DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koning Edward moet kiezen. Nieuwe luchtaanvallen op Madrid. No. 285 Vrijdag 4 December 1936 138e Jaargang De algemeerie toestand. De Spaansche revolutie Verscheidene belangrijke objecten vernield. Subjectieve berichtgeving. Prinses en Prins naar Berlijn. De gepensionneerden bij Kon. Holl. Lloyd. De St. Nicolaas-verrassing. DE KROON OF DE VROUW? TAL VAN BESPREKINGEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTEN~IEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote Contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 4 December. In Engeland is wel een zeer merkwaar dige crisis uitgebroken, die niet alleen de gemoederen in Engeland zelf, niet bovendien ook de Engelsche regeering en volksver tegenwoordigers, maar alle Dominions ernstig bezig houdt en die tenslotte in de geheele wereld met groote en groeiende be langstelling wordt gevolgd: zal de Engel sche koning met de Amerikaansche mevr. Simpson trouwen, of zal hij afstand doen van den troon? Het schijnt, dat de koning zeer ernstige trouwplannen heeft en hoewel het geheele Engelsche volk dat in normale omstandig heden ongetwijfeld had toegejuicht, komt het thans in opstand. En terecht, volgens de opvattingen van dit volk. Daar is allereerst de keuze van den koning. Hij zou willen trouwen met een Amerikaansche, die en dat is zeer be langrijk reeds twee keer gescheiden is. En als men nu weet, dat echtscheiding in Engeland zeer scherp wordt afgekeurd, dat de geschiedenis leert, hoe veelbelovende en zeer knappe staatslieden hun loopbaan plot seling geëindigd zagen door een echtschei ding, dan begrijpt men ongeveer, hoe het Engelsche volk reageert op de plannen van zijn koning. Dat echtelijk verleden van mevr. Simpson is dus wel nummer één. In de tweede plaats komt dan de afkomst van mevr. Simpson. Zij is niet „ebenbürtig" met den koning, want zij is niet van adel. Ware dit wel het geval, het Engelsche volk zou gansch anders reageeren. Ook dat leert de geschiedenis. Want zijn niet twee jongere broers van koning Edward gehuwd met Engelsche meisjes uit den lage- ren adelstand, die toch ook niet „eben bürtig" waren? En zijn die twee huwelijken soms niet door het Engelsche volk hartelijk toegejuicht? Het Engelsche volk is zeer loyaal, maar het meent, dat zijn koning thans de grenzen overschrijden zal. Hoe reageert de Britsche pers op het ge beurde? Wij kunnen niet beter doen, dar. eenige Engelsche persstemmen hier over nemen. Er uit moge blijken, dat niet mevr. Simpson, maar de gescheiden mevrouw Simpson de grootste factor is. Zoo schrijft de „Times" in een hoofdarti kel, dat er geen misverstand moet bestaan inzake den aard van het verzet tegen het huwelijk, zooals de koning zou overwegen. In andere landen is beweerd en dat is hier herhaald, dat de oorzaak ligt in een ouder- wetschen, conventioneelen afkeer van een huwelijk van den koning met een niet-adel- lijke of Amerikaansche. Niets is verder van de waarheid. Indien Zijne Majesteit zoo gelukkig zou zijn de genegen heid van een van zijn onderda nen voor zich te winnen zou het geheele volk in zijn geluk deelen. En Amerika heeft vele dochters, die hij met gelijke vreugde zou kunnen huwen. Er is slechts één tegenwerping en deze is overweldigend: dat de dame in kwestie nog twee ge scheiden echtgenooten in leven heeft. De „Morning Post" schrijft in een hoofd artikel, dat er op het oogenblik geen consti- tutioneele moeilijkheid is. Er is eenige ont spanning ingetreden, hoewel de toestand nog angstwekkend is en zonder eenig .modern precedent of parallel. Men kan moeduk ge- looven, dat een monarch, die zulk een Plaats in de harten van zijn volkwisttever overen, gemakkelijk een dergelijk bezit zou prijsgeven en niet ten koste van groo e p soonlijke offers trouw zou