DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Weinig belangrijke krijgsoperaties. Tsjang Kai Sjek in vrijheid gesteld. No 303 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 28 December 1936 138e Jaargang De algemeene toestand- De Spaansche revolutie Britsche stap bij de regeeringen inzake de toevloed van vrijwilligers. Het incident met de Komsomol. Sir Henri Deterding koopt voor eenige millioenen Ned. landbouwproducten. Ter beschikking gesteld aan Duitschland in verband met de schaarsche voedsel voorziening. De situatie in China De maarschalk beveelt de vijandelijkheden te staken. Alles zou op een misverstand berusten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS FER GEWONE ADVERTEN^EEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 28 December. Het meest verrassende bericht, dat ge durende de Kerstdagen uit het buitenland ons bereikte, was wel de in vrijheid stel ling van den Chineeschen generaal Tsjang Kai Sjek. Weken lang was hij gevangen gehouden door een van zijn ondergeschik ten, generaal Tsjang Sjoe Liang, en nu plotseling werd hij in vrijheid gesteld. Het is daar in China een merkwaardige geschiedenis geweest, want terwijl men als Westersch mensch uitsluitend kon denken aan een zuivere rebellie, blijkt men daar te kunnen spreken van een „misverstand!" Zoo althans zegt Tsjang Sjoe Liang het. Deze is vrijwel direct na Tsjang Kai Sjek naar Nanking komen vliegen, heeft zich ter beschikking van de regeering gesteld en daarna een verkla ring afgelegd. Daarin zette de „muiter" uiteen, dat de opstand het gevolg geweest was van een thans verdwenen misver stand. En hij verklaart dat op een wel zeer eigenaardige wijze: Zijn soldaten hadden in langen tijd geen soldij gehad en daarom meende hij, dat Tsjang Kai Sjek hem uit zijn functie zou willen ontzetten. Daar voelde hij natuur lijk heel weinig voor en om zich te verde digen, had hij maar zijn eigen generaal gevangen genomen. En nu bleek, dat de soldij wel uitbetaald was, maar dat een der hoogere officieren van Tsjang Sjoe Liang die gelden maar voor zich zelf had behouden. Intusschen is dit toch maar een zeer vreemde handelwijze en er wordt heele- maal niet verklaard, waarom de opstan dige generaal dan zoo uitdrukkelijk een oorlog met Japan eischte. En daarom be valt deze verklaring niet. Er moet iets ge beurd zijn; er moet een soort afspraak ge maakt zijn tusschen de twee generaals. Dat kan bijna niet anders. En te meer denken wij daaraan, nu naderhand blijkt, dat Tsjang Sjoe Liang als het ware vrij wel niet gestraft wordt. Zoolang de politieke kwestie in China nog niet geheel is opgelost, zoolang zal men ernstig rekening met China moeten houden en mag men verwachten, dat het laatste woord nog niet gesproken is. Trouwens, Japan is ook niet gerust en vreest blijkbaar ook een politieke af spraak tusschen de beide generaals. En dat Japan's ongerustheid niet zonder reden is, moge blijken uit het feit, dat er hardnekkige geruchten loopen als zou Tsjang Kai Sjek worden opgevolgd als eerste minister door maarschalk Soeng, een man, die nu niet bepaald een vriend van Japan is en een groote voorstander is van een energieker buitenlandsche poli tiek. De aartsbisschop van Canterbury heeft Zondagavond een lange radio-rede ge houden, waarin hij herinnerde aan de ge beurtenissen van de laatste maanden, en daaraan vastknoopte een beschouwing over den godsdienst in Engeland. Hij con stateerde daarbij drie dingen: ten eerste, zoo zeide hij, valt er een afdrijven te con- stateeren van het volk uit den christelij- ken godsdienst. Wellicht doet zich hier de invloed gelden van de moderne weten schap, waarin geen plaats meer gevonden wordt voor een persoonlijken God; voorts echter ook van den modernen haast, de overstelping der menschen met indrukken, de afleiding, het amusement, hetgeen ten gevolge heeft, dat God niet zoo zeer ver loochend wordt, als wel geen plaats meer vindt in de drukte. De christelijke