DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De troonsafstand van Edward thans vrij zeker. HET VLIEGTUIG VAN DE STARTBAAN AFGEWEKEN. B> U» No. 290 Donderdag 10 December 1936 138e Jaargang De algemeene toestand. Wetsontwerp voor abdicatie en gevolgen reeds gereed. De hertog van York opvolger? Mosley over de crisis. DE RAMP VAN DE LIJSTER VEERTIEN DOODEN EN DRIE GEWONDEN. DE MARCONIST ZEER ZWAAR GEWOND. ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 10 December. Als een donderslag uit den helderen he mel kwam gisteren het bericht binnen van bet verongelukken van het K.L.M.-vliegtuig „de Lijster'En plotseling herinnerden wij ons weer de rampen in 1935, toen de Leeu werik, de Maraboe, de Gaai en de Kwik staart verongelukten. Het jaar 1935 werd een ongeluksjaar voor onze luchtvaart, doch de K.L.M. handhaafde zich, herstelde van de slagen en ging weer een mooie toekomst tegemoet. Het bedrijf bloeide als nimmer te voren. Totdat een nieuwe ramp de K.L.M. trof: de Lijster verongelukte en veertien dooden werden betreurd. Daaruit moge blijken, dat de luchtvaart nog steeds rekening moet houden met on gelukken. En het is begrijpelijk, dat elk on geluk door de vergrootingen der toestellen, steeds grootere gevolgen heeft. Toch mag er niet gewanhoopt worden. Dagelijks wordt de wereld met duizenden toestellen bevlogen: zoo nu en dan worden wij er aan herinnerd, dat niet de mensch zelf, maar een vernuftig toestel vliegt. Rampen zullen er altijd gebeuren, ook in de luchtvaart. Maar dat beteekent niet, dat de luchtvaart geen voldoende veiligheid biedt. En elke ramp leert nieuwe, onbekende gevaren en met elke volgende ramp zal de luchtvaart, wat veiligheid betreft, een stapje nader komen tot de vervolmaking. De ramp van de Lijster betreuren wij na tuurlijk; wellicht is zij de oorzaak van nieu we veiligheidsmaatregelen voor het blind- vliegen; wellicht ook is zij de oorzaak, dat eenige gevaarlijke obstakels op het vlieg veld Croydon worden opgeruimd. Wij moeten thans wel als vaststaand aan nemen, dat Engeland zijn koning Edward verliest, want uit de besprekingen in het kabinet en uit de verschillende berichten moge blijken, dat de koning de vrouw ver kiest boven den troon. Natuurlijk is, zoo lang de koning zelf nog niet gesproken heeft, elke oplossing moge lijk, maar het laatste bericht uit Londen be vat zelfs de mededeeling, dat het wetsont werp inzake den troonsafstand al gereed is. Ook alle andere wetsontwerpen betreffende de opvolging zouden reeds gereed zijn, hoe wel nog steeds niet bekend is, wie die opvol ger zal zijn. Binnenkort, wellicht nog vandaag, zal En geland afscheid moeten nemen van koning Edward, die voorbestemd scheen, om een der meest populaire vorsten te worden. Toen hij zijn vader opvolgde, had het geheele millioenenvolk slechts één wensch: dat de jonge koning spoedig zou trouwen! Nu wenscht hij te trouwen en wel met de vrouw van zijn keuze, maar helaas, juist deze vrouw mocht hij niet hebben Wel een merkwaardig en tragisch spel is daar in Engeland gespeeld. Intusschen is het besluit nog altijd niet bekend en nog steeds hoopt een deel van bet volk, dat koning Edward niet zal aftre den. Tot dat deel behoort de fascistische par ty van Sir Oswald Mosley, die niet wenscht, dat de koning den troon laat varen, zonder het Britsche volk te raadplegen. Mosley zelf zegt: „Voordat er sprake kan zijn van abdicatie moet de kwestie aan de stemming van het land worden voorgelegd en zoo noodig moeten ook de Dominions stemmen". De bisschop van Coventry heeft een rede uitgesproken over de crisis en verklaarde o.m.: „veel kwaad is er reeds gedaan, ieder uur van uitstel is gevaarlijk, wij zijn allen gedompeld in een toestand van diepe verne dering". De Britsche en Fransche regeeringen