radio-sport. luisierwedsiikid gewond vcuinetSèikm fond MAANDAG. W DECEMBER Ai 'S AVONDS ai5 UUR tyoemeeaandeadueefe 'fxxwinciaai Jlieumê De betrekkingen tusschen Japan en China. Schacht over Duitschland's eisch naar koloniën. „Geef Duitschland koloniën en de moeilijkheden zijn opgelost". De huidige toestand leidt tot een uitbarsting! PIRANDELLO. f Officieuse uiteenzetting over de ontwikkeling van den toestand. Indien Nanking faalt, zal Japan zijn eigen weg bewandelen. De situatie van Danizig. I Zal hitier Belaië tegen aanvallen waarborgen? Glimlachje j J Jfe M <*- HEILOO WINKEL Schacht Ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van het aardrijkskundig genootschap van Frankfort heeft dr. Schacht een rede uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde: „Koloniën geven aan Duitschland, liedaar de oplossing der tegenwoordige moeilijk heden. De poging een groot volk te doen verwel ken door druk van buiten wordt voortgezet en leidt noodlottigerwijze tot maatregelen en tociale troebelen en ten slotte tot een uit barsting". In het vervolg van zijn rede haalde dr. Schacht statistieken aan, teneinde aan te toonen, dat de voeding van Duitschland ver zekerd zou zijn, wanneer het rijk zijn voor- oorlogsche grenzen kan behouden. Hieraan voegde hij toe, dat hij deze overwegingen niet uitsprak om er „oorlogszuchtige revan che-gedachten uit af te leiden". Heel mijn houding en mijn werkzaamheid, aldus Schacht, hebben ten doel een regeling van den Europeeschen toestand door redelijke en vreedzame maatregelen". De bekende Italiaansche schrijver Luigi Pirandello is hedenochtend acht uur tengevolge van een longont steking te Rome overleden. Pirandello's levensloop. De Italiaansche schrijver Luigi Piran dello werd op 28 Juni 1887 op Sicilië ge boren. In 1891 ging hij naar Duitschland om aan de Universiteit van Bonn te studee- ren. Hij behaalde hier een graad in de philosophie. Na afloop van zijn studie keerde hij naar Rome terug, waar hij leeraar werd aan een meisjesschool. Deze functie behield hij tot 1923. Zijn eerste literaire werk, de verzenbun del „met Giocondo" publiceerde hij in 1889 en in 1894 zag zijn eerste roman „1'Esclu- sa' het levenslicht. Behalve gedichten en romans schreef Pirandello verscheidene korte verhalen en tooieetetukken. Zijn werk is ver buiten zijn vaderland bekend en werd in 15 vreemde talen vertaald. In 1925 richtte hij te Rome een eigen theater op, waar nieuwe Italiaansche en buitenlandsche stukken ten tooneele wer den gevoerd. In 1929 werd hij benoemd tot lid van de Italiaansche academie en in 1934 werd hem den Nobel-prijs voor literatuur toe gekend. HEARST VOERT DE VIJFDAAGSCHE WERKWEEK IN. De krantenmagnaat Hearst heeft de vyf- daagsche werkweek ingevoerd voor al zijn werknemers, die werkzaam zijn bij zijn bei de berichtendiensten „Universal" en „In ternational News Service". VIER DOODEN BIJ MIJNONGELUKKEN IN POLEN. Gisteren hebben zich in verschillende deelen van Polen mijnongelukken voorge daan. Vier arbeiders zijn om het leven ge komen door instortingen of voortijdige ont ploffingen van dynamiet. AMERIKA BEREIDT ZICH VOOR. Plan tot economische mobilisatie. De Amerikaansche regeering heeft een plan opgesteld voor de mobilisatie van het bedrijfsleven der Vereenigde Staten. Dit plan heeft alleen betrekking op wer- kelijken oorlogstoestand, doch het vormt een zorgvuldig voorbereide organisatie der geheele industrie, met inbegrip der ver