moraal verslapt, de eerbied voor de huwelijks banden worden minder; hoe vaak reeds wierpen schitterende gaven hun vruchten niet af, doordat zij niet wortelden in de vrees des Heeren. In de tweede plaats echter meende de aartsbisschop te mogen constateeren, dat het godsdienstig instinct gezond is, dat de moraal leeft in het hart van den gewonen man, vaag weliswaar, maar aanwezig, echter zonder de warmte van het geloof, er min of meer halfbewust. Ten derde stelde spr. vast dat er tegen woordig een oprechte belangstelling be staat voor godsdienstige zaken onder het publiek, die misschien verder gaat dan men wel oppervlakkig zou kunnen den ken en die wijst op diepe en onuitroeibare behoeften; immers de menschelijke geest is rusteloos, wanneer hij geen rust kan vinden in den Heer. In het vervolg van zijn toespraak ver duidelijkte de aartsbisschop voor zijn toe hoorders de hierboven samengevatte op roep nog uitvoerig, waarbij hij er op wees, dat de opwekking terug te keeren tot den godsdienst niet alleen kan uitgaan van de geestelijken, maar dat het de taak van allen is, die zich christen gevoelen, hier aan mede te werken, opdat ten slotte de geheele natie weer haar grondslagen zal vinden in de ware religie en gezegd zal kunnen worden, dat het Britsche ge- meenebest gebouwd is op den rots van waarlijke christelijke godsvrucht. De Britsche regeering heeft haar am bassadeurs te Berlijn, Rome, Moskou en Lissabon opgedragen, bij de respectieve regeeringen aan te dringen op samen werking bij het nemen van maatregelen tot het doen ophouden van den toe vloed van buitenlandsche vrijwilligers naar Spanje. Men verneemt, dat ook de Fransche regeering op het punt staat stappen bij de vier regeeringen te doen. Men meent echter te weten, dat de Fransche en de Britsche démarches met gemeen schappelijk zullen worden. De toestand wordt overheerscht door de belangrijke zendingen Duitsche soldaten naar generaal Franco, die men schat op 30.000 man. Het diplomatiek contact der regeeringen van Parijs en Londen heeft genoemde regeeringen het als een onmoge lijkheid doen beschouwen, de resultaten af te wachten van de werkzaamheden der niet-inmengingscommissie, die een eind aan dezen stand van zaken moesten maken. De Fransche regeering heeft Donderdag haar ambassadeur te Londen verzocht minister Eden met nadruk op den ernst van dit gevaar te wijzen en dezen voor te slaan gezamenlijk de aandacht van Berlijn op dit punt te vestigen. Men is overeengekomen de resultaten af te wachten van het op dienzelfden dag in voltallige zitting bijeenkomen der niet- inmenging-commissie alvorens een besluit te nemen. Ofschoon deze bijeenkomst wel aan leiding gaf tot de hoop, dat in de toekomst een algemeene overeenstemming bereikt zou worden, scheen dit echter toch te lang te zullen duren, waardoor de Europeesche vrede door het voortduren van het zenden van vrijwilligers, totdat deze overeenkomst tot stand zou zijn gekomen, in gevaar zou worden gebracht. Er werd dus tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen overeen gekomen, dat de te ondernemen stap een algemeen karakter zou dragen en niet alleen te Berlijn, doch ook te Rome, Moskou en Lissabon zou plaatsvinden. De ambassadeurs der beide landen zouden afzonderlijk nota's overhandigen, die hoewel verschillend gere digeerd, toch beide de aandacht zouden ves tigen op het gevaar voor den vrede van het voortdurend der zending van vrijwilligers en een verbod daarvan zouden vragen zon der de formeele en eenstemmige beslissing van de niet-inmengingscommissie te Londen af te wachten. Duitschland en de Fransch Britsche stappen. Het Duitsche Nieuwsbureeau deelt mede: Naar wjj vernemen hebben de Engelsche en Fransche regeeringen de betrokken andere mogendheden gewezen op het belang van de vrijwilligerskwestie in Spanje, welke reeds sedert eenigen tijd in de Londensche commissie besproken wordt. Zooals bekend is aldus voegt het D.N.B. eraan toe heeft de