DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tsjang Kai Sjek nog steeds ongedeerd. TUSSCHEN TWEE KONINGEN Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTEN^IEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 295 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 16 December 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De algemeene toestand. De situatie in China. Omsingeling van Sian-Foe door de regeeringstroepen. Besprekingen zonder resultaat. Het heengaan van EdwardVIII een enorme schadepost voor tallooze firma's. „Kings at arms" in den mist De griep waart door ons land. De Spaansche revolutie Mededeelingen van de Spaansche regeering. Gevechten in den sector van Boadilla. ALKMA ARS CHE COURANT. Alkmaar, 16 December. Er zjjn vandaag een paar buitenlandsche berichten, die de bijzondere aandacht trek ken, omdat zij misschien de internationale politiek kunnen raken. Het eerste komt uit Londen. Daar heeft de Duitsche ambassadeur von Ribbentrop namelijk in een tafelrede aan een Anglo- Duitsch-diner o.m. gezegd, dat Hitier van oordeel is, dat het bezit van koloniën (het geen alleen wordt verlangd voor de voor ziening van grondstoffen en den wereld handel) het eenige essentieele middel is tot verhooging van het levenspeil van het Duitsche volk. Von Ribbentrop voegde hieraan toe, dat derhalve een redelijke oplossing van de koloniale kwestie zeer te wenschen is. De vreeselijke en tragische vergissing van den jongsten oorlog mag niet herhaald worden. Wij vragen ons af, wat von Ribbentrop eigenlijk precies bedoeld "heeft, en vooral, wat de achtergrond is van deze zaak. Laten wij ons in verband hiermee eens even her inneren (voor den zooveelsten keer!), wat Hitier den laatsten tijd gedaan heeft. Hij heeft zich totaal niet bekommerd om de vredesbepalingen van Versailles, voor wat het Duitsche rijk binnen zijn grenzen be leeft, het heeft een nieuw en modern leger, kortom het is weer een weerbaar land ge worden. In zooverre is dus vrijwel de toestand van vóór den wereldoorlog hersteld. En op het oogenblik ontbreekt het Duitschland nog aan krachtige bondgenoo- ten in zijn onmiddellijke nabijheid en aan koloniën. Wat het eerste betreft, Hitier heeft heel wat pogingen gedaan, om een verbond met Italië aan te gaan, pogingen, die nog steeds niet goed gelukt zijn. Maar wat niet is, kan komen, en als het Duitschland zou gelukken, een verbond met Italië te sluiten en bovendien Oostenrijk geheel naar zijn hand te zetten (ook daaraan wordt hard gekerkt!), dan zou er weer een sterk en gevaarlijk blok gevormd zijh van de Oost zee naar de Middellandsche Zee, een blok, dat zeker zoo sterk is als het vroegere van Duitschland met Oostenrijk-Hongarije. Er resten dan nog de koloniën. Inderdaad, Duitschland heeft geen koloniën meer en Duitschland zou ze heel graag bezitten. Maar hoe ze te krijgen? De vroegere koloniën zijn verdeeld en het is de groote vraag, of de huidige bezitters hun nieuw grondgebied weer willen afstaan Wij kunnen dat voorloopig nog niet aan nemen. Het eenige mogelijke is, dat Duitschland lijn koloniën gaat heroveren en dat is iets, wat op dit oogenblik welhaast niet mogelijk is. Wij weten wel, dat de internationale toe stand verre van rooskleurig is, wij weten ook, dat de vrede telkens weer eens be dreigd wordt, maar wij gelooven niet, dat het spoedig tot een grooten oorlog zal ko men, om de doodgewone reden, dat geen enkel land zich momenteel sterk genoeg acht, om te kunnen strijden. Ook Duitsch land niet. En daarom mogen wij de uitla ting van von Ribbentrop voorloopig nog wel beschouwen als een theoretische wensch van Hitier, een wensch, die niet vervuld kan worden. Een paar Parijsche bladen n.L maakte gisteravond melding van een bericht in de „National Zeitung", een Zwitsersch blad. Dit blad publiceerde n.1. dat de Duitschers zouden zijn overgegaan tot een nieuwe mi litaire grensorganisatie in den sector, welke aan Frankrijk en Zwitserland grenst. Het betreft hier de oprichting van afdee lingen „geheime Grenstruppen", die bestaan uit de beste manscnappen van