DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NU Na de gevangenneming van Tsjang Kai Sjek Alkmaarsche Courant tot 1 Januari GRATIS. Deze Conran» wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE AD VERTEN ""IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 296 Dit nununer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 17 December 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De algemeene toestand. De siluaiie in China Publieke opinie veroordeelt het samengaan met de communisten. Hoe de ontvoering plaats vond. Nieuwe bombardementen op de hoofdstad. Maatregelen tegen het recruteeren van vrijwilligers. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 17 December, Wij hebben gisteren in deze rubriek een oogenblik stil gestaan bij de tafelrede, welke von Ribbentrop, de Duitsche ambas sadeur te Londen, gehouden had aan een diner van de „Anglo German Fellow-ship", in welke rede de Duitsche ambassadeur o.a. wees op de noodzakelijkheid van het bezitten van koloniën voor Duitschland. In deze tafelrede heeft von Ribbentrop ook nog andere politieke vraagstukken be handeld en zij zijn nog wel van zooveel be lang, dat wij er hier nader op terug komen. Daar was allereerst het verdrag van Ver- sailles. „Duitschland zoo verklaarde von Ribbentrop was besloten om de discrimi- neerende bepalingen in het verdrag van Versailles, die geen enkel groot volk op den duur zou hebben verdragen, ter zijde te stel len. Om dit doel door minnelijke schikking te bereiken, heeft Hitier de wereld voorstel len gedaan, doch deze werden niet beant woord. Het is diep te betreuren, thans te moeten constateeren, dat van al deze voor stellen tot ontwapening, tot het afsluiten van non-agressie- en garantieverdragen en andere vredes-garanties, welke in deze vier jaren werden gedaan, er maar zeer weinig succes hebben gehad". Dat klinkt allemaal heel mooi voor het be leid der Duitsche rijksregeering, maar het wil ons voorkomen, dat Hitier gedurende die pogingen, om door „minnelijke schikkin gen" zijn doel te bereiken, in eigen land reeds alles in het werk stelde, om zich zoo gauw mogelijk van de lasten van het ver drag van Versailles te ontdoen. tl Von Ribbentrop ging nog verder en her innerde er aan, dat toch nog één vraagstuk geregeld kon worden en dat dit te danken was aan den traditioneelen ver vooruitzien- den blik van Engeland op het gebied van vlootaangelegenheden, welke door den rijks kanselier werd gedeeld, n..l het Duitsch Engelsche vlootverdrag van 1935. Deze overeenstemming, om tot een beper king der bewapeningen te komen, wekte groot vertrouwen in Duitschland, maar en nu komt het! ongeveer terzelfder tijd kreeg „een onderaardsche macht opnieuw invloed in Europa". Spoedig zoo ging von Ribbentrop ver der werd duidelijk, dat haar storende in vloed en haar destructieve leerstellingen 'n consolideering van Europa zouden verhin deren. Hij bedoelde met dit alles de Komintern, die zich ten doel heeft gesteld, om „de orde en de nationale overleveringen van elk land te vernietigen". En dus krijgt Rusland de schuld, dat de wereld zich weer bewapend heeft. van Wij zullen de rede van von Ribbentrop niet verder volgen. Het is duidelijk, dat de geheele rede bedoeld is om Duitschlend te verdedigen tegenover het buitenland en te vens, om Engeland zoo vriendelijk mogelijk te stemmen. Vandaar ook het vriendelijke compliment, dat tot Engeland gericht was. Wij kunnen alles resumeeren en dan tot de eindconclusie komen, dat Duitschland zijn best gedaan heeft, om alles in der minne te schikken, dat het zelfs van bewapening riet wilde weten, maar dat het daartoe wel gedwongen was door de actie van de Komin tern. Er rest dan nog alleen de vraag, waarom Duitschland het zoo noodzakelijk vond, om zijn westelijke grenzen zoo enorm te ver sterken en daarmee ook thans nog voort gaat! China brengt niet veel nieuws. Tsjang Kai Sjek leeft nog, heeft behoorlijke bewegings vrijheid en kan zooveel onderhandelen met zijn politieke tegenstanders als hij zelf wil. Maar hij wil nog niet, omdat hij zich niet wil laten dwingen. Uit deze houding van Tsjang Kai Sjek mag men afleiden, dat Tsjang Sjoe-Liang hem niet als een vijand beschouwt, maar dat hij het niet eens is met diens politiek t.o.v. Japan. Vandaar natuurlijk ook de zeer voorzich tige houding van de Japansche regeering, die ongetwijfeld vreest, dat Rusland zich vandaag of morgen met de Chineesche kwestie zal gaan bemoeien. 