PUROL Het groene oog van Baa-AI. gemeenteraad van alkmaar. Ruwe handen De raad vergaderde hedenmiddag ten 1 ure ondervoorzitterschap van den bur gemeester, jhr. mr. van Kir schot. Afwezig de heeren Woldendorp, Bulens en Grondsma. De notulen werden conform vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat dé bieren Woldendorp en Grondsma later zouden komen. Ingekomen zijn: b. Een brief dd. 18 November jl., nr. 239, van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 5 November jl., nr. 27, houdende goedkeuring van de bij raadsbesluiten van 17 Juli en 24 September jj. vastgestelde verordening, regelende het heffen van schoolgelden voor het gewoon L. O., het U. L. O. en het openbaar buitengewoon L. O. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 25 November jl., nr, 158, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbe sluit van 29 October jl., nr. 7, tot verlen ging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woning Linden laan 56. Als voren. c. Een besluit dd. 25 November jl., nr, 36, van hetzelfde College, tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbe sluit van 29 October jl., nr. 4, tot verkoop van een strook grond, gelegen langs de Bergerringvaart, aan de gemeente Ber gen. Als voren. d. Een brief dd. 25 November JL, nr, 248, van hetzelfde College, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 19 November jl, nr. 37, houdende goedkeuring van de bi, raadsbesluiten van 17 Juli en 24 Septem ber jl. vastgestelde verordening tot wijzi ging der verordening op de heffing van rechten onder den naam van leges. Als voren. e. Een brief dd. 9 December jl., nr. 34 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 26 November jl., nr. 9, tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Nico- laas Beetskade, aan J. Glas. Als voren. f. Een brief dd. 9 December jl., nr. 64, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 26 November jl., nr. 9, tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Nicolaas Beetskade, aan W. J. Hollenberg. Als voren. g. Een brief dd. 30 November jl. van den heer Mr. G. C. B. van der Feen de Lille, berichtende zijne benoeming tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim aan te nemen. Als voren. h. Een brief dd. 1 December jl. van den heer A. Bakker, berichtende zijne benoeming tot regent van het Centraal Ziekenhuis aan te nemen. Als voren. L Verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche ge meenten, van de opneming van kas en boeken resp. op 20 en 30 November JL, van het slachthuisbedrijf en den gemeen te-ontvanger. Als voren. j. Een adres dd. 28 November jl. van het Bestuur van den Alkmaarschen Be- stuurdersbond, verzoekende het tarief van de aansluiting aan het Gem. radiodistri butiebedrijf te verlagen. Te behandelen bij de gemeentebegro ting voor 1937. k. Adressen dd. 2 December jl. van de Besturen van de Nederl. Vereen. „Nazorg buitengewoon onderwijs" en van de afd. Haarlem en omstreken van de Vereen, van onderwijzers en artsen, werkzaam bij het buitengewoon orderwijs, verzoekende het subsidie voor 1937 voor de werkinrichting van de vereen. „Zorg voor de leerlingen en oud-ieerlingen der school voor B. L. O. te Alkmaar" niet te verminderen. Te behandelen bij de gemeentebegro ting voor 1937. L Een adres, ingekomen 10 December jl., van het Bestuur der Alkmaarsche Ver eeniging voor den handeldrijvenden en industriëelen middenstand, verzoekende het subsidie aan de vereeniging „Alcmana V. V. V." niet alleen niet te verlagen, doch zoo mogelijk te verhoogen. Te behandelen bij de gemeentebegro ting voor 1937. m. Een brief dd. 9 December jl., nr. 106 van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, ten geleide van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 26 November jl., nr. 8, tot verhuur van de woning Ooster- kolkstraat 15. Aangenomen voor kennisgeving, n. Een brief dd. 9 December jl., nr. 106, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 26 November jl., nr. 14, tot verhuur van landerijen, enz. Als voren. 