Debat over vogelbescherming en vaccinatie. EEN GESCHENKENSTROOM VOOR PRINSES EN PRINS. ^neT^krtberCiki HiCr hadde" Verschei Eerste Kamer Tijdelijke korting op Indische pensioenen. I woorden voor het wederom opschorten van oen individueelen vaccinatiedwang. Hei vorstelijk huwelijk Onafzienbare rij van deputaties. Hartelijke audiënties. Glimlachje De estafetteloop naar Den Haag. SST. prtom Ju""" Maatregelen gevraagd tegen prijsstijging. Al is de Tweede Kamer voor de Kerst naar huis, de senaat kon eerst aan zün winterreces denken tegen den laatsten dag van het jaar. Er valt gewoonlijk dan nog een en ander af te doen, waar haast bij is. En met be kwamen spoed pleegt dat dan te geschieden, gelijk ook gisteren. Met de behandeling van het ontwerp tot herberekening van de Indische pensioenen in t zicht, viel het niet te verwonderen, dat de Eerste Kamer geen uitvoerig debat aan ging over het ontwerp tot verlenging (met 4 maanden) van de tijdelijke korting op die pensioenen. Slechts twee sprekers, de heeren de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) en Mendels (s.d.) lieten zich daarbij hooren. Beiden volstonden met een herinnering aan hun principieele bezwaren tegen elke pen sioenkorting, welke zij beschouwen als een aantasting van verkregen rechten, en met de verklaring dat zij deze bezwaren onver zwakt handhaafden. Met de stemmen van deze groepen tegen werd het ontwerp met 26 tegen 13 stemmen aangenomen. Van de wetsontwerpen, welke zonder dis cussie en z. h. st. onder den hamer door gingen, noemen wij de pas in de Tweede Kamer behandelde ontwerpen tot verlen ging van de termijnen, vastgesteld in eenige bezuinigingswetten betreffende het lager onderwijs (stopzetting van bouw van bij zondere scholen en vèrplichte benoeming van wachtgelders); voorts verlenging van den werkingsduur van de wet van 17 Mei 1934 tot instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten ter mijn en de goedkeuring van het op 20 De cember 1935 te Washington tusschen Neder land en de Ver. Staten van Amerika ge sloten handelsverdrag. De nieuwe bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels konden den natuurbeschermer dr. Henri Polak (s.d.) wel tot woorden van waardeering, maar niet tot uitbundigen lof bewegen. Daarvoor ging de nieuwe Vogelwet hem nog niet ver ge noeg. De Kamer heeft met genoegen geluisterd naar de uiteenzetting van zijn wenschen, welke misschien wel eens wat overdreven leken, maar die toch in elk geval voort kwamen uit een groote liefde voor de natuur en haar schepselen. En passant gaf de heer Polak een inte ressante, populair-wetenschappelijk college over de wijze waarop de natuur zich zelve een evenwicht verzekert. Wanneer de mensch door het wegvangen van vogels daar ingrijpt, verstoort hij dit evenwicht, met economische schade voor den land- en tuin bouw, die al ras de voorspoediger verloopen vermenigvuldiging van allerlei schadelijke insecten ondervindt, nog afgezien van de ethische bezwaren tegen het dooden van vogels op groote schaal en het in kooien gevangen huden van onze gevederde vrien den, de zangvogels. „Een vogel opsluiten in een kooi is een dier laten leven tegen zijn aard. Een „kooi- vogel" is reeds een contradictio in terminis", aldus de heer Polak, die het liefst zou heb ben dat óók om ethische redenen de com binatie „kooivogel" uit het Nederlandsche taaleigen verdween. Hij betreurde dus dat de minister van Landbouw en Visscherij zijn beschermende hand niet verder had uitgestrekt en voor al dat hij nog toegelaten heeft, dat er op een aantal vogels, die op een z.g.n. „zwarte lijst" voorkomen, vrij mag worden gejaagd. Hier toe behooren o.a. spreeuwen, die in de ker senboomgaarden soms zoo huis kunnen houden) en de musschen. Maar ook onder deze „straatschooiertjes" onder de vogels zijn nog bijzondere soorten, bijv. de ring- musch en de grasmusch, die bescherming verdienen en door den geachten senator blijkbaar als