Maar nu wordt het toch werkelijk tijd Geeft heden nog uw opdracht! Het groene oog van Baa-AI. Waar het recht zijn loop heeft. ^Binnenland Alkmaarsche Politierechter Een weinig emotioneel slot van de zittingen van den politierechter in 1936. Glimlachje Een belangrijke mijlpaal voor den middenstand. om uw NIEUWJAARSWENSCH voor ons Oude- jaarsnummer op te geven. Reeds voor 50 cent kunt U publiciteit in een dagblad hebben! De ALKMAARSCHE COURANT geeft Donder dag 31 December een blad, dat belangstelling zal hebben Hij kwam voor zijn vrouw op. De arbeider G. A. M. K. uit Winkel had op resp. 12 en 19 Oct voor den Alkmaar- schen politierechter terecht gestaan wegens een mishandeling van J. Zander, arbeider, eveneens won. te Winkel. Den eersten keer dat K. terechtstond was de zaak aangehou den, daar verdachte ontkende Zander mis handeld te hebben, doch beweerde alleen maar zijn hand opgestoken te hebben om hem te beduiden af te stappen, wat Zander dan ook gedaan zou hebben. Op 19 October had de politierechter de zaak verwezen naar den rechter-commissaris omdat het on derzoek niet volledig geacht werd. Volgens K. had Zander zijn vrouw belee- digd en verdachte had besloten Zander hier over ter verantwoording te roepen. Tijdens het onderhoud waren de beide vrienden echter slaags geraakt en het duurde niet lang of beiden rolden al vechtend over den grond. Het ging er nu maar om wie de aan valler geweest was. Een drietal getuigen had het gevecht van korteren of langeren afstand gevolgd en deze waren van meening, dat K. den eersten klap had gegeven. De officier van justitie vroeg ten slotte een geldboete van 20 of 10 dagen hechte nis. Uitspraak 10 of 5 dagen hechtenis. Van nieuwe en oude huurders. Cornelis B. uit Midwoud, landbouwer van professie, had zich in Sept. van dit jaar de weelde veroorloofd „beter" te gaan wonen en was gaan verhuizen. Daar hij evenwel niet al zijn inboedel meteen had kunnen bergen had hij gevraagd zijn huisraad nog even in het oude huisje te mogen laten. Toen het eindelijk zoo ver was gekomen dat hij ook de rest van zijn inboedel was komen halen, was er om de een of andere oorzaak ruzie ontstaan en de nieuwe huurder, zekere Wijtman uit Midwoud, had een kachel zoo hardhandig over het hek gezet, dat deze den slag niet te boven was gekomen en ter plaatse den laatsten adem had uitgeblazen. Woede had zich van Cornelis meester ge maakt en hij besloot zijn geliefd kacheltje duur te wreken. Hij was daartoe naar Wijt man toegegaan en had deze danig met zijn vuisten bewerkt. Eisch 8 of 4 dagen. Uitspraak conform. Een oud trucje. De niet-verschenen Alkmaarsche Alida E. had in October van dit jaar verschillende Alkmaarders opgelicht O.a. had zij in den winkel van Stierhout te Alkmaar eenige zij den onderjurkjes op zicht gevraagd, zooge naamd voor haar mevrouw die in de Hout- til gewoond zou hebben. Het bleek echter later dat mevrouw van niets afwist en ook Alida in het geheel niet in dienst had gehad. Behalve dit had verdachte bij haar werk geefster mevr. D. Monshofde Waal te Alk maar 2 ontvreemd. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uit spraak conform. Het verleidelijke belastingplaatje. Het was gebeurd tijdens een feestavond die gegeven werd in het café van Groot te Warder. De boerenknecht Wijtze de V. was even naar buiten geweest en had volgens verdachte in een dronken bui een belas tingplaatje van de fiets van C. Kok uit War der afgepeuterd. Kok had de diefstal pas den volgenden dag ontdekt en van het ver weer van Wijtze bleef weinig over toen men tegelijk met het plaatje op hem ook nog een tangetje vond, dat hem bij het lospeuteren van het plaatje wel tot een trouwe rechter hand geweest zal zijn. Het feit, dat de V. een drietal jaren gele den ook reeds wegens een soortgelijk mis drijf was veroordeeld noopte den officier van justitie een gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden te vragen. Uitspraak 3 maanden gevangenisstraf. Israël vischte achter het net. De uitvoerder J. Z. uit den Helder had gedurende eenigen tijd zijn pakhuis ver huurd aan den antiek-handelaar Israël de Jong uit den Helder. In Augustus van dit jaar had Z. zich