'u Bond van Coöp. Zuivelfabrieken. De Thermometer daalt verkwik lekkere warme VAN HOUTENS CACAO Land- en Tuinbouw Scherpe rede van den bondsvoorzitter. BOTER EN MARGARINE. Glimlachje k -i<. j JjP-yJKSi tic,-,':f T Jlr/.Uv ,u. V' .5 teerden 1.10 a 1.40 per 100 K.G. Dit werd op het laatst een weinig beter. De laatste dagen werd voor middelsoort f 1.40 1.60 betaald. Grove uien brachten vrij wel denzelfden prijs op. Een enkel partijtje ging voor een dubbeltje meer weg. De drie lingen liepen nogal omhoog deze week. Eerst noteerden wij in de omgevingen 2. per 100 K.G. Het werd al spoedig 2.30 2.60, terwijl een enkel heel mooi partijtje het tot 2.90 per 100 K.G. kon brengen. Voor nep liepen de prijzen nogal tamelijk uiteen. Wij noteerden J 6.a 6.80 per 100 K.G. Een enkel partijtje ging van de hand voor S.per 100 K.G., terwijl ook nog i 4.50 per 100 K.G. werd besteed. Groene kool heeft zich weinig hersteld. De mooiste kool noteerde weer tot 3. per 100 stuks, terwijl de minder kwaliteit, zware, vanaf 1.per 100 kon maken. Peen bracht 0.90 a 1.40 per 100 K.G. op. Bieten bleven vrijwel op hetzelfde peil staan. Groote vanaf 0.50 tot 1.30 a 1.40 voor de kleinere sorteeringen. Andijvie is de laatste dagen grager gewor den. Zij, die nog wat hebben overgehouden na de nachtvorsten van eenige dagen gele den kunnen hierdoor nog wat maken. De kwaliteit valt over het algemeen echter niet mee. Voor de besten wordt tot hoogstens 1.30 a 1.50 per 100 krop betaald; de min der mooie gaan weg voor 0.50 of iets meer. Bloemkool heeft de afgeloopen week goed prijs gehouden. Reuzen eerste soort werden betaald met 8.50 a 9.50, soms tot bijna 10.per 100 stuks. De minder zware kwa liteit moest met 6.en iets hooger, doch enkele malen met nog een gulden minder tevreden zijn. Tweede soort bracht 2.50 tot 4.20 per 100 op. DE UITKEERING VAN DEN MISOOGSTSTEUN. Volgens uit zeer betrouwbare bron ver nomen berichten, zal spoedig een derde uit- keering worden gedaan van den z.g. mis- oogststeun. In verschillende organisaties had men er reeds over gesproken en aangedrongen op spoedige uitkeering. Gisteren nog was door het kringbestuur van den Nederlandschen Tuindersbond en het afdeelingsbestuur van den L.T.B. een telegram aan den minister verzonden, waarin op directe uitbetaling werd aangedrongen. Thans schijnt het officieel te zijn, dat véór Kerstmis nog een uitkeering van dezen steun kan worden tegemoetgezien. Men zeide ons zelfs, dat het zoo mogelijk nog deze week zou komen. Deze steun zal zeer zeker welkom zijn. Over het bedrag van dezen steun ver nemen wij, dat evenveel zal worden uitge keerd als in de eerste twee uitkeerineen tezamen. Toen was het totaal ongeveer 30 van het door de tuinders geleden verlies. Als dit bedrag dus juist is, zal aanstonds in totaal 60 van het verlies zijn uitgekeerd. Hoewel 't een tamelijk belangrijk bedrag zal beteekenen, heeft men niet geheel aan de verlangens van de tuindersorganisaties vol daan. In de conferentie, welke de afgevaar digden van den Nederlandschen Tuinders- bond, den L.T.B. en C B.T.B. met den regec- ringscommissaris hebben gehad, hebben de organisaties gevraagd om nog 40 van den mi'oovssteun uit te keeren. (Van onzen eigen verslaggever). In het Park Hotel te Hoorn werd heden, onder voorzitterschap van den heer M. H. Koster, uit Wieringerwaard, de algemeene najaarsvergadering gehouden van den Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noordholland. De voorzitter richtte een speciaal woord van welkom tot den secretaris van de F. N. Z., den heer Geluk. En vervolgde spr. wanneer ik het welkom toeroep aan de talrijke afgevaardigden, dan doe ik dat ook tot de pers in de hoop, dat deze een juiste weergave zal geven van wat er be handeld zal worden. Den laatsten tijd heeft spr. zich meer malen de vraag gesteld: hoe staat de Noordhollandsche pers tegenover de Noordhollandsche zuivelbereiders? Meer dan eens had spr. het gevoel, dat de pers de Noordhollandsche zuivelberei ders, zooals die vereenigd zijn