^Buitenland ^Binnenland £ucfitvaact NOG GEEN AANVAL OP MADRID. Bombardementsvliegtuigen der regeering in actie. het incident te Tjsingtao geregeld Japansche eischen ingewilligd. Joden-proces te Chur. ALKMAARSCHE COURANT vi r» WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 De Getuigen bij het Prinselijk Huwelijk. Een gala-bal ten hove met 1200 genoodigden. De moord in de hoofdstad. De dader aangehouden. De Spaansche revolutie Ondanks alle voorspellingen, die deden gelooven aan een geweldig offensief, dat gisteren door de belegeraars van Madrid zou worden ontketend, heeft aan dit ge- heele front rust geheerscht. In de vroege avonduren kon nog geen enkele gebeur tenis van belang gemeld worden. Gister morgen hebben regeeringstroepen ver kenningstochten ondernomen teneinde in de eerste plaats te verhinderen, dat vijan delijke vliegtuigen boven de hoofdstad vliegen zouden. Op grond van deze ver kenningstochten kon een groep van 15 bombardementsvliegtuigen der regeering een tocht maken boven de vijandige linies en belangrijke concentraties en convooien beschieten. Van het begin van den middag af bestookten de regeeringsbatterijen de stellingen der rechtschen, waardoor zij de optrekkende kolonnes ontwrichtten en het aanleggen van versterkingen verhinder den. Om vier uur des middags bombar deerden zes drie-motorige toestellen der opstandelingen vrij hevig eenige buiten het centrum gelegen wijken. Tot zoover de berichten uit Madrid. Het comité van verdediging der Baski- sche regeering deelt mede: „Een nieuwe belangrijke vordering der regeeringstroe pen is Maandag tot stand gebracht. De kolonne, die Zondag den berg San Pedro in den sector Barabio bezet heeft, is op nieuw tot een snel offensief overgegaan in den loop van den morgen, waarbij gebruik werd gemaakt van handgranaten. De re geeringstroepen maakten zich meester van verschillende stellingen, o.m. die van Sobre Vacas, die de opstandelingen in vol komen wanorde verlieten. De Baskische militietroepen hebben zich eveneens mees ter gemaakt van het station Rinoso aan de spoorlijn Vitoria-Bilbao, evenals van de hoogten van Mekanio en het dorp Cyardo. Radio Sevilla heeft gistermiddag mede gedeeld, dat de toestand aan alle fronten ongewijzigd is. De rechtsche luchtmacht heeft te Madrid concentraties van regee ringstroepen gebombardeerd, evenals ar tillerie-posten. Twee jachtvliegtuigen der regeering zijn bij Madrid neergeschoten. Vliegtuig op 100 K M. van Madrid omlaag geschoten. Een vliegtuig, dat ten dienste van de Fransche ambassade te Madrid op Toulouse vloog en om kwart over twaalven gister middag derwaarts was vertrokken, werd bij Pastranoa in het Zuidoostelijk deel der pro vincie Guadaalajara op 100 K.M. van Madrid omlaag geschoten. Het is slecht neergeko men. De speciale verslaggever van Havas, Chateau, brak een been. Hij moest naar het ziekenhuis te Guadalajara worden overge bracht. Dr. Enny, een vertegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis werd door een schot in het dijbeen getroffen, terwijl een speciale verslaggever van de Paris Soir, Louis de la Pree, een schot in den arm kreeg. Een meisje, dat dr. Enny vergezelde brak een arm. De drie laatstgenoemden zijn in het ziekenhuis te Pastrana opgenomen. Een ander jong meisje bleef ongedeerd, evenals de bestuurder Boyer en de marco nist Bougrat. De strijd om Madrid. De radioclub van Teneriffe deelt mede, dat de kalmte aan het front voor Madrid wordt beschouwd als een aanduiding van een komenden aanval. In den sector Pozuelo hebben belangrijke troepenbe wegingen plaats gehad. Vier vliegtuigen van de regeering zijn omlaag geschoten. Generaal Queipo de