frfi Rond het vorstelijk huwelijk. "d dë,dmsen hu° <S« Rfj ü^itwmland „ed, Vm6«T. L#J Verkeersongelukken. GRIEP DREIGT! Neem Uw buurman gri«P heeft. V^BER^SIROOP bloembollen- en tarweteelt en de consump- tiemelk het eerst in aanmerking voor ver zorging door de nieuwe organen (steunend op de organisaties) welke de minister in het leven wil roepen. Deze afgevaardigde pleitte er voor de heer Bakker (c.h.) sloot zich daarbij aan om in de steunbepalingen voor den landbouw aansluiting te zoeken bij collectieve arbeidscontracten, hetgeen z.i. beter is dan de verplichte arbitrage in loonconflicten. Dit laatste bleek eveneens een wensch van den heer loerakker (r.k.) 's Avonds zette de heer Ebels (v.d.) uit een, dat voor de ontwikkeling van den landbouw een verhooging der pryzen geen afdoende verbetering is. Vraag en aanbod en zoo laag mogelijke productiekosten zijn ook factoren, die medetellen. Door rationalisatie, innerlijke versterking der bedrijven en ver betering der producten moet het concurren tievermogen worden opgevoerd. Afzet en productie moeten in een redelijke verhou ding tot elkaar worden gebracht. Een ander punt, dat herhaaldelijk in het debat is gekomen, had de bijzondere belang stelling van den heer van Houten (c.d.u.), die betoogde, dat de kleine boeren en tuin ders niet meer naar de werkverschaffing moeten, doch te werk moeten worden ge steld op hun eigen bedrijfjes, waar nu in wezen hun vrouwen en kinderen worden geëxploiteerd. Dit was een categorie, te wier behoeve o.a. een motie van den heer Schalker (c.p.) diende. Deze vroeg aan het slot van zijn betoog aan de Kamer uit te spreken, dat een land- bouwcrisispolitiek noodzakelijk is, die den landbouwers en tuinbouwers een loonenden prijs voor hun product verzekert, welke er op gericht is, de vaste lasten, welke op het boeren- en tuindersbedrijf drukken, ernstig te verlichten; den landbouwer bijstand te verleenen, waardoor het hem mogelijk zal zjjn op eigen bedrijf werkzaam te kunnen zijn en te worden gevrijwaard van de werk verschaffing, en een einde wordt gemaakt aan de hinderende bureaucratische maatre' gelen bij de uitvoering der landbouwcrisis wetten en verzocht de regeering daartoe, in overleg met de land- en tuinbouworganisa ties, maatregelen te nemen. De heer Schilthuis (v.d.) liet een waar schuwende stem hooren tegenover hen, die uitsluitend de land- en tuinbouwbelangen hadden bepleit. Hij waarschuwde tegen een zijdigheid en wees er op, dat de handelsbe langen, in 't bijzonder de graanhandel, niet mogen worden verwaarloosd. Speciaal op verlaging van de monopolie heffingen drong hij aan. De minister toont wel een groot optimis me ten aanzien van de ordeningsmogelijk heden voor den landbouw, oordeelde de heer Sneevliet (rev.-soc.) Liever had hij wat posi tievere middelen aangegeven gezien om de loonen der arbeiders te verbeteren. De heer Droesen (r.k.) hield een betoog, dat in vele opzichten bij dat van den heer Ebels aansloot; ook hij wilde uitbreiding van den cultuurgrond. De resultaten van de Land bouwer isiswet hadden den heer Vervoorn (platt.) teleur gesteld. Hij zeide niet te begrijpen v/at de minister met de nieuwe bedrijfsorganen De- doelde. In de eerste plaats moeten z.i. de producten op een hooger prijspeil worden gebracht. De heer Kersten (s.g.p.) herhaalde zijn De landbouwcrisismaatregelen kunnen nog niet worden gemist. Worden ze afgeschaft, dan zou den volgenden dag vrijwel de heele Nederlandsche landbouw ten onder gaan. Van de depreciatie van den gulden moet men voor den landbouw niet te veel ver wachten. De minister heeft daarvoor bijtijds gewaarschuwd. Men mocht ze niet als een „reddingboot" beschouwen. Tusschen de belooning van den stads- en den landarbeider bestaat een zekere wan verhouding. Verschil is er altijd geweest doch een zekere compensatie is er in den aard van het werk, die den landarbeider meer vrijheid geeft. Naar verhooging van die belooning streeft de minister. Een der beste middelen daartoe is de export. Dezen tracht hij zoo veel mogelijk te bevorderen. Omtrent de in te stellen nieuwe organen kon de minister nog niet in bijzonderheden treden. Hij zal de hoofdlijnen, waarmede de Kamer haar instemming heeft betuigd, eerst uitwerken. In die nieuwe organen zal de stem van den landarbeider ook worden ge hoord. De boeren behooren met hun arbei ders bij elkaar, volgens den minister. Daarna werden de algemeene beschou wingen gesloten. Het was kwart over één, toen de Kamer nog met de artik"i"n door ging- EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is gisteravond nog kort in openbare vergadering bijeen geweest, voordat zij zich in de afdeelingen begaf om een aantal wetsontwerpen te onderzoeken. Het was een vergadering, waarin de af deelingen opnieuw werden samengesteld en voorzitters en ondervoorzitters daarvan werden gekozen. Vandaag komt zij in openbare zitting bij een ter afdoening van een groot aantal wetsontwerpen. OOK GRIEP IN HET GARNIZOEN TE NIJMEGEN. In verband met het heerschen griep onder de militairen te Nijmegen heeft de militaire geneeskundige dienst voorzorgsmaatregelen genomen. Bij het 11de regiment infanterie waren giste ren veertig gevallen, waaronder twee ernstig. Teneinde de zieken zooveel mo gelijk afzonderlijk te kunnen legeren is een aantal niet aangetaste militairen ondergebracht in de kazerne van de Koloniale Reserve. Voorts is lichte dienst gelast en avond- en of nachtoefe ningen worden niet gehouden. van DE VERDUISTERINGEN DOOR DEN GEMEENTE-ONTVANGER TE GEMERT. Een spoedelschende gemeenteraads vergadering. In verband met de verduisteringen, ge pleegd door den gearresteerden gemeente ontvanger te Gemert, heeft burgemeester Phaf gistermiddag een spoedeischende ge meenteraadsvergadering bijeengeroepen. Als eenig punt kwam op de agenda voor: ont slag gemeente-ontvanger. Burgemeester Phaf lichtte in de voltallige raadsvergadering een voorstel van B. en W toe, hetwelk behelsde ontslag te verleenen aan M. J. P., gemeente-ontvanger ter plaatse met ingang van heden. De voorzitter gaf na voorlezing van het ontwerp-besluit een uitvoerig relaas van de gepleegde verduis teringen, welke een bedrag van ongeveer 6000 beloopen. De accountantsdienst var. de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten heeft na gehouden boekenonderzoek een en ander geconstateerd. De verduisteringen zijn mogelijk gemaakt doordat de ontvanger zich had bediend van vervalschte mandaten Zoodoende had hij ook valschheid in ge schrifte gepleegd. De onregelmatigheden zouden zijn geschied in het afgeloopen en loopende boekjaar. De mogelijkheid bestaat, dat bij voortgezet boekenonderzoek het ge noemde bedrag nog grooter zal blijken. De gemeente-ontvanger heeft voor den chef veldwachter een bekentenis afgelegd. De raad besloot unaniem den gemeente- bekende klachten over de vryheidsbeperkin-1 ontvanger op staanden voet uit zijn functie gen, welke de crisismaatregelen den boeren te ontslaan, aldus de N.R.Crt. BEEEDIGING PRINS BERNHARD. Vaststelling van het programma. Het is thans vastgesteld, dat de plechtige eedsaflegging van den onlangs tot kapitein, luitenant ter zee le klasse en ritmeester titu lair respectievelijk a la suite uit de drie hoofddeelen der weermacht benoemden prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld zal plaats vinden op Woensdag 23 Dec. e.k. bij een groote garnizoensparade in het Malie veld te 's-Gravenhage. In groote trekken vernemen wij, dat de plechtigheid als volgt zal geschieden: De troepen der residentie versterkt met onderdeelen van elders, zullen omstreeks 11 uur in carré-formatie worden opgesteld met het open gedeelte tegenover het midden van het Kerkpad. Ongeveer 11.15 uur zal de gouverneur der residentie, luit.