!pM&licaties Stad. en Omgeving. $ücq ecl'-ike Stand Jiadktbexichten mmmmmm Het minste tandbederf, Waar komen de nieuwe garnizoenen Is het heden onmogelijk Nieuwjaarswensen De Alkmaarsche Courant. Filmnieuws Alkmaar geen kans Wy hebben de vorige week een artikeltje geschreven over de nieuwe plannen van Defensie en naar aanleiding daarvan de vraag gesteld, of Alkmaar zijn garnizoen thans niet zou kunnen terug krijgen. Onze R.-redacteur heeft thans op het de partement van Defensie geinformeerd naar de plannen, die bestaan en waar ook in on ze grensstreken den laatsten tijd geruchten de ronde deden over de vestiging van kleine cn groote garnizoenen voor onze grensbe- veiliging tegen plotselinge overvallen, heeft hij allereerst dit punt aangesneden. Welnu, van de vestiging van nieuwe garnizoenen of legering van bewakings troepen in plaatsen, die thans van een militaire bezetting zijn verstoken, is vooralsnog, naar wij vernamen, geen sprake. Het eenige, wat in verband met de nieuwe maatregelen gedaan is, is de detacheering van 18 hoofdofficieren ln evenzooveel verschillende grensplaat sen, die met hun staven het werk zul len voorbereiden, dat samenhangt met het oproepen van dienstplichtigen in tijden van gevaar. Een soort mobilisa- tietaak dus. Zooals ook reeds bij de behandeling der begroeting van defensie is medegedeeld, ligt het voorloopig niet in de bedoeling, over te gaan tot het formeeren van grensbatal- jons. België heeft, naar men weet, in het korps Ardensche jagers een permanente grensbeveiliging. Die zal Nederland thans nog niet krijgen. Slechts is sedert kort een bewaking ingesteld van bepaalde strategi sche punten door politietroepen, die een be zetting daarvan door den vijand moeten ver hinderen en eventueel de aan hun zorgen toevertrouwde kunstwerken voor den vijand onbruikbaar moeten maken. In tijden van mobilisatie komen daar dan de dienst plichtigen in de bovengenoemde 18 plaatsen bij. Misschien zal hierin verandering komen, wanneer de dienstplichtwet is gewijzigd in den fin als de minister in de Kamer heeft aangegeven. Nu becshikt men gedurende 9 maanden van het jaar niet over voldoende sterke troepen. Om daarin verandering te brengen spreekt men van een verhooging van het jaarlijksche contingent van 19000 tot 32000 man en van een verlenging van den eersten oefeningstijd van 5'$ maand tot 1 Jaar. Dan zou het mogelijk zijn, een vaste keTn aan de grenzen te legeren, die in tijden van mobilisatie zou worden versterkt. Deze vaste kern zou dan bestaan uit dienst plichtigen, die na eeh voorbereiding in ge wone garnizoenen 'n deel van hun eersten oefeningstijd in deze grensplaatsen zouden doorbrengen. Deze 18 grensplaatsen, die vooralsnog al leen in tijden van gevaar zullen worden be zet, zijn gelegen zoowel langs onze Oost grens als ohze Zuidgrens. Nederland "blijft volmaakt neutraal en ons nationale ver1 dedigingsplan houdt rekening met een aan val van elke mogelijke zijde. Dit wellicht ten overvloede. Welke deze 18 plaatsen zijn, kon men ons thans niet mededeelen. Zij zullen voorloopig alleen een hoofdoffi cier met een kleinen staf gastvrijheid heb ben te verleenen. We hebben verder nog geïnformeerd naar de mogelijkheid van de vestiging van nieuwe garnizoenen in oude garnizoensplaatsen bij een eventueele uitbreiding van het jaarlyk sche contingent. Steden als Alkmaar en Leeuwarden bijvoorbeeld, die hun militai ren langzamerhand zoo goed als geheel hebben verloren, zouden een garnizoen zeker met blijdschap begroeten, terwijl de ge legenheid tot legering er nog aanwezig is. Bij de uitbreiding van het aantal gar nizoensplaatsen zal men echter in de eerste plaats rekening houden met de ligging. Er