£atuU m JuUt&outa St. Nicolaas op bezoek. De Belgische buile..landsche politiek. Eden over de Spaansche revolutie. Engeland beoordeelt den Spaanschen toestand vanuit het Britsche standpunt. Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 75 ct. per flacon! H De rechtbank accepteerde haar verhaal niet en veroordeelde de vrouw wegens valschheid in geschrifte tot twee maanden gevangenisstraf. Gisteren stond zij in hooger beroep voor het Amsterdamsche hof terecht. Als getuige décharge kwam haar man voor 't hekje: (tZe wist niet, dat ze kwaad deed, ze is een beetje dom en erg goedig. Ze weet van niets, want ze leest geen kranten", aldus luidde het oordeel van den echtgenoot. Pres.: „En U wist van niets?" Getuige: „Eerlijk niet, dan zou ik het zeg gen, ik kan beter gemist worden dan zij. We hebben zes kinderen" De procureur-generaal, mr. dr. D. Rei- lingh, vond het feit ernstig en requireerde bevestiging van het vonnis (twee maanden). De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, pleitte clementie in den vorm van een voor waardelijke veroordeeling. In de keuken zong Anneke, het immer vroolijke dienstmeisje, op blijden toon, en vol gevoel de liedjes, welke ze in haar prille jeugd en op de Volkszangavonden had ge leerd. Binnen aan de koffietafel zat, tegen over zijn moeder, de mooie mevrouw Ver hagen, het eenig kind, de achtjarige Frans, wanhopig te kauwen, achter zijn bordje, waarop bijkans nog niets van de hem toegewezen portie verdwenen was. Stil luisterde het kind naar het gezang dat uit de keuken tot hem doordrong, af en toe opgeschrikt door een vermaning van zijn moeder, om beter te eten. Tenslotte werd het ongeduld mevrouw Verhagen te machtig. Zij had nog zooveel te doen dien middag, zich gaan kleeden voor een af spraak met een vriendin, om gezamelijk in de stad te gaan winkelen. Bijna al de cadeautjes voor het op handen zijnde St. Nicolaasfeest, moest zij nog koopen en dan waren een paar uurtjes gauw ver streken. Medelijden bekroop haar, toen ze naar het bleeke ventje zag, dat met zijn tranen worstelde en een gevoel van machteloosheid kwam over haar. Een stevige, gezonde jongen, zou ze kunnen leiden, maar, hoewel ze dolveel van Frans hield, voelde zij een tekort aan tact om het gevoelige kind, dat zooveel te kort kwam gelukkig te maken. Dikwijls benijd de ze haar man die zijn zieltje beheerschte, met hem kon spelen al was 't dan op groote menschenmanier, en dankbaar was ze An neke wier kameraadje hij was. Het was al dadelijk zoo geweest toen zij 's voorjaars uit het Noorden naar de groote stad was gekomen en het deftige huis was binnen gestapt, waarvan Frans de deur op haar bellen voor haar ontsloten had. Een gerust stelling was 't dat het meisje voor het kind een tweede moeder bleek te zijn, in wier hoede mevrouw Verhagen haar jongen ge rust kon achterlaten als zij, wat zoo dik wijls gebeurde, eenige dagen met haar man op reis moest. Dat waren feestdagen voor het zwakke kind dat geen vriendjes bezat, omdat op windende spelletjes voor zijn gestel niet deugden. „Kom Frans, maak voort! 't Is al één uur en nog is de helft niet op". Gewillig propte hy een hap achter zijn kiezen, waai het niet vandaan wilde, ondanks zijn goe den wil. „Weet je wat, ga maar naar de keuken. Dan kan Anneke je straks wel naar boven brengen om te rusten." Dade lijk liet hij zich van zijn stoel glijden, zoen de zijn moeder en trok met zijn bordje naar Anneke, die bij de tafel aardappelen zat te schillen en ophield met zingen toen ze hem zag binnen komen. „Hallo krijg ik visite? Een gast die zijn eten meebrengt? Da's goedkoop manneke." Heel zijn snuitje lachte bij die verwelkoming, warm