PRETTIGE KERSTDAGEN WENSCHT HOUTEN Tentoonstelling werken J. M. Graadtv. Roggen Opening in het Stedelijk Museum. Prof. Dr. J. J. van Lochem schetst de groote beteekenis van den Bergenschen jubilaris. NOORDSCHARWOUDE UITGEEST ZIJPE GRAFT OUDKARSPEL lS"HÏÏp8bSnA™bt''',Ur LSfderzTn Tr dH Z°U Cen «roote on" Een groot en select gezelschap heeft Zaterdagmiddag de opening bijgewoond van de tentoonstelling van werken van den grooten Bergenschen etsen-schilder Johan- nes Mattheus Graadt van Roggen, we'ke expositie ter gelegenheid van den zeventig sten verjaardag van dezen kunstenaar is in gericht in de benedenzalen van het stede lijk museum te Amsterdam. Alvorens tot de opening over te gaan, deelde de voorzitter van het huldigings comité, prof. dr. J. J. van Loghem, mede, dat Graadt van Roggen's talrijke bewon deraars 's kunstenaars medewerking wen- schen in te roepen bij den aankoop van een zyner schilderijen, bestemd te worden aan geboden aan een Nederlandsch museum. Ook hopen zij te bereiken, dat openbare Nederlandsche prentenkabinetten, voor zoo ver noodig, met representatieve specimina van zijn graphische kunst worden aange vuld. Prof. van Loghem prees den kunstenaar gelukkig om het hem door de natuur ge schonken talent en huldigde hem bovenal om de wijze, waarop hij dit geschenk had aanvaard, de volharding, die hem tot meester heeft gemaakt op alle wapenen der graphische kunst. In alle technische toe passingen heeft hij naar volkomendheid ge streefd. Spreker herinnerde aan de vele hier voor ontvangen officieele waardeeringen. Maar hooger waardeering is dat in zoo me nig woonvertrek aan uw etsen naar Ruys- dael, Vermeer, Israels, Maris of Mesdag de eereplaats aan den wand is afgestaan. Straks zullen wij ze weer bezien en ons op nieuw afvragen hoe het mogelijk is, dat uw etsen veel dichter dan de photographie den gloed der origineelen benaderen. En zoo gij zelf in 35 jaren misschien ver gat wat gij in eenige maanden van hard werken in het Mauritshuis aan moeilijk heden overwon, vferheug u dan opnieuw met ons hoe uw jonge oogen en vaste hand de lichtjes op de boomgroepen van Ruys- dael's gezicht op Haarlem wisten te geven, als waren het toetsen met het penseel ge zet Spreker liet dan de revue van Graadt van Roggen's teeken- en schilderwerk pas- seeren en wees op de merkwaardige ver nieuwingen van zijn visi? en zyn voorkeur, van de paysage intime naar de machtige rotskusten, van de gladde berken naar de knoestige kolossen der oude olijven, van de warme versmolten kleuren in Nederland's vochtige atmosfeer naar de rotsen, de blauwe zeeën, de paarse bloemen, de gele huizen in het ongefiltreerde licht van zuid- Europa. Ook in Nederland is Graadt van Roggen's palet lichter geworden, zijn jong ste werken (zomer 1936) van het panorama van Petten met de witte duinplooi en de golfbreker aan Petten's strand met de rijpe, fluweelige groen op de zwarte steenen zijn hiervan sprekende getuigen. Met een enkel woord richtte prof. van Loghem zich tenslotte tot mevrouw Agaath Graadt van Roggen—van de Pol, die aan de voorbereiding van de tentoonstelling zoo'n groot aandeel heeft gehad: de zware levens last, die den mensch Graadt van Roggen is opgelegd den kunstenaar heeft het ge dwongen leven in de stilte niet geschaad heeft zij door haar onbegrensde toewijding tot het uiterste verlicht, (applaus). Een neef, de heer W. Graadt van Roggen, dankte vervolgens namens den jubilaris voor de hulde, welke dezen is bereid, een hulde, welke den zeventigjarige, evenals diens echtgenoote en