NEDERLAND OP DEN DREMPEL VAN EEN NIEUW JAAR HOE ONS LAND ZICH DIT JAAR STAANDE HIELD DEVALUATIE VAN DEN GULDEN BLIJDSCHAP OM ORANJE NEDERLAND BOUWT BRUGGEN S'r?n(|1Rh|,„in"0rU-n V8n Wederom staat Nederland op den drempel van een nieuw jaar en zooals dat altijd op Oudejaarsdag te doen ge bruikelijk is, willen wij ons op dezen avond nog eenmaal verdiepen in het geen 1936 ons gegeven, en vooral ook genomen heeft Want al moge in deze moderne tijden het devies: „Ziet vooruit" meer dan ooit noodzakelijk geworden zijn, zoo'n heel enkelen keer kan het niet kwaad, wan neer wij in dit drukke, doenige leven aangekomen bij een rustpaal even tot bezinning komen om mogelijk uit hetgeen achter ons ligt, profijt te trek ken voor de toekomst. Wij besloten ons vorig jaaroverzicht met den wensch, dat ons goede, oude vaderland nu eens wat minder gegeeseld zou worden door de striemende zweepslagen van de schier eindelooze crisis. Dat er in 1936 al thans aan den destijds ondoordring baar-donkeren horizon een lichtstraaltje zou mogen schieten, w'aaruit wij zouden kunnen afleiden, dat het ergste leed ge leden zou zijn. Helaas, geachte lezers, het is bij een wensch geb'even; economisch gesproken zijn wij nog geen stap erop vooruit gegaan, het bleef voor allen, die in den handel hun levensbestaan moeten zoeken, een uiter mate somber jaar, het bleef voor de boeren en kleine middenstanders een dubbel moei lijke periode, want van bovenaf kwamen crisisbepalingen te over, welke drukten en nog drukken als lood. Het bleef voor de arbeiders eveneens een uitzichtlooze tijd, de verwoestende werkloosheid maakte met haar knellende greep zoo mogelijk nog meer slachtoffers en zij, die zich erop konden beroepen iedere maand of week een vast salaris te beuren voor geleverde arbeids prestaties, zagen zich door opgevoerde be lastingen genoodzaakt bezuinigingen aan te brengen, daar, waar het eigenlijk niet ge rechtvaardigd is. Vooral ook de jonge menschen, die hun intrede deden in de nieuwe maatschappij, moesten teleurgesteld ondervinden, dat er voor hen geen plaats is. Overal is het bezuinigingsmes diep en vaak meedoogenloos er in gezet en in vele krin gen is een geest van verzet geboren, waar van de sporen overal duidelijk zichtbaar zijn. Het is voor een overzichtschrijver geen blijde taak op dit alles in den aanvang reeds zoo scherp te moeten wijzen, doch het is niet anders, het is ook in 1936 geweest: een jaar van harde werkelijkheid, van nuch tere feiten en wie zich dit klaar voor oogen stelt en desondanks niet wanhoopt, kan niet anders dan wederom met beklemmend hart een nieuw tijdperk tegemoet treden, vertrouwend op een ommekeer, die coüte que coüte langzaam maar zeker komen moét Bij al deze realiteit vraagt men zich wei eens af, is er in dit leven en onder dit huidige bestel nog wel plaats voor die gloed- warme, altijd zoo welkome romantiek? Zijn wij met elkaar niet bezig een versteende massa te worden, een nietszeggende, doode automatiek, waarvan men zich de werking alleen kan voorstellen, als er de dwang van het geld achter zit? o En zie, als een blij symptoom om het tegengestelde zonder eenige franje of mooi- praterij ondubbelzinnig te bewijzen, komt daar de echte, onvervalschte romantiek om den hoek, in den vorm van een stralend- gelukkig vorstenpaar. Tè lang is de boog gespannen geweest, te lang hebben wij geleeft in een sfeer van on verdraagzaamheid en wangunst, om nu piet glashelder te zien, dat er boven alle mee- ningsverschillen uit, zeer zeker nog iets kan zijn van een uiterlijke en een innerlijke warmte, die ons