0 o. Een brief dd. 9 December jl., nr. o», van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 26 November jl., nr. 11, tot het aangaan van kasgeldleeningen ot een bedrag van ten hoogste '.000.000. Voor kennisgeving aangenomen, p. Een adres dd. 15 December pi. van het Bestuur der Vereeniging tot bescher ming van zuigelingen, verzoekende het subsidie uit de gemeentekas niet te ver minderen. Te behandelen bij de begrooting. q Een adres dd. 12 December jl. van het Alkmaarsch Drankweer comité ver zoekende in overweging te nemen tijdens de a.s. huwelijksfeesten de cafés op den gewonen tijd te doen sluiten en geen ver lenging van het sluitingsuur toe te staan. In handen gesteld van den burgemeester ter afdoening. van van voor r. Een brief dd. 14 December jl. van het Bestuur der Alkmaarsche IJsclub, ver zoekende ten behoeve van het gereedma ken van ijsbanen, een subsidie uit de ge meentekas te mogen omvangen. 100 per dag verleend, maximum 14 dagen onder de gebruikelijke voorwaar den. s. Een brief dd. December pl., nr. 57, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 24 September en 26 November jl., tot vaststelling eener veror dening, regelende de toekenning van wachtgeld aan en de pensionneering van wethouders en van hun weduwen en wee zen. Voor kennisgeving aangenomen. t. Een brief dd. 30 November jl., nr. 300-135—9 afd. W. en S., van den Minister van Sociale Zaken, mededeelende goed te I keuren, dat aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeering een kerstgave wordt toegekend. 3120 toegestaan, te regelen bij supple- toire begrooting. u. Een adres dd. 16 December jl. van het Bestuur der afd. Alkmaar Jei S. D. A. P., daarbij in overweging gevende de aan beveling voor de benoeming van degenten van het Centraal Ziekenhuis terug te zen den en het Ccllege van regenten in de ge legenheid te stellen zich tevoren met de partijen in verbinding te stellen. Te behandelen bij punt 4. v. Een adres dd. 15 December j±. de ouders van leerlingen der „Elise Calcar"-kleuterschool, verzoekende het voorbereidend lager onderwijs een zoodanige financieele regeling te treffen, dat het voortbestaan van dit onderwijs in deze gemeente wordt fewaarbored. Te behande'en bn de besrooting. w. Een brief dd. 17 December jl. van J. W. Boersen, verzoekende om verhoo ging van ondersteuning. Voor kerriorovmg aangenomen. De raad ging hierop in comité. Na henv>niing stelde de voorzitter aan de orde Tijdelijk leeraar Avondschool. Ter benoeming tot tijdelijk leeraar aan de geneentelijke avondschool voor lager Nijverheidsonderwijs, boden B. en W. de "olget de voordracht aan: 1. H. J. van der Winden, hoofd der Lindenschooi; 2. J. Akberma-onderwijzer aan de U. L. school; 3. J. Gerling, idem. De heer v. d. V a 11 sprak zyn verwon dering er over uit, dat thans weer een schoolhoofd, dat reeds een behoorlijk in komen heeft, wordt voorgedragen en dat aan deze school steeds, op instagnatie van den directeur, onderwijzers, leden van den Bond, geweerd worden, hoewel zij be kwaamheden bezitten die elke critiek kun nen doorstaan. Spr. verzocht B. en W. een onderzoek en het corrigeeren van den directeur. De voorzitter kon niet aannemen, dat een directeur