AKKERTJES Hollands Noorderkwartier in 1936. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 6 JANUARI 1937 Stad en Qmgewng Symptomen van opleving ook in ons land, maar in dit gewest is de toestand in menig opzicht verre van rooskleurig. Nieuwjaarsrede van den voorzitter der K. v. K. en F. In de hedenmiddag ten stadhuize gehou den vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken heeft de voorzitter, de heer S. W. Arntz, een uitvoerige nieuw jaarsrede uitgesproken, waarin hij den toe stand van de voornaamste bedrijfstakken in deze provincie in het nu afgeloopen jaar aan een beschouwing onderwierp. Hij begon met een algemeene inleiding, waarin hij een belangrijke verbetering in de industrieele wereldproductie constateer de met verhooging van koopkracht als ge volg. Deze opleving beperkte zich eigenlijk tot het buitenland, en dan waren het nog slechts voornamelijk de zoogenaamde oor logsindustrieën, die zich in toenemende be drijvigheid mochten verheugen. Deze opleving heeft ertoe geleid, dat de groothandelsprijzen van vele producten zich in den laatsten tijd min of meer konden herstellen. Voor ons land is het feit, dat Nederland als laatste der landen, die nog aan den gou den standaard hebben vastgehouden, dit standpunt op 26 September 1936 heeft verla ten, van groote beteekenis geweest. Bij het prijsgeven van den gouden standaard viel een, zij het nog geringe en veelal aarzelen de, verbetering in ons land waar te nemen, maar over het algemeen bleef ons econo misch leven gedurende het afgeloopen jaar nog sterk de kenteekenen eener depressie vertoonen. Ook op de arbeidsmarkt trad over het ge heel nog geen merkbare verbetering op (be- hilve voor enkele onderdeelen), het zij dan, dat men het uitblijven van een verderen achteruitgang als een verbetering wil aan merken. Gelukkig is echter het verschijnsel te noe men, dat het zich langzaam baanbrekend wereldherstel mede ertoe geleid heeft, dat het over-aanbod onzer zee-scheepsruimte plotseling is weggeslonken en de opgelegde schepen, die onze havens zulk een triesten aanblik gaven, weer in de vaart zijn ge- bi acht. De geleidelijke stijging, die onze buiten- landsche handel, na uitschakeling der sei zoensinvloeden, sinds het midden van 1935 heeft vertoond, hield, volgens de gegevens van het Centraal Bureau van Statistiek in het derde kwartaal van 1936 niet alleen aan, maar werd. voor zoover althans de waarde van den uitvoer betreft, nog aan merkelijk versterkt. Daar dit bij den invoer niet in die mate het geval was, verminder de het invoersaldo en wel tot een zoo laag bedrag, als sinds den wereldoorlog nog bijna niet is voorgekomen. De invloed, dien het loslaten van den gou den standaard op de ontwikkeling van onze conjunctuur zal hebben, is thans nog niet aan te geven; veel zal uiteraard afhangen van den loop der gebeurtenissen buiten onze grenzen, die telkens weer schier ongekende beroering wekken. Geleidelijk komt er echter ook in ons land en in onze overzeesche gewesten meer tee- kening in de symptonen, die op een begin van verbetering wijzen. Hoe aangenaam het spreker overigens ook was, gewag te kunnen maken van opleving elders en van hoopgevende symptonen ten onzent, toch meende hij daarnaast terstond de sombere verklaring te moeten doen, dat 't bedrijfsleven in ons gewest in menig opzicht helaas nog verre van rooskleurig is, gezien vooral ook de nog steeds veel te geringe uitkomsten van den land- en tuinbouw en de zui velbedry ven. Moge de blijdschap, die thans in de har ten van elk rechtgeaard Nederlander leeft, nu het huwelijk onzer geliefde prinses Ju- liana met prins Bernhard morgen staat vol trokken te worden, de voorbode zijn van een blijvende vreugde over een levendiger aanblik van ons bedrijfsleven en een aan merkelijke stijging van werkgelegenheid in het nu