't Is te hopen, dat zulks niet gebeurt, want er bestaat nog altijd een „anti-communis tisch verdrag" tusschen Duitschland en Ja pan. Berichten over de gebeurtenissen in Sianfoe blijven uit. Uit Japansche bron verluidt, dat te Nanking oneenigheid zou zijn ontstaan over al of niet uitzen den van een directe strafexpeditie. Som mige figuren te Nanking blijven voor stander van het aannemen van een af wachtende houding. Te Hwashien op 65 K.M. ten Oosten van Sianfoe zou een gevecht zijn ontstaan. Verscheidene ge vechten schijnen in Kansoe te worden geleverd, vooral in het gebied Lantsjoe. Soeng naar Sianfoe. Soeng, de zwager van Tsjang Kai Sjek, heeft medegedeeld, dat hij heden Nanking naar Sianfoe zal vertrekken op uitnoodiging van Tsjang Sjoe-Liang. Men meent hieruit te moeten opmaken, dat Koeng en mevr. Tsjang Kai Sjek, de onderhandelingen willen hervatten on danks de beslissing van den centralen politieken raad. Men gelooft, dat deze beslissing voor een groot deel is bewerkt door de generaals Ho Ying Tsjin en Feng Yoeh Siang. De laatste, de bekende christen-generaal, is president van het hooge militaire comité bü ontstente nis van Tsjang Kai Sjek. Koeng, de eerste minister ad interim en zwager van mevrouw Tsjang Kai Sjek, verzette zich heftig tegen het besluit Algemeen wordt voorspeld, dat Feng of Ho Ying Tsjin, Tsjang Kai Sjek zal opvolgen indien deze zou verdwijnen; .men vreest echter, dat in dat geval de zich ver zettende militaire leiders niet tot rede kun nen worden gebracht, zoodat een nieuw tijd perk van burgeroorlogen zou aanbreken. Ja pansche kringen zijn beducht voor een nieu we golf van nationalistisch terrorisme in China. Van het strijdtooneel wordt nog gemeld, dat de muiters het beleg van Sienyang, 25 kilometer ten noordwesten van Sianfoe, heb ben opgebroken bij de aankomst van verster kingen voor de regeeringstroepen. Strafexpeditie tegen Tsjang Sjoe-Liang; hevige gevechten gaande. Naar uit Nanking wordt gemeld, heeft ge neraal Ho Ying Tsjin, die tot commandant is aangesteld van de strafexpeditie tegen Tsjang Sjoe-Liang, zeventien legerdivisies gemobiliseerd, en tien legervliegtuigen naar Sianfoe gedirigeerd. De loyale troepen zou den vroeg in den ochtend, na zware gevech ten, het op 15 mijl ten noordwesten van Sianfoe gelegen Hsien-Yang bezet hebben. Tevens zouden de loyale troepen in gevech ten met de troepen van Tsjang Sjoe-Liang gewikkeld zijn te Huah-Sien, op ongeveer zeventig mijl ten noord-oosten van Sianfoe. Successen der regeeringstroepen. Volgens te Nanking ontvangen berichten rukken de troepen der centrale regeering steeds verder op, zoodat Sianfoe nauwer in gesloten wordt. Belangrijke afdeelingen van het leger van Tsjang Sjoe-Liang zouden zich reeds hebben overgegeven. Zijn artillerie troepen te Hoeaying, Loyang, Hsoechau en Saichau langs den Loenghai-spoorweg en te Kankou zouden ontwapend zijn, omdat zij het bevel tot opstand niet zouden hebben opgevolgd. Gevechten in het gebied van Langtsjau. Uit Chineesche bron verluidt, dat de ge vechten die geleverd zijn in de streek van Langtsjau tusschen de centrale troepen en die van Yoe Sjoe Sjoeng, de gouverneur van Kansoe die Tsjang Sjoe-Liang gunstig gezind is, ten gunste van laatstgenoemde zijn ver- loopen. Japansche voorbereidingen? Aan de zorg voor den binnenlandschen toestand paart zich thans een zekere onge rustheid in verband met de mogelijkheid van een Japansch ingrijpen. Uit goede bron wordt vernomen, dat de Japansche marine aanzienlijke voorbereidselen treft. In Noord- China, vooral in de omgeving van