Brand wonden akkers Kloosferbalsem INDIE EN DE DEVALUATIE. £uchtoaaet SftucQectijAe Stand fcaoiêiciaal Tlieuws Afustecdamsche Jieucs t»h vh-% bedek ze dadelijk met BESTELT ZE VROEGTIJDIG. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZN. Voordam C 9, Alkmaar. STOMPETOREN HOORN BERGEN Indië staat anders tegenover den nieuwen gulden dan Holland. MET SUIKERGOED VAN SINTERKLAAS. zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak liiteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. sie met het P.E.N. besprekingen had ge voerd over de aan de demonstratiebedrijven van de heeren de Boer en Sleutel door het P.E.N. over 1935 tot te kennen toelage. De oprichting van een coöperatieve fa briek in de Wieringermeer werd overwogen. Getracht wordt dit punt tot oplos sing te brengen en wel door: le. Na te laten gaan door deskundigen en hier wordt aan de Bouwcommissie van den Bond gedacht wat een goed in gerichte en op de toekomstige productie van de Wieringermeer berekende fabriek zou moeten kosten. 2e. Voorlichting van de zijde van deskun digen uit de Commissie voor Landbouw coöperatie bij de vraag, hoe een vereeniging zou moeten worden opgericht en wat de financieële basis zou moeten zijn. 3e Voorlichting eveneens van de zijde van de Commissie voor Landbouwcoöperatie over de belangrijkste zaken, het coöperatief vereenigingsleven in zijn waren beteekenis te propageeren, opdat men alvast met de beginselen der coöperatie vertrouwd zal raken. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister avond: de Perkoetoet (uitreis) te Jodhpoer, de Djalak (thuisreis) te Bagdad en de Kie vit (uitreis) is te Bandoeng aangekomen. DE IBIS NAAR INDIE. In verband met de talrijke aanvragen en inlichtingen, welke de K.L.M. o.m. van philatelisten ontvangt over een vermeen de kerstvlucht van de Douglas DC 3 Ibis, zij nadrukkelijk vermeld, dat geen bijzondere vlucht naar Indië zal worden uitgevoerd. De Ibis is heden met de heeren Scholte en Parmentier een gewone Indiëvlucht begon nen. Daar het toestel volgens schema den 22sten dezer te Batavia aan moet komen, zal het een aanzienlijk deel der Kerstpost mede- nemen. De PH-ALI staat voor de thuisreis den 26sten op het dienstrooster, zoodat Scholte en Parmentier de Nieuwjaarswenschen uit ons rijk in Azië op den laatsten dag van 1936 nog in Nederland zullen brengen. NOODLANDING VAN DUITSCH SPORTVLEEGTUIG BIJ OOTMARSUM. Gistermiddag moest de Duitsche sportvlie ger Jocan van de vliegschool te Detmold met zyn toestel, gemerkt DE-ALY in de nabijheid van de lichtmast, welke te Ootmarsum is op gesteld in de vliegroute naar Hannover, een noodlanding maken. Bij de poging om het toestel veilig op den grond te zetten, kwam het in aanraking met een paal, waardoor de kop van het vliegtuig zich in den grond boorde en de schroef brak. De bestuurder kwam er zonder letsel af. De politie van Denenkamp nam hem een verhoor af, waarbij hij verklaarde, door het slechte zicht gedwongen te zijn tot landen. De vlieger dacht in de nabijheid van de licht mast te Brandlecht op Duitsch grondgebied te zijn. Het toestel is onder bewaking ge steld. De heer Jocan heeft, na zich met de Duit sche autoriteiten in verbinding te hebben gesteld, zijn intrek in een hotel te Ootmar sum genomen. Indien de schade ter plaatse hersteld kan worden en er mogelijkheid tot opstijgen bestaat, hoopt de heer Jocan zoo spoedig mogelijk weer naar Duitschland te rug te keeren. ZES DOODEN BIJ EEN VLIEGTUIG ONGELUK. Een Japansche watervliegtuig, dat in een dichten mist verdwaald was, is in Zuid- Kyoesjoe (Japan) tegen een berghelling gevlogen en in brand geraakt. De zes inzit tenden zijn in de vlammen omgekomen. VLIEGONGEVAL TE SOESTERBERG. Ltn.