TESSA De aangenomen. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 17 DECEMBER 1936 £xmd: e*i JMH&OUW Coöperatieven Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland. 'JxuWLeton door RICHARD STARR Vertaald door A. RIEWLRD. „Ja". De vrijz.-dem. stemden Landbouw-aangelegenheden aan de orde. PARLEMENT dezen keer allen vóór. (Vervolg.) In de middagvergadering van de gister onder voorzitterschap van den heei H. K. Koster gehouden algemeene vergadering van den Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken bracht, na het door den heer J. Dokter uitgebrachte rap port van de Commissie voor Landbouw coöperaties, dat wy gister reeds publiceer den, dr. Scheij rapport uit over de Noord-Hollandsche Melkcommissie en de Vakschool voor kaasmakers. Wy vermeldden dit reeds in het verslag van de algemeene vergadering van de vereeniging tot ontwik keling van den landbouw in Hollandsch Noorderkwartier. Spr. betreurde het, dat hij Dinsdagavond be richt kreeg van den heer T. Groot, den voor zitter van de melkcommissie, die steeds een groote kracht was geweest, zich niet meer herkiesbaar te kunnen stellen. Tot lid van de aankoopcommissie werd ge kozen de heer Lakeman te Bobeldijk. Ingekuild gras en de zuivelbereiding. Ir. Kranen las hierop 'n verhandeling voor over de bereiding en voedering van inge kuild gras en de gevaren hieraan verbonden voor de kaasbereiding. Spr. was van oordeel, dat uitbetaling van de melk naar de hygiënische waarde volko men juist was. Uitvoerig stelde hij het doel, dat met de voeding van kuilgras wordt beoogd, in het licht. De Fransche en de Hollandsche methode, alsmede de methode-ir. Lienesch, die minder onzeker is dan de Hollandsche, besprak spr. meer uitvoerig. Toch was nog een grondig onderzoek noodzakelijk, met het oog op de ontwikkeling van de boterzuurbacteriën, die bij alle methoden kunnen optreden. Voor de zuivelbereiding toch leveren die bacteriën groote gevaren op. Spr. deed voorts nog mededeeling van de onderzoekingen in deze verricht door het Rij kszuivelproef stat ion te Hoorn in het jaar verslag van dat station te vinden. Het gevaar van de kuilgrasvoeding voor de kaasbereiding schuilt in de vaak aanwe zige boterzuurbacteriën. Het eenige middel om dit gevaar zoo goed moge,;jk te voorkomen is gelegen in rle grootst mogelijke voorzorg bij de melk win ning op de boerderij. Vóór Maart dient het kuilgras op te zijn. (Applaus.) De voorzitter gaf de fabrieken den raad den heer Kranen voor het onderwerp op de fabrieksvergaderingen uit te noodigen. De begrooting. De begrooting voor 1937 (ontvangsten en uitgaven 22.701 met een post van 948.50 voor onvoorzien) kwam hierop in behande ling. De heer de Wit (Berkhout) was ontstemd over de verhooging van den omslag met een y, per 1000 K.G. melk tot 10 cent, waar door 1400 naar de F.N.Z. gaat. Nu de zui velbereiding in den put zit, stelde spr. de vraag of het nog wenschelijk is om drie per sonen voor het secretariaat te salarieeren. Hij vond het wenschelijk om het secreta riaat van Lutjewinkel naar het Landbouw- huis te verplaatsen en stelde voor de be grooting aan het bestuur terug te verwijzen. De heer J i m m i n k te 't Zand bestreed de raming van 175 millioen K.G. melk op verschillende gronden. Hij oordeelde, dat 24 millioen K.G. te hoog was geraamd en ver wachtte dus 2400 minder. Spr. onderwierp de salarisregeling aan cri- tiek, achtte de voorstellen niet juist en oordeelde de verlaging van het salaris van den secretaris op grond van minder werk door aanstelling van een adjunct-secretaris wel aanvaardbaar, doch niet op grond van de toelichting, waarin zij op grond van de financiën gemotiveerd