zijn de vorige week overgegaan tot gedachten- wisselingen ten aanzien van den toestand, die ontstaan is door den langen duur van den burgeroorlog in Spanje en ten aanzien van de gevaren, welke deze toestand voor den Europeeschen vrede oplevert. Na te heb ben vastgesteld, dat zij gelijke opvattingen koesteren in dit opzicht, hebben zy op 4 De cember door tusschenkomst van haar diplo matieke vertegenwoordigers bij de regeerin gen van Duitschland, Italië en Portugal en de Sovjet-Unie dezen regeeringen de vraag gesteld zich wel bij haar te willen aanslui ten om uiting te geven aan haar absoluten wil zich streng van iedere daad, direct of indirect, te onthouden, welke op eenigerlei wyze buitenlandsche interventies met zich zou kunnen meebrengen in het conflict en om bijgevolg dringend aan haar vertegen woordigers in de commissie te Londen alle instructies te zenden met het oog op de or ganisatie van een volstrekt doelmatige con trole. Langs denzelfden weg hebben zij tevens de vier regeeringen gevraagd zich bjj haar aan te sluiten in een gevoel van mensche- lijkheid^ teneinde den strijd, welke zich in Spanje afspeelt, te doen ophouden door een aanbod tot bemiddeling, om het geheele land in staat te stellen uiting te geven aan den nationalen wil. De troonsafstand van Edward VIII werd gisteravond als zeker beschouwd, hoewel de koning nog op het allerlaatste oogenblik vóór de opening van het parlement zijn houding zou kunnen herzien. Het wetsontwerp inzake den troonsafstand is reeds gereed. Indien de koning zijn besluit niet herziet, zal het vandaag bij het Lagerhuis worden ingediend. Alle voor de opvolging noodige wetsont werpen zijn reeds gereed, hoewel men nog nietw eet, wie de opvolger, zal zijn. De Hertog van York zal vermoedelijk opvolgen. Ingeval koning Edward zou besluiten af stand van den troon te doen, zou, naar de parlementaire redacteur van Reuter mede deelt, de acte van troonsafstand, naar men meent, direct worden geteekend en zou de Hertog van York als vermoedelijke erfge naam den koning opvolgen. Een wetgevende maatregel zou daartoe worden vereischt. Een zoodanig wetsontwerp zou vandaag in het Lagerhuis kunnen worden inge diend. De beraadslagingen er over zouden Vrijdag kunnen worden gehouden en het wetsontwerp zou, indien noodig, door beide huizen nog voor het einde der week kun nen worden aangenomen. De Engelsche bladen vertellen. De Engelsche bladen bereiden over het algemeen hun lezers er op voor, dat de koning heden afstand zal doen van den troon. In een hoofdartikel schrijft de „Daily Telegraph", dat men in welingelichte krin gen algemeen van oordeel is, dat de koning onbewogen bleef voor de ernstige politieke beschouwingen, welke de minister-president hem in de jongste besprekingen voor oogen heeft gesteld. Het blad verklaart verder, dat de beslissing niet lang mag worden uitge steld, het geheele Rijk staat in spanning en de desillusie neemt-toe. De fundamenten, welke men duurzaam achtte, brokkelen af en er bestaat gevaar voor een vlek op den Kroon. De „Morning Post" zegt, dat geen defini tieve beslissing zal worden genomen, voor Baldwin hedenmiddag, zijn rede in het La gerhuis zal hebben gehouden. Indien het aftreden van den koning wordt aangekon digd, zal vermoedelijk hieraan worden toe gevoegd, dat de Hertog van York bereid is in zijn plaats te regeeren. De „Daily Mail" schrijft, dat tot de laatste minuut van het laatste uur het land zal bidden, dat de koning zal besluiten niet af te treden. Het kabinet heeft gisteravond zijn be raadslagingen hervat. Men was op dat oogenblik van oordeel, dat de koning nog geen beslissing genomen had, maar Reuter meende te kunnen zeggen, dat de periode van onzekerheid nu toch ten einde loopt, dat de parlementsleden ervan overtuigd