blijven a*° da wat beschouwd kan worden als zUn hoogste "dTWSSUs- f oordeel de. de belenSe» welke bij de* «„J betrokken zijn, grooter rij° dan De kroon zelf of van haar huldigen dragenDe toejuichingen, waarmede Bajdwin uoudmg werd ontvangen, toonden, da van het kabinet den steun heeft v litieke partijen. Het is verder ge dat de minister-presidenten van de dorm nions deze kwestie beschouwen ke het geheele imperium betreft - '^ïrch^iCe" komt oogmate- rug op het voorstel dat gisteren gedaan, dat de koning mevr. Simpson zou trouwen in zijn kwaliteit van zou Cornwall, zoodat zijn gema in kun_ worden. Het parlement zou dan «en nen aannemen, waarbij de m gn uit_ huwelijk van de kroon zou derge- gesloten. Het blad verwacht dat een J lüke oplossing door het Britsche volk vreugde zou worden ontvangen. Onder bescherming van een lichten nevel ondernamen zeven groote bom bardementsvliegtuigen van de na tionalisten, geëscorteerd door vier-en- twintig jachtvliegtuigen, gistermorgen om half negen een nieuwen lucht aanval op de stellingen van de rooden in het Noord-Westen der stad. Tij dens dezen luchtraid, die een kwartier duurde, wierpen zij tien a vijftien zware bommen neer, waarvan de ge weldige explosies duidelijk in de binnenstad waren te hooren. Blijkbaar werden verschillende vitale centra vernield. Een deel van de stad was een tijd lang zonder licht, waaruit men kan opmaken, dat ook de in het Noord- Westen gelegen electrische krachtcentrale werd getroffen. Ook verscheidene tram lijnen lagen geruimen tijd zonder stroom. Om half elf werd de luchtaanval door het vliegeskader van Franco herhaald. De vliegtuigen wierpen ditmaal twintig bom men in het noord-westen van de stad neer. De delegatie van Britsche parlements leden, die verscheidene dagen in Madrid vertoefde, verliet gister de hoofdstad, om zich naar Valencia te begeven. De strijd om de hoofdstad. Na 48 uren feilen strijd in de sectoren van het Madrileensche front is het te Ma drid gisteren kalmer geworden. Nergens is wijziging in de stellingen getreden. De militie-troepen hebben in den sector van Moncloa een vijftigtal lijken van Marok kanen, die gisteren gevallen zijn, gebor gen. Een krachtige rechtsche verkennings- afdeeling, die op den linkervleugel van de loyale troepen in den sector villa verder trachtte door te glippen, is door de re- geeringstroepen aangevallen en heeft zware verliezen geleden. In het noordwes ten van de hoodstad hebben de loyalen een poging van de rechtschen om in de rich ting van den weg naar La Coruna op te trekken, verijdeld. Mededeelingen van de zijde der opstandelingen. Het groote hoofdkwartier der Spaansche opstandelingen meldt, dat de regeerings- troepen nog steeds druk blijven uitoefenen op Villa Real, doch tot nu toe leden zij hier zware verliezen. In Asturië zijn een aan tal regeerings-miliciens krijgsgevangenen gemaakt, zij bevestigden, dat de regee- ringstroepen aanzienlijke verliezen hebben geleden, zij hadden twee treinen en ver- De Japansch-Chineesche spanning CHINEESCH PROTEST BIJ JAPAN. De Chineesche minister van buitenland- sche zaken heeft bij den Japanschen am bassadeur een protest doen hooren tegen de recente gebeurtenissen te Tsingtao, waar Japansche zeelieden een huiszoeking hebben gehouden in de plaatselijke bureaux van de Kwo Min Tang. China eischt vergoeding van de aangerichte schade en teruggave van de weggenomen documenten. De Japan sche ambassadeur verklaarde, dat hij de hem overhandigde nota zou doorgeven en vroeg voorts hervatting van de Japansch- Chineesche onderhandelingen oyer een wederaanpassing der betrekkingen. De mi nister antwoordde, dat de toestand in Soei Yoean en de incidenten van Tsingtao een voor de hervatting der onderhandelingen op dit oogenblik ongunstige sfeer scheppen. Japansch-Chineesche besprekingen