OPWINDING TE GEMERT. Het groene oog van Baa-AI. XtoiuHcuiai 'IUeuws Misdrijf of ongeluk? Verduisteringen moeten tot een bedrag van vele duizenden guldens zijn opgeloopen. Reeds lang bestaande vermoedens bewaarheid. Notaris in arrest. STOMPETOREN OBDAM HOORN BERGEN ZUIDSCHARWOUDE Glimiachje H. prins Bernhard wordt in staat gesteld, onder goedkeuring van B. en W. een feest gave te verstrekken aan armlastigen en gesteunden of in werkverschaffing opge nomen werkloozen. Hiertoe wordt, ter aanvulling van de van wege het comité te houden openbare inzameling een bijdrage van 60.000 65.000 ter beschikking van het comité gesteld. b. Ten behoeve van z.g. stille armen wordt in totaal een bedrag van 5000 voor giften beschikbaar gesteld, ook dit bedrag wordt aan bovengenoemd comité ter hand gesteld. c. Aan de vereeniging „Juliana Kin derziekenhuis te 's-Gravenhage" wordt toegekend een gift van 5000. d. Aan de vereeniging „Juliana-Kin- derbewaarplaats" te Scheveningen wordt toegekend een gift van 2000. Ten aanzien van de na deze verdee ling nog beschikbaar zijnde gelden ware aan B. en W. machtiging te verleenen deze gelden te bestemmen voor door hen te be palen liefdadige of maatschappelijke doel einden. Dood langs den weg gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft men in De Krim in de buurtschap De Scheere in Overijsel een ontzettende ontdekking gedaan. Het betrof hier een geval, dat men dienzelfden nacht niet heeft kunnen ophelderen, hoewel de rijks veld wach- ter Schuring, geassisteerd door mare' chaussees, oogenblikkelijk een diep gaand onderzoek instelden. De 60-jarige arbeider Jan Booi had zich des avonds te voet naar Coevorden bege ven, vermoedelijk om getuige te zijn van de feestelijkheden in die plaats ter ge- gelegenheid van de vorstelijke onder trouw. Vrij laat in den avond keerde de man weer huiswaarts. Te bijna midder nacht vond men den man nabij de woning van den arbeider Meierink levenloos mid' den op den weg met een geheel verplet terde schedel. Voorbijgangers uit Slagha ren hebben direct de noodige stappen ge daan, opdat een onderzoek ingesteld zou kunnen worden. Een zoon van het slachtoffer, die ook van de feestelijkheden terugkeerde, zag kort na de ontdekking zijn vader op den weg liggen. Een ontboden geneesheer, dr. Jager, kon niet anders dan den dood constateeren, die volgens hem was ingetreden door geweld, Er was echter geen enkel vaststaand spoor waar te nemen, waarmede dit geweld was aangedaan, hoewel men onmiddellijk heeft gedacht aan een auto. Geen enkel auto. spoor kon men evenwel in de nabijheid van het slachtoffer aantreffen, dat eenige opheldering gaf. Het eigenaardige van het geval is bovendien, dat de man, die van de richting Coevorden kwam, voorover met zijn hoofd naar Coevorden lag. Zulk een zwaai tengevolge van een auto-aanrijding is moeilijk verklaar baar, hoewel niet uitgesloten. Hier naast treft nog weer het vreemde, dat het lijk even op de rechterhelft van den weg lag, gerekend in de richting van Slagharen naar Coevorden. De politie heeft zich onmiddellijk met verschillende plaatsen in ve; binding ge steld om op het autoverkeer te letten. Het lijk werd later in het lijkenhuisje te De Krim opgebaard. Ongeveer 20 minuten na het ongeluk was de politie aanwezig, zooda'. eventuee'e autorijders nog niet ver verwijderd kon den zijn. Daar het slachtoffer bekend stond als iemand, die nogal eens een borrel ge bruikte, heeft men direct een nauwkeurig onderhoek in die richting ingesteld, doch bij den man kon men geen enkel spoor van alcoholgebruik waarnemen, terwijl van betrouwbare zijde vrerd medegedeeld, dat de man zich den laatsten tijd van alcohol gebruik onthield. Des nachts kreeg de po litie nog een mededeeling. die haar aanlei ding gaf het onderzoek voort te zetten. De overledene laat een vrouw en twee volwassen kinderen achter. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 20 t/m. 26 Dec. behoudens tusschentijdsche wijzigingen, vastgesteld op 0.85 per K.G. RAADSLID VERDRONKEN. Sedert Vrijdagavond werd het ondet Aduard (Gr.) wo.-enae raadslid van Olden- hove, J. Soldaat, vermist. Zaterdagmorgen is zijn lijk opgehaald uit het Reitdiep te Dorkwerd, vlak by de sluizen van het stoomgemaal „Electra". Men vermoedt, dat S. door de duisternis is misleid en te water is geloopen, waardoor hij jammerlijk is verdronken. GRONINGEN IN DUISTERNIS GEHULD. Ernstige stoorni? by het electrici- teitsbedrijf. Een ernstige stoornis aan het electrici- teisbedrijf te Groningen is oorzaak ge weest, dat een groot gedeelte van de stad gisteravond gedurende drie kwartier in het duister is gezet. Om tien minuten voor zeven ontstond een plaatselijke stoornis op het gelijk stroom-net, waardoor vooral de buiten- stad het meest werd getroffen. De binnen stad, welke evenals de provincie Gronin gen nagenoeg op wisselstroom is aangewe zen, bleef zoodoende vrij van stoornis. Hier had men dus licht. Doch in de bui tenwijken heerschte in bijna alle woningen een Egyptische duisterpis. Ook het hoofd station en omgeving war geheel van licht verstoken. Om tien minuten over half acht was de stoornis opgehpven en brandde gelukkig weer overal licht. LOONEN IN DE CACAO- EN CHOCOLADE-INDUSTRIE. 2e halfjaar 1935. Tot de loonoverzichten, welke in de 11e aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn ge publiceerd, behoort ook één betreffende de verdiende looncn van mannelijke en vrou welijke arbeiders in de cacao- en chocolade industrie over het tweede halfjaar 1935. Het gemiddeld uurinkomen der mannen in de drie vakgroepen geschoolden, geoefenden en ongeschoolden bedroeg resp. 55, 53, en 42 ct. er, voor alle mannen tezamen 53 ct. Over het eerste halfjaar 19 was het gemiddeld uur inkomen van alle mannelijke arbeiders tezamen eveneens 53 cent. De vrouwelijke aroeiders verdienden in de leeftijdsgroepen 21 jaar en ouder, 18 t/m. 20 jaar en beneden 18 jaar resp. 20, 17 en 12 cent per uur. In het eerste halfjaar bedroegen deze uurver diensten resp. 21, i' en 14 cent. Alle vrou wen en meisjes tezamen .ebben in het tweede halfjaar gemidde'd 17 cent verdiend, tegen 18 cent in het vorige tijdvak. SCHIPPER OVERBOORD GERAAKT EN VERDRONKEN. Vanmorgen te omstreeks zeven uur is schipper Kruik, die met zijn boot in den IJsel te Krimpen a. d. IJsel lag, door tot nog toe onbekende oorzaak over boord ge vallen en verdronken. Het lijk van den schipper, die afkomstig is uit Ouderkerk aan den IJsel, is nog niet opgehaald. WEDEROM EEN VERDUISTERING TE GrWERT. Thans bij een notariskantoor. Men meldt aan de N. C. Crt.: Te Gemert zijn opnieuw belangrijke mal versaties aan het licht gekomen. Het parket uit Roermond is Zaterdagmiddag ter plaatse gearriveerd en heeft ten kantore van nota ris J. T. F. v. d. L. een onderzoek ingesteld, dat ruim 4 uur duurde. Naar verluidt zouden vele duizenden guldens door den notaris zijn verduisterd Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Er heerscht groote opwinding in het dorp. (Van onzen R-redacteur). „We hebben het altijd wel gedacht", zeggen sommigen in het Noordbrabant- sche dorpje Gemert, waarvan de lande lijke rust in korten tijd tweemaal achter een op wreede wijze geschokt is. Eerst was het de gem.