8 8 8 8 Stad en Omgeving. ®9oe©s«» Jladiopeagcamma jteuilCeton ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 15 DECEMBER 1936 REGENKLEEDING. Jn bijlage No. 176 schrijven B. en W.: De totdusver aan de daarvoor in aanmer king komende gemeentewerklieden ver strekte regenkleeding heeft niet aan de ver wachtingen voldaan. Het lijkt ook niet mogelijk éen kleeding- soort te vinden, die wel in alle opzichten doelmatig is te achten. In verband hiermede zouden wij er de voorkeur aan geven van gemeentewege voortaan geen regenkleeding meer te ver- strekKen, doch aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, een jaarlijksche vergoe ding van f 10.te verleenen. VERHUUR PERCEEL APPELSTEEG NO. 2. In bijlage No. 177 schrijven B. en W.: Op 31 December 1936 loopt de huur af van het winkelpand Appelsteeg nr. 2. De huur van dit pand is bij raadsbesluit van 2 April 1936 bepaald op 9.per week. De tegen woordige huurder zou het winkelpand op nieuw van de gemeente wenschen te huren tegen 8.per week. Daar het niet te ver wachten is, dat bij ontruiming van het per ceel van een anderen huurder een hoogere huurprijs bedongen zou kunnen worden, zouden wjj de huur van het winkelpand met ingang van 1 Januari 1937 op 8.per week willen vastleggen. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage 161: Uwe vergadering verleende bij besluit van 29 October j.1. aan den heer J. Ott, op diens verzoek, eervol ontslag als leeraar in Nederlandsche taal aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidsonder wijs met ingang van 7 Januari 1937. De heer Ott geeft 11 wekelijksche lestij den onderwijs. Het is ons voornemen hiervan 5 lestijden op te dragen aan den reeds aan de school verbonden leeraar, den heer M. J. Lutterot. Voor de overige 6 lestijden bieden B. en W. de volgende voordracht aan voor de benoeming van een tijdelijk leeraar, voors hands voor het tijdvak van 7 Januari30 September 1937: 1. H. J. van der Winden, hoofd der Lin- denschool; 2. J. Akkerman, onderwijzer aan de U.L. school; 3. J. Gerling, onderwijzer aan de U.L. school. PACHTSOM MUZIEKPARK. In bijlage No. 159 schrijven B. en W.: Op 2 April ji. werd besloten de pacht van den muziektuin voor het huurjaar 1 Mei 19361 Mei 1937 niet te verminderen, maar aan een drietal muziekvereenigingen te zamen een subsidie van 200 te verleenen terwijl 100 van particuliere zijde be schikbaar was gesteld waardoor het mo gelijk was dit jaar de zomerconcerten tot een getal van 9 te laten doorgaan. De pachter heeft ons uitstel van betaling van een deel van de huursom verzocht, aan gezien hij een zeer slecht zomerseizoen heeft gehad. Wij hebben het gevraagde uitstel verleend en zullen te zijner tijd aan Uwe Vergadering een voorstel doen, op welke wijze de exploitatie van den muziektuin na afloop van het loopende pachtcontract, d. L op 1 Februari 1938, moet worden voortgezet. Voorts heeft de pachter verzocht de pachtsom voor den laatsten huurtermijn, loopende van 1 Mei 19371 Mei 1938, welke 750 bedraagt, te verminderen wegens het niet doorgaan der zomerconcerten in 1937. Het bezoek aan de in den afgeloopen zomer door de drie muziekkorpsen gegeven con certen was, naar de pachter mededeelt, be neden alle verwachting, in verband waar mede een herhaling van deze concerten in 1937 geen zin heeft. Het publiek dat thans door de radio op zoo gemakkelijke wijze de muziek in eigen huis kan krijgen, stelt blijkbaar geen belang meer in concerten in de open lucht, tenzij deze een exceptioneel karakter dragen. Wij zouden Uwe Vergadering daarom in over weging willen geven