Llano zeide in zijn gebruikelijke radiorede, dat hij wilde spre ken over de kwestie van de Finsche legatie te Madrid. Nadat de Portugeesche, Duitsche en Italiaansche legaties geplunderd waren, was de Finsche aan de beurt. Hierin hadden verschrikte vrouwen en kinderen een toe vlucht genomen. De vertegenwoordigers van de regeering te Valencia rechtvaardigen deze schending met de verklaring, dat hier soldaten en fascisten een onderdak hadden gevonden Vervolgens las de generaal een aantal brieven voor, welke hij heeft ontvangen over wreedheden, bedreven door de link- sche troepen. Hij besloot zijn rede met de verklaring, dat het den geheelen dag aan alle fronten rustig was geweest. Opstandelingen bereiden nieuwen aanval voor. De luchtmacht der regeering ontplooide vannacht een groote activiteit, teneinde te voorkomen, dat de vliegtuigen der opstan delingen een raid op de stad uitvoerden of verkenningsvluchten uitvoerden om fotos te nemen ter voorbereiding van een offen- 8ieDe opstandelingen maken aanzienlijke voorbereidingen voor een aanval, een troe penmacht wordt geconcentreerd m de secto ren Illescas en Naval Carnero. Vermoede lijk zal de aanval gericht worden op de universiteitswijk en de Toledobrug. De regeeringstroepen maken zich gereed dezen aanval af te slaan, de miliciens rusten Uit en versterken hun stellingen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat negen vlieg tuigen van de regeering Villa Real hebben gebombardeerd. Aanzienlijke schade werd aangericht aan de versterkingen van de op standelingen. Jachtvliegtuigen van de op standelingen stegen op en een der regee- rinesvlieetuigen werd neergeschoten. l5 den middag vlogen zeven vliegtuigen van de regeering over Vitoria, zeven v ïeg tuigen van de opstandelingen werden om- UDe*'opstandelingen vielen in den sector Avala aan. De aanval werd afgeslagen. Havas heeft uit Peking een bericht ont vangen, volgens hetwelk uit Tsingtao is gemeld, dat het Chineesch-Japansch inci dent geregeld is. De Chineesche autoriteiten zouden de Japansche eischen o.m. ten aan zien van de sluiting van het Kwomintang- bureau hebben aanvaard. De Japansche, marine-soldaten zijn met de evacuatie be gonnen. De Japansche katoenfabrieken staan gereed het werk te hervatten. Onrust onder de politieke partijen van Japan. Van officieuze Japansche zijde wordt ge meld, dat de ontwikkeling van den toestand te Tsingtao zeer duidelijk de Chineesche regeering oplegt de volle verantwoordelijk heid op zich te nemen van de reeks anti- Japansche terroristische daden. Indien de Chineesche regeering van een dergelijke meening de consequenties niet aanvaardt, zou de Japansche regeering, gelijk de mi nister van oorlog Teroutsje heeft laten ver luiden, tot een snelle actie moeten over gaan, voor het geval de levens en het eigen dom van Japansche onderdanen in China in gevaar worden gebracht door anti-Japan- sche agitatoren. Intusschen is te Tokio dui delijk, dat de politieke partijen ongeduldig worden. De grootste politieke partij van Jaoan, de Minseito, heeft reeds een commissie be noemd tot het instellen van een onderzoek naar de buitenlandsche politiek van het kabinet Hirota, dat naar beweerd wordt, in gebreke is gebleven in het bijzonder ten aanzien van China. De Seyoekai, de tweede politieke partij van Japan, heeft gistemrd- dag zijn secretris-general, Ando, naar eerste minister Hirota afgevaardigd en naar den minister van buitenlandsche zaken Arita. teneinde zich op de hoogte te stellen van de politiek van het kabinet jegens China Politieke waarnemers spreken de meening uit, dat de aldus door de politieke partijen tot uiting gebrachte onvoldaanheid