-generaal jhr. W. Röell, ver gezeld van den te beëedigen prins te paard op het Malieveld verschijnen. Na de gebruikelijke begroeting van vaan dels, standaarden, autoriteiten, niet-inge- deelde officieren en verdere genoodigden zal de komst van H.M. de koningin en de prin ses worden afgewacht. Na inspectie door H.M. van de troepen, en van de daarbij voor dezen dag ingedeelde weermachtssymbolen van alle deelen der koninklijke weermacht, zal de eedsaflegging worden overgegaan, waarbij de koninklijke besluiten van benoeming door opper- en vlagofficieren van het Kon. Ned.-Ind. leger de Kon. marine en de Kon. landmacht zul len worden voorgelezen. De beëediging zelf zal plaats hebben in handen van den gouverneur der residentie, die de oudste opperofficier is van zee- on landmacht, voor zoover met een commando belast. Vermeld kan nog worden, dat voor deze plechtigheid troepen van de koloniale reser ve en troepen van de Kon. marine zullen zijn ingedeeld. Na de eedsaflegging zal voor de koningin worden gedefileerd. Na het vertrek van ko ningin en prinses zal vermoedelijk een te- rugmarsch naar het Kon. paleis plaats vin den met de muziekcorpsen en onderdeelen van de geparadeerd hebbende troepen, die nabij 't Kon. paleis aan den paradecommar.- dant, vergezeld van Z.D.H. zullen voorbij trekken. AVONDFEEST TER GELEGENHEID VAN HET PRINSELIJK HUWELIJK. De grootmeesteres van de koningin, mevi de Douarière G. C. gravin van Lijnden va. Sandenburg, heeft gisteravond in hotel dc Indes een avondfeest gegeven ter eere vai het aanstaande prinselijk huwelijk. H.M. de koningin, prinses Juliana en prins Bernhard bewogen zich tusschen de genoodigden, n.L leden van de hofhouding en tal van andere vooraanstaande personen.,De avond werd opgeluisterd door muzie^,van een ensemble van den heer Jules D*é<4e en het zigeuner orkest Farkas Jenó, dat thans in „Trocade- ro" te 's-Gravenhage concerteert DE EERSTE ,.HUWELIJKS"-BOOM GEPLANT. Gistermiddag is op „Sperwershof", het buiten van jhr. mr. W. F. Röell, de eerste boom geplant van de reeks van boomen, welke de Nederlandsche jeugd ter gelegen heid van het huwelijk zal planten. Vierhon derd kinderen van de drie scholen der ge meente waren aanwezig, tot de enkele ge noodigden behoorden de burgemeester mr. D. baron van Harinxma thoe Slooten en ver tegenwoordigers van de Kon. Ned. Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde en de lieden" te doen gehad. Dat de veldwacht zelf niets heeft bemerkt is gemakkelijk verklaren. Het heeft den geheelen nacht 16 stormd en bovendien kwam hy eerst om ff uur uit den avonddienst. Even voor het naar bed gaan, heeft Vr nog met drie andere politiemannen gesnr ken over den inbraak in de pastorie in d~ Loonsche Moer, welke den vorigen nacht heeft plaats gehad. Vermoedelijk zyn hi dezelfde inbrekers aan het werk geweest die eveneens gisternacht de wonineen ,,„l' j_ r\V Centrale vereeniging, de heer Klein Molen-dr 0verstraat Kruiser en van d en boomplantdagen en de Algemeene boom- te VGravemoer gohec, doorzocht kweekersbond. Een dochtertje van den veldwachter v d n Nadat het plantl.ed van de Centrah veree- heeft hedennacht een auto gehoord De nou mging was gezongen heeft jhr. Roell de eer- tiedeskundi