aangebroken jaar 1937. De bedrijven in dit district in 193G. De kaashandel vertoonde geen beter beeld dan in 1935. Gedurende het geheele jaar heeft de prijs der Noordhollandsche kaas zich vrijwel op hetzelfde lage niveau bewogen. Op geen enkel tijdstip is er sprake geweest van een zeer levendigen handel. Zelfs het loslaten van den gouden standaard vermocht niet de kaasprijzen ten goede te beïnvloeden. De contingenteeringsmaatregelen van vele rijken, alsmede de heerschende betalings moeilijkheden bleven in 1936 druk op de markt uitoefenen. In 1936 werd de export van onze Noord hollandsche kaas naar Spanje dermate be moeilijkt, dat ook dit afzetgebied in 1936 zoo goed als geheel verloren moest worden be schouwd. - De steun, door de Nederlandsche Zuivel- centrale aan de veeteelt verleend, heeft ook in 1936 het voortbestaan der bedrijven mo gelijk gemaakt. De plannen tot oprichting eener kaasbeurs te Alkmaar hebben inmiddels hun beslag eekregen. Spr. verklaarde hierbij nadrukke- ijk prijs te stellen op het behoud onzer eeuwenoude kaasmarkt, waarvan de Kamer van Koophandel en Fabrieken onlangs be wijs heeft gegeven door een financieele bij drage toe te zeggen aan het gemeentebestuur van Alkmaar ter tegemoetkoming ui de in middels verlaagde wik- en weegloonen ter Alkmaarsche kaasmarkt, in welke verlaging de Kamer een daad van goed beleid zieQ In Jan -Nov. 1935 werden 16.528 tons Edammer kaas (40 pL> uitgevoerd ter waar de van 6.036.000, tegen 15.247 ton ter waar de van 6.346.000 in hetzelfde tijdvak van 1936. De uitvoer daalde dus in de genoemde maanden met ruim 1 millioen K.G. doch de waarde steeg met circa driehonderd dui zend gulden. De aanvoer ter Alkmaarsche markt be droeg in het afgeloopen jaar 4188 stapels wegende 5.135.401 K.G., tegen 4504 stapels (5.511.341 K.G.) in 1935, alzoo een verminde ring van 377.940 K.G. Gecondenseerde melk en melk producten. De export naar de diverse hoofd-Euro- peesche markten werd sterk beïnvloed door de regeeringsbemoeienissen, terwijl op de nog vrije markten door de fabrikanten, die een surplus aan melk te exporteeren had den, een zware concurrentiestrijd gevoerd werd. De prijzen bleven den geheelen zomer verliesgevend. Na de depreciatie schijnt het alsof de vooruitzichten voor dezen handel gunstiger zijn geworden. Met betrekking tot de Engelsche markt, de hoofdmarkt voor dit product, werden zeer ingrijpende maatregelen door onze e- geering genomen. Slechts de enkele fabrikanten, die hier door in een uitzonderlijke en bevoorrechte positie zijn geplaatst, zoudrn deze nieuwe regeling toejuichen. Er wordt door de fabri kanten, die zich verongelijkt gevoelen, op een spoedige herziening bij de landsregee- ring aangedrongen. Indien dit inderdaad tot een wijziging der getroffen regeling zou kunnen leiden en de wereldverhoudingen blijven zooals die in de laatste maanden zijn geweest, dan geloofde spr., dat 1937 voor den gecondenseerden melkhandel een gun stiger jaar zal worden dan de laatstverloo- pen jaren zijn geweest. Grove tuinbouwproducten. De handel in roode-, witte- en gele kool ging over het algemeen in den winter van 1935 stroef. De mislukking van den oogst was oorzaak, dat de voorraden gering wa ren. Door deze geringe voorraden lag over het algemeen het prijsniveau hier te lande te hoog. Het gevolg is geweest, dat vooral Denemarken Noordholland groote concur rentie aandeed en de handel zich gedeelte lijk naar dat land verplaatste. Een gevolg van den geringen oogst is ook geweest, dat het voor Duitschland vastgestelde contin gent lang niet werd verbruikt. Naar Frank rijk ging door sterke contingenteering daar te lande en hooge invoerrechten slechts wei nig kooL Voor het laatste kwartaal van 1936 was er zelfs geen contingent vastgesteld en gezien den enormen kooloogst in Frank rijk is het niet te