Tientsin, zijn de troepenbewegingen waargenomen^ terwijl ook de luchtmacht in actie is. Gevaar voor zelfstandig optreden van het Kwantoengleger. Vermoedelijk zal Japan maatregelen ne men in verband met een mogelijke verlen ging van de Chineesche crisis. In welinge lichte kringen verwacht men niet, dat Tokio spoedig zal ingrijpen, aangezien hieruit een ongebreidelden oorlog in China zou kunnen voortvloeien. Het gevaar bestaat evenwel, dat het Ja pansche Kwantoengleger op eigen gelegen heid ingrijpt. Het gevangen nemen van Tsjang Kai Sjek. Volgens het eerste ooggetuigeverslag van het gevangen nemen van Tsjang Kai Sjek werd hij plotseling door de muiters omringd, toen hij in zijn auto wilde stappen om vanuit een nabijgele gen plaats naar Sianfoe te gaan. Zijn lijfwacht vormde snel een kring om Tsjang en bood weerstand. Zij gaf zich eerst over toen de overweldigers te sterk bleken en men vreesde dat Tsjang door een verdwaalden kogel zou worden ge troffen. Een officier van de lijfwacht slaagde erin naar Sien Yang te ontsnappen en waar schuwde het garnizoen. Toen de muiters drie uur later de stad bereikten vonden zij de verdedigers op hun hoede. Verder wordt gemeld, dat Sjaoy Nan Tsjoeng, een der tien gijzelaars die te Sian foe gevangen wordt.Y gehouden, is overleden. Een boodschap van Tsjang Kai Sjek. Men deelt officieel mede, dat Tsjang Ting Wen, een der autoriteiten, die tegelijk met Tsjang Kai Sjek werd gearresteerd, uit Sian Foe heeft getelegrafeerd, dat hij in vrijheid is gesteld en per vliegtuig naar Nanking zou komen met een persoonlijke boodschap van Tsjang Kai Sjek. De chef van de inlichtingendienst van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft het agentschap Domei telegrafisch medege deeld, dat Tsjang Kai Sjek ongedeerd te Sianfoe is en „een goed moreel" heeft. De vrouw van Tsjang Kai Sjek heeft Do- nald een telegram gezonden, waarin zij hem verzoekt naar Nanking terug te keeren in plaats van naar Sianfoe te gaan, zooals hij dat van plan was. De politieke raad bijeen. De politieke raad heeft in een zitting be sloten een strafexpeditie te organiseeren te gen de opstandelingen, die onder bevel zal staan van Ho Ying Tsjing, den minister van oorlog. In welingelichte kringen is men van mee ning dat deze maatregel bestemd is druk uit te oefenen, zonder noodzakelijkerwijs te moeten leiden tot een militaire actie. Yoe Yoe Yen, de voorzitter van de con- troleerende Yoean is benoemd tot commis saris belast met de pacificatie van de pro vincie Sjensi. „Prawda" over opstand van Tsjang. In een artikel over den toestand in het verre Oosten, wijst de „Prawda" er op, dat de opstand van Tsjang Sjoe Liang niets an ders is, dan een nieuwe uitdaging van Ja pan tegen China, welke ten doel heeft de nationale eenheid van dit land te verhinde ren, en de toenemende anti-Japansche be- wegig te onderdrukken. De opstand van Tsjang is de directe uitwerking van het verdrag tusschen Japan en Duitschland, dat zich de ontketening van een oorlog ten doel stelt. De nieuwe Japansche uitdaging vormt een aanschouwelijke voorstelling van de middelen, welke in dit verdrag zyn voor zien. Nu Japan een bondgenootschap met het fascistische Duitschland heeft gesloten, verhaast het zyn voornemen om China de finitief tot een Japansche kolonie te maken. Janpansche pers over maatregelen tegen opstandelingen. Hoop op Tsjang Kai Sjek's veiligheid opge geven. De strafexpeditie tegen Tsjang Sjoe Liang, waartoe de regeering van Nanking gisteren heeft besloten, wordt door de Japansche dagbladen opgevat als een aanwy zing, dat de centrale regeering de hoop op de veilig heid van haar generalissimus heeft opge geven, of tot inzicht is gekomen, dat het niet mogelijk zal zyn hem te redden indien hy nog in leven is. De „Yomiuri Shimbun" zegt, dat het be sluit van Nanking het gevolg is van: 1. Het bericht van den Britschen adviseur, Donald, waarin de dood van Tsjang Kai Sjek wordt bevestigd. 