in onzen ■bond, beschouwt als een groep perso nen, die zeer kortzichtig zijn in de be oordeeling van de toestanden en dat de leiders, die niet anders doen dan uit voeren datgene, wat na breedvoerige besprekingen in de algemeene vergade ring is besloten, een zeer gevaarlijk spel spelen, om utopieën van hen te verwezenlijken en daaraan het bestaan van de zuivelbereiding wagen. Spr. hoopte, dat de pers na kennis name van de notulen, tot het inzicht moge komen, dat de geheele Coöpera tieve Zuivelbereiding het besluit heeft genomen, dat thans wordt uitgevoerd, en dat dit een gevolg is van de bestaan de toestanden. Het is anders, dan vele keeren ten dentieus in de kranten wordt gemeld (applaus) en het is jammer, dat zoo vele halve waarheden daaromtrent worden verspreid, want halve waarhe den doen meer kwaad dan heele leu gens. De tijd is voor ons buitengewoon moeilijk en als het enkele keeren gelukt, om iets te doen, wat van belang is voor de zuivelbe reiders, dan moeten wij daar voor het oogenblik dankbaar voor zijn. Hoewel de'toekomst niet hoopvol stemt, valt niet te ontkennen, dat de verminde ring van de waarde van den gulden voor ons geen verbetering geweest is. De toestand is na de devaluatie voor ons nog slechter geworden en wij zullen er bij de regeering naar moeten streven, om ge hoor te krijgen voor onze billijke wenschen. Het is moeilijk, om onze producten in het buitenland te plaatsen. Uit de dagbladen heeft men kunnen vernemen, dat het stre ven bestaat, om de aanbieding van de zui velproducten door het rijk te doen plaats vinden. Wij moeten er naar streven, om het beste, wat wij aan te bieden hebben, naar het buitenland te zenden. Daarmee kunnen wij waarschijnlijk onze markt behouden. Maar het is een groot belang, op wel ke wijze de producten worden aange boden. Het is een groot verschil, of de boter op de Engelsche markt komt, aangeboden door onze eigen Neder- landsche boterhandelaren, of dat dit geschiedt in de winkels van de Unie- Lever. Wanneer onze boter daar verkocht wordt, is het een belang van den ver- kooper, dat ze zoo weinig mogelijk wordt gevraagd en dat het product zoo slecht mogelijk wordt beoordeeld, om dat er nog altijd concurrentie is tus- schen boter en margarine. Wij betreuren het, dat de regeering toe staat, dat de margarine op zich zelf een uitstekend volksvoedsel, dat niet gemist kan worden, en dat door ons volk gebruikt wordt, omdat het goedkoop is, en omdat er zijn, die meenen, dat de margarine uitslui tend van plantenvet afkomstig is dat dit artikel verpakt wordt met beelden, afkom stig uit ons bedrijf. Daardoor beconcurreert de margarine de boter en de ervaring met het aardappelmeel irt Amerika is het bewijs, dat wij den verkoop van ons product hoe langer hoe meer in eigen hand moeten hou den. In de hoop, dat deze vergadering moge bijdragen tot een goede verstandhouding onder allen en tot bevordering van het doel. waarnaar gestreefd wordt, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. Notulen en mededeelingen. De notulen, geplaatst in het orgaan van 16 Sept. j.1., gaven den heer Veldstra aan leiding, om op te merken, dat hij slechts be zwaren had gemaakt tegen een voordracht van den kaashandelaar Henneman, omdat deze nipt via het bestuur, maar via den se cretaris in de vergadering kwam. Ingekomen waren verschillende berichten van verhindering; voorts een schrijven van de fabriek „De Hoop" te Assendelft en van de fabriek te Assumburg, waarin te kennen werd gegeven, dat in de vergadering van 13 Nov. de betreurenswaardige omstandig heden, waaronder de zuivelbereiders ge dwongen zijn hun bedrijf voort te zetten, besproken waren en waarin het bestuur werd verzocht, alles in het werk te stellen, om verbetering te krijgen. De voorzitter wees in dit verband op de plannen van den minister. De heer Jongejans (Assendelft) vroeg om op krachtige wijze de regeering opmerkzaam te maken op den belabberden toestand. De voorzitter merkte op, dat de bond en de F. N. Z. reeds jaren voor