10, Drielingen 1.10, Groote 1.70 1.90; 9000 KG. Uien: uien 1.20—/ 150, nep 66.10, drielingen 1.60f 2.10, groote 1.40—1.60; 1500 KG. Bieten 0.70 1.30; 7000 K.G. Peen 0.80—/ 1, kleine 50 cent; 32900 K.G. Roode kool 1—/ 1.60, 30100 K.G. Gele kool 1; 68300 KG. D. witte kool 8090 cer.t, alles per 100 KG.; 10100 stuks Andijvie 5065 cent PURMEREND, 30 Nov. 1936. „Afslagver. Beemster, Purmeren-i en Omstr." Aardap pelen: blauwe 5679 cent en borgers 4380 cent per kist 25 K.G.; Tomaten: A 1.80— 2.60, C 1.05-/ 1.65 per 10 KG.; Witlof 2683 cent per 8 K.G.; Bloemkool 1.55— 7.40, Roode kool 1—/ 4.80, Savoye kool 1 3.70 per 100 stuks; Spruitkool 0.40 1.70 per 15 K.G.; Boerekool 10—30 cent per kist; Andijvie 1032 cent per kist; Ra pen 1.80—3.50 per 100 stuks; Bieten 1» 35 cent per kist; Wortelen 2634 cent per zak; Uien 3044 cent en Uien dlW®" gen 33 cent per 25 KG.; Prei 2.70-f 6 20 per 100 bos. Druiven: Alicant 33.40 per kist, 15 pond. Appels: Brabantsche Bel lefleur 11t 20, Zoete Bellefleur 20— 23, Bramley Seedling 11—/ 16, Gronin ger Kroon 1323, Present van Engelan 9—25, Reinette, goud 12—/ 23, alles pet 100 K.G. Peren: Comtesse de Paris j>* 25, Curé 18, St Germain peer 23, Gie- ser Wildeman 20, Winterlouwtje f 1 16, Winter jan 11—16, alles per 100 K^ WARMENHUIZEN, 30 Nov. 1936. Ro°*? kool 1 —f 1.30; Gele kool 1; D. witte k°° 90 cent en Witte kool 80 cent. vG Aanvoer: 2275 K.G. Roode kool; 8325 n>_ Gele kool; 2000 K.G. D. witte kool; K.G. Witte kool BEVERWIJK, 30 Nov. 1936. Spinazie 22- 29 cent, Andijvie 13—30 cent, Boerekow1 -30 cent, Herfstsluitkool 10—30 cent,Hap^* 3040 cent, Waschpeen 20—50 cent, bia 60 cent per kist; Peen 38 cent, Prei cent en Soepgroenten 23 cent PeT Erwtensoepknollen 2»—7 cent, Bloemkoo 7 cent, Roode kool 35 cent per s pe en Peren 15—28 «ent, Tomaten cent, Witlof 10—15 cent, Spruitjes 6—1 G Grove stapelproducten l-'-4^ cent P" en Druiven 18—24 cenl per pond.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 20