Het groene oog van Baa-AI Jhiaztecu&ciek FOUTEN-ZOEKPLAATJE r ij k KERSTFEEST VOOR DE VOGELS HET HULSTBLAD Glimlachje Raadselhoekie Kabeljauw. Baal, ja, lauw, bal, bek, H Harderwjjk aal parel rendier Harderwijk Wo e r d e n gewei Het particulier initiatief weert zich in déze dingen op een krachtige en sympa thieke wijze. Mannen als mr. van Tien hoven, dr. Thijsse, Drijver en anderen verdienen den dank en den lof van ons allen. Wat door hen, en anderen met hen, bereikt is, is heel veel. Ik kan er hier geen opsomming van geven, maar de jaarboe ken van Natuurmonumenten getuigen er welsprekend van, en het nieuwe Ver- kade's album „Waar wij Wonen" brengt hét boeiend relaas van veel streven en veel bereiken onder het oog van zeer velen. Vereenigingen als Heemschut, de Hol- landsche Molen, Vogelbescherming wer ken op verwante gebieden op soortgelijke wijze en ook voor hen moge de loftrompet worden gestoken. Zij allen werpen een barrière op tegen veel onnoodige natuur- en :ultuurverarming en zij verdienen het door nog veel meer steun en medewerking in staat te worden gesteld tot nog veel meer arbeid. Mag en moet dit alles aan particulier initiatief worden overgelaten? Neen zeker niet. Ook de overheid heeft hier een taak. Dit werd tot dusver te weinig beseft maar er is, er komt verbetering. De vereenigin gen die ik noemde kunnen in 't algemeen op den steun, de medewerking van plaat selijke, provinciale en landelijke autoritei ten rekenen. Als de Eerste Kamer mee werkt krijgen de kieviten het binnenkort beter en zal de maaimachine straks min der slachtoffers onder de weidevogels maken. De lintbebouwing zal eerlang wel aan banden worden gelegd en veel molens worden verbeterd en gaan daarmee nieuwe glorie tegemoet. Een natuurbeschermings wet, waarop we al te lang hebben moeten wachten, zal nu toch eindelijk wel eens worden ingediend. Er is in allerlei opzicht periculum in mora, gevaar in uitstel. Nog dagelijks gaat de achteruitgang van Neder lands schatten van naiuur en cultuur voort, maar er worden dammen opgewor pen tegen den vloed. Veel is gered en kan nog gered worden. Voor de redders van vroeger en nu steken wij met vreuede en warme erkentelijkheid de loftrompet. A. L B. I door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. In ons kleine tuintje Is het doodsch en kaal En naar sneeuw verlangen Wij nu allemaal. 'n Witte Kerstmis immers Zou zoo heerlijk zijn! Sneeuw juist in den Kerstnacht, Maakt ons tuintje fijn. 't Is, of ook de den, die In een hoekje staat, 't Is een oude Kerstboom Naar sneeuw hunk'ren gaat. Hij verloor veel naalden En wat werd hij kaal! Maar sinds hij bij ons kwam, Kent hij menschentaal. Want hij schudt zijn bol eens, Als 'k zeg:"Regen weer! Sneeuw zou mooi hem maken, Was 't maar voor één keer! Voor kleineren. Bol, le, boos; bolleboos. De beenen of de voeten. De peer van een lamp. Lochum, Barneveld, Eindhoven. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel wordt met 10 letters gé schreven en noemt een feest. 9, 10, 2, 3, 1 is het tegenovergestelde van zwak. 1, 7, 8, 4 is een verkorte jongensnaam. Een 6, 3, 8, 10 is een viervoetig dier. Een 1, 7, 3, 9 is een vruchtje. De 3, 8, 9, 5 is, wat overblijft. Verborgen plaatsen in het buitenland. Zij bleef hongerig, al at zij ook nog zoo veel. (2) Och, Piet, heb een oogenblikje geduld! Lach u Rosa toch niet zoo uit, Oom Jan! Wij zagen u aankomen en waren blij, dat u kwam. Wat is de weg mul met die droogte! Op de beide kruisjesüjnen komt de naam van een Indische vrucht. Kerstmis! En ons tuintje Is zoo wit, zoo wit! Wat of in den top van Onzen den wel zit? 'n Hongerige vogel Maardaar valt m' Ook de vogels hebben In een Kerstmaal zin! (Nadruk verboden), Vlug dus lange slingers Pinda's, kaas en brood In de witte takken! Vogeltjes, geen nood, Dat je nu verhongert! Kerstfeest is het, fijn! Wat zal 'n witte Kerstmis Echt en heerlijk zijnl (Nadruk verboden.) Welke zijn de 11 fouten in dit plaatje? Vul deze 9 vakjes in met: 2 A 21 1D 2 L 1P 1T maar doe het zóó, dat je van links naar recht en van boven naar beneden leest: 5e rij 't gevraagde woord. 6e rij een ander woord voor pijl. 7e rij een boom. 8e rij een plaats in Gelderland. 9e rij een medeklinker. Wie mijn eerste is, heeft geen heldere stem, mijn tweede is een bloem en mijn geheel een insect. Voor kleineren. Maak voorwerpen, die je in den winter wel e raag gebruiken zult, van: Keee Pril Hans Tasee Het kleurtje, waarvan ik Het meest wel houd? 't is w i t'k Zeg alleen nog: Altijd ben ik koud! Ik kom in den winter, Blijf kort en soms lang. Wel ben ik heel grimmig, Maar maak je niet bang. Welke mond kan niet praten? Moes kwam en heeft gekeken, Wat in Rie's handje stak Een hulstblad, afgevallen, Zat in den schuiersak! JQ BAIMÉN, (Nadruk verboden). le rij een geneesmiddel. 