dochter, ten zeerste heeft getroffen. In zijn dankwoord betrok spr. mede het gemeentebestuur van Amster dam, dat deze zalen van het stedelijk mu seum voor deze tentoonstelling heeft afge staan en zich bij de opening dpor den wet houder voor de kunstzaken, den heer E. Boekman, deed vertegenwoordigen. Verder dankte spr. allen, die aan het huldebetoon hebben bijgedragen, in 't bijzonder mejuf frouw van Regteren Altena, die de circu laire voor de uitnoodiging met een welge lijkende beeltenis van den jubilaris ver luchtte. Zij allen, die den mensch als kunstenaar en den kunstenaar als mensch hebben wil len eeren, hebben hem een onvergetelijken dag bezorgd. Spr. deed voorts uitkomen, d it Graadt van Roggen's leven gestaan heeft buiten de stroomingen der kunstwereld en alleen in den ernstigen dienst van de kunst zelf, in de ontwikkeling van de gaven, die de natuur hem heeft geschonken, waarbij zijn vrouw op voortreffelijke wijze zijn levenspad heeft gedeeld en weten te effenen. Het stemt Graadt van Roggen tot groote dankbaarheid, dat zoo velen met belangstelling zijn ontwik keling hebben gevolgd en hij ziet deze her denking dan ook niet als een eind, doch als een mijlpaal op zijn levensweg en op zijn kunstenaarsloopbaan (applaus). Na de openingsplechtigheid verscheen mede nog de commissaris der koningin in Noord-Holland, Jhr. mr. dr. A. ftöell ten einde den heer Graadt van Roggen geluk te wenschen en, met het overige gezelschap, de tentoonstelling te bezichtigen. Verloting Excelsior. Door de harmonie „Excelsior" werd een verloting gehouden ten bate van de kas. In aanwezigheid van de gem. politie vond de trekking plaats. De drie voornaamste prij zen vielen op de navolgende nummers: le pr.: Een modern ameublement nr. 2091: tweede pr. een 2-persoons ledikant met 3 deelig kapokstel nr. 2251 en de derde pr. een eiken salonspiegel, viel op nr. 1267. De harmonie speelde ter afwisseling eenige nummers. Overgeplaatst. De heer J. van der Pan, assistent bij de Ned. spoorwegen te Uitgeest, is met ingang van 7 Dec. a.s. overgeplaatst als halte-chef naar Warmond. Oranjefeesten. De Langebuurt heeft al reeds het voor beeld gegeven. Daar is thans besloten tot het oprichten van een buurtvereeniging. Door haar zal de straat aldaar worden ver sierd o.a. door het plaatsen van 2 eerepoor ten, en wel de eene ter hoogte van het z.g. Visserspad en de andere nabij den heer Vreeburg, café de Landbouw. Tevens is er Zaterdag j.1. een rondgang met busjes om gelden in te zamelen voor het nationaal huwelijksgeschenk. Uitvoering „Kunst na Arbeid". De openbare uitvoering der zangver- eeniging „Kunst na Arbeid" was dit maal beter bezocht dan wij andere jaren gewend zijn, hetgeen de voorzitter, de heer J. Schip per, in zijn openingsrede dan ook een gelukkig verschijnsel vond. Hierna was het woord aan Kunst na Arbeid. Het geheele getuigde van een goede verzor ging en een deugdelijke instudeering der stukken, terwijl het succes tevens voor een groot deel was te danken aan de sterke leiding van den heer J. Mienis te Wormer- veer, directeur van de vereeniging. Een lang applaus bewees dan ook, dat het pu bliek wel heeft genoten. Als solist trad op de heer J. van Straten met een accordeon welke eenige mooie stukken ten gehoore bracht. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met een komische één-acter, welke zeer in den smaak viel. Met een geanni- meerd bal werd besloten. Oranjefeesten. Woensdagavond werd in het café Kuiper te Schagerbrug onder leiding van den bur gemeester een vergadering gehouden van het Algemeen Comité (Hoofdcomité met subcommissies voor de verschillende dorpen met omgeving) voor de viering van het vorstelijk huwelijk in de gemeente Zijpe Voor het huwelijksgeschenk was gecol lecteerd: te Schagerbrug 45.50; te St. Maar tensbrug 30.33 y,te 't Zand 31.51; te Burgerbrug 21.12»/2; te Oudesluis 13.39 en te Petten 13.27; totaal alzoo 155.13. De onkosten bedroegen 19.30, zoodat overblijft een bedrag van 135.83. Na breedvoerige bespreking werd beslo ten het bepalen van den dag, waarop de kinderfeesten zullen worden gehouden over te laten aan de plaatselijke commissies Hierbij zij nog opgemerkt, dat te Petten nog niet is uitgemaakt of daar al dan niet kinderfeesten zullen worden gehouden. Omtrent de beschikbare gelden, welke ge collecteerd zijn voor de plaatselijke feeste lijkheden, werd het volgende medegedeeld: te Oudesluis f 35.07; te t' Zand 64.28V2; te Schagerbrug 65.01, te St. Maarstensbrug 54.52)4; te Burgerbrug rond 80. Te Pet ten was nog geen collecte gehouden. Begonnen zal worden met en godsdienst oefening. Hieromtrent heeft de commissie niets te regelen, aangezien die aan de ver schillende kerkgenootschappen wordt over gelaten. De feestelijkheden zullen pas na de beëindiging van de godsdienstoefeningen beginnen. Des namiddags zullen hier en daar kinderfeesten worden gehouden, terwijl des avond het feest voor de ouderen zal worden gehouden. Te Oudesluis is nog geen uitgewerkt plan, doch de bedoeling is op 7 Januari, des na middags, op bescheiden voet kinderfeesten te houden. Des avonds zal in een der café's door verschillende dames en heeren iets worden gedaan, terwijl de plaatselijke rau- ziekvereeniging medewerking heeft toege zegd. Te 't Zand zullen des Woensdags kinder feesten worden gehouden. Op Donderdag 7 Januari des middags optocht van verschil lende vereenigingen, voorafgegaan door mu ziek, en gecostumeerde voetbalwedstrijd. Des avonds in 2 café's gecostumeerd bal, waarvoor prijzen worden uitgeloofd en in een ander café bepaalde attracties. Te Schagerbrug op 7 Januari, des namid dags van ongeveer half twee tot vier uur kinderfeesten in de school, des avonds b.v. van 811 uur in de zaal van den heer Kui per feestelijkheden voor de ouderen, waar voor de plaatselijke vereenigingen mede werking hebben toegezegd; daarna bal. Te St. Maartensbrug zullen van 25 uur kinderfeesten worden gehouden (vertco- ning van een poppekast), terwijl des avonds in een café te St. Maartensbrug en te St Maartensvlotbrug een gezellige plaatselijke avond gegeven zal worden (dansmuziek, attracties, gezelschapsspelen enz.). Te Burgerbrug des morgens te 10 uur op tocht van kinderen (indien mogelijk ook versierde fietsen). By slecht weer zal iets in de zaal worden gedaan. Des namiddags kinderspelen, verder gevel- en etalagewed strijd, des avonds in de zaal optreden van plaatselijke vereenigingen, aangevuld met bepaalde attracties. Te Petten is nog niets geregeld. Waarschijnlijk zal ook iets gedaan worden voor thuis-zittende armen en hulpbehoeven den. Bij de rondvraag werd op een desbetref fende vraag de toezegging gedaan, dat op den huwelijksdag een gelukstelegram zal worden verzonden, uitgaande van het ge meentebestuur en de feestcommissie. QemeetüezadeH. Woensdag vergaderde de Raad. Besloten werden ingevolge Art. 13 der L. O.