AAH Dr. Colijn verdedigt de deferisiebegrooting. :S;I.M.A.V.I. 'CELUKWEHSCH 8 PARLEMENT 83 millioen meer dan in 1935. HEDEN EINDSTEMMING. U STUURT TOCH OOK EEN iBmitentand Hevige vechtpartij in Amsterdam ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 16 DECEMBER 93fi %uUopcoQcamm "o00000f 0 Amsterdam geen wereldtentoonstelling. (Van onzen parlementairen medewerker.) Er ging gisteren nog een heel stuk debat over de defensievraagstukken aan het ant woord van minister Colijn vooraf. Den heelen middag en nog een aanmerkelijk deel van den avond is er mee heengegaan. Den tweeden anti-revolutionnairen spreker, oud-minister van Dijk, hebben we eerst ge had. Hij begon met de behandeling van een paar kleine punten, o.a. de toekomstige posi tie van de marechaussee, wanneer de reor ganisatie van de Rijkspolitie wordt doorge voerd. Hij bezwoer den minister er op toe te zien, dat dit korps zijn militaire karakter zou behouden en dat het niet „op een ge geven moment aan het beheer van het departement van defensie zou worden ont futseld". Na een schets van de wording van de Dienstplichtwet in haar huidigen vorm on der den invloed van een inzinking van de weerbaarheidsgedachte ten onzent na de oorlogsjaren, tengevolge waarvan die wet groote leemten vertoont, kwam de heer van Dijk tot de voorstellen van de regeering, die onder den druk der zich steeds verscher pende internationale verhoudingen zijn ont staan, en reeds in het Defensiefonds een voorlooper hebben gehad. We kunnen z.i. niet ontkomen aan uitbreiding van het con tingent en verlenging van den eersten oefentijd. Dat daarmede een versterking van de grensbewaking mogelijk wordt, juichte hij toe. In tegenstelling met de libe ralen achtte hij de gemoderniseerde krui sers „Java" en „Sumatra" alleszins bruik bare schepen. Het speet hem alleen, dat de minister zijn standpunt ten aanzien van de kruisers nog niet had bepaald; hij zou het bedenkelijk vinden als dit krachtelement uit onze zeegaande vloot zou verdwijnen. Hij was eveneens een voorstander van zee- vliegtuigen als instrumenten die deel uit maken van de vloot. De minister wil er voorloopig 60 aanschaffen, maar deze afge vaardigde pleitte voor 12 meer, zooals in het oorspronkelijke bouwplan was voorgesteld. De heer van Dijk betreurde het, dat het vlootplan-1930 voor de zeemacht hier te lande niet integraal wordt uitgevoerd. Wan neer we ons moeten beperken tot de ver dediging van de mijnversperringen, is elk actief optreden van de vloot onmogelijk. De mededeelingen van den minister over de personeelsvoorziening kwamen hem vol doende voor. Tenslotte hield de heer van Dijk den sociaal-democraten voor, dat zij, de realiteit der feiten beseffend, de daaruit voort vloeiende consekwenties niet aandurven. Inconsekwent is 't Z.L, als zij vóór de ver sterking van de weermacht in Indië (met 2 torpedojagers en 4 onderzeebooten en de vliegtuigen) stemmen, doch tegen de defen sie hier, die met de Indische samenhangt. De heer K. ter Laan (s.d.) behandelde diverse personeelaangelegenheden. Zoo be pleitte hij betere bevorderingskansen voor de onderofficieren, aanstelling in vasten dienst, na een zeker aantal jaren, van ar beidscontractanten, die in militaire inrich tingen werken. Dergelijke militaire inrichtingen, zooals bijv. de luchtvaartafdeeling, die eigenlijk bedrijven zijn, moeten z.i. veel meer met burgerwerklieden werken; dat zal ook aan de uitvoering van den militairen dienst ten goede komen. De heer Wijnkoop (c.p.) hield een betoog, dat heelemaal er op ingesteld was om de noodzakelijkheid van de bewapening tegen „het tot den oorlog drijvende fascisme" aan te toonen, doch waaraan de conclusie ontbrak. Hij wenschte geen ontwapende democratie. „Een democratisch leger moet de belangen van het volk dienen", riep hij uit. De com munisten zijn voor collectieve veiligheid, doch niet als een phrase, maar met een be paald doel, namelijk door zóó'n macht tegen over de oorlogsdrijvers te stellen, dat de vrede niet doorbroken wordt! En als we vrede wilden hebben, moesten we beginnen met de N.S.B. zooveel mogelijk neer te slaan, omdat zij hier de