rijksregeering reeds verscheidene maanden geleden deze kwestie het belang rijkste probleem der niet-inmenging in Spaansche aangelegenheden genoemd. De gevechten. Tijdens de Kerstdagen zijn de gevech ten tusschen de beide partijen in Ma drid en omstr 'k°n voortgezet. Vrijdag middag om 4 uur heeft de artillerie der rechtsche troepen het centrum van Ma drid hevig onder vuur genomen. Naar schatting 30 bommen van groot kaliber vielen in den omtrek van de telefoon centrale waar groote verwoestingen zijn aangericht. Het was voor het begin van dit gevecht zeer druk in de straten naby de telefooncentrale. De bevolking zag echter kans haar toevlucht te zoeken in de gangen van particuliere huizen en in een station van de metro in de buurt. De milliciens organiseerden snel een ordedienst. Om 5 uur was de rust hersteld, en kon men, behalve eenige rookende puinhoopen, constateeren, dat het dak van de telefooncentrale alsook de voorgevel zwaar waren beschadigd, en vele ramen waren vernield. Het aan tal slachtoffers is nog onbekend. Vrijdagavond om 11 uur hebben vlieg tuigen der rechtsche troepen een vlucht bo ven de hoofdstad gehouden Het afweerge schut der regeeringstroepen trad echter ter stond in werking en verdreef de toestellen, zonder dat zij in de gelegenheid waren bom men uit te werpen. Nopens den strijd ten Noordwesten van Madrid in den sector Boadilla, deelt de ge delegeerde raad voor de verdediging van de hoofdstad mede, dat de regeeringstroepen er in zijn geslaagd in de richting Brunete over een afstand van 6 K.M. op te rukken zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten. Aan het Guadarrama-front, in den sector Aranjuez en in dien ten Zuiden van de Taag is het vrij rustig gebleven. Slechts op enkele punten vonden schietpartijen plaats van geringe beteekenis. De rechtsche troepen berichten, dat zij erin zijn geslaagd Montero en Villa del Rio in de provincie Cordoba in te nemen. Verder zouden zij er in zijn geslaagd de interna tionale colonnes, die onlangs aan het front van Cordoba zijn aangekomen te splitsen. Opgemerkt wordt voorts, dat Montero van groot belang is, omdat zich daar het hoofdkwartier bevond van de regeerings troepen in het Zuiden. Nopens den toestand aan het front van Saragossa wordt gemeld, dat regeerings troepen pogingen in he< werk hebben ge steld om de verbindingen tusschen Sara gossa en Belchite te verbreken, doch in hun opzet niet zijn geslaagd. De verdedigings- raad in het Baskenland heeft de laatste 24 uur geen communiqué's uitgegeven. Dit houdt verband met het feit, dat de beide partijen tijdens de Kerstdagen tot een wa penstilstand zijn overgegaan, ten einde in de gelegenheid te zijn Kerstmis te vieren. Te Bilbao, Pamplona en te Burgos zijn inschrij vingen geopend om de soldaten aan het front van kerstpakketten te kunnen voor zien. De gistermorgen door de regeeringstroe pen geopende aanval in de wijk ten zuiden van Madrid is voorbereid door een langdu rig artillerievuur, dat zeer nauwkeurig was ingesteld. Om half acht werd het sein tot den aanval gegeven en onmiddellijk daarop begonnen de militie-troepen, ondanks het spervuur der rechtschen op te rukken. Om vier uur gistermiddag waren zij twee kilo meter opgeschoten. Het schijnt, dat de gene rale staf der regeeringstroepen een zeker belang hecht aan dit offensief, waarvan het doel is de bedreiging der troepen van Fran co in den sector van Villaverde te voorko men en den greep losser te maken in het zuiden, welke tracht Madrid geheel te om vatten. De aard van het heden veroverde terrein stelt in staat artillerievuur te richten op de rechtsche stellingen van Casa del Campo en Carabanchel te bedreigen, waar men belangrijke concentraties rechtsche troepen meldt. Gistermorgen heeft de rechtsche artillerie de wijk la Latina gebombardeerd, die de vroolijkste van Madr'd genoemd wordt. Het bombardement duurde tot half elf. Na zeven uur gisteren werd het aantal projectielen, dat