S.A. en S.S. en gemotoriseerde afdeelingen. Alle mannen dragen uniform en zijn in velduitrusting en gewapend met mitrailleurs. Ieder stadje aan de grens zal op deze wijze zijn eigen permanent garnizoen krijgen, dat weliswaar klein, maar krachtig wordt. Want sinds eergisteren hebben deze garnizoenen belangrijke transporten wagens en munitie gekregen. En gisteren hebben reeds de eerste oefeningen in groot verband plaats gehad. Moeten wij uit bovenstaand bericht op maken, dat Duitschland nog steeds bezig is, om zijn westgrens te versterken? Waar schijnlijk wel en hoewel dat geen reden tot ongerustheid behoeft te zijn, zal vooral Frankrijk, maar ook Zwitserland met meer dan gewone belangstelling de militaire be wegingen in Duitschland volgen. Wij krijgen dus zoo langzamerhand weer enorme versterkingen in de grensstrook, zoowel op Duitsch, als op Fransch grondge bied. Hetzelfde hebben wij gezien aan de DuitschBelgische grens en wij komen dan tot de vraag: hoe staat het met de Duitsch Nederlandsche grens? Wü krijgen waarschijnlijk nog wel een gelegenheid, over dit punt uitvoerig te schrijven. Uit de berichten, die gisteren bekend geworden zijn, is komen vast te staan, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek nog in leven is en dat de maarschalk onder de persoonlijke hoede van Tsjang Sjoe Liang staat, doch dat hij aanvankelijk geen besprekingen met hem heeft willen voeren. De Australiër Donald heeft een ontmoe ting tusschen beiden tot stand gebracht, doch de conferentie die hieruit volgde heeft nog geen positieve resultaten opgeleverd. Tsjang Sjoe Liang zou onder andere den eisch ge steld hebben van een Chineesch-Russisch bondgenootschap tegen Japan, maar Tsjang Kai Sjek heeft niet in besprekingen hier over willen treden, indien niet vertegen woordigers van de centrale regeering mede aanwezig waren, met ander woorden, voor dat hij zijn vrijheid van beweging terug heeft gekregen. De macht van Tsjang Sjoe Liang over de muitende troepen schijnt overigens niet zoo groot te zijn en er blij ven nog vele punten onopgehelderd. Te Nanking verluidt, dat Tsjang Sjoe Liang voornamelijk financieele' voordeel en op het' oog heeft en dat hij de gelden van de centrale Chineesche bank te Sianfoe in beslag heeft genomen; mogelijk is dit echter alleen geschied om de muitende troepen te kunnen betalen. Inmiddels gaan de troepen van de cen trale regeering voort met de omsingeling van Sian Foe. De regeering te Nanking heeft schikkingen getroffen met de militaire lei ders van Sjan Si, Honan, Setsjoean en Hopei, om deze omsingeling zoo doeltreffend mo gelijk te doen zijn en om haar zoo snel mogelijk te kunnen voltooien, indien de onderhandelingen te Sian Foe in het geheel geen resultaat mochten opleveren. Het is overigens bijzonder moeilijk om zich een oordeel te vormen over de bewegingen van de verschillende troepen. Het schijnt wel zeker, dat er geen gevechten hebben plaats gevonden, wat er op wijst, dat de militaire leiders te Nanking, zooals ze reeds hebben aangekondigd, eerst het resultaat van de be sprekingen af willen wachten, omdat zij een burgeroorlog tot iederen prijs willen voor komen. Het ontbreken van berichten over gevechten ma„kt het onmogelijk na te gaan waar de verschillende troepen zich bevin den. Een bericht uit Sjanghai zegt alleen, dat de troepen van Tsjang Kai Sjek, de beste van China, van Kansoe in de richting van Sian Foe getrokken zijn, en dat zij deze stad tot op een 25 kilometer genaderd zijn Berichten over een uitbreiding van de muiterij in de provincie Kansoe zijn te Nanking tegengesproken. Sian Foe omsingeld? Gisteravond laat meldde een speciale correspondent van het Duitsche nieuws bureau uit Sjanghai, dat de troepen van de centrale regeering te Nanking gisteren Sian Foe geheel omsingeld hebben. De troepen hebben voorloopig stellingen ingenomen rondom de stad en wachten verdere bevelen uit Nanking. Dit laatste bericht is waarschijnlijk wat voorbarig, want een nader bericht uit Sjanghai meldt, dat de regeering maatrege len heeft getroffen, om het gebied van Sian Foe te omsingelen voor het geval de aange knoopte onderhandelingen mislukken. De belangrijke troepenbewegingen houden aan. het normale verkeer over de spoorlijn naar Loenhai is onderbroken. 