over de Chineesche politiek der regéering geen ka binetscrisis ten gevolge zal hebben, maar integendeel er toe zal bijdrager, de houding der regeering jegens China te verstarren. De eenige lichtstreep, die door de dichte be wolking dringt, welke boven den Chinees' h- Japanschen toestand hangt, is het feit, dat de kwestie van Tsingtao plaatselijk op min nelijke wijze schijnt te zijn bijgelegd. De correspondent van Asahi Sjimboen meldt in dit verband, dat de staking in de katoen- fabrieken van Tsingtao niet begonnen is tengevolge van loonkwesties, maar haar oor zaak vindt in de vorming van een anti- Japansche organisatie onder het personeel in overeenstemming met de instructies van de Kwomintang. De correspondent wijst er op, dat de stakingsbeweging geleid werd door de plaatseliike Kwomintang-organisa- ties in samenwerking met ambtenaren van de afdeeling arbeid van het gemeentebe stuur van Tsingtao. Hij vermeldt verder echter, dat de toestand weer normaal wordt nu de burgemeester, Sjen Hoeng Li, toe zicht uitoefent op de anti-Japansche agita toren en de Chineesche troepen verzoekt te vertrekken, teneinde een botsing met de Japansche marinetroepen te voorkomen. Vandaag begint voor de hoogste straf rechtelijke instantie in het kanton Grau- bünden, het kantongerecht te Chur, het pro ces tegen David Frankfurter, een Joodsch student in de medicijnen, van Zuid-Slavi sche nationaliteit, die op 4 Februari van dit jaar Wilhelm Gustloff. den leider van de organisatie van de N.S.D.A.P. in Zwitser land, heeft doorgeschoten. De belangstelling voor dit proces is voor al van Duitsche zijde bijzonder groot. De laatste dagen heeft de pers zich voortdu rend met deze affaire beziggehouden. Zoo hebben Duitsche kranten in de afgeloopen weken in den vorm van feuilletons zeer uit voerige levensbeschouwingen van Wilhelm Gutsloff gebracht. In zoo sterk mate bepaalt de Duitsche pers de aandacht van haar le zers bij deze aangelegenheid, dat het over lijdensbericht van Franz Jansen, den leider van de groep Davos van de buitenlandsche organisatie van de N.S.D.A.P., voorzien werd van koppen waarin de naam van Jan- sen's voorganger Gustloff méér voorkwam dan de naam Jansen. De Duitsche bladen van Dinsdagavond brengen alle een beschouwing over het proces tegen Frankfurter, die veelal een variatie is van een door het D.N.B. ver strekte uiteenzetting. Vele bladen nemen hierbij persoonlijk stelling en gebruiken de gelegenheid om aanvallen te doen op de anti-nationaal-socialistische Zwitsersche pers enz. Zij eischen in Frankfurter een bestraf fing van het „wereld-jodendom". Waarom Frankfurter schoot David Frankfurter heeft na zijn arresta tie gezegd: Ik heb geschoten omdat ik een jood ben. Frankfurter had als gevolg van de komst van het regime-Hitier Duitsch- land moeten verlaten; sedert October 1933 studeerde hij aan de universiteit te Bern. Na den moord op Gustloff is vooral van Duitsche zijde verband gelegd tusschen de zen moord en de campagne, die in de Zwit sersche pers is gevoerd tegen het optreden van Gustloff in Zwitserland. De over brenging van het stoffelijk overschot van den vermoorden leider naar Duitschland heeft een zeer demonstratief karkter ge kregen; aan alle stations, waar de stoet voorbij kwam, werden door de Duitsche autoriteiten van partij en staat plechtighe den georganiseerd. Bij de begrafenis, op 13 Februari heeft Rijkskanselier Hitier een rede gehouden, waarin hij zich keerde te gen den Joodschen vijand en o.a. zeide, dat de nationaal-socialisten nog nooit eer politiek tegenstander hebben vermoord. Frankfurter wordt beschuldigd van moord. De maximale straf is levenslang tuchthuis. De