neerkwam, veelvuldiger. De bevolking vluchtte in de kelders. De militiemanschap pen verspreidden, ondanks haar protesten, talrijke vrouwen, aie in de rij stonden voor levensmiddelenwinkels. Om 10 uur was de Calle de Toledo, die gewoonlijk het drukst is, uitgestorven. Alleen de trams reden ge regeld. Om elf uur herkreeg de wijk haar gewone aanzien. Lading lijnzaad in beslag genomen; Amerikaansche regeering verzoekt om rapport. Het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft zijn vertegenwoordiger te Valencia telegrafisch verzocht een rap port uit te brengen aangaande het in beslag nemen eener lading lijnzaad ter waarde van 400.000 dollar door de Spaansche regeering. De geconsigneerde der lading, een Amerikaansche firma te Minneapolis, heeft medegedeeld dat het Spaansche schip, dat deze lading vervoerde, den derden December Buenos Ayres heeft verlaten met bestemming naar Edgwater in New Jersey. De Spaansche ambassadeur te Washington zou den kapitein getelegrafeerd hebben zich naar Vera Cruz te begeven en niet naar Edgwater. Den 23en December heeft de kapitein de agenten der maatschappij doen weten, dat zijn schip onder volstrekte en directe orders der regeering te Valencia voer. Duitsch schip door regeerings- schepen aangehouden. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld, dat het Duitsche schip „Palos" van de 01- denburg-Portugeesche scheepv. mij. buiten de Spaansche wateren is aangehouden door oorlogsbodems van de regeering en naar Bilbao is gebracht. Het schip bevond zich op weg van Ham burg via Rotterdam naar Spaansche havens. De lading bestaat niet uit oorlogsmateriaal. De noodige maatregelen zijn genomen om de vrijlating van het schip te verkrijgen. Men verwacht, dat het schip voor het in werking treden van dezen maatregel zal worden vrijgelaten met ongeschonden lading en met de drie passagiers, die zich aan boord bevinden. Een goed-ingelichte persoonlijkheid heeft verklaard, dat voor het geval de „Palos" on beschadigd zou worden teruggegeven, men kon hopen, dat het incident geen gevolgen zal hebben. Hij voegde er echter aan toe, dat de toe stand zich zou kunnen verergeren, zoodra de „rooden" het vaartuig zouden beschadigen of de bemanning zouden molesteeren. Groote verontwaardiging in Rusland over het gebeurde met de Komso mol. In geheel Rusland komen voortdurend druk bezochte vergaderingen bijeen om te protesteeren tegen „de zeerooversmisdaad der Spaansche fascisten", die het Russisch motorschip „Komsomol" tot zinken hebben gebracht De arbeiders van de fabriek „Wladimir Ilyitsj" te Moskou hebben in een dergelijke vergadering een resolutie aangenomen, waarin zij zeggen: in plaats van het tot zinken gebrachte motorschip zullen wij tientallen machtige schepen bouwen. De metaalarbeiders van Magnitogorsk hebben het verzoek tot de regeering gericht „beslis sende maatregelen te nemen tegen de pi ratenaanvallen der Spaansche fascisten en hun eens voor al den lust te ontnemen aan vreedzame Russische schepen te komen". De geleerden van de Russische academie van wetenschappen hebben verklaard: „Wij wenden ons tot onze regeering met den eisch de fascistische bandieten te dwingen de scheepvaartwetten te eerbiedigen en verantwoording af te leggen voor hun laag hartige misdaad. Gelijkluidende resoluties werden door tal van andere vergaderingen aangenomen. De door de opstandelingen inge stelde blokkade. Radio Sevilla herinnert de buitenlanders er aan, dat de Noordelijke havens, in het bijzonder Bilbao, Santander, Gyon en Aviles, geheel afgesloten zullen worden van ieder verkeer, zoodat de termijn, die voor de evacuatie gesteld is, afgeloopen is. De re geering-Burgos zal dan ook niet, zoo wordt hieraan toegevoegd, verantwoordelijk ge steld kunnen worden voor incidenten, die veroorzaakt worden door in die wateren gelegde mijnen. Britsche persstemmen. De Engelsche bladen vragen zich af, wat Hitier ten aanzien van Spanje zal besluiten. De „Times" schrijft, dat