wordt. Met de verhooging van het salaris van den adjunct met 500 ging spr. fabriek accoord, omdat men den geheelen mensch wil. De bijdrage aan de F.N.Z. van 5250 oordeelde spr. te hoog. De heer Prikken te Beemster verzette zich ook tegen de verhooging van den om slag. Spr. wilde voor het sluitend maken van de begrooting de reserve aanspreken. De heer K o o ij m a n wilde in de toekomst 29) „Genade!" fluisterde Tessa, terwijl zij mr. Banks bij den arm greep, „zij heeft niets om haar beenen!" „Neen", zei Banks. „Zelfs geen tricot!" „Tricot heeft afgedaan", zei Banks. „Het is verdwenen, net als het huurrijtuig. Be spaart een hoop onkosten. Soms dragen ze een kouseband, maar niet dikwijls. Het is uit de mode". „En ze heeft kuiltjes in haar knieen", fluisterde Tessa. „Sssst.zei mr. Banks, lichtelijk geërgerd. Tessa raadpleegde haar programma. „Is dat miss Henrietta Verlaine?" Neen. Zij is het meisje, dat de hoofdrol heeft Lallie Mulvaney. I edereen kent haar". „Maar haar naam staat heelemaal onder aan het programma". „Altijd. Dat vindt zij prettig". „Ik vind haar eenvoudig schattig. Mag ik even uw kijker leenen, als u klaar bent?" Mr. Banks had een tooneelkijker bij zich, die, wat grootte aangaat, meer voor eer aan alle bestuursleden de begrooting vroeg tijdig toezenden. De heer Z ij p te Nieuwe Niedorp vroeg waarom „Neerlandia" te Stompetoren was uitgetreden. De voorzitter verdedigde de raming van 175 millioen K.G. verwerkte melk, door mede te deelen, dat 2 fabrieken waren toe getreden. Het opmaken van de begrooting kostte 3 bestuursvergaderingen en het uittreden van Neerlandia kon men niet voorzien. De F.N.Z. moet meer doen dan in normale tijden. De heele crisisbemoeiingen eischen de aanwezigheid van den heer Geluk op an dere plaatsen en daarom moest op dit secre tariaat een vervanger komen. Wij kunnen de geheele reserve van de F.N.Z. niet opge bruiken. De F.N.Z. moet een nieuw secreta riaat inrichten, waarvoor de reserve belang rijk moet worden aangesproken. De vele be stuursvergaderingen werden veroorzaakt door de eigenaardige positie van den secre taris. De voorgestelde oplossing verkreeg tenslotte de instemming van alle bestuurs leden. Over de bezetting van het secretariaat zal nog nader, binnen de begrooting, beslist worden. De secretaris, de heer G. Nobel, gaf nog een toelichting over den post tijdelijke hulp, die komt te vervallen. Ook de post batig saldo 1936, groot 1651.91, lichtte hij toe er op wijzende, dat dit door bijzondere omstan digheden was verkregen. De voorzitter zeide nog, dat met het oog op den export mindere keuringen noodig zijn. De begrooting is nagezien door een commissie, die verschillende bemerkingen maakte, maar toch adviseert de begrooting goed te keuren. De heer J i m m i n k bleef pessimistisch en zeide, dat zijn fabriek aan de begrooting haar goedkeuring niet kan hechten. De voorzitter achtte het niet mogelijk een zaak zonder eenig optimisme te bestu ren. De secretaris betoogde nog, dat de F.N.Z. veel doet, maar gezien de kracht die de margarinefabrikanten ontwikkelen, nog veel meer moet doen. Spr. adviseerde in het algemeen belang de verhooging te acceptee ren. In 1937 verwacht spr. aanwinning van nieuwe leden. Een rijkskeuring van boter voor export is in voorbereiding. De regee ring wil inschakelen de instituten die zich er reeds mede bezig houden, vandaar de meer dere keuringen. Friesland en Groningen kunnen meer doen, daar wordt 800 en 500 millioen K.G. melk verwerkt. Spr. heeft veel werk, maar in 1938 is hij voornemens met mej. de Pater afscheid van den Bond te nemen, omdat hij verwacht, dat de bond dan goed gegrondvest is. Spr. adviseerde