zijn, dat de keuze des konings zich geheel beperkt tot afstand van zijn troon of van zijn huwelijks plannen en dat de voortdurende bedrijvig heid der andere vorstelijke personen en van de raadgevers erop wijst, dat de koning overhelt naar troonsafstand. Inderdaad zijn er niet velen meer, die gelooven dat Bald win vandaag in het Lagerhuis een mededee ling van anderen inhoud zal doen. Intus schen schenen de ministers, toen zij gister avond in kabinetsraad bijeenkwamen, ook nog niet te weten, welke beslissing de ko ning genomen had. Reuter vernam tevens uit goede bron, dat mevrouw Simpson, die alles blijft doen, wat in haar vermogen is om den koning zijn keuze zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zelf van deze keuze nog geen kennis draagt. Het algemeene gevoeeln is, dat een afzien van de huwelijksplannen niet zulke lange beraadslagingen zou meebrengen, indien de gedachte aan een troonsafstand niet een grootere plaats in 's konings geest had inge nomen. Ook in latere berichten werd algemeen voorspeld, dat Baldwin vandaag mededee ling zal doen van de abdicatie, maar even zeer werd bevestigd, dat de koning althans gisteravond nog niet een zoodanig besluit genomen had, ondanks de geruchten, welke dienaangaande in de buitenlandsche pers waren opgedoken. De kabinetsraad heeft een uur geduurd en de ministers zullen nu niet meer vóór de Lagerhuiszitting van vandaag bijeenkom'n. De koning heeft op Fort Belvedère weer be zoeken ontvangen van verschillende leden der koninklijke familie, o.a. van de kr-.in- gin-moeder. De hertog van York heeft met den koning een onderhoud gehad, dat meer dan vijf uur duurde. In het Lagerhuis. Baldwin heeft, in antwoord op een vraag van Attlee in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij het betreurde niets aan zijn vroegere verklaringen te kunnen toevoegen. Hij hoop te echter vandaag een nadere verklaring aan het Huis te kunnen afleggen. Na de eerste vraag van Attlee heeft deze er nog bijgevoegd dat hij hoopte, dat de ver klaring van den premier ontspanning zou brengen met het oog op de groote onrust die nu overal in den lande ontstaan was. Baldwin antwoordde, dat hy ook dezen kant van het vraagstuk bekeken had, waar op de arbeidersafgevaardigde Bellinger vroeg of Baldwin den koning eerbiediglijk onder het oog wilde brengen (uitroepen van protest, maar de voorzitter liet den afge vaardigde uitspreken) dat duizenden land- genooten door het uitstel eener beslissing groote financieele schade leden. Baldwin zei, dat de koning ook zonder deze aansporing zyn beslissing zoo spoedig mogelijk bekend zou maken. Meer kon hy echter niet zeggen. In het Hoogerhuis heeft Lord Snell de zelfde vragen gesteld als Attlee in de Com- mons en van Lord Halifax hetzelfde ant woord gekregen. „Het volk moet zich uitspreken". Tijdens een noenmaal van fascisten heeft Sir Oswald Mosley een rede gehouden, waarin hij over de constitutioneele crisis o.m. het volgende zeide: „Wij zullen niet toestaan, dat de koning dén troon laat varen zonder dat het Brit sche volk geraadpleegd is. Voordat er spra ke kan zijn van abdicatie moet de kwestie aan een stemming van het land worden voorgelegd en zoo noodig moeten ook de Do minions stemmen. Wij zullen niet dulden, dat een junta van politici den koning dwingt van den troon afstand te doen en ik ben van meening, dat wij door de eer gehouden zijn den vorst te steunen in de houding, die hij heeft aangenomen. Het is niet aan ons onze meening te geven in deze zaak, het is aan het volk zich uit te spreken over deze kwes tie, wanneer deze aan het volk zal worden voorgelegd. Wij hebben de kroon niet in de politieke arena getrokken, maar nu dit een voldon gen feit is, zou het een bewijs van lafheid en illoyateit zijn wanneer wij