keersmiddelen, tot voorbereiding der maat regelen, welke in geval van oorlog noodig zouden kunnen zyn. De zegsman van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft ln een gesprek met journalisten een overzicht gegeven van de onderhande lingen te Nanking, en de punten opge somd, waarop beide partijen reeds overeenstemming hebben bereikt. De Japansche regeering, aldus de zegsman, voert aan den eenen kant een waakzame afwachtende politiek en is aan den anderen kant bereid doeltref fende maatregelen te nemen voor de bescherming der levens en belangen van de Japansche onderdanen in China, wanneer zij gevaar loopen. De zegsman zeide, een opheldering te willen geven van de Japansche politiek en van de zienswijze der Japansche regeering over de onderhandelingen betreffende de be treurenswaardige incidenten van Tsjeng- toe en Sjanghai, hoewel de Japansche ambassade in China hierover op 3 De cember reeds een verklaring gepubli ceerd heeft. Anti-Japansche actie. De moord op Japansche journalisten te Tsjengtoe op 24 Aug. j.1. was het onvermij delijke gevolg van de anti-Japansche op voeding en anti-Japansche politiek, welke de regeering van Nanking sinds eenige ja ren voert. Elkeen die de feiten kent, is hier van op de hoogte. Dat een herhaling van dergelijke incidenten niet kan worden voor komen door een proclamatie van de regee ring te Nanking over het aankweeken van goede nabuurschap, blijkt duidelijk uit het feit, dat terstond na het incident van Tsjengtoe kort achter elkaar incidenten ont stonden te Pakhoi op 3 Sept., Hankau op 17 September en Sjanghai op 23 September BÜ de bespreking van deze kwesties met de regeering van Nanking, bleef de Japan sche regeering onvoldaan, daar de inciden ten als gewone gevallen van moord en overval werden behandeld en berecht. Men achtte daarom grondige maatregelen onont beerlijk, en wij verzochten de regeering van Nanking ernstige stappen te doen om de anti-Japansche agitatie, welke aan deze in cidenten ten grondslag lag, den kop in le drukken. Tevens verzochten wij de Chinee- sche regeering nog iets verder te gaan, cn zich bereid te toonen de betrekkingen tus schen beide landen te verbeteren, door oude kwesties te regelen, zooals de luchtvaart, do Koreanen, en de douanetarieven. Op 8 Sep tember opende de Japansche consul-gene raal, Suma, de voorloopige besprekingen met den Chineeschen minister van buiten landsche zaken, Tsjang Tsjoeng te Nanking. Daarna heeft de Japansche ambassadeur Kawagoe, Tsjang Tsjoen zeven maal ont moet en heeft ruim twintig maal Suma ge sproken met Tsjang Tsjoeng of met Kao Tsjoeng Woe, den directeur van het bureau voor Aziatische kwesties aan het Chinee- sche ministerie van buitenlandsche zaken. China's houding ten opzichte van Japan's voorstellen was als volgt: Inzake de onderdrukking der anti-Ja pansche agitatie verklaarden de Chinee- sche vertegenwoordigers, dat hun regeering niet alleen uit zich zelf alle tegen Japan g-richte acties tegengaat en de verantwoor ding op zich neemt van alle anti-Japansche daden, hetzij door den Kwo-Min-Tang of an dere organisaties, maar bereid is de noodige maatregelen te nemen voor een grondige onderdrukking dezer agitatie, een herzie ning der schoolboeken, en een controle op rnti-Japansche uitingen en persartikelen. Bestrijding van communisme; de Kwestie van Noord-China. Inzake de kwestie van een gemeenschap pelijk optreden tegen het communisme, een BINNENKORT BESPREKINGEN TUSSCHEN