-vlieger gewond. Te ongeveer half elf gisterochtend is het weerberichttoestel van de Luchtvaart Afd. te Soesterberg tijdens het maken van een landing afgegleden en totaal vernield. De inzittende, de 27-jarige luitenant vlieger F. A. A. M. Janssens werd zwaar gewond naar het hospitaal op het vliegter rein overgebracht. Bij den val bleek hij ge heel in het toestel beklemd te zijn geraakt, waardoor hij moest worden uitgezaagd. Naar men van de L.V.A. verneemt, heeft de luit. Janssens een kaakfractuur en een hersenschudding: armen en beenen heeft hij niet gebroken. Zijn toestand is niet onbevre digend. HEERHUGOWAARD (November). Geboren: Wilhelmin Anna Ida, d. van A. P. J. Overtoom en P. M. Groen. Simon, z. van S. van Langen en C. J. M. Roozen- daal. Martinus, z. van J. Kroon en A. Telleman. Hendrika, d. van H. Bierman en G. Klerk. Anna Lucia, d. van C. A. Oudhuis en M. C. Does. Jacoba Cornelia, d. van J. de Boer en J. C. Sijs. Petronel- la Francisca Catharina, d. van A. de Boer en P. T. M. Klingen. Elisabeth Jansje, d. van M. Visser en C. Renses. Gehuwd: H. H. Kruize en T. de Graaf. Overleden: Antje Boud, 50 jaar, echtg. van S. Weel. Neeltje Helder, 57 jaar, echt? v. A. Blokker. VISITEKAARTEN Directeur benoemd. Tot directeur van de Onderlinge Brand waarborg Maatschappij „Schermeers Brand- contract" is in de vacture-P. Couwenhove, de heer W. Groot Cz. benoemd. Bestuursverkiezing. De heer D. de Boer Dz., die 27 jaar lang de functie van voorzitter van de Leerhoeve had vervuld, wenschte thans af te treden. In het bestuur is gekozen de heer D. de Boer Dz., Zuidervaart alhier. Doofstomme dood gereden. Een aanrijding met doodelijken afloop had Maandag plaats op het Keern te Hoorn. De heer Jonker, verpleegde in het tehuis voor ouden van dagen „Avondlicht", stak van den Geldeloozeweg af het Keern over, waarbij hij, een doofstomme, werd aangereden door één uit de richting Wognum komende auto, bestuurd door L. uit Hoorn. De man werd met ernstige verwonding „Avondlicht" bin nengedragen en is kort daarna aan zijn ver wondingen bezweken. Sonaten-avond Albert Sluyter (aan den vleugel: Willy Oortgijzen). In het Oranje-hotel hield de violist Albert Sluyter gisteravond voor den kunstkring „Kunst voor Allen" een sonaten-avond. De musicus had een honderdtal luisteraars onder zijn gehoor. Alvorens evenwel met het eigenlijke con cert te beginnen, gaf de heer Sluyter een toelichting op de door hem te spelen sona ten. Nadat spr. eerst een en ander verteld had over den naam „Sonate" en het ont staan van dit muziekwerk als zoodanig, zette hij uiteen, met welke middelen en via welke thema's een sonate tot stand komt. Op oorspronkelijk-geestige wijze vergeleek spr. een sonate met een familie-dramatje (met een happy-end). De eerste sonate, welke Albert Sluyter ten gehoore bracht, was die van T. Albinoni (1674—1745) de Sonate C majeur. Na een weifelend begin voelde de violist zich in deze vrij-moeilijk gecomponeerde sonate volledig thuis. Doch meer kwam de juiste muzikaliteit naar voren in Veracini's sonate E mineur, waarvan vooral het ritornello en de gavotte uitmuntten door fijnheid