Tsjank Kai Sjek nog niet in vrijheid. De groote aanval op Madrid aanstaande? £uchtvaact "Provinciaal Tlieuws ALKMAARSCHE COURANT van MANDAG 21 DFCEMPCR 1936 De olgemeene toestand. De situatie in China Het Chineesche volk staat niet achter de opstandelingen. Kwangsi eischt oorlog met Japan. De Spaansche revolutie Waarschijnlijk nog voor nieuwjaar de beslissende slag. Russisch schip getorpedeerd. De Paus zou ernstig ziek zijn. De uitwijzing der vier Duitschers. San Vincente door aard beving verwoest? ST. MAARTENSBRUG SCHAGERBRUG 'V.k iy* Alkmaar, 21 December. Vandaag begint de winter, het koude jaargetijde dus. En volgens de weerdes- kundigen in Frankrijk kunnen wij dit jaar een zeer strengen en langdurigen winter verwachten. Wij weten niet, of dat zoo prettig is. O zeker, voor de schaatsenliefhebbers zal dat wel zoo zijn, maar er zijn honderd duizenden, die met angst dien strengen winter tegemoet zien, omdat zij geen brandstoffen bezitten en honger lijden. Er is dus reden om de naaste toekomst met eenige bezorgdheid tegemoet te zien. En dat, terwijl het Nederlandsche volk als het ware een jubelzang heeft aange heven ter eere van de ondertrouw van onze kroonprinses. Eén jubelzang! En daarmee is niet te veel gezegd. Want waar men komt, in welke stad, in welk dorp, in welke pro vincie, overal wappert de vlag ten teeken van vreugde, van meeleven en overal maakt men plannen, om straks in Januari feest te vieren. Een populair vorstenpaar; zoo mogen wij de twee vorstenkinderen wel noemen. En zoo zien wij naast de maatschappe lijke zorgen en de weinig hoopvolle nabije toekomst een zonnetje, 'n oranje-zonnetje. Moge dat het symbool zijn, dat er na leed vreugde komt, dat achter de wolken nog altijd de zon schijnt! Wy mogen intusschen wel dankbaar zijn, dat wy nog in een betrekkelijk rustige wereld leven. Want heeft Eden die nu al weer een rede heeft uitgespro ken niet meegedeeld, dat Europa in Augustus aan den rand van den afgrond stond, omdat het toen heel, heel weinig gescheeld had, of een nieuwe Europeesche oorlog was uitgebroken? Letterlijk zeide Eden: „ik geloof, dat de niet-inmer.ging (in den Spaanschen bur geroorlog), ondanks de flagrante schen dingen over het geheel de gevaren voor een Europeeschen oorlog heeft verminderd had, toen hy als zyn meening te kennen en ik zou niet zeggen, dat Blum ongelijk gaf, dat in Augustus j.L Europa op het punt stond in oorlog te geraken en dat de non-interventie Europa gered heeft. Men merkt reeds op, over welk onder werp Eden gesproken heeft: de Spaansche burgeroorlog er de politieke gevolgen daarvan in andere Europeesche landen. Eden meende (en terecht), dat het de plicht was van alle naties, om buiten den strijd in Spanje te blijven en hij wees er zeer duidelijk op, dat de niet-inmengings- politiek leelemaal niet beteekende, dat Engeland met een der twee strijdende groepen zou sympathiseeren. Volgens Eden zoü het Engeland onverschillig laten, wie won, als Spanje tenslotte maar weer een krachtige regeering kreeg. Wij weten niet, of Engeland, dat is het Engelsche volk, er werkelijk zoo over denkt, want het zal dunkt ons ook Enge land interesseeren of Franco (dat is dus het communisme) zal winnen, al is het natuur- fascisme) of de regeering (dat is dan het lyk niet te zeggen, wat beter is voor de Europeesche rust. Dat hangt van een zeer groot deel af van de politiek, die de toe komstige regeerders zullen voeren. Dat Spanje blijft intusschen de gemoe deren bezig houden en er kan nog van alles gebeuren, ook in andere landen. In dit verband zyn de woorden van Göring op een groote vertrouwelijke bijeenkomst in Berlijn gesproken, niet erg geruststel lend. Hij toch zou in zijn rede een toespe ling gemaakt hebben op de gebeurtenis sen in Spanje en den absoluten wil hebben te kennen gegeven van de leidende figuren in Duitschland, die den tegenwoordigen burgeroorlog willen zien beëindigd in den zin, dien zij wenschen. Men weet, dat Duitschland generaal Franco steunt en dat is begrijpelijk bij de Duitsche buitenlandsche politiek. Maar wat bedoelt minister Göring