afgebroken? Het Japansche agentschap Domei meldt, dat de Japansche ambassade, nadat de am bassadeur, Kawagoe, een onderhoud had gehad met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, Tsjang Tsjoen, een lang document heeft gepubliceerd, hetwelk doet verwachten, dat de onderhandelingen tussoher» Japan en China zullen worden afgebroken. scheidene vrachtauto's noodig om hun ge wonden te vervoeren. De radio-club Teneriffe bericht, dat de regeeringstroepen trachtten den spoorweg tusschen Madrid en Aranjuez te herstel len, deze poging werd evenwel verijdeld. De veiligheidszone, welke Franco te Madrid heeft aangewezen voor de non combattanten schijnt, naar de opstande lingen mededeelen, door de regeerings troepen te worden gebruikt voor het aan leggen van wapen- en munitie-depots. Generaal Franco verklaarde verder, dat binenkort in de Middellandsche zee mijnen worden gelegd om de havens, welke nog in handgn van de regeering zijn te blok- keeren. Alle regeerings-schepen, welke zich in de Spaansche te.ritoriale wateren bevinden, zullen beschoten worden. Generaal Queipo de Llano zeide gister avond in zijn gebruikelijke rede voor den radio-zender van Sevilla tot de Britsche parlementaire enquête-commissie in Span je valsche berichten rondstrooit zonder deze te onderzceken. Verder deelde hij mede, dat een Fransch kamerlid een enquete-commissie organiseert, die bin nenkort een bezoek zal brengen aan die streken van Spanje, welke te lijden hebben gehad van de barbaarschheid van de re geeringstroepen. Ten aanzien van de geruchten omtrent het ontschepen van Duitschers te Cadix, vroeg de Llano waarom de Europeesche landen niet aan de zijcle der opstandelingen konden strijden, waar duizenden bandieten uit de Sovjet-Unie aan de zijde der re geering streden. Ook deelde hij mede, dat de anarchisten-leider Durutti is omge komen niet op het slagveld, doch vermoord door een communist, die handelde op bevel van Rosenberg. Tenslotte zeide generaal Queipo de Llano nog, dat sedert het begin van de vijandelijkheden 128 vliegtuigen van de regeering omlaag zijn geschoten en 40 tanks zijn buitgemaakt. Gisteren werd Madrid opnieuw gebombardeerd, vooral de wijken Catro Caminos, Tetoean en Chamberi. De hertog van Alba weigert bij Franco te protesteeren. De hertog van Alba, die momenteel in Londen vertoeft, weigerde te voldoen aan het Britsche verzoek van de Britsche par lementaire enquête-commissie in Spanje om te protesteeren bij generaal Franco tegen het bombardeeren van wijken te Madrid, waar vele vrouwen en kinderen vertoeven. De hertog verklaarde, dat hij niet wilde protesteeren tegen noodzake lijke maatregelen tegen een open stad, welke is omgevormd in een fort, verdedigd door buitenlandsche troepen. Het onderhoud tusschen Tsjang Tsjoen en den Japanschen am bassadeur. Uit goede bron verluidt, dat de Japan sche ambasadeur tijdens zijn laatste onder houd met den minister van buitenlandsche zaken, Tsjang Tsjoen, een nota zou hebben voorgelezen, betreffende de Chineesch- Japansche onderhandelingen. De minister zou geweigerd hebben den tekst van deze nota in ontvangst te nemen op grond van de overweging, dat deze niet in overeen stemming is met de aanvaarde procedure. De Japansche ambassade heeft een com muniqué uitgegeven, waarin onmiddellijke onderdrukking van de anti-Japansche agi tatie in China geëischt wordt en waarin de Nanking-regeering verantwoordelijk wordt gesteld voor de anti-Japansche incidenten die zich zouden kunnen voordoen. De nota brengt in herinnering, dat een principieel accoord tot stand was gekomen ten aanzien van het instellen eener luchtverbinding tus schen beide landen, herziening van de Chi neesche invoerrechten en verder betreffen de de acitiviteit van de Koreaansche natio nalisten in China, het gebruik van Japan sche raadslieden bij de Chineesche bestuurs lichamen en energieke onderdrukking van de anti-Japansche agitatie. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de onderhandelingen op den goeden weg waren, toen de Chineesche regeering pun ten ter bespreking indiende, die niet in ver band stonden met de actueele onderhande lingen. Het communiqué maakt geen melding van de eischen, die naar men zegt door Japan zijn ingediend, betreffende een sjie- ciaal statuut voor Noord-China en de vor ming van een anti-communistisch front. HEVIGE SNEEUWVAL IN DE FRANSCHE ALPEN. De hevige sneeuwval in de Fransche Al pen van Woensdag en Donderdag heeft aanzienlijke schade aangericht, vooral in Sa- voie. Het geheele gebied is verstoken van electrisch licht en telefoon. De schade be draagt enkele mülioenen franc. TYPHOON RICHT VERWOESTINGEN AAN. Uit Manilla wordt gemeld, dat verschei dene provinciën der Philippijnen door een hevige typhoon zijn geteisterd. Door over stroomingen is groote schade aangericht, een groot deel van den oogst is vernield. 50 MATROZEN VERGIFTIGD. Vijftig opvarenden van den Amerikaan- schen kruiser Memphis moesten naar het hospitaal worden vervoerd, aangezien zij leden aan een vergiftiging tengevolge van het gebruik van bedorven levensmiddelen. BEKENDE PERSOONLIJKHEDEN VAN DUITSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN VERKLAARD. Behalve de bekende schrijver Thomas Mann, die in 1929 den Nobelprijs voor litte ratuur heeft gewonnen, zijn 38 personen van de Duitsche nationaliteit vervallen ver klaard, o.a. Mathais Braun, de ex-leider uit het Saargebied, de voormalige communisti sche afgevaardigde Wilhelm Koehnen, de schrijver Rudolf Olden, de vroegere leider van de sociaal-democratische rijksdagfractie Wilhelm Sollmann, en de dramaturg Han von Zwehl. DE ZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER. Wetsontwerp op de pers. Hedenochtend 10.05 uur is de Fransche Kamer bijeengekomen ter behandeling van het wetsontwerp op de pers. Drie afgevaar digden ondersteunden een voorstel om we tenschappelijke, kunstzinnige of technische publicaties vrij te stellen, alsook kinderkran ten. De commissie stelde een tekst op, waar in aan deze verlangens werd voldaan en dit amendement werd aangenomen. Een amendement ingediend door Louis Marin werd met 369 tegen 66 stemmen ver worpen. Voorstel van Vincent Auriol. Vincent Auriol heeft heden bij het bureau van de Kamer een voorstel gedeponeerd om onmiddellijk een wetsontwerp te behande len, waarbij een uitzonderings-procedure wordt vastgesteld voor de behandeling van de begrooting 1937, evenals dit het geval was bij de begrooting 1936. Prinses Armgard ziek. Prinses Jnliana en Prins Bernhard zijn voornemens om zich morgen voor twee dagen naar Berlijn te begeven, ten einde de moeder van den prins te bezoeken, die aldaar ongesteld is ge worden. Het jonge paar hoopt Maandag weder om in de residentie terug te keeren. Nadere bijzonderheden ontbreken. Hedenmorgen is op het kantoor van den Kon. HolL Lloyd aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam de uitbeta ling begonnen van een gedeelte van het tegoed, dat de gepensionneerden van den Kon. Holl. Lloyd hebben. Deze uitbetaling geschiedde door de B.E.N.A.S., als voorschot op het tegoed der gepensionneerden als concurrenten crediteuren in den boedel van den Kon. Holl. Lloyd, en moet beschouwd worden als de St. Nicolaas-verrassing, waarover de minister in de Tweede Kamer heeft gesproken. Het bedrag, dat wordt uitbetaald, komt overeen met vier maanden pensioen. Daar velen der gepensionneerden steun ontvan gen van Maatschappelijk Steun te Amster dam, heeft de heer J. F. van Muylwijk na mens het comité uit de negen samenwerken de organisaties van het personeel der Kon. HolL Lloyd zich met Maatschappelijk Steun in verbinding gesteld