GRIEP? AKKERTJES Het groene oog van Baa-AS. Jierk d School ^Binnenland. JUchtztaken Het verkeersvraagstuk en de defensie in bespreking. Zoo'n zwaar gevoel in Uw hoofd Voelt Ge U loom, als lamgeslagen? Ondertrouw van Prins en Prinses. Branden. Brand in kerk te Venlo. PARLEMENT Deelneming met de „Lijster"-ramp. WIJ MOETEN WEERBAAR ZIJN. Dat i* dikwijls het begin van griep, maar soover behoeft het niet te komen. Neemt dadelijk één of twee "AKKERTJES" en in negen van de tien gevallen wordt de griep-aanval in de kiem gesmoord I "AKKERTJES" zijn echte griep-bestrijderi I De geneeskrachtige stoffen, waaruit zij zijn samengesteld maken de griepbacillen on schadelijk en werken koorts-verdrijvend. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun zeer snelle pijnstillende werking bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpiin,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept vor Apotheker Dumont AKKER.CACHET9 KERKELIJKE VERKIEZING IN HEILOO. Tot ouderling te Heiloo is herkozen de heer B. Strooker en tot diaken de heer D. de Jager. politie bleef de autobestuurder tot nog toe onbekend. Thans heeft de Oosterbeeksche politie een veetransporteur uit Randwijk, J.M.C. ge- heeten, opgespoord, wiens auto overeen komst met het signalement, dat getuigen van de bewuste auto gaven en die in den ochtend van den 18den November via Oosterbeek en Arnhem naar de veemarkt in den Bosch is gereden C. verklaart van een aanrijding niet be merkt te hebben. Op de auto zijn ter hoogte van het rywielstuur van K. echter eenige krassen gevonden. De auto is voor nader onderzoek in beslag genomen. hun het HET TELEFOONVERKEER IN AMSTERDAM. Een afzonderlijke „Telex-centrale". Naar wij vernemen, zai de gemeente telefoon te Amsterdam op 19 December a.s. een afzonderlijke Telex-centrale in bedrijf stellen. Tot dusver werden de telex-aansluitingen tot stand gebracht via de gewone telefoon aansluitingen. Deze verbindingen waren, vooral bij plaatselijk verkeer, vaak onder hevig aan storingen. Bij den bouw van de afzonderlijke centrale voor de telex-verbin dingen zijn bijzondere voorzorgen getroffen om een zooveel mogelijk storingvrij telex- verkeer te verzekeren. Alle te Amsterdam in gebruik zijnde te- lex-installsties zullen op 19 december op de telex-centrale worden aangesloten. Deze aansluitingen zullen dan niet meer gebruikt kunnen worden voor gewone telefoonaan sluitingen. De aangeslotenen, op de telex centrale zullen zelf hun verbindingen met elkaar tot stand brengen en wel door het kiezen van drie cijfers inplaats van vijf, zooals bij ge wone telefoon-aansluitingen. Ook voor interlocaal en internationaal verkeer zijn afzonderlijke nummers op de telex-centrale aangegeven. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. De werknemers handhaven standpunt. De samenwerkende organisaties in visscherijbedrijf te IJmuiden, de Centrale bond van transportarbeiders, de Ned. bond van chr. fabrieks- en transportarbeiders, de Ned. r.k. bond van transportarbeiders Sint Bonifacius en de Bond van oud-ka tholieke fabrieks- en transportarbeiders, heeft de Vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden, naar aanleiding van de weigering van de ree ders in de voorstellen, door genoemde organisaties gedaan, te treden bericht, dat het uitgesloten is dat de arbeiders bereid zullen zijn den besturen opdracht te geven tot het aangaan van nieuwe overeenkom sten, die niet meer zouden inhouden dan handhaving van de thans geldende loon- en arbeidsvoorwaarden. De organisaties zijn bereid tot bespre