nu precies met d;e woorden? Moeten wij er uit op maken, dat de steun van Duitschland aan generaal Franco nog intensiever wordt? En is er dan geen kans op een werkelijk internationaal conflict? Deze laatste vraag is niet te beantwoor den: alleen de tyd zal het leeren. Nauwelijks hadden wy dit geschreven, of de News Chronicle bracht een opzien barend bericht: Hitier zou bereid zijn, om 62 000 man Duitsche troepen naar Spanje te zenden, die generaal Franco zouden moeten helpen. Het blad waarschuwt ernstig tegen deze plannen, die Duitschland in ernstige moei lijkheden zouden kunnen brengen. Göring heeft in die bewuste rede nog iets meer gezegd, dat de aandacht trekt. Over het 4-jarenplan sprekende, merkte hy. n.1. op, dat de industrieelen te slap hadden gewerkt en de schade nu moeten inhalen, want het gaat er om, Duitsch land in staat te stellen, de groote proeve te doorstaan. „Wanneer mij iemand al dus Göring bijvoorbeeld rubber kan verschaffen door welk middel ook, dan stel ik hem vrij van alle reglementen en onthef hem van alle verordeningen. Bovendien betaal ik hem een premie." Göring legde er eveneens den nadruk op, dat ten aanzien van de behoeften aan noodzakelijke grondstoffen de bewapening vóór alles komt. Men merkt het: heel erg geruststellend zyn de woorden van Göring niet, omdat zij feitelijk alleen maar doelen op bewa pening van het Derde Rijk. En dat is in Duitschland op het oogen- blik verreweg nummer één. In welingelichte kringen verklaart men, dat de huidige crisis in China een groote beproeving beteekent voor de macht van Tsjang Kai Sjek. Zij voegen hieraan toe, dat geheel China hoewel het eerst kort geleden gereinigd werd, Tsjang Kai Sjek zal steunen en dat de opstand van Tsjang Soe Liang op zich zelfs blijven staan. Het schijnt, dat zelfs de tegenstanders van Nanking begrijpen dat Tsjang Kai Sjek de eenige is die in staat is het land weerstand te laten bieden tegen Japan. De centrale regeering is verder verheugd over de verklaring van de Sovjet ambas sadeur, dat de sojet regeering niet te maken heeft met den opstand van Tsjang Soe Liang en diens actie veroordeelt. Daartegen heeft de verklaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Arita, dat zijn land de houding van „welwillend afwachten" niet kan volhou den indien Nanking een overeenkomst zou sluiten indien Nanking een overeenkomst met de communisten, onrust gewekt. In officieuse kringen wordt verklaard, dat Nanking geenszins wil wyken voor de opstandelingen, doch de houding van Japan heeft onrust gewekt. Men schenkt meer aan dacht aan de activiteit van J^an. In Noord China en vooral aan de pressie, welke wordt uitgeoefend op Soeng Tsje Joean, den presi dent van den politieken raad van Hopei en Tsjahar. Deze schijnt een strikte neutrali teit te willen bewaren. Sommigen wijzen op het alarmeerend karakter van de Japansche berichten over de gebeurtenissen in China en in de mededeeling van de Mongoolsche leiders dat zij de vijandelijkheden tegen Soei Joean zullen opschorten ziet men een manoeuvre van Japan. Het gerucht ging, dat na een overeenkomst tusschen Sianfoe en Nanking de troepen van Tsjang Soe Liang tegen de aanvallers in Soei Joean zouden gaan strijden, zoodat door de aan- kondinging van de opschorting van de vijandelijkheden de kwestie van het gebruik van dit leger onopgelosten zou blijven. Het is zeer moeilijk de troepen van Tsjang Soe Liang, die uit Mandsjoerye stammen te demobiliseeren en het is onmogelijk ze lan ger tegen de communisten te gebruiken. Nog geen gevechten in Sjensi. Uit Sjensi worden geen krijgsverrich tingen gemeld. Vliegtuigen der centrale re geering hebben over de stellingen der mui ter gevlogen zonder bommen te werpen. Loe Khin de commandant der regeerings- troepen, is naar Kaifeng, de hoofdstad van Hohan teruggekeerd, hetgeen er op zou kunnen wijzen dat nieuwe operaties niet onmiddellijk te verwachten zijn. Te Peiping maakt men zich ongerust over het lot der functionarissen van de Nanking-regeering, die te Sianfoe gevangen zitten. Het schijnt, dat het gevaar voor Tsjang Kai Sjek