de subsidieering der drie muziekkorpsen voor het verkrijgen van de zomerconcerten in 1937 niet voort te zetten. Wanneer U daarmede instemt, is het bil lijk, dat de pacht van den muziektuin een vermindering ondergaat van 200, waar tegenover dan de verplichting van de ge meente om zomerconcerten in den muziek tuin te doen geven kan komen te vervallen. Wij stellen Uwe Vergadering vóór het ver zoek van den pachter om de huur te vermin deren in te willigen en voorts om de zomer concerten in 1937 niet te doen plaats vin den. ADRES LEVERANCIERS N. V. ZWEMBAD-ALKMAAR. B. en W. schrijven in bijlage no. 160: In Uwe vergadering van 29 October j.1. werd in onze handen om bericht en raad gesteld het adres van W. Smorenberg e.a., gedagteekend 26 October t. v., houdende verzoek om te bevorderen, dat aan hen worden betaald hunne vorderingen ter zake van gedane leveringen voor het Victoriebad. Ter voldoening aan der: opdracht deelen wij U het volgende mede. De vorderingen van adressanten waren ons niet bekend, behoudens die van den heer Smorenberg, die zich op 19 Juni j.1. met den heer M. Kloot tot ons college richtte om voldoening van hunne vorderingen op de N. V. Zwem bad Alkmaar te verkrijgen wegens gedane leveringen voor het Victoriebad. Wij heb ben daarop geantwoord bij brief van 27 Juni j.1., dat de levering is geschied aan de N. V., die derhalve de vorderingen zal moeten voldoen en dat de gemeente voor deze uitgaven niet aansprakelijk is. Wij zouden thans met dezelfde motivee ring kunnen volstaan en Uwe Vergadering daarom in overweging kunnen geven op het onderwerpelijke verzoekschrift afwij zend te beschikken, vare het niet, dat in het adres eenige voorstellingen worden gewekt, die niet .onweersproken mogen blijven. Adressanten beweren namelijk, dat de leveringen door hen zijn gedaan, aan gezien deze voor de zomer-exploitatie van het zwembad noodzakelijk waren; dat eenige arbeiders terzelfder tijd werkzaam heden voor het zwembad hebben verricht en daarvoor wel betaling hebben gekregen door bemiddeling van de gemeente en tenslotte dat de gemeente bij niet-betaling gratis zou profiteeren van de door de leveranciers aangebrachte verbeteringen. Het is inderdaad juist, dat twee perso nen met instemming van ons College een achttal weken aan het zwembad werk zaamheden hebben verricht, die noodig waren met het oog op de opening van het seizoen 1936. Op verzoek van de Direcue van de N. V. Zwembad-Alkmaar zijn de weekloonen voor deze werkzaamheden door de gemeente bij voorschot voldaan, daar zij toen nog niet over inkomsten uit de exploitatie beschikte. Het verstrekte voorschot zou, zoodra de zomer-exploita- tie van het bad begon, worden terugbe taald. Door de ontbinding van de overeen komsten met de meergenoemde N. V. is hiervan niets gekomen. Intusschen heeft naderhand bij de akte van ontbinding van de met de N. V. gesloten overeenkomsten een verrekening plaats gehad van de ver strekte voorschotten met de koopsom van den inventaris, dien de gemeente van de N. V. heeft overgenomen, zoodat langs dien weg terugbetaling heeft plaats gehad. De opdracht tot het verrichten van an dere werkzaamheden is geheel buiten ons omgegaan. Wij kunnen daaraan nog toe voegen, dat ten tijde, dat de al of niet- voortzetting van de exploitatie door de N. V. Zwembad Alkmaar nog in overwe ging was, aan de Directie tweemaal uit drukkelijk is gevraagd, of zij nog andere crediteuren had dan de gemeente. Toen een faillissementsrequest was ingediend na mens de N. V. Huygen en Wessel te Amersfoort en daaromtrent een bespreking plaats