POLEN EN DANTZIG. De president van den senaat, Greiser, heeft den diplomatieken vertegenwoordiger van Polen, Papee, ontvangen Hij heeft hem medegedeeld, dat Dantzig bereid is, de op dracht, die Polen van den Volkenbond ont vangen heeft, als gegeven te erkennen. Hij zeide te kunnen instemmen met een on middellijk aanvangen der onderhandelin gen, zoodat in de eerstkomende dagen een begin zal worden gemaakt met de bespre kingen tusschen Polen en Dantzig. Zelfde garantie als Frankrijk en Engeland toezegden. Men heeft de aandacht gevestigd op een bericht in een Engelsch blad volgens hetwelk Hitier voornemens zou zijn België binnen kort dezelfde garantie tegen iederen niet uitgelokten aanval te geven als Frankrijk cn Groot-Britannië reeds hebben gegeven. Volgens het blad zou de rijkskanselier dezen waarborg een sensationeel karakter geven. Belgische officieele kringen verklaren evenwel niets af te weten van deze aan toegeschreven bedoelingen. der punten tot regeling van de betrekkingen tusschen beide landen, werd geen algemeen accoord bereikt, hoewel beide partijen op sommige onderdeelen hiervan overeenstem den. Betreffende noord-China kwam men in beginsel overeen de economische ontwikke ling van dit gebied te bevorderen door sa menwerking tusschen beide landen. In de kwestie eener luchtverbinding tusschen Ja pan en China kwam men niet tot een resul taat, maar op de andere onderwerpen van bespreking, zooals het engageeren van Ja pansche adviseurs door de Chineesche re geering, controle op de Koreanen en ver laging van het Chineesche douanetarief, kwam men tot overeenstemming. Bovendien aanvaardde de Chineesche regeering de meeste Japansche verzoeken tot regeling van een reeks anti-Japansche incidenten. Als gevolg daarvan werd overeengekomen het Japansche consulaat te Tsjentoe weldra te heropenen. Aanvankelijk overeenstemming weer op losse schroeven. Later echter deelde de Chineesche regee- ring mede, dat de besprekingen te Nanking moeilijk succes konden opleveren, zoolang de kwestie van Oostelijk-Soei-Yoean niet geregeld was. Tevens dreigden de Chinee sche vertegenwoordigers alle bereikte ac- coorden niet te zullen erkennen en Tsjang Tsjoen ontweek een onderhoud met den Japanschen ambassadeur, ondanks diens herhaalde verzoeken. De ambassadeur concludeerde, dat verde re besprekingen den toestand slechte nog meer konden compliceeren. Op 3 December overhandigde hij aan Tsjang Tsjoen een nota, waarin de punten waren vervat, waar op overeenstemming tusschen de onderhan delaars was bereikt, met het verzoek deze zoo spoedig mogelijk in werking te stellen Dreigende maatregelen van Japan. Zoo is de ontwikkeling van de onderhan delingen met de regeering van Nanking. De Japansche regeering, zoo besloot de zegs man, wacht thans het antwoord af op de nota van haar ambassadeur en staat tevens klaar om, indien de regeering van Nanking faalt in het nemen van doeltreffende maat regelen op de anti-Japansche beweging en indien de levens en eigendommen der Ja pansche onderdanen in China in gevaar loo pen of de rechten en belangen van Japan worden geschonden, alle maatregelen te ne men welke de toestand vereischt. NA DE VERBREKING DER ONDERHANDELINGEN TE NANKING. Gaimusho deelt mede, dat hedenmiddag een communiqué gepubliceerd zal worden ter definieering van den Japanschen toe stand met betrekking tot China na het bre ken van de onderhandelingen te Nanking". Welingelichte kringen zijn van meening, dat