gleed de blik van zijn groote grijze sprekende oogen in heur vroolijke kykjers. „Moeder moet uit", verklaarde hij. „Uitstekend mijnheer, neemt U plaats s.v.p." Zijn heldere lach deed zijn moeder, die juist binnen kwam, zoo goed. Vol dank baarheid zag ze naar het jonge meisje. „Is 't erg lastig Anneke, ik moet dadelijk weg". „Weineen, mevrouw, hij loopt op z'n eigen beenen. Als je op mijn rug zat FransHet kind schaterde. „Paardjerijden, weet je nog van toen? Dat doen wij weer als je vlug je bord leeg eet, wacht die dobbelsteenen mik ik telkens in je mond. Zoo!" En met een han dige beweging gooide ze het brood in zijn wijdgeopend mondje. „Ik zie het al 't gaat best", en met de verzekering dat Anneke gerust het werk een beetje met de lichte hand mocht doen als Fransje maar tevreden was, verliet mevrouw Verhagen het tweetal, de deur openend nog voor den grooten grijzen herdershond die in de keuken, evenals Frans, zich danig op zijn gemak gevoelde. „Ziezoo, nu hebben wij allebei een taak", zei Anneke, ik mik en zing en jij kauwt en slikt. Wie zijn best niet doet krijgt niets van Sinterklaas, want die houdt niet van kinderen die niet willen zie je. Als je niet kunt, heeft hij geduld, niet als kinderen niet echt hun best doen „Floep". Hij kauwde met een ijver die hare genegenheid voor hem ver dubbelde en zij zong van de stoomboot uit Spanje, van stoute Pietje, kortom al de St. Nicolaasliedjes die ze kende. Plotseling, toen ze gezongen had van de hooge da en, waar de Sint met zijn knecht op rijdt zei hij, zjjn groote oogen vol spanning op haar gericht: - „Er is geen St. Nicolaas. Benny zegt het." Benny was een buurjongetje, een jaar ouder dan Frans. „Het dak zou stuk gaan als St Nicoiaas er op rijdt, zegt Benny." „O-o-o. En hy verbrandt in den schoorsteen, zegt Benny. En de pup is te nauw". Toen Anneke zweeg: „Heb jij St. Nicolaas wel eens ge zien, Anneke?'" Ze schudde ontkennend haar hoofd met de weelderige lökken- Pracht. „Bij ons kwam enkel zwarte Piet. Zijn gezichtje drukte diepen ernst uit. „Eerst als hij aan kwam door deijstee- nen gang met den zwaren ketting om zijn been, waren wy oang. Maar hy was zoo goed. Wij kregen altijd lekkers, nooit straf. „Was jij altijd zoet?" Zij lachte. „Niemand »s altijd zoet, schat. Dat hoeft ook niet, Als men maar zijn best doet zoo zoet mogelijk te zijn, is Sinterklaas al tevreden. „Is Sin terklaas er dan? Benny zegt"Anneke streed met zichzelf. Wat moest zij doen. Eerlijk zijn en het kind één van de mooiste jeugdillusies ontnemen, waarvan zij zelf nog het gemis diep voelde? Of hem nog een jaartje laten toeven in het heerlijke sprookjesland van den Goeden Heiligen Kindervriend? Zij koos den tusschenweg. „Laten wij Benny nou niet dadelijk geloo- ven schat. Misschien zien wij St. Nicolaas nog wel eens". Even later hoorde ze hem in zijn bedje zingen: Hoor wie klopt daar kind'ren, hoor wie tikt er tegen 't raam Ze glimlachte. Benny had hem nog niet kunnen overtuigen. Den volgenden morgen sprong Frans de keuken in, waar Anneke onder het ontbijt een brief zat te lezen. Ook hij had een be schreven vel papier in zijn had waar hij mee op haar toestormde. „Een brief van Sinterklaas." Verrast keek ze op. „Jij ook, kijk eens wat ik hier heb." Beide brieven bleken de boodschap te behelzen, dat Sint Nicolaas voornemens was over eenige da gen een bezoek aan het huis der Verhagens te brengen. Frans was in de wolken. Een echte brief van de post en Anneke ook één, het was te mooi haast om waar te zijn. „Zou hij ons gehoord hebben, Anneke?" „Wie weet joch, er is zooveel in de we reld waar ik ook nog niks van snap. Maar hij komt, da's de hoofdzaak." En