had ten kantore van den procureur der N. V. is in bijzijn van een vertegen woordiger der gemeente aan den heer Kroese, directeur van de N. V. Zwembad Alkmaar uitdrukkelijk gevraagd, of de N. V. nog andere schulden had dan aan de N. V. Huygen en Wessel en aan de ge meente. De heer Kroese verklaarde daar op, dat hij buiten de genoemde crediteu ren geen anderen schuldeischer had dan den aannemer Smit te Alkmaar, met wien hij een regeling had getroffen. Voorts had op denzelfden dag, n.1. op 12 Mei j.1. nog een bespreking plaats van ons college met den heer Kroese, waarbij hij eenzelfde ver klaring aflegde. Bij de voorbereiding van de ontbindingsovereenkomst, waarmede Uwe Vergadering instemde, blijkens het Raadsbesluit van 29 Mei 1936 tot be krachtiging dezer overeenkomst, is dan ook steeds uitgegaan van de gedachte dat de N. V. Zwembad Alkmaar geen andere crediteuren had dan de gemeente, de N. V. Huygen en Wessel en den heer Smit. Dat de gemeente geprofiteerd zou hebben van de gedane leveringen kan kwalijk worden volgehouden, aangezien het zwembad na de ontbinding der loopende contracten met de N. V. Zwembad Alkmaar krachtens het zooeven genoemde Raadsbesluit verhuurd is aan de N. V. Alkmaarsche Overdekte Bad- en Zweminrichting, die de wijze van watervoorziening, de zuivering van het water en de inrichting grondig heeft ge wijzigd. De N. V. Zwembad Alkmaar droeg de opstallen en den inventaris over aan de gemeente, waartegenover zij van haar schuld jegens de gemeente ontslagen werd. Dat onder het overgedragen com plex eenige onbetaalde objecten begrepen waren, heeft zij ons niet medegedeeld en kan voor de gemeente niet van belang zijn. Ook achten wij de vraag, of het zwembad door de leveringen eenigszins is gebaat geweest, voor de aanspraken van adressanten tegenover de gemeente vol komen irrelevant. Wij blijven van mee ning, dat de gemeente voor de door de N. V. Zwembad Alkmaar gedane opdrach ten tot levering in geen enkel opzicht aan sprakelijk is. De gevolgen van het beleid der N. V. Zwembad Alkmaar, die juist oorzaak waren van de ontbinding van de met die N. V. gesloten contracten, zouden, wanneer deze leveringen voor rekening der gemeente worden genomen, in strijd met hetgeen die ontbinding beoogde op de gemeente worden afgewenteld. Wij blijven dit onjuist achten en moeten bovendien de aandacht er op vestigen, dat een ander standpunt tot ongewenschte consequenties zou kunnen voeren, vooral wanneer mocht blijken, dat ook van elders nog vorderin gen op de N. V. bestaan. Wij hebben aan de N. V. Alkmaarsche Overdekte Bad- en Zweminrichting, die het bad van de gemeente huurt en er dus het feitelijk genot van heeft, gevraagd of zij wellicht aanleiding vond, de adressan ten tegemoet te komen in de door hen ge leden schade. Blijkens den ter inzage ge legden brief heeft de N. V. daartegen be zwaar op grond, dat de N. V. geenerlei profijt heeft getrokken van de leveringen van adressanten. Nu de gemeente meer dan ooit zich in allerlei opzicht in haar uitgaven moet be perken, zouden wij het onraadzaam ach ten, dat zij thans vrijwillig uitgaven op zich nam wegens het in gebreke blijven van anderen. Het geldt hier het zaken- risico, dat zijn schaduwzijden heeft. Wij kunnen dat voor de betrokkenen betreu ren, maar dit behoeft er niet toe te leiden, dat de gemeente hun risico overneemt. B. en W. geven den raad daarom op nieuw in overweging, afwijzend op het adres van W. Smorenberg c.s. te beschik ken. GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT. In bijlage no. 169 schrijven B. en W.: Bij de