voorhoede wil vor men van een vreemde mogendheid Tegen deze uitlating kwamen protesten los van de heeren Duys (partijloos) en Wester man (id.). Eerstgenoemde vroeg den voorzitter, of hij dit maar toe liet, waarop mr. Aalberse scherp antwoordde; „Laat u de handhaving van de orde maar aan mij over!" Vervolgens betoogde de heer Wijnkoop, dat er achter het Japansch-Duitsche ver drag een militaire overeenkomst stak en uit hoofde van het vergroote gevaar voor Indië moest de volksmassa daar militair weerbaar worden gemaaktt. De heer Wijnkoop deelde echter niet mee, dat zijn fractie nu vóór de defensiebegroo- ting en de Indische voorstellen zou stemmen. Doch deze voor onze communisten reeds op merkelijke zwenking ten aanzien van de kwestie der landsverdediging, was voor den orthodoxen Lenin-revolutionnair Sneevliet een kolfje naar zijn hand. Hij hield een van zijn standpunt be schouwend zeer knappe rede tegen wat hij den geest van verwording van de be ginselen der revolutie noemde, gelijk hij deze bij de soc.-democraten en de commu nisten constateerde. Hij wensthte aan den beginselen trouw te blijven en geen geld toe te staan voor de weermacht, die in han den van de bourgeoisie is. Scherp was voor al zijn, bestrijding van de communisten. Hij stelde een verkiezingsplaat van hen aan de kaak getiteld „Nederland onafhankelijk, welvarend, vrij", o.m. opmerkend dat de kleuren van die plaat hem deden denken aan een Blue Band-reclame, waarop de Ka- mar in lachen uitbarstte. De conclusie, welke de heer Wijnkoop niet trok, weigerde zijn partijgenoot Roestam Effendi te trekken, die 's avonds aan 't woord kwam. Deze zeide, dat zijn fractie tegen de Defensiebegrooting zou stemmen, zoolang Nederland niet den geheelen defen- sielast van Indië op zich neemt. Te voren was hij krachtig opgekomen voor de oprichting van een militie-leger io Indië, tot welker onderdeelen alle Indone siërs toegang moesten hebben. Hij achtte een sterk, weerbaar democratisch Indië noo- dig, zoo sterk, dat aan eiken fascistischen staat (i.c. Japan) de lust in een „expansief avontuur" wordt ontnomen. De heer van Poll (r.k.) verheugde zich over de gewijzigde houding van de sociaal democraten, doch zeide, dat de katholieken geen vertrouwen kunnen hebben in een van God los geslagen wereld, d>e den grond slag mist voor godsdienst en zedewet; de sociaal-democraten hebben te veel vertrou wen in uiterlijke verschijnselen gehad. De heer van Poll betoogde overigens, dat men de preventieve kracht van de vloot in Indië niet te laag mag schatten. Wanneer het vlootplan is uitgevoerd, hebben we na Engeland het grootste eskader in den Indi- schen Archipel. De heer Arts (k.d.p.) zeide, dat in zijn par tij eveneens verschillende vragen met betrek king tot de defensie zijn gerezen. Hij was echter tegen de plannen tot versterking van het contingent en verlenging van den eersten oefentijd. Hij kon „vooralsnog" nog niet voor de Defensiebegrooting stemmen. De heer van Kempen (v.b.) nam de In dische defensie nog eens door, daarbij aan dringend op versterking van het aantal zee vliegtuigen en verlegging van het zwaarte punt van de verdediging naar de vloot. In de avondvergadering die onder lei ding van den heer Vliegen stond gingen de heeren Amelink (a.r.) en Krol (c.h.) op principieele gronden den heer van Houten te lijf, die aan de eenzijdige nationale ont wapening blijft vasthouden en een politie- legertje voldoende acht. Met een beroep op Calvün, Groen van Prinsterer en prof. Bavinck toonde de heer Amelink aan, dat een verdedigingsoorlog geoorloofd en zelfs plicht is. De heer Weitkamp (c.h.) tenslotte vroeg aandacht voor de economische oorlogsvoor bereiding en in 't bijzonder voor tijdige maatregelen met het oog op de voedselvoor ziening. Rede van dr. Colijn. 't Was ruim negen uur, toen de minister van defensie a.i., dr. H. Colijn, aan 't woord kwam voor volle Kamertribunes. Hij behandelde eerst enkele afzonderlijke punten. De marechaussee zal haar militaire karakter blijven behouden, al zal wat plaat sing, indeeling en opleiding betreft justitie méér te vertellen krijgen. Het verbod van N.S.B.