Werkelijk genot van houtens cacao JUiMicaties Stad en O 'fzoöUiciaai 'flieums Alkm. Boys-Hollandia 2-4. Uit het Alcmaria-kamp, behoeit niet duur te zijn. Reeds v°or een luttel bedrag geniet U van een heerlijke kop EGMOND AAN ZEE UITGEEST Slecht spel van de rood-wit-geblokten. Dichter bij den gevaarlijken boek, De Alkmaarsche Boys schijnen er zeer veel voor te gevoelen hun slechtste spel voor de thuiswedstrijden te bewaren. Gaan we slechts terug naar de laatste ontmoetin gen en bezien we nog even het treffen in eigen omgeving tegen Assendelft en Alk maar en nu dat van gisteren weer en stel len we daar tegenover het bezoek aan Kin- heim en Purmersteijn (waar nog op een zeer slecht veld gespeeld moest worden), dan be staan er gegronde redenen om de eerste zin snede te motiveeren. Waarom vervielen de rood-witten gisteren weer in een hernieuwde lauwheid? Waarom niet dat ongekende enthousiasme van de beide laatste ontmoetingen? Ja, waarom? Laat ons hopen dat de Boys weten te be grijpen, dat het spel van gister tegen Hol- landia een groote vergissing is geweest. Dan zal de nederlaag ondanks het verloren gaan van beide zeer kostbare punten, nog veel leerzaams inhouden. Nu zagen we een Hollandia, dat zich niet voortdurend liet afdekken, een ploeg die een gevaarlijk open spel speelde en er geducht op zat. Het was vooral een harder werken dat beloond werd. Zoo zagen we ook de Boys voor nog slechts enkele weken! En toch was dat Hollandia nog niet geheel onfeilbaar. Behalve het goede veld- en aan valswerk, was ook hij, die onder de lat stond, zeer goed, maar wat voor het hei ligdom van Kos stond opgesteld, stond maar al te vaak zeer raar te schutteren en het is ook eenigszins aan het geluk te danken, dat de heeren er zoo goedkoop nog afkwamen. Scheidsrechter Crabbendam leidde correct en hield de teugels zeer strak, wat maar goed was ook, want af en toe meenden we de symptomen te bemerken, die ook vroe gere AlkmaarHoorn-ontmoetingen wel eens bestempelden. Over den wedstrijd nog het volgende: Even twee uur bemerken we de volgende opstelling binnen de lijnen: Alkm. Boys Keesen Houtkooper Slikker Brouwer Pater v. Eerden Indri Schenke Nol Poetskoke de Grand Scheidsrechter Crabbendam Polman Ruiter Kooij J. Freeze Blssweijler deRooij v. d. Rol Veenboer v. Kalken Horstman Kos Hollandia. Slikker heeft de toss gewonnen en kiest eerst het zeer weinige windnadeel. Reeds da delijk noteeren we enkele wederzijdsche aanvallen die niets opleveren, totdat na 3 minuten Hollandia een vrije trap te verwer ken krijgt en met een ver strak schot dat Keesen te machtig blijkt geeft Ruiter de bezoekers de leiding (01). Nadat de Grand eenmaal juist naast schiet, brengt hij een corner goed voor doel, die Poetskoke echter juist naast kopt. En even later weet Kos een behoorlijk schot van laatstgenoemden speler keurig te verwerken. Eindelijk komt Hol landia weer wat los en Blasweijler en Pol man mogen om beurten 'n corner nemen, die echter ook naar behooren worden verwerkt. Als na 27 minuten Brouwer geheel ouioo- dig een corner forceert, brengt Polman deze goed voor doel, krijgt hem na eenige gewir war terug, plaatst opnieuw voorlangs en Freeze brengt met een kopbal den stand op 02. Dit schijnt de gastheeren toch te erg, want meteen mag Indri een corner nemen, die echter wordt gekeerd, doch de Boys ko men terug en in de 33ste minuut hebben ze succes, als Nol kan doorbreken en met een laag schot onder den