DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 'Buitenland Feeststemming. Gezelligheid. r Geanimeerd Orkest. Drie Kerstdagen in Hotel „Toelast" - Alkmaar No 302 138e Jaargang Kerstmis Cuba's president door Senaat afgezet. De algemeene toestand. De Chineesche opstand. COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE AD VERTEN-" IEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 24 December 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA- Kerstmis zal dit jaar voor velen geen Kerstfeest kunnen zijn. Steeds breedere volksgroepen onder vinden den druk der tijden, duizenden kleine middenstanders en anderen, die door noesten vlijt het hoofd boven water trachtten te houden, moeten ondervinden, dat hun arbeid tevergeefs is geweest en dat er in de wereld op dit oogenblik geen behoefte aan werk is. Zij verarmen van dag tot dag tot eindelijk het oogenblik is aangebroken, dat zij hun gezin niet meer kunnen onderhouden, dat zij om hulp moeten vragen aan de gemeenschap, die zal moeten probeeren al deze ongelukki- gen door de moeilijke tijden heen te helpen. De gedachte, dat men den strijd om het bestaan heeft verloren, de zekerheid, dat men, ondanks werklust en werkkracht, van anderen afhankelijk is, dat zijn fac toren, die sommigen tot ontevredenheid en verzet prikkelen en anderen in wan hoop zwijgend doen berusten. Wij weten het allen, dat wij aan dit droef gebeuren geen schuld hebben. Wij weten maar al te goed, dat de crisis niet alleen tot ons land beperkt bleef, dat ge heel Europa in boeien is geklonken en dat er buiten onze grenzen nog meer wordt geleden dan daar binnen. Men kan natuurlijk verkondigen, dat dit alles het gevolg is van het huidige maat schappelijke stelsel, maar men heeft niet de zekerheid, dat een ander binnen afzien- baren tijd de verlichting zal brengen waar aan land en volk zoo dringend behoefte hebben. Wij kunnen niet anders dan aanvaarden wat ons, buiten onze schuld, door het wereldgebeuren wordt opgedrongen en wij kunnen ons daarbij slechts op dit standpunt stellen, dat wij allen den plicht, den moreelen plicht, hebben te zorgen dat geen onzer zal omkomen als er door an deren nog hulp kan worden geboden. Het is Kerstmis en in vele gezinnen, waar alles wat maar een spoor van luxe droeg al lang is verdwenen, waar er een steeds nijpender tekort komt aan voedsel, kleeding, schoeisel en dekking in zoo vele gezinnen ook in onze gemeente zal er geen Kerstfeest zijn omdat er geen stemming en geen geld is, omdat alles ontbreekt wat reden tot blijdschap en dank zou kunnen geven. Wat kunnen wij in deze donkere dagen voor elkaar doen? „De sterken voor de zwakken", is de leuze van een vereeniging, die zich beijvert de door een ernstige ziekte aangetasten weer tot het volle leven terug te brengen. Dat moet nu meer dan ooit ook onze leuze zijn. Helaas, ook de sterken hebben den druk der tyden ondervonden, ook de sterken zijh niet meer de krachtfiguren van vroe ger, die anderen van hun bezittingen kon den mededeelen zonder zelf te verarmen. Er wordt ook in de kringen van de zoo genaamd welgestelden soms bittere ar moede geleden, waarvan weinigen iets weten omdat zij angstvallig wordt ver zwegen. Maar het is een feit, dat, hoe ook maat schappelijke toestanden veranderd zyn, er altijd nog wel menschen zijn, die door een soberder levenswijze iets kunnen uit sparen wat anderen ten goede kan komen. Er zijn altijd nog wel kleeren te vinden welke men zelf niet draagt, er is altijd nog wel eens een extra'tje, dat men eens niet voor zich zelf behoudt maar daar