van nuanceering. Na de pauze bracht Sluyter ons de Mozart- sonate C majeur. En hierin bereikte hij o.i. zijn hoogtepunt, in het bijzonder noemen wij het heerlijke Allegro, waarlijk een feest van muziek. Deze sonaten-avond werd besloten met de sonate (Allegretto, Allegro, Recibativo- fantasia en Allegretto Poco Mosso) van César Franck (1822—1890), een uitermate schoon gecomponeerde sonate, gevoelig ver tolkt en vooral in de juiste tonatie tot een glanspunt van den avond gemaakt. Hartelijk applaus was het welverdiende loon voor den violist, die in deze hulde ook de pianiste, mej. Willy Oortgijzen, betrok, die zich op bijzondere wijze gekweten had van haar moeilijke taak als begeleidster. Een dankbaar publiek heeft een genot vollen avond gehad. Mevr. v. Riet, die een zoo groot aandeel heeft in het tot stand ko men van deze kunstavonden, komt mede alle eer toe. Menschen, die z66ved hoost hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau In hospitaal of huis van bewaring.... BUITENZORG, 27 Nov. 1936. In dit goede land begint een spanning te komen, welke aan hevigheid nog geruimen tijd zal toenemen, doch zonder dat kans gaat ontstaan op een ontploffing. Daarvoor zijn de oorzaken te zeer verdeeld en hebben te verscheiden gevolgen, maar in het groot ste aantal van de vele kringen der Indische samenleving groeit een ontevredenheid, een geest tot sputteren en protest, een nieuwe verwringing van het zoo juist aangepaste economisch-huiselijke leven. De oorzaak hebben wij te zoeken in de gedaalde waarde van den gulden, die aanvankelijk met een zekere Indische berusting aanvaard, thans gevolgen na zich sleept, waartegen de regeering zich eerst met veel woorden doch zonder veel kracht heeft verzet, om thans ook dat weinigje kracht niet meer uit te oefenen, waardoor aar. de prijsbeweging vrij wel nergens meer paal en perk wordt ge steld. Naar de reden daarvan moeten wij gissen. De moeilijkheden van een prijsbewa- king zijn hier vele, doch is de ondervinding van luttele weken tijds van dien aard ge weest, dat het nuttelooze van verdere pogin gen werd ingezien? Het kost moeite dit te gelooven en velen meenen hier den wil van Holland te voelen, dat de rekbaarheid van het economische leven merkbaar overschat en de bewoners hier voor problemen gaat stellen, welke zonder regeeringshulp zullen moeten worden uitgevochten. In dien strijd zullen echter honderden den economischen dood sterven, maar de Hollandsche bezitters van aandeelen in Indische ondernemingen meer rente van hun geld zien. Gehoopt was op het leggen van een uit voerrecht op de artikelen, welke tengevolge van den zwevenden gulden in waarde ge stegen waren. Gemompeld werd, dat de Indische regeering 7 pCt. een te verdedigen heffing vond, maar Holland kapte van deze 7 pCt. 5 pCt. af, zoodat een heffing van slechts 2 pCt. overbleef, wat zulk een be trekkelijk gering bedrag in het laadje brengt, dat de Indische regeering er ernstig over gedacht heeft, niet eens tot deze hef fing over te gaan. Indië staat geheel anders tegenover den nieuwen gulden, dan Holland. Daar wordt vergeten, dat hier volgens nauwkeurig be rekende statistieken van de maandelijksche inkomens van 25 tot 800 niet minder dan 30 pCt. besteed wordt aan import-artikelen, welke minstens met 25 pCt. in prijs omhoog zullen gaan. De niet-importartikelen gaan in de algemeene haussee natuurlijk mee op passars in afgelegen streken is