bleven zwij gen. Ministers, gekozen zonder eenig man daat in- deze aangelegenheid hebben geen enkel gezag. Wij zijn een volk, dat zich in den oneervollen toestand bevindt van iemand, die zijn contract heeft verbroken, terwijl de koning trouw is gebleven aan zijn eed te handelen volgens den raad van zijn ministers". De bisschop van Coventry heeft een rede uitgesproken over de constitutioneele crisis tijdens -een conferentie van zijn diocees te Leamington. Hij verklaarde o.m.: „Veel kwaad is er reeds gedaan, ieder uur van uit- ètel is gevaarlijk, wij zyn allen gedompeld in een toestand van diepe vernedering". De bisschop verklaarde nog, dat hij gehoopt bad, dat de door de huidige onzekerheid veroorzaakte spapniyg zou hebben kunnen worden vermeden. Hieraan voegde hij toe: „Tot wij zekerheid hebben over den afloop van de tegenwoordige situatie, is onze plicht te blijven bidden, opdat God zijn dienaar, onzën koning op den goeden weg geleiden zal. Laat ons er aan denken, dat het voor ons allen in tijden van crisis plicht is de din gen van verre even goed als van nabij te zien". In de dominions. Na de verklaringen van Lyons en Curtiss in het Australische parlement te Canberra, stelde Lyons de schorsing der beraadslagin gen voor. De arbeidersparty protesteerde en meende, dat men in elk geval met eenige niet politieke binnenlandsche aangelegenhe den zpu gunnen voortgaan, maar Lyons ver langde stemyiing en d$ schorsing tot mor gen \yerd. met 4221 stemmen goedgekeurd. Gedurencje de stemming zongen de arbei- dersa(gevaardigden het „God save the Kjng". De ex-keizer te Doorn en de crisis. De correspondent van Paris Soir in den Haag meldt, dat men in huize Doorn de ge beurtenissen te Londen van nabij met de grootste .belangstellingvolgt. Eiken dag gaat een bijzondere auto naar Amsterdam alle Engelsche ochtend- en avondbladen ha len. De ex-keizer zou een brief vol goeden raad gezonden hebben aan koning Edward VIII, die hij gekend heeft toen hij een kind was. Wilhelm verheft de stem tegen een huwe lijk met mevrouw Simpson, maar denkt met zachte gevoelens aan zyn hertrouwen met prinses Hermine na den dood van zijn eerste echtgenoote Augusta Victoria in 1921. Op dat oogenblik was hij het voorwerp van strenge critiek van zijn kinderen, vooral van den ex-kroonprins. Tegen alles in heeft hij zijn wil doorgezet en hij bevindt zich daar wel bjj. Mevrouw Simpson en haar advocaat. Lord Brownlow heeft gistermiddag te Cannes medegedeeld, dat mevrouw Simpson geen enkel document heeft geteekend in het byzijn van Goddard. In dien zin hadden ge ruchten geloopen. Goddard is slechts naar Cannes gekomen om particuliere zaken met mevr. Simpson te regelen. Dr. Kirkwood heeft de reis meegemaakt, omdat Goddard nog nooit gevlogen had en zijn gezondheid zwak is. Kirkwood is weer naar Marseille vertrokken zonder mevr. Simpson bezocht te hebben. Goddard verklaarde: „de geruchten, die over dr. Kirkwood de ronde doen, zijn zoo belachelijk, dat ze mijn verstand te boven gaan. Kirkwood is niet alleen myn dokter, maar ook een mijner oude vrienden. Hij heeft my alleen vergezeld, omdat ik nog nooit per vliegtuig gereisd had. Ik ben ge komen om een bezoek te brengen aan mevr. Simpson, die ik in haar scheidingsproces heb bijgestaan. Ik oordeelde het noodig, met haar particuliere aangelegenheden te be spreken. Het is voor ieder duidelijk, dat ik over die aangelegenheden geen mededee- lingen aan de pers kan doen, want alle in lichtingen betreffende zaken tusschen den advocaat en zijn cliënt zijn strikt vertrou welijk. Vanmiddag de oplossing? In politieke kringen rekent men, dat de koning in den middag officieel zal mede- deelen, dat hij aftreedt. Vermoedelijk zal de Hertog van York hem opvolgen. Volgens sommigen zal de regeering en