de aristocraten van hun ras worden beschouwd. Minister Deckers, die met veel belang stelling naar de rede van den heer Polak zeide te hebben geluisterd, constateerde een groot verschil van uitgangspunt tusschen hem en den heer Polak. De minister is van oordeel, dat het dier er is, om den mensch te dienen en acht het in 't geheel niet ongeoorloofd een vogeltje in een kooitje te houden, om zich te verlus tigen in zün zang. Hü is natuurlük tegen het kwellen en mishandelen van dieren en hü verklaarde ook bereid te zün om, indien 't mogelijk is, de zgn. zwarte lüst in te krimpen, waarna het wetsontwerp z. h. 3t. werd goedgekeurd. Over het wetsontwerp tot verlenging met één jaar van den geldigheidsduur van tü- delyke bepalingen betreffende de vaccina tie, het zgn. vaccinatie-stopwetje, werd eveneens gesproken. Dit debat had veel overeenkomst met dat, wat voor de Kerst dagen aan de overzüde van het Binnenhof was gevoerd, al was het beknopter. Eenerzüds haÖden we hier de heeren Gelderman (v.b.) en Mendels (s.d.), die beide wezen op het gevaarlüke van den slechten vaccinatie-toestand van ons volk, anderzüds den heer van Asch van Wück (a.r.) die tegen vaccinatiedwang was, vooral nu het vóórkomen van encephalitis-geval- len nog niet is uitgesloten. Ginds klonk het verwy't dat de regeering een definitieve op lossing schuift op een volgend kabinet, van deze züde vernamen we goedkeurende En de minister is het eigenlük met de heeren Gelderman en Mendels eens wat het gevaarlüke van den tegenwoordigen toe stand betreft, nu 1 mililoen kinderen in ons land niet gevaccineerd zün. Er moet nftaar een pokken-invasie komen! Dan is het leed niet te overzien. Vandaar dan oek dat hy' reeds voorbereidende maatregelen met het oog op definitieve decisie door een vol gend kabinet heeft laten nemen. De desbe- trefende commissie uit den Gezondheidsraad heeft zich aldus deelde mr. Sllngenbérg mede met algemeene stemmen voor een directen vaccinatiedwang met betrekking tot kinderen beneden den leeftüd van 2 jaar uitgesproken. Hoe de kwestie opgelost wordt, zal de volgende regeering moeten uitmaken. Vol gens den minister, zal blükens zün verkla ring in de Tweede Kamer, het nieuwe ka binet dit reeds bü zün samenstelling moe ten overwegen. Of dat gebeuren zal, moeten we afwach ten, maar mr. Mendels voorspelde al, dat 'r kabinet, dat de regeling van het vaccina tie-vraagstuk op zün program heeft staan, geen coalitie-kabinet zal kunnen zün. Alhoewel de sociaal-democraten grooten zin hadden om tegen te stemmen, hebben zü daarvan toen afgezien, omdat zü de verantwoordehjkheld niet aandurfden. Z. h. st. ging het ontwerp er ten slotte door. Daarmede was de agende afgehandeld. Met het gebruikelüke speechje in gansch eigpn stül sloot de voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwü'k deze laatste vergadering ih 1936, zün beste wenschen voor het nieuwe jaar der leden en allen, die bü de werkzaamheden der Kamer zün betrokken, er op latende volgen. Gistermiddag om half drie bestond er, evenals 'a ochtends, gelegenheid voor die delegaties, aan welke audiëntie verleend was, haar opwachting bü prinses Juliana en prins Bernhard ten paleize Kneuterdijk te maken ter aanbieding van geschenken. Geschenk Roode Kruis. De eerste delegatie, welke door het prinselijk bruidspaar werd ontvangen was die van het Nederlandsche Rood Kruis. Zü bestond uit het voltallige dagelijkse) Nederlandsche gemeenten door het jonge paar in audiëntie ontvangen. Het geschenk van de burgemeesters zal bestaan uit twee zilveren kandelabrea, be stemd voor de eetzaal in het paleis Soest- dyk. Burgemeester van de Sande Bakhuyzen heeft het prinselijk paar een teeketüng van het ontwerp aangaboden. Geschenk van de Haagsche burgerü Vervolgens heeft het' dagelyksch be- uur van 's-Gravenhage, bestaande uit: urgemeester de Monchy, de wethouders _.'eber, prof. dian defr Bil:, Snoeck Henke- bestuiu, het eerelid prof. Koolerr.am