de begrooting onveranderd vast te stellen. (Applaus.) De heer Veldstra betoogde nog, dat er niet in de ruimte is geschat en dat het aan deel verwerkte melk er is. De begrooting werd hierop in stemming gebracht en met 125 tegen 43 stemmen aan genomen. Over de agenda van de algemeene verga dering van de F.N.Z. werd niet gediscus sieerd. De heer Groot stelde voor op de ver gadering van de F.N.Z. een motie tegen de margarine-industrie in te dienen, opdat er een margarinebeperking komt. De voorzitter zeide, dat de F.N.Z. op elke plaats waar het pas geeft, de meening naar voren brengt die hij in zijn openings woord naar voren bracht. Het gelukte ech ter niet den minister van standpunt te doen veranderen. De heer Z y p te Nieuwe Niedorp wilde aandringen op uitbetaling van een hoogen melktoeslag. De heer Hovenier te Wognum oor deelde, dat de margarine steeds meer zal doordringen als volksvoedsel, als de regee ring niet wil medewerken. De verkiezing van 2 afgevaardigden werd aan het bestuur overgelaten. Tot financieele commissie werden de fabrieken „Koegras" te Callantsoog, „Excelsior" te Heerhugo- waard en „Zaanstreek" te Wormerveer aan gewezen. By de rondvraag wenschten de heeren Zyp en Kooyman gemeenschappelijk krach tig optreden van de landbouworganisaties, door een landdag in het centrum van het land. De voorzitter antwoordde, dat dit re gelmatig door de besturen geschiedde. Spr. was niet bereid het initiatief te nemen voor een dergelijke demonstratie waarvan hij verwachtte, dat de resultaten niet evenredig heele familie bestemd scheen, maar had hem totnutoe voor zichzelf gehouden, waai- schijnlijk met het oog op Tessa's jeugd. Hij overhandigde hem haar met zichtbaren te genzin. Tessa had een voorgevoel, dat Lallie Mul vaney het meisje was, waarvan zij de foto'3 in de vestibule had gezien. Toen zij er in geslaagd was, den familiekijker op haar oogen in te stellen, ontdekte zij, dat het werkelijk zoo was. En weer meende zij zien haar te herinneren. Zy moest Miss Mulva ney hier of daar gezien hebben, of anders haar foto. Maar zij wist niet, waar. Toen zy den schouwburg verliet, keek zij weer naar de foto's, maar dat bracht haar niet verder. Misschien vergiste zy zich, maar zy meende nog altijd, Miss Mulvaney van aanzien te kennen. Zy gingen bovenop een bus huiswaarts daar mr. Banks van oordeel was, dat nel lichtzinnig gebruik maken van een taxi iets was, dat gemakkelijk overdreven kon wor den. „Het is niet goed, te dikwijls een taxi te nemen", legde hij uit. „Je wordt er beu van. Van beenen gesproken „Ik spreek liever niet over beenen, mr. Banks", zei Tessa. „Ik bedoel Lallie Mulvaney's beenen. U hadt het er over". „O, nu ja". „Van Lallie Mulvaney's beenen gesproken, wist dat zij ze voor vijftig duizend pond verzekerd heeft?" „Haar beenen verzekerd?" zei Tessa heel verbaasd. waren aan de daaraan verbonden kosten. In Drente houdt men meer dergelijke vergade ringen. In Noordholland heeft men een an dere mentaliteit. Spr. gevoelde meer voor regelmatig werken op een waardige wijze. Hierop sloot hij met de mededeeling, dat twee nieuwe leden waren toegetreden en het uitspreken van de hoop dat meerdere dit voorbeeld zullen volgen. HEER-HUGOWAARD. HoII. Mt. van Landbouw, Dinsdagavond hield de afdeeling Heer- hugowaard en omstreken van de „Holland sche Maatschappij van Landbouw" een ledenvergadering in het lokaal van den heer Rus. Op deze vergadering werd een inlei ding gehouden door den heer Rempt, veearts te Nieuwe Niedorp, over het onderwerp „Het verband tusschen de ziekten van dier en mensch". De voorzitter, de heer P. Blauw Sr., open de de vergadering met een kort woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Rempt. De heer Blauw deelde mede, dat op de algemeene vergadering door het hoofdbe stuur op de vraag van de afdeeling is ge antwoord, dat geen medewerking verleend kan worden aan verplichte rundvee-horzel- bestrijding. Wel ziet het hoofdbestuur het groote belang hiervan in, maar de kosten zijn h.i. te hoog. Ingekomen was een verslag van de rede door ir. H. Vos te Schagen voor de oud-leer lingen van de Landbouwinterschool over het onderwerp „Het plan van den arbeid en den landbouw". Verder werd over dit on derwerp een spreker beschikbaar gesteld, doch hiervoor bestond geen belangstelling. Ook de Nationale Bond Landbouw en Maat schappij stelde een inleider over haar pro gramma beschikbaar, doch daar er hier ter plaatse van genoemden bond reeds een af deeling is opgericht, werd hier niet op in gegaan. Uit Hensbroek was een verzoek gekomen om daar ter plaatse een vergadering te be leggen, waar ir. Lienesch zou kunnen spre ken over het verkeerde van te hoogen water stand. Besloten werd dit verzoek in te willigen. Bericht was ontvangen, dat de heer G. Gootjes is benoemd voor Heerhugowaard en omgeving als assistent bij den Landbouw- voorlichtingdienst. Vervolgens kreeg de heer Rempt het woord. Spr. gaf eerst met eenige voorbeel den het belang aan van dit onderwerp, dat voor kort nog niet werd ingezien en waar bij nog veel misverstand bestaat. Daarna ging spr. over tot een meer nauwkeurige behandeling van de verschillende ziekten, die zoowel by dier als by mensch kunnen voorkomen en waarbij deze elkaar kunnen besmetten. Meestal is dit gevaarlijk, maar een enkele maal, zooals by de pokken, maakt de mensch gebruik van deze omstan digheid juist om de ziekte te bestrijden. Tenslotte gaf spreker een overzicht van de wettelijke maatregelen, als vleeschkeu- ring, melkcontrole, die genomen worden om besmettingsgevaar te keeren. Hierna was aan de orde de bespreking van het door het hoofdbestuur gestelde vraagpunt in hoeverre samenwerking tus schen Landbouw en Maatschappij en de Hol landsche Maatschappij van Landbouw mo gelijk is. De heer van Graft beweerde, dat samen werking niet alleen wenschelijk, doch zeer noodzakelijk is. De heer A. Blauw zei het te betreuren, dat Landbouw en Maatschappij is opge richt, volgens spr. was dit overbodig. Nu zijn er 2 organisaties en dat geeft geen kracht. Verder is volgens spr. het hoofddoel van L. en M. de hooge graanrechten. Nu hebben we graanrechten, maar spr. betwij felde het zeer of de boeren nu met dit dure voer gelukkig, zijn. Dan wil L. en M. invloed uitoefenen op de politieke partijen. Maar de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft ook altijd al getracht invloed uit te oefenen op de landbouwdeskundigen van de diverse partijen. Daarom zeide spr. nogmaals het jammer te vinden, dat L. en M. ontstaan is, maar nu de bond éénmaal bestaat, is spr. voor samenwerking. De heer Spaan merkte op, dat het doel van L. en M. niet is de hooge graanrechten, dit is slechts een, zij het voorname, bijzaak. L. en M. ziet geen anderen weg om tot een gelijke belooning voor de werkers van stad en platteland te komen en dat is het hoofd doel. Spr. wees op de Memorie van Ant woord op de landbouwbegrooting .waarin de „By uw maatschappij, mr. Banks?" „Neen. Niet bij mijn maatschappij", ant woordde mr. Banks met een schuwen zijde- lingschen blik naar Tessa. Maar hy zag slechts een lief, onschuldig profiel, en vatte weer moed. „Maar ik kom natuurlijk aller lei dingen over verzekeringen te weten". „Omdat u bij een verzekering werkt?" veronderstelde Tessa. „J-ja, omdat ik by een verzekering werk, zou men kunnen zeggen. En