vallenden Kos door, den achterstand kan verkleinen (12). En zou de gelijkmaker komen? Tot tweemaal toe ontkomt Kos' heiligdom op zeer gelukkige wijze aan een doorboring. Nadat Poetskoke nog een corner van de Grand die echter naar behooren wordt weggewerkt, geforceerd heeft, maakt van Eerden een Hoornsche corner onschadelijk. We noteeren nog een goed staaltje van Indri, die Schenke van dichtbij een goede kans geeft, doch de uitloopende Kos voorkomt een zeker schijnend doelpunt. Na rust is Keesen die niet geheel fit blijkt te zijn door den junior-doelman v. Vliet vervangen. Nadat een vrije schop van Nol onschadelijk is gemaakt, noteeren we 'n plotselingen Hollandia-uitval. Nog tracht de nieuwe doelwachter te redden, doch hij ^ijgt geen kans en de stand is 13. Op nieuw ontkomt dan weer het heiligdom van Kos aan een doorboring, als een hard schot van Nol rakelings naast gaat. Nog tweemaai gaat het doel der gasten door „het-oog-van- de-naald" en eenmaal maakt Kos een kanjer Van de Grand stompend corner. Brouwer is inmiddels met een knieblessure uitgevallen en wordt vervangen door Schui temaker. Dan, na 20 minuten, bemerken we een mooien aanval van Indri Schenke, Nol laat den voorzet loopen en Poetskoke brengt met een boogballetje den stand op 23. Wederzijdsche aanvallen en vele vrije trappen meestal tegen de bezoekers volgen, doch verandering komt vooreerst nog niet in den stand. Als Polman in vrijstaande positie den bal krijgt toegespeeld, zet hij resoluut voor en Kooij schiet onhoudbaar in (24). Nadat om beurten Kos en v. Vliet zeer goed redding hebben gebracht, noteeren we een vrijen trap van Schuitemaker, die Poetskoke echter naast kopt. Nog wordt een zeer lasti ge opspringende bal door Kos onschadelijk gemaakt, doch zonder wijziging breekt eeni- gen tijd later het einde aan. PIERRE MULDERS WEER ACTIEF? De oud-Alcmariaan en niet meer spelende Ajaxied, die de Alkm. Boys traint, heeft zich als lid aangemeld bij de Alkm. Boys en tevens overschrijving aangevraagd. Mulders kan dus over een jaar met de Boys mede spelen. B. F. C. heeft Alcmaria een bittere te leurstelling bezorgd. Met niet minder dan 5—1 bleven de Bussummers baas in eigen huis. Kom, Alcmarianen, de tanden op elkaar, jullie hebben een goed elftal; ne derlagen als deze behoeven niet voor te komen. Het vierde elftal moest het op een moei lijk bespeelbaar terrein tegen het stevige W. F. C. IV opnemen en wist de ff. F. C.-ers een gelijkspel af te dwingen. (1-1) Geheel volgens de verwachtingen ver loor het vijfde elftal in Koedijk (40). Alcmaria's jeugd had weer succes. De a-junioren wonnen in een forsch ge speelden wedstrijd van Z. F. C. a met 42. Hun collega's uit b maakten korte metten met Z. F. C. b. Ze gaven de Zaan dammers met 191 klop en als ze zoo doorgaan zullen we hun doelpuntentotaal in deze competitie nog met 3 cijfers moe ten vermelden. De c-junioren hadden tot nu toe goede resultaten geboekt. Deze junioren, die voor het meerendeel nog al klein van stuk zijn, spelen een aantrekkelijke partij voetbal. Zijn de tegenstanders evenwel veel for- scher dan wordt het dit elftal wel eens te zwaar en zoo moesten ze dan nu. tegen Z. V V. b met 60 het onderspit delven. Van de adspiranten niets dan goeds. Het b-elftal heeft de verwachtingen ver re overtroffen. Door der, leider van hun klasse, Bergen a, te kloppen (10) hebben ze het a-elf tal een grooten dienst bewezen. Goed zoo b Ook de c.