menschen om hun poli tiek weerde en nam aar, dat slechts gelet was op geschiktheid. De heer v. d. V a 11 zou bij deze voor dracht den gewonen weg volgen, doch hij overlegde aan den voorzitter een bewijs stuk waaruit de juistheid van zijn bewe ring bleek. Uit dit schrijven bleek, dat de heer Fledderus liever een onderwijzer van een bijzondere school nam dan een rood ge zinden onderwijzer met wiskunde van een openbare. De voorzitter zou di' bespreken met den directeur. Benoemd werd hierop de heer van der Winden met 18 stemmen. Een stem werd blanco uitgebracht. Geneeskundige armverzorging. B. en W stelden voor, met ingang van 1 Januari 1937 te benoe.ner, tot stadsarts voor den tijd van 5 jaren de heeren Dr. J. Degenaar, A. H. Moolhuyzen en G. J. Sluijmer, en tot stadsvroedvrouw voor het tijdvak van 1 Januari 837 tot 1 Fe bruari 1939 Mej. C. W. van der Weele, een en ander onder bepaling, dat het dienst verband zoonoodig in verband met even- tueele reorganisatie van den dienst ook tusschentijds kan worden beëindigd. Benoemd de voorgedraaer.ei.. Benoeming en aanvulling van commissiën en besturen; verdeeling van den Raad in afdeelingen. B. en W. stelden voor over te gaan: A. tot benoeming voor het jaar 1937 van: lo. vijf leden der commissie voor het ontwerpen van verordeningen tegen wel ker overtreding straf is bedreigd, waarvan de burgemeester voorzitter is. Benoemd werden: H. VAN DRUNEN. Mr. C. A. DE GROOT. G. H. HOIJTINK. Mr. A. J. M. LEESBERG. J. H. RAAT. 2o. vijf leden der commissie van bij stand voor de financiën. Benoemd warden* Mej. G. NIEROP. D. GOVERC. A. SIETSMA. C. VENNEKER. J. VOGELAAR. Voorzitter voor het jaar 1837 de heer G. van Slingerland, wethouder. 3o. vijf leden der commissie van bijstand voor de publieke werken. Benoemd werden: B. APPEL, P. DEKKER. Mr. A. J. M. LEESBERG. H. C. STOUTJESDIJK. W. VAN DE VALL. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer H. Klaver, wethouder. 4o. vijf leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelwegen, de beplanting van genezen vlug met 'Doos30-60ct. Bij Apoth. en Droq istcn straten, wegen en pleinen der gemeente. Benoemd werden: B. APPEL. P. DEKKER. Mr. A. J. M. LEESBERG. H. C. STOUTJESDIJK. W. VAN DE VALL. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer H. Klaver, wethouder. 5o. vijf leden der commissie van bijstand voor de lichtbedrijven. Benoemd werden: W. J. BULENS. G. H HOIJTINK. Mr. A. J. M. LEESBERG. A. SIETSMA. D. J. WOLDENDORP. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer T. Bonsema, wethouder. 6o. vijf leden der commissie van bijstand voor het gemeenteslachthuis. Benoemd werden: D. GOVERS Jz. G. GRONDSMA. V. P. KEIJSPER. J. H. RAAT. W. VAN DE VALL. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer T. Bonsema, wethouder. 7o. vijf leden der commissie van bijstand voor het marktwezen. Benoemd werden: D. GOVERS Jz. G. GRONDSMA. V. P. KEIJSPER. J. H. RAAT. W. VAN DE VALL. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer T. Bonsema, wethouder. 8o. vyf leden der commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioenfonds en het ongevallenfonds. Benoemd werden: G. H. HOIJTINK. Mr. A. J. M. LEESBERG. Mej. G. NIEROP. C. VENNEKER. J. VOGELAAR. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer G. van Slingérland. 9o. vijf leden der commissie van bijstand in het beheer van den gemeentereinigings dienst. Benoemd werden: B. APPEL. V/. J. BULENS. D. GOVERS Jz. W VAN DE VALL. D. J. WOLDENDORP. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer T. Bomema, wethouder. lOo. vijf leden der commissie van bij stand voor het sportpark. Benoemd werden: H. VAN DRUNEN. Mr. C. A. DE GROOT. V. P. KEIJSPER. A. SIETSMA. D J. WOLDENDORP. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer T. Bonsema, wethouder. llo. vijf leden der commissie van bij stand voor het grondbedrijf. Benoemd werden: H. VAN DRUNEN. D. GOVERS Jz. Mej. G. NIEROP. A. SIETSMA C. VENNEKER. Voorzitter voor het jaar 1937 de heer H. Klaver, wethouder 12o. vijf leden der commissie van bij stand voor het onderwijs. Benoemd werden: Mej. G. NIEROP. H. C. STOUTJESDIJK. C. VENNEKER. J. VOGELAAR. D. J. WOLDENDORP. Voorzitter voor het jaar 1937 de bur gemeester. B. tot verdeeling van den Raad in afdee lingen voor het jaar 1937, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 38 van het Re glement van orde. C. tot de benoeming van: lo. een lid der commissie van toezicht op het stedelijk muziekpark, tot uit. De cember 1939, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer C. E. Slinger. Aanbeveling: C. E. Slinger; P. W. Groot. 2o. een lid van het college van curatoren van het Murmellius-Gymnasium, tot ulto. December 1941, wegens periodieke aftre ding als zoodanig van den hec Mr. P. A. Offers. Aanbeveling: Mr. P. A. Offers, Mr. G. C. B. van der Feen de Lille. 3o. één regent en één regentes van het Burgerweeshuis, tot ultimo December 1940, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer J. Holsmuller en van Mevr. A. Lienesch-Kuilman, waar van laatstgenoemde niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. De aanbeveling luidt! J. Holsmuller, J, J. D. H. Verschoor. voor regentes: Mevr. J. M. Boersma— van Abshoven, Mevr. A. MakkinkUden Masman. 4o. twee regenten van het Centraal Zie kenhuis, tot ulto. December 1942, wegens periodieke aftreding als zoodanig van de heeren G. Chr. Dun en J. Pijper. De aanbeveling luidt: a. vacature G. Chr. Dun: G. Chr. Dun, G. Grondsma. b. vacature J. Pijper: J. Pijper, J. Alfe- rink. Hierbij kwam aan de orde het onder de ingekomen stukken vermelde adres der S.D. A.P. De heer v. d. V a 11 las voor een motie aangenomen 11 Jan. 1923, waarin met alge- meene stemmen werd besloten, dat bij vaca tures overleg met de partijen zou worden gepleegd. De aanbeveling is den vorlgen keer op onjuiste wijze tot stand gekomen en nu gaan regenten op dezelfde wijze door en negeeren de motie. Tot dusverre werden de organisaties wel gepolst en werden vrij regelmatig de door de organisaties gewilden no. 1. Het stukje reactie hadden wij, die altijd loyaal hebben medegewerkt, niet verwacht en dit vooral niet van de R.K. Is dit een wraakneming, zooals het N.H.D. veronderstelde? Toen twee R.K. werden aanbevolen hebben wij in tegenstelling met de aanbeveling van een R.K. raadslid den als no. 1 aanbevolen R.K. gekozen. Wat nu gebeurde was een aanval op onze organisatie en dat staat thans weer te gebeuren. Ook voor deze aanbeveling is de organisatie niet gehoord en spr. verzocht daarom deze aanbeveling terug te nemen, omdat dit ook in overeenstemming is met de door den raad aangenomen motie. De heer Venneker betoogde, dat er geen sprake is van wraak bij de RK. De rede die de heer v. d. Vall hield, had hij moeten houden toen de R.K. voordracht aan de orde was. Spr. was toen onbekend met de thans aangehaalde motie en toen liet men ons al leen staan. De vorige maal gold het een af tredend lid. De heer v. d. V a 11: Geroyeerd. De heer Venneker: Door regenten de beste geoordeeld. Dit is ook thans het geval. Mr. de Groot had het ontslagnemen van den heer Bakker abnormaal gevonden en daar de aandacht van den raad op ge vestigd. In een andere vereeniging, de Leeszaal, moet men rekening