verwachten, dat in den ko menden winter iets naar Frankrijk zal gaan. Alhoewel de handel in vroege aardappe len in het begin de aanvoeren kon opnemen, kon het aanbod al spoedig niet de minimum prijzen opbrengen en nam de regeering de aardappelen over. Toen verder nog de ge vreesde aardappelziekte optrad, stagneerde de handel nog meer en leed deze niet onge voelige verliezen op de reeds gekochte par tijen, welke eveneens aangetast bleken. De export-voor-overzee heeft later vrij spoe dig tegen loonende prijzen den voorraad aardappelen kunnen verschepen en zag zich zelfs genoodzaakt in België bij te koopen. De prijs voor zuurkool was hoog, de afzet was goed en de voorraden werden geheel geruimd. De regeeringsbemoeienissen namen eerder toe dan af. De betalingen uit Duitschland, welke bij de Groenten- en Fruitcentrale ver disconteerd konden worden, hadden een vlot verloop. De landbouw. Het jaar 1936 was voor de kaasbereiding een zeer moeilijk jaar, omdat de export van de kaas vele moeilijkheden opleverde en de prijzen laag waren. De regeling voor de teruggave van de ondermelk aan de boeren moet voor een groot deel als mislukt beschouwd worden. De oorzaak wordt hierin gezocht, dat de re geling gekoppeld was aan de boter, de kaas en het melkpoeder en automatisch uitgescha keld werd wanneer een dezer artikelen pro ductief te maken was, hetgeen voor het laatste artikel nogal eens voorkwam. Een andere regeling, voor elk product afzonder lijk leek spr. noodig. Beter en eenvoudiger zou' het zijn wanneer ten aanzien van het verwerken van gepasteuriseerde melk tot kaas waardoor veel hoogere kaasopbreng sten'worden verkregen, spoedig krachtige en doeltreffende maatregelen zouden wor den genomen tot bestrijding van dit groote kwaad waardoor vele millioenen kilo s min derwaardige kaas niet zouden worden be reid. Wanneer de regeering dat kwaad wil bestrijden doet zij naar onze meening goed werk in het belang van de Nederlandsche kaasbereiders, de consumenten en den goe den naam onzer kaas. De varkenshouderij was, behoudens en kele uitzonderingen, niet winstgevend. Voor een belangrijk deel lag de oorzaak in de hoo gere graanprijzen. De schapenhouderij was belangrijk beter dan in het vorige jaar. Evenzoo de vetwei- derij. De uitkomsten van den eigenlijken graan bouw waren lager in hoeveelheid, gepaard gaande met vaak betere prijzen. De landbouw en alles wat daarmede ver band houdt kan den regeeringssteun niet missen. Vereenvoudiging van de regelingen en vrijlating van enkele onderdeelen, die daarvoor in aanmerking komen, verdient aanbeveling. Bloembollenkweekerij en -handel. Het gewas van de hyacinthen en tulpen was dit jaar van goed tot middelmatig. Nar cissen leverden een bijzonder goed gewas op. Van crocussen en bijgoed was de oogst goed, van irissen daarentegen ver beneden het middelmatige. De saneering bleef ge handhaafd, zoodat voor hyacinthen, tulpen en narcissen, zoowel voor het binnen- als het buitenland, wederom minimumprijzen werden vastgesteld, welke ongeveer gelijk waren aan die van 1935. Het onder sanctie van de regeering ge vormde surplusfonds van 15 pCt. om het overschot op te koopen, was ook dit jaar niet voldoende, zoodat een zeker percentage gratis moest worden ingeleverd om dit fonds te ontlasten. Voor crocussen waren de prijzen bijzon der laag, voor bijgoed middelmatig, terwijl gladiolen tamelijk gestegen zijn in verge lijking met het vorige seizoen. Door het koude voorjaar waren de prijzen bijzonder laag, voor bijgoed middelmatig, terwijl gladiolen tamelijk gestegen zijn in vergelijking met het vorige seizoen. Door het koude voorjaar waren de prijzen van de gekweekte irisbloemen op de eilan den ten zuiden van Engeland zeer goed, het geen in het binnenland een sterke prijsver- hooging veroorzaakte. De gelden uit Duitschland zijn, dank zij de clearing, goed binnengekomen. De export van Breezand en Anna-Pau- lowna was dit jaar constant. De oogst was daar buitengewoon goed. De export uit Lim- men en Heiloo was gelijk aan dien van het vorige jaar, terwijl het gewas er iets min der was. Ditzelfde was ook het geval in de Egmonden en Castricum. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de cultuur, hoewel niet winstgevend, toch loonend is geweest. De handel was minder loonend dan in het vorige jaar, het geen echter door den val van den gulden weder werd goedgemaakt. Verwacht mag worden, dat ook de handel hierdoor iets zal worden vergemakkelijkt. Bankbedrijf. Ook voor het bankbedrijf was het gewich tig moment van het jaar, dat, waarop de gul den los van het goud kwam te staan. Het onmiddellijk gevolg was een zich aan passen der effectenkoersen aan de gewij zigde omstandigheden, hetwelk met zeer groote omzetten gepaard ging. Deze zeer le vendige handel hield de geheele maand Oc- tober aan, om daarna geleidelijk weer tot meer normale proporties af te zakken. Op de geldmarkt heeft de nieuwe toe stand allereerst een niet onaanzienlijke da ling der geldkoersen tot gevolg gehad, welk feit voor de banken geen voordeel genoemd kan worden. Bouwbedrijf. Een verbetering in de over het geheel zeer ongunstige werkgelegenheid in de bouw- en aanverwante vakken trad helaas niet in. De toestand in deze bedrijfstakken bleef uiterst précair. Scheepvaart. In de binnenvaart bleef de toestand in het algemeen nog zorgwekkend, al kan niet worden ontkend, dat de beurzen, waar de zoogenaamde „particuliere schepen" be vracht worden, iets williger waren dan in het jaar 1935. Het belangrijkste centrum voor de be vrachtingen „over de beurs" in ons district, bleef het agentschap Wieringen van de be- vrachtingscommissie „U", waaronder ook de Wieringermeer valt. In het jaar 1936 wer den daar 630 binnenvaartuigen ingeschre ven, metende van 70 tot 250 tons, die na korteren of langen ligtijd, bevracht konden worden. De bevrachtingen van de Langen- dijker gemeenten leed nog danig onder den druk der tijden. Dit jaar hadden, naast de veelal regelma tige verschepingen naar België en Noord- Frankrijk, ook verladingen per schip plaats naar Denemarken. De vrachten naar de eerstgenoemde twee Rijken stegen met 20 tot 25 pCt. De beurtvaart in Noordholland verkeert, behoudens enkele uitzonderingen, vrijwel in een noodlijdende positie. Naast een sterk verminderd goederenaanbod drukte ook de concurrentie van het asvervoer, speciaal die van de zoogenaamde „wilde vrachtauto's", ten zeerste de uitkomsten van het vroeger zoo tierig bedrijf der beurtvaart. De bemoeienis der bevrachtingscommissie ,.U" werd belangrijk uitgebreid doordat het vroegere district der commissie Enkhuizen hij Alkmaar werd gevoegd. Wieringermeerpolder. Ook in 1936 kenmerkte de nieuwe polder zich weer door groote bedrijvigheid, in hoofdzaak op het gebied van den landbouw, hoewel handel en industrie er een belang rijk afzetgebied vonden. Wederom konden 43 landbouwbedrijven in pacht worden uit gegeven, waarmede het totaal aantal ver pachte bedrijven tot 156 steeg, met een ge zamenlijk oppervlak van plm. 6200 H.A. De Landbouwcultuurmaatschappij „De Wierin germeer" had aan het einde van het jaar daarnaast een oppervlakte van plm. 8800 H.A. in exploitatie. De uitkomsten van het landbouwbedrijf waren bevredigend. Naast den landbouw deed ook het tuin bouwbedrijf in eenige beteekenende mate in de Wieringermeer zijn intrede. Uit genomen proeven was n.1. gebleken, dat de cultuur grond in het zuidelijk deel van den polder zich in bijzondere mate voor den verbouw van grove tuinbouwgewassen leende en waar zich de behoefte aan voor tuinbouw geschikte gronden in de omgeving van de Wieringermeer deed gevoelen, werd de ge legenheid opengesteld tot het pachten