moeten geschikte oefenings terreinen in de nabijheid zijn en verder dienen deze plaatsen belangrijke punten in ons verdedigingsplan te vormen. Zoo zullen ze eerder bij rivierovergangen of andere strategische punten moeten worden gezocht. Met dit voor oogen zullen Alkmaar en Leeuwarden hun aspiraties waarschijnlijk wel kunnen opgeven! Leeuwarden en Alkmaar. Mogen wij voor dezen keer ons eens be moeien met de situatie van ons land er. mogen wij al kennen wij de verdedi gingsplannen van Nederland natuurlijk niet toch een paar aanteekeningen maken naar aanleiding van het bovenstaande? Wij begrijpen, dat men denkt aan de grendsbeveiliging en hoewel het niet zoo duidelijk gezegd wordt wel in de aiLier eerste plaats aan de grensbeveiliging in het Noorden en Oosten van ons land Maarvva. moeten kleine detachementen kleine garn- zoenen beginnen in de girenMtr^ek? Dat is goed. om de neutraliteit te handhaven. Maar wü kunnen ons niet indenken, dat g - garnizoenen een verdediging vormen by een aanvalsoorlog van andere landen meer denken wij, dat bij een eventuee'en oorlog de grensgarnizoenen terstond ver laten worden en dat de bezettingen zich terug trekken in een stelling, waarom c.e rivieren natuurlijk in aanmerking komen. Maar is dat mogelijk? De motoriseering der legers heeft tot gevolg gehad, dat de beweging, de voortgang van een m op- marsch zijnd leger veel grootergewordenis en dat wij zullen ons gemakkelykheids- halve maar bepalen tot onze Oostgrens in een minimum van tyd de groote rivieren, Maas en IJsel. bereikt zullen zijn. En wil hebben de bezettingen van de z.g. dien korten tijd ook indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. I tfOnOL Wij zien daarin zeer groote moeilijkheden. Want bij een plotselingen aanval (en daar moet men rekening mee houden) zal het nimmer gelukken, om de bezetting grens garnizoenen in Winschoten, Delfzijl, tijdig in veiligheid te brengen, evenmin als het gelukken zal, om de regimenten, die in Gro ningen en Assen gelegen zijn, op tijd achter de verdedigingsstellingen te krijgen. Tenzij men gebruik maakt van der afsluitdijk! Langs dien afsluitdijk zullen de regimen ten en zullen de groote voorraden vervoerd moeten worden naar de beide Hollanden. Daarom zal het ook zeer noodzakelijk zijn. dat die afsluitdijk terstond beveiligd zal kunnen worden. Wie moet voor de beveiliging zorgen? Het garnizoen den Helder heeft dan waarachtig wel wat anders te doen. En verder heeft nóch Friesland, nóch Noordholland troepen om die er heen te zenden. Natuurlijk wordt dit punt gemakkelijk op te lossen, als pas na eenige dagen of weken van mobilisatie de oorlog komt, maar het gaat hier om een plotseling uitbreken van den oorlog zonder waarschuwing en zonder dat men gelegenheid krijgt, om troepen te verplaatsen. Er moet dus o.l. steeds gelegenheid zijn om den afsluitdijk terstond te kunnen be veiligen. En dat zou o.i. kunnen door t.z.t als de nieuwe plannen werkelijkheid wor den, èn Leeuwarden èn Alkmaar weer een garnizoen te geven. Beide steden zijn, sinds de totstandkoming van den afsluitdijk, uit strategisch oogunt bekeken, belangrijker geworden dan ze vroeger ooit geweest zijn. „Er moeten geschikte oefeningsterreinert zijn". Natuurlijk is dat noodzakelijk Maar wij meenen, dat Alkmaar 'zeker zulke goede oefeningsterreinen heeft als Groningen. Als men daar gaat oefenen, moet men eerst eenige uren loopen, om tenslotte in de betrekkelijk kleine Appèlbergen een ge legenheid te vinden. En wil men in grooter verband oefenen, dan zoekt men zijn heil in Donderen of op de heidevelden rondom As sen. En men bereikt die terreinen met be hulp van trein en tram Ligt Alkmaar dan ongunstiger dan Gro ningen, wat de oefeningsterreinen betreft? Wü gelooven het niet. Daarom ook zouden wij hier nogmaals willen zeggen: Alkmaar moet een poging doen, om een garnizoen terug te krijgen. Er zijn motieven genoeg, die een garni zoen in onze stad wettigen. 