Schatte 01ivier Breda h~ I ste spade gehanteerd, waarna negen jongens terstond het onderzoek handen en meisjes de planting verrichtten. De heer genomen. J. R. Koning uit Amsterdam, voorzitter der entrael vereeniging, de heer Klein Molen kamp uit Zeist, namens de Koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en de heer van Die, voorzitter van de plaat selijke afdeeling der maatschappij, hebben toepasselijke woorden gesproken, waarna jhr. Röell het slotwoord sprak, waarbij bij uiting gaf aan de hoop, dat de kinderen later I het Oranjehuis zullen steunen. Het Wilhel mus werd door allen gezongen, waarna de plechtigheid in stroomenden regen eindigde. HUWELIJKSGESCHENK VAN BURGEMEESTERS. Aan H.K.H. prinses Juliana. Eenigen tijd geleden heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de burgemeesters van Amsterdam als eere-voorzitter, de bur gemeesters van Rotterdam en van de pro vincie-hoofdsteden als eereleden en de bur gemeesters van Delft, Wassenaar, Alk maar, Hilversum, Eemnes, Amersfoort, Bunschoten, Nieuwleusen, Hasselt, Olden- zaal, Heerenveen, Stavoren, Onstwedde, Winschoten, Emmen, Vledder, Apeldoorn, Scherpen zeel, Renkum, Venlo, Weert, Bre da, Geldrop, Haamstede en Vlissingen als leden, teneinde een huwelijksgeschenk van alle burgemeesters van Nederlandsche ge meenten aan te bieden aan prinses Juliana. Niet alleen heeft het denkbeeld van de aan bieding van een burgemeestersgeschenk de volledige sympathie van prinses Juliana, doch tevens werkt bovengenoemd comité geheel in overleg met het nationale huwe lijksgeschenk comité. Het cadeau zal derhal ve een onderdeel of aanvulling uitmaken van het nationale huwelijksgeschenk Hoe wel vanzelfsprekend iedere burgemeester in zijn gemeente reeds zal hebben bijgedragen tot het nationale geschenk, meende het co mité evenwel goed te doen, de burgemees ters in staat te moeten stellen, een gift te chenken voor het burgemeesterscadeau, angezien deze gift als een bijdrage be- chouwd kan worden welke immers ook het loei, hetwelk het nationale comité nastreeft, indirect ten goede komt. Een circulaire met het verzoek om een bedrag te storten werd eenige dagen gele den gezonden aan iederen burgemeester, waaruit teven» blijkt, dat het comité, ten einde het werk van het nationale comité niet te belemmeren, overgaat tot de inzameling van gelden, nadat de bedragen van het na tionale comité nagenoeg overal in den lande zyn bijeengekomen. Voorzitter van het comité is mr. A. van Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, secretaris mr. J. de Blieck, burgemeester van de Wyk (Dr.) en penningmeester D. ba ron Mackay, burgemeester van Meppel, wiens gironummer is 134707 RIJKSMIDDELEN IN NOVEMBER. In elf maanden ruim 3 milüoen bij de raming ten achter. De Rijksmiddelen brachten in November 34.414 millioen op, tegenover f 29.997 rail. lioen in November 1935 en 30 960 millioen als 1/12 der raming. In de eerste elf maanden van dit Jaar be droegen de totale ontvangsten 337.240 mil. lioen (v.j. 335.021 millioen) bij 340.564 als 11/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was eind November in totaal 99.496 millioen opge bracht tegen 95.761 millioen op 30 No vember 1935. DE ENGELSCHE KLACHTEN OVER NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN. Een verklaring van Nederlandsche zijde. Naar aanleiding van het feit, dat men in het Engelsche Lagerhuis den minister van handel, Runciman, gevraagd heeft of het hem bekend was, dat de kapiteins van Ne derlandsche vaartuigen by het binnenvaren van de haven van Londen voortdurend trachten te ontkomen aan de verplichting van het aan boord nemen van een loods en