ik heb gehoord, dat zij haar beenen voor vijftig duizend pond verzekerd heeft". „Genade!" mompelde Tessa. „Dat is ver schrikkelijk veel geld! Vijf en twintig dui zend pond per been! Ik ben voor duizend pond verzekerd". „Ja?" zei mr. Banks, met meer eerbied naar haar kijkend. „Dat zal u een kolossale premie kosten". „Zes stuivers", zei Tessa. „Om de duizend pond te krijgen, moet ik één oog en één been by een spoorwegongeluk verliezen allebei tegelijk. Ik veronderstel, dat het nooit zal gebeuren, hoewel het aardig zou zijn, duizend pond te krijgen. Ik geloof, dat het erg interessant is, in verzekeringszaken te zitten, mr. Banks". Er waren duidelijke teekenen, dat mr. Banks nog steeds geneigd was, een huwe lijksaanzoek te doen, en ieder oogenblik in een vurige bekentenis kon losbarsten. Om zijn gedachten dus bij andere dingen te houden, overstelpte zy hem met een onaf gebroken reeks vragen over verzekeringen en zag hem met bijna laaghartige vreugde al dieper en dieper in het net verward ra ken, dat bedriegers zelf spannen. minister zeide, dat deze gelijkheid wegens economische motieven niet verwezenlijkt kan worden. Spr. geloofde, dat hier niet zoo zeer economische als wel politieke motieven in het spel zijn. L. en M. wil niet werken via de agrariërs in de politieke partijen, maar wil die politieke partijen in zijn ge heel een andere richting geven, door ze duidelijk te maken, dat we ze niet meer wenschen te steunen, wanneer ze niet ver anderen. Besloten werd aan het hoofdbestuur te berichten, dat de afdeeling zoo ver mogelijk samenwerken van de beide organisaties ge- wenscht acht, en dat de zaak voor de rest aan het hoofdbestuur wordt overgelaten. Vervolgens werd behandeld een inge komen verzoek van de plaatselijke afdeeling van L. en M. om dezen winter als spreker voor de beide organisaties te laten optre den de heer Zuidervliet van Zaandam over het onderwerp: „De economische geschie denis van den Nederlandschen boerenstand. (Van onzen parlementairen medewerker.) In den aanvang der Tweede Kamer vergadering van gistermiddag heeft de stem ming over de begrooting van Defensie plaats gehad. Dat zy werd aangenomen is minder merkwaardig dan dat nu de geheele vrijz.- dem.-fractie er vóór heeft gestemd. Een paar malen hebben we 't ervaren, dat twee vryz.- democraten voor de militaire uitgaven stem den, o.a. voor het defensiefonds, de Indische militaine begrooting en de Defensiebegroo- ting hier, maar nu sloot de rest der fractie of liever de meerderheid zich by de heeren Joekes en Schilthuis aan. Vooraf verklaarde mr. Joekes, de fractie voorzitter, dat zijn fractie, in verband met de internationale omstandigheden, een ver sterking der weermacht binnen het kader der collectieve veiligheid noodig acht. De persoonlijke en financiëele lasten mogen daarbij echter niet buiten beschouwing wor den gelaten. De, by wijze van voorbeeld, door den minister genoemde uitbreiding van het con tingent en verlenging van den eersten oefentijd overschrijdt, volgens het oordeel der vrijz.-dem. fractie, echter wat binnen het kader der collectieve veiligheid geboden schijnt. Aan de thans aan de orde zijnde wetsontwerpen (n.L de Defensiebegrooting en de aanvullende begrooting van Koloniën, betreffende verhooging van de defensie uitgaven voor Indië) zou zij haar stem niet onthouden. Zij wijst ook niet bij voorbaat voorstellen af, die binnen het aangegeven kader blijven. Met 53 tegen 23 stemmen werd de De fensiebegrooting vervolgens aangenomen. Tegen stemden de soc.-dem., de communis ten en de heeren Sneevliet (r.s.), Arts (k. d. p.j en van Houten (c.d.u.) Het andere wetsontwerp werd z. h. st. aangenomen, waarbij al de genoemde tegen stemmers behalve de soc.