nog niet geweken is. Gemeld wordt, dat Sjaio- Li-Tse, de gouverneur van Sjensi, niet meer tot de levenden behoort. In Chineesche kringen twijfelt men er aan, of Tsjang Sjoe Liang zyn gevangene zal loslaten voor Nanking aan zijn eischen is tegemoet gekomen. Bovendien vreest men, dat Tsjang Kai Sjek indien hij een maal in vrijheid gesteld is, niet zijn vroe ger gezag zal herkrijgen. Doordat de mui ters niet toelaten, dat er eenig nieuws uit Sianfie naar buiten komt, heerscht er groo te onzekerheid omtrent den afloop van de crisis.. Uit Chineesche bron verluidt tenslotte, dat de Mongoolsche Prins Teh Wang on danks zyn betuiging van trouw aan de cen trale regeering Soeiyoean weer aanvalt. De houding van Japan. Het agentschap Domei meldt, dat Kawa- goe, de Japansche ambassadeur, op instruc tie van den Japanschen minister Arita, naar Nanking is vertrokken, om te onderhande len met Tsjang Tsjoen, den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken. Men meent te weten, dat Kawagoe zal verkla ren, dat Japan niet onverschillig kan toe zien, indien de regeering van Nanking er in toestemt samen te werken met de commu nisten tegen Japan. Hierdoor zou de vrede in het verre Oosten worden verstoord en zou Japan genoodzaakt worden doeltreffen de maatregelen te nemen. Kwangsi eischt oorlog aan Japan. Volgens een bericht uit Kanton hebben de miltaire bewindvoerders van de provin cie Kwangsi, Li Tsoeng Yen en Pai Tsjoeng Hsi, een nota gericht tot de regeering van Nanking, en tot de provinciale regeeringen, waarin zij aandringen op een onverwijlde oorlogsverklaring aan Japan, dat klaarblij kelijk heult met den opstandigen Tsjang Sjoe Liang. Tevens wordt gemeld, dat het leger van Kwangsi onder de wapenen is geroepen. De afgeloopen week werd geken merkt door talrijke gevechten, waar van men vermoedt dat zij aanduiden, dat binnenkort de beslissende aanval moet komen. Ten noordwesten en ten westen van Madrid trachtten de op standelingen vergeefs den weg naar La Coruna af te snijden. Naar schatting verloren de aanvallers hierbij 1500 dooden, terwijl de regeeringstroepen 500 man verloren. De opstandelingen opereerden verder krachtig in den sector Boadilla del Monte zy stieten hier evenwel ook op krachtigen tegenstand. Het hevigst werd gevochten op 17 December. Aan beide zijden werd gebruik gemaakt van tanks en het gehucht Boadilla is vrijwel geheel verwoest. De aanvallen van de opstandelingen in het Casa del Campo en in de Universi- teitswyk werden eveneens afgeslagen. Deze tactiek van de opstandelingen doet veronderstellen, dat voor het einde van het jaar de beslissende aanval op Madrid zal worden gedaan. De opstandelingen concentreeren rond Madrid aanzienlijke versterkingen. De herhaalde aanvallen op Boadilla doen veronderstellen dat Franco dit punt heeft uitgekozen om den aanval op Madrid te ontketenen. De generale staf van de regeering is over deze taktiek niet verbaasd en de ar beid aan de verdedigingswerken wordt krachtig voortgezet. Het moreel van de regeeringstroepen is goed en de militaire organisatie gaat met den dag vooruit. De speciale correspondent van Havas meldt, dat de frontlijn in het zuiden by Madrid de stad raakt bij Lamoncloa, om de stad heenbuigt tot de Universiteitswijk en van hier in westelijke richting loopt tot Pozuelo de Alarcon, 5 K.M. hemelsbreed van Puerto del Sol verwijderd. Te Pozuelo wordt nog hevig gestreden. De stad heeft ernstig geleden van het luchtbombardement van de laatste dagen, geen enkel huis is meer ohgeschonden en het bombardement gaat nog steeds voort. Sedert een tiental dagen wisselde het voor dorp steeds van eigenaar. Fransch verkeersvliegtuig schoten. be- Uit Barcelona wordt gemeld, dat het vliegtuig van de Air France dat den dienst MarseilleBarcelona onderhoudt, nabij Porthou is beschoten door een torpedo jager welke geen vlag voerde. Het vliegtuig was met zes passagiers, waarvan twee Spanjaarden, te zeven uur Zondagochtend uit Marseille vertrokken. Een uur later passeerde het toestel Port- bou 1500 meter uit de kust lag een torpe dojager, welke geen