van kleine perceeltjes tuingrond. Een oppervlak te van ongeveer 150 H.A. werd voor dit doel beschikbaar gesteld. Handel en industrie vonden in het verstre ken jaar in de Wieringermeer een ruim af zetgebied. Ook in 1936 werd wederom het overgroote deel van de totale draineerbui- zen-fabricage in ons land voor de Wierin germeer afgenomen, terwijl tal van andere industrieën er belangrijke afzetmogelijkhe den verkregen. Niet minder dan 80.000 ton producten wer den in de Wieringermeer geoogst, waarvan circa 25000 ton graan, 5000 ton hooi en 32000 ton stroo. Alleen bij de Landbouwcultuurmaatschap pij waren geregeld circa 900 en in den oogst tijd zelfs 1400 man werkzaam. Bij de in werkverschaffing uitgevoerde werken (drai nage enz.) waren regelmatig 200 arbeiders tewerkgesteld. Daarnaast vonden nog tal van arbeiders werk in het particuliere land bouwbedrijf en bij den boerderij en bouw. In het voorjaar van 1936 kwam het derde dorp, Wieringerwerf, gereed. Verschillende middenstanders konden zich ter plaatse ves tigen. De bevolking van de Wieringermeer is door het gereedkomen van het derde dorp, alsook door de voortgezette uitgifte van boerderijen, gestegen van 2482 op 1 Januari tot 3360 op 1 December 1936. Op initiatief van de reeds in de Wieringer meer gevestigde pachters werd te Midden- meer een graanbeurs opgericht, welke op 26 Januari j.L werd geopend. Middenstand. Wat de uitkomsten in de middenstandsbe- drijven in dit district betreft, valt er over het jaar 1936 helaas niet veel goeds te ver tellen, zei spr. Over het algemeen liepen de omzetten nog steeds terug, waartegenover nog altijd geen vermindering van vaste las ten en onkosten staat. De concurrentie van warenhuis en filiaalbedrijf neemt scnrikba- rend toe, vooral op het gebied van levens middelen en schoenen. Tal van zaken be vinden zich dan ook op de grens van haar bestaansmogelijkheid. Velen hebben zich, door de omstandigheden daartoe gedwon gen, genoodzaakt gezien den strijd op te ge ven. In het najaar bracht de „zwevende gulden' weliswaar een zeer korte opleving, gewekt door de vrees voor prijsstijging. Daar de koopkracht echter niet verhoogd is, volgde reeds na eenige dagen een scherpe reactie. De depreciatie van den gulden heeft tot nu toe aan landbouw, tuinbouw en veeteelt in ons gewest nog geen voordeel gebracht en zoolang de toestand in deze bedrijven niet aanmerkelijk verbetert, valt er voor den middenstand ook geen opleving te verwach ten. De wet, regelende de uitverkoopen en op ruimingen, heeft nu een jaar gewerkt. Niet ontkend kan worden, dat de resultaten vol gens het gevoelen van hen, die daarvan méér verwachtten dan deze wet in feite be vat, veelal teleurstellend zijn geweest. Toch moet worden toegejuicht, dat aan tal van ongewenschte uitwassen door deze wet waarvan de uitvoering bij de Kamers van Koophandel berust paal en perk kon wor den gesteld. Zoowel voor den bona-fide-handel als voor den consument is het een verheugend feit, dat de Keuringsdienst te Alkmaar ge vestigd is gebleven. Helaas is er dezerzijds minder waardeering voor de getroffen re geling, waarbij de kosten van de instandhou ding op den handel worden afgewenteld. Overigens wordt het volkomen onjuist ge oordeeld, dat deze heffingen zijn gekoppeld aan die voor het Handelsregister, welke in stelling voor hare aanslagen een geheel an deren maatstaf aanlegt dan zulks voor de heffingen krachtens de Warenwet geboden zou zijn. Ook worden de heffingen algemeen als te zwaar beschouwd en de middenstand ziet er weer een nieuwen last in, die op zijn schouders wordt geschoven. Van de nieuwe wettelijke regeling nopens het verkoopen op afbetaling zullen de resul taten moeten worden afgewacht. Dat er maatregelen zijn getroffen om in dit ver koopsysteem gezondere verhoudingen te brengen is met vreugde geconstateerd. De