besteedt waar dringende hulp ter voorkoming van een noodtoestand is geboden. Men behoeft in het algemeen niet zelf te zoeken waar die hulp het eerst en het meest noodzakelijk is. Er zijn vereenigin- gen in onze stad, die zich vrijwel op elk gebied voor armen en werkloozen interes seeren, er is een Armenraad waar men precies de adressen kent waar een Kerst- gave dringend noodzakelijk mag heeten. Welnu, als wij niet alleen naar de Kerstgedachte willen luisteren, maar er ook naar willen leven, mag er niet op daden gewacht worden. Heeft u iets geofferd toen het Leger des Heils in haar ijzeren Kerstpotten dezer dagen een collecte voor de allerarmsten heeft gehouden? TT Als U het vergeten heeft, dan weet U het adres van deze menschlievende organisa tie waar men ongetwijfeld Uw gave nog dankbaar zal aanvaarden. Heeft U in deze dagen aan het misdeel de kind gedacht, aan het kind, dat altijd en overal in slechte tijden toch al zooveel tekort komt omdat het de zwakste en hulpbehoevendste is? Heeft U er aan gedacht, dat Uw eigen jongens en meisjes straks waarschijnlijk opgetogen rond den Kerstboom zullen zitten en dat er daarnaast ook in onze stad zoovele zieke en zwakke stum pertjes zijn, die dag aan dag de ellende van het verarmende gezin meemaken en die op Kerstdag slechts door de ruiten van anderen naar al het blijde en mooie kun nen kijken? Heeft U er aan gedacht hoeveel duizen den kinderen in den lande onverzorgd zul len zijn als er niet spoedig en doeltreffend kan worden ingegrepen? Als U het vergeten hebt, gaat dan even naar het Postkantoor en koopt wat kin derzegels of -briefkaarten. U behoeft het maar éénmaal te doen, want als allen, die dat kunnen, in gelijke mate helpen, zal het doel ongetwijfeld bereikt worden. En kent gij een arm gezin in Uw om geving, dat aan alles behoefte heeft, aan voedsel en dekking en aan woorden van opbeuring, van troost en van moed voor de toekomst, speelt dan al is het wat laat nog eens voor Sint Nicolaas en het Kerstmaal, dat U morgen wacht zal U een veel grooter feest bereiden. Kerstmis 1936. Het is donker om ons heen en er zijn nog steeds geen teekenen, dat de dageraad van een nieuwen morgen gaat aanbreken. Maar er is in de wereldgeschiedenis nooit een tijd geweest waarop het wel vaartspeil in dalende lijn ging of er volg de een opgang. Het is een schrale troost, omdat nie mand weet hoe lang dat alles nog op zich zal laten wachten. Maar het is een troost te weten, dat eens de tijd zal komen, dat dit alles geleden is. Het is een troost als men aan een ziekbed weet, dat de patiënt niet ten doode is opgeschreven maar al duurt het dan ook lang geleidelijk zal herstellen. Met die zekerheid, dat alles zich nog eens ten goede zal keeren, met de gedachte dat op de duisternis altijd weer het licht gevolgd is, moeten wij ons Kerstfeest vieren. Bij de samenstelling van den Senaat als Hooggerechtshof hebben 32 senato ren den eed afgelegd in handen van- Edelman, den voorzitter, die de leiding der debatten heeft. Volgens de aanklacht der Kamer zou president Gomez zich schuldig hebben gemaakt aan onwettige pressie op onderscheidene afgevaar digden om hen te bewegen tegen de wet op de suikerbelasting te stemmen. De Kamer eischt derhalve volgens de grondwet de afzetting van den presi dent. De tribunes in het Senaatsgebouw waren propvol belangstellenden toen Edelman na de voorlezing der acte van beschuldiging voorstelde het stuk aan den president te be- teekenen met den eisch om zich binnen 24 uur op deze aanklacht te verdedigen. Dit voorstel werd aangenomen met