mans. Vryeohoek ea Baairum en den ga- „Blauwbaard", de boot van de V.V.S.L. bij de jaarlüksche studentenroeiwedstrijden, waar H. K. H. zich geregeld aan boord be vond, een schare novieten uit 1927 zingend het door de prinses gedichte jaarlied en de rytocht met gepluimde paarden ter eere van de promotie. Op de 15 bypassende servetten z(jn afbeeldingen in denzelfden geest aangebracht. Geschenk koninklyk personeel. Het personeel van H. M. de koningin en van H. K. H. de prinses, heeft het jonge paar aangeboden een mand en twee boter vlootjes van dof zilver vervaardigd door Begeer van Kempen en Vos. Op den mand is gegraveerd: „Huldeblyk 7 Januari 1937." Geschenk personeel van wijlen de koningin-moeder. Een deputatie van het personeel van wylen H. M. de koningin-moeder is ten slotte nog op het paleis Kneuterdük door het prinselük bruidspaar ontvangen. Het geschenk was een zilveren presenteerblad, evenals het vorige door Begeer van Kem pen en Vos, vervaardigd. Op het blad zün de wapens van de prinses en den prins ge graveerd. Op den achterkant van het blad is te lezen: „Aangeboden door het perso neel van wylen H. M. de koningin-moeder, 's-Gravenhage, December 1936". Spoedig nadat deze deputatie het paléis had verlaten, reed eer gesloten hofauto voor, waarmede het vorstelük paar, na dezen vermoeienden dag, naar het paleis Noordeinde reed, hartlyk toegejuicht door een groote schare belangstellenden, welke zich op dat uur in de omgeving van de beide paleizen ophield. Geschenk van ex-keizer Wilhelm aan het vorstelijk bruidspaar. De vleugel-adjudant van ex-keizer Wil helm II, majoor von üsemann, zal heden middag, nameps den ex-keizer en zyn echt- genoote, een geschenk aan het vorstelük bruidspaar aanbieden. Dit geschenk zal be staan uit een fraaie staande klok in empire- styl uitgevoerd in goudbrons. met zich droeg, af te wachten. Met een korte speech heeft mej. van I gen de oorkonde aan prinses Juliana ovj) gedragen. Prinses Juliana heeft belangstel lend van den inhoud ervan kennis genotne en zeide, dat zü de estafette-loop een bij" zonder aardig idee had gevonden en v«r zocht mej. van Ingen haar dank aan de l0o pers over te brengen. Toen de vertegenwoordigers van de stu. dentenvereenigingen zich weer naar buiten begaven, werd luide het lo-vivat gezongen De estafetteloop van de studenten had van de züde van het publiek zeer veel bekijks getrokken en in de reeds duisternis wor dende schemering flitste telkenmale het magnesiumlicht van persfotografen en film- operateurs op, hetgeen een fantastisch schouwspel bood. Agent! Agentl stuurwiel is gegapt! mün Beynen en mr. Ten Cate als vertegenwoor diger van het hoofdbestuur. Voorts had zich bü deze heeren aangesloten een 20- tal verpleegsters in uniform. De zusters hebben de prinses en den prins een lied toegezongen, onder leiding van juffrouw Roelofswaart. Dit lied is door den heer Oskam voor deze gelegen heid gecomponeerd, de woorden zün van ds. van den Bosch. Ook zongen zy het Lippische volkslied. Namens de delegatie voerde luitenant generaal jhr. J. H. Röell het woord. Aan geboden werd een huisapotheek voor het paleis Soestdijk, één voor het koninklük jacht en één reisapotheek, die op autotoch ten kan worden medegenomen. De Friesche schooljeugd ten paleize. De prinses en de prin„ hebben, nadat de delegatie van het Roode Kruis vertrok ken was, drie Friesche rcholieren, als ver tegenwoordigers van de Criesche school jeugd, ontvangen. Het geschenk bestond, zooals reeds eer der gemeld is, uit een knottedoosje met knottedoek, ducatons, een frisch verlo vingsgeschenk uit de le eeuw en een al bum met namen. Geschenk van Tesselschade. Namens de vereeniging Tesselschade zün een 3-tal dames vervolgens door het jonge paar ontvangen. De delegatie, bestaande uit: mevrouw s JacobsLoder, mevrouw Furnee Ruysch en mevrouw Taets van Ameron- genBaud, bood een tafelmiddenstuk aan, 12 doilies en een zelfde aantal borden