rechtbank is als volgt samengesteld: dr. R. Ganzoni, president; oud-regeerings- raad dr. Viel; groot-raad G. B. Nicola; over* ste Gartmann en president dr. P. Sonder Als ambtenaar van het openbaar ministerie zal optreden dr. Friedrich Brugger, advo caat te Chur. De verdediging van Frankfurter is in han den van dr. E. Curti te Zurich, terwijl de civiele partij wordt vertegenwoordigd door dr. B. Ursprung te Zurzach en prof. Grimm (Duitschland). Prof. Grimm zal zich beperken tot even- tueele aanvullingen, die na de uitspraak van den eerstgenoemden vertegenwoordiger nog noodzakelijk worden geacht. POLITIEKE ACTIES IN BELGIE. Overeenkomst tusschen frontisten en vlaamsch-katholieken. Er is een overeenkomst tot stand geko men tusschen de frontisten (Vlaamsch na tionalisten) en de Vlaamsch katholieke partij. Deze overeenkomst heeft groote politieke beteekenis, daar zij een herstel der groote katholieke partij zal kunnen begunstigen. De overeenkomst handhaaft de economi sche eenheid van het koninkrijk, evenals de eenheid der buitenlandsche, der militaire en der koloniale politiek. Deze eenheid is gewaarborgd door de dynastie en door wetgevende en uitvoeren de machtsorganen in Vlaanderen en in het Walenland. Een politiek parlement blijft dus gehand haafd. Dit zal gekozen worden volgens alge meen kiesrecht met uitsluiting van alle staatscorporaties. De leiding op cultureel, economisch en sociaal gebied wordt toever trouwd aan beroepsorganisaties, doch re geering en parlement beslissen in laatste instantie op aanbeveling der corporaties. De tusschen frontisten en Vlaamsche-ka- tholieken gesloten overeenkomst handhaaft tenslotte de vrijheid van sociale en vak ver - eenigingen en beoogt voorts het maatschap pelijke en economische leven te bevrijden van politieken strijd. De overeenkomst bevestigt voort de nood zakelijkheid van een publiekrechterlijk sta tuut voor de Vlaamsche gemeenschap, ver wezenlijkt en gewaarborgd door een auto nome politieke vertegenwoordiging. De houding tegenover de rexisten. Havas merkt op, dat de frontisten reeds met de rexisten verbonden zijn. Men vraagt zich nu af of dit bondgenoot schap gehandhaafd zal worden. De nieuwe partij zal in dat geval nog veel machtiger zyn. De vandaag tot stand gekomen fusie kan belangrijke gevolgen hebben in de binnenlandsche politiek. De auto van Degrelle bekogeld. In Rexistische kringen wordt verklaard, dat men ijzeren voorwerpen naar de auto van Leon Degrelle heeft geworpen. De in zittenden werden niet gewond. Het parket stelt een onderzoek in. OUD-BANKDIRECTEUREN ALS VALSckEMUNTERS. Twee vroegere Japansche bank-directeu ren, die bovendien hooge openbare functies hebben bekleed, een advocaat, die werk zaam is bij de Fransche ambassade, en twee Deenen zijn in Tokio gearresteerd, verdacht van valsche munterij. Volgens het Japansche telegraaf-agent- schap Domei zouden de gearresteerden in contact staan met vooraanstaande financiers en politici in China. De centrale der bende zou zich in Shanghai bevinden. Ook Ameri kanen, Franschen en Russische emigranten zouden bij de affaire betrokken zijn. Men zou reeds de machines hebben aangeschaft, waarmede valsch Chineesch geld tot een bedrag van 15 millioen dollar zou worden gemaakt. JAPAN'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. Kabinet Hirota door de pers aan gevallen. De perscampagne tegen de vermeende mislukking der buitenlandsche politiek van het kabinet Hirota, voornamelijk ten op zichte van China en Sovjet-Rusland, blijft aanhouden, maar klaarblijkelijk is er geen sprake van, dat hieruit een kabinetscrisis zou ontstaan. Eerder ziet het er naar uit, dat de cam