vlag voerde. Deze bombardeerde op het oogenblik dat Ie piloot van het vliegtuig het schip op merkte, het viaduct en de tunnel van Portbou. De radio-telegrafist seinde dit onmiddellijk uit. Zijn mededeeling werd door verscheide ne stations opgevangen. Het vliegtuig vloog op 100 meter hoogte. De torpedoja ger loste zes schoten op het toestel, zonder het evenwel te raken. De piloot liet het toestel onmiddellijk stijgen. Te Barcelona deden de passagiers het verhaal van de bewogen reis en de piloot zal hiervan rapport maken bij zyn maat schappij. Mijnen in Spaansche havens. Generaal Franco heeft het departement van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat mijnen gelegd zijn in de havens van Mala ga, Almeria, Cartagena, Valencia, Barcelona Tarragona,, Bilbao, Santander en Gijon. In officieele Engelsche kringen heeft deze mededeeling geen verrassing gewekt. Russisch schip in den grond geboord? De bladen melden, dat op 14 December het Russische vrachtschip „Komsomol" door een kruiser der Spaansche opstandelingen in den grond is geboord. Het lot der be manning is nog niet bekend. Het schip was op weg naar Gent met een lading Mangaan- erts, bestemd voor een Belgische onder neming. Groote verontwaardiging in Rus sische kringen. Een correspondent van de Petit Parisien meldt: dat de Komsomol (het Russische schip dat op 14 December door een kruiser der Spaansche opstandelingen in den grond zou zyn geboord) bruinsteen vervoerde naar België. Het schip had geen wapens aan boord. Men merkt op, dat er geen enkele rechtvaardiging is voor de daad van den kruiser der opstandelingen. Het is een ernstig incident en de gevol gen, welke het zou kunnen hebben en de represaillemaatregelen, waartoe het aanlei ding zou kunnen geven, worden thans door de sovjet-regeering besproken. Ongerustheid in internationale kringen. De Daily Herald meldt, dat in interna tionale kringen ongerustheid heerscht als gevolg van den brand op het Russisch «chip Komsomol, nadat dit aan de Spaan sche kust door een kruiser der opstandelin gen was gebombardeerd. „Zaterdagavond opperde men, dat Sovjet- Russische oorlogschepen naar de Middel- landsche Zee zouden worden gedirigeerd om de Russische koopvaardijschepen te be schermen, tenzij de regeering van Moskou, Engeland en Frankrijk zou vragen derge lijke daden van zeerooverij in volle zee te helpen onderdrukken". Volgens de Daily Herald zou het incident beschouwd worden als een der ergste, welke zich, uit internationaal oogpunt bezien, hebben voorgedaan, te meer daar de Kom somol met een delfstof op weg was naar België en geenszins naar een Spaansche haven. Patiënt is thans buiten bewustzijn. De „Echo de Paris" publiceert het volgende telegram: Volgens een bericht uit Rome aan de „Daily Telegraph" ver toonde de toestand van den paus giste ren een inzinking en heeft hij het be wustzijn verloren. Nadat de artsen consult hadden gehouden, werd de spe cialist, senator dr. Pende, bij het ziek bed geroepen. Er is geen bulletin gepu bliceerd. De intrekking door de Duitsche regeering van de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijzing van een viertal Nederlanders uit Duitschland heeft voor de Nederlandsche regeering haar bezwaar doen vervallen om te voldoen aan het verzoek der Duitsche regeering om haar besluit tot uitwijzing van een viertal hier gevestigde Duitsche onder danen te onderwerpen. Dit onderzoek heeft bevestigd, dat, op grond van de gegevens, waarover de regeering beschikte toen zy haar besluit nam, de uitwijzing volkomen gemotiveerd was. De ten behoeve van het onderzoek vanwege de Duitsche regeering ver schaft nadere toelichtingen hebben met betrekking tot een, zij het een belang rijk punt, op de tegen evenbedoelde Duitschers gerezen bezwaren een ander licht doen vallen, waardoor twijfel kan rijzen aangaande de juistheid eener verdere bestendiging van den genomen maatregel. Bezield van den wensch om deze aan gelegenheid ook verder in het belang va de NederlandschDuitsche be trekkingen in vriendschappelijken zin tot oplossing te brengen, heeft de Ne derlandsche