DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Prinses JULIANA en Prins BERNHARD in ondertrouw. Garage A. DAM Co. Associatie voor Lijkbezorging Groote belangstelling in 's-Gravenhage bij de aanteekening ten Stadhuize. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTEN^IEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 298 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 19 December 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Residentie verkeert in feestvreugde. De feestdagen ook elders met blijdschap ingeluid. Oranjezonnetje verleent medewerking. De straten zijn kleurig versierd met slingers van groen, oranjewimpels, wa penschilden en andere versieringsattribu ten. Van vele huizen wappert de nationale Door de Hoogstraat, Halstraat, tusschen Snaarmanslaan hoek Scharloo Telefoon 2490. Wij verzorgen zeer billijk en keurig met onze nieuwe 1ste kias Fiat Rouw-auto en bij passende 1ste klas Fiatvolg- wagens de begrafenissen van de Een historisch oogenblik. ALKMAARSCHE COURANT. 's Gravenhage, 19 December. De eerste dag van den bruidstijd van prinses Juliana en prins Bernhard is aangebroken. De lang verwachte dag, welke een serie van feestdagen zal inluiden. Zooals te verwachten was, hadden velen zich al vroegtijdig opgemaakt om langs den weg, die het prinselijk paar zal volgen, getuige te zijn van dezen rit. Het ziet er echter naar uit, dat de be langstelling niet zoo overweldigend zal zijn als b.v. op Prinsjesdag. Het aantal belangstellenden langs de vorstelijke route dit geldt zoowel voor den heen als voor den terugweg bedroeg heden ochtend omstreeks 10 uur enkele duizen den. De grootste drukte concentreerde zich rondom het stadhuis en in de omge ving van het paleis Noordeinde. De politie, o.a. versterkt door mare chaussees te paard, was in grooten getale aanwezig en zorgde er voor, dat de straat vry bleef. In de Hoogstraat b.v. stonden aan weerszijden van den weg agenten op ongeveer 10 M. afstand van elkaar, blijk baar om zoo noodig een cordon te vormen. Ook op de tribunes in de winkelhuizen langs den weg hebben reeds enkele be langstellenden plaats genomen, evenals op de tribune van het agenschap van de Ne- derlandsche Bank, schuin tegenover den hoofdingang van het paleis Noordeinde. Het zal op den zevenden Januari zeker veel en veel drukker worden, omdat dan vreemdelingen en landgenooten uit alle windstreken aanwezig zullen zijn. driekleur. Een verkwikkend zonnetje geeft aan dezen dag warmen gloed. Moge de weersomstandigheden op den dag van de huwelijksvoltrekking even gunstig zijn. Dat is het, wat velen uitspreken of althans denken. Naarmate het oogenblik van het vertrek van het prinselijk paar van het kon. paleis naar het stadhuis naderde, nam de drukte op het voorplein van het paleis toe. Reeds lang voor 10 uur stond een groote menigte achter de afzettingen langs het Noordeinde en voornamelijk tegenover het paleis, waarvan het voorplein geheel was vrijgehouden. Het was een feestelijk schouwspel, het fraai versierde paleis, de bevlagde en versierde straten, de kleurig behangen gevels, de feestelijk met oranje getooide menigte en over dit alles het licht van een zachte winterzon. Te ruim halftien betrad een deputatie der blauwe huzaren het paleis en te kwart voor tien arriveerde een marine-deputatie bestaande uit vice-admiraal Kruys en de luit. ter zee le klasse Reinierse. Kort voor half elf reed een gesloten auto voor, met den standaard van de prin ses er op. Ongeveer tegelijkertijd torsten 2 pad vinders, onder leiding van een comitélid, de zware cassette het paleis binnen met de 34.000 handteekeningen van leden der bij het comité aangesloten vereenigingen. Prins en prinses komen aan.... Enkele minuten voor half elf ging er een gejuich uit de menigte op. Prinses Juliana en prins Bernhard verschenen voor den uitgang van het paleis. De prinses was gekleed in een groen fluweelen mantel, afgezet met zwart bont, de prins hield zijn hoogen hoed in de hand. Gelukkig lachend keken zjj