geheele volk doorstraalt. Want deze winterdagen kunnen niet zoó somber en kpud zijn of door alles heen trilt een heerlijke verademing over het geluk van „twee koningskinderen", nu eerst voelt ons volk zich één met Oranje, met datzelfde Oranje, dat ons in dagen van neergang een toevluchtsoord geweest is en steeds weer zal zijn. Prinses Juliana en Prins Bernhard, zie daar de twee namen, waaromheen al deze vreugde geweven is. Het is mogelijk gebleken, dat er naast alle politieke geharrewar, bij eiken scher pen strijd om bepaalde beginselen te doen zegevieren, een eenheid van denken en doen tot stand gebracht kan worden, welke alom weldadig aandoet. Vorstenhuis en Volk, ge symboliseerd in Oranje, dat is het, wat heden ten dage zoo overduidelijk naar voren treedt. In dit verband willen wij even wijzen op de veranderde houding van de grootste Arbeiderspartij, de S. D. A. P., waarvan de leiding terecht ingezien heeft, dat een dy nastie geen belemmering ja, eerder zelfs een bescherming kan en zal zijn, om de waarachtige democratie te propageeren. Want zoolang nog een Oranje op den troon zit, is er zin voor vrijheid en godsdienst en juist die vrijheid van denken en handelen is het hoogste goed van welke partij dan ook. In dit opzicht hebben partijbestuur en meerdere vooraanstaande leiders van de partij bijtijds ingezien, dat het nu „de hoog ste tijd" was om de bakens te verzetten en wij kunnen niet anders dan dit van harte toejuichen. Minister Colijn Het afgeloopen jaar heeft ons wederom een serie belangrijke feiten doen opteekenen en alvorens deze chronologisch te behande len, willen wij eerst nog even de groote lijnen vasthouden. Want dan is daar naast het blijde nieuws vanuit het koninklijk paleis in de Residentie, het kabinet-Colijn, dat zich vaak belas terd, bespot en beschimpt staande heeft gehouden als een vuurtoren in de branding van woelende golven door beukende storm vlagen. En dit kabinet dat tenslotte toch ook maar met menschenhanden in elkaar gezet is en derhalve zijn menschelijke fou ten zal hebben heeft zich gehandhaafd met een gestrengheid en een vastberaden heid, welke hoe men verder ook erover denkt respect en eerbied afdwingt. Talloos zijn de maatregelen,' welke vaak om ons volk tegen zichzelf te be schermen moesten worden genomen met de wetenschap, dat in breede lagen van de bevolking verzet ertegen zou ontstaan, tal loos zijn de bepalingen, waardoor de ge meentelyke autonomie aan handen en voeten gebonden werd en waaruit allerwegc ontstemming geboren is en talloos zijn ook de schikkingen, welke noodgedwongen ge troffen moesten worden, om het schip van staat veilig tusschen de klippen te sturen om met dekschade en eenigszins met slagzij maar dan toch in ieder geval zon der te zinken veilig te meeren aan de staatkundige kade. Geen kabinet heeft zooveel te verduren gehad als juist deze rij van ministérs en het lijkt onwaarschijnlijk, dat zij door d> verkiezingsperiode ongeschonden uit het strijdperk zullen treden. Doch hoe men t ook wendt of keert, het ministerschap is voor hen allen een offer geweest, dat voor het meerendeel met ondank ontvangen is. Voor de zooveelste maal het bewijs dat „Ondank 's wereld's loon is". o Ten nauwste verband houdend met dit kabinet, is de kwestie van de politieke stroomingen. En daarover is in de thans verstreken 12 maanden zooveel te doen ge weest, dat wij er in dit overzicht even bij willen stilstaan. Die politieke stroomingen dan, hebben het meest van zich doen spreken bij de uitersten. Les entrêmes se touchent Zoo was het en zoo is het ook nu ge weest, de uitersten raken elkaar! En van die uitersten heeft de meest rechtsche wel het heftigst betoogd, dat „het zoo langer niet gaat" en uit den aaid der zaak daardoor ook het meest de alge- heele belangstelling getrokken. Te vuur en te zwaard betoogt de N S. B., dat dit niet goed en dat dét niet in orde is, hier corruptie, daar fraude, en als er nu maar genoeg Nederlanders N. S. B.