kleedjes. Het geschenk is natuurlük door dames van de vereeniging vervaardigd. Knielkussens voor de kerkelyke plechtigheid. De vereeniging „Arbeid Adelt" had eveneens drie harer bestuursleden afge vaardigd ter overhandiging van twee knielkussens, die op 7 Januari door de prinses en den prins tüdens de kerkelüke plechtigheid zullen gebruikt worden. Namens het Nederlandsche padvindsters- gilde waren 3 leidsters gekomen, die namens het padvindstersgilde een prachtig be werkt tafelkleed aanboden waaraan alle padvindsters ongeveer 4000 hadden meegewerkt. Vervolgens arriveerden dr. van Broek huizen, gezant van de Unie van Zuid- Afrika, met zün echtgenoote. Namens de hervormde kerk van Zuid- Afrika bood dr. van Broekhuizen twee Zuid-Afrikaansche bybels aan. Ook werd een bouquet Zuid-Afrikaansche veldbloe men, welke speciaal in ys verpakt met de HollandAfrika-Lyn naar hier vervoerd was en daardoor nog twee maanden goed konden blüven aan het vorstelüke bruids paar aangeboden. Het burgemeesterlük geschenk. Nadat de studenten het paleis aan den Kneuterdük verlaten hadden, werd een deputatie van de burgemeesters van alle meentesecretaris. Boakson, zyn op wachting ten pal^izejemaakl. Naar men weet, heeft de Haagsche raad op voorstel van B. en W. besloten, namens de Haagsche burgerü <ie artistieke aan kleeding van de eetkamer van het paleis te Soestdyk aan het prinselyk paar ten geschenke aan te bieden. Geschenk van de gemeente 's-Gravelan<L - £>e gecretaris en de penningmeester van het feestcomié, dat zich te 's-Graveland gevormd heeft met het doel aan de prinses en den prins een geschenk namens de bur gerü te offreeren, kwamen vervolgens ten paleize aan. Het geschenk bestond uit een schilder stuk, voorstellende „De Sperwershof", de buitenplaats van jhr. Röell, den vader van den waarnemend secretaris van den prins, dat vervaardigd is door den kunstschilder E. R. D. Schaap. Namens de „Nederlandsche Heidemaat- schappy" werd een keus uit twee achilde- rüen van den kunstschilder Wenckebach aangeboden. Een Zaansche molen in bruidstooi versierd werd vervolgens door vier jonge meisjes ui oud-Zaansch costuum aan 't vorstelyk bruidspaar aangeboden. De molen was een geschenk van de Zaanlandsche oudheid kundige vereeniging „Jacob Honig Jz." te Zaandyk. Prinses Juliana, die den molen buitenge woon aardig vond, vroeg belangstellend of de emblemen, die dit model sierden, de zelfde waren, als die, waarmee de echte molen bü de Julianabrug tüdens de ope ning daarvan versierd was geweest. Dit was inderdaad het gevaL De jaargenooten van de prinses ontvangen. Vervolgens heeft het prinselyk paar een aantal oud-meisjesstudenten uit Leiden, jaargenooten van de prinses ontvangen. De deputatie stond onder leiding van de reünie-commissaressen voor het jaar 1927. De dames boden aan -en naturel linnen tafelkleed, vervaardigd naar het ontwerp van mej. dr. J. F. Franssen, die wegens verblüf in het buitenland, evei.als mej. dr. A. J. Varenkamp, de initiatiefneem ster, niet aanwezig kon zün. In het midden van het kleed is de banier van de V.V.S.L. met het jaartal 1927 aangebracht. Daar omheen op een breeden rand zün gebor duurd de woorden uit het bekende „zweet kamertje" in de Leidsche academie: „hic sudacit, sed non frustra" (hier heeft ge zweet, doch niet vergeefs De randen van het kleed zyn geborduurd met een 25-tal tafereelen uit het leven der meis jes-studenten uit Leiden, zooals academie, pedel, club, studentenkamer, examen en fakkeloptocht. Enkele tafereelen hebben in het byzonder betrekking op den stu dententijd van prinses Juliana, zooals de villa ,,'t Waerle", welke zü te Katwük be woonde, de opvoering van het door de prinses destijds vervaardigde tooneelstuk De gelukwenschen van den acade- mlachen senaat der Amsterdamsche universiteit overgebracht. In ons nummer van gisteren meldden wü den start van den estafette-loop Amsterdam- Den Haag. De eerste looper snelde de stad door lang» den eenzamen weg van den Haarlemmer meer, in zün hand den metalen koker, waar in de oorkonde, bev. de gelukwenschen van den academischen senaat der gem.