de prijs stijging reeds onmiskenbaar zoodat de levens-index binnen zeer afzienbaren tijd met een 25 pCt. omhoog zal gaan, wat dui zenden gezinnen voor onoplosbare vraag stukken zal stellen. Wel hebben de betalin gen aan het gouvernement, zooals school gelden en spoortarieven, nog geen stijging ondergaan, maar het ware ijdele illusie te meenen, dat wij hier met een blijvenden toestand te maken hebben. In een radio rede heeft dan ook dr. Smits, chef van de economische afdeeling van de Javasche Bank, op dit gevaar gewezen en zonder uit zondering hebben de couranten de regeering becritiseerd over haar slappe houding tegen over de hausse. Intusschen geschiedt er niets en slaat alles langzaam op. Het gevaarlijke van deze verhooging is, dat zij zich zoo stilletjes voltrekt. Wordt eei. inkomen ineens met een ferm bedrag ge kort, dan is dit natuurlijk in hooge mate onaangenaam, maar het feit staat duidelijk voor oogen. Thans wordt alles met centen duurder. Boter slaat per blik een dubbeltje en meer op, groente kost voor dagelij ksch gebruik een cent meer, een stopflesch van acht centen kost nu tien centen, huishoude lijke voorwerpen zijn plotseling enkele cen ten duurder geworden. Nu zijn de meeste inkomens wel van dien aard, dat enkele centen meer per dag wel uitgegeven kunnen worden, doch gerekend over een volle maand kunnen deze vele guldens vormen. In Indië is het gewoonte langanan, slager, bakker per maand te betalen en als de kwi tantie wordt aangeboden, ontdekt de huis vrouw plotseling, dat haar onkosten over de afgeloopen maand ver boven het nor male zijn gestegen, zonder dat zij hier veel vermoeden van had. Deze onaangename ervaring hebben hon derden moeders aan het begin van deze maand opgedaan en het verweer tegen dezen langzaam aansluipenden vijand, die achter elk te koopen voorwerp schuilt, is moeilijk. De regeering laat het spel van vraag en aanbod vrij en de hoop, dat door een over maat van aanbod de prijzen een verlaging zullen ondergaan, behoeft niet gekoesterd te worden, want de lage gulden heeft aan anderen groote bedragen, om soms niet te zeggen, vermogens in handen gespeeld. Het is geen toeval, dat in de afgeloopen maand meer uitgegaan is, dan gewoonlijk. Het aan tal feestelijkheden in de hotels was groot. Over gebrek aan bezoek is nergens geklaagd. De zoo plotseling verhoogde prijzen voor cultuurproducten, waarvan in vele moei zame jaren de productiekosten zoover om laag gebracht waren, dat weer, zij het ook met een klein winstje, kon worden verkocht men lette op de dividenden van de vele cultuurmaatschappijen hebben stevige dividenden en tantièmes in uitzicht gesteld Terwijl een gedeelte van Indië niet goed weet hoe zich tegen het stijgende levens niveau te weeren, gaat het een ander ge deelte uitnemend naar den vleeze en geeft men handen vol geld uit. Ook dit verhoogt de spanning, welke een bijna algemeene nervositeit te weeg brengt, die aan de eerste maanden van de salaris kortingen doet denken, met dit verschil, dat de menschen toen nog vitaal en vol veer kracht waren, terwijl zij thans, na een vier tal jaren van aanpassing, waarbij voor zeer, zeer velen de uiterste grens van de be-' staansmogelykheid bereikt is, zonder kracht om zich meer te verweeren, een nieuwe ver mindering van hun Inkomen met 25 pCt zien aansluipen. Holland heeft geen flauw besef van de moeilijkheid der vraagstukken, waarvoor de eenvoudige mensch, van