-lectuur in kazernes is onvermijdelijk voor een regeering, die wil, dat het gezag geëerbiedigd wordt in de eerste plaats door hen die geroepen zijn dit gezag te handhaven. Er kan geen sprake van zijn, dat de ver bodsbepalingen voor de S.D.A.P. ook van toepassing zullen zijn voor de capitulanten. Het is een kwestie van recht, die men niet op slinksche wijze mag omzeilen. Derhalve kunnen ook menschen uit socialistischen kring capitulant worden. De minister achtte de benoeming tot opperbevelhebber niet bevredigend, 't Beste leek hem te sturen in de richting, dat de chef van den generalen staf op den duur opperbevelhebber wordt. De minister heeft vervolgens zijn begroo ting en zijn plannen tot versterking van de weermacht, leger en vloot, hier en in Indië verdedigd. Hij wees erop, dat in twee jaren tijds voor beide gebiedsdeelen 83 millioen méér dan in 1935 werd beschikbaar gesteld En dat is nog maar een eerste stap! Twee van onze gebiedsdeelen liggen in de zónes van het ergste gevaar. Onze macht moet daar preventief zijn en hulp van an deren waardit maken. Daarop mogen wij rekenen, als wij in staat zijn gebleken den eersten aanval te weerstaan. De omstandigheden dwingen ons tot offers, doch dat wil niet zeggen, dat wy alles bij de militaire eischen mogen achter stellen. Met de financiën moet terdege rekening worden gehouden. Het advies van den heer Wendelaar: Geld moet er komen, was wel heel erg eenvou dig. Hoeveel en waarvandaan? zijn de vra gen, die zich onmiddellijk voordoen. Binnen het financieel mogelijke moeten de plannen blijven. Het schema-Deckers is voor de vloot grootendeels gevolgd. Dit plan met de bemanning zou de zeemacht op den duur met 22 millioen voor den gew. dienst van 1937 belasten. De minister zou blij zijn als Nederland en Indië dit kunnen opbren gen. Sneller kan de bouw niet geschieden. Voor den bouw van een oorlogsschip is nu eenmaal 2j^ a 3 jaar noodig. Als de schepen klaar zijn, zijn intusschen ook de noodige schepelingen opgeleid. De kwestie kruisers óf vliegtuigen behoeft door dezen minister niet te worden opge lost, omdat eerst in 1942 of 1943 een der kruisers zal moeten worden vervangen. WeJ wilde hij zijn persoonlijke meening geven, die getoest is aan adviezen en persoonlijk onderzoek in het buitenland en deze mee ning is, dat wij kruisers in Indië niet kun nen missen. Maar op het oogenblik heeft men aan deze opinie niets. Ook zijn de aangevraagde landbommen- werpers voor Indië onmisbaar, vooral met het oog op een aanval op vlootsteunpunten. Deze hebben natuurlijk vliegvelden noodig. Daarvan zijn er reeds 63 in Indië, groote en kleine; 4 of 5 zullen er nog bij moeten komen. vy""1 r,v VERKRIJGBAAR AAN ALLE POSTKANTOREN VAN AT 19 DEC. A fO,15 PER STUK,TEN BATE PRINSES 3UUANA-NOODFONDS VAN SIMAVI. Vervolgens zette de minister uiteen, hoe hij aan 32.000 man voor het vereischte con tingent was gekomen. Voor de nieuwe troe pen (o.a. infanteriegeschut) zijn 1500 man per jaar noodig. Voor het dekken van de mobilisatie zijn 5000 man noodig. Met de 19.500 man van de bestaande lichting maakt dit reeds 26.000 man uit. Doch dan is men er nog niet; als men 15 lichtingen heeft en men wil bij elke lich ting ook menschen voor de nieuwe wapens hsbben, dan heeft men nog eens 6000 man noodig. Voor een mobilisatie moet men nu r.iet meer met dagen, doch met uren rekenen, door het optreden van gemotori seerde troepen. Er zijn plannen om 25.000 man in de grensstreken te kunnen mobili- seeren, maar dan moet er altijd een vaste kern van bewakingstroepen zijn. Op die manier kan men voor een overrompeling gereed zijn. De materiëele uitrusting van het leger, speciaal van de luchtmacht, laat nog te wenschen over. Er is 6 millioen voor aange vraagd, maar daarmede zijn we nog pas aan 't eerste begin! Bij de vervaardiging van de vliegtuigen hebben wij nog een paar jaren speelruimte, zoodat de Nederlandsche vlieg tuigindustrie aan de beurt kan komen. Er zullen bijzonaere maatregelen noodig zijn om de 60 Dorniers in niet te langen tijd ge reed te hebben. Voor de Defensie in Indië is een kapi taalsuitgave van 20 millioen en 8 millioen voor