-universi teit van Amsterdam met het nationale ge beuren, was geborgen. Boven hem ronkte een vliegmachine, product van den techni- >chen vooruitgang onzer eeuw, uit de hoogte nee reiend op den athleet, die te voet een kostbare Loodaehap overbracht van de eens naar de andere stad. Grauw hing de lucht boven het uitgestrekte polderlandschap, stil en verlaten lagen de wetlanden en boer cl c- rüen met hier en daar groepjes boomen, die m hun naakte winterkleedü het geheej een nog troosteloozer aanblik gaven. Welk een verschil, dit stilleven en de drukke stad, welke de estafetteloopers zooeven verlaten hadden. Buiten de stad kregen wü eerst goed een indruk van de uitstekende organisatie, welkt in enkele weken tot stand is gebracht Na eiken kilometer stond een looper gereed om den koker over te nemen en in snellen pas ging het verder, waar een duizend me ter verder opnieuw een student het metaal overnam. Zoo was een keten van Amster dam tot den Haag ontstaan van ongeveer 60 athleten, allen leden van de hoofdstedelüke studentenorganisaties, een symbool vormend van goede samenwerking, uiting gevend aan het streven, dat geestelüke en lichamelyke ontwikkeling onzer studeerende jeugd op innige wüze met elkaar vereenigd kunnen worden. In de auto van den senaat der U.S.A. de organisatie, waarvan het plan dezen esta fetteloop te organiseeren eigenlük is uitge gaan, meer in het büzonder van haar lid, den student Bleiweiss hebben wü de route gevolgd. Via Sloten, Hoofddorp, Nieuw Ven nep, de Leeghwater ging het naar Sassen heim. Overal passeerde de koerier precies op tüd, in de weinige dorpjes, waar men doorkwam, was de bevolking uitgeloopen. werden de athleten, in keurig wit shirt met het Amsterdamsche rood-zwarte wapen op de borst, aangemoedigd Eigenlük hadden dc loopers deze aanmoedigende kreten niet noodig, want allen gaven zich vol geestdrift aan hun taak, ja, we vernamen, dat een stu dent zün vacantie te Bolsward vertoefend. had onderbroken om zün kilometertje ergens tusschen Sassenheim en den Haag bü te dra gen. Voorbü Wassenaar, bü het viaduct, vim de Haagsche motorpolitie den looper op" Hier was de belangstelling reeds zeer groot en naar mate men meer het centrum van den Haag naderde, groeide de stoet van automobilisten en fietsers, die een glimp trachtten op te vangen van de loopers die met den koker in de hand, de laatste kilo meters in versneld tempo aflegden. Via den Benoordenhoutscheweg, de Princessegracht. het Lange Voorhout werd het paleis aan den MnfJn» J onder8che>dene studentenor- ganisaties zich verzameld. De laatste looper van de estafette, het U.S.A.-lid R SchoJL Z me? M mV' k0ker met oorkunde AmstTrdaJÏLh Van Ingen' praeses der ^nsterdamsche vrouwelüke studentenver- de oorkóndT^ /8" het COmité' hetwelk dr A w n 0nderteekend is door prof dr. A. W. de Groot, secretar.s van den aca-1 .1 0p was beëindigd, de bood- A ®f,rV'n d®n ^ademischen senaat van Amsterdam had het paleis bereikt. Inmiddels was een groote autobus met en.m®iaJe8 studenten uit Amsterdam garriveerdDe vroolüke schare stelde zich n weerszyden van den ingang van het pa- eis op om de komst van den laatsten estafet- -looper, die een koker met een oorkonde NAAR DEN SCHOUWBURG. Bruidsmeisjes en bruidsjonkers in den Princesse-schouwburg. De bruidsmeisjes en bruidsjonkers, die van heinde en verre naar den Haag zün ge komen om bü het prinselük huwelük aan wezig te zün en ook zü, die in de residentie wonen, hebben gisteravond reeds een prin selük huwelük bügewoond, zü het dan op het tooneel van den Princesse-schouwburg. Gemeenschappelük heeft het hooge gezel schap, bü wie zich ook prins Aschwin had gevoegd, de voorstelling van de Fritz Hirsch- operette „Prinzen-Hochzeit" bügewoond. Het behoeft nauwelüks betoog, dat onder de jongelieden