120 Treinen zijn ter beschikking gesteld van de troepen. Voorts trekken de uitgelezen troepen van Tsjang Kai Sjek op uit Kansoe naar Sian Foe. Zij zijn thans op 25 K.M. van deze stad aangekomen na tegenstand te hebben ont moet Tsjang Kai Sjek nog steeds gevangen. Te Sjanghai verluidt, dat Donald Tsjang Kai Sjek gevraagd heeft of deze wenschte, dat zjjn vrouw zich bij hem in Sian Foe zou voegen. Tsjang Kai Sjek zou hierop ontken nend hebben geantwoord. Donald zou heden naar Sian Foe terugkeeren. Voorts verluidt, dat Tsjang Tsjing Wei uit Londen een telefoontik?: "ek heeft gevoeld met Nanking, teneinde de Chineesche regee ring. ervan in kennis te stellen, dat hij naar China scheep zou gaan, hoewel hij nog niet genezen is. Voorts verzocht hij zijn sym pathie met mevr. Tsjang Kai Sjek te betui gen. Tsjang Sjoe Liang legt beslag op depot Centrale Chineesche Bank. Uit Chineesche bron verluidt, dat Tsjang Sjoe Liang beslag heeft gelegd op het depot van het agentschap der Centrale Chineesche Bank te Sian Foe. Dit depot was bijzonder belangrijk, aangezien de Nankingregeering van meening was, dat Sian Foe een veilig onderkomen bood tegen het Japansche ge vaar. Verder worden hier berichten ontvangen over troepenbewegingen der rebellen en van de Nankingregeering, maar over gevechten wordt niets gemeld. De Nanking-troepen, de provinciale troepen, de afdeelingen van Tsjang Sjoe Liang en de z.g. roode troepen liggen op onontwarbare wijze door elkaar, zoodat het moeilijk is een oordeel te vormen over den militairen toestand. Het dreigen van den burgeroorlog schijnt eventueele onderhandelingen te doen uit stellen. In politieke kringen te Peking is men van meening, dat de gebeurtenissen van Sian Foe een zaak der Chineesche binnenland- sche politiek vormen. Zij gelooven, dat de rol, door de Chineesche communisten ge speeld, onmiskenbaar is, maar achten het onwaarschijnlijk, dat Moskou direct tus- schenbeide is gekomen. (Van onzen correspondent.) Londen, 13 December. Bij duizenden verdringen de Londe- naars zich in Piccadilly voor huis 145. Ondanks het gure herfstweer, dat meer tot doorloopen aanmaant, staat men vele rijen dik. Het huis, dat aldus de aan dacht trekt, is deze belangstelling nau welijks waard: enkele verdiepingen hoog van grijs steen gebouwd, dat door het Londensche klimaat bijna zwart is ge worden, onderscheidt het zich in niets van andere voorname huizen. Maar: het is voor korten tijd een konink lijk huis. Eenige dagen terug was het nog residentie van den hertog van York. Londe- naren achtten het geen aandacht waardig, behalve wanneer twee kleine meisjes de deur uitkwamen om een wandeling in het tegenovergelegen Green-park te maken of vrienden te bezoeken. Dan bleef men staan en wees elkander aan: de prinsesjes! Maar nu staat het eensklaps veel te nauwe Piccadilly-trottoir stampvol, men hoopt le den van de koninklijke familie te zien, en een luid gejuich klinkt als een auto voor rijdt waarin een lid van het hof gezeten is. Gisteren, om elf uur 's ochtends, toen men wist dat de koning de „Accession Counsil" zou bijwonen, was de belangstelling zoo ge weldig, dat de politie de grootste moeite had om den rijweg vrij te houden. En na de pro clamatie is deze belangstelling zoo mogelijk nóg grooter geworden. Men weet hoe laat de de koning van St. James' Palace zal terug komen, en wanneer even over vier de auto even om en wuiven naar de menschenmassa, die hen nog steeds opgewonden toeroept. Zulke tafreeltjes zijn niet zeldzaam dezer dagen. Engeland is bezig zich van den geleden schok te herstellen, en moeilijk nog in het begin, maar weldra zal dit spontaner gaan langzaam wordt het contact tusschen den nieuwen heerscher en zijn volk gevon den. Van beide zijden is er „goodwill dat kan men merken, en een groot gevoel voor plichtsbetrachting. Het prestige van den nieuwen vorst is reeds groeiende. Het Britsche