-adspiranten hebben een goed resultaat geboekt. Ze bleven met 21 tegen Vrone a in de meei derheid. BESTUURSVERGADERING VAN DE F. I. F. A. Wereldkampioenschappen in Frank rijk van 419 Juni 1938. Een wedstrijd tusschen elftallen van Centraal- en West-Europa. Het bestuur van de F. I. F. A. kwam Zaterdag te Frankfurt aan de Main bijeen en besloten werd, dat de wereldkampioen schappen van 419 Juni 1938 in Frankrijk zullen worden gehouden. In beginsel werd besloten de mogelijk heden te onderzoeker van een wedstrijd tusschen elftallen, samengesteld uit spe lers van Centraal-Europeesche landen eenerziids en van West-Europa anderzijds. Een onderhoud met den heer Lotsy. Zaterdagavond hebben wij, na afloop van de F. I. F. A. bestuursvergadering nog een onderhoud met het Nederlandsche be stuurslid, den heer K. J. J. Lotsy gehad. Wij vroegen den heer Lotsy wat de be doeling was van een wedstrijd tusschen Centraal- en West-Europeesche ploegen „Verschillende doeleinden stelt de F. I. F. A. hiermede", aldus de heer Lotsy, o.m. een propagandistische taak. De be stuursleden zullen deze zaak bij hun eigen voetbalbond aanhangig maken en daar de verschillende mogelijkheden onderzoeken. Het ligt in de bedoeling, dat de wedstHjd, indien deze doorgang mocht vinden, in Juni 1937 zou worden gespeeld. DOODELIJKE AFLOOP VAN EEN VOETBALONGELUK. Zondagmiddag omstreeks half drie is bij het voetballen op het sportterrein te Baarlo (N.-B.) zekere P. uit het nabijge legen Hout-Blerick in botsing gekomen met een anderen voetballer, met het ge volg, dat P. achterover sloeg. Niettegen staande het ongeval, wenschte hij door te spelen, hetgeen hem echter werd belet. Na afloop van het spel werd P. bij het naar huis gaan onwel en geraakte hij bui ten bewustzijn. Op advies van dr. Vos werd P. per ziekenauto naar het zieken huis te Venlo vervoerd, waar hij gisteren avond, vermoedelijk aan de gevolgen van een hersenschudding, is overleden. Zwemmen. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE SCHIEDAM. Jopie Waalberg egaliseerde het Ned. record 100 meter schoolslag. Zondagmiddag zijn te Schiedam onder zeer groote belangstelling zoowel van het publiek als van de deelnemers in het sport- fondsenbad de nationale zwemwedstrijden gehouden. Van de belangrijkste nummers noemen we slechts den spannenden strijd op de 100 meter rugslag voor dames tusschen Dinie Kerkmeester (O. D. Z.) en Ida van Feggelen (het Y). Mej. van Feggelen werd eerste met handslag in denzelfden tijd, 1 minuut 17 4/5 sec., als Dinie Kerkmeester. Bij de 100 meter schoolslag voor dames heeft Jopie Waalberg (A. D. Z.) het Neder- landsch record, dat stond op naam van Gre Brouwer (R. D. Z.) in den tijd van 1 min. 24 4/5 sec. geëgaliseerd. De allerspannendste race was wel die tus schen Moolenaar en het Y en Hoving van R. Z. C. Toen Hoving de eerste 50 meter maakte, dachten we, dat het Nederlandsch record er aan zou gaan. Door zijn wat langzaam kee- ren ontliep hem dit echter evenals de eerste prijs. Hü eindigde als tweede achter Moolenaar, wiens tijd was 1 minuut 1 2/5 sec. Hoving maakte 1 min. 1 3/5 sec. 100 M. rugslag dames: De voornaamste uitslagen waren: 1. Ida van Feggelen 1 min. 17 4/5 sec.; 2. Dini Kerkmeester, zelfden tijd; 3. C. Kint 1 min. 18 3/5 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. J. P. Metm-in (het Y) 1 min. 11 2/5 sec.; 2. P. v. d. Hoek (Z. I. A. N.) 1 min. 13 2/5 sec.; 3. W. Geer- ling (het Y) 1 min. 14 1/5 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. Jopie Waal berg (A. D. Z.) 1 min. 24 4/5 sec.; 2. D Heeselaars (O. D. Z.) 1 min. 27 1/5 sec.