ingevolge een schrijven van B. en W. van den Helder genoodzaakt gezien zijn pakhuis, dat blijkbaar niet zoo heel erg solide was, te verbouwen. Zooals Z. voor den politierechter verklaarde had hij in verband en kom nou niet al te laat thuis, man!je weet ik ben al tijd zoo bang voor inbrekers! hiermede zijn huurder herhaaldelijk ver zocht het „antiek", bestaande uit een paar wrakken van auto's en bijbehoorende onder deden, weg te halen daar ze ten zeerste in den weg lagen. Toen hieraan geen gehoor werd gegeven en Israël bovendien ingebreke bleef de resteerende huur van het pakhuis te betalen, had Z. op eigen houtje het ge- heele boeltje voor een appel en een ei aan den opkooper Bruinsma uit Makkum ver kocht. Doch toen was Israël komen opdagen en had o.a. beweerd, dat er bij het partijtje oud roest ook nog een paar antieke Grieksche kandelabers waren die een waarde van 1000 vertegenwoordigd zouden hebben. Maar omdat het nu toch al verdwenen was stelde hij zich met de helft van de waarde, die 150 bedroeg, tevreden. Het gesjacher van Israël met den prijs maakte geen erg gunstigen indruk en de of ficier van justitie vroeg een geldboete van 10 of 5 dagen tegen Z. De politierechter veroordeelde hem con form dezen eisch en stelde Israël in het on gelijk wat betreft zijn vordering van 75 en veroordeelde hem bovendien nog in de ge maakte proces-kosten, die gelukkig nog op nihil begroot werden. Werkloozen die met hun inkomsten scharrelden. Ook ditmaal verschenen voor den politie rechter weer een aantal werkloozen die hun gezinsinkomsten onjuist hadden opgegeven en zich daardoor een te groot bedrag aan steungelden hadden toegeëigend. De eerste was de timmerman J. T. uit Enkhuizen, die een handig trucje meende te hebben gevonden om extra-verdiensten te maken, zonder dat dit van zijn steun zou worden afgetrokken. T. liet n.L zijn vrouw met een vriendin peultjes doppen vo.or em conservenfabriek en kleedde het zoo in, dat de week waarin hij werkte zijn vrouw het geld verdiende en de week waarin hij steun genoot de vriendin het geld inde.. Op die manier had hij bedragen van 3.40 en 5.30, door zijn vrouw verdiend, niet opgegeven. De officier van justitie beoordeelde de zaak heel ernstig en vroeg een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden. Uitspraak 10 of 5 dagen en twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Een ander trucje, dat al evenmin opging was gevonden door den arbeider C. B. P. jit Beemster, die kans had gezien over tw-.e weken respectievelijk bedragen van 6.25 en 5.20 te verdienen zonder deze op te ge ven. P. kwam met de bewering, dat hij het geld wel verdiend had, maar nog niet ontvangen. Eisch één maand gevangenisstraf. Uit spraak conform. Hij kwam nog eens terug. De transportarbeider A. F. uit Zuidschar- woude had op 26 October voor den Aik- maarschen politierechter terechtgestaan we gens beleediging van zijn collega J. Bakker uit Broek op Langendijk. Het was teen op een boete van 8 of 4 dagen uitgedraaid en broederlijk waren de beide tegenstanders de trap van het gerechtsgebouw afgedaald. Tijdens deze afdaling had Bakker waar schuwend tegen F. gezegd: „Denk er nou om, het is nu bij 8 gebleven, maar een vol gende keer wordt het zeker meer". De toon was F. zoo slecht bevallen, dat hij besloot de proef op de som te nemen en eens te on derzoeken of er nu werkelijk een kern van waarheid school in de bewering van Bakker. Om wat variatie in het geval te bren gen had hy ditmaal in plaats van een belee diging Bakker een denderenden klap op den mond gegeven, zoodat zijn tanden letterlijk in zijn mond rammelden. Het bleek dat Bakker met zijn profetie gelijk had. De uitspraak luidde 10. of 5 dagen. We zijn nu maar benieuwd met welken variant F. het den volgenden keer zal probeeren LEERLING MISHANDELD. Boete en voorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd. Een jeugdige kweekeling-onderwijzer stond gisteren voor den Amsterdamschen politierechter terecht, verdacht van mis handeling van een der leerlingen van de bijzondere school, waaraan hij werkzaam is. Als eerste getuige hoorde de politierech ter den hoofdonderwijzer. „Hij schreeuwde