123.188.43, de onkosten 114.543.39 terwijl op machines, fabriek en inventaris 11.362.92 werd afgeschreven. Het bedrijfsverlies bedroeg 11.878.36. Met algemeene stemmen werd de heer P. A. de Gooyer herbenoemd als commis- «Hi, - M WIJ BEZOEKEN GEEN KERSTFEESTEN. Onze verslaggevers hebben een zeer drukke week achter den rug en zien ver langend naar de Kerstdagen als rustdagen uit. i fi"v'.ïïV'to Het is daarom, dat men er niet op moet rekenen, dat zij op die dagen bij velerlei Kerstfeesten tegenwoordig zullen zijn om verslagen van vertellingen bij de Kerst- boomen te maken. Alle Zondagsscholen en kerkelijke organisaties op ander gebied, die Kerst feestvieringen houden kunnen ons des gewenscht een beknopt verslagje van den middag of avond doen toekomen, dat wy dan zoo spoedig mogelijk hopen te p- bliceeren. VOLKSZANGAVOND. 't Gulden Vlies zag er met zijne keurige Kerstversiering in de puntjes uit. De heer Mooij had voor de komende feestdagen reeds tijdig maatregelen genomen om de bezoekers feestelijk te kunnen ontvangen, en waar het er gezellig uitziet, daar ge raakt men spoedig in de stemming. Na de vele reclame, op allerlei wijze voor dezen avond gemaakt, hadden we een volle zaal verwacht, doch dit viel tegen, de opkomst was maar matig; laat men er toch vooral aan denken, dat het hoog noodig is dat op 4 Januari a s. de zaal van het Gulden Vlies geen ledige plaats te zien geeft. Dien avond wordt er nog eens geoefend, hoogst waarschijnlijk met koperbegelei ding, dit met het oog op de Volkszang- hulde op 7 Januari a.s. Er is Maandagavond weer met animo gezongen; Sixma verstaat uitnemend de kunst de aanwezigen bezig te houden, hij weet, hoe hij met zijn zangschare moet omspringen, gooit er af en toe een leutig v/oord doorheen hij zou een saopi"e Vlaming kunnen zijn, in één woord hij is een leider van zessen klaar. In mevr. Kraijenhoffv. d. Leur be groetten wij eene zangeres, die ons boeide door haar frisschen zang. De zangeres beschikt over een ruim open geluid, dat goed wordt gebruikt en gaat geheel op in de voordracht van haar lied; zooals de voorzitter zeer terecht in zijn dankv/oord zeide: deze appel smaakt naar meer. Mevr. G. OhlenBosman verzorgde de begeleiding, die bij haar in goede handen was. Met een woord van opwekking op 4 Januari a.s. in 't Gulden Vlies aanwezig te z'ir> besluiten wij deze regelen. Ad. Int. HINDERWET. Bij besluit van 23 December J.l. is de be slissing op het verzoek van de N.V. Ver- eenigde Petroleum Maatschappij Purfina- Sinclair „Sinfina" te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een on- deigrondsche benzinebewaarplaats met af tapinrichting in de Forestusstraat, ten behoeve van het perceel Stationsweg nr. 17, verdaagd. Alkmaar, .4 December 1936. Burgemeester en Weihouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. R. VEENDORP, lo-secretaris. vragen: grensgarnizoenen in gelegenheid, om met medenemingen van alle wapens, uitrustingen en voorraden (dat laatste is zeker niet gering, omdat munitie, levensmiddelen, materiaal, enz. enz. niet zoo maar op den rug kan worden meege sjouwd) zich te kunnen terugtrekken ach ter een verdedigingslinie? JAARVERGADERING VAN HOOGENSTRAATEN. Zaterdag j.l. werd te Amsterdam, onder leiding van den president-commissaris, prof. dr. A. P. A. van Ketel, te Bloemen- daal, de algemeene vergadering van aan deelhouders gehouden van de N. V. Ne- derlandsche Fabriek van Verduurzaamde Levehsmiddelen