van velerlei nationaliteit een uitstekende stemming heerschte en dat er in den speciaal gereserveerden foyer tüdens de pauze in diverse talen vlot gecauseerd werd. Het gezelschap genoot op buitengewone wüze van de geestige Weensche operette, welke de leider Fritz Hirsch met een slot woord op ons land toepasselük had ge maakt en een daverend applaus verkondig de, dat het spel zeer in den smaak van de hooge gasten was gevallen. De vluchtige kennismaking van de vele bruidsmeisjes en bruidsjonkers was op deze wüze op aangename wüze hernieuwd. Het verdere publiek, dat de voorstelling bywoonde, had natuurlük de aanwezigheid van de hooge bezoekers bemerkt en toen deze een gedeelte afgehaald per hof-auto, een ander gedeelte te voet zich naar huis begaven, vormden zich bü den ingang van den Princesse-schouwburg twee rijen van be langstellenden. Doch de algemeene feestdrukte van den Haag had spoedig de verzamelde menigte in zich opgenomen. Het secretariaat van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöp. schryft ons: Het bestuur van bovengenoemden bond heeft dezer dagen aan dr. H. Colijo, voor zitter van de raad van ministers, een adres gezonden inzake de prijzenpolitiek na de ïepreciatië van den gulden. Hef adres herinnert er aan, dat kort na deze gebeur tenis door den minister van binnenland- sche zaken een circulaire aan de gemeen tebesturen is gericht, waarin voor een aantal eerste levensbenoodigdheden iedere prysverhooging werd uitgesloten. Van verschillende van deze en van tal van andere producten zyn echter inmiddels de groothandels- en grossiersprüzen aanmer kelijk gestegen. Ook de kleinhandelsprü- zen moesten hier en daar reeds verhoogd worden en het laat zich aanzien, dat deze tendenz zich in de komende weken zal doorzetten. In het byzonder de prijzen van een aantal meelproducten en sommige peulvruchten zün reeds gestegen. Voorts zal het o. i. niet mogeiük zyn aldus wordt in het adres gezegd om de kleinhandelsprüzen van vetten, oliën en brood op het huidige peil te houden, nu de pryzen op de grondstoffenmarkten zoo sterk oploopen, als de laatste weken het geval is. Het adres dringt daarom aan op het nemen van de volgende maatregelen: 1. aanpassing van den V.I.T.A.-tarwe- prüs by den aankoopprijs van binnenland- sche tarwe, of afschaffing van df invoer- monopolieheffing op tarwe; 2. afschaffing van de invoermonopolle- heffingen op andere granen, graanproduc ten en peulvruchten; en 3. verlaging van de heffing op marga rine van 0.39 tot 0.25, en van do hef fingen op vetten en oliën tot het peil, dat vóór 11 Juli 1936 gold. MEUBELFABRIEK AFGEBRANK Te Kotterdflfr Vanmorgen te omstreeks kwart voor z« ontdekter. voorbygangers dat brand wal uitgebroken in de meubelfabriek van den heer J. C. Bouman Jr., aan de IJselmonde- schelaan 118 te Kralingscheveer, gemeente Rotterdam. Hoewel aanvankelük het alarm „kleine brand" was gegeven, breidde bet vuur zich zoo «nel uit, dat na korten UK1 groot materiaal werd aangevraagd. De Rotterdamsche brandweer heeft, on der leiding van haar hoofdman, den heer Sillevoldt, met dertien stralen op de wa terleiding het vuur bestreden. Zü kon doordat er een stevige zuid-zuidwestar- wind stond slechts weinig tegen de menzee beginnen, zoodat zü zich in hoofd zaak toelegde op het nathouden van het, tegen de fabriek gebouwde villatje, van den directeur. ZÜ slaagde er ln deze villa te behouden. De fabriek, een gebouw met een ver dieping en een oppervlakte van vijftig bü zestig meter is geheel uitgebrand. Een ge deelte van de opslagplaats voor hout, welke opslagplaats eveneens is aange bouwd, bleef voor het vuur gespaard Om streeks kwart over acht was dc brand ge- bluscht. De arbeiders, werkzaam ln de meubel fabriek, die naar den brand waren komen KUken, hebben nog pogingen gedaan om hun gereedschappen uit het brandende gebouw tc halen. Z'i 7,:n daarin niet ge slaagd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6