- 3 J. Stroomberg (het Y) 1 min. 28 4/5 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. H. Smits- huyzen (A. Z.) 2 min. 51 sec.? 2. Kruithof 2„min' 52,4 sec 3- L- Korpershoek (R. Z. C.) 2 min. 53 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1. S. Moole naar (het Y) 1 min. 12/5 sec.; 2. K. Hoving (R. Z. C.) 1 min. 13/5 sec.; 3. G. Regter (R. Z. C.) 1 min. 3 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Annie Timmermans (R. D. Z.) 1 min. 101/5 sec.; 2. R. van Veen (R. D. Z.) 1 min. 10 3/5 sec.; 3. Nida Senff 1 min. 11 2/5 sec. Waterpolo. H.P.C. in—D.A.W. I 4—1. Niezen scoort een prachtig doelpunt. In het Sportfondsenbad te Haarlem heeft D.A.W.'s zevental gisteravond zijn eerste nederlaag geleden. En zonder nu direct te beweren, dat het verliezen onverdiend is geweest, zijn er toch wel eenige factoren, die den uitslag ongunstig beïnvloed hebben. Daar was allereerst het feit, dat H.P.C. III (thans geheel volledig) veel en veel sterker was dan in Alkmaar, toen het tegen H.Z.V. speelde. Een psychologische factor dus. Ten tweede was het groote veld wel dege lijk een handicap, terwijl het experiment- Stammes een mislukking geworden is. Dat wil niet zeggen, da' Stammes geen bruik bare kracht is, doch o.i. is hij niet de man, die in het eerste past, omdat hij èn routine èn eenig verstandelijk doorzicht miste. Daar hij in de voorhoede speelde, was het voor den midvoor Niezen ondoenlijk productief werk te verrichten, temeer, daar zijn anderen vleugeladjudant, Dick Imhiilsen, ook zijn dag niet had. Imhülsen moge dan tactischer opgetreden zijn, ook hij was niet opgewas sen tegen het zware spel. Dat desondanks Niezen toch een prachtig doelpunt kon scoren, komt v.n.1. door de achterhoede, die als een man pal gestaan heeft voor de verwoede Heemsteedsche aan vallen. v. Beek heeft wel een paar kansen om te scoren gemist en ook Caarls Sr. had met wat meer geluk den achterstand kunnen verkleinen, maar men behoeft hen dit niet aan te rekenen, omdat zij achterhoede spelers zijn en als zoodanig heel wat uit den weg geruimd hebben en hun taak in elk opzicht begrepen hebben. Ooyevaar kan ook op een goeden wedstrijd terugzien, evenals keeper Imhülsen. Wat het wedstrijdverloop betreft, in de eerste helft was H. F. C. by voortduring in den aanval, snelheid en techniek gingen hand in hand en in weinige minuten was het 3—0. Na half-time redde Niezen op verdienste lijke wijze de eer, doch dit stuitte het H. P. C.-overwicht geenszins, in tegendeel, er werd vlak voor het eind nog eenmaal gedoelpunt. Einde 41. De scheidsrechter (die een proef wedstrijd floot) zal wel voor zijn examen gezakt zijn; vele beslissingen waren er tenminste vol komen naast. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de heer Jan de Vries,"voorzitter K. N. Z. B. en Karei Lotsy, de bekende sport-persoon- lykheid. Schaatsensport. BOND VAN IJSCLUBS IN N.