-ontvanger M. P., die in het begin van de vorige week werd gearresteerd als verdacht van verduis tering van een bedrag, dat in de duizen den loopt. Zulke ervaringen maken de bevolking achterdochtig en het is dan ook geen wonder, dat velen er u vertel len, dat zij de débacle van het notaris kantoor wel hadden voorzien. In dit ge val bestond echter voor deze sombere vermoedens grond. wel degelijk een goede en BALMASQUE MEI ONTIJDIG EINDE ".erst nan in brand geraakt ernstig gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half een, heeft op een balmasqué te Apeldoorn een ernstig ongeval plaats ge had. In de groote bo enzaal van hotel „De poort van Kleef", aan het Marktplein, werd een balmasqué gehouden van de Apeldoorn- sche mixed-hockey club. Een der deelne mers, de 17-jarige J. T., verkleed als kerst man, was gestoken in een costuum vrij wei geheel bestaande uit watten. Niettegenstaande dit uiterst brandbare costuum stak hij op een gegeven moment een sigaret aan. Op hetzelfde oogenblik vatte zijn balmasquépak vlam en als een brandende fakkel bewoog hij zich eenige oogenblikken door de feestzaal. Luid gillend van angst drongen de deel nemers aan het feest naar den uitgang. Twee ijlings toegeschoten brandwachts wierpen het slachtoffer op den grond en trachtten de Drandende kleeding te dooven Hierbij raakte echter de serpentines op den dansvloer eveneens in brand. Met behulp van minimaxen slaagde brandweer erin het vuur te blusschen. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis noodzake lijk. In zeer ernstigen toestand is T. in het Juliana Ziekenhuis te Apeldoorn ter verple ging opgenomen. EEN GEDENKPLAAT. Wij ontvingen een exemplaar van de door de drukkerij J. L. de Kruif te Amstelveen uitgegeven „Gedenkplaat". Ter toelichting vermelden wij dat de foto's op de plaat aangebracht, door den hoffotograaf Ziegler werden vervaardigd en geautoriseerd, ter wijl door Baron Baud, Kamerheer van H. K. H., toestemming voor deze uitgave werd verleend. De plaat is uitgevoerd in 8 kleu ren boekdruk en op genoemde drukkerij vervaardigd. Voor groote bedrijven, instellingen en vereenigingen is een gereduceerde prijs vastgesteld. Vele groote bedrijven en instel lingen bestelden deze plaat reeds, teneinde haar aan hare employé's of leden cadeau te geven op den dag van het huwelijk. Men ziet op deze plaat de portretten van het Vorstelijk bruidspaar, alsmede de wa pens en allegorische voorstellingen. Notaris A. F. J. V., die thans ongeveer 65 jaar oud is, was in 1908 als zoodanig be noemd te Mill bij Grave, eveneens in Noord- brabant. Toen in 1926 het notariaat te Ge mert openkwam, verkreeg hij naar die standplaats overplaatsing. Hij genoot in den beginne het volste vertrouwen, zoodat velen, ook uit de omgeving, gaarne zaken met hem deden. Zooals dat op het platteland meer ge bruikelijk was, had de notaris naast de ge wone notarieele bezigheden veel kassiers werkzaamheden. Men bracht geld naar het kantoor, waar dan voor een belegging werd gezorgd, met de verplichting eener geregelde rentebetaling. De jongste wijziging van de wet op het notarisambt heeft deze kassiers werkzaamheden voor notarissen verboden. Bestaande overeenkomsten mogen worden afgewikkeld, doch nieuwe verplichtingen mogen niet meer worden aangegaan. Betalingsmoeilijkheden. Het is de vraag, of