exploitatie noodig. De vloot, volgens het schema-Deckers, komt 16 a 17 millioen duurder; het leger hier te lande zou volgens de aangeduide plannen 20 millioen aan kapitaalsuitgaven eo. 15 millioen aan ex ploitatie-uitgaven vergen. Een crediet-in- flatie mag dit alles niet veroorzaken. Als die hooge sommen niet uit de begrootings- uitgaven bekostigd kunnen worden, zal een soort van urgentieprogram moeten worden opgesteld. Met het oog daarop ook achtte de minister het gewenscht deze zeer gewich tige zaak aan het volk bij de verkiezingen voor te leggen. Minister Colijn kon de aarzelende houding van den heer Albarda, gezien het bekende verbod voor de S.D.A.P., begrijpen, waar deerde dat zijn fractie voor de Indische voorstellen zou stemmen, doch vond zijn houding in verband daarmede niet conse- kwent. Een zelfde verwijt maakte hij den heer van Houten, de eenige absolute ont- wapenaar in de Kamer. Bij de artikelen werd nog even gespro ken, doch veel bijzonders deed zich niet voor. De eindstemmingen werden aangehouden tot hedenmiddag. Begrooting van koloniën aangenomen. Na een discussie van ongeveer een kwar tier werd eveneens de begrooting van kolo niën voor 1937 afgehandeld en goedgekeurd. Daarbij heeft minister Colijn een opsom ming gegeven van de welvaarts werken, welke Indië van de 25 millioen, welke Ne derland beschikbaar stelt, zal laren uit voeren. Bij een suppletoire aanvrage voor Indië kwam ter sprake de 85.000 ton Java-suiker, die wij op de Nederlandsche markt zullen krijgen. De minister achtte dezen invoer geen bedreiging van de bietsuiker. Om ruim half één ging de Kamer uiteen. Twee mannen zwaar gewond. Gistermiddag omstreeks half vier kreeg de bewoner van de eerste verdieping van een huis in de Bootstraat op Kattenburg te Amsterdam bezoek van den echtgenoot van de vrouw met wie de bewoner eenigen tijd had samengeleefd. De vrouw vertoeft op het oogenblik in het ziekenhuis. De bezoeker, een bewoner van de In dische buurt kwam met de klaarblijkelijke bedoeling, lucht te gever aan zijn gevoe lens jegens den minnaar va nzijn gewezen vrouw. Hij was nog niet lang binnen of hij haalde een scheermes voor den dag, waar mee hij zijn tegenstander ernstig toetakel de. Deze vluchtte de keuken in en nam op zijn beurt een groot keukenmes, waarmede hij zijn aanvaller eveneens ernstige ver wondingen toebracht. Het gekrakeel werd behalve door om wonenden ook door een voorbijkomenden agent van politie gehoord. De agent vond de deur van het huis gesloten, doch trapte deze in en vond in een der kamers de twee mannen, die beiden deerlijk bloedden. Vooral de aangevallene had ernstige ver wondingen aan den hals. De geneeskundige dienst, die spoedig gealarmeerd was, heeft de beide slachtof fers van deze vechtpartij onmiddellijk naar het Binnengasthuis overgebracht. Donderdag 17 December. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Deel. 11.15 Orgel en viool 12.De Minstreels. 2.Voor de vrouw. 2.30 Pianorecital. 3.— Naaicursus. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken, en thuiszittenden. 4.30 Gr.pl. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 AVRO- Operette-orkest en solisten. 6.35 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engel- sche les. 8.ANP-ber., mededee lingen. 8.15 Concertgebouworkest en solisten. In de pauze: Causerie „Romantiek versus protocol bij het huwelijk". 10.30 Rep. 11.ANP- ber. Hierna tot 12.Avro-dans orkest. HILVERSUM, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.en 2.11.30 uur). 8.9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. half uur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2. Handwerkcursus. 3.Gr.pl. 3.15 3.35 Vrouwenhalfuur. 4.Bijbel lezing. 5.Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Gr.pl. 6.Cembale, viola da gamba en viola d'amore. 6.45 Enkrateia-kwartiertje. 7. Ber. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Rep. 8.Ber. ANP. 8.15 Advents- progr. 10.ANP-ber. 10.05 Orgel concert. 11.11.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 At home to-day, causerie. 11.25 Gr.pl. 12.05 BBC-Welsch orkest m. m. v. solist. 1.05 De BBC-Zangers. 