algemeene stemmen. Van de 36 senatoren hebben zich reeds 26 voor de afzetting verklaard en de weinige vrienden van Gomez hebben hun redevoeringen te zijnen gunste in doodsche stilte gehouden. Men weet dat de president als zyn eigen verdediger zal optreden. Zeven afgevaardigden met vacantie. De Kamer heeft een geheime zitting ge houden om waarborgen te bieden aan de groep van afgevaardigden die tegen de aan klacht tegen president Gomez hebben ge stemd. Zeven afgevaardigden zijn uitgenoo- digd „veertien dagen vacantie" te nemen ter verzekering van hun veiligheid. President Gomez afgezet. Het lydt byna geen twijfel, dat de Senaat gisteravond het afzetten van den president en den vice-president der republiek heb ben uitgesproken, daar 29 der 36 Senatoren kolonel Batista steunen. De bijeenkomst zal waarschijnlijk den geheelen nacht duren. De politieke leiders houden zich reeds bezig met de vorming van een nieuw con centratie-kabinet, dat leden der nationalis tische- en democratische partijen zal omvat ten. Alle leden van het ministerie Gomez zullen hun ontslag aanbieden, behalve de secretaris voor de verdediging, Montalvo, en die van justitie, Cartana,, die aanhangers van Batista zijn. Gomez heeft tegenover persvertegenwoor digers verklaard, dat hy verwachtte door het congres ten val te zullen worden ge bracht. Hij voegde hieraan toe, zich in het particuliere leven te zullen terugtrekken, doch op Cuba te zullen blyvy. In afwijking van hetgeen gisteren gemeld werd, zal Go- Alkmaar, 24 December. Wie dag in dag uit de gebeurtenissen in het buitenland heeft gevolgd, wie regel matig den algemeenen toestand in de landen eenigszins bestudeert* dien zal het opgeval len zyn, dat Duitschland geleidelijk geheel geïsoleerd wordt. Om eens even heel oppervlakkig een blik in het verleden te slaan: Duitschland heeft voortdurend contact gezocht met Italië. Be zoeken aan Italië, bezoeken van Italië waren een tijdlang schering en inslag. Het laatst bracht graaf Ciano een bezoek aan Berlijn, werd buitengewoon prettig ontvangen en nog prettiger uitgeleide gedaan. Het leek er op, dat Italië en Duitschland het zeer eens waren geworden en misschien heeft men dat in Duitschland ook gedacht. Maar nauwelijks was Ciano in zijn vader land teruggekeerd, of Mussolini hield een groote rede, waaruit men kon hooren, dat het tusschen Italië en Duitschland nog lang geen koek en ei was! Dat bleek naderhand nog duidelijker, toen het Duitsch-Japansche verdrag tot stand het zoogenaamde anti-communistische ver dragen. In Duitschland hoopte men alge meen, dat Italië zich bij deze twee landen zou aansluiten, maar dat gebeurde niet. En nu, als een der jongste uitingen van de vervreemding van Italië komt er het be richt, dat Italië niet langer hulp zal bieden aan generaal Franco! Dus ook in den strijd in Spanje blijft Duitschland vrijwel alleen staan. Daaruit moge wel blijken, dat Duitsch land niet meer op Italië behoeft te rekenen. Mag Duitschland op Frankrijk en Enge land rekenen? Neen immers! Want Frank rijk heeft een nauw verbond gesloten met Engeland en zocht geleidelijk meer en meer contact met Italië, dat thans op het punt staat, om met Engeland een accoord te sluiten voor de Middellandsche en de Roode Zee. Duitschland blijft dus vrijwel geheel alleen staan en zal zijn buitenlandsche poli tiek geheel moeten wijzigen, wil het berei ken, dat andere landen met het Derde Rijk kunnen samenwerken. Engeland en Frankrijk hebben Italië's overwinning in Abessinië erkend. Weliswaar nog niet officieel, maar dan wel officieus. Want