JhiMicaties JjiQeionden Stukken Jietk School £udUvaact SitmHieuws Verkeersongelukken. HOORN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, le. dat in het Gemeenteblad van Alk maar nr. 1545 is opgenomen het besluit - van den Raad dier gemeente van 17 Juli en 24 September j.L, waarbij is vastgesteld eene verordening tot wij ziging der verordening op de heffing van rechten onder den naam van leges; 2e. dat in het Gemeenteblad nr. 1540 is opgenomen hun besluit van 10 Dec. j.1. houdende aanwijzing van de op arbeidsovereenkomst in gemeente dienst te vervullen functies. Deze besluiten zijn heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 31 December 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 17 December j.1., waarbij zijn vastgesteld: le. eene verordening tot wijziging der verordening, regelende de rechtsposi tie van de ambtenaren; (Gem.-blad nr. 1547); 2e. eene verordening tot wijziging der verordening, regelende de rechtsposi tie van de werklieden; (Gem.-blad nr. 1548); 3e. eene verordening tot wijziging der algemeene loonverordening voor de werklieden; (Gem.-blad nr. 1549); 4e. eene verordening tot wijziging van het werkliedenreglement. (Gemeente blad nr. 1550). Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 31 December 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Groote voorraden meubelen, hout en andere materialen zijn bij den brand ver loren gegaan. De eigenaar van de fabriek was tegen brand verzekerd, echter niet tegen be drijfsschade. BERNARD DIAMANT t. Bekend musicus. Gisteravond is te Rotterdam in den leef tijd van ruim 64 jaar overleden de heer Bernard Diamant, bekend orkest-dirigent. Hij was dirigent van de koninklijke christe lijke oratoriumvereeniging „Excelsior", oud dirigent Rotte's mannenkoor, oud-leeraar aan de kweekschool voor opleiding tot on derwijzer en onderwijzeressen, hy was rid der in de orde van Oranje-Nassau en officier der Academie. OPNIEUW DOODELLIK ONGELUK. Op den onverlichten weg bij Overschie. Op den onverlichten rijksweg Rotterdam den Haag is gisteravond opnieuw een ernstig verkeersongeluk voorgevallen. Omstreeks half zes wilde de 50-jarige wielrijder J. T. uit Rotterdam ter hoogte van het gedeelte, waar de weg zich in tweeën splitst, den rijweg oversteken. Hij werd door een personenauto gegrepen en te gen den weg gesmakt, waar hij ernstig ge wond bleef liggen. De toestand van het slachtoffer was van dien aard, dat deze ter plaatse moest worden verbonden. De duis ternis maakte dit lang niet gemakkelijk, doch voorbijkomende automobilisten plaat sten hun wagens rondom de plaats, waar het ongeluk was geschied en belichtten de ze met hun lampen, zoodat de ontboden ge- neesheeren het slachtoffer hulp konden ver- leenen. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. De auto, welke bij de aanrijding was betrokken, werd in beslag genomen. Het verkeer ondervond door het gebeurde een stagnatie, welke drie kwartier duurde. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Het elfjarige meisje M. L. uit de Netten- boeterstraat te Rotterdam is gisteravond op den Mathenesserweg, toen zij plotseling achter een stilstaanden tramwagen overstak, gegrepen door een van de Mathenesserbrug komende auto, bestuurd door den 19-jarigen J. S. uit den Haag. De bestuurder trachtte door sterk rem men een aanrijding te voorkomen, doch de afstand was reeds te klein. De wagen sloeg het kind tegen den grond. Het meisje was op slag dood. ZEVEN GEWONDEN. Ernstig ongeval in de hoofdstad; Vanmorgen te ruim half elf is een uit Hil versum komende touringcar, welke gevuld was met feestgangers, die op weg naar den Haag waren om daar de versieringen te be zichtigen, op het oogenblik dat de chauffeur van den wagen, uit de Apollolaan komenae, den rijweg van de Beethovenstraat te Am sterdam wilde oversteken, door een in de richting van het Roelof Hartplein rijdende tram van lijn 24 in de flank gegrepen. De slag van de botsing, die tot in verren om trek hoorbaar was, werd onmiddellijk