dit communiqué een poging zal vormen tot rechtvaardiging van de Japansche bui tenlandsche politiek, die hehftig wordt aan gevallen door het meerendeel der dagbla den, benevens door verscheidene politieke partijen, zulks in verband met de misluk king der Chineesch-Japansche onderhande lingen en der weigering van de Russische regeering het nieuwe visscherij-accoord te onderteekenen. Ondanks de op het oogenblik tegen Arita gevoerde campagne wenschen de parle mentsleden zijn aftreden niet, aangezien ziin val den val der regeering Hirota met zich zou kunnen meebrengen en daarop waar schijnlijk een militaire dictatuur zou volgen. Chineesche troepen loopen over. Gemeld wordt, dat kerntroepen van Wang-Ying, die met den Mongoolscher. leider Teh-Wang tegen de provinciale regee ring Soei-Yoean heeft gestreden, naar deze regeering zijn overgeloopen. Het betreft hier infanterie, cavallerie en artillerie, in totaal een brigade. OPSTANDIGE BEWEGING IN ABESSINIE ONDERDRUKT. Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat een opstandige beweging in Tsjertsjer thans onderdrukt is. DE NOBELPRUS. Ossietzky niet in staat prijsuitdeeling bij te wonen. Volgens een telegram van de vrouw van Ossietzky aan het Nobelprijs-comité zal Ossietszky niet in staat zijn de uitreiking van den Nobelprijs heden bij te wonen. De koning niet tegenwoordig bij het uitreiken van den Nobel-prijs voor den vrede. Heden zal officieel de Nobel-prijs voor den vrede aan de winnaars worden over handigd. In tegenstelling met het gebruik zal de koning van Noorwegen niet bij deze plechtigheid aanwezig zijn. In politieke kringen wordt verklaard, dat de regeering hiermede tot uitdrukking wil brengen, dat zij niets te maken heeft met het toekennen van den prijs. GEORGES BONNET NAAR DE VER. STATEN. Ter onderhandeling over de oorlogs schulden. Men gelooft, dat de vroegere minister van financiën, Georges Bonnet, belast is met een diplomatieke zending naar Washington. Hi1 zou er moeten onderhandelen over he vraagstuk der oorlogsschulden. Bonnet, die gister over deze aangelegen heid een bespreking heeft gehad met Delbos, was een der onderhandelaars over het schul denprobleem. VRIEND VAN WIJLEN PILSOEDSKI f, Op 66-jarigen leeftijd is gestorven de vroegere vriend en medestrijder van maarschalk Pilsoedski, Leon Wasilewski, die de eerste manister van buitenlandsche zaken was in het nieuwe Polen. BELGISCH MINISTER VAN JUSTITIE TREEDT AF. De minister van Justitie, Bovesse, zal bin nenkort aftreden en benoemd worden tot gouverneur van de provincie Namen. Jen- nissen, de liberale afgevaardigde van Luik, die evenals Bovesse Waalsche opvattingen heeft, wordt genoemd als zijn opvolger. HET PROCES TEGEN FRANKFURTER TE CHUR. Het slot van de middagzitting was giste ren gewijd aan het verdere verhoor van Frankfurter. Zijn antwoorden versterkten voortdurend den indruk, dat er geen sprake van een samenzwering ls geweest. De be schuldigde verklaarde, dat hij nooit met iemand over zijn voornemens had gesproken en alleen gehandeld heeft. Aanvankelijk had hij het plan opgevat, een aanslag op Hitier. Göring en Göbbels te plegen, maar spoedig had hij ingezien, dat hü een dergelijk voor nemen niet verwezenlijken kon. Hij vreesde bovendien, dat door een aanslag van dien aard de jodenvervolging in Duitschland nog heftiger zou worden. Het schijnt wel, dat Frankfurter den moord heeft begaan onder den invloed van een geestelijke depressie en uit