zij danste met haar kleinen kameraad door de keuken tot mijnheer om het hoekje Frans kwam waarschuwen dat het schooltijd was. De langverbeide avond kwam. Men had een half uurtje vroeger gegeten, Frans had Anneke danig geholpen met het wegzetten van het schoon gewasschen eetgerei en nauwelijks had zij haar katoentje voor een net japonnetje verwisseld, toen een luid gerinkel van de bel, Frans ietwat bleek, naar de keuken deed snellen. „Daar zal ie zijn," fluisterde hy angstig, zijn handje verbergend in haar stevigen knuist. „Leuk", lachte ze en meteen hoor de ze mijnheer en mevrouw praten met den bezoeker, die in de voorkamer werd gelaten. Mijnheer haalde de jongelui op Doodstil bleef het jongetje even bij de kamerdeur staan, doch Anneke stapte moedig op den Sint en zijn knecht toe an Frans moest mee. Eerst beantwoordde Anneke eenige vra gen, doch spoedig kwam hij ook los. Mijn heer zette zich aan de piano, mevrouw schonk een kopje thee en Anneke en Frans zongen het hoogste lied onderwijl grabbe lend naar het lekkers dat Piet uit zijn zak te voorschijn tooverde. Toch wisselden Anneke en haar mevrouw eenige bezorgde bliken. Tusschen het grabbelen en zingen door staarden twee groote grijze kinder- oogen onafgebroken naar het hoofd van Sinterklaas. Zou hij zijn tante Lize, waar hy zoo dol op was, herkennen? Het was haast niet denkbaar maar wat ging er om in het kinderhoofdje? Eindelijk ging de kindervriend heen, na een hartelijk afscheid, gewapend met ver langlystjes. Nadenkend zat Frans op een voeten kussen, Anneke ruimde de kamer wat op toen mijnheer en mevrouw Verhagen weer binnen kwamen, na hun gast uitgeleide te hebben gedaan. Plots richtte Frans zijn hoofd op, zag van zijn moeder naar zijn vader, zoo doordringend, dat ze het ergste vreesden. „Heb je het gezien moeder?" Luid klop ten drie groote menschenharten, Anneke liet haar werk in den steek, luisterde. En een zucht van verlichting rees op toen zijn hooge stemmetje schalde: „Sinterklaas had zijn muts verkeerd op, het kruis zat van achteren." NIENKE. België duldt geen inmenging in binne .ianuscne aangeiegenneden. Bij de benanoeiing van de begrooting van buUeinandsche zaken in den Belgischen senaat, heelt ae minister van staat, van Gveruergn (cnristen-democraat) verklaard, dat België, ondanks de nieuwe oriënteering van zijn buitemandsche politiek, trouw zal blyven aan zijn verplichtingen en dat nie mand aan zyn loyaliteit behoeft te twijfelen. België zai eveneens in net kader van den Volkenbond blijven, en onze politiek van onafhankelijkheid, aldus van üverbergh, is zeer wel in overeenstemming te brengen met ons voornemen, met alle landen vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden. Het spreekt vanzelf, dat andere landen zich daartegen niet in onze binnenlandsche aangelegenheden hebben te mengen. Zoo heeft de Duitsche minister dr. Göbbels in een interview de kwestie van Eupen en Malmedy aangeroerd om een speciaal regime te ver langen. Eupen, Malmedy en St. Vith zijn Belgisch, en worden als andere Belgische gebieden geregeerd. Onder applaus van alle banken, verklaar de de minister: .,Wy behoeven in dit op zicht geenszins een les van Duitschland te ontvangen." Ten aanzien van de koloniën verdedigde spr. de politiek der regeering; er kan, zeide hij, geen sprake zijn van een herverdeeling. Spr. hield zich vervolgens bezig met den vei ligheidstoestand van het land. Ten aanzien hiervan toonde hy zich optimistisch, daarbij afgaande op de jongste Britsche verklarin gen. Deze waren, aldus de minister, onge twijfeld uitgelokt door de rede van den koning, die hiervoor wel den dank der natie had