behandeling van ons voorstel om aan den heer Dr. J. H. Pameijer op diens verzoek als zoodanig eervol ontslag te ver leenen deed ons College in de vergadering van 2 September j.1. bij monde van wet houder Bonsema de toezegging, Uwe Ver gadering tot het doen van een uitspraak omtrent de vraag, of de vacature zou moeten worden vervuld, in de gelegenheid te zullen stellen, alvorens in de functie zou worden voorzien. In zoover de vraag bedoelde, de moge lijkheid te stellen, dat de taak van den schoolarts aan een der ander», artsen van den geneeskundigen- en gezondheidsdienst zou kunnen worden opgedragen, merken wij op, dat dit wel uitgesloten moet wor den geacht. Aan een praktiseerend huis- Woensdag 16 December. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Kookpr. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 De Flierefluiters, zang en paedagogi- sche causerie. 11.30 Causerie: Werk loosheid en industrialisatie. 12. Gr.pl. 12.15 Melody Circle. 12.45 Orgelspel. 1.151.45 Melody Circle. 2.Gr.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3. Voor de kinderen. 5.30 De Fliere fluiters en solisten. 6.30 RVU.: Cau serie „Noodlot en vrije wil". 7. Sportuitz. 7.15 Vocaal concert. 7.40 Causerie: De democratie in het staatsleven. 8.Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber. en VARA-Varia. 8.15 VARA-grootorkest en solist. 9. Declamatie. 9.15 Orvitropia en so listen. 10.ANP-ber. 10.05 De Ramblers en solisten. 11.Causerie over huwelijksverhoudingen. 11.30 12.Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing. 8.159.30 Morgenconcert (gr.pl.) 10.30 Mor gendienst. 11.12.Harmonium- recital en zang. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kwintetconcert. 2.Gr.pL 2.30 Postzegelpr. 3.3.45 Zang en piano. 4.Orgelspel. 5.Kinderuur. 6. Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijs fonds v. d. scheepvaart 7.Ber. 7.15 Causerie over Weldadigheids zegels. 7.20 Gr.pl. 7.25 Causerie voor studenten. 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Kon. Chr. Oratorium vereen., solisten en het Concertgebouw orkest. (9.15 Ouderuurtje). 10.30 ANP-ber. 10.35 Schaakcursus. 10.50 11.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35 BBC-Welsch orkest en solist. 12.35 Gr.pl. 1.20 Birming- hamsch Hippodrome orkest. 2.20 Gr.pl. 2.50 Het Northern Ireland Fanfare-orkest en solist. 3.50 Piano recital. 4.20 Kerkdienst. 5.10 Het MacArthur kwintet. 5.35 BBC-dans- orkest. 6.20 Ber. 6.40 Fransche cau serie. 7.BBC-Militair orkest 7.35 Van Phillips en zijn twee orkesten. 8.05 BBC-orkest en soliste. 9.20 Ber. 9.40 Gevar. progr. 10.40 Rep. 11.20 Ambrose's Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Pasdeloup-Kamerorkest. 2.50 Orkestconcert. 4.50 Gr.pl. 5.50 Parijsch Kamerorkest. 8.20 Zang en piano. 9.05 Radiotooneel. 11.20— 12.35 Het Atkins-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Militair concert. 11.20 Omroepkleinorkest. 3.50 Het Bonnsch Kamerorkest. 5.20 Om roepkoor en solisten. 6.05 Omroep- kwintet. 7.35 „Welt liegt im Winter- kleid", rijksuitz. 8.05 Gr.pl. 10.20 11.20 Omroeporkest en Omroep kleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 en 6.20 Gr.pl. 7.05 Pianorecital. 8.20 Om roeporkest. 9.20 Gr.pl. 9.35 Omroep- symphonieorkest. 10.3011.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 en 5.25 Gr.pL 6.35 Omroepdansorkest. 8.20 Om- roepsymphonieorkest. 9.20 Omroep orkest 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.05 Concert. 8.20 Het Augusteo-orkest en solisten. 9.20 Ber. 9.50 Trioconcert. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 P. v. Beky's dansorkest en J. Farkas' zigeuner- kapel. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, D.sender 9.5010.20, Luxemburg 10.2011.05 Lond. Reg. 11.0511.20, Radio Dan- mark 11.2012.20, Brussel VL 12.20 14.20, Luxemburg 14.2014.50, Parijs R. 14.50—16.20, Keulen 16.20 —16.50, Parijs R. 16.50—17.20, Keu len 17.20—17.50, Parijs R. 17.50— 18.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Lu xemburg 19.2019.50, Lond. Reg. 19.50—20.50, Milaan 20.50—21.50, Berlijn 21.5023.20, Parijs Radio 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 18.20, Luxemburg 18.2019. Droitwich 19.22.45. Lond. Reg. 22.45—24.—. arts, die tevens als stadsarts aan een groot aantal patiënten zijn zorgen moet wijden, bovendien de taak van schoolarts voor een 3000-tal kinderen op te dragen, moet naar ons voorkomt uitloopen op een minder goede vervulling van deze taak, nog ge heel afgedacht van de vraag, of de stads- artsen zouden wenschen met deze taak te worden belast. Het denkbeeld, den directeur persoonlijk dezen arbeid op te dragen kan, naar wij meenen, bij de uitgebreidheid van diens gecombineerde taak zelfs niet in overwe ging worden genomen. Twee andere mogelijkheden blijven over. In de eerste plaats zou de gemeente kunnen besluiten tot aanstelling van een vol-ambtenaar, een decicus derhalve, die zijn geheelen tijd ter beschikking stelt van de gemeente. Ongetwijfeld zou dit veel aantrekkelijks hebben, omdat de ge neeskundige dienst, hoewel onder leiding blijvende van den tegenwoordigen direc teur, geheel aan den te benoemen medicus zou kunnen worden opgedragen met uit zondering van de taak van de stadsartsen. De directeur zou zich dan geheel kunnen wijden aan het Centraal Ziekenhuis, een regeling, die de bijzondere instemming zou hebben van Regenten. Hiertegen rijst echter het bezwaar, dat de gemeente voor hooger uitgaven komt te staan. Dc aan te stellen arts zou aan merkelijk hooger moeten worden gesala rieerd dan de schoolarts, dien de gemeen te in haar dienst had. Nu zou dit verschil wel kunnen worden opgevangen door het bedrag, dat voortaan minder ten laste der gemeente zou komen voor het thans over gemeente en ziekenhuis verdeelde salaris van den directeur, die zijn arbeid dan hoofdzakelijk in het Centraal Ziekenhuis zou vinden, maar het gevolg zou dan toch zijn, dat het Centraal Ziekenhuis met het volle of vrijwel het volle salaris van den directeur zou worden belast. Uiteindelijk zou dus toch weer een hoogere uitgave uit deze regeling voortvloeien. Met het oog daarop moeten wij vooralsnog ontraden, een vol-ambtenaar als school arts te be noemen. In de hierbedoelde richting zou wellicht een belangrijke stap kunnen worden ge daan wanneer aan één schoolarts het toezicht over alle lagere- en leuterscholen zou kunnen worden opgedragen. Wel zou ook dit nog geen volle taak geven (men schat het daartoe vereischte aantal kinde ren gewoonlijk op 7000, terwijl de lagere- en kleuterscholen in totaal 5300 leer lingen hebben), doch het is ons gebleken, dat de R. K. schoolbesturen bezwaar heb ben tegen het intrekken der met die schoolbesturen getroffen regeling, welke beoogt, die besturen in de gelegenheid te stellen, in het geneeskundig schooltoezicht zelfstandig te voorzien. Maar ook al ware dit niet het geval, dan zou nog overblijven het, zij het dan eenigszins verminderde, kostenbezwaar, dat de gemeente naar ons voorkomt van deze oplossing moet weer houden. Zoo blijft over de tweede mogelijkheid, waarop wij hierboven doelden, t. w. op nieuw te voorzien in de vacature op den tegenwoordigen voet. Wel zouden wij er met het oog op het vorenstaande de voorkeur aan geven, de door RICHARD STARR Vertaald door A. RIEWERD. 