be hoorlijk bezoldigden Europeaan, tot inlan der met eenig vast inkomen toe, zich plot seling geplaatst zien, nu de regeering zich met de oplossing niet meer wenscht bezig te houden. Dat in de Europeesche gemeente op den duur een zekere ontevredenheid moet ont staan bij het grootste gedeelte, dat met eenige jaloersheid zal gaan kijken naar de economisch meer bevoorrechten, kan niet uitblijven, maar tot bepaalde uitingen zal het niet komen. Het zal mokken worden, gebrek aan berusting bij economische achter uitgang, mopperen op welvaart van ande ren, doch daar blijft het bij. Niet zoo in de inlandsche wereld, waar de onwaardige gul den, ook voordeel aan enkelingen heeft toe gemeten en we! aan hen, die in het bezit zijn van producten, welke tengevolge van de waardedaling gestegen zijn. Bezitters van tuinen met gewassen gaan goede tijden te gemoet, wat, ik heb het reeds eerder uiteen gezet, tot groote ontevredenheid in de in landsche maatschappij moet leiden. Zoodra de individueele rubberrestrictie van kracht gaat worden, zal de jaloezie nog toenemen en niet weinig ook. Thans wordt het tappen door inlanders tegengegaan door het heffen van een hoog uitvoerrecht, dat zoo noodig, evenredig aan den prijs van den wereld markt omhoog gaat. Bij de individueele re strictie komt het geheele voordeel van den prijs aan den tapper, die dan handen vol geld zal ontvangen en het is niet geheel on mogelijk, dat wij een herhaling krijgen van de haussejaren van 1924 en 1925 toen de menschen voor een goed deel geen raad met hun geld wisten, muntbiljetten gebruik werden voor het aansteken van sigaretten, auto's werden aangeschaft al was de weg, die berijdbaar genoemd kon worden slechts 400 meter lang, toen de vrouwen vaak krom liepen van de vracht aan gouden sie raden, welke zij aan haar lichaam hadden hangen en voor gewoon koeliwerk geen mensch meer te krijgen was. Zoo erg zal het wel niet worden, het geld, dat nu te ont vangen staat, wordt minder algemeen ver deeld, maar tot spanning in de inlandsche maatschappij moet het voeren en dan heb ben onruststokers, by de niet rubber deel gezegenden gemakkelijk werk. NiT°°r* er kans zal bestaan op georganiseerd' dat lusten. De communisten zijn sedert' °n~ verstandiger geworden en hebben e 1938 in Indo-China, de hoop op een opstand"181* de geheele linie opgeheven. De thans °VW volgde taktiek bestaat in het veroor ife" van plaatselijke ontevredenheid, dit m lijk jarenlang latent moet blijven nm°8e' uit te breken als van roode zijde daartoe k** sein wordt gegeven. Maar deze taktiek h een zwakke stee, zij trekt een wissel geduld van den inlander en het is een de merkwaardigste verschijnselen hier*3/1 wanhopig lande, dat de van nature soms zoo gelaten inlander, zulk een bedenkelijk ge zijn zijn, en stopt ze dan in den grond om h^ brek aan geduld kan toonen. Hij plukt zï vruchten van de boomen voordat zij topt ze dan in den trronH voor het oog, de kleur van rijpe vruchten t geven. Hü huwt zijn dochters uit, voordat zij voldoende zyn uitgegroeid. Het zou daarom verkeerd zyn te meenen dat het stelselmatige aanblazen van onte.' vredenheid niet onverwacht tot een 30r explosie zou kunnen voeren. De verschillen de huiszoekingen van de politieke recher" che, juist in dezen tyd, bewijzen, dat men daar de achter de schermen hernieuwde ac. tie onderkende en direct maatregelen nam. Intusschen bereiden wij ons voor op d« feestelijkheid