verdiend. (Applaus). Ook Engeland heeft vanwege zijn duide lijke en openhartige verklaringen recht op de erkentelijkheid' van België. (Applaus). He land zal derhalve alles doen wat men het vraagt om de verdediging van het grond gebied te verzekeren. Nederlandsch -Belgische besprekingen. Tijdens de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in den senaat be sprak de katholieke afgevaardigde Orban de onderhandelingen tusschen België en Nederland. Onder de huidige omstandigheden, zeide hy, zijn de Nederlandsche belangen ten nauwste verbonden met de Belgische be langen. Het douaneverdrag tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche economische unie heeft aan beide zijden tal van aanhan gers. Op economisch gebied hangen België en Nederland van elkaar af, en daarom moe ten de onderhandelingen met kracht voort gezet worden, opdat zy spoedig tot een goed einde komen. DE BRAND IN HET KRISTALLEN PALEIS. Cup final-dag in December. De moeite van den brandweer vergeefsch; de torens hebben zeer geleden. Zooveel duizenden nieuwsgierigen zijn gis teren van Victoria Station naar Syaenham vertrokken om de ruïnes na den brand van het Kristallen Paleis in oogenschouw te ne men, dat de stationschef zeide: het lykt wel of het weer Cup-final-dag is zooals vroeger, toen de beker-eindstrijd nog niet te Wem- bley werd gespeeld. Voor 12 uur zijn reeds 40 extra-treinen vertrokken en er zullen ze ker 100.000 liefhebbers komen vandaag Zoo is het ook geweest. Alle wegen die naar Sydenham voerden waren met auto's, bussen, fietsen en wandelaars als bezaaid en de bewoners van Camberwell en Lewisham die het Kristallen Paleis zoo te zeggen voor hun deur hadden begonnen nu pas te besef fen wat ze verloren hadden. Vandaag zou er b.v. de kattententoonstelling geopend zyn. De dieren waren nog niet in hun kooien ge plaatst en zijn allemaal gered, en ook °de goudvisschen in de twee vijvers by den noordelijken toren zijn allen blijven leven, maar enkele exemplaren vertoonden een blauwachtige kleur. De vijver zou verdampt zijn als er niet zooveel water was bijgeko men door den strijd der brandweerlieden om den noordelijken toren te redden. De laatste berichten zyn, dat het waar schijnlijk is, dat alle moeite van de brand weer toch vergeefsch gebleken zal zyn. De toren staan nog maar zij hebben zoozeer van water en vuur te lijden gehad, dat zij een gevaar vormen en toch afgebroken zul len moeten worden. Tusschen de torens be vindt zich een met kromgetrokken ijzeren binten en vernield glas gevulde ruimte van 420 meter en op sommige plekken ligt het puin tot 20 M. hoog. Er hebben 96 moter spuiten by de blussching meegewerkt en 650 politiemannen hebben het steeds weer opdringende publiek op een afstand moeten houden en zoo dicht was de menschenmenig- te, dat sommige agenten 18 uur aan een stuk dienst hebben gedaan, omdat het gewoon weg onmogelijk bleek hen af te lossen. De eenige slachtoffers zijn 10 kanarievogels en een paar katten die gestikt zyn. Een groo ten waakhond heeft men met geweld moeten beletten terug in de vuurzee te loopen. Verscheidene vereenigingen die hun jaar- lijksche bijeenkomsten geregeld in het Pa leis hielden, b.v. de hondententoonstelling van Croft en de zang- en muziekconcoursen hebben gisteren reeds meegedeeld, dat er in elk geval weer een andere zaal moet ge bouwd worden want ze wilden geen afscheid van het welbekende terrein nemen. Een herbouw van een glazen paleis zooals het verbrande zou tusschen de 4 en 5 mil- lioen pond kosten en komt in geen geval in aanmerking. DE DOODSTRAF VOOR HET „VERSCHIEBEN" VAN VERMOGENS. Geldt eveneens voor het laten staan van vermogens in het