kingen. PRINS BERNHARP OP JACHT. Enthousiaste ontvangst op Schiermonnikoog. Z. D. H. prins Bernhard heeft gisteren deelgenomen aan een jachtpartij op het eiland Schiermonnikoog. De prins werd overal door de bevolking hartelijk toege juicht. De jacht heeft een buit van 240 hazen opgeleverd. Met een extra-boot was een gezelschap Groningers naar het eiland gekomen, na mens wie de heer D J. Rodenberg na afloop der jachtpartij den prins een Groninger koek aanbood. Voor4 overhandigde de heer S van der Werff den hoogen gast, namens de plaatselijke vereeniging voor vreemdelin gen verkeer, een taart, waarop de vuurtoren van Schiermonnikoog prijkte, alsmede een zilveren taartenschep. temonnaie met het geld geborgen was, ge heel gescheurd te zijn, en het geld verdwe nen. Op aanraden van den vader is de zoon denzelfden weg terug te gaan om na niet ge vonden te hebben aangifte bij de politie te doen. Deze vond de zaak wel wat vreemd daar de jongeman verklaarde nergens ge weest te zijn en niemand te hebben gespro ken. Na een scherp verhoor ging de politie tenslotte over tot foiiilleering van den pleeg zoon en tenslotte kwam de portemonnaie met het geld uit een der binnenzakken van zijn jekker te voorschijn. De jongen ver klaarde schulden te hebben en had met het geld deze willen betalen. STAATSRAAD RAMBONNET. De dokter hééft den hoofdverkenner Staatsraad J. J. Rambonnet toegestaan, zijn werkzaamheden als lid van den raad van State te hervatten. De heer Rambonnet heeft aan den vice-president hiervan mede- deeling gedaan. HET PRINSELIJK HUWELIJK. Radio-uitzending van de plechtig heden. Naar het Hbld. verneemt heeft de Koningin toestemming verleend tot de plaatsing van een microfoon in de trouwzaal en in de kerk bij de voltrek king van het huwelijk van Prinses Ju- liana en Prins Bernard op 7 Januari, zoodat men overal in ons land en in de overzeesche gewesten in staat zal zijn, via den radio-omroep de plechtigheden te volgen. DE DOODELIJKE AANRIJDING BIJ ARNHEM. Autobestuurder opgespoord. De Oosterbeeksche politie is er in ge slaagd, den bestuurder van de auto te vin den, die in den vroegen ochtend van 18 November j.1. op den Utrechtschenstraat- weg tusschen Arnhem en Oosterbeek den postbode P. van Kuilenburg uit Oosterbeek die daar per rijwiel reed, heeft aangereden, tengevolge waarvan K. nog denzelfaen dag overleed. Van K. werd te omstreeks vijf uur in den ochtend gevonden, bewusteloos liggende op het rijwielpad. Zijn rijwiel lag in de nabij heid. Ondank de oproepen en nasporingen der ROOFMOORD OP NEDERLANDER? Lijk van chauffeur opgehaald. Tusschen Wildert en Calmphout (bij Ant werpen) heeft men gisteren het lijk opge haald van den Nederlandschen vracht- autobestuurder Comelis Maas uit Wouw. Het is vrijwel zeker, dat de man het slacht offer van roofmoord Is geworden. Men heeft hem het laatst Woensdagavond omstreeks 11 uur te Esschen gezien, hij was toen met een lading op weg naar Mechelen. Het lijk vertoont schotwonden aan de rechterzijde. De auto heeft men te Deurne bij Antwerpen teruggevonden, het voertuig was niet be schadigd, doch "edig. Het parket te Antwerpen heeft een onder zoek ingeleid. Omtrent de vondst van het lijk in België van den Nederlander Cornelis Maas uit Wouw, vernemen wij nader, dat het slachtoffer hooihandelaar van beroep was. Tevens hield hij te Wouw een café. Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. De man had met zijn vrachtauto een lading hooi naar Meche len vervoerd en moet op de terugrei» zijn overvallen Waarschijnlijk had hij eén bedrag van in"eveer 1500 Belgische francs bij zich. Het lijk werd in een langs de weg loopende sloot gevon den en zou ook messteken vertoonen. De Belgische rendarmerie heeft een onderzoek 'ng°stcld. DE VERLOREN PORTEMONNAIE. En de ongeloovige politie. Een schipper, die met zijn boot in de ha ven te Naarden lag. had voor de gemeente Laren steenen vervoerd. Hij liet zijn 23- jarigen pleegzoon het geld, een bedrag van ƒ62 ylt halen bij den Larenschen gemeente ontvanger. Toen de jongeman terug kwam en zijn pleegvader het geld wilde overhan digen, bleek zijn achterzak, waarin de por- Men slaagde er in een twaalftal koeien te redden, doch tien andere runderen en twee paarden kwamen in de vlammen om. Behalve de schuur en de stal brandde het woonhuis tot den grond toe af. De in boedel ging geheel verloren. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch werd bij het blusschingwerk sterk gehinderd door het ontbreken van vol doende water in de nabijheid van de boer derij. Zy kon slechts water betrekken uit een langs de boerderij loopend slootje. BOERDERIJBRAND. Gistermiddag is de kapitale boerderij van den heer S. Botter te Birstum (Fr.) door tot nog toe onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Slechts een klein gedeelte van het vee kon nog gered worden. De voorraad graan enz., dat zich in de schuur bevond, benevens de geheele inboedel, werd een prooi der vlammen. Tien koeien en twee paarden kwamen in de vlammen om. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. 31. Toen men het vuur met vereende krachten had geblust, vervolgde de zeeofficier zijn verhaal. De groene sma ragd het Groene Oog van Baa-al, was vroeger het eigendom geweest van een der oudste koningen van Egypte, Amenotep. 32. Deze Amenotep had een soort goo chelaar in dienst, die allerlei bijzondere kunstjes kende. Deze maakte een papje gereedhet papje werd aangestoken en de steen in de gloed geworpen. Iedereen dacht dat de goochelaar kunstjes ver kocht. Hoe dat in de Residentie bekend gemaakt zal worden. Zoodra op den 19den December a.s. het hooge bruidspaar ten Stadhuize in de Resi dentie in ondertrouw zal zijn opgenomen, zullen van het Kerkplein een zestal herau ten, ieder vergezeld van twee bazuinblazers, langs verschillende wegen zich door de ge meente begeven om den volke van de heug lijke tijding kond te doen. Inmiddels zal in de Amaliastraat een groep opgesteld zyn, welke, zoodra het bruidspaar in het paleis Noordeinde zal zijn terug gekeerd, als blijde opening van de fleurige reeks van feesten, welke door het comité voor de luisterrijke viering zullen worden gegeven, een „vaandelgroet" te brengen. Van de bij het comité aangesloten vereen! gingen en dit zijn vrijwel alle Haagsche vereenigingen zal een afvaardiging, be staande uit een vaandeldrager vergezeld van hoogstens 2 personen, in de gelegenheid worden gesteld, H K. H. prinses Juliana en Z. D. H. prins Bernhard als het hooge bruidspaar te begroeten. De vaandels der aangesloten vereenigin gen zullen in een kleurrijke omlijsting op het voorplein van het paleis worden opge steld, te midden waatvan een zangkoor van ongeveer 450 kindaren, vertegenwoordigen de alle Haagsche scholen, eenige liederen ten gehoore zal brengen. De zang zal worden begeleid door een klein orkest van werklooze musici. Het geheel van schitterende vaandels en kleurige vlaggen zal het hooge bruidspaar, onder de tonen van het aloude Wilhelmus, begroeten. Prinses Juliana en prins Bernhard zullen dus op dez^ wijze gehuldigd worden na mens het H agsche vereer.igingsleven