houden met de stroomingen, maar wij hebben ens met klem verzet om bepaalde personen als bestuursleden te laten opdringen, daar be danken wij voor. De heer Bakker had toch met hart en ziel gewerkt voor het zieken huis. Spr. stemde in met het beginsel, dat men rekening houdt met de stroomingen. De organisaties kunnen aanbevelingen doen, maar spr. werkt er niet toe mede personen te laten opdringen en stelde na mens zijn fractie voor de aangehaalde motie in te trekken. De heer S i e t s m a was van de motie niet op de hoogte. Regenten dienen een aanbeveling in en kunnen overleg plegen met de organisa ties en wanneer regenten van oordeel zijn, dat het aftredend lid, hoewel geroyeerd, toch geacht kan worder een aanhanger van de beginselen van de partij waartoe hij behoorde en hem bovendien een goed regent oordeelt, dan wil spr. aan de be voegdheden van de regenten niet tornen. De heer Appel oordeelde, dat de mo tie nog van kracht is. In andere gevallen worden de organisaties wel gehoord. Uit het etoog van den heer v. d. Vall sprak teleurstelling over de stemming in den vorigen raad. Regenten bevalen Bak ker als aftredende aan, omdat zij van oordeel is, dat hij toch, ondanks zijn royement, toch geacht kan worden een vertegenwoordiger te zijn van de bevol kingsgroep waartoe hij behoorde. De heer v. d. V a 1 verwonderde er zich niet over, dat de S. D. A. P. een hak wordt gezet. Men kent de redenen van het roye ment van den heer Bakker niet, doch zelfs als hij nog lid was, dan zouden wij, op grond van de gegroeide verhoudingen niet aanbevelen. Als spr. bekend was ge weest met het besluit dan zou hij het zeker de vorige maal ter sprake gebracht heb ben. Nu hij het weet vraagt hij: „Heeft men de vorige maal wel juist gehandeld?" Het woord marionet door mr. de Groot gebruikt, moest door mr. de Groot niet gebruikt worden, die na de bemerkingen van het Vrijheidsorgaan over het geval Bonsema, thans, blijkens het voorioopig verslag, als marionet optreedt in deze zaak. (Gelach). De voorzitter zeide dat regenten overtuigd waren van de bekwaamheid van den heer Bakker als regent en zeker is het vcor het ziekenhuis van groote waarde uniformiteit in het college te houden. De heer v. d. V a 11 verzocht de aanbe velingen van regenten terug te zenden. Weth. Bonsema betoogde, dat voor heen steeds organisaties werden gepolst. De vorige maal hebben B. en W. om uitdruk king te geven aan de ontstemming, dat dit niet was gebeurd een no. 3 toegevoegd. Zoo lang de motie bestaat moet men er zich aan houden of deze intrekken. Bij herkiezing van aftredenden is het echter usance de af tredenden naar voren te brengen. De motie stuit meer op vacatures. Mr. d e G r o o t: De motie spreekt zich uit voor overleg. Als raadslid ben ik vrij en ik heb dus niets tegen de motie. De heer v. D run en: Altijd is er ovei- leg gepleegd, doch ditmaal niet. De ran i blijft echter in de benoeming vrij. Mr. de Groot heeft geen bezwaar, dat de politieke partijen worden gepolst, maar wel tegen oplegging. Als er geen overleg is gepleegd moet die terug. De heer Keij sper achtte bij aftreding overlegpleging niet noodig, wel bij vaca tures. Het voorstel -v. d.Vall de aanbeve ling terug zenden voor het plegen van over leg, gaf de heer Venneker aanleiding de wensch uit te spreken, dat in de toekomst overleg gepleegd wordt, doch hij was tegen deze straffe maatregel. De motie werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Voor de soc.