ge volgd door het gegil van de passagiers der bus, die in wilde paniekstemming zoo spoe dig mogelijk uit den wagen trachtten te ko men. Weldra was politie ter plaatse, die zich dadelijk met het lot der passagiers bemoeide, van wie verscheidenen naar later bleek een zevental min of meer ernstige ver wondingen, vooral snijwonden van de gebro ken glasruiten, hadden opgeloopen. Van de auto was de zijkant gedeeltelijk Ingedrukt, van den motorwagen der tram, welke door de botsing uit de rails was geloo- pen, vertoonde het voorbalcon een groote ravage. De bestuurder, die door glasscherven licht gewond was en door het gebeurde in hoogst nerveuzen toestand verkeerde, moest zich naar huis begeven. Omtrent de oorzaak hebben ooggetuigen medegedeeld, dat de tram met groote snel heid heeft gereden, als gevolg waarvan, toen de touringcar op de rails was, de trambe stuurder zijn wagen niet bijtijds tot stilstand kon brengen. VUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Rijksweg onder Oegstgeest. Vanochtend om negen uur is op den Rijksweg te Oegstgeest een personenauto, op weg van Amsterdam naar Den Haag, tengevolge van de gladheid van den weg over den kop geslagen. Drie inzittenden werden gewond. In den wagen bevonden zich mevrouw Duyn en haar beide dochtertjes. De heer Duyn chauffeerde. Kort na het ongeval was een dokter ter plaatse. Hij constateerde bij mevrouw Duyn ernstige verwondingen aan den rug en achtte overbrenging naar het zieken huis te Leiden noodzakelijk. Een der meis jes was eveneens ernstig gewond. Haar zusje liep snijwonden op, terwijl de heer Duyn ongedeerd bleef. Mevrouw Duyn en haar dochtertje wer den naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De auto werd geheel vernield. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden voorwerpen in het tijdstip van 23 December tot en met 29 December 1936 en te vragen aan de hieronder vol gende adressen van de ingezetenen: Een donker ratiné heerenjas, Wd. B. Ver meer, Heilooërdijk 7; Een portemonnaie met inhoud, J. Kraakman, Lyceumstraat 11; grijs roode kinderhandschoen, L. v. d. Meer, Luttik Oudorp 62; Een autoband met velg, W. Brakenhof, Oudorperdijkje 50; Een Lips- sleutel, Brommer, Dijk 9; Een rozenkrans. J. Peureveen, Popelmanslaan 26; Een knip patroon, der Kinderen, Westerkolkstraat 4; Een grijs-zwarte das, de Swart, Landstraat 47; Eén bruin dekkleed, B. C. Hoebe, Mo lenbuurt 8; Een roode ceintuur, J. Kooger, Baansingel 26; Een zwart handwarmer, M Rijkenberg, Verdr. Oord 22; Een paar glacé handschoenen J. Molenkamp, Zocherstraat 39; Een belastingplaatje, H. v. d. Giessen, Oudorp, Heerenweg 69; Een lederen hon denzweep, P. Florijn, Laat 15; Een paar Nappa handschoenen, een nikkelen arm band met steentjes en een bruine dames handschoen, al deze voorwerpen te bevra gen aan het adres. Ken. singel 28; Een klei ne vulpen, J. Verberne, Lindenlaan 16; Een bril met donker montuur, D. de Groot, Zeg- lis 56; Een bril in koker, A. t. Bellekom, Toornburg 7; 1 paar kinderhandschoenen. A. de Boer, Nieuwpoortslaan 119; Een broche, G. Schot, Uitenboschstraat 70; 1 kluwen breigaren met pennen ,J. Oosterom, Lyceumstraat 9; Een bus wagensmeer, M. de Ruiter, Noorderkade 64; Een bruine hee renhandschoen, van Galen, Kinheimstraat 4; Een gekleurde schort, Annie Stoop, Ver- dronkenoord 15; Een dameshorloge, G. Bos sen, Kennemerstraatweg 175; Een etui met foto's, J. de Jager, Westerweg 344; Een be- lastingmerk, A. S. Sikkens, K. Marxstr. 