regeering gemeend, den twijfel ten gunste van de betrokkenen te moeten doen komen. Zy heeft zich dan ook bereid verklaard aan haar terzake genomen besluit geen verdere uitvoering te geven, zoodat geen bezwaar zal worden gemaakt tegen even- tueelen terugkeer van drie van# de vier Duitschers, die tengevolge van ziekte ons laten, en evenmin tegen een verder verblijf hier te lande van den vierden uitgewezen Duitschers die tengevolge van ziekte ons land nog niet had verlaten. DIEFSTAL VAN VLIEGTUIGEN IN FRANKRIJK. Dieven met drie toestellen de lucht in. Zaterdagmorgen verschenen zes personen op het vliegveld van Millau en beweerden, belast te zijn met het controleeren der toe stellen, welke in het bezit zijn van de Aero- club Aveyron. De bewaker liet de bezoekers tot de vlieg tuigen toe en voorgevend, dat zij de toestel len even wilden probeeren, namen zij in drie machines plaats, stegen op en verdwe nen. Alle drie vliegtuigen verkeeren in uit- nemenden staat. Vermoedelijk ongeveer 220 dooden. Volgens een radio-mededeeling zou San Vincente in de provincie Salvador, van de gelijknamige republiek in mid- den-Amerika, door 'n aardbeving ver woest zijn. De stations van de radio-Corporation of America deelden gisteravond mede, dat bij de verwoesting minstens 220 menschen om het leven zijn gekomen, terwijl het aantal gewonden enkele honderden bedraagt. De stad San Vincente telt 27.000 in woners. Meer dan 300 dooden? Generaal Martinez, de president van de republiek San Salvador, is uit de hoofdstad vertrokken om persoonlijk de leiding te ge ven bij de reddingswerkzaamheden te San Vincente. In den loop van den namiddag werden nog nieuwe schokken waargenomen. De vulkaan ligt in de nabijheid van San Vincente. Hij is nog steeds in werking. Er zouden meer dan 300 dooden te betreu ren zyn. Verscheidene plaatsen geteisterd. De steden en dorpen Verapas, Guadelupe, Apastaquete, Petitan, San Sebastian, San Lorenzo en Peculna zouden eveneens ern stig geteisterd zyn. Te San Vincente zijn reeds 200 lijken uit het puin geborgen. De eerste vluchtelingen, die in de hoofdstad zijn aangekomen, heb ben verklaard, dat San Vincente 'n ruine is en dat nog slechts de groote toren overeind staat. De torenklok is om 9 uur 50, het oogenblik, waarop de eerste aardschok werd waargenomen, blijven stilstaan. DE „IBIS" TE RANGOON. Belangstelling van den Maharadja van Jodhpoer. Zondag vloog de D.C. 3 ,,Jbis", geheel vol gens het normale schema, van Jodhpoer naar Rangoon. Tusschenlandingen werden uitgevoerd te Allahabad en Calcutta. De Maharadja van Jodhpoer, die, zooals bekend, een groot luchtvaart-enthousiast is, was Zaterdag na aankomst aldaar langdurig met de bemanning in het vliegtuig en liet zich alles uitleggen. De vorst drukte zyn bewondering uit voor de doelmatige inrich ting en de verfijnde techniek van de nieuw ste aanwinst der K.L.M.-vloot. De bemanning meldt, dat alles wel aan boord is. TOESTEL VAN MARYSE HILSZ NEERGESTORT. Aviatrice door valscherm gered. Aan de bekende Fransche aviatrice Maryse Hilsz is tijdens een proefvlucht ter voorbereiding van haar poging om het snel heidsrecord te verbeteren, een ongeluk overkomen. Haar toestel is p'otseling om laag gestort. Maryse Hilsz v. ist zich met een valscherm te redden. Men wist Zater dagmiddag om een uur nog niet, waar z(J is neergekomen. Maryse Hilsz ernstig gewond. Volgens een later uit Istres ontvangen bericht, heeft men de aviatrice Maryse Hilsz in zwaar gewonden toestand terug gevon den. Rotkreupel. De gevreesde ziekte rotkreupel, welke voorkwam onder de schapen van den veehouder B. A., alhier, is thans gelukkig geweken. Waterschapsgebouw. Wij vernamen dat in de Woensdag a.s. te houden vergadering van dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van het waterschap Zype en Hazepolder o. m. in bespreking zal worden gebracht het aan- koopen van een terrein en het bouwen van een gebouw, bestemd voor kantoor- en vergaderlokaal, alsmede ambtswoning voor den secretaris-penningmeester van het waterschap.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5