geen enkele Van officieele zijde vernemen wij het volgende: - Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten, kan worden medege deeld, dat Sir Henri Deterding, begaan met de moeilijkheden, waarin de Neder- landsche landbouw verkeert en onder den indruk van de bezwaren, die de voedselvoorziening aan Duitschland baart, besloten heeft buiten de Neder- landsch-Duitsche clearing om. middelen ten bedrage van eenige millioenen gul dens beschikbaar te stellen voor den aankoop van Nederlandsche landbouw producten, die binnenkort naar Duitsch land zullen worden geëxporteerd. De Nederlandsche regeering heeft haar medewerking in zooverre verleend, dat de noodige vergunningen voor de uitvoering van deze transacties, die een extra-uitvoer naar Duitschland betee- kent, verstrekt zullen worden. Uiteraard kan over de grootte van het bedrag niets positiefs worden medege deeld. Het betreft hier den aankoop van 700 wa gons landbouwproducten. De aankoop daar van zal via afzonderlijk daartoe gestichte provinciale inkoopbureau's geschieden. Het centrale inkoopbureau zal te Haarlem ge vestigd worden en onder leiding staan van ir. dr. M. D. van Dijk, die thans de Duitsche landgoederen van sir Henry Deterding be heert. Zooals men zich herinnert, is sir Henry Deterding onlangs met een Duitsche vrouw getrouwd en hij heeft zich een woning aan de Wannsee bij Berlijn gekocht. Fransche regeering onverschillig en werke loos kan blijven tegenover een Duitsch land, dat op onbeperkte wijze de kracht van het in Spanje georganiseerde leger ver hoogt. Er is reden te hopen, dat een nieuw Fransch-Engelsch beroep te Berlijn niet lichtvaardig van de hand zal worden ge wezen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat „voor Duitschland het uur is gekomen om duide lijk te antwoorden op duidelijke vragen. Hitier heeft de keus tusschen een buiten- landsch avontuur en een poging de ellende in het binnenland te lenigen. Het incident van Palos brengt de ont knooping naar zijn meening dichterbij. In dien Duitschland zou besluiten van de niet- inmenging werkelijkheid te maken, zou het daartoe gelegenheid hebben door het inci dent langs diplomatieken weg te regelen. Indien Duitschland daarentegen de actie in Spanje wil intensifieeren, zal het daartoe evengoed een voorwendsel kunnen vinden". Tsjang Kai Sjek is, naar men van officieele zijde mededeelt, Vrijdag on voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij is vijf uur voor het verstrijken van den door de centrale regeering ver leenden wapenstilstand per vliegtuig te Loyang aangekomen. Zijn eerste daad. De eerste daad van Tsjang Kai Sjek was zijn bevel de vijandelijkheden te staken en de ontruiming van Sjen Si door de regee ringstroepen. Tsjang Sjoe Liang bevindt zich eveneens te Loyang, waar Tsjang Kai Sjek zijn voor- loopig hoofdkwartier heeft ingericht. Hieruit valt op te maken, dat Tsjang Sjoe Liaiig vertrouwen gevende verzekeringen heeft ontvangen voor zijn persoonlijke vei ligheid. Tsjang Sjoe Liang spreekt van „misverstand". 1 Tsjang Sjoe Liang heeft uitgelegd, dat de opstand het gevolg was van een thans ver dwenen misverstand Naar hy verklaart, heeft hij de verkeerde gedachte gehad, dat Tsjang Kai Sjek hem wilde ontheffen uit zyn functie en zy'n troepen afdanken. Daarom heeft hij, om zichzelf te bescher men, Tsjang Kai Sjek gevangen genomen. Tsjang Sjoe Liang voegde hieraan toe, dat Nanking zyn troepen niet op tyd soldij heeft uitbetaald, doch dat nu is komen vast te staan, dat een zijner onderbevelhebbers zich de voor dat doel ontvangen gelden heeft toegeëigend. Tsjang Sjoe Liang heeft niet gezegd, dat olitieke kwesties in het spel waren. Men verwacht een krachtigen druk van Japansche zijde om de communistische elementen in N.W. China te verwijderen Te Sjanghai en in andere steden zijn be toogingen gehouden om uitdrukking te geven aan vreugde over de in vrijheid stel-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1