erg, maar uiterlijk was er verder niets aan hem te zien", meende 't hoofd der school, die zich na het relletje met de zaak bemoeid had. „U hebt niet erg goed gekeken, ik lees hier in het rapport van den dokter, dat de jongen een bloedbuil op het hoofd en bü een der oogen had, ook had hij blauwe plekken op rug, borst en armen", merkte de politierechter op. Het jongetje, dat een pak slaag had opge- loopen, kwam voor het hekje om zijn lezing van het geval te geven. „We speelden in een portiek van de school, 't was nog voor schooltijd en we de den heelemaal geen kwaad. „Meester G. maakte een aanmerking, maar ik zei" aldus deze twaalfjarige ge tuige „wat er buiten de school gebeurt gaat u niet aan". Ik kreeg strafregels en om twee uur moest ik in zijn klas komen. Hij dacht dat 'k hem uitlachte en toen sloeg hij me op 't hoofd, terwijl hy riep: „Op je knieën, anders sla ik je dood". Rechter: En je hebt de prullemand niet gegrepen? En je hebt niet geschopt? Neen, getuige is een volkomen onschuldig school'ongetje Verd. komt dan voor het hekje. U wordt van mishandeling beschuldigd. Dat is waar, maar ik deed het niet opzet telijk. De jongens zoo vertelt hü wa ren aan het spelen in een portiek. Verd had herhaaldelijk gewaarschuwd dat ze stil moesten zijn. Tenslotte had hij den jongen 150 strafregels opgegeven, maar veel lust om kalm te zijn bleek hij nog niet te heb ben. De onderwijzer ontbood hem in zijn klas, daar was de jongen weer brutaal en riep: „mannetje, je moet je handen thuishouden, m'n vader komt op school". Verd. had hem gelast het lokaal te ver laten, dit gebeurde echter niet. Integendeel. De jongen greep een prullebak om zijn on derwijzer te lijf te gaan. „Er zijn toen eenige klappen gevallen" gaf verd. toe. De officier mr. Bosch meende, dat een strenge straf diende te worden opgelegd Spr. requireerde twee maanden gevange nisstraf. De politierechter mr. N. Muller, over woog, dat de jongen den onderwijzer had geplaagd en brutaal had geantwoord. Verd. is echter buiten zijn tuchtrecht gegaan. We gens mishandeling veroordeelde de politie rechter hem tot 25 boete subs. 15 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevange nisstraf van 14 dagen met een jaar proeftijd RADIOREDE VAN DEN MANGKOENEGORO. Gisteravond heeft Mangkoenegoro VII voor den microfoon van de N.C.R.V. een toespraak gehouden, waarin hij o.m. het volgende heeft gezegd: De verre reis van de tropische gebieden r.aar deze koude landen van het groote Rijk, waarover H.M. de Koningin den scepter voert, hebben wij aanvaard met tweeërlei doel: in de eerste plaats was het onze harte- wensch om in eigen persoon aan Hare Majes teit onze trouw en aanhankelijkheid te be tuigen, waarbij wij de innige hoop uitspre ken, dat de band tusschen Indië en Neder land immer hechter moge worden, tot glorie van Harer Majesteits Huis. In de tweede plaats was het onze hartewensch, dat het ons gegeven mocht worden, in eigen persoon voor Hare Majesteit te getuigen, hoezeer wij deelen in de vreugde van Hare Ma jesteit en in de blijdschap van het gansche Nederlandsche volk over het groote geluk, dat voor het Koninklijk gezin te wachten staat. Het verheugt ons, dat H.M. de Konin gin ons heeft willen toestaan, nogmaals de betuigingen van onze trouw en verknochtheid aan hare voeten neer te leggen en onze op rechtste gelukwenschen heeft willen aan- hooren voor het durende geluk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernard von Lippe-Biesterheld. Vestiging van winkels niet meer onbelemmerd toegestaan. Even vóór de volksvertegenwoordiging van haar kerstvacantie ging genieten, heeft zij met zoo goed als algemeene stemmen een der nieuwste producten van „legislatieve ordening", waaraan onze moeielijke tijd zoo rijk is, in veilige haven binnengeloodst. Wel was het z.g. „Mid denstandswetje", waarin de eischen wer den vastgelegd, waaraan degenen zullen moeten voldoen, die een nieuw winkelbe drijf hetzij dan groot of klein zullen willen vestigen. Dit wetje kan beschouwd worden als een loot van denzelfden stam, als waaruit de wet op de afschaffing van den bakkers- nachtarbeid, de wet op de winkelsluitings- ende veel besproken