-wet 1920, aan Jac. Dekker een tege moetkoming in de reiskosten voor het be zoeken van een bijzondere school te Alk maar, te verleenen. Goedgekeurd werd met algemeene stem men de „regeling" werkverschaffing aan de tuinders, seizoen 19361937. Tevens werden B. en W. gemachtigd om, overeenkomstig de ingekomen circulaire van den minister van binnenlandsche zaken, aan Oranje-comité's enz. een bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. De heer S. Heinis stemde terzake tegen. Met alg. stemmen werd vastgesteld een verordening tot het heffen van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Tevens werd vastgesteld met 6 stemmen de verordening tot wijziging van de heffing van keurloonen (vee en vleesch). De heer van Ammers stemde tegen. Met algemeene stemmen werd daarna besloten vast te stellen een verordening tot het heffen van besmettelijke-ziektengelden. Vrijstelling werd gevraagd voor de ge meente Graft ingevolge het capitulanten- reglement voor de gemeente-ambtenaren die door of vanwege den Raad worden be noemd. De leden der commissie voor schoolver zuim werd herbenoemd en als nieuw lid de heer S. Heinis benoemd. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur te Graft werd herbenoemd de heer Jn. Blaauw, Oost-Graftdijk, Jn. Kaay en West-Graftdijk de heer dr. J. Koppen. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O. werd herbenoemd de heer C. J. van Veenendaal. Vastgesteld werd de begrooting 1936 der gemeente zooals deze nader is gewijzigd, tevens werd besloten vast te stellen de be grooting 1937, alsmede goedgekeurd de be grooting 1937 v. d. Burgerlijke Armbesturen. Rondvraag: De heer S. Heinis informeer de naar het werkobject „Graftermeerpolder" en ontving van den voorzitter alle toezeg ging. De heer van Ammers vroeg inlichtin gen omtrent plaatsing bij de gemeentelijke werkverschaffing en verkreeg eveneens vol doende inlichtingen. Na bespreking van de straatverlichting sloot de voorzitter, onder dankzegging voor de medewerking gedu rende 1936, de vergadering. Vrijdag vergaderde de raad. Alle leden aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat: de minister van onderwijs geen termen aanwezig acht om 't verzoek om toepassing van het 2e lid van art. 56 der Lager Onder wijswet 1920 ten behoevev an de openbare lagere school in te willigen. het bestuur van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" bericht, dat wegens te ge ringe deelname de tuinbouwccrsus geen doorgang zal hebben en zijn dank betuigt voor de beschikbaarstelling van een school lokaal. Ingekomen was een brief van het curato rium van het R.K. Lyceum te Alkmaar, houdende verzoek om over het jaar 1936 een subsidie te verleenen van f 150. De meerderheid van B. en W. stelde voor de 150 subsidie te verleenen. Het voorstel werd na eenige discussie verworpen. Vóór stemden de heeren Borst, Rijper en Bommer. Een adres van de Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming, houdende verzoek om lid te worden. B. en W. stelden voor om toe te treden tegen een contributie van 2,50 per jaar. Aldus besloten. Een adres van het Comité tot feestelijke herdenking van het huwelijk van prinses Juliana, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas. Het comité heeft besloten er in hoofdzaak een feest voor de schoolkinderen van te ma ken. De bedoeling is om naast de tractatics de kinderen een blijvend aandenken te geven. Hiervoor vroeg het comité f 75. De meerderheid van B. en W. stelde voor dit bedrag te verleenen. Weth. Bakker was niet voor deze bijdrage, zooals hij uitvoerig uiteenzette. Het geld kan beter besteed worden. Bovendien wor den dergelijke feesten gebruikt ter verster king van de nationale gedachte. De gevol gen daarvan kennen we van 1914. De heer de Boer had gedacht, dat