-dem. aan- teekening van hun tegenstem verzochten. Na de verklaring van mr. Joekes plaatste de heer Westerman (ex.-Nat. Herstel) een opmerking, die wij niet verstaan hebben, doch waarop de heer Joekes een fel ant woord terug gaf, terwijl oogenblikkelijk de communisten Wijnkoop en de Visser zich er mee bemoeiden, zoodat er uit al het ge schreeuw tegen elkaar in, dat de voorzitter met hamerslagen trachtte te bezweren, geen wijs te worden was. We kregen den indruk, dat de heeren de Visser en Westerman tegen elkaar erg onvriendelijke dingen zeiden, waarmede zij het peil van het Parlement vermoedelijk niet hebben verhoogd. LANDBOUW AANGELEGENHEDEN. Gistermiddag zijn d<~ landbouwaangelegen- heden in de Tweede Kamer aan de orde gekomen met de gelijktijdige behandeling van de begrooting van Landbouw en Visscherij en van het Landbouwcrisisfonds voor 1937. Deze samengekoppelde behande- „Verzekert uw maatschappij wel eens haar, mr. Banks?" „Haar?" riep mr. Banks wat ongerust uit. „Ja. Krullen, zooals van mij. Gebobbed en geshingled haar, enzoovoort. Als een ac trice haar heenen verzekert, zie ik niet in, waarom zy haar haar niet zou verzekeren. Haar is van veel belang, mr. Banks, en het is heel gemakkelijk door brand te verliezen: als je het gasfornius aansteekt, bijvoorbeeld. Op die manier verloor ik laatst in de thee salon het mijne bijna. Of by de kappers als je een spiritus-shampo krijgt". „Neen, we doen niet aan dat soort ver zekeringen", zei mr. Banks kortaf. „Het lijkt wel, of u geen belang stelt in haar, mr. Banks". „Neen". „Jammer. Ik dacht nogal, dat u van het mijne hieldt". „Dat doe ik, Tessa". „Ik heb gezegd, dat u mij miss Fisher mocht noemen, omdat u zoo vriendelijk voor my was geweest en mij mee uit hadt geno men, en zulke dure plaatsen voor mij ge kocht, enzoovoort". „Ik houd van uw haar, miss Fisher. Ik vind het prachtig. Het doet mij denken aan aan „Zeg niet: aan een brievenbus, of aan een bos wortelen, want ik krijg genoeg derge lijke dingen te hooren, en het is heelemaal niet grappig, als je het zoowat veertig mil lioen keeren gehoord hebt". „Ik wou zeggen: aan een plaat, die ik eens ergens zag, hoewel ik me niet kan herinneren, wat ze voorstelde. Mag ik uw hand vasthouden, Miss Fisher?" Besloten werd op dit verzoek in te gaan. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer A. Blauw besloten aan het hoofd bestuur te vragen een studiecommissie in te stellen over het onderwerp: „Verplichte sociale verzekering voor landbouwer". Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat met Februari a.s. het collectieve arbeids contract afloopt Besloten werd het bestuur machtiging te verleenen om dit, wanneer van arbeiders- zijde geen hoogere eischen worden gesteld, weer te verlengen. Aan het slot van de vergadering merkte de voorzitter op, dat dit de laatste vergade ring is geweest, waarop de heer Spaan als secretaris fungeerde. De heer Spaan was in deze functie de juiste man op de juiste plaats en heeft hier ontzaglijk veel werk voor de afdeeling gedaan. Spr. bracht, na mens de afdeeling, den heer Spaan hiervoor dank en sloot vervolgens de vergadering. ling geschiedt thans voor 't eerst. Zy heeft veel voor; spaart één landbouwdebat althans uit en dat wil, met de vele landbouwspecia- liteiten die de Kamer telt, heel wat zeggen. Of heeft het niets te beteekenen dat, ruw geschat, een 20 sprekers hun aandacht nu mceten concentreeren op één goede beurt? Voor gisteren waren er reeds 18 inge schreven, die ieder hoogstens een half uur hadden, dat zy, gelukkig, niet allen ten volle hebben opgebruikt. De algemeene