1.35 Het Squire Celeste-Octet m. m. v. soliste. 2.35 Gr.pl. 3.10 What is a Great Man", causerie. 3.35 Sted. orkest Bournemouth m. m. v. solist 5.05 Gr.pl. 5.35 G. Scott-Wood en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 This way out, causerie. 7.Orgelspel. 7.35 Het BBC-dansorkest. 8.05 Muzikale causerie. 8.20 Vioolduetten. 8.50 The Free man in Society, causerie. 9.20 Ber. 9.40 Fred Hartley's kwintet mmv. solist. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-orkest mmv. solist. 11.35 Lew Stone en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.40 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert 11.20 Om roeporkest. 1.50 en 4.20 Gr.pl. 8.20 Voordr. en zang. 9.05 Nat. Orkest en solisten. 11.20—12.35 Pascal dans-# orkest KEULEN, 456 M. 5.50 H. Putsche's orkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 11.20 Fabrieksorkcst-concert 12.35 Omroeporkest 1.35 Gevar. concert 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 4.10 Gr.pl. 4.35 Zang en piano. 5.20 Militair concert 6.30 Gr.pl. 7.30 Omroeporkest. 10.05—11.20 Popu lair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pL 12.50 Omroepklein orkest en Cabaret. 1.30 Orgelspel en Cabaret. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en solist. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.30—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Pianorecital. 6.55 Zang. 7.35 Gr.pL 8.20 La Vestale, opera. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Zang. 8.10 Het Peter-Strijk kwartet. 8.30 RadiotooneeL 9.20 Ber. 9.50 Het Lutz-Strij kkwartet. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Barna- bas von Geczy's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Parijs R. 9.50—13.05, Brussel VI. 13.05—14.20, Luxemburg 14.2014.55, Parijs R. 14.55—15.50, Lond. Reg. 15.50— 17.20, Keulen 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Berlijn 19.20— 21.20, Luxemburg 21.2021.50, Ber lijn 21.5023.20, Parijs R. 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 15.35, Droitwich 15.3518.20, Lu xemburg 18.2019.Droitwich 19.24. Hun toestand is ernstig. Zij konden nog niet worden gehoord. Een der mannen overleden. Omtrent deze vechtpartij vernemen wij nog, dat een der beide mannen kort na aankomst in het Binnengasthuis is over leden. De toestand van den ander was van dien aard, dat hij overgebracht kon wor den naar het bureau Kattenburg. Hij verklaarde, dat hij de gescheiden man is van de vrouw, die tot kort bij zijn tegen stander in de Bootstraat heeft gewoond. Beide mannen hadden afgesproken gister middag bij elkaar te komen, om te spre ken over de kinderen van de gescheiden ViOuw. Daarover geraakte men zoo opge wonden, dat de bewoner van de kamer van het bovenhuis in de Bootstraat een zak mes trok en hem aanviel en hij zich ver dedigd heeft met een scheermes. Hij be weerde uit noodweer te hebben gehandeld. Naar wij vernemen, heeft de commissie welke de mogelijkheid van het houden van een tentoonstelling te Amsterdam in een der eerstvolgende jaren heeft onderzocht, zich ervan vergewist, of de regeering na de bekende motie in de Tweede Kamer bereio is tot het verleenen van een subsidie om de reeds ontworpen plannen, aan welke het ge meentebestuur van Amsterdam krachtigen steun toezegde, tot verwezenlijking te bren gen. Naar aan de commissie bleek, kan ech ter de ministerraad geen vrijheid vinden aan het verlangen van de meerderheid der Tweede Kamer tegemoet te komen. Wel is door den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, die zich persoonlijk moeite heeft gegeven om wegen te vinden teneinde de plannen tot uitvoering te brengen, op de mogelijkheid gewezen om langs particulie ren weg middelen bijeen te brengen, maar de commissie acht het uitgesloten om van uitsluitend particuliere zijde de daarvoor vereischte gelden te verkrijgen. Intusschen is aan de commissie duide lijk geworden, dat, wat een internatio nale tentoonstelling aangaat, in verband met de bepalingen van het internatio nale tentoonstellingsverdrag Parijs 1928 thans de tijd voorbij is om nog met kans op succes aan te dringen op toelating van Nederland tot het houden van een internationale tentonstelling binnen de eerste acht jaren. Mitsdien heeft de com missie, tot haar leedwezen, moeten be sluiten de plannen op te geven. hoogere krijgsschool. In laatstgenoemd jaar werd hij n.L overgeplaatst bü het wapen der artillerie, waar hij dienst deed bij het 2e re giment veld-artillerie. In 1914 vond zijn be noeming plaats tot majoor. Hij voerde in de mobilisatiejaren het bevel over de houwit- serafdeeling. In 1916 werd hij opnieuw over geplaatst, thans naar den generalen staf. In 1917 volgde zijn benoeming tot luit.