2. De omstandigheid, dat een compromis met Tsjang Sjoe Liang onmogelijk was. 3. De voltooiing van de omsingelende be weging der loyale troepen tegen die van Tsjang Sjoe Liang. 4. Verdere uitstel der actie zou de samen werking van Tsjang Sjoe Liang met de communisten bevorderen. 5. Reeds zyn doeltreffende maatregelen genomen om een financieele ontwrichting te voorkomen. 6. Het optreden van sommige autoriteiten van Nanking, die met de Sovjets sympathi- seeren, is de kop ingedrukt. De „Nnichi Nnichi Bun" schrijft het be sluit van Nanking toe aan de onmogelijkheid Tsjang Kai Sjek te redden, ook al leeft hij nog, en aan de onmogelijkheid met Tsjang Sjoe Liang tot een compromis te geraken. In kringen van het Japansche ministerie van oorlog, noemt men het zeer ongelukkig voor het Chineesche volk, dat Tsjang Kai Sjek door de muiters wordt gevangen ge houden, nu de aaneensluiting van China goed op weg was en hoop bestond, dat ver der onheil aan het Chineesche volk kon worden bespaard. In deze kringen kenmerkt men Tsjang Sjoe Liang als een vijand van den vrede in het Verre Oosten, omdat hij samenwerkt met de communisten. De Spaansche revolutie Na een week van rust tengevolge van het slechte weer, hebben gistermiddag 20 driemotorige rechtsche bommenwer pers, begeleid door 32 jachtvliegtuigen, het oostelijk gedeelte van Madrid ge bombardeerd. De berichten spreken van 18 dooden en ongeveer vijftig gewon den. Het bombardement duurde van half twee tot zes uur. Toen gelukte het aan een aantal jachtvliegtuigen der re-.| geering na een hevig gevecht in de lucht de aanvallers op de vlucht te drijven. Volgens de berichten van regeeringszijde zijn twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In het bijzonder de wijk Tetoean en las Victorias heeft ernstig geleden De artillerie aan beide zijden aan het front van Madrid is actief. Mededeelingen van den Madrileen- schen verdedigingsraad. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad heeft een communiqué ver spreid, waarin wordt medegedeeld: Er vallen geen operaties te melden van het front van Madrid. De luchtstrijdkrach ten der regeering hebben vyandelijke con centraties te Carabanchel uiteengejaagd, eveneens te Brunete. De rechtsche troepen hebben hun po gingen voortgezet om het front te doorboren in den sector Boadila der Monte. Verscheidene méden deden de troepen van het vreemdelingenlegioen een aéinval op de regeeringsstellingen, maar zy werden overal energiek afgeslagen, zoodat zy ten slotte met zware verliezen op hun uitgangs stellingen moesten terugtrekken. Aan het front van Alava hebben de regeeringstroe pen Izasmendi bezet. De felle koude verhindert operaties op het front van Burgos. Tijdens een nieuwen aanval op Oviedo hebben de loyale strijd krachten de vijandelijke stellingen van Ca- tellada en de kazerne Pelayo vernield. Door hun bombardement deden zy de kazerne Rubin in brand vliegen. De uitwisseling van krijgsge vangenen. Eden heeft gistermiddag in het Lagerhuis medegedeeld van dr. Junod te Hendaye be richt te hebben ontvangen, dat aan het Baskische front overeenstemming is ver kregen nopens de uitwisseling van onge veer 4000 krijgsgevangenen. Het Roode een abonnement op de Als u thans een kwartaalabonnement neemt krijgt u de nummers Uit juridisch oogpunt zou het mogelijk zyn hiertegen maatregelen te nemen, doch men weet niet, of de regeering hiertoe zal over gaan uit politieke overwegingen. Vermoe delijk zal de beslissing afhangen van de houding der overige leden van de non-in terventie-commissie. De Britsche regeering schy'nt geen eenzijdige maatregelen te wil len nemen, de Britsche geste van het verbod van uitvoer van wapenen uit Engeland naar Spanje heeft niet het gewenschte succes gehad. Uit Valencia en Burgos zyn nog geen of- ficieele antwoorden ontvangen op de be middelingsvoorstellen. De Spaansche minis ter van buitenlandsche zaken, Alvarez Del Vayo, toonde zich in een onderhoud met lord Crémborne te Geneve niet tegen het voorstel, doch wel toonde hij tegenzin om met Franco op voet van gelijkheid te on