alleen deze verbodsbe paling het notariaat van den heer V. in moeilijkheden heeft gebracht. Talrijke plat telandsnotarissen moeten met dezelfde bepa lingen rekening houden en weten toch aan hun verplichtingen te voldoen, doordat zij steeds een verstandig beleid hebben ge voerd en zij met hun beleggingen altijd de noodige securiteit hebben betracht. In het notariaat van den heer V. evenwel moest soms wel eens nieuw geld worden ontvan gen, om oude schulden te kunnen voldoen. Toen dat niet meer mogelijk was, ontstonden groote moeilijkheden, waaraan de notaris niet het hoofd wist te bieden. Den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat personen, die een vor dering op het notariskantoor kwamen innen, nul op het rekest kregen. Het kwam zelfs zoo ver, dat een paar weken geleden aan het huis 'n bordje werd opge hangen met de mededeeling, dat hij niet aanwezig was. Toen al kreeg men het vermoeden, dat deze afwezigheid ver band zou houden met betalingsmoeilijk- hed.-n, omdat de notaris gedurende dien tijd we) meer dan eens gezien werd. Men geeft te Gemert ook andere oorzaken aan voor den slechten gang van zaken op het notariskantoor. Men wijst er op de luxueuse levenswijze van de notarisfamilie, welke geen gelijken tred hield met de gewijzigde omstandigheden. Het heeft reeds lang in het dorp ongerustheid gewekt, dat de familie cp denzelfden voet bleef voortleven, terwijl men telkens hoorde, dat schuldeischers wer den afgewezen. Naar wij verder vernamen zouden de moeilijkheden voor een belang rijk deel ook haar oorzaak vinden in een be langrijken borgtocht, waarvoor de notaris werd aangesproken, toen de schuldenaar niet bleek te kunnen betalen. Dit al te grif ver leende vertrouwen moet den notaris op e*-i ge duizenden zuldens zijn komen te staan. De bom barst Ofschoon naar het uiterlijk de zaken van den notaris floreerden, werden de geruchten omtrent zijn financieele moeilijkheden voort durend sterker. Er begon een zeker wantrou wen te ontstaan in de handelingen van het notariskantoor, hetgeen voor een der clièn ten aanleiding was, zelf eens op onderzoek uit te gaan. Deze, de heer v. H., deed daar bij een onaangename ontdekking. Het bleek hem, dat de houders van de op zijn bezittingen rustende hypotheken de laat ste jaren geen enkele betaling wegens rente en aflossing hadden ontvangen, terwijl hi toch hiervoor met elkaar wel een bedrag van drieduizend gulden bij den notaris had ge stort. Deze gelden hadden hun bestemming nimmer bereikt en de hypotheekhouders leefden in de overtuiging, met een slechten betaler te doen te hebben. Van zijn bevindingen deed de heer v. H mededeeling aan den chef-veld wachter van het dorp. Deze begaf zich naar den notaris, doch ontving daar geen bevredigend uitsluit sel. Dat v/as voor hem aanleiding, de justi tie te Roermond erin te kennen. De officier van justitie en de rechter-commissaris zijn daarop naar Gemert gekomen, waar zij een langdurig onderzoek op het notariskantoor hebben ingesteld en verschillende boeken en bescheiden in beslag hebben genomen. Notaris V. was reeds in den morgen per auto, in gezelschap van zijn zoon, uit net dorp vertrokken. Toen het parket verscheen, was hij niet meer op zijn kantoor aanwezig. Allerlei gissingen deden hieromtrent in het dorp de rondte. We hoorden reeds spreken van een overhaaste vlucht en ook werden andere mogelijkheden geopperd. Later werd bekend, dat de notaris zichzelf des morgen? na het bezoek van den chef-veldwachter, bij de politie te