-er worden, dan zal het zus en zoo geschieden. En natuurlijk zegt men er dan bij wordt alles veel beter en mooier. De groote nadruk wordt gelegd op het schrikbeeld van het communisme. Alsoj er ooit in Nederland een dictatuur van het proletariaat aan bod geweest is of zelf by benadering een kans van slagen zal hebben. En de communisten op hun beurt waren paraat en zochten hun heil in een toenade ring met de soc. democraten om met hen een eenheidsfront tegen fascisme te vor men. Dit laatste is zooals men weet mis lukt, want de soc. democraten wilden lie ver alleen strijden en dan tegen eiken vorm van dictatuur, dus tegen links en tegen recht. o Uit dit alles moge nu duidelijk gewor den zijn, dat het in ons politieke Vader landje recht ontstuimig is toegegaan, want ook de andere partijen zaten niet stil. Vaak leek het ook of wij al midden in den ver kiezingsstrijd zaten en bij de diverse lan delijke meetings ging het al knapjes ru moerig toe, met recht: een teeken des tyds. Een en ander is voor de regeering aan leiding geweest politioneel krachtiger in te grypen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag en zoo is t. o. v. het politieke uniform een verbod uitgesproken, waarover men in normale tijden zeker niet gedacht zou heb ben. Voor den „outsider" is het evenwel een interessant jaar geweest, een periode van wisselende aspecten, een tijdperk van brui send leven, van toegespitste tegenstellingen, een jaar van nieuwe leuzen, veranderde po litieke inzichten en een jaar dat helaas voor 1937 bij de a.s. verkiezing van de Tweede Kamer niet veel goeds voorspel de. Desondanks vertrouwen wij op hetgeen onze Landsvrouwe destijds uitgesproken heeft: „Wy willen onszelf zijn en blijven!" En met deze „Cri de Coeur" voor oogen, mogen en kunnen wij niet twijfelen aan de kracht en de macht van onszelf. Na deze algemeene inleiding zijn wij dan nu gekomen \aan de gebeurtenissen, zooaJs zij aan ons oog voorbij getrokken zijn, en waarvan wij in de voorgaande regels een korte samenvatting hebben gegeven. o Het jaar 1936 is rijk geweest aan gebeur tenissen van allerlei aard en van verschil lenden vorm. Naast de helaas gebruike lijk geworden tientallen doodelyke onge lukken, tengevolge van het steeds drukker wordende verkeer op den weg, hebben de krantenkolommen ock dit jaar weer vol ge staan met nieuws en bijzonderheden over moorden, roofovervallen, groote inbraken er. meer van dit blijkbaar noodzakelijk kwaad in deze wereld. Maar zelden ook is een jaar zoo „ryk" geweest als men dit woord in dit verband eigenlijk nog mag ge bruiken aan verdaisteringsgevallen links en rechts, aan fraude plegen op grooten schaal en aan oplichterijen zonder weerga. Het is betreurenswatrdig, maar daarom niet minder waar. Dr. Winkel Toen in begin Januari aller oogen gericht waren op de werkzaamheden van onze ambulance in Abessinië, waar een mensch- onteerende strijd gestreden werd tusschen blank en bruin en waar de mannen van het Roode Kruis trachtten de ergste nood te lenigen, volgden vlak op elkaar de fraude bij de Ned. Spoorwegen door een Haar- lemsch ambtenaar en de niet minder opzien barende verduistering bij de Groningsche Orkestvereeniging, gevallen