en beschreven wet op uitverkoopen tn opruimingen, zijn voortgesproten. Dit wil dus zeggen, dat van overheidswege erkend werd, dat in een met name aangeduid opzicht, gelei delijk misstanden waren ingeslopen, waar tegen het particulier initiatief in casu dan het zoo krachtig uitgegroeide ver- eenigingsleven in het Middenstandswezen niet bij machte was gebleken, op af doende wijze op te treden. De Middenstanders hebben bij tal van regeeringsmaatregelen, in het hoekje geze ten, waar de slagen vallen. Niettemin zijn de hierboven door ons aangehaalde wetten hoofdzakelijk tot stand gekomen op verzoek en met medewer king van de groot landelijke Midden standsorganisaties. Niemand kan echter tegenspreken, dat er ten aanzien van het maar klakkeloos openen van nieuwe winkelzaken iets „ge daan" moest worden. Precies zóó is het gesteld met de win keliers, loodgieters, timmerlieden, behan gers, erz. Er heeft z.cn geleidelijk een „te veel" op allerlei gebied ontwikkeld, en laten wij het maar ronduit zeggen, door dat te veel is lang niet altijd het belang van het publiek in het algemeen gediend geweest. Men diene dit in zoo algemeen mogelijken zin op te vatten De Vfftiging" van een kruideniersbe diende zonder geld, die ruzie met zijn baas kreeg, zal b v. in den toekomst niet meer zoo gemakkelijk kunnen geschieden, en dit zal door ieder worden toegejuicht. Met nadruk wijzen wij er op dat aan den be- staanden toestand niets zal veranderen, al heeft een der kamerleden getracht, bij amendement iets dergelijks in de wet in- gelasrht te krijgen. Minister Gelissen was echter op dit punt onvermurwbaar, en dit is begrijpelijk, omdat degenen, die, toen op dit gebied nog de hooggeroemde „vrijheid" heerschte, zich als winkelier vestigden, voor zeer ingewikkelde moeilijkheden zou den komen te staan, indien de wet eenigs- zins terugwerkende kracht zou verkrijgen. Het is o. i. héél goed gezien, dat de vak organisaties, dat wil zeggen in dit geval v.reenigingen van ondernemers, wenschen kunnen kenbaar maken mei betrekking tot het verbieden van de "estiging van een bepaald bedrijf of ambacht. Dan moet voldaan worden aan bepaalde eischen in zake handelskennis, bekwaamheid en., geldelijke middelen. Vooral ook wat het laatstgenoemde punt betreft, is in het ver leden veel te lichtzinnig omgesprongen. Alle betrokkenen moger den minister dankbaar zijn, dat hij niet ingegaan is op het verzoek van een der kamerleden, om in deze mat-rie ook de gemeenteraden te betreken. Zoolang onze vroedschappen nog niet „van politieke smetten vrij" zijn, moet de inmenging van die zijde op zake lijk terrein o. i. zooveel mogelijk voor komen worden. De wet is nu in de Tweede Kamer aan genomen en ook de Eerste Kamer zal er geen bezwaar tegen maken; in elk geval niet zoodanig bezwaar, dat het wetje niet in het Staatsblad zou komen. Dan wachte men voorloopig rustig af, tot het ko ninklijk besluit zal verschijnen met de eischen, welke gesteld zullen kunnen worden aan degenen, die zich in bedrijf of beroep als nieuwe ondernemer wenschen te vestigen. Het moge een geruststelling zijn, dat bij het samenstellen van die eischen, ook adviezen gevraagd worden aan den Middenstandsraad en den Be- drijfsraad. DE TOESTAND IN HET BAKKERIJ- BEDRIJF. Bezwaren van de regeering tegen verbindendverklaring van de overeen komsten te Amsterdam en Rotterdam. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, bestaat bij den minister van handel, nijver heid en scheepvaart, in overeenstemming met den ministerraad, bezwaar om de onder nemersovereenkomsten voor het bakkerij- bedrijf te Rotterdam en Amsterdam, welke regelingen voor minimumprijzen inhouden, verbindend te verklaren. Wel heeft de mi nister de overtuiging verkregen, dat de toe standen in dit bedrijf veel te wenschen overlaten en dringend verbetering behoe ven. Vandaar, dat maatregelen, die de onbe perkte vestiging van nieuwe bakkerspatroons aan banden zullen leggen, in voorbereiding zijn. Mr. H JELGERHl'IS SWILDENS. In bijna 68-jarigen ouderdom is gisteren te 's-Gravenhage overleden mr. H. Jelger- huis Swildens, oud-lid van den raad van Nederlandsch-Indië, oud-president van de beide hooge gerechtshoven in Nederlandsch- Indië, en oud-president van het algemeen suikersyndicaat in Ned.