v.h. W. Hoogenstraaten en Co., Leiden, gevestigd te Alkmaar. De balans en verlies- en winstrekening werd z. h. s. aangenomen. De balans wijst een bedrag aan van 441015.61 met een verliessaldo A. P.. afschrijving op voorraad en een bedrijfs verlies 1935 36 van totaal 153.250.42. De bruto winst over 1935/36 bedroeg ALKMAAR. GEBOREN: Margaretha Catharina, d. van Pieter van Baar en Johanna an der Hulst. Sij brand Johan, z. van Jan de R(jk en Tekela Hoek stra. ONDERTROUWD: Dirk Johannes Cornielje en Wilhelmina Christina Batenburg. Petrus Johannes Hof en Catharine Burger. Fredericus Hermanus Gaardthuis en Wilhelmina Dankaart. Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal voor spoedeischende aangiften op den Tweeden Kerstda* des voormiddags van 10 11 uur geopend zijn. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 24 Dec. 1936. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 47 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 10 H.L. voertarwe, prijs niet ge noteerd; 11 H.L. gerst chev. 7.75—/ 9.25; 13 H.L. haver 6.757.75; 3 H.L. citroen- boonen 23; 2 H.L. diversen en 8 H.L. grau we erwten 26. Alles per 100 K.G. Handel goed. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 24 Dec. 1936. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 27 sta pels, wegende 42000 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 24 stapels Kleine 18 en Boerenkaas: 3 sta pels Kleine 17. Alles met rijksmerk. Han del matig. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 23 Dec. 1936. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij vie per 100 stuks 0.70f 2.80; Appelen per 100 pond f 8.5013; Bloemkool le s. 58, Boerenkool 0,801.80 per 100 stuks; Gele kool f'l 'per 100 K.G.; Groene kool 13, Kropsla f 36.50, Knolsel- derie 23.60 per 100 stuks; Peren per 100 pond 9—12.50; Prei 1.50—/ 4.50, Peterselie 2.604.60, Selderie 1.80 dan DIRECT na de Kerst dagen Uw opgegeven. Reeds vanaf 50 ct. hebt U een advertentie in ons Oudejaarsnummer. f 3.60 en Wortelen 25 per 100 bos Roode kool 12 en Uien 13.20 per 100 K.G.; Spinazie per bak 1.15; Spruiten per 100 pond 2.505.50; Tomaten I 16.50 en Witlof le s. 5—8, 2e s. 2.50— 3.50 per 100 pond. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 24 Dec. 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 32000 K.G. SCHAGEN, 24 Dec 1936. Op de heden ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 4 Geldekoeien (mag.) 10O—125; 5 Kalfkoeien 130—150; 12 Nuchtere kalveren 212; 8 Schapen (vette) 29.50; 10 Varkens (mag.) 15 19; 83 Biggen 812; 50 Konijnen 0.502; 53 Kippen 0.400.80; Eenden 4070 cent en Hanen 0.251. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Dec. 1936, Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 1200 K.G. Aardappelen: Blauwe eigenhei mers 2.50; 10000 K.G. Uien: gele drieling 2.602.70, gele uien 11.20, grove 1 1.30; 750 K.G. Bieten 0.50—1.30; 2600 K.G. Peen 1.40—1.50; 7000 K.G, Roode kool 1 1.60, afwijkend 1 1.20; 52000 K.G. Gele kool 1; 24000 K.G. D. witte kool 0801, alles per 100 K.G., 175 stuks Groene kool 2, 6000 stuks Andij-1 vie 70 cent en 1100 stuks Bloemkool le s 4.10—4.40, 2e s. 1.50. NOORDSCHARWOUDE, 24 Dec. 1936. (Noordermarktbond). 800 K.G. Aardappe len: Blauwe Eigenheimers 2.20; 10000 K.G. Uien: gele drieling 22.70, gele uien 1 1.30, grove 1.10—1.40; 3100 K.G, Bieten 0.90—1.10; 3500 K.G. Peen 1.20 1.40. kleine 60 cent; 45600 K.G. Roode kool 1—/ 1.80; 38800 K.G. Gele kool 1; 67200 K.G. D. witte kool 0.80—/ 1, alles p, 100 K.G. WARMENHUIZEN, 23 Dec. 1936. Roode kool 11.90; Gele kool 1; D. witte kool 8090 cent en Uien 80 cent. Aanvoer: 16800 K.G. Roode kool; 19600 K.G. Gele ko:ol; 10100 K.G. D. witte kool en 500 K.G. Uien. DEN HELDER, 23 Dec. 1936. „Heldersche eierveiling". Aangevoerd 11190 stuks kip eieren, waarvan de prijzen als volgt: 5254 K.G. 2.90—3, 55—57 3—8.60, 58—00 3.30—4, 61—63 3.20—/ 4.30, 04—07 4 4.80. 