en namens alle Haagsche schoolkinderen. Na afloop van den vaandelgroet zal, ten einde de burgerij het fraaie schouwspel van kleuren en tinten mede te laten genie ten, een korte wandeling gemaakt worden, waarvan de weg nog nader zal worden be kend gemaakt. Het comité meent, dat deze eerste open bare huldiging een karakteristiek begin za' uitmaken van den blijden bruidstijd, welke komende is. Met nadruk zij nog vermeld, ^at de vaan deldrager ten ho gste door 2 per sonen mag worden vergezeld. Sacristie uitgebrand Vanmorgen te omstreeks half zeven ontdekte de koster van de r.k. kerk van O. L. Vrouwe nbevlekte Ontvangenis te Venlo, gelegen buiten de Roermond- sche poort te Venlo, dat er brand was ontstaan in de -acristie, welke aan den rechterkant van de kerk is aange bouwd. Hij waa-schuwde onmiddellijk de brandweer die met groot materiaal uitrukte. Door snel ingrijpen wist zij uitbreiding van den brand te voor komen. Niet voorkomen kon echter worden, dat re sacristie met alle daarin aanwezige mi skieeren en kerkgewaden totaal uitbrandde. De miskelken en andere heilige vaten waren veilig opgeborgen in een brand kast. Deze stonweliswaar in de sacristi°. c' eeft van het vuur niets te lijden ehad. Na ongeveer een uur blusschen, had de brandweer het vuur zoover onder <te knie, dat voor uitbreiding niet meer ge vreesd behoefde te worden. KAPITALE BOERDERIJ AFGE BRAND. Twee paarden en tien runderen in de vlammen omgekomen. Gistermiddag is te Nes, in de gemeente Utingeradeel (Fr.) de kapitale boerderij, bewoond door den veehouder S. Bottema, totaal door brand vernield. Terwijl de bewoners het middagmaal gebruikten, sloegen opeens vlammen uit de geheel met hooi gevulde schuur. Met groote snelheid greep het vuur, dat in den grooten voorraad hooi gretig voed sel vond, om zich heen, zoodra weldra de stal, waar het vee was ondergebracht werd aangetast. DE SCHATKIST OPGELICHT. Grossier V. staat terecht. Ruim zes jaar geleden, in den zomer van 1930 brandde te Lisse een suikerpakhuis van den thans 66-jarigen grossier V. af, waarbij een partij suiker verloring ging. Eenigen tijd na den brand vernam V. dat de voor deze suiker betaalde accijns door de schat kist gerestitueerd zou worden. Hij zond toen aan den ontvanger een op gaaf, volgens welke op den dag van den brand 5000 K.G. suiker in het pakhuis op geslagen zou zijn geweest. De accijns welke hij hiervoor betaald had, ontving hij terug. Eenigen tijd geleden ontving de politie een brief van den vroegeren boekhouder van V. (die wegens een verduistering was ontslagen) waarin deze mededeelde, dat V' zich aan oplichting had schuldig gemaakt, aangezien de opgaaf van de verbrande partij suiker veel te hoog was geweest. De staat zou daardoor voor een niet onbelang rijk bedrag benadeeld zijn geworden. Het onderzoek van de politie wees inder daad uit, dat vlak voor den brand een par ty suiker aan een winkeliersvereniging te Hoofddorp was afgeleverd. Het boek, waarin deze verkoop genoteerd was, bleek verdwenen te zijn. V. stond gisteren voor de Ilaarlemsche rechtbank terecht. Hem was oplichting ten laste gelegd. In deze zaak werden niet min der dan twee-en-twintig getuigen gehooid, waarvan de meesten verklaringen aflegden over den verkoop van de groote party sui ker aan de Hoofddorpsche winkeliersver- eeniging. De belangrijkste getuige was de gewezen boekhouder, die de zaak aan te licht had gebracht. Hy verklaarde, dat hem, toen hy nog m dienst bij verdachte was, een aandeel in de zaak beloofd was. Nadat hij een verduiste ring had