-koloneL in welken rang hij van 1918 af bekleedde de functie van directeur der hoogere krijgs school. In 1920 werd overste ten Bosch tot kolonel-inspecteur van den vrijwilligen landstorm benoemd. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot generaal-majoor der ar tillerie. In 1923 verkreeg hij eervol ontslag uit den militairen dienst LUIT.-GENERAAL TEN BOSCH t. Aan de gevolgen van een aanrijding overleden. Aan de gevolgen van de aanrijding, waar van hij op Zaterdag 12 Dec. j.L het slacht offer is geworden, is in het gemeente-zieken huis aan den Zuidwal te Den Haag overle den de gepensionneerde luit.-generaal J. L. ten Bosch. De thans ontslapene werd 18 Jan. 1867 te Hellevoetsluis geboren. Hij studeerde aan de Kon. Mil. Academie. Tot 2en luitenant werd hij benoemd in 1887, tot len luitenant in 1890. Na onder meer gedetacheerd te zijn geweest bij de hoogere krijgsschool werd hij in 1903 benoemd tot kapitein bij de vesting artillerie. In 1905 werd hij overgeplaatst naar den generalen staf. Van 1906 tot 1913 vervulde hij de functie van leeraar aan de NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN IN LONDENSCHE HAVEN. Klachten in het Engelsche lagerhuis In het Engelsche lagerhuis heeft men den minister van handel, Runciman, gevraagd, of het hem bekend was, dat de kapiteins van Nederlandsche motorschepen en andere Ne derlandsche vaartuigen bij het binnenvaren van de haven van Londen voortdurend trachten te ontkomen aan de verplichting van het aan boord nemen van een loods. Bij het verlaten van de haven aldus stel ler van deze vraag kunnen zij deze ver plichting niet ontduiken, doch dan wordt de loods met duidelijken tegenzin op het schip toegelaten en meermalen is het voorgeko men, dat hij door de taal en het gedrag van den kapitein beleedigd werd. Runciman antwoordde, dat Trinity House niet bekend was met de pogingen tot ontdui king of het gedrag van Nederlandsche kapi teins zooals door den vrager geschilderd was. Alleen was er een ernstige klacht van een loods aan boord, van een Nederlandsch motorschip, maar dit geval is niet geheel onderzocht. Trinity House gelooft overigens wel, dat er onder de loodsen een zekere ontevredenheid heerscht over een gebrek aan beleefdheid vaak getoond door kapiteins van Nederlandsche schepen. De minister zal Trinity House verzoeken, hem inlichtingen te verschaffen over het onderzoek naar de klacht van den genoemden loods en daarna overwegen, of stappen bij de Nederlandsche autoriteiten moeten worden gedaan. Op de vraag, of hij er rekening mede wil de houden, dat onbeleefdheid onder varens gasten een ander begrip is dan onbeleefd heid bij „landrotten", antwoordde de mi nister, dat hij er zich zeer zeker van bewust is, dat men zeelieden een „breedere vaar geul" moet toestaan dan anderen. REISBELASTING VOOR GOED VAN DE BAAN. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het ontwerp-reisbelasting, bij de Kamer ingediend op 29 Febr. 1936, heeft inge trokken. DE GRIEP IN AMERSFOORT'S GARNIZOEN. Ziektegevallen nemen steeds meer toe. Het aantal te Amersfoort in garnizoen liggende militairen, die aan griep lijden, neemt dagelijks toe. Ongeveer een derde deel van hen, die onder de wapenen zijn, is ongesteld. Ernstige gevallen hebben zich 'tot dusver evenwel niet voorgedaan. Niet alleen de gymnastiek- en schermza- len in de kazernes, doch ook diverse z.g. schoollokalen zijn als noodziekenzalen inge richt. Ook worden vele dienstplichtigen in het hospitaal en thuis verpleegd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 13