haat tegen het nationaal-sbcialistipche regime in Duitschland. Hedenochtend is het proces tegen Frank furter hervat met het verhoor van den be klaagde over den moord. Hij gaf een nauw keurig verslag van den daad. Vervolgens werd een aantal stukken uit de correspon dentie van den beklaagde met zijn bloed verwanten voorgelezen, waarna de eenige getuige van den moord, de weduwe van het slachtoffer, mevrouw, Gustloff, werd gehoord. Het getuigenis van de weduwe van Gust loff bevestigde de reeds bekende feiten. Zij verklaarde o.a. dat de tefoon-gesprekken van haar man dikwijls werden gestoord, waarover haar man zich herhaaldelijk ver bolgen toonde. HU heeft evenwel nooit door de telefoon gesproken over „Saujuden", zoo als beklaagde meen te hebben gehoord. Frankfurter verklaarde, dat vooral het lezen van der „Steurmer" zUn haat tegen het nationaal-soclalisme heeft opgewekt. Hedenmiddag zal het requisitoir plaats hebben. DE INSTORTING VAN DE SCHOOL TE PORTO DEMOS. Reeds 44 slachtoffers geborgen. 44 Slachtoffers van de instorting van de school van Porto Demos zijn herkend. Het zijn meest kinderen van 9 a 10 jaar en bijna allen zUn gestikt onder het gewicht van hun kameraadjes, of van de puinen, welke op hun lagen. Men vreest, dat nog meerdere slachtoffers onder de puinen liggen. DE OVERSTROOM1NGSRAMP OP LUZON. 13.000 huizen op Philippijncn beschadigd. Het Amerikaansche Roods Kruis beeft gisteren bericht ontvangen van Manilla, dat bij de jongste overstroomingen op de Phi- lippijnen 15.000 buizen zijn beschadigd of vernield. DE ZIEKTE VAN DEN PAUS. De gezondheidstoestand van den paus blijft stationnair. De geneesheer heeft hedenochtend geen nieuwe symptomen ge constateerd. Zijns Heiligheid zal evenwel het bed niet verlaten, aangezien het weer te vochtig is. Zieke mag het bed eenige uren verlaten. Professor Arminta Milani, 's pausen lijf arts, heeft toegestaan, dat Z.H. vandaag het bed eenige uren mag verlaten, om in zijn slaapkamer aan zijn lessenaar te werken, echter alleen wanneer het weder daartoe medewerkt. AARDSCHOKKEN IN ITALIË. Gistermorgen zijn te Ancona vijf krach tige aardschokken waargenomen. Ook te Macerata zijn de schokken gevoeld Men weet nog niet of schade aangericht en slachtoffers te betreuren zijn. UITSPRAAK IN COMMUNISTEN PROCES TE SOFIA. De rechtbank van Starwstara Zagora heeft uitspraak gedaan in het proces tegen veertig leden van een communistische organisatie, die er van beschuldigd werden, verscheidene gendarmes te hebben vermoord. Vijf be klaagden werden ter dood veroordeeld, vier tot levenslange gevangenis en de overigen tot gevangenisstraffen tusschen 3 en 15 jaar. Schotsche zuinigheid: 7 ,Nfen!na riJPer overleg geloof ik niet, dat we dit jaar nieuw «at zjuïï ÏS' »k terug DE haclio %udt Jftaandajanmd Ik Qeomh* asVPlJI DE BEWAPENING VAN RUSLAND. Opleiding en gros van vliegtuig, bestuurders. De tot de jeugd gerichte oproep om bin nen den kortzt mogelijken tijd 150.000 nieuwe vliegtuigebestuurders op te leiden, zonder dat dezen daarvoor hun degelijk- schen arbeid in den steek laten, is overal met geestdrift ontvangen. In 1935 hebben de Bond van communistische jeugd en de Ossoviachim in de Aeroclubs 8500 bestuur ders opgeleid, welk aantal dit jaar ls ge stegen tot 9.000, terwUl in 1937 het aentel gediplomeerde politen dat ven 1988 weer vele malen zal overtreffen. Daartoe zullen overal nieuwe aeroclube worden cpgerieht. Nederland tot Indtf Dinsdagavond werd een