pagne der dagbladen, tezamen met de toe nemende belangstelling der politieke par tij in de vraagstukken van China en Sov jet-Rusland, zal leiden tot een concentree ring en versteviging van de buitenlandsche politiek der Japansche regeering. De bladen melden, dat de algemeen secre taris van de partij Seiiuykai in een onder houd met den eersten minister Hirota en den minister van buitenlandsche zaken Arita heeft ontkend, dat er sprake is van een mislukking der Japansche politiek ten opzichte van China en Sovjet-Rusland. Hij verzekerde, dat zijn partij volkomen bere'd blijft met de regeering en de militaire auto riteiten samen te werken, ter versterking van deze politiek. Arita gaf in zijn ant woord toe, dat de ChineeschJapansche onderhandelingen te Nanking op het doode punt zyn gekomen, maar niet zijn afgebro ken. Daarom blijft de Japansche regeering een afwachtende houding aannemen. Het ligt niet in het voornemen den Japanschen ambassadeur uit China terug te roepen. Betreffende Soei-Yoean zeide Arita te ho pen, dat de toestand aldaar niet zou ver ergeren. Verder gaf de minister als zijn meening te kennen, dat de rede van Eden in het Lagerhuis beteekende, dat Engeland op het oogenblik niet kan toetreden tot de Ja- panschDuitsche overeenkomst tegen de komintern. Inmiddels neemt de minseito, de grootste politieke partij des lands, een voorzichtige houding arm en wacht het rapport af van de diplomatieke comnrssie van onderzoek, welke is ingesteld door de party, om een onderzoek in te stellen naar de buitenland sche aangelegenheden. DE OVERSTROOMING OPLUZON. Duizenden dooden. De overstroomingen op Luzon (Philip- pijnen), welke een gevolg zijn van een typhoon, welke buiten het seizoen opstak, hebben de provincies Isabella en Cagayan geheel van de buitenwereld afgesloten. Legervliegtuigen zyn opgestegen om een onderzoek in te stellen boven het getroffen gebied. De regeering rust ten spoedigste schepen uit met levensmiddelen en andere voorraden om de slachtoffers hulp te bren gen. Officieel wordt medegedeeld, dat het aan tal dooden enorm is. NOORSCH VRACHTSCHIP BIJ SEVILLA Eén doode, zes gewonden. Het Noorsche vrachtschip Gulnes is gis teren door een bom getroffen tijdens een luchtbombardement by Sevilla. Een Noor werd gedood, zes werden gewond, terwijl het schip beschadigd werd. De Gulnes had te Porto een lading steenkool gelost en was op weg naar Sevilla om er een lading erts voor Manchester in te nemen. STAKINGSINCIDENT TE RIJSSEL. Gistermorgen hebben zich te Rijssel 120 werkwilligen verzameld voor de poort van een staalfabriek, die door stakers was be zet. Deze laatsten wilden het binnenkomen der werkwilligen verhinderen. Zij brachten vrachtauto's achter de poort en stapelder. projectielen op. De directeur kwam door een anderen ingang binnen, gevolgd door werk willigen. Hy werd ontvangen met een regen van projectielen en door één daarvan in het gelaat getroffen. Toen kwam de Mobiele Garde tusschen beide, waarna zich geen nieuwe incidenten voordeden. VEERTIG DOODEN IN PORTUGAL. Vloer ingezakt tijdens bijeenkomst. Uit Leiria in Portugal wordt gemeld, dat de vloer van een zaal in het schoolgebouw, waar een katholieke vereeniging een bijeen komst hield, is ingezakt. Veertig personen kwam om het leven, terwijl meer dan honderd personen gewond werden. SURSEANCE KON. HOLL. LLOYD. Verlengd voor den tijd van anderhalf jaar. De derde kamer der Amsterdamsche Ar rondissementsrechtbank heeft heden beslist inzake het verzoek van den Koninklijken Hollandschen Lloyd tot verlengmg der surseance van betaling, welke tot 15 Nov. j.L was verleend. De rechtbank verlengde de surseance voor den tijd van anderhalf jaar. TOEPASSING VAN HET MET DUITSCHLAND GESLOTEN VESTIGINGS VERDRAG. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden, waaraan het volgende wordt ontleend: In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat Duitsche behoeftigen, hier te lande in ondersteuning ten laste van de openbare organen voor armenzorg, door die organen werd aangezegd, zorg te dragen voor hun terugkeer naar Duitschland. Daarbij werd dan ie toezegging gedaan, dat de kosten der repatriëering door het betrok ken orgaan zouden worden vergoed. Ook is het voorgekomen, dat reeds aanstonds bij de toekenning van ondersteuning werd mede gedeeld, dat deze ondersteuning slechts ge durende korten tijd kon worden verleend, met de bedoeling, dat de betrokkenen in dien tijd zouden -epatriëeren, dan wel po gingen doen om te verkrijgen, dat hunne verdere ondersteuning door de Duitsche autoriteiten werd overgenomen. De betrok ken organen stelden zich op het standpunt dat by repatriëerir.g onder omstandigheden, als boven geschetst, de tusschenkomst van den grenscommissaris van rijkspolitie niet behoeft te worden ingeroepen, wijl hier van „vrijwillige" repatriëerir.g sprake zou zijn. De minister acht dit standpunt onjuist. Naar zyn meening, welke gedeeld wordt door de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie, is een gedragslijn, als boven aangegeven, in strijd met de bepalingen van het met Duitschland gesloten vestigingsver drag, in het bijzonder met de artikelen 7 en 8 van dat verdrag en mag repatriëering van behoeftige Duitsche gezinnen niet worden bevorderd, dan door tusschenkomst van de voor het overnemingsverkeer aangewezen grensautoriteiten. De minister verzocht daarom met nadruk in voorkomende gevallen met het voren staande rekening te houden. Tenslotte wordt, voor zooveel noodig, nogmaals erop gewezen, dat uitleiding niet behoort te wor den aanhangig gemaakt, dan na ondersteu ning gedurende een redelijken termijn. KIEVIT NAAR INDIE VERTROKKEN. Vanmorgen om acht minuten voor acht is het K.L.M.-vliegtuig „Kievit" naar Indië vertrokken. Aan boord zijn drie passagiers voor Karachi, terwijl onderweg voor het traject Singapore-Batavia, geboekt is door een passagier. Medegenomen is 309 K.G. briefpost, 44 K.G. pakketpost en 432 K.G. vracht. DE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was heden de volgende: „Djalak" (uitreis) te Singa pore, „Edelvalk" (uitreis) te Jodhpoer, „Nachtegaal" (thuisreis) te Bagdad. MERMOZ NOG STEEDS ZOEK. De ongerustheid over het lot van Mermoz, die, zooals bekend, is zoekgeraakt tijdens zyn postvlucht over den Oceaan, wordt grooter, aangezien alle oproepen der radio stations aan de kust onbeantwoord blijven Men hoopt nog, dat zyn toestel een normale landing zal hebben kunnen maken, aange zien zijn toestel in staat is te blijven drijven tot hulp uit Dauar of Natal zal zyn aange komen. Naar de „Haagsche Courant" ver neemt, zal het prinselijk paar op den dag van het huwelijk aan den ingang der Groote Kerk ontvangen worden door een commissie, welke bestaat uit leden van het college van kerkvoogden en het college van den kerkeraad. Deze commissie zal het bruidspaar naar de consistoriekamer leiden, welke tot ontvangsalon wordt ingericht. In deze kamer bevinden zich dan ver schillende hoogwaardigheidsbekleeders, die de huwelijksvoltrekking op het stadhuis niet zullen bijwonen. Ter begroeting van prinses en prins zal eveneens tegenwoordig zyn de intendant van het koninklijk paleis. Het paar zal dan direct de kerk binnentreden. Dezelfde commissie, die de prinses en den prins by den ingang zal ontvangen, zal na afloop van den dienst het paar