even naar de menigte, waaruit eenige hooge meisjes stemmen het Wilhelmus inzetten. Toen wipten beiden vlug in de gereedstaande gesloten auto, welke slechts voorafgegaan en gevolgd door motorrijders der verkeers politie langs het Noordeinde in de richting van het stadhuis vertrok. stadhuis en groote kerk door, werd gere den naar den hoofdingang van het stad huis aan de Groenmarkt. Overal langs den weg stond het zwart van de menschen. De aankomst bjj het stadhuis. Bü het stadhuis had zich lang van te voren een ontzaglijke menschenmenigte verzameld en een leger van agenten was noodig om alle belangstellenden op de voor het publiek aangewezen plaatsen te houden. Een driehoekige ruimte tusschen de groote kerk en het stadhuis was voor ver slaggevers, persfotografen en filmopera teurs vrijgehouden en een waar bataljon foto- en filmtoestellen was opgesteld. Nauwelijks had de klok half elf geslagen, of aan het gejuich, dat in de verte reeds werd vernomen, hoorde men, dat het prinselijk paar in aan tocht was. Eenige momenten later reed de sierlijke Limousine, voorafge gaan door een motor van de politie, langzaam den hoek om tot voor den ingang. Het portier van de koninklijke auto werd geopend en rustig stapte eerst prins Bernhard uit, die zijn toekomstige bruid bij het verlaten van de auto behulpzaam was. Na een moment op het bordes te hebben stilgestaan en de wachtende menigte te hebben toegewuifd, verdween het prinse lijk paar naar binnen. In het stadhuis Enkele minuten over half elf verschijnt de burgemeester avn den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, in de hall van het stadhuis, om zich naar het bordes te begeven van het jonge paar. Weinige oogenblikken later kondigt het gejuich, dat uit de menigte, buiten verza meld, opstijgt, de aankomst van prinses en prins aan. De prinses, die een blauwgroen fluweelen complet draagt, straalt van geluk. Prins Bernhard heeft een donkeren overjas aan en een witte foulard. Hij draagt den hoo gen hoed in de hand. In de hall is in de oude schouw een blikkenvuur aangemaakt. Boven den schouw hangt een schilderij van den groo ten Zwijger, een copie naar het bekende werk van van Mierevelt. Enkele fotografen die hier een plaats heb ben gevonden, als ook een vertegenwoordi ger van de Haagsche amateur-filmclub, ne men dan opnamen van het jonge paar. De smalfilm die de Haagsche amateur filmclub van deze plechtigheid heeft ge maakt, zal het jonge paar worden aangebo den. Er komen geen copieen van, T. Nadat de filmopname is geschied gaat de burgemeester, die een gekleede jas draagt en zijn ambtsketen om heeft, het jonge paar voor naar zijn kamer, waar de plechtigheid van den vorstelijken ondertrouw zal ge schieden. Nadat mr. de Monchy de prinses en den prins met enkele woorden welkom heeft geheeten, stelt hij aan het paar voor den heer P. C. Wesseling, chef van de afdeeling bevolking, verkiezingen en burgerlijken stand, die als assistent-ambtenaar van den burgerlijken stand zal optreden. Twintig minutenlang moest de men- schenmassa geduldig afwachten, voordat zij weer iets van het prinselijk bruidspaar kon waarnemen. Toch bleef er gedurende dien tijd een spanning tusschen het pu bliek bestaan, die er voor zorgde, dat het wachten geen moment te lang werd. Het beste hadden zij het, die op het Kerkplein stonden en door de ruiten van het stadhuis een glimp konden opvangen van het geen er binnen gebeurde. Voordat de plechtigheid een aanvang neemt, heeft het Vorstelijk paar, onder ge leide van den burgemeester, de trouwkamer bezichtigd, waar op 7 Januari de plechtig heid van de huwelijksvoltrekking zal plaats vinden. Dan geleidt de burgemeester de prinses en den prins weer naar zijn werkkamer, waar de plechtigheid een aanvang neemt. Nadat aan de vereischte formaliteiten zijn voldaan, overhandigt de burgemeester in zijn hoedanigheid van eere-voorzitter van het Comité voor de luisterrijke viering van het vorstelijk huwelijk te 's-Gravenhage, het geschenk van dit comité, den gouden