212 stuks Eendeieren 33.50. Alles per 100 stuks. „IN DE SCHADUW VAN DE GUILLOTINE". Een si blieme film in het „Victoria- theater". Vanaf morgenavond draait in het „Victo- ria-Theater" de veelbesproken film „A Tale of two Cities", die onder den naam „In de schaduw van de Guillotine" in ons land in roulatie is gebracht. „In de Schaduw van de Guillotine" is een film, waarnaar de Nederlandsche pers, aan gespoord door de enorme oordeelen uit bui tenland, reeds lang heeft uitgezien. Van nauwelijks een andere film hebben wy in dag- en weekbladen, over het heele land verspreid, in de afgeloopen weken reeds zooveel voor-publiciteit verkregen, waartoe de fraaie foto's der Fransche revolutie en van Ronald Colman in zijn onvolprezen hoofdrol natuurlijk ook hun deel hebben bijgedragen. Wilt gij eenige der eerste oordeelen? Alle kwaliteiten om het groote publiek te trek ken. Metro Goldwyn Mayer bleken de beste film voor het eind te hebben bewaard (Parijsche corr. in de Maasbode) „Dit is waarlijk een groote en grootsche les.... de inneming der Bastille op grandioze wijze uitgebeeldmachtige creaties" (Parij sche corr. in Handelsblad) „Ronald Col man een prachtige melancholieke gestalte, het filmverhaal is voortreffelijk (Tel.) „Een der grootste verdiensten van Jack Conway is een film te hebben geschapen, die op hoog peil staat en die door en door Dickens is. Wat geen tooneel-regisseur kon doen, lag in Jack Conway's vermogen: hij maakte de bestorming van de Bastille aan schouwelijk en deed het zóó, dat deze scène alleen reeds een gang naar de biossoop waard isRonald Colman speelt als Sydney Carton even sober u.j Indrukwek kend de rol van zijn leven een kapi tale film, de belangwekkendste Dickens- film, tot nog toe in Hollywood gemaakt", (Alg. Hbl.) „Indrukwekkende massa scènes met onvervalschte romantische types en een onvervalschte romantische sfeer De centrale figuur, door Ronald Colman voortreffelijk vertolkt (Het Volk) „Wil men deze film van uitzonderlijk formaat op de juiste wijze karakteriseeren, dan zou men haar kunnen noemen een volksfilm in den besten zin, een ruig en sterk film werkeen kei van een film. Men be hoeft dan ook niet te vreezen dat zij haar doel niet bereiken zal. Het publiek pleegt van zulke film te smullen en dit smullen zal niemand kwaad doen" (De Tyd) „De bestorming van de Bastille behoort tot de beste scènes, die wü ooit in een historische film gezien hebben Als geheel staat deze film vèr boven alle vroegere pogingen tot uitbeelding van de Fransche omwenteling, juist omdat men hier menschen laat zien. Ronald Colman komt in de laatste, meest aangrÜpende scènes in zyn volle, waarlyk indrukwekkende kracht naar voren" (Ce- tem). „SINGENDE JUGEND" IN „CITY" Een prachtige, stijlvolle Kerstfilm. Met de Kerstdagen en tot volgende Don derdagavond draait in het City-theater de büzonder mooie film van de Wiener Sënger- knaben, getiteld „Singende Jugend". De pers is eenstemmig vol lof. Het Algemeen Handelsblad schrüft: Een flink tempo, veel afwisseling, zeer goede bezetting en onberispelyke foto grafie maken „Singende Jugend" tot een film die overal zal inslaan. De Telegraaf zegt: De Sanger- knaben zingen als leeuwerikken, by iedere kans, die de regisseur hun geeftEen historie voor gevoelige harten.... Uitste kende zang. Het Volk is van oordeel: Ontroeren de kinderzang ontroerend om de zang en ontroerend om de kinderen (Shirley Tem- ple tachtigvoudig) fraaie landschappen. Een film voor liefhebbers van