7; Een damesportemonnaie ledig, Kenn straatweg 63; Een belastingplaatje, J. de Hooyer, Boezemsingel 8. In hetzelfde tijdstip als gevonden aan het bureau gedeponeerd, de navolgende goe deren: Een koperen moer, 1 huissleutel, eenige handschoenen, een rijwielplaatje (kosteloos) een hondenpenning. Wanneer men weer in het bezit is van het verlorene wordt hiervan mededeeling ver zocht aan het bureau van politie alhier. KALENDERS. De N.V. Hollandsch-Utrechtsche verzeke ring-maatschappij biedt een welvervorgden maandkalender aan (twee maanden op één blad), op elk van welks bladen een goed geslaagde foto voorkomt van standbeelden, kasteelen, of historische monumenten. Aan de achterzijde van elk blad lezen we een opwekking tot verzekering met tarieven, enz. De firma G. H. A. Schot en Zonen, expediteurs Voormeer 10 alhier, heeft een practische kalender uitgegeven waarop een blok met 52 weekbladen waarop aan- teekeningen kunnen worden gemaakt. Vooral voor kantoren is deze kalender een zeer practische. De Raad vergaderde Dinsdagavond -voor de laatste maal in het jaar. Verschillende rekeningen werden goedgekeurd. Het voorstel om voor de feesten ter ge legenheid van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard een crediet te verleenen, ondervond bestrijding bij de soc.-dem., die van oordeel waren, dat dit huwelijk, evenals destijds het gebeurde met de Zeven Provinciën, met practische bedoelingen wordt uitgebuit. Zij wezen er op, dat uit de geringe bijdrage van de be volking wel was gebleken dat Hoorn's bevolking hiervoor niet gevoelt en zij wenschten met het oog op de financiën geen gelden beschikbaar te stellen. De heer F. Lintei bestreed deze ziens wijze en wees op de evolutie van de soc.- dem. ten aanzien van het nationalisme, concludeerende, dat de Hoornsche soc.- dem. deze evolutie blijkbaar niet konden bijbeenen. Toegegeven moest worden dat de collecte weinig had opgebracht. De voorzitter verdedigde het voorstel met het argument, dat juist thans de een heid van ons volk zoo noodzakelijk was. Het voorstel werd met de stemmen van de soc.-dem. tegen aangenomen. Een voorstel om de caféhouders voor radio-muziek in de café's met ƒ1.per week te belasten, werd met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Een uitvoerige discussie, waarbij het zeer warm toeging, volgde hierop over het voorstel om voor de burgerwacht 600 uit te trekken. Dit voorstel vond bij de soc.-dem. felle bestrijding. Zij stelden zich op het stand punt, dat de geschiedenis in andere lan den wel geleerd heeft, dat burgerwachten zich niet steeds achter het wettig gezag plaatsen en waren van oordeel, dat deze uitgave, gezien het feit dat het badhuis niet in stand kan worden gehouden, de gelden niet gevoteerd kon worden. Na een langdurige bespreking werd het voorstel tenslotte met de stemmen van de soc.-dem. tegen aangenomen, aangezien de andere raadsleden zich op het standpunt stelden, dat in dezen tijd, waarin velen zich door onverantwoordelijke leiders laten ophitsen, het zeer noodzakelijk is, dat het wettig gezag over meer hand havers van het gezag beschikt dan door tiet politiecorps kan worden bereikt. Een voorstel tot tijdelijke verlaging van de wik- en weeglooneh werd z. h. s. aan genomen. Z. h. s. werd besloten de presentiegelden voor de raadsleden op 3 te stellen. Tot eerste gemeente-geneesheer werd, nadat de raad in comité was geweest, be noemd dr. K. C. Zee met 9 stemmen, tegen 5 stemmen op mevr. Frens. HET DRAMA TE BROEK OP LANGENDIJK. Geachte redactie, Verleen s. v. p. eenige ruimte voor een kort commentaar op het communiqué van den majoor der rijksveldwacht in Uw ge acht blad van Maandag j.1. Iii genoemd communiqué wordt gecon cludeerd dat door het bestaan der afspraak tusschen mijn zoon en D. Kr. de brigadier genoodzaakt was op te treden gelijk hij gedaan heeft. M. de R. was het dan mogelijk dat de brigadier toen reeds wist, dat na 3 maan den deze „bekentenis" zou loskomen? Of was het 't optreden der vier jonge mannen dat het schieten van den brigadier moest rechtvaardigen? Welnu, de getuigen die hebben geconsta teerd dat mijn zoon alléén tegenover den brigadier stond, toen hij het doodeljjk schot ontving, leven nog, staan zeer gunstig be kend en handhaven hune verklaring. De drie anderen waren door den grooten afstand zelfs niet te zien, en de brigadier heeft hen, na het vellen van mijn zoon, ge roepen, eenige stappen in hun richting doende. Hoewel nog veel meer zou zijn aan te voeren, laat ik het voorloopig hierbij. Er mochten nog eens mëer van die „bekente nissen" volgen. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend M. KOOL Broek op Langendijk, 30 Dec. 1936. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 3 JANUARI 1937. ALKMAAR. Groote Kerk, 10.45 uur ds. Baar. (Bevesti ging Kerkeraadsleden). Kapelkerk, 10 uur ds. van Dop (H. Doop), 5 uur n.m. ds. IJzerman, van Heemskerk. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. A. C. de Regt, van Groningen. Et). Luth. Kerk, 11.30 uur mej. da. M. P. Stol, van Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur ds. H. Haspers, van Koudekerk aan den Rijn. Woensdag 6 Januari, 7.30 uur n.m., ds. C. von Meyenfeldt, bid-uur voor het huwelijk van het Vorstelijk Paar. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 u. en 4.30 uur en Woensdagavond 8 u., dienst. Vrij Et). Gem., Geesterweg la, 10.15 uur de heer Akse van Beverwijk; 12 uur Zon dagsschool; av. 7 uur ds. Ruys, onderwerp: „Een goede metgezel" met solozang; Woens dag 6 Jan., av. 8 uur, wijdingsdienst Vorste lijk huwelijk, met solozang. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, Zondag 10 uur wijdingsdienst, 12 uur en 5 uur kin derbijeenkomst, 8 uur en Dinsdag 8 uur openbare samenkomst; Donderdagavond 8 uur wijdingsdienst. De samenkomsten staan onder leiding van Vaandrig Dusseldorp. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, Nieuw jaarsdag, av. 8 uur, feestelijke samenkomst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, geen dienst. BERGEN, 7 uur n.m., ds. v. d. Kieboom (Bevestiging Kerkeraadsleden). Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. J. Groeneweg van Hilversum. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN DEIN HOEF, 10 uur mej. D. van Vliet. GROOTSCHERMER, 7 uur n.m., ds. Km- tein. (Bevestiging Kerkeraadsleden). HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d Kerklaan, 10 uur, de heer J. B. Oskamp, van IJmuiden; av. 7 uur, de heer E. Baart, cand. te Alkmaar (afscheid). HEERHUGOWAARD, geen dienst. KOEDIJK, 9.30 uur ds. Baar. LIMMEN, geen dienst. NOORDSCHARWOUDE, 10 uur ds. van Dijk. (Bevestiging Kerkeraadsleden). OTERLEEK, 10 uur ds. Boerendonk SCHERMERHORN, geen dienst. STOMPETOREN, geen dienst, wegens va cature-beurt. Evangelisatie, 10 uur, de heer Martens zeemanszendeling, van Amsterdam. WESTGRAFTDIJK, av. 7 uur, ds. Loysen (wijdingsdienst voor 't Vorstelijk huwelijk ZUIDSCHERMER, 10 uur, ds. Loysen, (wijdingsdienst voor 't Vorstelijk huwelijk). ITALIAAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Piloot om het leven gekomen. Nabij het vliegveld Campo Formido is tijdens schietoefeningen in de lucht een jachtvliegtuig omlaag gestort. De piloot kon zich niet spoedig genoeg los maken om met de parachute uit het toestel te springen en is om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. MARYSE BASTIE OVER DEN OCEAAN. De aviatrice Maryse Bastie, die gis termorgen te Dakar in West-Afrika opgestegen is, is te Natal geland. Zij haeft de vlucht over den Oceaan vol bracht in 12 uur en 5 minuten en hier mede het record voor den snelsten overtocht, dat op naam stond ,ran Jean Batten, gebroken. JEAN MERMOZ HERDACHT. Gisterochtend heeft te Parijs de officieele herdenking plaats gehad van den vliegenier Jean Mermoz en zijn metgezellen, die op een vlucht boven den Zuidelijken Atlanti- schen Oceaan zijn verdwenen. Talrijke leden der Fransche regeering woonden de H. Mis bij, welke werd opge dragen in de kapel van Saint Louis des In valides. Luchtvaarttroepen defileerden op de Cour der Invalides voorbij 't monument en de families van de verdwenen vliegers. Op 't zelfde oogenblik vlogen 2 escadrilles militaire vliegtuigen en drie toestellen der burgerluchtvaart over het plein. De minister van luchtvaart, Cot, hield een rede, waarin hij Mermoz en zijn met gezellen herdacht, CROYDON. Het ongeluk met de Lijster in de onmid dellijke nabijheid van het vliegveld Croydon heeft in Engelsche luchtvaartkringen weer het probleem te berde gebracht of men niet beter zou doen om het