van diefstal, welke langen tijd de gemoederen bezig hiel den. De eerste berichten over de a.s. Wereld jamboree kwamen in omloop, zonder even wel te vermoeden, dat in de organisatie hiervan zoo spoedig strubbeling zou komer, tengevolge van onderlinge heerschzucht. Nog aan het eini'e van de maand kwam de' bekende Worm-:rve;rsche zaak-Schaap voor de rechtbank en vooral in de Zaanstreek heeft dit langen tijd zeer veel stof tot pra ten doen opwaaien. Inmiddels vroegen de benarde levensomstandigheden van vele onzer medeburgers ons aller aandacht en een stimulans om ook in dezen tijd de kunstenaars te gedenken, was zonder twijfel de bede om steun van H K. H. prinses Juliana, die .ia de radio een beroep deed diep in de beurs te tasten. Vermeldenswaardi°e feiten uit deze maand zijn nog het proces tegen „Volk en Vader land" (de inbeslagname van de persen te Utrecht!), het begin van de actie voor „He* Plan van den Arbeid", de benoeming van den geestelijke Huihers (de bekende ras- toor van Hoorn) tot bisschop van Haarlem, de plannen om een tunnel te maken onder het IJ (bij Velscn) en last not least de veel- bestreden wet op de uitverkoopen. o De kolommenlange rubrieken over het al- of niet te rechtvaardige „versche cadetje", een onderwerp waarover men heden ten dage nog niet uitgepraat is, vroegen de aan dacht in begin Februari, totdat de tragische brand te Amsterdam, waarbij 8 menschen het leven verloren, die aandacht afleidde en ook dit feit wederom gauw vergeten was, toen bij een tumylt tijdens de vertooning van de film „Heldenkermis" in de Hofstad onze geachte collega Jan Bos sneuvelde op het veld van eer, in quasu het trottoir, v.aarop de stormende motorpolitie de te hoop geloopen menigte uiteen moest drijven. Vooral in de kleine journalistenwereld heeft dit verscheiden groote ontsteltenis te weeg gebracht. De N.S.B. deed eenige dagen van zich spreken zij het Han indirect bij de rel letjes te Duindorp, een vechtpartij, waarvan de berechting juist een dezer dagen heeft plaats gehad. Een rechtzaak, welke evenmin naliet belangstelling voor zich op te eischen, was die van de doodelijke aanrijding, ver oorzaakt door Haarlem's burgervader. „En passant" kwam er nog eens een ge valletje van fraude om den hoek kijken, nl. de oplichterij bij het Maatschappelijk Hulp betoon te Maassluis. Ongetwijfeld herinnert een ieder zich nog met welk een afgrijzen het nieuws van de kindermishandeling te Megen gelezen werd en hoe de misdadige moeder bijna op Ame- rikaansche wijze gelyncht werd. Tot slot van deze korte maand noemen wij nog het verdrinkingsgeval te Haarlem, waarvan de schuldige een bekend ingeze tene ls te Enkhuizen. o Moge deze maand niet zoo heel belangrijk geweest zijn, de hierop volgende zou des te belangrijker worden. Immers, in Maart veranderde de politieke toestand in Europa dusdanig, dat vlak na de vlootover- dracht in Ned. Indië op een goeden of beter gezegd kwaden avond onze minister president, dr. H. Colijn, voor de radio kwam vertellen, dat de dienstplichtigen, in ver band met den alom gevaarlijken wereld- toestand, voorloopig niet op „afzwaaien" konden rekenen, aangezien zulks in die da gen onverantwoordelijk geacht werd. „1^ kunnen rustig naar bed gaan", zei dr. Colijn, doch een grappenmaker, die den toestand fyn-humoristisch doorzag, raadde plichts halve aan, „toch maar het gasmaskertje mede te nemen". Dit laatste vooral ken schetste wel terdege den ernst van den toe stand en menigeen ging dan ook met vreemde gevoelens onder de wol. Een gelukkig gesternte heeft ons voor erger behoed