ver betering strijden, zonder dat een goede ver betering was verkregen, doph wij aldus spr. zullen regelmatig cfoorwerken, en niets onbeproefd laten. Mededeeling van den secretaris. Medegedeeld werd, dat goedkeuring op de statutenwijziging was gevraagd en dat was gebleken, dat goedkeuring op de erken ning van vereenigingen afzonderlijk moet worden aangevraagd. Dit zal thans geschie den. Aan de excursie naar de Wieringermeer van den Drentschen en Groninger Zuivel- bond op 16 Juli 1.1., door den secretaris voor bereid, hadden 300 personen deelgenomen. Op verzoek van het bestuur, om de ta rieven voor het water ten behoeve van de fabriek te Julianandorp te verlagen, was door de gemeente den Helder afwijzend be schikt, hetgeen onbillijk werd geoordeeld. Met den directeur van het P. W. B., den heer van Oldenburgh, waren besprekingen gehouden over de watervoorziening van de onrendabele gebieden en van ganscher harte werd de hoop uitgesproken, dat de plannen dienaangaande voortgang zullen hebben. Ten behoeve van technische voorlichting heeft de heer v. d. Grijp reeds eenige maan den zitting op de Alkmaarsche kaasmarkt en in het Landbouwhuis gehouden. De zit dag had steeds plaats den laatsten Vrijdag van elke maand. Een regeling van het teruggeven van de ondermelk naar de boerderij, was zeer on regelmatig geloopen en daardoor voor het grootste deel mislukt. Het eenvoudigste zou zijn, om voor de kaas, boter en melkpoeder een afzonderlijke regeling te treffen, maar met het oog op de vele belangen, die op het spel staan, zal dit wel tot de vrome wenschen blijven be- hooren. Voorts werd medegedeeld, dat het bestuur een vaste aanstelling van den adjunct secretaris, ir. Kranen, wenschelijk oordeelt Uit de middelen van de F. N. Z. was als steun aan het orgaan voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande duizend gulden verstrekt. De werkzaamheden van den adjunct secretaris. Uit het verslag van den adjunct-secretaris, ir. Crane, bleek, dat door hem het initiatief was genomen tot het houden van een ge zamenlijke boterkeuring met de keurmeesters van den Drentschen en Groningschen Zui- velbond. 'Deze heeft tot tevredenheid in Assen plaats gehad en zal in 1937 worden voortgezet. Voorts bleek, dat hij voor 6 fabrieken de administratieve controle had bijgewoond en dat de poging, om twee kleine fabrieken door één grootere te doen overnemen, voor- loopig waren afgestuit. Door den adjunct-secretaris was een be zoek gebracht aan aen Groninger, Drent schen, Zuid-Nederlandschen en Brabant- schen Bond, om zich op de hoogte te stel len van de daar gevolgde werkwijze. Geconstateerd w;rd voorts, dat de onder- melkregeling van 15 Maart tot 30 Augustus, voor de fabrieken veel zorg heeft opgele verd. Kaasbeurs. Nadat in de vorige Algemeene vergadering met groote meerderheid aan het denkbeeld om te Alkmaar een Kaasbeurs te stichten, adhaesie was betuigd, is aan dit plan in de laatst verloopen maanden uitvoering gege ven. Er was inmiddels gebleken, dat de ge meente Alkmaar, ondanks bereidheid tot samenwerking van onze zijde, geenerlei deel in het tot stand komen van deze beurs wil de hebben. Een Commissie-„Kaasbeurs" werd gevormd uit de voorstanders en de Bond heeft zich tegelijk daarmee uit deze zaak teruggetrokken, omdat 't een kwestie is van algemeen producentenbelang. Ech ter heeft de Bond moreelen steun toegezegd en den adjunct-secretaris, als secretaris voor de Commissie, beschikbaar gesteid. De op richting van de beurs is toen krachtig aan gepakt. Verschillende moeilijkheden moes ten nog overwonnen worden, maar op 13 November kon de kaasbeurs officieel geopend worden. Ondanks alle sombere voorspellingen is het resultaat zeer zeker bemoedigend geweest. Vooroordeel en dik wijls suggestieve persberichten gericht op het afbreken van de beurs ten spijt, kan geconstateerd worden, dat deze nieuwe en in zeer veel opzichten betere verkoopinstel ling een goede toekomst heeft. Eén ding is daartoe echter noodig en wel, dat de produ centen