zang, ber gen en sentimenteele romantiek De Maasbode concludeert: Een film, waar jong en oud een paar amusante uurtjes mee kunnen beleven. En Het Vaderland meent ten slotte: De jongens spelen over het algemeen met een opmerkehjke natuurlykheid en ge mak en in den kleinen hoofdpersoon Toni heeft Max Neufeld een filmtalent aange boord dat beloften schynt in te houden. Ronald Colman and Elizabeth Allan in „A Tale of Two Cilies". BIOSCOOP THEATER HARMONIE. Het Theater Harmonie brengt voor de feestdagen een bijzonder populaire Holland- sche film met tal van uitstekende artisten, vervaardigd naar het bekende stuk „Oranje- Hein". Men leeft weer ten volle mee met de wedervaardigheden uit het echte Jordaan- sche leven, waarin Bouber zoo békend is. En dan zijn er in deze film natuurlijk een gouden bruiloft, een serenade, een feest speech, huwelijksconflicten en hartelykheid van buren. Verschillende bladen schreven na de première op zeer loffelijke wijze over Oranje-Hein an wü laten dan ook gaarne eenige beschouwingen volgen. De Haagsche Courant schrüft: Wanneer het er in de Nederlandsche filmdistributie werkelük om gaat om het genre van „Bleeke Bet" meer kleur en verve te getfen, dan mag men met deze nieuwe Hollandsche film in zün streven wonderwel geslaagd heeten. Deze film bevestigt wederom, dat Elsensohn naast een uitnemend tooneel- speler ook een prachtig filmacteur is. Hy speelt de figuur van Thüs en hü benadert in zyn spel wel zeer na het zoogenaamde ..filmbewustzijn", dat de rasfilm-acteurs van de bastaards onderscheidt. Als een vereenzaamde in de entourage van deze film schenkt hü ons dan ook vele momenten vreugde en ontroering, waarvan het alleen jammer is, dat zü geen levend verband houden met het geheel van de ilm zélfIn de uitmuntende fotografie onderkent men duidelük de vakkundige camerabehandeling van Farkas en ook precieuse en toch fantasieryke architectuur van den bekwamen Wegerif (die niet in het programma staat) draagt er voorzeker toe bü, dat de Amserdamsche straattafreeltjes alleraantrekkelijkst zünBü „Bleeke Bet" vergeleken is „Oranje Hein" overigens een zeer groote stap vooruit. Ook het Vaderland waardeerde veel. De rolpient is een bewerking van Herman Boubers tooneelstuk en waar er zoovele ras-Mokummers in meewerken spreekt het vanzelf, dat de locale sfeer prachtig getroffen is. Dat geldt voor de scène aan den kop van de Handelskade, waar de vischkooplui elkaar ontmoeten, dat blykt uit de scènes in het Jordaanstraatje, dat door Wegerif knap ontworpen is met z'n typische schoenmakerspothuisje en de stoepen, waarop zich zooveel leed en vreug de afspeelt. Dat geldt ook voor de boeiende, vaak geestige dialogen, vol typischen Jor- daanhumor dien we nog wel eens spranke- lender en overvloediger hebben meege maakt. Dat geldt ook voor de karakters, waarvan er vele knap*geteekend zyn en boeiend vertolkt worden, zooals byv. Thüs, de zwakkeling en dronkaard, met zijn goede en zyn dierlüke momenten: een uitstekende creatie van Johan Elsensohn evenals de Oranje Hein van Herman Bouber, de oud koloniaal-schoenmaker. Van de vrouwen rollen vallen allereerst op Aal (Aaf Bouber) en Massie Riek Kloppenburg), twee leven dige, geestige, flinke Jordaanwyven met warm kloppende harten en ook Ant (Annie V erhulst) Conclusie? Goethe zegt ergens: „Wie het volk wil kennen, moet de markten opgaan". Wie zóó het karakter van Am sterdam heeft leeren kennen, zal deze film met waardeering zien, omdat hy hier dit karakter zal leeren kennen in z'n Joden buurt en z'n Nieuwmarkt, z'n Jordaan en den IJkant, in z'n kroegen en in z'n huwe- I lyksfeesten, in z'n lief en in z'n leed.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7