derhandelen. De Catalaansche regeeringscrisis. Companys heeft gisteren de bespre kingen tot het beëindigen vérn de regee- rings-crisis voortgezet. In een nota aan de pers werd gezegd, dat alles er op wees, dat nog heden de crisis zou worden opgelost. Naar verluidt zou de nieuwe raad bestaan uit vier vertegenwoor digers van de C. N. T., drie vertegenwoor digers van de U. G. T., drie links-republi keinen en een vertegenwoordiger van de pachters. Bom der opstandelingen op F ranse h gebied neergekomen. Bij het bombardement van Portbou is een bom neergekomen op Fransch gebied nabij de grens, zonder evenwel te ontploffen. Deskundigen zullen uitmaken, of de bom werkelijk op Fransch gebied is gevallen. Te Culera werden twee huizen vernield en vele beschadigd. Een bom, welke gericht was op het viaduct van den spoorweg Portbou-Barcelona viel op 30 meter afstand hiervan neer en sloeg een gat in den grond van zes meter diepte. ARCHIEF DER COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BESLAG GENOMEN. Het is de politie te Athene gelukt, het archief der communistische party, dat be trekking heeft op geheel Griekenland met uitzondering van Macedonië en Thracië, in beslag te nemen. Een deel van het archief is gesequestreerd te Athene, een ander deel te Patras. Uit het gevonden materiaal blijkt, dat de communisten in alle steden en in vele dor pen speciale steunpunten bezaten. Op de ledenlijsten heeft men de namen van amb tenaren en militairen, onder wie drie offi cieren, gevonden. Een andere lijst vermeldt bijzonderheden over de organisatie van het politieke bureau der verboden partij en bevat de namen van de leden véin het bestuur. Op grond van deze ontdekkingen zyn niet minder dan 16.000 personen gearresteerd. Van de vijf bestuursleden zyn er drie in hechtenis genomen. REXISTISCHE INTERPELLATIE. Een der rexistische leden van de Belgische Kamer heeft een interpellatie ingediend in zake de arrestatie van de rexistische jour nalisten in verband met het verdwijnen van documenten uit de griffie der rechtbank. Deze interpellatie gaf aanleiding tot heftige debatten in de Kamer. De interpellant beschuldigde de regeering ook haar plicht niet te hebben gedaan en den secretaris-generaal der socialistische partij Delvigne niet te hebben gearresteerd, Kruis had de Engelsche regeering verzocht I ^le' naar de gestolen documenten bleek, schepen te willen zenden om deze mannen te vervoeren, maar waarheen was nog niet duidelijk. Ook was feitelijk alleen de toe stemming van de partij van generactl Fran co ontvangen, maar van de toestemming der Basken scheen het Roodé Kruis verze kerd te zyn. Toen het Engelsche stoomschip City of Oxford gisteren te Gibraltar uit Liverpool aankwam, rapporteerde de gezagvoerder, dat toen hy buiten de Portugeesche kust voer, het kleine Duitsche slagschip Deutschlandhem door middel van signa len heeft gevraagd, waar hy vandaan kwam en waar hy heen ging. Maatregelen tegen het recruteeren van vrijwilligers. In politieke kringen te Londen wordt me degedeeld, dat de deskundigen, die door de Britsche regeering waren belast met de studie van maatregelen tegen het recrutee ren van Britsche vrijwilligers voor Spanje, hun werkzaamheden beëindigd hebben. schuldig was aan het smokkelen van wapenen en het recruteeren véin vrijwil ligers voor de Spaansche regeering. De minister van justitie antwoordde, cfat Delvigne tot nu aan toe volgens geen en kele wet strafbaar is. Hy wees er verder op, dat een wetsontwerp door de regeering is ingediend om in deze lacune te voorzien. GRETA GARBO ERNSTIG ONGESTELD. De gezondheidstoestand van Greta Garho baart veel zorg. Tengevolge van haar slanke ljjn is haar weerstandsvermogen aanzienlijk vermin derd. MIJN VOLGELOOPEN. Tengevolge van een door wolkbreuken veroorzaakte overstrooming is de goudmijn Fassagem in Minas Geras (Brazilië) volge- loopen. 16 Mijnwerkers zijn om het leven geko men. Men heeft nog slechts twee lijken kun nen bergen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 19