kele weken worden opgedragen aan een regentschapsraad, om te voorkomen, dat de nieuwe koning op denzelfden dag den troon bestijgt, als de oude aftreedt, anderen daar entegen zijn van meening, dat hierdoor de crisis te lang wordt gerekt. De koninklijke familie op Fort Belvedere. Hedenochtend zijn de drie broers van den koning op Fort Belvedere bij hem gekomen. Zie verder laatste berichten. GEEN TECHNISCHE STORINGEN. Uit een telefoongesprek, dat de direc tie van de K.L.M. gister nog met kapi tein Leverton had, is gebleken, dat van de 17 personen, die zich aan boord van de „Lijster" bevonden, 12 passagiers, de gezagvoerder Hautzmayer en de werk tuigkundige Verkerk zijn omgekomen. De passagier Schubach en de stewar dess Bongertman zijn slechts licht ge wond, daarentegen is de toestand van den marconist van Bemmel zoodanig, dat voor zyn leven moet worden ge vreesd. Hy bevindt zich in het Purley Cottage Hospital evenals de beide licht gewonden. Uit het feit, dat de wielen van het vlieg tuig de zuidelijke schutting van het vlieg veld hebben geraakt, terwijl de startlijn Oost-West loopt, moet verondersteld wor den, dat het vliegtuig door de een of andere oorzaak van de startlyn is afgeweken en dat na de aanraking van het vliegtuig met de schutting, de piloot de Lyster niet geheel meer meester was, met het ongelukkige ge volg, dat hy op het dak van twee huizen terecht kwam. De stewardess is door den vertegenwoor diger der K.L.M. ondervraagd, teneinde aan wijzingen omtrent de bewegingen van het vliegtuig in den aanloop te verkrijgen. Zy kan zich van het gebeurde echter niets meer herinneren. De vliegtuigbestuurders Smirnoff en Moll, bijgestaan door den hoofdwerktuigkundige Young, die sedert de oprichting der K.L.M. op Croydon werkzaam is, stellen een nader onderzoek in. Ter toelichting op dit communiqué deelde de heer Plesman nog mede, dat mej. Bon gertman slechts eenige schrammen heeft op- geloopen en niets gebroken heeft. Omtrent den toestand van den heer Schubach en van mej. Bongertman "heeft kapitein Leverton den heer Plesman telefonisch bericht, dat deze quite all right is. Onjuist is dus, zoo zeide de heer Plesman, dat vijf gewonden in het hospitaal verpleegd worden. Het zijn er slechts drie, w.o. de mar conist van Bemmel. De weersomstandigheden op de route, zoo vernemen wij van den heer Plesman, waren van dien aard, dat men kon starten. Op het oogenblik van vertrek was het zicht van wege de mist echter uitermate slecht. Zoo dat de start gemaakt werd langs de mistlyn. Het vliegtuig is neergestort op 1 myl af stand van het vliegveld. Tenslotte, zeide de heer Plesman nog, dat Hautzmayer een voortreffelijk vlieger was, die op de Alpenroute dezen zomer uitste kend werk heeft verricht en al eenige maan den op Croydon vloog. Geen technische storingen. Gisteravond om 9 uur heeft de directeur van de K.L.M. de heer A. Plesman nog eenige mededeelingen gedaan met betrek king tot de ramp van den Lijster. De onder-directeur van onze luchtvaart maatschappij, de heer P. Guillonard, heeft in den vooravond nog met Smirnoff getele foneerd, die op de plaats des onheils, naar men weet, een onderzoek instelt Gebleken is, volgens mededeeling van den heer Plesman, dat de staart van het vliegtuig in aanraking met de schutting is gekomen. Daarna raakte de machine een hooggelegen punt van een huis achter deze schutting, waardoor de Lyster nog meer uit zyn vliegpositie is geraakt. De Douglas vloog tenslotte nog tegen een telefoonpaal en een ander huis op. Het is Smirnoff's indruk, dat zich geen technische storingen hebben voor gedaan, die aanleiding zou kunnen ge weest zyn om bij het starten van de rechte baan af te wijken. De oorzaak Piloot tlauizuiayer

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1