gepleegd, werd hij echter ontsla gen. In 1934 verkeerde hy in moeilijke fi nancieels omstandigheden en verzocht hy verd. weer in dienst te mogen komen. Op dit verzoek ontving hij echter geen antwoord. Hij schreef toen een brief, waarin hij onmiddellijk uitbetaling van f 2000 eischte, daar hij anders eenige onthullingen over den brand zou doen. Toen ook hierna een antwoord uitbleef, is hij naar de politie gegaan. Ook verklaarde hij, dat verd. voor de verzekering een valsche balans had opge maakt, waarop als waarde van de aanwe zige goederen 73.000 stond aangegeven, hoewel de werkelijke waarde 53.000 was. Verdachte ontkende. De officier van justitie, mr. W. M. Paar- dekooper Overman, achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte, rekening houdend met den leeftijd van verd. een jaar ge vangenisstraf. Mr. W. de Rijke pleitte vrijspraak, subs. clementie. De rechtbank zal op 24 December uit spraak doen. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. De uitslag van de verkooping van de behuizing en landerijen van C. de Wit, ten overstaan van Notaris M. C. Roos, gehouden op Woensdag 9 Dec. in het café v. d.'heer Bouwstra te St. Pancr., was als volgt: Huis en erf 1330, kooper Jb. Ruijs; De Kleiakker 12 snees 35 per snees, kooper Jb. Ruijs; Twee akkers bouwland aan de Staalsloot, 12 snees 35 per snees, 11 snees 50 per snees, kooper W. Keizer; Een akker bouwland aan de Achtervaart 13 snees 41 per snees, koo per C. Kloosterboer Pz.; In de Daalmeer perceel 2 81, perc. 3 25 p. s., perc. 4/27 p. s., perc. 5 25 p. s., perc. 6 25 p. s., perc. 7 28 p. s., perc. 8 26 p. s.( perc. 9/25 p s., perc. 10 26 p. s., perc. 11 27 p. s. Al deze perceelen tesamen groot 56 snees gemijnd door C. Kloosterboer Pz. Bij de afdeeling „Luchtvaart" van het Verkeersfonds heeft de eerste spreker, de heer Bongaerts (r.k.) de gelegenheid aan gegrepen om het leedwezen der Kamer uit te spreken naar aanleiding van het 't K. L. M.-vliegtuig „Lijster" bij Croydon over komen ongeluk. Hij voegde zyn deelne ming er aan toe met de nabestaanden der slachtoffers en sprak de beste wenschen voor het herstel der gewonden uit. Hij hoopte, dat het vertrouwen in de K. L. M. door dit ongeluk niet zou worden geschokt en dat deze maatschappij zich zou blijven ontwikkelen. Bij deze woorden sloten de heer van Braambeek (s.d.), er., later, de minister va Waterstaat zich aan. Ook jhr. van Lidth de Jeugde hoopte dat dit ongeluk de reputatie van de K. L. M. niet zou scnaden. Nu we het toch over deze afdeeling der begrooting nebben, zullen we tegelijk de beschouwingen daarover afdoen. De heeren Bo gaerts, Ebels (v.d.) en van der Putt (r.k.) hadden 't over de bin- nenlandsche vliegvelden en speciaal over die in de provincie. Die verkeeren h. i. niet altijd in voldoenden bruikbaren staat en behoefden in dat opzicht verbetering; desnoods, moest volgens den heer Ebels, daarvoor maar het subsidie aan de K. L. M. worden verhoogd. De heer Bongaerts deed een goed woord voor den aanleg van een vliegveld in Zuid-Limburg, dat z. i. een prachtige aan sluiting op de lijnen naar Zuid- en Z.O.