dat meermalen het gedrag van deze kapi- teins tegenover Engelsche loodsen van be- leedigend karakter is, heeft een verslaggever van het A. N. P. zich om inlichtingen ge wend tot het bestuur van de Vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koop- vaardij. Van deze zijde werd den verslaggever de gegrondheid van deze klachten bevestigd, doch tevens werd hierbij de opmerking gemaakt dat zy uitsluitend betreffen de kleine kustvaartuigen, die in hoofdzaak door kapitein-eigenaars worden geëxploi teerd. Men merkte in dit verband op, dat de exploitatie van dergelijke schepen slechts met de grootste moeite rendabel is te ma ken, zoodat de kapiteins iederen last, welke hun overbodig schijnt, van zich trachten af te schuiven. oplegt en die hy misbruik van overheids macht noemde. Zij houden een duur amb tenaren-apparaat in het leven; 4400, die jaar lijks 8 millioen aan salarissen kosten, terwijl de uitvoering van al die maatregelen nog 4 millioen er aan toe voegt. Vrijstelling van alle lasten, was het thema van de rest van de redevoering van dit Kamerlid. Minister Deckers aan 't woord. Tegen 12 uur kwam minister Deckers aan Daarna ging de raad in geheime zitting Na afloop van de vergadering hadden wij een onderhoud met burgemeester Phaf, die ons meedeelde, dat de gemeente-ontvanger ter plaatse zeer gunstió bekend staat en men hem nooit in staat had geacht tot derge lijke daden. Onze zegsman betreurde het geval, te meer, daar het hier een gezin be treft met acht kinderen. De heer P. heeft niet boven zijn stand geleefd. Integendeel, hij leefde zeer eenvoudig om van het niet te groote salaris van gemeente-ontvanger rond DE DIJ KV AL BIJ KAPELLE. De krachtige wind, welke gistermiddag in de gaten van den gehavenden dijk van den Willem-Anna-polder in Zeeland stond en eenige beduchtheid omtrent het behoud ervan deed koesteren, is tegen het eind van den middag gaan liggen, waarbij kwam, dat ook de golfslag niet zwaar was. Den kistdam heeft men nog niet kunnen voltooien en daarom is het werk tot in den nacht voort gezet. Men hoopte omstreeks één uur klaar te zyn. Het stormweer, dat zich in den morgen en in het begin van den middag deed gel den, heeft de schepen met basaltsteenen en rijshout opgehouden. De commissaris van de koningin in de provincie Zeeland heeft laten weten, dat hij zich vandaag van de gesteldheid van den dijk en van den overigen stand van zaken op de hoogte zal komen stellen. De burge meester en de wethouders van Kapelle zul len den commissaris ontvangen en de water- schaps- en waterstaatsautoriteiten zullen ter voorlichting aanwezig zijn. •t ru, groote saiaris van gemeente-om vanger ruim t woora. JJe meesten der spr. s waren noc Ir, aanwP7ia PW iL - te komen. De burgemeester meent dan ook. aanwezig. Eerst behandelde de minister een aantal afzonderlijke punten. De heer v d. Sluis had de werking van het hypotheek commissie-besluit te somber afgeschilderd; hy had de preventieve werking onderschat. Wat de positie der landarbeiders betreft, zal overwogen worden in hoever gebruik kan worden gemaakt van de verbindverkla- ring der collectieve arbeidsovereenkomsten. Voortdurend wordt gewerkt aan verbete ring van onzen veestapel, teneinde paraat te zijn, zoodra de export weer mogelijk wordt. De minister is reeds lang bezig met de zaak betreffende het te werk stellen van kleine boeren in eigen bedrijf. Hij hoopt dat binnenkort op eenigszins ruime schaal daar mede een proef kan worden genomen. De „doorgedraaide" groenten worden thans in ongeveer 100 gemeenten voor distri butie aan werkloozen en minder draag- krachtigen ter beschikking gesteld. Zeer binnenkort komt de