Roermond had aangemeld. Hij is, na door den rechter-commissaris te zijn verhoord, in het huis van bewaring ingeslo ten. Ontsteltenis. Er mogen dan te Gemert reeds eerder allerlei geruchten over het kantoor van no taris V. in omloop zijn geweest, een zoo plotselinge uitbarsting kwam toch zeer on verwacht. Toen dan ook de justitie haar on derzoek instelde, was de ontsteltenis alge meen. Vlak bij het notariskantoor is het stempellokaal voor werkloozen gelegen. Juist toen de justitie verscheen, stonden daar vele werkloozen op hun beurt te wach ten. Zij volgden de gebeurtenissen met be grijpelijke belangstelling, toen hun nieuws gierigheid eenmaal gewekt was door de aanwezigheid van den chef-veldwachter met eenige vreemde heeren. Zoo werd onmiddellijk het bericht van het justitieele onderzoek in het dorp verspieid. Het gerucht verbreidde zich snel en, zooals dat gebruikelijk is, het groeide in gelijke mate. Fantastische bedragen worden te Ge mert genoemd, als het totaal der tekorten. In de gegeven omstandigheden valt het moeilijk, hieromtrent eenige zekerheid te verkrijgen, doch, naar wij vernamen, moet dit bedrag toch wel een 50 tot 60 duizend gulden bedragen. In het dorp is de déconfiture van het no tariskantoor natuurlijk het gesprek van den dag. Er heerscht groote opwinding, vooral omdat velen erbij zijn betrokken. Ook in de omgeving bestaat veel ongerustheid. Tal rijke landbouwers, die hun gelden op het notariskantoor hadden belegd, vreezen, dat zij er maar weinig meer van zullen terug zien. VORSTELIJKE KERKGANG. H. M. de koningin woonde gisterochtend de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk in den Haag bij, onder het gehoor van ds. A. K. Straatsma. 47. Dit was het laatste dat men van den Franschman gezien heeft. Comte Rochard drong steeds dieper de woestijn binnen en ontdekte eindelijk een steen met geheim zinnige teekens er op. Het waren dezelfde teekens die hij op een oude kaart gezien had. 48. Comte Rochard wist dat hy op de goede weg was en inderdaadna vele weken van vruchteloos zoeken vond hy de pyramide van Amenotep, en ook de ge heimzinnige edelsteen. Comte Rocl.ard was ogetogen. Dit was vast en zeker de mooiste smaragd die er op de heele we reld bestond. Paard op hol. Vrijdagmiddag geraakte het paard voor een drie wielde kar bespannen en bestuurd door den knecht van den heer van Wees, aan de Noorder vaart op hol. De bestuurder, de heer P. Schagen, viel, het voorwiel ging over zijn gezicht, waardoor verwondingen ontstonden, die gelukkig niet van ernstigen aard bleken te zijn. Leuk was, dat het paard een geleend dier op eigen houtje naar zijn eigen baas terug ging, die een heel eind uit de buurt woont. Herbenoemd. De heer Joh. Spaander is by de gisteren gehouden verkiezing als heemraad van den polder Weel en Braken herkozen. Crisis-publicati*' STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 7 December 1936 tot en met 12 December 1936 1.50 per 100 kg zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten is die steunvergoeding op 1.— per 100 kg vastgesteld. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje, zijn jedorscht in bovenge noemd tijdvak zal 2.per 100 kg be dragen. den welke geen bijzonders opleverde. De ouders werden in de gelegenheid gesteld het werk van de kinderen der eerste- en tweede klasse te bezien, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Een paard door de ruiten, Een zoontje van den heer K. Kostelijk te Zuidscharwoude liep met een tweetal paarden langs den weg toen van de anderen kant een auto aankwam. De paarden schrikten daarvan en één der viervoeters duwde z'n achterwerk door de ruiten van een woning. Twee ramen waren in scherven gevallen en de middenstijl van het raam naar bin- nengedrukt. Gelukkig ging de wandelende biefstuk toen weer den anderen kant op en beperkte de schade zich tot de gebroken ruiten en eenige ontzielde cactussen. Herdenking Jan Pieterszoon Coen. De datum der herdenking van Jan Pie terszoon Coen te Hoorn, zijn geboortestad, waarbij de minister-president, dr. H. Colijn, in de Groote kerk een gedachtenisrede zal uitspreken, die per radio zal worden uitge zonden, ook naar Nederlandsch-Indië, is thans bepaald op Maandag 1 Februari 1937. Het kerncomité voor de herdenking is aldus samengesteld: mr. H. C. Leemhorst, burgemeester van Hoorn, algemeen voorzit ter; S. J. J. Luyckx, onder-voorzitter; H. J. Room, secretaris van Hoorn, secretaris; P. Steenblok, penningmeester; G. Scholten en C. C. L. Dokter, leden. Geslaagd. Den 8en Dec. slaagde te Batavia (N.O. I.) voor het examen M. O. boekhouden, onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. G. Houthuin, administrateur bij de N.I.S.H.M. aldaar. Kerkconcert. De koorvereen. „Bergen" zong Vrijdag avond In de Ruïne kerk. 't Weer werkte alles behalve mee om de menschen naar het kerkgebouw te doen gaan, doch by aanvang van het concert viel het bezoek niet tegen. Op het programma was tweemaal een plaats gegeven aan declamatie, waarvoor men de welwillende medewerking verkre gen had van mevrouw Anna Verbeeckde Swert, die gedichten voordroeg van Guido Gezelle, A. Nahon en Roland Holst en „Ecce Homo" van Vondel. Mevr. Verbeeck toonde zich in die voordrachten een ware kunste nares door haar praentig zeggen, haar uit spraak, het fyn, devoot aanvoelen van het gedicht. Voor zoover ik weet is deze kunstsoort voor het eerst op een programma van de koorvereeniging gebracht. My dunkt, bij eventueel volgende kerkconcerten van dit koor kan men zoo nu en dan wel een plaats op het programma aan declamatie inruimen. De omgeving leent er zich bizon der goed voor. De plaatsgenoote, mej. Jorien Leegwater, zong liederen van Kuiler en Hildach, als ook „Sieg der Zeit und Wahr- heit" (no. 3) van Handel. Voorheen viel haar mooie sopraanstem reeds op, maar Vrijdagavond heeft men zeker wel gemerkt wat een gestadige ont wikkeling die stem doormaakt. Ze wordt steeds voller en haar voordracht dieper. Het koor, hoewel er leden door ongesteld heid ontbraken, v/as bizonder goed in „Als de ziele luistert" van Keja, „Trauergesang" van Blumner, „Adeste" van de Nobel, in het belangrijke werk van Bonset „de Kinder kruistocht" en niet te vergeten het vrou wenkoor in de mooie stemmingstukjes van den dirigent Joh. Brands. Met een nummer voor orgel werd het concert geopend door den organist der Re- monstrantsche kerk te Alkmaar, die tevens den zang van mej. Leegwater begeleidde. A. K. Ouderavond. in de O. L.- een ouderavond Donderdagavond werd school te Zuidscharwoude gehouden. Voorzitter was de heer Renaud, hoofd der school. Medegedeeld werd, dat een brief was ontvangen, waarin vermeld werd dat door het gemeentebestuur een subsidie was ver leend van 150 voor den kweekeling met akte. De heer Renaud heeft hierna een korte inleiding gehouden over de bezigheid der kinderen naar aanleiding waarvan een ge dachtenw sseling ontstond. Na de pauze werd de rondvraag gehou- Een tand, die wel rijkelijk vast zit.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 13