eensgezind en met overtuiging hun schouders onder de kaasbeurs zetten, want daarvan hangt het af of een voorspoedige ontwikkeling zich meer of minder gauw zal voltrekken. Ware het niet, dat de algemeene toestand van den kaasafzet zoo buitenge woon slecht is, voorzeker zouden dan ook de twijfelaars het nieuwe met meer optimis me begroet hebben. Het bondswerk onbevredigend. Tenslotte moet ik dan nog melding maken van een rapport, dat door mij aan 't bestuur is uitgebracht met het doel om aan te geven op welke wijze het werk van den Bond uit gebreid en verbeterd zou kunnen worden. Het is U allen bekend, en ik heb dat maar al te dikwijls kunnen ervaren, dat het bondswerk de leden geenszins tot volle tevredenheid stemt. Zooveel mogelijk heb ik mijn eerste dienstjaar benut om na te gaan op welke wijze verbetering zou kunnen worden tot stand gebracht. Ook het bezoek aan andere bonden heeft vooral met dat doel plaats gehad. Een groote moeilijkheid is daarbij geweest, dat ik noodgedwongen teveel buiten het ruimere verband moest blijven staan als gevolg van het in feite gesplitst zijn van het secretariaat, waardoor mij veel te veel is ontgaan wat ik, om mij volledig te kunnen inwerken, zou hebben noodig gehad. Dat dit niet beter is beseft en dat hieraan niet is tegemoet gekomen is voor mij een voortdurende teleurstelling geweest. In het rapport aan het bestuur heb ik daaraan tenslotte metterdaad uiting gege ven. Gelukkig is dit door het bestuur op de juiste wijze opgevat en heeft het mijn be zwaren tegen den gang van zaken ten volle erkend. Ik heb mij hiermee noodzakelijk meer en vaak op wat scherpe wijze op den voorgrond moeten plaatsen, dan het onder normale omstandigheden een adjunct gepast zou hebben. Noodzakelijk, omdat ik er van overtuigd was, dat het bestuur dit gewild heeft, omdat het mij niet heeft aangesteld om er maar een ambtenaar bij te hebben, maar omdat het van mij verbetering van het bondswerk en ook meerdere bezieling uitgaande naar de leden verwachtte. Wat het zakelijke gedeelte van dit rapport betreft, houdt het vooral in de verbetering van het contact met de leden door het in stellen van vrijwillige administratieve con trole voor de fabrieken, die geen deskundige controle hebben. Voor fabrieken die wel controle hebben kan wellicht samenwerking met de Zuivelbank worden gevonden of kan op andere wijze een goed geregeld bezoek worden ingesteld. Ook door den leeraar- technicus van overtollig bureauwerk te ont lasten en diens bezoek, aan de fabrieken zooveel mogelijk te regelen, kan een beter contract bevorderd worden. Vervolgens dient in het laboratorium-onderzoek meer systeem te worden gebracht in dien zin, dat een regelmatige op bepaalde wijze uit te voeren bacteriologische controle en her controle op het vetgehalte-onderzoek voor de leden wordt opengesteld. Het is in hun eigen belang, dat zij daaraan zooveel moge lijk deelnemen. Tenslotte kan door middel van het houden van voordrachten of korte cursussen over onderwerpen waarvoor bij de leden belangstelling bestaat, ook nog heel wat in de goede richting gedaan wor den. Vanzelfsprekend zullen deze plannen goed worden nagegaan en uitgewerkt, waar van U dan te zijner tijd per circulaire uit voerig mededeeling kan worden gedaan, Verslag leeraar-technicus. Uit het verslag van den leeraar-technicus, den heer van Buren, stippen wij aan, dat door hem tot en met November 127 be zoeken aan fabrieken werden afgelegd, het geen een vermeerdering van 30 pCt. betee- kende. Deze vermeerdering was een gevolg van de installatie voor roompasteurisatie, praktisch in al de fabrieken ingevoerd en van het inrichten van de pasteurisatie voor ondermelk. Enkele fabrieken hadden te kampen met kaas- en botergebreken, die werden opge spoord. Geregeld worden de fabrieken op de hoogte gehouden van eventuëele veranderin gen van de heffingen en toeslagen op boter en kaas. Gerapporteerd wordt voorts over de cursus voor botermakers. Dit najaar is de cursus met 11 leerlingen