-Indië. KLAP VAN MOLENWIEK. Molenaar aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is nabij het Vorstenbosch te Veghel een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 35-jarigen molenaar het leven heeft gekost. De molenaar A. 's Molenaars beklom den heuvel, waarop zijn molen staat. Toen de man bij den molen was gekomen, kreeg hij een klap van een der wieken tengevolge waarvan hij naar beneden stortte en op den straatweg terecht kwam. Hevig bloedend werd 's M. zijn woning binnengedragen, waar hij korten tijd later aan zijn verwondingen bezweek. HONDERDJARIGE TE SOEST OVERLEDEN. Eén van de oudste twee inwoners van Soest, J. Hilhorst, is op den Tweeden Kerst dag in den ouderdom van 100 jaar en zes maanden overleden. Zijn jeugdvriend, de 101-jarige J. Geitenbeek, mag zich og steeds in een vrij goede gezondheid verheu gen. G. J. DROSTE Directeur van de bekende choco lade-fabrieken te Haarlem. In den ouderdom van 65 jaar is te Haarlem overleden de heer G. J. Droste Jr., directeur van de N. V. Droste's Cacao en Chocolade Fabrieken. Sedert 1932 was de heer Droste voorzit ter van de Kamer von Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken. Ook is de overledene voorzitter en penning meester geweest aan het departement Haarlem der maatschappij voor nijverheid en handel. De crematie zal Woensdag op Wester- veld geschieden na aankomst van den trein van 14.14 uur. DE COMMISSIE „HULP AAN SPANJE". De commissie bericht ons, dat van 't op- haalbureau, Galerij 2 te Amsterdam, een groote vrachtauto, vertrok waarin 24 flin ke kisten bevattende ongeveer 5 ton warme kleeren, gebreide truien en levensmiddelen bestemd voor de slachtoffers van den bur geroorlog in Spanje. Daar men de zekerheid wilde hebben dat een en ander nog op Kerstmis in Span je zou zijn, koos men als vervoermiddel een vrachtauto, welke door 3 man die om beurten dag en nacht zullen doorrijden om de goederen naar de Spaansche grens te brengen, waar de overheid ze in ont vangst zal nemen. Daar de nood nog even groot is en om leniging vraagt, wordt een nieuwe zen ding voorbereid waaraan nog goederen en levensmiddelen kunnen worden toege voegd, welke men gelieve te zenden naar den ophaaldienst der commissie. Galerij 2, ze worden na bericht ook afgehaald. Voor hen die liever geld sturen volgt hier het adres van den penningmeester: Dr. J. Schrijver, Paulus Potterstraat 42, Amsterdam (Zuid), postgiro 50759. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De lijst van de communisten. De candidatenlijst van de Communistische sche Partij Holland is, blijkens de Tribune, als volgt samengesteld: no. 1 fcTde Visser, no. 2. D. J. Wijnkoop, no. 3 Roeitam Effen- di, no 4 C. Schalker, no. 5. P. de Groot, no. 6. Ko Beuzemaker, no. 7. Een arbeider uit het bedrijfsleven (naam wordt nog nader be kend gemaakt), no. 8. H. de Weerdt, no. 9. C. Borst (Noord-Hoiland), no. 10. Potze (Limburg), no. 11. Teeboom-van West (Am sterdam), no 12. Ds. Boers (Roordahuizen), no. 13. L. Seegers (Amsterdam), no. 14. Wordt nog nader bekend gemaakt, na 15. G. Roorda (Tijnje), no. 16. H. J. Geesink (Enschedé), no. 17. F Swolfs (Tilburg), no. 18. A. Kroon (IJmuiden), no. 19. G. Ster- ringa (Groningen), no. 20. H. Bastiaanse (Utrecht). TUSSCHEN DE BUFFERS BEKNELD Slachtoffer overleden. Gistermiddag geraakte de waagmeester H. W. Janssen uit Varseveld bü het ran geeren van een wagon met kalveren, be kneld tusschen de buffers van twee wagor.s. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij eenigen tijd na het ongeluk over leed. naar h"VwD<1 ^uist vo1 bewondering d^ wat Pr !T U kijken- Toen hy hoor- noi;T de hand was< belde hu de pol edenst op' Deze 2ond aanstonds een paar van de sterkste mannen, die gewa- steïde!!! Cen reV0lver een onde"oek m- 58. Een der bootslieden zag kans om tc ontkomen, maar de man met het Chine- zengczicht werd ingerekend. De politie deed hiermee een goede vangst, want de man had nog veel meer op zijn kerfstok en werd allang door de politie gezocht.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8