een zeker percentage voor de armen zou zyn en stelde nu voor om dan boven 75 te ver leenen voor uitkeering aan de armen. De voorzitter onderschreef dit voorstel van ganscher harte. Mevr. PaarlbergHartland zou, nu bleek, dat dit speciaal voor een aandenken is, tegen stemmen. Ook de heer Borst was tegen de bijdrage. De heer Rijper: Het comité heeft in begin sel besloten om zoo zuinig mogelijk met de financiën om te gaan. Wanneer er geld over was, dan zou dit voor de armen zijn. Aan dit feest, aldus de voorzitter, kan ieder democratisch mensch mee doen, want door het Oranje-huis wordt de democratie beschermd. De voorzitter vond het diep treurig, dat deze zaak hier zoo wordt besproken. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de stemmen van de heeren Borst en Bakker en mevr. PaarlbergHartland tegen. Het voorstel-de Boer werd met algemeene stemmen tegen aangenomen. Voorstellen van B. en W. Garant-verklaring van de gemeente tot het aangaan eener rekening-courant-over eenkomst ten behoeve van de gemeenschap pelijke lichtbedrijven. Naar aanleiding van loopende geruchten wees de voorzitter er uitdrukkelijk op, dat het bedrijf volkomen gezond is. De verkeer de leeningspolitiek van vroeger wreekt zich nu. Na uitvoerige discussie werd het voorstel aangenomen. Wijziging van de gemeenschappelijke regeling betreffende de exploitatie van de gasfabriek. Dit betrof het noemen van een bankinstelling. Verhooging van het subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur over 1936. De voorzitter bracht het armbestuur hul de voor de uitvoering van zijn taak. 9000 is er uitgetrokken. Er is nu nog een tekort van 600. B. en W. stelden voor dit bedrag te verleenen. Aldus besloten. Eervol ontslag werd verleend aan mej. W. G. Roest, onderwijzeres aan de openbare lagere school wegens boventallige leer kracht, met ingang van 1 Januari 1937. Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1937. Mevr. PaarlbergHartland bracht hu'de aan B. en W. voor het sluitend maken van de begrooting zonder dat de belastingschroef al te sterk is aangehaald. Verder wees spreekster op steun aan hulpbehoevenden en uitte den wensch, dat, indien noodig, E. en W. hiervoor ook gelden zullen aanvra gen. De heer Borst: De regeering met haar aan passingspolitiek drijft in oorlogsrichting. In deze gemeente tracht de groep-Kostelyk door bezuinigingen en verlaging van loonen het vraagstuk op te lossen. Spr. hoopte, dat in deze gemeente de samenwerking tot stand zal komen tusschen de s.d.a.p., communisten en groep-de Boer. Het is een gelukkig teeken, dat de begreo- ting voor 1937 sluitend is gemaakt. Voor degenen die landhuur ten achter zijn, hoop te spr., dat B. en W. er nog eens toe zullen komen, die schulden kwyt te schelden. Bij het Burg. Armbestuur moeten de arme menschen niet naar den armmeester toe komen, maar dit moet de arme menschen opzoeken. Verder wees spreker nog op het werkloozen-vraagstuk. vn?i!nHindfrE m°eten in cigen bedriJf Aan- ullende steun is noodzakelijk. Een blok wTrdPn lreen .zou bet 2"n. indien de credieten werden kwytgescholden. Weth. Bakker wees er op, dat, wat finan- hehlLmT1Uk WaS' B' Cn W' 00k ««i.an hebben. Personeele belasting wordt mede wTdtte3""8^ menschen °P«ebracht. Gaan deze yerhoogen, dan moeten zij nog meer betalen. Spreker is voorstander van van Armbestuur in*MwtShJSUük *2^* BetreHende dZl>OVeel VOOrdeel Zi,) opleveren, wü wef een pr.ovl"ciale credieten kunnen wij wel een mooi gebaar maken door deze Diuykheid zyn tegenover hen, die geen cre- hebben