begonnen. Ook van de kaas- en boterkeuringen en van de laboratoriumwerkzaamheden wordt in het rapport naar uitvoering gevraagd. Het verslag eindigt met de mededeeling, dat de omzet van het Coöp. Magazijn in 1936 belangrijk is toegenomen en wel met 75 pCt. Omgezet werd voor 30.000, in hoofdzaak in kleine werktuigen, de grooten werktuigen kunnen de fabrieken het best in samenwerking met het Technisch-Bureau en den Bond aanschaffen. De heer Kuiler (uit Midwoud) was van oordeel, dat de gemengde ondermelk- regeling geen resultaat zal hebben en meen de, dat deze moet uitgaan van de bevoegde instanties. De secretaris der F. N. Z., de heer Geluk, antwoordde, dat deze regeling nog in studie is en merkte op, dat de controle der ondermelk moet blijven bestaan. Het is nu zoeken naar een regeling om de bezwaren te beperken. De heer Kooiman (uit Wogmeer) meende, dat men niet te lang moet studee- ren en zeker niet zoo lang tot men uitgestu deerd is. De secretaris deelde mede, dat de bereiding van goede kaas groot gevaar dreigt, namelijk door de verwerking van ge pasteuriseerde melk tot kaas. Dit moet krachtig worden bestreden. Het kwaad is reeds van zoodanigen omvang, dat mil- lioenen K.G. per jaar worden aangemaakt. Het geldt hoofdzakelijk Friesland en onzer zijds kan niet krachtig genoeg worden mee gewerkt het te bestrijden. Voor den aan maak van de volle productie het volgend jaar moet de zaak in orde zijn. De wik- en weegloonen. De heer Kooiman zeide gehoord te hebben, dat Alkmaar wel wil meewerken tot verlaging van de wik- en weegloonen en oordeelde het wenschelijk, dat het be stuur daarover een onderhoud heeft met het gemeentebestuur. De voorzitter deelde mede, dat het gemeentebestuur overleg pleegt met ver schillende instanties waardoor het mogelijk wordt de wik- en weegloonen te verlagen, zonder gevaar voor de gemeentefinanciën. Dit is spreker bekend uit een schrijven, dat niet in het openbaar kan worden behandeld. Mededeelirgen van den secretaris der F. N. Z. De s e c r e t a rs der F. N. Z., de heer Geluk, deed hierop mededeelingen die, met het oog op den afzet der producten naar het buitenland, van belang zijn. De Duitsche export. Spr. wees allereerst op de situatie t. a. v. den export van de zuivelproducten naar Duitschland. Deze is door de clearingrege- ling gebonden aan de betalingscontigenten. Elk artikel krijgt een bepaald aandeel, en slechts is het kwantum kleiner geworden door de clearing. Het betalingscontingent is de alles-overheerschen factor en in de toch al zeer moeilijke omstandigheden is er de devaluatie van den gulden bijgekomen. Spr. toonde dit uitvoerig aan. De tweede moeilijkheid zal zich vooral in de toekomst doen gelden, n.L dat Duitsch land zich op het standpunt zal stellen, dat het voor Nederland voornamelijk grondstof fen voor de oorlogsindustrie zal wenschen. zooals rubber en tin uit Ned.-Indië, welke producten reeds een derde deel van de clearing hebben. Als deze producten een nog grooter aandeel krijgen, dan staat wel vast, dBt het aandeel van de zuivelproductie nog kleiner wordt. Een mogelijkheid is echter ook, dat na 1 Januari een grooter deel van aankoop van artikelen uit Nederland beschikbaar komt, omdat dan de afbetaling van onze vorde ringen van Augustus '34 afgeslagen zullen zijn. Daarvoor moest 14 gereserveerd worden, welk bedrag thans vrij komt. Uf de zuivelbereiders daarvan veel zullen Profiteeren, is echter de vraag. Wel werkt de F. N. Z. krachtig in die richting. Duitschland blijft nog steeds afnemen, omdat de behoefte aan zuivelproducten daar grooter wordt, niettegenstaande men de productie in Duitschland zelf verhoogd heeft. Zoo werd in 1934 nog 61 millioen K. o naar Duitschland uitgevoerd en in 19J' zelfs 71 millioen K. G. Wy moeten ons 00 dus nog altijd op Duitschland gericht hou den en moet trachten, de moeilijkheden, d.