beide landen hebben hun oude ge zantschapen vervangen door consulaten. Naar aanleiding van die vervanging, welke als een nieuwe diplomatieke overwinning van Italië door de bladen in dat land geken merkt wordt, zingt de Messaggero den lof van Mussolini's houding in den Abessini- schen veldtocht. Mussolini heeft zich nooit vergist, omdat hij niets onvoorbereid deed, maar steeds handelde na grondig overleg, zonder daarbij zijn fundamenteele eigen aardigheid van snelheid van beslissing en actie te verliezen. Hij behield steeds het initiatief en verraste zijn tegenstanders te Genève door de vlugheid van zijn militaire actie en den omvang van de middelen, ge bruikt om de overwinning te behalen, waar door hij in staat was in 7 maanden tijds het keizerrijk te veroveren en den Volken bond een nederlaag toe te brengen. De politieke en diplomatieke rfetie van den duce in en na den oorlog stond op hetzelfde peil als zijn militaire actie. Hij ontT wierp de grondslagen voor de economische autarkie van Italië, versterkte het bondge nootschap met Oostenrijk en Hongarije en de vriendschap met Duitschland, waarbij hij steeds de deur openliet voor een alge meene Europeesche samenwerking. Ondanks de vijandige houding van den Volkenbond heeft Mussolini Genève niet willen verlaten, daar naar zijn meening de Volkenbond nog een nuttige functie kan uitoefeen, mits hij worde hervormd. Thans ziet men deze stelling zegevieren: de oorlog in Abessinië en de sancties, die de bevestiging van de oude Volkenbondsopvat ting schenen te moeten verzekeren, hebben op treffende wijze de noodzakelijkheid aan getoond van een grondige hervorming van de geheele organisatie van den Volkenbond. Het huidige gebaar van Frankrijk en Enge land, dat Mussolini vergemakkelijkt heeft door de groote, in politiek opzicht volkomen evenwichtige interviews aan Engelsche bla den, bevestigt zijn overwinning afdoende en is tevens de overwinning van den vrede. mez niet zich zelf voor den Senaat verde digen, doch heeft Senator Guttierez deze verdediging op zich genomen. Vanavond zal Gomez de pers een communiqué doen toekomen, omtrent zijn houding tijdens de crisis. De houding der Vereenigde Staten. Naar uit Washington wordt gemeld, volgt men aan het ministerie van buitenlandsche zaken de Cubaansche crisis met aandacht. Men vraagt zich af, of het ministerie van buitenlandsche zaken de nieuwe regeering als constitutioneel zou erkennen, zoo Gomez zou worden afgezet. Patterson, de ambassadeur der Vereenig de Staten op Cuba, heeft president Roose- velt een nota doen toekomen, doch tevens verklaard, dat deze nota slechts een samen vatting van den toestand op Cuba was. President Gomez afgezet. Gomez heeft gisteravond in den senaat te zijner verdediging tegen de tegen hem ingebrachte beschuldigingen verklaard: de ze beschuldiging is niet ingegeven door een gevoel van rechtvaardigheid doch eenvou dig door den wil mij af te zetten. Mijn ontslag zal misschien tot gevolg hebben, dat de vrijheid van Cuba zal verdwijnen. De democratie is dood, de dictatuur leeft. Gij veroordeelt de democratie door mij te ver- oordeelen. De senaat heeft na beraadslagingen gedu rende zes uur zijn uitspraak medegedeeld en besloten Gomez af te zetten als president van Cuba. Gomez wordt opgevolgd door vice-presi dent Laredo-Bru. Gomez wordt opgevolgd door vice- president Laredo Bru. Laredo-Bru zal vanmiddag als president van Cuba worden beëedigd. De onderhandelingen over Tsjang Kai Sjeks vrijlating. De Nanking-regeering verwacht, dat de onderhandelingen over de vrijlating van