-HOLLAND. Jaarvergadering te Alkmaar. Zaterdagmiddag heeft de bond van IJs clubs in Noordholland zijn algemeene jaar vergadering in het paviljoen „Kinheim" alhier, gehouden. Vertegenwoordigd waren de vereenigingen Bergen, Heiloo, Zaandam, Beemster, Purmerend en den Helder. Na opening door den voorzitter, mr. C. P. Eecen en voorlezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van eenige punten. De voorzitter deelde mede, dat een ver gadering van het federatie-bestuur te Leeuwarden heeft plaats gehad. Daar werd besloten, de aangesloten bonden te advi- seeren om den maximum eersten prijs voor mannen vast te stellen op 100 en voor vrouwen op 80, met een totaal van resp. 350 en 250. Van meer belang is\de kwestie, om ama teurs op de korte baan toe te laten. Hier is zooiets nog niet geweest en het kan alleen, als een uitschrijvende vereeniging lid is van den K. N. S. B. Vermoedelijk zal de K. N. S. B. alleen dan toestemming geven, als een organiseerende vereeniging niet over een 400 M. baan beschikt. Het aftredend bestuurslid, de heer A. van Reenen, werd bij enkele candidaatstellen herbenoemd. De ontvangsten waren 235.87, de uitga ven 104.32, zoodat het huidige saldo 121.55 bedraagt. Den penningmeester werd décharge ver leend. De vereeniging Bamaestria te de Beem ster werd aangewezen om het volgend jaar de rekening na te zien. Het kampioenschap van Noordholland ?al verreden worden op de banen van Heiloo. Schaken. WEDSTRIJD TE NOORDSCHARWOUDE. De uitslag van den schaakwedstrijd tu„..J..2n „Dirkshorn" en „Schaakmat" was: „Schaakmat" „Dirkshorn" I. J. KlinkertJb. Bakkum 10 2. G. ZwierD. Hulshof 01 3. N. KaanJ. Bakkum 10 4. J. Kroon—J. Strijbis 1—0 5. K. Bierman—P. Tijsen 0—1 6 P. BlomW. Bakkum 01 7. G. MoraalG. Ruiter 10 8. K. de VriesP. de Goede 10 9. A. de VriesJ. Komen 10 10. D. KoornP. Hoeve 10 11. H. HartA. van Dyk 10 12. J. DeutekomE. Kleijer 10 13. Jb! GutterP. Burger 01 14. H. BouwensC. Stoop 01 15. J. BouwensJ. M. Sachariasse 10 16. M. KuilmanP. Homan 10 17. J, f-vdsmaJ. Burger 10 12—5 DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De minister van defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegns betreffende den hieronder ge noemden persoon de uitspraak gedaan, ach ter zijn naam vermeld WILLEM VELDSTRA, lichting 1936, Uitspraak voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer bekendma king in beroep worden gekomen door: a. Den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen woordiger; b. Door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met re denen omkleed, worden ingediend bij den burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling militaire zaken, die voor de door zending aan de koningin zorgt. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Alkmaar, 30 November 1936. Lawntennis. HET R. A. I.-TORNOOI BEËINDIGD. Zondag is het tennistornooi in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam geëindigd. De uitslagen luidden: Heeren-enkelspel: Hughan sl. van Swol 64, 61. Dames enkelspel: mej. Mechel sl. mevr. van Alphen 46, 61, 64. Heeren-dubbelspel: Hughan en van Swol sl. van Olst en van der Heide 75, 61. Gemengd dubbelspel: mej. Mechel en van der Heide sl. mej. Jurrema en van Olst 5—7, 6—3, 6—2. Wielrennsn. A. S. V. VICTRIX. Deze vereeniging hield Zondag een home trainingswedstrijd over 750 meter. Er wer den mooie en spannende ritten gemaakt. De uitslagen waren over tweemaal 750 meter als volgt: A-klasse: P. Zandvoort in 59,9 sec.; Groene- woud Kramer in 61,5 sec.; J. Kager 67,6 sec. B-klasse: C. Klaver in 64 sec.; Brand in 64,6 sec.; De Zeeuw in 66,9 sec.; K. Kusch in 67,2 sec.; K. Stroombergen in 72,4 sec. C-klasse: J. Ottenbros in 64,8 sec.; R. Hiemstra in 68 sec.; J. Kooy in 70,6 sec.; J. Nierop in 70,7 sec.; W. Slot in 72 sec.; W. Harms in 75,4 sec. Worstelen. DE S. S. S.