volk ziet in hem een goed echtgenoot en hoofd van een gelukkig huishouden, een symbool van de volkeren-„familie", waarover hij straks, na zijn kroning, zal heerschen. Nu, terwijl over de heele wereld het volle licht van ae publi citeit, die pers, radio en film kunnen geven, op hem gericht is, zal zijn verschijning ver trouwd worden, en een duidelijker taal gaan spreken tot het gevoel. De Britsche monarchie is veerkrachtig ge bleken, zij heeft den slag doorstaan. Tijd is noodig om de wonde te heelen. Koningsproclamatie. Wij zullen de proclamatie niet kunnen zien, want 't regent hard" hooren wij Zater dag twee menschen op straat zeggen. Maar zij vergissen zich, want het gedran" langs de door garde-troepen met hun hooge be renmutsen afgezette straten is, ondanks een aanhoudenden motregen en den mist ge weldig. Er is véél meer publiek op de been dan 22 Januari LI. en de reden ligt voor de hand. Toen viel de koningsproclomatie op een Woensdagochtend, nu is het een Zater dagmiddag, en velen hebben kou en regen er voor over om dit bonte middeleeuwsche spel van ruiters en statiekarossen te zien. En zij hebben gelijk, want het is zoo mogelijk nog indrukwekkender dan een jaar geleden, nu de dravende ruiters met hun scharlaken- roode mantels schilderachtig uit den mist op duiken, en het licht der vroeg ontstoken lampen reflecteert op hun glanzende be- pluimde helmen. Een enkele maal stopt de processie, en leest een der „King at Arms in zijn zwarten, met heraldische motieven ge- sierden tabberd gekleed, de koningsprocla matie voor, terwijl de bazuinen worden ge stoken. „Wie komt daar?" Als de cavalcade de grens van de city na dert, is een symbolische versperring aange bracht, in den vorm van een over den weg gespannen lint. Wie komt daar?" roept de stadsmaar- schalk, wakend over zijn vrijwel autonoom gebied. „Bleumantle Pursuivant" treedt naar vo ren. „Het zijn de Herauten van den Koning, Sir", zegt hij, „met een proclamatie". Bleumantle Pursuivant wordt tot voor den Lord Mayor geleid, die hem opwacht, gezeten in zijn statiekaros met de Albermen en Sheriffs. Hij overhandigt de proclamatie. Maakt den weg vrij!" roept de stadsmaar- schalk van Londen. De cavalcade rijdt, wan neer het lint verwijderd is, de stad binnen. Opnieuw wordt de proclamatie voorgelezen, opdat het nijvere handelsvolk „binnen de muren der stad" wete, dat een nieuw vorst regeert Het motregent nog steeds, en het wordt reeds donker. Electrische lichten reflectee- ren schel op het goud van eeuwenoude uni formen. Souvenirs. Men weet, dat de Engelsche handelswe reld voor geweldige bedragen in de konings kroning geïnteresseerd is. Het niet door gaan van de kroning van prins Edward brengt natuurlijk zware verliezen mee, die des te sterker gevoeld worden, daar men al les gedaan heeft om de massa-souvenir-fa- brikanten, Duitschland en Japan uit de markt te houden. „Heel Engeland" is een jaar lang bezig geweest vlaggen, theepotten, serviezen, aschbakken, borden, pantoffels en wapenschilden te maken in de nationale kleuren, alles natuurlijk met het portret van koning Edward VIII. Belangrijke risico-ver zekeringen zijn afgesloten, zoowel op het niet doorgaan van de kroning als op de mo gelijkheid, dat Edward zou trouwen, en dus twéé portretten op al die koppen en scho tels noodig waren. Nu zit men met deze stapels plotseling waardeloos geworden producten, voor een deel reeds met scheepsladingen naar de do minions en koloniën verscheept. De verzeke- ringsmarkt lijdt een verlies, evenals de „sou venirfabrikanten", die vol goeden moed weer opnieuw kunnen beginnen met het be drukken van zakdoeken, tafellakens en alles wat zich voor „souvenir" leent. De vraag naar souvenirs van ex-koning Edward is echter deze week toegenomen; volgens sommige handelaars moet er zelfs in binnen- en buitenland, een „boom" in zijn; en men kan nu in bazars en warenhui zen hier de vreemdste voorwerpen krijgen met den standaard in zicht komt, rént ieder een naar voren. Het politiecordon wordt ver-1 met het koninklijke portret, zelfs is er vraag I broken. Men ziet