om te voorkomen, dat het uitgekeerde bedrag geheel of voor een groot gedeelte aan Maatschappelijk Steun zou moeten worden gegeven. De belangheb benden verkeeren in zeer behoeftige om standigheden, zoodat in dit geval van de St. Nicolaas-verrassing weinig zou overblijven. Naar wij vernemen, heeft Maatschappelijk Steun toegezegd, dat in de „crisis-commis sie" van deze instelling de zaak op welwil lende wijze zal worden onder de oogen ge zien. Na den geheelen dag op Fort Belvé dère vertoefd en daar overleg gepleegd te hebben met eenige intieme raads lieden, is de koning gisteravond tegen half negen op het Buckingham Paleis teruggekeerd, zonder opgemerkt te zijn door de hier verzamelde menigte. Hij had daarop een onderhoud van twintig minuten met den hertog van York, die even te voren op het paleis was aan gekomen. Tevoren had de hertog een langdurige bespreking gevoerd met zijn beide andere broers. De koning moet zijn moeder gistermiddag ook nog be zocht hebben. De hertog van York ver trok na het gesprek en tegen tien uur kwam Baldwin op het paleis aan. Hij werd onmiddellijk tot den koning toe gelaten. Baldwin bleef vijftig minuten en begaf zich weer naar het Lagerhuis. Na eenigen tijd in het Lagerhuis vertoefd te hebben, keerde Baldwin terug naar Dow- ning Street; de koning zijnerzijds begaf zich te kwart voor elf naar Marlborough Huis, het paleis van koningin Mary. Koning Eduard bleef slechts eenige minu ten bij zijn moeder. Baldwin, Neville Cham- berlan en Maicolm MacDonald hadden in- tusschen in den loop van den avond nog overleg gepleegd met Te Water en Massey, de hooge commissarissen van Zuid-Afrika en Canada. Tegenstrijdig waren gisteravond de be richten omtrent mevrouw Simpson. Sommige wilden weten, dat zij reeds haar Londensche apartementen verlaten had om zich naar het buitenland te begeven en dat ook haar bagage in den loop van den dag was weg gebracht. Van andere zijde werd gemeld, dat zij nog slechts passage had besproken op de Queen Mary, die eerst a.s. Woensdag van Southampton naar New-York zal vertrek ken. De Cunard Lijn verzekerde echter, dat er geen hut besproken is voor een dame van den naam van mevrouw Simpson en de vertegenwoordigers te Liverpool zeiden het zelfde. Mevrouw Simpson zelf blijft uit den aard van de zaak geheel zwijgzaam en aan haar woning verklaart men, dat zij op me- dischen raad haar kamer moet houden. Geen verzekeringen tegen uitstel van de kroning meer te plaatsen. Een interessant gevolg van de bekende gebeurtenissen is, dat er gisteren practisch geen verzekeringen tegen een uitstelling van de kroningsplechtigheid te plaatsen vielen. Nadat de tarieven in de afgeloopen weken reeds tot 20 guinea's per 100 ge stegen waren als gevolg van geruchten over trouwplannen van den koning vond Woensdag een scherpe stijging tot 25 guinea's (v.w. slechts 15 guinea's) plaats. Gisteren zouden zelfs geen aanbiedingen van 50 guinea's meer door de assuradeuren zijn ge accepteerd. Baldwin legt geen verklaring af. In het Lagerhuis heeft minister-president Baldwin gister op de vraag van den leider der Labour-oppositie, Attlee, of hij een ver klaring had af te leggen omtrent een con- stitueele moeilijkheid, geantwoord: „Ik heb vandaag geen enkele verklaring af te leggen Ofschoon er op het oogenblik geen constitutioneele moeilijkheden, van welken aard ook, bestaan, is de toestand zoo danig, dat het niet gewenscht is, dat mij in dit stadium vragen worden gesteld". Toen Attlee aan Baldwin vroeg, of hij, gezien de spanning, die onder het Britsche volk heerscht, de Kamer de verzekering kon geven, dat hij een verklaring zal afleggen, zoodra het mogelijk zal zijn dit te doen, zeide de minister-president: „Al wat Attlee heeft gezegd, heeft zeer zeker mijn aan dacht".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1