weer uit geleide doen. Naar alle waarschijnlijkheid zal, zoo vernemen wij, op 2 Januari a.s. een gala-bal ten Hove worden gegeven, waarvoor niet minder dan 1200 gasten uitgenoodigd zullen worden. Na afloop van de kerkelijke inzegening en de daarop volgende rijtoer, vindt ten paleize Noordeinde een dejeuner plaats, waaraan door verschillende officiëele per sonen wordt deelgenomen. Naar wij vernemen zullen oa. als getuigen bij het huwelijk van Prinses en Prins optreden mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer, mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, vice-president van den Raad van State en mr. J. C. baron Baud, kamerheer van H. K. H. prinses Tuliana. Een der leden van het Huis Llppe— Biesterfeld zal waarschijnlijk eveneens als getuige optreden. Naar wy vernemen is voorts de datum van het garnizoensbal, dat in de Ridderzaal zal plaats vinden, bepaald op 27 Dec. a.s. Het bal wordt georganiseerd door officie ren van het Kon. Ned. Indisch leger en do officieren van de Kon. Ned. Marine, voor- zoover te den Haag werkzaam gesteld, de officieren van de landmacht van het gar nizoen Den Haag, alsmede de reserve offi cieren der landmacht van het garnizoen Dc i Haag. Het bal is toegankelijk voor officieren, reserve officieren en gepensionneerde offi cieren in uniform, met hunne dames. Naar verluidt is het nog niet zeker of de Koninklijke familie het bal met Haar tegen woordigheid zal opluisteren. In dit verband hiermede is het nog niet zeker of ceremonieel tenue zal zijn voor geschreven. De inspecteur van politie van bureau Spaarndammerstraat te Amsterdam, de heer J. v. d. Berg, heeft in den afgeloo- nacht te omstreeks twee uur op een bo venhuis in de jordaan den dader gear resteerd van den mysterieusen moord met berooving, welke dezer dagen in de groote Bickersstraat aan het licht is ge komen. De gearresteerde is de 28-jarige man A.C.R. wiens opsporing door de politie was verzocht. Nadere bijzonderheden. Deze arrestatie waarvan de 61-jarige me juffrouw van Teeseling het slachtoffer is geworden, is het resultaat geweest van het onafgebroken speuren door de politie. Het vermoeden van den heer van den Berg, dat R. de hoofdstad niet verlaten had, doch zich daar ergens schuilhield, is juist gebleken. Het jongste spoor, dat de politie gevonden had, leidde naar een bovenhuis in den jordaan. Te twee uur vannacht was dit huis omringeld, waarna de heer van den Berg met den inspecteur van politie Roscher en twee brigadier-rechercheurs de woning binnendrongen. Zij troffen daar R. aan, die zich, toen hij zich ontdekt zag, overgaf. De politie is er zeker van dat de gearresteerde R. de dader is. Ofschoon de in den afgeloopen nacht op een bovenhuis in den Jordaan terzake van den in de groote Bickerstraat gepleegden roofmoord gearresteerde J.C.R. by zyn ar restatie geen bekentenis heeft afgelegd, staat het voor de politie van het bureau Spaarndammerstraat vast dat zy met R. den dader van dezen mcord in handen heeft. Deze zekerheid grondt de politie niet alleen op het feit, dat in het benedenhuis, waar de vermoorde vrouw gewoond heeft, vinger afdrukken zyn gevonden, welke als van R. afkomstig geïdentificeerd zyn, doch mede op andere feiten, waaruit blykt, dat R. in relatie tot de vrouw heeft gestaan. Het tegen R. aanwezige materiaal is dan ook zoo be zwarend, dat, mocht hij ontkennen, zulks hem weinig baten za> Ofschoon de mogelijk heid niet is uitgesluten, dat hy medeplich tigen heeft gehad en het nader onderzoek in deze zaak ongetwijfeld ook in deze rich ting gaan zal, wordt dit echter niet waar schijnlijk geacht.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5