Tsjang-Kai-Sjek nog verscheidene dagen zullen duren. De maarschalk en zijn vrouw zullen dan ook, naar men gelooft, niet tijdens de kerst dagen te Nanking terugkeeren. Volgens geruchten houdt Tsjang-Sjoe- Liang zich gereed voor een vertrek naar het buitenland, hij zou dan echter eischen, dat zijn veiligheid tot zijn aankomst te Hong kong door Tsjang-Kai-Sjek persoonlijk ge waarborgd zou worden. De regeeringstroepen hebben Weinan aan den spoorweg Toengkwan-Sianfoe ingeno men. Herhaaldelijk vliegen regeeringstoe- stellen boven Sianfoe om te voorkomen, dat Tsiang-Sjoe-Liang zich uit de voeten maakt. Aan den vooravond van de vergadering van het parlement, die Zaterdag door den Keizer geopend en dan tot 20 Januari ver daagd zal worden, keeren de partijen zich in proclamaties tegen de regeering. In het bijzonder wordt de binnenlandsche staat kunde der regeering aangevallen, de par tijen veroordeelen de houding der bewinds mannen, die zij dictatoriaal of bureaucra tisch noemen. De partij „van de arbeidersmassa" ver langt, dat het ministerie onmiddellijk zal af treden. De politie heeft vierduizend exem plaren van een door het oudste parlement- lid, Ozaki, geschreven vlugschrift dat zich keert tegen de „dictatuur" van het kabinet- Hirota, in beslag genomen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Het communiqué der regeerings troepen. Het officieele communiqué vermeld o.a.: Aan het middenfront is in den sector van Somosierra Taracene aan weerszijden een druk gebruik gemaakt van artillerie. In den sector van Madrid heeft de luchtmacht der opstandelingen de stellingen der regeerings troepen bij Romanullos, Majada Honda en Las Rozas gebombardeerd. In den sector van Boadilla zyn de regee ringstroepen meer dan 5 K.M. opgerukt Zij hebben op het gevechtsterrein tal van dooden en gewonden en een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal aangetroffen. Tegen dienstneming bij Spaansche troepen. Hoewel er geen wet is, welke Amerikaan- sche staatsburgers verbiedt dienst te nemen voor een oorlog in het buitenland heeft Senator Pittman verklaard, dat de werving van vrijwilligers voor Spanje door de so cialistische partij in strijd is met de neutra- liteitstheorie. Hij voegde daaraan toe, dat deze recru- teering aandachtig moet worden bestudeerd binnen het kader van de nieuwe neutrali- teitswet. Het antwoord van de Spaansche regeering. Het Foreign Office is nu in het bezit van den tekst van het antwoord der regeering van Valencia op het ontwerp inzake de controle op de Spaansche grenzen en de Spaansche havens, zooals dat is uitgewerkt door de niet-inmengingscommissie. De officieele tekst zal waarschijnlijk eer lang worden gepubliceerd. Gasfabriek van Oviedo in brand geschoten. Gisteren was het aan het front in Asturie kalm. De regeeringsartillerie heeft de gas fabriek van Oviedo in brand geschoten. De opstandelingen hebben nu dus nog slechts de beschikking over een electrische centrale. DE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE GESLOTEN. Rede van Saavedra Lamas. Saavedra Lamas heeft de slotrede uitge sproken op de pan-Amerikaansche vredes conferentie. Na zijn vreugde te hebben uitgesproken over de verkregen resultaten verklaarde hy met name: Indien zich wederom een groote brand zou voordoen, zou geheel Amerika snel en energiek de noodige resoluties aan nemen en zal de vrede worden opgelegd door een moreele Co-Haesie. Zelfs in geval van een oorlog buiten Amerika zal onze sa menwerking haar invloed doen gelden om het conflict tot staan te brengen. Wy kun nen ons niet