aanvang ge maakt met de serie lndië-avonden die dt hr. C. ten Bruggencathier aai geven. Dezen eersten avond voerde hü het woord en de andere avonden zullan andere sprekers de belangstelling voor het onmetelijk groote r\jk orwekken. Trots hat ongunstige weer was de kleine tooneelxaal geheel beset Ds, Bloemhoff opende en zeide dat hij namens het comité van aanbeveling zou spreken Hoofdzaak is de belangstelling voor onze overzeesehe gewesten. Dat schoont en rf/ke bezit kan onze belangstelling wekken. De heer ten Bruggencate, die jaren aaneen in Indië heeft vertoeft, zal zonder twijfel uw belangstelling wekteen, helungslel'tag door de beelden die hij u zal vertoonen, belang stelling door ttjn toelichting. Daarna was het oogenblik van de licht beelden aangebroken, althans dat meenden we, doch de heer ten Bruggecate praatte zoolang dat het reeds over 9 uur was toen we, doch de heer ten Bruggencate praatte een gezellig prater zijn en sijn woord met humor kunnen kruiden, men komt hoofd zakelijk voor de lichtbeelden. Ook de toe lichting bü de beelden was wel wat uit voerig. Deze gaven ons een kijkje in htt enorme gebied. Men maakt kennis met de zeden en gewoonten der inlanders, hun pri mitieven won in «bouw en geringe eischen. Er is althans op bepaalde gedeelten geen werkloosheid, want men werkt er niet! Naast weelde de bitterste armoede, doch de inlander beseft het niet. omdat hij san woning, kleeding en voedsel geen eiachen stelt. V.A.R.A.-verjsderlng. In de Maandagavond gehouden verga dering zette de voorzitter het doel van den avond uiteen, ni. een nuttige en leerzame avond te houden ter versterking van de Vara. De propagandist de heer F. A. Hofl memoreerde het werk van den omroep, welke in 11 jaar dat hü bestaat, steeds gegroeid is. Op cultureel gebied en voor ontspanning heeft hü veel werk verricht Programma's en sprekers kosten zeer veeL Met een opwekking om lid te worden be sloot spr. zijn rede. Daarna was het woord aan den Vara-kok, den heer P. J. Kers Jr„ die op zeer onder houdende wijze zün recepten met de aan wezige dames besprak. De dames hebben een genoeglijken avond gehad, wat bleek uit het applaus. opheffing- De Parochiale Spaarkas, welke eenige jaren heeft bestaan, zal met ingang van 1 Januari 1937 worden opgeheven. De tijds omstandigheden zullen aan de opheffing niet vreemd zijn. De 14-daagsche gesloten. Maandagvond werd in het lokaal van den heer Zeeman de z.g. 14-daagsche van de Middenstandsvereeniging te Winkel te~ sloten. De belangstelling van de züde van publiek was zoo groot, dat ook het lokaa van den heer Fgnheer tjokvol was, w**1 door middel van een luidspreker-mstallaü* het gebeuren in het andere lokaal was volgen. De heer van Zoonen, voorzitter van vereenigng, opende de büeenkomst om P"* cies 8 uur en heette alle aanwezigen w kom, waarna werd overgegaan tot het m* loten van bonnen, welke bü de aao®e^-p winkeliers ingewisseld konden wow^ voor levensmiddelen e.d. Tenslotte wef«*£ onder de aanwezigen nog een 80-tal prijsjes verloot. De avond werd met gezellig bal besloten. Het nut v«n Kali- Maandagavond werd in het lokaal den heer Laan door den heer Balk uit sterdam een lezing gehouden over het van het gebruiken van kali in l®n®" tuinbouwbedrijven. ^.jj. De heer Balk zette op een duidrliJKe ze het nut van het gebruik van uiteen en er werden een aantal filman VfjJ toond, welke aandachtig werden gDVW»*

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6