- Europa zou kunnen g.ven. De minister temperde deze hoopvolle verwachtingen eenigszins met de opmer king, dat het bezit van vliegvelden nog niet beteekent het heiben van vaste luchtlijnen. Haamstede, Eelde, Vlissingen en Twente kunnen daarvan meespreken. De exp.oitatie-uitkomsten van de binnen- landsche lynen zijn voor de K. L. M. niet schitterend, zoodat zij er weinig voor voelt het geheele jaar door deze zomerlijnen ,e bevliegen. Een groot deel van Tiet subsidie gaat al aan het in orde houden van de vliegvelden heen, dus kon men eigenlijk ook niet meer verwachten. Aldus was de zin va.i 's ministers betoog. De heer van Braambeek (s.d.) bracht in verband met het recente vliegtuigongeluk de veiligheid van het luchtverkeer en het werk van de commissie-Kooien ter sprake. Hij achtte verscherping van het Rijkstoe- zicht op de luchtvaart en een nauwkeurige regeling van de dienst- en rusttijden van het vliegend personeel noodig. Hij formu leerde nog een aantal wenschen, waarop de minister niet aanstonds onvoorbereid een antwoord kon geven. Wel was hy in staat te vertellen, dat een aantal regelin gen aanbevelingen van de commissie- Kooien waarvoor geen wettelijke maat regelen noodig waren, reeds in werking waren gesteld, bijv. ten aanzien van bij zondere vluchten, waaraan extra-risico's verbonden zijn. Waterwegen. Nu keeren we terug naar de vooraf gaande? afdeelingen der Verkeersfondsbe- grooting. De minister moest nog antwoorden op de opmerkingen bij de afdeeling „Water wegen." Hij bevestigde de opvatting van den heer Bongaerts, dat de inkomsten en uitgaven Voor de kanalen enz. elkaar vrij wel dekken, zoodat de opvatting van en kele leden, als zouden de scheepvaartrech ten te hoog zijn, in het algemeen niet juist is. In t Noorden van 't land (in Drente en Groningen) zyn ze inderdaad aan den hocgen kant, hetgeen de aandacht van den minister heeft. Hy zal zooveel moge lijk nr.et de wenschen der belanghebbende schippersorganisaties en Kamers van Koophandel ïekening houden. Voor een algemeene vaartbelasting gevoelde hy niets. Of het kanaal voor Groningen naar Friesland bij Stavoren of Lemmer in het IJselmeer zal uitkomen, is nog in onder zoek. In verband met eischen.van Defensie moet de z.g. drempel voor de buitenhaven van Scheveningen blijven bestaan, dus kon die haven daar niet worden uitgediept. Bij de afdeeling „Landwegen" verna men we juichkreten van de leden, die zich verheugden over de beloofde intensievere verbetering van de tertiaire wegen en de uitbreiding van den bruggenbouw, ten aanzien waarvan een verkeersbrug b<j Deventer, in plaats van de schipbrug, een algemeene wensch scheen. Ook was er aandrang om aan handenarbeid meer plaats te geven bij den wegenbouw met het oog op de werkverruiming; de aan leg van meer klinker- dan betonwegen kan dit doel eveneens dienen. We kunnen niet alle wenschen en wonschjes opsommen meestal van lo cale beteekenis doch stippen alleen nog aan, dat op spoed werd aangedrongen met den opbouw van den autoweg den Haag- Gouda-Utrecht. De minister die juist snellere uit voering van de wegenplannen wil bevor deren vond het verwijt van een tragen gang van zaken bij laatstgenoemden weg niet zoo heel prettig, maar hij vatte het gemoedelijk op. Het is niet zoo eenvoudig als de heeren 't allemaal voorstellen. Aan wegaanleg gaat een langdurige technische er. administratieve voorbereiding vooraf. De mimstei hoopte dat de weg van den Haag naar Utrecht (en ook die van den Haag naar A'dam) nu snel zou opschieten. Aanleg van wegen in het Noorden zal zoo veel mogelijk worden bevorderd. Over den plaats van de brug bij Deventer was nog geen beslissing gevallen; Is die er dan kan ook spoedig met het werk worden begon nen. Moties-Wijnkoop verworpen. In den aanvang der vergadering werd nog een restantje voor de afdeeling Spoor wegen afgedaan, nl. de stemming over de mo'ies van den heer Wijnkoop (c.p.) be treffende de invoering van den achturigen

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7