hoe prinses Elisabeth haar naar Edward VlII-vlaggen. vader opgewonden bij den arm grijpt. Het witte figuurtje is duidelijk zichtbaar. Men juicht. De koning groet, hij glimlacht ver rast Dan gaan vader en dochter hun huis binnen. Op de stoep draaien zij zich nog In één winkel kwamen wü een stapel Ed- ward-opschryfboekjes en Edward-agenda's tegen, waarop vermeld stond: „Haast u! na bestelling niet mogelyk". Wat ons waarschijnlijk voorkomt., Scholen te Barneveld gesloten. In het dorp Barneveld heerscht op het oogenblik een griep-epidemie en vooral de schoolkinderen zyn in zoo grooten getale door deze gelukkig niet kwaad aardig optredende ziekte aangetast, dat men op advies van den inspecteur der volksgezondheid te Nijmegen en van den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Arnhem besloot, drie scholen tot 8 Januari a.s. te sluiten. Zevenhonderd kinderen hebben door dezen maatregel een vervroegde kerst- vacantie gekregen. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad heeft gisteren om 12 uur een communiqué verspreid, waarin wordt medegedeeld: a de herhaalde „bloedige nederlagen, die zij voor Madrid hebben geleden, heb ben de opstandelingen een drievoudige afleiding gepoogd door te zetten op drie punten van een verder van de hoofdstad verwijderd front. Aanvallen werden ont ketend in de sectoren Fresnedilla aan het Guadarrama-front Boadilla del Monte, ten zuidwesten van Madrid en Val de Morillo. Overal werd de vijand met zware verliezen teruggeslagen. De aanval der opstandelingen was bijzonder hevig in den sector Boadilla del Monte, waar Marokkaansche troepen en pas gearri veerde Duitschers tot den aanval over gingen, gesteund door luchtvaart en tal rijke vechtwagens. De strijd duurde ruim 5 uur en eindigde met den algeheelen vlucht van de opstandelingen, die ruim 200 lyken en tal van gewonden in onze linies achterlieten. De luchtstrüdkrachten der regeering hebben doeltreffend het staticn Calatayud aan het Aragoneesche front gebombar deerd. Van de andere fronten valt niets te melden. Officieel communiqué omtrent den strijd. Officieel wordt medegedeeld, dat de gisteren aan het centrale front begonnen strijd in den sector van Boadilla met de zelfde hevigheid wordt voortgezet. On danks de door den vijand daartoe aange wende pogingen, kori deze den weerstand van de linies der regeeringstroepen niet breken. Laat in den middag hebben de opstandelingen, wien een zwaar verlies was toegebracht, hun stellingen weder kunnen innemen. Op enkele plaatsen heb ben de regeeringstroepen hen achtervolgd en hun daarbij zware ve: liezen toegebracht. Tijdens den aanval bracht de vijand een overvloed van materiaal in het veld, met name tanks, die door granaten tot staan werden gebracht. De luchtmacht der re geeringstroepen heeft verkenningsvluch ten uitgevoerd en de troepenconcentraties in de sector van Campamento Carbanchel en den weg Villa Viciosa Brunete met mi- trailleursyuur bestookt. In de andere sectoren viel niets te ver melden. De Catalaansche regeeringscrisis. De Catalaansche regeeringscrisis duurt nog voort. Companys heeft gister bespre kingen gevoerd met de voornaamste ver tegenwoordigers van de republikeinsche en syndicalistische machten. Men hoopt, dat de crisis, ondanks de nog bestaande moeilijkheden, morgen haar oplossing zal vii den, en dat de nieuwe ministerraad op dezelfde wijze als de vorige zal zijn sa mengesteld. TOESTAND TE SANDJAK WEER NORMAAL. In Sandjak en Alexandrette in Syrië is de kalmte en de rust weergekeerd na de verkiezingscampagne, welke vooral 30 November en 1 December aanleiding was tot ernstige ongeregeldheden, waarbij twee personen werden gedood en 20 ge wond. De nieuwe afgevaardigden in het parlement zoowel Turken als Arabieren verklaarden de ongeregeldheden te be treuren en te hopen dat de Volkenbond een oplossing van de controverse inzake de autonomie van Sandjak zal vinden. Teneinde onvoorziene incidenten te voorkomen zjjn veiligheidsmaatregelen getroffen aan de grens van Sandjak en Turkye.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9