beschou wingen werden over de middag- en avond vergadering verdeeld. Die landbouwcrisiszaken geven, door haar talrijkheid, voor het houden van redevoe ringen in grooten stijl, weinig kans. Er ko men zoovele dingen van practischen aard by, dat elke rede verbrokkeld raakt. Natuur lijk worden over het regeeringsbeleid, het voeren van een bepaalde handelspolitiek bijvoorbeeld, wel algemeene gedachten ont wikkeld, doch dat is al zoo dikwijls gebeurd, dat de sprekers slechts een bepaalde rich ting behoeven aan te duiden, om te laten weten, wat zij beoogen. Algemeen bleken de sprekers het er over eens, dat de crisissteun aan de land- en tuin bouwbedrijven nog niet kan worden gemist. Eerst dan kunnen deze verdwijnen als de pryzen der producten in overeenstemming zijn met zoodanige wereldmarktprijzen, dat de productie weer loonend is geworden. Op bevordering var. den export werd aan gedrongen. Men ziet de moeilijkheden daar van in, nu Duitschland (met Engeland onze grootste afnemer) zich hoe langer hoe meer op zelfvoorziening inricht Een enkel lid, zooals de heer van der Weyden (r.k.), drong sterk aan op bevordering van den afzet in eigen land, doch anderen, bijv. de heer d. Sluis (s.d.), waarschuwden tegen te ver gaan in die richting, omdat dit ook op autarkie dreigt uit te loopen. Laatstgenoem de afgevaardigde, verontrust met vele andere leden over den steeds aanwassen- den melkstroom, deed den minister aan de hand, boter, die nu voor 0.60 in Enge land wordt verkocht, voor 1.20 per K.G. in Nederland te plaatsen en dan de margarine productie in te krimpen. De heer v. d. Sluis had nog wel eenife verwachting van de nieuwe Pachtwet voor de minder kapitaal krachtige boeren. Verder bepleitte hij her leiding van de schulden. Dat er een wan verhouding bestaat tusschen de loonen der landarbeiders en de loonen in de steden, werd eveneens algemeen erkend. De heer Louwes (vb.) zeide zelfs: „het platteland wordt uitgebuit ten bate van de economisch beter gesitueerden". Met het con sumentenbelang mag niet eenzijdig worden gerekend. De heer Groen (r.k.) was een der vele sprekers, die een beschouwing wijdde aan het ordeningsprobleem. Hy wilde die orde ning alleen als uit den landbouw zelf opge komen aanvaarden, al zal controle van de overheid niet kunnen worden gemist. Daarmede kon de heer van den Heuvel (a.r.) zich ook vereenigen. Z.L komen „Neen, mr. Banks. Ik heb ze zelf noodig". „Maar ik wou u wat vragen". „U kunt me toch wel iets vragen, zonder mijn hand vast te houden? Zoodra ik er den moed toe heb, wil ik myn chef vragen, mij voor opslag voor te dragen, maar ik zal haar hand niet vast hoeven te houden, als ik het doe". „Ik wou u vragen „Hier moeten wij uitstappen, mr. Banks. Pas op, anders rijden we door". Toen zy thuis kwamen, vonden zij op den kapstok een briefje van mrs. Elisabeth Potts, waarin stond, dat zij in de voorkamer wat eten voor hen had klaar gezet Dat was een koninklyk gunstbewijs, dat hen wel toelachte. Bovendien had Tessa honger, en hoewel zy niet verlangend was naar een tête-è-tête souper met mr. Banks, vond zy, dat ze mrs. Potts niet moest kwet sen door haar uitnoodiging af te «laan Zy bemerkte, dat het souper bestond uit brood en kaas ad libitum; verder uit een botervlootje en een sardineschaal, allebei leeg en heelemaal schoon. Dat leek geheim zinnig, totdat zy de kat ontdekten, die in een armstoel haar snor zat schoon te poet sen. Maar ze had de kaas overgelaten, daar die onder een stolp stond, en Tessa had ge noeg honger om, zoo niet met geestdrift, dan toch met belangstelling, droog brood met kaas te verorberen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 23