buitenland. Het Duitsch rijkskabinet heeft gisteren de door den gevolmachtigde voor het vierjaren plan, minister-president „Generaioberst" Göring, ingediende wet tegen sabotage van het economisch leven goedgekeurd. Volgens deze wet wordt een Duitsch staatsburger, die opzettelijk, en gewetenloos uit grof eigenbelang of om andere lage be weegredenen in strijd met de wettelijke be palingen vermogens naar het buitenland „verschiebt" of in het buitenland laat staan en daardoor het Duitsche economische leven groot nadeel toebrengt, met den dood ge straft. Zyn vermogen wordt in beslag genomen. De dader is ook strafbaar, wanneer hij de daad in het buitenland heeft gepleegd. De volksrechtbank is bevoegd voor de berech ting. VECHTPARTIJEN ONDER ARBEIDERS. Groepen arbeiders, behoorende tot Mexicaansche vakvereenigingsorganisa- ties, welke met elkander rivaliseeren, hebben een geregeld gevecht geleverd tijdens de verkiezing van arbeiders-afge vaardigden voor den „verzoeningsdaad". De balans van den slag leverde zes doo- den en een twintigtal gewonden op. De politie kwam krachtig tusschenbeide en arresteerde ongeveer 100 personen. Het schijnt, dat de gevechten ontston den doordat een der organisaties pogingen in het werk heette te willen stellen, zich te verzekeren van de algeheele controle over de arbeiders. COMMUNISTISCHE SAMENZWERING ONTDEKT. Naar vernomen wordt zijn de autoritei ten te Gras een communistische samen zwering onder spoorwegpersoneel op het spoor gekomen. Meer dan 100 spoorweg arbeiders moeten gearresteerd zyn. STAKINGSONLUSTEN TE NEW-YORK. Bij stakingsonlusten in het hoofdkan toor van de New-York World Progress Administration Art Project werden der tien personen gewond en 219 gearresteerd. De politie dwong de demonstranten, die protesteerden tegen het verminderen van het aantal te werk gestelden, het gebouw te verlaten. Binnen het kader van de debatten in het Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, gister een redevoering uitgesproken, waarin hi o.m. zeide, dat geenerlei instructies ge geven zijn, noch gegeven zullen worden door de admiraliteit om de schepen van de dominions niet te beschermen en dat bijgevolg ieder schip der dominions recht zou hebben op bescherming door de Britsche marine. Geen enkel schip der dominions, met uitzondering van mailschepen, bevindt zich op minder dan duizend mijlen van Spanje. De Britsche regeering treedt op van oogenblik tot oogenblik en over het geheele terrein op tezamen met de Fransche regee ring. De motieven van Brittannië en Frank' ryk zyn gelijkluidend, t.w. de wensch al het mogelijke in het werk te stellen om te be letten dat de Spaansche crisis ontaardt in een internationaal conflict. Het Britsche volk wenscht, terwijl een zoo rechtvaardig en onpartijdig mogelijke poli tiek gevoerd wordt alles te doen om inci- denaen te vermijden, waarin Groot-Brittan- nië betrokken zou kunnen worden. De Fransche regeering wenscht even levendig als Engeland deze incidenten te voorkomen, Zy neemt zekere maatregelen van gelijk karakter om te beletten, dat Fransche schepen wapenen vervoeren met bestemming naar Spanje. In het voorbijgaan merkte Eden op, dat de Fransche regeering de niet-inmengingsover eenkomst op buitengewoon getrouwe wijze in acht had genomen en dat hij, Eden, niet zonder bewijs zou kunnen dulden, dat men de Portugeesche regeering voorstelt als schuldig aan overtredingen. Voortgaande merkte Eden op, dat het zenden van vrijwilligers naar de een of andere zijde geen feitelijken inbreuk op het accoord vormde, maar dat hij van meening was, dat de overeenkomst dit zou moeten verbieden en dat het volkomen incorrect