overgeven aan onverschillig heid, ondanks onze neutraliteit. Voortaan zullen de staatslieden, die tegen de oorlogs bedreiging strijden, hun blikken op ons Amerika richten als gebied van veiligheid en vertrouwen. Onze conferentie heeft een politiek en niet een juridisch werk verricht. De situatie van Danizig. TWINTIG NATIONAAL-SOCIALISTISCHE PARTIJLEDEN GEARRESTEERD. Onder beschuldiging van voor de partij schadelijk optreden zijn Maandag en Dins dag een twintigtal leden der nationaal-so- cialistische partij gearresteerd. Onder de gearresteerden bevindt zich dr. Walter, medewerker van het nationaal- socialistische Dantziger blad „Vorposten" en twee Assessoren van het gerechtshof. De juiste oorzaak dezer arrestaties is nog niet bekend. NIEUWE VLIEGTUIGDIEFSTAL VERIJDELD. De wacht van de hangars van het vlieg veld Saint Privat heeft een poging om drie particuliere vliegtuigen te stelen verijdeld. Drie personen wilden zich van de toestel len meester maken. Een beweerde dat hij Attaché van het ministerie van luehW—at was en de beide anderen verklaarden inge nieurs uit Istres te zijn. Men vermoedt dat de drie personen mede plichtigen zijn van de bende, welke da vliegtuigen van het vliegveld Larzac stal. Toen het drietal zijn poging mislukt zag vertrok het in de richting van Perpignan. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld, waaruit bleek, dat geen enkel inge nieur Istres verlaten had. VIJF DOODEN BIJ VLIEGONGEVAL. Kort nadat het voor een proefvlucht was opgestegen is gister een passagiersvliegtuig nabij Dallas in Texas verongelukt. Twee le den der bemanning en drie passagiers, on der wie de directeur-generaal der lucht vaartmaatschappij waartoe het toestel be hoorde, zijn daarbij om het leven gekomen DE GASTHEER VAN TROTZKY AANGEVALLEN. Slachtoffer licht gewo^. De Mexicaansche schilder Diego Rivera de leider der Trotzkisten werd in een res taurant aangevallen en licht gewond. De immigratie-autoriteiten hebben bevo len, dat aan de komst van Trotzky in Mexico waar hy zyn intrek zal nemen in de villa van Rivera, geen enkele hinderpaal mag worden in den weg gelegd. Daar verscheiden arbeidersorganisaties er bij de zeelieden havenarbeiders en het spoorwegpersoneel op aandringen zich te verzetten tegen de opschepping van Trotzky vreest men voor botsingen tusschen politie en communisten. WAS HET HAUPTMAN NIET? Zweed zou moordenaar van baby Lindbergh kennen. Gunner Svedberg, een huisschilder te Faloen (Zweden), heeft naar een Engelsch blad meldt verklaard, dat Hauptmann, die indertijd op den electrischen stoel den moord op baby Lindbergh met zijn leven boete, de ware moordenaar niet is. In een schrijven aan den Amerikaanschen consul te Stockholm heeft Svedberg mee gedeeld, dat hy in 1929 naar Amerika is gegaan en daar een anderen Zweed ont moette, dien hy ervan verdacht, tot een bandietenbende te behooren. Deze Zweed droeg wollen kousen over zijn schoenen als hy 's nachts uitging, en 'n voetafdruk, die op het dragen van zulk een beschermd schoeisel wees, was in Lind- bergh's tuin gevonden. Twee maanden vóór baby Lindbergh ver moord werd, had Svedberg een teekening gevonden, die, naar hy meent, een plan was van Lindbergh's huis. Een week na de ontvoering van baby Lindbergh (1 Maart 1932) hoorde Svedberg zijn landgenoot met kameraden spreken over „hun daad". Svedberg hoorde, dat vijf mannen en een vrouw den baby hadden ontvoerd, welken men bedwelmende middelen had gegeven, die zoo sterk waren, dat het kind niet meer bijkwam.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1