27) „Zou je graag twaalf vijftig per uur wil len verdienen?" Pet verstijfde. „Twaalf vijftig per uur! Je bent geK, meisje! Wat mankeert je?" „Ik ben niet gek. Het is de waarheid. Ik kan je zeggen, hoe je in anderhalf uur twaalf vijftig kunt verdienen". „Wie betaalt het?" vroeg Pet, haar oogen toeknijpend. „Een man, dien ik ken". „Neen, dank je, kind. Ik verhef mij ner gens op, maar ik heb het er totnutoe aar dig afgebracht en denk me maar aan den «mallen, moeilijken weg te houden „Pet, wat kwaak je nu? Ik heb het over werk zaken. Die man is fotograaf kunstfotograaf, noemt hij zichzelf - en hij heeft een aardig meisje noodig, zooals jij, om voor hem te poseeren „Bedoel je, zooals ik geschapen ben? „Neen, in je uniform. Het is iets voor het hoofdbureau. Ik werd vandaag door het hoofdbureau naar hem toegestuurd. Hu nam foto's van mü voor de advertenties van de firma. Ik kreeg twaalf vijftig voor de zitting. De volgende week wil hij er nog een meisje bij hebben, om met mij samen te pc- seeren. En hij vroeg mij, of ik iemand ken de, die er geschikt voor was". „En toen heb je mij gerecommandeerd?" fluisterde Pet. „Natuurlijk. Jij bent het liefste meisje, dat ik ken, en hij mag blü zÜn. dat hü je krijgt. Hij maakt het met het hoofdbureau in orde, en je moet volgenden Woensdag met mij meegaan". „Breng me naar een stoel", fluisterde Pet. „Ik voel me net, of ik flauw zal vallen". Even na zessen kwam Tessa thuis en be steedde een uur aan haar toilet voor het uitgangetje met mr. Banks. Het resultaat was den tijd waard, dien ze er aan besteed had. Het avondtoiletje, dat zij zelf ge maakt had, was een merkbaar succes. Door de verwarrende gebeurtenissen van dien dag was zij nog niet in staat geweest over de kwestie mr. Banks zoo goed na te denken, als zij zich had voorgenomen. Maar wat er dien dag gebeurd was, had haar doen besluiten, mr. Banks' uitnoodiging aan te nemen. Het was klaar als de dag, dat een tea room-meisje, dat zichzelf veroorloofde, te droomen over mannen als Jimmy Turner en mr. Corless, alleen maar kostbaren tyd verloor, en zichzelf het ongeluk op den halt haalde. Ook, dat, als een tearoom-meisje een uitnoodiging voor een schouwburg kreeg van een klerk bij een verzekeringsmaat schappij (dure plaatsen), het haar plicht was, die uitnoodiging aan te nemen, en met het uitzicht op mogelijke huwelijks- kansen, genoemden klerk ernstig in over weging te nemen. Tessa begon mrs. Potts in een van haar orakel-uitspraken gelijk te geven dat romantiek heel goed was ars liefhebberij, maar nergens anders voor. En mrs. Elisabeth Potts kon het weten, want zij was vroeger een groote schoonheid ge weest, hoewel daarvan nu geen spoor meer te bekennen viel. Tessa's jurk was niet zooals die in de uitstalkast, van twee en zestig en een hal ven shilling, maar toch lang niet kwaad. Mrs. Potts uitte er haar bewondering voor. Mr. Banks verscheen in een prachtigen dinnerjacket, die gedeeltelijk goed zat. Hij paste hem niet erg goed, maar scheen er toch zijn uiterste best voor te doen. Zijn witte das was een houten das, die duide lijke sporen vertoonde, meer dienst te heb ben gedaan, en zijn maagdelijke blankheid had verloren. „Wat prettig, jullie zoo samen te zien uitgaan!" zei mrs. Elisabeth Potts. „Ik weet zeker, dat ik dat voorzien heb. Veel beter voor een meisje, dan dat laat in den nacht in haar eentje rondloopen. Zorg goed voor haar, mr. Banks". Tessa wist niet, wat zij hierop