gehad, omdat zij geen schuld op zich wilden laden zen. Ia de vacature F. Moejes werd gekozen de heer J. Hink. Hierna ging de voorzitter over tot voor lezing van de begrootingsposten. B. en W. stelden voor in de vergaderzaal een electrischen rookverdrijver te plaatsen en tevens de verlichting te verbeteren. Al dus besloten. Subsidie bad- en zweminrichting. De heer Borst had gaarne gezien dat op de begroo ting een post subsidie voor deze vereeni ging voorkwam. De voorzitter merkte by de posten subsi die nog op dat het hem genoegen deed, dst de gemeente al deze subsidies nog kon verstrekken. Subsidie Centr. ziekenhuis. De heer Kos telijk vond onbegrijpelijk dat hiervoor nog zoo'n subsidie noodig is. Het is er altijd wat; je ligt er duur, en er is geregeld tekort. Spr. hoopte, dat ze het die richting heen- sturen, dat de gemeenten vrij zijn van sub sidie. Betreffende de vergrooting der begraaf plaats deelde de voorzitter mede, dat er van de Provincie een heel mooie subsidia komt, n.1. de helft der bijkomende kosten die totaal 1300 bedragen. De heer Kostelijk vond den post voor het schoonhouden van de schoollokalen te hoog en wilde met f 100 verlagen. Ook de heeren de Boer en Rijper ver klaarden zich er voor den post te verlagea Het voorstel-Kosteljjk werd verworpet met de stemmen van de leden Borst, mevr. Paarlberg-Hartland, Bakker en Bommer tegen. Het voorstel-Bakker om 50 te verlagen werd aangenomen met de leden Borst en mevr. Paarlberg-Hartland tegen. De voorzitter deelde mede dat nog steeds in onderzoek is om de schoolkinderen melk te verschaffen. Er is echter een lastige be paling, daar de Zuivelcentrale de bepaling heeft dat melk naar behoefte wordt ver strekt. In een klas van 40 leerlingen kan men er geen 20 uitsluiten. Wij zijn echter nog met de zaak bezig. Personeele belasting. B. en W. stelden voor de verordening te wyzigen en wel voor de laagste klasse 50 en voor de hoogste klasse 150 opcenten. De begrooting werd goedgekeurd met de volgende cijfers: Gewone dienst ontvangsten en uitgaven 106230.60; kapitaaldienst 15000. Begrooting van het gasbedrijf, dienstjaar 1937: gewone dienst ontvangsten en uitgs* ven 94124.12; kapitaaldienst f 70602.91^ Wethouder Bakker was niet tevreden n*1 de politiek van 't dagelijksch bestuur. Wan neer in hoogste instantie is uitgemaakt d» een lid van het personeel lid van ds 6®" meenteraad kan zyn, dan is het niet 9^ te keuren als men probeert daarin verso* dering te brengen. Ook het rondschrijven betreffende uitsteken van de vlag is af te keuren. Dj» dringt in tegen alle begrippen van vrij beid- De voorzitter: Wanneer een lid van de» raad het niet eens is met het dagelijl0^ bestuur, kan men dit brengen in de com* missie van beheer. Begrooting van het electriciteitsbedrijf» dienstjaar 1937: gewone dienst, ontvang" sten en uitgaven f 79883.67, kapitaal-dien* 36599.41. Het dag. bestuur stelde voor iedere gemeente uit te keeren 2000. De heer Borst zou het geen bezwaar vin* den als het op de belasting kwam. Het go* volg is nu dat de prijzen voor de electriciteB te hoog zijn. Spr. zou tegen de begrooting stemmen. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. D* rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 10475.50. Gemeente subsidie 10.000. Aldus vastgesteld. Benoem mg leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens P*r,f" dieke aftreding. De aftredende leden D. Bommer, P. Rijper, C. v. d. Abeele, W. G. de Ruiter cn A. Bakker Ozn. werden herko

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 14