2e ry een meisjesnaam. 3e rjj een lang, dun stuk hout, XXXXXXXXX Ho« kl«in«r u den hoek noor links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.ft Is veel minder tijdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden). le rij een medeklinker. 2e rij een zangstem. 3e rij een jaargetijde. 4e rij voervoetige dieren Leest men nu de eerste en vierde r(j van boven naar béfiedén, dan krijgt men: „De Neder1afl4s«he filmindustrie veel succes toegewenscht." Onze getrouwe puzzelaars wisten deze niet gemakkelijke noot uitstekend te kraken. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der De- cember-serie). Een Kerstpuzzle. Wij hebben de volgende puzzle aldus ge noemd omdat zij misschien met de drie Zondagen een prettige ontspanning kan zijn. In het volgende diagram moeten 35 woorden worden ingevuld, af wisselend van 6 en 7 letters. Verder zijn gegeven de 81 lettergrepen, die voor de woorden noodig zijn en ook de omschrijvingen der woorden. Lettergrepen. a, a, aan, bek, ca, chi, da, dam, de, de, de, de, de, den, di, do, dom, dreg, e, e, e, e, een, el, elk, fa, ge, gen, gie, ham, heus, i, ka, kan, ke, ken, lach, lan, las, le, le, le, le, lec, leen, len, list, loop, ma, ma, mac, me ment, mijn, na, na, nas, ne, nen, ni, nie, nij, op, pal, pam, pe, plo, ra, ra, ran, re, ren, ro, ro, ron, se, sie, sis, slot, so, som, ta ter, tie, to, to, toe, ton, ui, var, vo. Omschrijvingen. 1. vrucht; 2. rivier in Wales; 3. solozan ger; 4. ligt in N.-Brabant; 5. iedereen; 6. visch (m. v.); 7. provincie 8. inleiding, ook korte snelle loop; 9. ligt ook in N. Brabant; 10. plaats in Himpshire (Eng.); 11. dier; 12. verkiezing; 13. stad in Britsch- Indië: 14. bewijs van lidmaatschap; 15. aan alle kanten; 16. verschijnen; voor den dag komen 17. Sneeuwmaand; 18. vogel; 19 uithollen, verweren van gesteenten etc.; 2. godin der wrekende gerechtig heid; 21. tedekte scherts, spot; 22. uit komst; eindgsvolg: 23. tiental 24. grond stof 25. wijnsoort; 26. hevige vooral W. wind in Zuid-Aaierika; 27. stad in Span je; 28. granietkiezel, geklopte steen; 29. treur- of klaaglied; 30. rivier in Bosnië; 31. werpanker; 32. onheil, rampzalige toestand; 33. ruitersabel; 34. bek van een nachtvogel; 35. bepaald tijdsverloop. De woorden dienen gelezen te worden van den buitenomtrek naar het midden. Heeft men de juiste woorden ingevuld dan vindt men op de eerste en vijfde rij een spreekwoord. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot den laatsten dag van het jaar 1936 aan den Puzzle- Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Onze Derde December-opgave. Een lettergreep-puzzle. De 25 door ons bedoelde woorden waren de volgende: 1. Degradatie 2. Eigir 3. niveau 4 eervergeten 5. Driebergen 6. expert 7. raglan 8. lasso 9. absurd 10. narcose 11. dolce 12. speenkruid 13. chassis 14. hartzeer 15. eiloof 16. femelaar 17. imaginair 18. ledepop 19. Merwede. 20. intermezzo 21. Nanna 22. drassig 2ó. unicum 24. sachet 25. Tartuffe. Wat hulst in huis met Kerstmis Vindt Moeder altijd fijn! Zij kocht een prachtig bosje Aan 't kraampje op het plein Die roode bessen kleuren Zoo aardig bij 't behang! Eén takje bleef er over Voor 't spiegeltj' in de gang Marietje is ook bezig: Ze knapt haar poppen op! Maar heeft een beetje moeite Met Roekie's negerkop! leen kam gaat door die krullen! (Rie heeft een poppenkam) Als ik den kleerenborstel Nu gauw eens even nam?" Jat mag niet! Rietje weet het! Toch volgt ze eigen zin: Jaar glijdt een klein, stout handje, Den schuierhanger in! 3 wee! Een scherpe stekel Prikt vinnig in die hand! En ongehoorzaam Rietje Schreeuwt luidkeels, moord en brand! Tegenwoordigheid van geest. De chefkok op een oceaanstoomer: Zet gauw eendenbout op het menu! Oplossing der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. Kijk de boekomslagen eens na en doe de vuile, oude in onze prullemand. (Leo). Het is veel lastiger natuurlijk, als je meegaat. (EHa, Erna. Em eri Aat) Zagen jullie de zebra met haar jong? (Bram). Ik geloof, dat Bob er tegen opziet om naar huis te gaan. (Bert en Tom). 53. Het was een kano van een der wilde stammen die hoger op woonden. Dokter Bergman werd door Sidi el Bordj gewaar schuwd. Hij trok ongeduldig de wenk- brsuwcn op en besloot de edelsteen een plaats te geven, waar niemand hem zou zoeken. 54. Tonny en Jet waren er getuige van dat de .steen werd geborgen in een klein geheim kastje in een ouderwetsche tafel. Daarna zette de dokter er een grote vaas op. Nauwelijks was dit gebeurd ot Hassan kwam vertellen dat hij de Ame rikaan langs het huis had zjen sluipen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 15