moest ant woordde en zweeg dus maar. In Mile End-straat riep mr. Banks een taxi aan. „Genade, mr. Banks", mompelde Tessa, terwijl zij in de kussens neerzonk, „is dat niet fijn? Ik dacht niet, dat we met een auto zouden gaan". Mr. Banks keek als een man, die weet, dat hij de dingen royaal aanpakt. „Het staat niet, te voet of uit een bus in den schouwburg te komen, als men zulke dure plaatsen heeft", verklaarde hij Onderweg nam hij als toevallig haat hand in de zijne. Tessa trok ze weg. Toen bedacht zij zich en legde ze weer in de zijne. Als hij Jimmy Turner of mr. Corless was geweest, had zij dit niet gedaun. Ten minste, dat geloofde zij. Maar mr. Banks telde niet mee. Het leek zoo stijf, zoo'n kleinigheid te weigeren. Hij had dure plaatsen genomen. Zij wist, dat ze vijf shilling per stuk kost ten. Dat beteekende, dat hij er tien shil lings voor had betaald. Dat was een heele som, en zelfs een klerk bij een verzeke ringsmaatschappij was geen millionnair. Als hij dan zoo graag haar hand vast hield, meende zij het hem wel te kunnen toestaan. Zjj vroeg zich eenigszins verwon derd af, wat voor pleizier een man er toch wel in kon vinden, de hand van een meisje vast te houden. Eens schraapte hij zich de keel en begon op schorren toon: „Ik zou je graag wat willen zeggen, Tessa". Plotseling kwam het vreeselijke vermoe den. bij Tessa op, dat de man haar ten huwelijk wilde vragen. Daar was zij nog lang niet op voorbereid. Nog lang met! Dus viel ze hem vlug in de rede: „Mr. Banks", zei ze, „u noemde mij Tes sa". „Dat weet ik. Zoo heet u toch, is het niet?" „J-ja, dat is mijn naam, mr. Banks. Maar al bent u nu zoo aardig voor mij, door mij mee uit te nemen, en en mijn hand zoo vast te houden, u moet mij toch miss Fisher noemen tenminste voorloopig nog". „Huh!" zei mr. Banks. Klaarblijkelijk vergde deze uitval een beetje te veel van zijn kinderlijk brein. Tessa grinnikte in- wending, maar bleef doorpraten, om hem geen gelegenheid meer te geven tot sen- timenteele verklaringen. „Is het prettig, klerk bij een verzeke ringsmaatschappij te zijn, mr. Banks?" „Dat gaat wel", zei Banks. „Wat heeft een klerk bij een verzeke ringsmaatschappij te doen?" „O, verzekeringen, begrijpt u schrijven, rekenen, enzoovoorts", antwoordde mr. Banks vaag. De man in de vestibulie van den schouw burg, die de kaartjes innam, keek hem aandachtig aan en zei: „Wilt u alstublieft een oogenblik wach ten? De manager wenscht u te spreken. Ik zal hem gaan halen". „Genade", mompelde Tessa, „waarover wenscht die manager u te spreken, mr. Banks? Is hij een vriend van u?" „Neen, niet precies", antwoordde Banks. Tessa verging van nieuwsgierigheid. Zij merkte op, dat mr. Banks, die met het air van een lord was binnengekomen, nu aller minst op zijn gemak was, en zichtbaar transpireerde. De manager verscheen en keek Banks tornig aan. „Hoor eens", zei hij zonder inleiding, „Je bent van de zaak van mr. Parfitt, den kap per, is het niet? Natuurlijk. Je bent een van zijn bedienden. Ik herinner me, laatst door je geschoren te zijn. Nu, zeg aan je dat ik hem wel kaarten voor mijn theater wil geven, maar hij dan ook verplicht i«, mijn biljetten in zijn uitstalkast te hangen! anders krijgt hij er geen meer. Begrepen? Vertel hem dat namens mij". „Ja meneer", mompelde mr. Banks. De kaartjesman nam hun kaarten in en liet hen passeeren in een lange gang met een dikken looper, die zij met onhoorbare stappen dood liepen. Het speet Tessa erg voor den in stilte lijdenden mr. Banks. (Wordt vervolgd). I

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3