veder, waarmede de acte van ondertrouw zal onderteekend worden. De prinses teekent dan: „Juliana, prinses der Nederlanden, van Oranja-Nassau, van Mecklenburg" en de prins: „Bernhard Leo- pold, prinz zur Lippe-Biesterfeld". Vervolgens bood de burgemeester de eerste gelukwenschen aan het bruidspaar aan. Hij deed dit vergezeld gaan van een oorkonde van den gemeenteraad, die het volgende opschrift draagt: „Aan prinses Juliana en prins Bernhard bieden wij, voorzitter, leden en secretaris van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, verheugd, dat wij de eersten zijn, die tot bruid en bruidegom het woord mogen richten, eerbiedig onze hartelijke geluk wenschen aan met de bede, dat U beiden lang voor elkaar en voor het vaderland gespaard moge blijven". Twee kleinkinderen van den burgemees ter, Albert Hijmans van den Bergh en Beppie de Kanter, boden vervolgens de eerste bloemen aan, een bouquet, bestaande uit phalenopsis, lelietjes van dalen en oranje bloemen. Als dit gebeurd is, beginnen de klokken te luiden en treden de heeren J. T. Ter- burgh, oud-hoofdinspecteur van de volks gezondheid, en A. J. G. P. Septer, ambte naar van den burgerlijken stand, beider, uit Amsterdam, de werkkamer binnen om in hun hoedanigheid van voorzitter en se» cretaris-penningmeester van de stichting „het Nederlandsch gezinsboek", een exem plaar in prachtband van dit werk het jonge jonge paar aan te bieden. De voorzitter van deze stichting sprak hierbij de volgende woorden: Koninklijke Hoogheid, Doorluchtige Hoog heid. Directeur de Heer VAN HEERDEN. Vorstelijk bruidspaar. Het zij mij vergund, met de laatste zoo inhoudrijke woorden, Uwe Hoogheid toe te spreken, wanneer wij namens de stichting „het Nederlandsch Gezinsboek" een exem plaar daarvan aanbieden, tevens onzen har- telijken dank betuigende voor de daartoe geschonken gelegenheid. Het gezinsboek beoogt aan hen, die in den ondertrouw wor den opgenomen, raadgevingen te verstrek ken, ten einde het huwelijksgeluk te be vorderen. Zoo moge de aanbieding ten be wijze strekken van onze hartgrondigen wensch, dat ook Uwen Hoogheden een groot huwelijksgeluk ten deel moge vallen. Men zou de in het gezinsboek voorkomen de raadgevingen bij een vorstelijk huwelijk als overbodig kunnen beschouwen. Wij we ten Uwe Hoogheden omringd door tal van deskundige adviseurs, die te allen tijde en onder alle omstandigheden steun zullen verleenen. Toch achtten wij het niet uitge sloten, dat het aan te bieden boekwerk in stille uren op de blijde, maar tevens inspan nende bruidsdagen mogen volgen, ter hand zal worden genomen. Zoo mogelijk ter bevordering van eigen geluk, doch tevens ter verkrijging van een inzicht in het streven van de stichting om het Nederlandsche gezin, als hoeksteen van onze nationale samenleving, tot krachtige ontwikkeling te brengen". Hiermede was de plechtigheid van den ondertrouw ten einde. Vergezeld van den burgemeester betrad het jonge paar ander maal de hall van het stadhuis, om enkele oogenblikken te poseeren voor de fotogra fen. c Vervolgens betraden zij het bordes. Buiten het Stadhufe. Zoodra het ondertrouwde prinselijk paar op het bordes verscheen, brachten de be langstellenden, die in grooten getale in de omgeving van het Stadhuis waren opgesteld, de prinses en den prins een ovatie. De klanken van het Volkslied waren nauwelijks hoorbaar, zoo juichte en jubelde de menigte. Zij konden ook het moment bepalen, dat de prinses en de prins weer het stadhuis zouden verlaten en op dat oogenblik werd eerst zwak, daarna sterker, het Wilhelmus aangeheven. Het duurde evenwel nog eenigen tijd voor burgemeester de Monchy op het bor des verscheen en het prinselijk paar naar de auto begeleidde. Op dat moment werd het aangeheven Wilhelmus luide overstemd door overweldigend gejuich der menigte. Het stadhuis in de thans in feeststemming verkecrende Residentie, morgen de vorstelijke verloofden in ondertrouw gegaan zyu. waar ..eden-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 13