vliegveld te ver plaatsen of te sluiten. De bewoners van de straten in de buurt van Croydon hebben herhaalde malen ge klaagd over het voortdurende motorgeronk van de af en aanvliegende vliegtuigen. Som migen verklaarden, dat zij vroeg of laat een ongeluk vreesden. Zooals men weet, hebben verscheidene inwoners van Purley een adres aan het ministerie van luchtvaart gericht, waarin zij verzoeken om het vliegveld te verlaatsen, daar zij het wonen te Purley vrij gevaarlijk achten, aangezien het vlieg veld door dicht bevolkte wijken wordt om geven. Dit adres, aldus de luchtvaartmedewerker van de News Chronicle, zal begin 1937 door de afdeeling burgerlijke luchtvaart van het luchtvaart-ministerie in behandeling worden genomen. Verplaatsing of sluiting van hei vliegveld heeft bezwaren, voornamelijk van financieelen aard, aangezien in den loop der jaren niet minder van 1.000.000 is uitgegeven aan de outillage, gebouwen, on derhoud enz. aan dit vliegveld. Onlangs ziin er dure installaties in gebruik genomen voor gerichte draadlooze telegrafie ten gerieve van de binnen komende vliegtuigen onder ongunstige weersomstandigheden. Lucht vaartsdeskundigen beweren, dat het mi nisterie van luchtvaart nimmer had mogen toestaan dat er woonhuizen in de onmiddel lijke nabijheid van het vliegveld werden gebouwd. Het gevolg van dit verzuim is geweest, dat Croydon van de groote lucht havens van Europa het slechtst voor vlieg tuigen is te naderen. Bewoners uit de buurt van Croydon verklaren, dat óf het vliegveld moet worden verplaatst óf maatregelen moeten worden getroffen, waarbij het lan den en dalen onder slechte weersomstan digheden wordt verboden. Intusschen neemt men algemeen aan dat het vliegveld Croydon zal bUjven bestaan hoofdzakelijk als gevolg van de groote kosten welke men er aan heeft besteed. Er zijn naast Croydon twee vliegvelden welke aangewezen zouden kunnen worden als de voornaamste luchthaven van Londen. Dit zou Heston en Gatwick. Wat Heston betreft, heeft het luchtvaart ministerie zorg gedragen voor een bouw- verbod in de onmiddellijke nabijheid van dit veld. Het plan bestaat om dit vliegveld aan te sluiten met den spoorweg van Great Western Railway en dan een 18-minuten- dienst met Paddington te onderhouden. Gatwick is dit jaar geoend en bezit een zeer modern ingericht stationsgebouw en starttoren. Dit vliegveld is direct bereikbaar met de treinen van de Southern Railway. De British Airways, welke in het luchtver keer met verscheidene Europeesche landen, uitgezonderd Parijs, voorzien, hebben op dit vliegveld haar begin- en eindpunt. Croydon is, zooals men weet, niet direct per trein bereikbaar in tegenstelling met Heston en Gatwick. Haastige luchtreizi gers verliezen dikwijls veel tijd, wanneer ze Londen willen bereiken en gebruik ma ken van autobus of taxi, tengevolge van verkeersopstoppingen enz. Deze omstan digheid is zeer ten nadeele van Croydon. Er is nog een derde vliegveld, dat ove rigens alleen in project bestaat. Men wil een City of Londen-vliegveld aanleggen bij Gairlop Plain in de buurt van Ilford. Bij dit plan heeft men rekening gehouden met den aanleg van een directe spoorweg verbinding tusschen dit vliegveld en de Londensche city. Wat er r, 1 Croydon zal gebeuren, zal echter in het begin van het volgende jaar worden beslist. DE IBIS MORGEN OP SCHIPHOL. Gisteren is de Ibis, de eerste DC3 van de nieuwe Indiëvloot der K. L. M. te Athene aangekomen. Het vliegtuig wordt heden in den namid dag tusschen vier en vijf uur op Schiphol verwacht, en daarmede is dan de eerste vlucht van dit nieuwe Indië-type, heen en terug, volbracht. Gezagvoerder Scholte, die wordt bijge staan door ge vag voerder Pannen tier, is tot dusverre zeer tevreden over het vliegtuig, dat aan alle verwachtingen heeft voldaan. Vanaf Karachi vliegt met de Ibis de Djalak onder gezagvoerder Duimelaar ge lijk op. Ook de Djalak wordt heden in den middag op Schiphol verwacht. Het laatste toestel heeft met zes Britsen - Indische passagiers een extra