is, dat vrijwilligers uit welk land ook deel nemen aan de worsteling in Spanje. Met grooten nadruk verklaarde Eden voorts, dat het onjuist is, dat de Britsche regeeiing sympathieën had voor de opstan delingen. „Wij hebben onze huidige politiek aanvaard, zoo zeide de minister, omdat wy gelooven, dat het de beste politiek is in het belang van den Europeeschen vrede. Het is niet onze plicht den toestand te be- oordeelen vanuit een Spaansch standpunt, maar vanuit een Britsch standpunt". Tenslotte bracht spr. in herinnering wel ken rol Engeland in humanitair opzicht in Spanje heeft kunnen spelen. Het is mogelijk, zoo zeide hij, dat wij de gelegenheid krijgen nog meer te doen. Wy zullen die gelegen heid niet laten voorbijgaan en zullen beter in staat zyn, dank zij de strikte neutraliteit, die wy in acht hebben genomen, iedere mo gelijke hulp te verleenen, teneinde den vrede aan Spanje terug te geven. OVERSTROOMINGEN IN BELGIE. Tengevolge van den storm en het hooge getij zijn in den afgeloopen nacht de dij ken van de Durme tusschen Zele en Waesmunster op niet minder dan 22 plaatsen doorgebroken. De gaten zijn van 30 centimeter tot anderhalven meter breed. Alleen in Zelerhoek zijn reeds 11 breuken geconstateerd. Vele huizen zyn overstroomd, terwijl uitgestrekte lande rijen blank staan. Vanmiddag is men overal met het herstellen der dijken be gonnen. In den dijk te Lookeren is een gat van 12 meter geslagen. Ook hier is veel land overstroomd, men vreest dat de bres nog grooter zal worden. Vanmiddag heeft een heftige storm uit het noord-noord westen nog al wat schade aangericht aan de zeewering te Ostende. In de stad zijn vele kelders ondergeloopen. GEHEIME PAPIEREN GESTOLEN. Uit een particuliere auto zijn te Londen eenige geheime papieren, welke betrek king hebben op het ministerie van lucht vaart en een vliegtuigfabriek te Bristol, gestolen. Het onderzoek heeft tot nu toe nog geen resultaat gehad. Crisis-publicatie. STCHTING GEWESTELIJKE TARWE- ORGANlSA"TE VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND. Vermaling van tarwe voor eigen gebruik. Het is noodig gebleken de verbouwers van tarwe in Noord- en Zuid-Holland er aan te herinneren, dat, indien zy tarwe willen bestemmen voor eigen gebruik, zy daartoe in het bezit moeten zijn van een machtiging van de Landbouw-Crisis- Organisatie voor de provincie, waarin zy wonen. Deze machtiging moet worden aange vraagd bij den districstsecretaris der Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Noord- en Zuid-Hollai-d, die door de des betreffende L. C. O. gemachtigd is, de vergunning te verstrekken. By de aan vrage dient te worden opgegeven: de naam van den molenaar, die deze tarwe afzonderlijk zal vermalen; de naam van den bakker, die van deze tarwe brood zal bakken, alsmede het aantal leden van het gezin en samenwonende leden, in het be drijf werkzaam. Zonder deze machtiging is het vermalen van tarwe voor eigen gebruik een over treding, die tuchtrechtelijk kan worden gestraft. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje het benauwd Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop xalUw Jcind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De handel is op beide veilingen nog van weinig beteekenis. Voor een groot ge deelte blijft de kool onverkocht, terwijl de prijzen voor de overige partijen ongeveer steeds op den minimumprijs neerkomen. Zoo bijvoorbeeld de witte kool voor zuur kool. Daarvoor wordt, wanneer tenminste verkocht wordt, 0.80 besteed. De Deensche witte kool kan het al niet veel verder bren gen en noteert bij uitzondering eens een dubbeltje per 100 K.G. meer. Van gele kool ziet men te