verlenging van de crisispachtwet en ook een ontwerp be treffende de goudclausules (in contracten) Heffingen, die gemist kunnen worden, zul len geen dag langer dan noodig is worden gehandhaafd. Met de handelsbelangen wordt wel degelijk rekening gehouden; ook de landbouw klaagt wel eens over maatregelen ten bate van den handel. Als de stijging van den graanprijs al te ver doorgaat, zal de monopolie-heffing nader moeten worden bezien. dat de oorzaak moet zyn gelegen in het feit, dat P. door schuldeischers bedreigd is met faillissement. Hij had n.1. voor zijn benoe ming een zaak gedreven, die echter niet floreerde en waardoor hij danig in de schul den was geraakt. De gemeente lijdt door het gebeurde geen schade, daar in de eerste plaats een borg stelling van 5500 voorhanden is, terwijl zij verder verzekerd is tegen schade door fraude DOOR EEN HIJSCH GETROFFEN. Op de Borneokade te Amsterdam bij de stoomvaart maatschappij „Oceaan", is gis teravond een bootwerker door een hijsen getroffen. Hij kwam op de reeling tereent en is met inwendige kneuzingen naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overgebracht. BURGEMEESTER VAN SNEEK VRAAGT ONTSLAG. Naar wij vernemen, heeft de heer r J. de Hoop, burgemeester van Sneek, met in gang van 16 Februari 1937, zyn ontslag aan gevraagd als burgemeester dier gemeente. Uw strooibiljet verdween verfomfaaid in de mand! Uw advertentie niet! Want die stond in de krant BELANGRIJKE OPDRACHT NEDERL. SCHEEPSBOUW MIJ. Firma Alfred Holt en Co. te Liverpool laat voor de eerste maal een schip op een buitenlandsche werf bouwen. Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam door bemideling van de Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" N.V. opdracht ge kregen van de firma Alfred Holt en Co. te Liverpool voor den bouw van een motor schip. De afmetingen van dit schip zullen zijn: lengte 475 voet, breedte 66 voet, holte 38 voet. Het schip zal voorzien zijn van een koelinrichting en zal ook worden uitgerust voor het vervoer van palmolie en andere vloeibare oliesoorten. Verder zal het schip een moderne en comfortabele passagiers- accomodatie krijgen, welke zich op een af zonderlijk dek midscheeps zal bevinden. Als merkwaardig feit kan gemeld worden, dat dit het eerste schip zal zijn, dat de firma Alfred Holt en Co. op een buitenlandsche werf zal laten bouwen. BURGEMEESTER VAN OPPEN GAAT HEEN. Eervol ontslag met ingang van 1 April a.s. By K. B. is aan mr. L. B. J. van Oppen op verzoek, met ingang van 1 April 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Maastricht, onder dankbetui ging voor de langdurige en belangrijke diensten, als zoodanig bewezen. VERDUISTERING TE HINDELOOPEN. Oud-ontvanger uitgeleverd. Op verzoek van de Nederlandsche regee ring heeft de Fransche regeering aan onze justitie uitgeleverd den gewezen gemeente ontvanger van Hindeloopen, die verdacht wordt van verduistering van 6400 ten nadeele der gemeente. Verdachte, die te Nice in Frankrijk werd aangehouden, is ter beschikking van den officier van Justitie te Leeuwarden gesteld. POSTPAKKETTEN VOOR DUITSCHLAND. Hooge invoerrechten voor „Liebes- gaben". In verband met het Kerstfeest worden in dezen tijd veelal talrijke pakketten met ge schenken naar Duitschland verzonden. De aandacht van de afzenders wordt erop ge vestigd, dat in Duitschland in het algemeen zéér hooge invoerrechten worden geheven in het bijzonder voor genaaide goederen van geweven stoffen, tricotages en dergelijke en tabakswaren, voor de laatste bovendien een zéér hooge tabaksaccijns. Slechts in bepaalde gevallen kunnen, met goedvinden van de Duitsche douane, op dit punt faciliteiten verleend worden. Het gevolg is, dat deze pakketten door de geadresseerden meermalen worden gewei gerd, zoodat de pakketten worden terugge zonden. De afzenders moeten dan bovendien nog de terugzendingskosten betalen. By de aanbieding hier te lande van franco pakketten voor Duitschland, die aan hooge invoerrechten onderhevige goederen bevat ten wordt een waarborgsom van ongeveer f25 geheven om den P.T.T.