-STEDENWEDSTRIJDEN. Woensdag a.s. worden in de zaal van den heer v. Gijzen de nederlaagwedstrijden van „S. S. S." besloten met de ontmoeting „S. S. S." Alkmaar—„D. O. K." Beverwijk. Dat men ook dezen avond weer getuige kan zijn van spannende partijen bewijst de deel name der sterkste Nederlandsche athleten, daar „D. O. K." het vereenigings-kampioen- schap van Nederland '35 en '36 behaald heeft. O.a. zullen dezen avond deelnemen H. Groeneveld, kampioen van Nederland en J. v. Heek. Ook de Nederlandsche record houder èn gewichtheffer, G. Tabak, zal een demonstratie van zyn kunnen geven. Men wordt ook nu weer verzocht tijdig aanwezig te zijn, daar er weer veel belang stelling verwacht wordt. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- SPORTBOND. Afdeeling Alkmaar. In de afgeloopen week hield bovenge noemde afdeeling haar onderlinge wed strijden, welke buitengewoon aangenaam en sportief zijn verloopen. Het bestuur had voor deze wedstrijden voor de eerste maal diploma's beschikbaar gesteld. Het resultaat was verrassend, want de technische prestaties zijn hierdoor belang rijk opgevoerd, wat deelnemers en de sport zeer ten goede komt. De uitslagen luiden: Adspirant meisjes: B. Spaaij *1 1/4 p., A. Poeze 40 1/4 p., R. Schats 38 1/2 p., Alia Wiedenhof 38 p., B. v. Wamel 36 3/4 p., L. Prins 36 1/2 p., Annie Wiedenhof 33 3/4 p., A. v. Roon 31 p. Adspirant jongens: W. v. Rutten 42 1/2 p., K. Hartland 39 1/4 p., M. v. d. Vall 37 p., D. Holtus 36 1/4 p., L. de Ley 35 1/4 p., A. de Ley 34 1/4 p., G. Kemp 31 3/4 p., J. Bakker 30 p., W. Couwenhoven 26 p. Dames 1ste graad: mevr. D. Pronkten Kley 41 p., B. Hulst 36 1/2 p„ A. v. d. Helm 35 1/2 p„ mevr. G. v. d. ZeiLührs 35 p., A. Kiewitt 33 p., G. Prins 30 p. Dames 2de graad: mevr. G. v. d. Helm Moerbeek 42 1/2 p., T. Keuss 391/2 p., mevr. RenooijBlaauw 38 1/ p., J. Loup 3C 1/2 p., J. Wiewitt 35 p., G. v. d. Kloos ter 34 p. Keeren 1ste graad: Th. Engelsma 49 3/4 p., Jac. v. d. Zei 47 1/2 p„ N. Duyneveld 44 1/2 p., W. Weinbresscher 41 p. Heeren 2de graad: C. Pronk 45 1/2 p., C. Bouwman 42 p., H. Fransen 41 p., J. Mulder 36 1/4 p. Donderdag 1.1. vond in het „Eigen lokaal" de uitdeeling plaats van de diplo ma's, waarvoor ook een groot aantal be langstellenden was opgekomen, om getui ge te zijn van deze plechtigheid. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over het goede verloop der wedstrijden, en bracht een woord van dank namens de deelnemers en het bestuur aan den direc teur, den heer Schuit, voor het vele werk voor deze wedstrijden verricht. Tevens bracht spreker een woord van dank aan de heeren Sulter, Jonker, Homma en de Moei voor de bewezen diensten als jury leden. Hierna werd de uitslag bekend gemaakt e. na een korte pauze werden de diplo ma's uitgereikt door den voorzitter. Spre ker feliciteerde de winnaars en wenschte hun nog verdere successen en gaf de niet prijswinnaars den raad in het komende jaar serieus te oefenen, opdat zij het vol gende jaar tot de prijswinnaars gerekend zouden kunnen worde.n TENTOONSTELLING SUPER MOLINEER-METHODE. De N. V. Lak-, Vernis- en Verffabriek Molyn en Co te Rotterdam, het grootste bedrijf op dit gebied in ons land, organi seert in tal van plaatcen tentoonstellingen waarin wordt aangetoond, dat met lakken van deze fabrieken een perfectie van het schilderwerk in glanzen desgewenscht in damastmotieven bereikt kan worden. Wij brachten aan deze tentoonstelling, die vandaag in café Central werd gehouden een bezoek en