vlucht naar Karachi uitgevoerd. „DE MARX-BROTHERS". In „Victoiia-theater". De Metro-film „Night at the Opera" pre senteert de drie fameuze Marx-brothers. De Paramount maakte niet minder dan vijf films met hen: „The cocoanuts", „Ani- mal crackers", „Monkey Business (1932), „Horsefeathers" (1933) en „Duck Soup" (1933—*34). Het succes in Amerika was zeer groot. Zoo groot dat het Hollandsche kantoor van de Paramount met het laatste product van deze typisch-Amerikaansche clowns en mu zikale flotsenmakers zelfs het stijve Holland probeerden te veroveren. Ondanks een verdienstelijke perscampag ne van de heeren Huguenot van der Linden en Josephson gelukte het echter niet deze Amerikaansche „Eendensoep", die hier onder den titel „De dictator" geïntrodu ceerd werd, in ons land „er in" te krijgen. Thans heeft de Metro een film met de Marxbrothers gemaakt. Met de drie, die er nog over zijn sinds de jongste Zeppo het acteurschap met het directeurschap ver wisselde. „Night at the Opera" bevat drie geheel verschillende elementen: de clownerieën en drastische grappen, die aan de smijters van Laurel ert Hardy herinneren, maar die met een vaak geestige dialoog gecombineerd worden, de ipet élan gezongen opera-frag menten en de muzikale nummers van de Marx-brofhers. „DE WITTE ENGEL" IN BIOSCOOP „HARMONIE". Verfilming van het leven van de stichtster van het Roode Kruis. Op het voetspoor van de literatuur wendt de film zich den laatsten tijd ook meer en meer naar de niet gefantaseerde stof, naar de levensbeschrijving. Op „Pasteur", de laatste indrukwekkende prestatie op dit gebied van Warner Bros deed deze Amerikaanschen filmmaatschap pij thans een verfilming van het leven en streven van Florence Nightingale, de sticht ster van het Roode Kruis, volgen. D^ film kreeg de titel „The white Angel", „De witte engel". De geschiedenis mist natuurlijk de sen- sationeele spanningen, die men bij vele films gewoon is, zij geeft er voor in de plaats een nadrukkelijk verwijlen in de sombere zieken verblijven der soldaten en bij den heldenmoed van Florence Nightingale, die behalve tegen ziekten en besmettingen voor al moest strijden tegen vooroordeel, dom heid, kwaadwillige tegenwerking en bu reaucratie bij de legerleiding, toen zij baar roeping volgde en tijdens den Krimoorlog het veilige Engeland verliet om de gewonde soldaten te gaan helpen in Turkije en Rus land. En aldus komt deze film waarlijk niet tekort aan sentiment, dat men dezen keer aangewend ziet voor het niet anders dan te waardeeren doel van de verheerlijking van de zelfverloochening en energie van een zoo sympathieke persoonlijkheid als de grond-' legster van het Roode Kruis. De regie van de film berustte bij William Dieterle, die van Warner de beschikking kreeg over indrukwekkend gebouwde décors en een prachtige staf van spelers, die zorg de voor alleronderhoudendste typeeringen. En voor de hoofdrol kreeg hij niemand minder dan Kay Francis, die deze rol sober en met ingehouden kracht speelde. Het scenario, dat in deze geschiedenis na tuurlijk niet de gegevens vond voor een in de film gebruikelijk einde, sluit de geschie denis af met een audiëntie van Florence Nightingale bi) koningin Victoria. Het zou interessant zijn om te vernemen of deze niet-verschijning van koningin Vic toria berust op een historisch feit, dat hier dan met pijnlijke zorg zou zijn geërbiedigd. dan wel of deze handig verwerkte niet-ver- «chyning voortspruit uit het ontzien van de gevoelens der Engelschen en van het Engelsche konikljjk huis. Hoe het zij het dramatische resultaat is, dat Florence Nightingale tot op hel laatst de hoofdaandacht blijft behouden en daarmee kan men bij deze film, die geen artistieke pretenties najaagt al is zij met vaardigheid en routine gemaakt, zeker vre- da hebben. GRETA GARBO ONDERSCHEIDEN. De koning van Zweden heeft de filmster Greta Qarbo de hoogste onderscheiding voor kunstenaars, de medaille „litteris »t artibus" verleend.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7