en, God-zij-dank, zijn we be spaard gebleven voor allerlei ingewikkelde inmengingen van het buitenland. Op 16 Maart kwam het ontstellende be richt, dat onze ambulance geplunderd was door woeste stammen en dr. v. Schelven kroop zelfs door het oog van een naald, toen wilde inboorlingen hem van het leven dreigde te berooven. Te immer voortschrijdende techniek stoorde zich in het geheel niet aan dit alles en eind Maart werd onze courant verblijd met de Telex", het vernuftige verreschryf- toestel, waarmee op het zelfde oogenblik vanuit één centraal punt (Amsterdam of Den Haag) 80 dagbladen bediend kunnen worden, een uitvinding, waarover destijds heel wat te doen geweest is. Onze minister van binnenlandsche zaken seinde persoonlijk op het bureau van het A. N. P. het eerste bericht en voor het dagbladwezen kwam een ingrijpende verandering. Het meeren deel van het lezend publiek ging hieraan ongemerkt voorby, doch wij meenen toch goed te doen, op deze plaats aan dit feit eenige regels te wijden. De maand April is een beetje „brande rig" ingezet, eerst ontstond er een enorme vuurzee te Roermond en eenige dagen later laaiden de vlammen hoog op te Venlo. Nauwelijks evenwel waren de groote verslagen hierover gepubliceerd of onze belangstelling werd getrokken naar de hoofdstad, waar de opvoering van „De Beul" door de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging zooveel stof deed opwaaien, dat heel literair Nederland „op z'n kop" stond. Politie moest de protesteerende fascisten uit den schouwburg verdrijven, kortom, het was een spektakel van je welste. Reiner van geest en sportiever van op zet was de samenstelling van de Neder- landsche ploeg athleten naar de Olympi sche spelen te Berlijn. En toen eenmaal nieuws daaromtrent bekend werd, heeft de Nederlandsche pers haar lezers langen tijd met allerlei bijzonderheden over dit komend sportgebeuren zoet gehouden. En gelukkig maar, want het was den laatsten tijd niet anders dan beroerdig heid geweest. In deze maand ontvielen ons twee pro minente figuren uit het politieke leven, n.1. eerst op 18 April Jhr. Mr. Dr. Ruys de Beerenbrouck en op 29 April de groote soc.-dem. voorman Dr. Wibaut. Hun bei der nagedachtenis mogen in dezen sim- pelen zin tot uitdrukking komen Inmiddels roerde onze regeering zich heftig en vooral in een versterking onzer weermacht werd veel heil gezocht. Maakte in April van dit jaar de kruiser „De Ruyter" niet een geslaagden proef tocht? En werden toendertyd niet vele proeven genomen inzake den luchtbe schermingsdienst? Deze laatste moge dan niet géheel naar wensch geslaagd zijn ge weest. de bedoeling was toch goed en eenmaal door de kinderziekten heen dan zal het best wel lukken. Er ligt hier' voor allen, die zich interesseeren voor de oor logsluchtvaart nog een groot terrein braak. Het S. D. A. P.-Paaschcongres ver liep zonder veel emotie en eigenlijk werd alleen aan de militaire clausules een beetje geknaagd en geplozen. De bekende Westzaansche roofoverval en droevige berichten over de gepension eerden by den Kon. Holl. Lloyd besloten deze 4-wecksche periode, om plaats te maken voor de altijd beminde e veelbe! zongen Meimaand. veeioe Bijzonder veel nieuws is er van deze maand met te vertellen. Natuurlijk zijn r^nefabriek te r de brand in de St™- uiteraard heïi S?