-dienst tegen ver lies te vry waren. Alvorens tot verzending over te gaan in- ka'nt'oren dCrhaJve eerst b« de PO«t- BIJ VELDWACHTER INGEBROKEN. Toen gistermorgen de echtgenoote van den (NBerefh"VeHWa,Chter M' V' d' B' te Donkeii (N.Br.) beneden kwam, bemerkte zy, dat In- tafeM* hCt Werk waren «ewfcest. Op 1L velH ?anstellinS var> haar echtgenoot ïlH^ °hter uit«e«P"id, terwijl een ge Sieraden w °ngeveer S 75 alsmede eeni ge sieraden tot een waarde van ruim f 50 '.n zoeken. In den voortuin werd een sok Be vonden. Men heeft hier dus wel met „Vak- MARECHAUSSEE DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft op den weg van Warnsveld een ernstig ongeluk plaats gehad ter hoogte van café Wandel- zicht, waarbij de 22-jarige marechaussee Smit uit Ede is gedood. Omstreeks kwart voor 5 stond voor het café een paard en wanen, geladen met kolen, welke wagen door G. uit Vorden bestuurd werd. Een vrachtauto van de firma W. rijdende naar Warnsveld reed achter op den st. Is taanden wagen, waardoor het paard schrok en naar voren trok met de kar. De vrachtauto werd beschadigd alsmede de kolenkar. De marechaussee van de nabij gelegen kazerne, nl de wachtmeester Hagenraad en de marechaussee Smit stelden een onder zoek in. De chauffeur van den vrachtauto ver klaard, dat hij geen achterlicht op den wa gen had gezien. Toen zy met hun onderzoek bij den kolenkar klaar waren, wilden zij naai den vrachtauto, die voor het café stond, terugkeeren. Vermoedelijk is hierbij de noodige oplettendheid betracht, waar door zy werden gegrepen door een op dat oogenblik met een snelheid van ongeveer 50 K.M. uit de richting Zutphen naderen den auto bestuurd door mevrouw Olree. Hagenraad werd weggeslingerd en bleef be wusteloos liggen. Smit werd ook tegen den grond gesmakt. Hij bleek er het ergst aan toe. Dr. Thate uit Warnsveld verleende de eerste hulp. Later kwamen ook de doktoren van Lier en Holleman ter plaatse. Smit werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy kort na aankomst is overleden. Hagenraad kreeg een wonde aan het hoofd en klaagde over pijn in den schouder. Hü is per auto naar huis vervoerd. De substituut-officier van justitie nir. Stam, de districtscommandantt van de mare chaussee kapitein de Hoog, alsmede de brigadecommandant waren spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in. AUTO RIJDT PAARD EN WAGEN AAN. Kruidenier op slag gedood. Gisteren is de kruidenier P. met zijn wa gen op den Rijksweg te Liempde (N. Br.) door een achteropkomende auto, afkomstig uit Uden, aangereden. P. werd met inwen dige kneuzingen opgenomen. Het paard was onder de auto terechtgekomen en op slag gedood. De wagen was totaal vernield, ter wijl de lading koloniale waren verloren was gegaan. AUTO IN WILHELMINAKANAAL. Bestuurder verdronken. Gisteravond te ongeveer zes uur een personenauto, bestuurd door den heer Gephart, chef van het Sphinx Ser vice Station te Breda, in volle vaart door de gesloten hebben van de brug over het Wil helm inakan aal nabij Ooi' terhout gereden, met het gevolg, dat de wagen in de diepte verdween. Een naast den bestuurder gezeten monteur wist zich te bevrijden en kon worden gered. De bestuurder is echter verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 24