< daar zijn, op te lossen. In Engeland Over Engeland valt niet veel te zeggen De onderlinge overeenkomst voor de Con dens-melk loopt nog drie jaar, maar de contigenteering is steeds scherper gewor den, omdat men in Engeland steeds meer condens en boter maakt. Er is nu een prijs- overeenkomst gemaakt, die de Engelsche producenten in de gelegenheid stelt, pro ductiever te werken. De ervaring met het stellen van minimum prijzen is, dat men die moest beschouwen als immoreel, wanneer ze te hoog wordei gesteld. Dat heeft ten gevolge, dat iemand, die er anders niet over denkt om te knoeiei., dit dan wel gaat doen. Op het oogenblik heeft de regeering dr zaak in handen genomen. Spr. vreesde, dat als men op den lngesl:- gen weg doorgaat, er niets van terech komt. Er is maar een uitweg: dat men d( regeling voor 100 kan controleeren. Kan men dat niet, dan is een minimum-prijs al tijd uit den booze en de consequentie is, dat de uitvoer zich concentreert. Wordt die concentratie niet aanvaard, dan zal de mi nimum-prijs steeds nadeolig werken. In Frankrijk. De zuivelbereiders in Frankrijk hebben in September te Naney een groot congres gehouden en daar bepaalde eischen gesteld t. a. v. de zuivelproductie. Zij wenschen, dat de invoerrechten op kaas van 200 op 400 francs wordt gebracht en dat het contingent tot op de helft verminderd wordt, en dat tenslotte de verdeeling daarvan in hun lan den wordt gelegd! De besluiten van dit congres gaven spr. aanleiding, om naar Frankrijk te gaan en daar is hem gebleken, dat men ook in Frankrijk de soep nooit zoo heet eet, als ze wordt opgediend. De tegenwoordige regeering in Frankrijk voelt er niets voor, omdat de prijzen voor de consument hooger zouden worden. Spr. was echter tot de conclusie gekomen, dat andere landen grootere hoeveelheden meer invoeren op grond van een compen satie-transactie, welke wij in de eerste maanden van 1936 ook hadden, maar thans niet meer bezitten, omdat wij geen tegen waarde konden stellen. Spr. was van oor deel, dat onze regeering er op gewezen moest worden, dat wij op deze wijze den afzet in Frankrijk gaan verliezen. Twaalf fabrieken in Frankrijk maken on ze kaas reeds na en daarbij zijn er, die een goede product in de handel brengen. Men mag niet onderschatten, wat er in de Fransche kaasfabrieken gebeurt. Men heeft daar bovendien groote behoefte om het product, dat wij leveren. Hoofdzaak is, dat wij een goed product blijven maken, opdat de consument steeds onderscheid kan maken. Spr. was van oordeel, dat wij meer last hebben van een slechte namaak, omdat die steeds meer behoefte aan bescherming heeft. De toestand in België Ook in België ontstonden moeilijkheden door de depreciatie van den gulden, vooral door de afzonderlijke condensmelkprijzen. Moeilijkheden vooral voor onze handelaren in België die contracten hadden loopen op de oude guldenbasis en dus tegen te lage prijzen aanbiedingen moesten doen. In Bel gië is ons afzetgebied in gevaar. Daai doet men vreemde ervaringen op met den afzet van boter. Er is slechts 2 millioen K.G. boter geïmporteerd, hetgeen komt door de hooge invoerrechten. Het verbruik van boter is met 15 millioen K.G. afgenomen en het verbruik van mar garine met 18 millioen K.G. toegenomen. Men moet derhalve voorzichtig zijn met het stellen van prijzen. Onze binnenlandsche maatregelen. Spr. wees verder op de opheffing van de consumptieme'kregeling. Daardoor komen in de randgebieden onze boeren èn zonder melk èn zonder grond. Men kan betoogen, dat door de opheffing van de bescherming ten deze het bedrijfsleven in moeilijkheden komt. Men heeft echter ervaren, dat de maatregelen niet worden gesteld voor be paalde bedrijven, maar voor de boeren in het algemeen en het is verkeerd het zoo te doen. Spr. deed een beroep, de zaken niet te scherp te stellen en in het oog te houden, dat al'een samenwerking iets tot stand kan brengen. Landbouwcoöperatie. Uit het verslag van de commissie van de landbouwcoöperaties bleek, dat de commis- en het is typisch voor jullie, vrouwen!..jelui vergeten altijd je arm uit te steken als je van richting verandert!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 15