constateerden, dat bij een behandeling van het hout met deze lak ken volkomen de structuur van het hout bewaard blijft. Ook zagen wij een demonstratie met aanverwante laksoorten die het bewijs leveren dat ze ook tegen chemische in vloeden bestand zijn. Met het oog hierop is Neerlands nieuwe kruiser „De Ruyter" in- en uitwendig met deze lakken bewerkt, terwijl ze ook ge bruikt worden voor de onderzeeërs. De super molineermëthode opent voor de binnenhuis-architectuur bovendien mogelijkheden, die men tot nog toe onbe reikbaar heeft geacht en die vooral de be langstelling van de schilders heeft, omdat zij tot de conclusie komen, dat daardoor weer een plaats gemaakt wordt voor den goeden vakman. Een waardevolle kwaliteit van dit lak werk was voorts, dat het aan een groote hardheid een groote elasticiteit paarde. Dit maakte het mogelijk om door een een voudige bewerking van de opperhuid van het schilderwerk alle tijdens het aandro- gen van de lak zich vastgehecht hebbende stofdeeltjes en onregelmatigheden in het oppervlak te verwijderen en bij verwer king tot hoogglans het oppervlak tot een volkomen spiegelplaat op te voeren, wat rimpeloosheid, volheid van glans en vol komen strakheid van de laag betreft, en bij zoogenaamde zijdeglans- of halfmat- bewerking een volkomen effen, niet stre- perig of vlekkerig oppervlak te verkrijgen. Het speelsch vernuft zag hierin boven dien nog andere mogelijkheden, namelijk het nuanceeren van den glans, waardoor het uitvoerbaar wordt zoogenaamde da mastmotieven in het lakwerk aar; te bren gen, die bij eenheid van kleur, fijne, stijl volle teekening in de gelakte oppervlak ten te weeg brengen, en die onder inwer king van den lichtval hun werking ver richten. Op deze wijze konden zoowel de tech nische kwaliteit van het schilderwerk als de aethetische waarde ervan belangrijk worden geperfectionneerd. De tentoonstelling mocht zich in een groote belangstelling van de huisschilders verheugen, terwijl ze ook bezocht werd door de leerlingen van de schilderafdeeling der Ambachtsschool. Ook verschillende architecten toonden hun belangstelling voor deze leerzame tentoonstelling. Van de super-molineermethode kan in derdaad getuigd worden, dat ze het schil dervak er weer bovenop brengt. Postduif komen aanvliegen. 28 November is te Egmond aan Zee een postduif komen aanvliegen. Het adres is Voorstraat 35. Gemerkt 336 B. 4519, met gummi ring, by genoemd adres terug te be komen. Bezoek van St. Nicolaas. Zondagmiddag heeft St. Nicolaas al hier een bezoek gebracht. Vergezeld van Pieter de knecht kwam hij met de boot "an Gebrs. Bak in de haven aan. Aldaar werd de goede Sint opgewacht door het bestuur van het winkelierscomité en hier na ging het met de harmonie voorop, door het dorp: Gedurende zijn rondrit werden hier en daar moppen gestrooid en aller- wege was de jeugid ryk vertegenwoordigd om hem toe te juichen. Na zijn rondrit werd in het hotel de Ooievaar halt «r°hou- den. Hier was de groote zaal meer dan vol. Vele kinderen sp^ak St. Nicolaas aan en zooveel als mogelijk gaf hij hen een hand en men kon het de kinderen aanzien hoe zeer ze dat op prys stelden. Verschillende kinderen mochten by den Sint op het podium komen. Het Sint Nicolaas-comité heeft ook dit jaar wederom uitstekend werk verricht om den goeden Sint naar hier te laten komen. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen itoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7