bij gelegenheid van het hu welijk van Prinses Juliana. De moeilijkheid wat uit te denken, dat voor de zoo verschil- lende bevolkingsgroepen gelyk aan waarde is, heeft comite's hoofdbreken gekost, voor- al indien men niet, reeds jaren platgetreden paden, nog vaster wilde aanstampen. Voor Batavia is een zeer uitvoerig program op- gesteld, dat alle teekenen van goeden wfl draagt, doch een hoogtepunt mist. Dit mag niet als kritiek gelden, doch alleen als op. merking hoe bezwaarlijk het is bij festivi teiten origineele gedachten tot uiting u brengen. Voor Sint Nicolaas en Kerstmis heeft de middenstand een soort strop, waaraan thans nog geen ontkomen is. Tengevolge van de staking van de zeelieden in Amerika zullen de schepen overtyd zyn, welke juist vele ar tikelen moeten aanbrengen, die voor deze dagen waren aangekocht En in het ruim van de Marnix, naast dat waarin de brand heeft gewoed, lag chocolade en het suiker- goed, dat de Goede Sint hier aan de jeugd zou uitdeelen Er zyn wel nog andere booten, die gelijk soortige waar zullen aanbrengen, maar de Marnix had toch wel het meerendeel gele den. Dat Sint dit niet beter heeft uitgezocht, wordt wel vreemd geacht maar de strijd in Spanje heeft hem vermoedelijk wat van streek gebracht. van Woensdag 16 December 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANSCH LANDBOl WCREDIET N.V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te Vorige koers 100»/, 100* 19* 149* 105 66»/, STAATSLEENINGEN. 4 Ntderi 1934 4 Ncd -Indië 1934 5M Duitschland 1930 Idem met verklaring BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij Cert. v. 250 Koloniale Bank Nad. Ind Handelsbank134* Rottcrd. Bank134»/. INDUSTR. OND B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie 45^,. Calvé Delft Cert 83 NederL Ford239»/. Philips Gloeil Gem. Bezit 283* Uniiever 1587/a INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting pl.m. 1.90 19 21 plm 1.46 Pl 2.00 pl.a. 2.16 66 82* 240 Anaconda Betbleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. tzplor. Mij. Redjaog Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Per lak Philips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat, Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Intarc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot „S.c.h«ePV4"t Unie 72* 40* 55"* 56i/M.j 3»/, 73 39^4-1 46*» 12»* 58* 5l* 425 165* 135 32 18.00 165 210 12 5 165 135 31 165 210 386* 409'* 90 35 Vi. 30"* 307* .j 15* 15»/, 4091-10 90 295* IM'Vis 190* 66 160 3"* 100 95* 301-2»/, 178-77 194 67 100 ocneepvai T/BAKKEN. Deli Batavia Ouda Deli Seoembab AMER SPOORWEGEN.' Atchison lopeka Southern Pacific Southern Railw Cert Union Pacific «Notering p,r 50. è.«upoa Vorige koers 19* 46* 46* 280- 280-»/, 159 280-* 159 in IAi 56-1* 3"* 56-* 3 45,-6* 561* 3»*-* 45"* 58].»%, 429 4284-31 4304*1* 134* 134-5 409J-* 385* 4091»*/, 4091-104 20-»* 151-1* 307 15|-7* 30|.*s 15J.7* 300g.l4 299-300] 193 301* 163 3*-«y>. 163»/, 3"*-% 99-* 95* 95»/, 99*.* 05»/» 234 306 206 53* 31* 19 99* 309 266 53 19 98 236»/. 306-9 NIET OFFICIEEL. New-Vork Londen Benyn Pary. Brussel (Belga). Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Praag Italië 1.83* 9.01 73.89 K 8.56»/ 31.14 42.22 40.20 46.45 45.25 «•47 M 00.00 31'»*.| Heden 1pCt Koers op heden 2 uur 1.83»/, 901X 73.90 8.57»/, 31.05 42.21 K 40.26 46.45 45.25 6.47 M 00.00

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 16