-dem. en de heeren Appel, Grondsma, Hoytink, Vogelaar en Bonsema. Benoemd werden hierop voor de commis siën no. 1 van de voorgedragenen. In afdeeling I worden geplaatst de heeren v. d. Vall, Appel, Hoijtink, Woldendorp en Sietsma. In afd. II de heeren Dekker, Govers, v. Drunen, Grondsma en Raat. In afd. III de heeren Venneker, Stoutjes- dijk, mej. Nierop en Keijsper. In afd. IV de heeren mr. Leesberg, Bulens, Vogelaar en mr. de Groot. 5o. een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, tot ulto. Decem ber 1943, wegens periodieke aftreding van den heer Ir. P. M. Bosscher. De aanbeveling luidt: Ir. Ph. M. Bosscher, Ir. C. G. Kraijenhoff van de Leur. 6o. een lid der commissie van toezicht op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs, tot ulto. December 1943, wegens periodieke aftreding van den heer Ir. Ph. M. Bosscher. Aanbeveling luidt: Ir. Ph. M. Bosscher, Ir. C. G. Kraijenhoff van de Leur. 7o. drie leden der commissie van toe zicht op het lager onderwijs, tot ulto. De cember 1941, wegens periodieke aftreding als zoodanig van de heeren Th. J. Hout, A. F. Zeegers en C. M. Hoogenboom. De aanbeveling luidt: a. vacature Th. J. Hout: Th. J. Hout, L. Tuin. b. vacature A. F. Zeegers: A. F. Zeegers, P. van den Berg. c. vacature C. M. Hoogenboom: C. M. Hoogenboom, J. Maats. 8o. vier leden van het bestuur der ge meentelijke instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon, tot ulto. December 1940. a. twee leden wegens periodieke aftre ding van de heeren B. Appel en W. van de Vall, beide leden uit uw midden aan te wijzen; b. een lid wegens periodieke aftreding (vacature J. Apeldoorn): Voordracht: J. Apeldoorn, J. G. J. Kueter. c. een lid wegens periodieke aftreding (vacature J. H. Bastmeijer): J. H. Bastmeijer, C. A. de Ruijter. Dc heer Van Drunen vraagt. In de vergadering van 26 November had de heer van Drunen vragen ingediend om trent de uitvoering van het plan tot het bouwen van een werkplaats voor werk- looze metaalbewerkers. Wegens ziekte van den heer Van Drunen werd toen de beantwoording van die vra gen aangehouden. Thans was dit punt aan de orde. De heer v. D r u n e n zeide in verband met het antwoord op de memorie van ant woord, de vraag niet meer te stellen en hij zeide, dat de commissie er over verheugd is, dat de metaalbewerkers een betere plaats krijgen Spr. bood namens de werklieden een plattegrond van Alkmaar aan ten dienste van het onderwijs en weergevende de toe stand van de stad in 1563. De voorzitter bracht daarvoor dank. De belasting op gebouwde eigendommen. In behandeling kwam het voorstel tot wijziging van de verordening op het hef fen eener plaatselijke belasting op ge bouwde eigendommen. De wijziging beoogt, aan B. en W. de bevoegdheid te vefleenen om de belast bare opbrengst van een gebouwd eigen dom te schatten, wanneer die niet in de cadastrale leggers is opgenomen. Weth. v. Slingerland verduidelijkte eenige noodige aanvullingen. De aanbeveling beoogt om proveniershui zen, die door het Rijk niet zijn vrijgesteld, ook voor de gemeente niet vrij te stellen. Conform besloten. 41. Men wist nu niet beter te doen dan de beroemde smaragd in de grafkelder van koning Amenotep te bergen. Met be langstelling hadden dokter Bergman, Jet en Tonny naar het verhaal van den zee officier geluisterd. Maar dit was nog niet uit. De officier haalde een oud boek en een heel oude landkaart van beneden. 42. Duizenden jaren had de steen in het graf gelegen, vertelde de officier, totdat ongeveer honderdtwintig jaar geleden een jong Fransch edelman dit verhaal vond in een heel oud boekje. Van dit oogenblik af had de Franschman, Comte Rochard, nog maar één levensdoel. Hij H» be roemde steen ontdekken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 25