* V°°r de ^rokkenen n b^ngrijk, maar voor de tenten Jn haar.geh<?el ziJ" het gebeur- enissen van voorbygaanden aard welke hter dan ook maar zoo even terloopse! noemd worden in een jaaroverzicht we^d Jt w1|JkL V> ouwen-Vredesgang H i °P 18 Mei gehouden juist Utrecht de' ^-Jansen bisschoppen tiecht, de laatste adem uitblies dan Pok niet°' 'elte CPOStelijke maakt« het ook met meer mee, dat er vanaf den kansel in de R. K. kerk een scherp requj. sitoir uitgesproken werd tegen hen, die daadwerkelijken steun verleenden aan een fascistische beweging in ons land. En alhoewel het eigenlijk in deze maand allerminst past, kwam eind Mei het ontstellende bericht over de onver kwikkelijke zedenzaak in de Residentie een geschiedenis, waaraan wy nu ach teraf nog blijkt, dat alles veel te veel overdreven is geworden verder maar het zwijgen aan toe zullen doen. Nadat in begin Juni wijlen de Koningin- Moeder in Den Haag op bijzonder fijne wijze herdacht was door het plaatsen van een prachtig standbeeld in de Jozef Israëlslaan, volgde op 9 Juni de langver wachte benoeming van den nieuwen G. G. voor Ned. Oost-Indië. De keus was geval len op Jhr. Mr. Starkenborgh Stachouwer, onzen Brusselschen gezant, een nog be trekkelijk jongen man, die door zijn groote veelzydige kennis en mede ook door zijn vriendelijke innemende persoon lijkheid met recht is geworden „the right i on the right place". Jhr. Tjarda v. Starkenborgh Op den 16en van deze maand zag het rapport inzake de a.s. Grondwetsherzie ning het daglicht en al dadelijk werd het bestormd met felle, doch opbouwende critiek. Vooral het punt „Persvrijheid" mocht zich ^in de algeheele belangstelling verheugen en het doet ons genoegen te mogen aannemen, dat er niet van snoeiïng te dien aanzien sprake zal zijn. Ondertus- schen werd het Vaste-Lasten-ontwerp verworpen, kwam er een reorganisatie plan van de Ned. Spoorwegen, werd de Waalbrug door H. M. de Koningin ge opend. jubileerde de Utrechtsche Univer siteit en kwamen de Olympische Spelen al meer en meer in zicht. Wat dit laatste betreft, de belangstel ling van sportminnend Nederland werd zoo groot, dat de bladen zich genoodzaakt zagen dagelijks kolommen bijzonderheden daaromtrent te geven. 27 Juni stierf de bekende liberaal Ke telaar, wiens werk vooral ook op het terrein voor de zwakke kinderen bij allen, die hem gekend hebben, in eerbie dige nagedachtenis zal blijven. Ketelaar En zooals dat in den zomer gebruikelijk is, teisterde een hevig onweer op 30 Juni ons land. Talrijk was de schade en meer dan één boerderij brandde door feilen blikseminslag af. Gelukkig bleef het be perkt tot materiëele schade en konden menschenlevens bijtijds gered worden, doch de schadeposten waren voor de slachtoffers bij dit noodweer wel heel hoog. In veel gevallen dekte verzekering* de schade. o Een moordaanslag op een N. S. B.-col- porteur, staande by het Centraal Station te Amsterdam, verhitte eenige dagen de politieke gemoederen en algemeen werd een scherpe tegen-actie verwacht. Doch galukkig werd het bekend, dat een dwaas dezen aanslag gepleegd had en bleek er geen politieke party in het spel te zitten. Op een stralenden zomerdag (2 Juli) vierde heel de Zaanstreek feest, toen im mers opende H. K. H. Prinses Juliana de Zaanbrug, een belangrijke verbinding vrii gevend tusschen Noord en Zuid. Bij een crisis, hoort een crisiswetgeving en daaraan verbonden schijnen crisis-organi saties onverbrekelijk vastgekoppeld te moe ten zyn. Althans, niet zoodra werkte de crisis „goed" door of de crisis-organisaties verrezen als paddestoelen uit den grond. By tientallen, honderdtallen werden amb tenaren aangesteld en toen deze eenmaal gewerkt waren en zagen, dat er bjj veel diensten zonder vee) moeite de santje* af geloopen kon worden, volgde de eene

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 18