Broek op Langendyk dagelijks groote hoeveelheden aangevoerd. Daarvan draait het grootste gedeelte wel door. Voor de rest minimumprijs van 1. De roode kool maakt een eenigszins gunstige uitzondering. De hoogste noteeringen van deze koolsoort liggen in de nabijheid van de 2 per 100 K.G. Soms gaan de prijzen een of twee dub beltjes boven dezen prijs. Doch meestal is het 1.60f 1.90 voor de mooiste partijen. Grootere kool noteerde vanaf 1. Ook af wijkende worden nog wel eens afgenomen tegen prijzen van 11.20. Groene kool blijft vrywel op de oude prij zen staan. Voor de mooiste en zwaarste kool wordt tot 1 3 per 100 stuks betaald. De lichtere brengen het niet verder dan 1.20 —f 1.50. Andijvieprijzen blijven nog maar steeds op een laag peil. f 0.500.55 wordt hier voor betaald. Voor een groot gedeelte blijft de andijvie op de akkers, om ondergespit te worden. De peen-prijzen zyn een weinig gedaald, hoewel voor sommige partijen nog boven de 1.50 per 100 K.G. wordt betaald. De meeste gingen echter weg voor even 1. Aardappelen worden in geringe hoeveel heden geveild. Daardoor blijven de prijzen goed gehandhaafd en vertoonen soms nei ging tot stijgen. Blauwe eigenheimers wer den verkocht tegen prijzen van f 2f 2 50 per 100 K.G. Blanke eigenheimers voor f 2 f 2.30. Bevelanders worden van de hand gedaan voor 1.801.90. Schotsche mui zen zijn thans zoo goed als geheel verdwe nen. Voor een enkel partijtje groote schot ten werd 1.80 betaald. De uienpryzen zyn tegen het einde van de week iets teruggeloopen, al ging het om een paar dubbeltjes. De slotnoteeringen waren voor de middelsoort van 11.60 per 100 K.G Met de grove uien ging het evenzoo. Daarvoor betaalde men aanvanke lijk nog tot 1.801.90, doch hiervan werd de hoogste prijs tegen het einde van de week 1.70. De laagste prijs was 1.40. Voor bloemkool noteerden wij sterk af wisselende prijzen. Van f 7 tot boven 10 per 100 stuks werd voor de eerste soorts be taald, doch later werd dit minder en waren de prijzen van 5.7.50. Tweede soort bloemkool liep van 2f 3 tegen tot f 1.50 2 per 100. Lecerf bracht de laatste dagen 4 505 op. Tomaten komen er nog maar in geringe hoeveelheid. Daardoor liepen de prijzen omhoog. Voor A betaalde men tot 14.80 en voor C 8.30, CC f 4.40 per 100 K.G. Druiven, witte noteerden 36, Alicante A 38—40, B 24 en C f 14 per 100 K.G. KENNEMERLAND. De markt toonde in de week van 23 tot 28 November geen groote verscheidenheid van groenten en fruit. Behoudens bloem kool, zyn het de wintergroenten, die domi- neeren. Wat de prijzen voor den grootsten aan voer betreft, deze zyn maar zoo-zoo. Zoo lang er niet te veel is, gaan de prijzen nog wel wat, doch nauwelijks zijn de gewone koopers voldaan, of de prijzen gaan terug. Bloemkool werd den tijd van 't jaar in aanmerking genomen nog in behoorlijk kwantum aangevoerd en de kwaliteit viel niet tegen. Mooie bloemkool gold hooger dan de vorige week en wel 5.5012 en 2e soort 2.504.50. Boerekool was niet duur, n.L 1.50—2.25, groene kool was meer in trek en bracht 2—3.50 op. Roode kool was ook nog al gevraagd en werd be taald met 2.50—5, alles per 100 stuks. Andijvie kon slechts 0.501.50 opbren gen per 100 stuks. Waspeen gold matig, slechts 0.20f 0.35; met spinazie was het ook mis, slechts f 0.250.40 per kist. Bospeen was in trek en bracht 4.50 6.50 op, peterselie slechts f 1f 1.50, Sel derie ging beter, nJ. 23, prei gaf een behoorlijken prijs, n.L t 3.506.50, alles per 100 stuks. Sla was zeer goedkoop, n.L 0.50f 1.25 per 100 voor behoorlijke kwa liteit Spruiten werden ruim aangevoerd, doch brachten bet slechts tot 710 voor

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7