nieuwe vestigingswet zal er ongetwij feld toe kunnen bijdragen de middenstands- bedrijven eenigermate te saneeren. De ver wachtingen van hen, die in deze wet gaar ne het „behoefte-element" zagen opgenomen, zijn, ten aanzien van het nuttig effect dezer wettelijke regeling, niet al te hoog meer ge spannen. Alhoewel de Kamer geacht mag worden zoowel de belangen van het groot- als die van het kleinbedrijf te behartigen, vroeg spr. zich toch af of het inderdaad niet het algemeen belang zou zijn, indien bevorderd zou kunnen worden, dat aan de vestiging van warenhuizen, filiaalbedrijven en coöpe ratiewinkels een tot-hier-toe-en-niet-verder zou worden opgelegd. Een absoluut cadeauverbod, zooals nu reeds geldt voor tabaksfabrikaten, alsmede een eenvoudige en goedkoope regeling voor het innen van kleine vorderingen zouden ongetwijfeld ook met instemming worden begroet. De Kamer bleef ook in het afgeloopen jaar werkzaam om te trachten de hooge lasten, die op de bedrijven blijven rusten, verlaagd te krijgen, waarvan spr. o.a. noemde de ac tie tot verlaging der personeele belasting en de biljartbelasting ten behoeve van de café- en restauranthouders, een groep zaken lieden, die ook wel heel erg onder den druk der tijden heeft geleden. Het leek hem toe, dat het raadzaam is binnenkort nogmaals een poging te doen tot verlaging der water1—'Jingtarieven. Pluimveeteelt. In het eerste halfjaar van 1936 waren de eierprjjzen hooger dan in 1935, in het derde kwartaal werd dit verschil steeds minder en bij de dépreciatie van den gulden kon men van gelijke prijzen spreken. De voerprijzen zjjn in 1936 gestegen. De positie der pluimveehouderij is op nieuw achteruitgegaan. Niet alleen wat de leghoenders betreft, maar ook de piepkui kenfokkerij. Alleen de vraag naar broedeieren van Noordhollandsche-blauwen was in de afge loopen maanden goed. België en Frankrijk waren regelmatig aan de markt, maar ook naar Zwitserland en Engeland werden deze eieren uitgevoerd tegen loonende prijzen. De positie der eendenhouderij is gelijk aan die der andere pluimveehouders. De uitvoer van eieren is thans weer hoofd zakelijk op Engeland gericht, de beperkende maatregelen, die na 7 Aug. 1935 voor den invoer van eieren uit Nederland en Engeland De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent golden, zijn in 1936 weer opgeheven. De uitvoer van eieren naar Duitschland nam af als gevolg van de mindere deviezen, die dit land voor den invoer uit Nederland beschik baar stelde. De uitvoer naar andere landen was van ondergeschikt belang. Het verbruik in Nederland bleef bevredi gend. Visscherij en vischhandel te Den Helder. Over het algemeen valt er geen verbete ring te bespeuren. Het totaal van de uit komsten is waarschijnlijk nog iets minder dan in het reeds zoo ongunstige jaar 1935. Enkele takken van het bedrijf zijn opnieuw sterk ingekrompen, terwijl de overige vrij wel op hetzelfde niveau bleven. De haring- zegenvischerij is wederom verminderd. Op het Marsdiep is de garnalenvangst na de afsluiting van de Zuiderzee weder achter uitgegaan. Ook bot is zoo goed als verdwe nen. De haringvangst met kommen en kuil heeft zich verplaatst naar Wieringen, langs den geheelen afsluitdijk tot zelfs nog be oosten Harlingen. Ansjovis is er ook niet gevangen. Zeegras kon weder niet geoogst worden, alikruiken werden sporadisch ge vangen. De wulkenvangst was matig. Sar» dijn, die zich de laatste jaren niet heeft laten zien, is in November weer in kleine hoeveel heden gevangen. De NoordzeevisscheriJ heeft ook dit jaar een loonend bedrijf kun nen maken. De kleinere motorbotters heb ben een moeilijk bestaan gehad. In het alge meen zijn de vooruitzichten voor de vis scherij nog verre van gunstig. Bij de geringe vangsten en aanvoeren aan den gemeentelijken vischafslag te Den Hel der kon de vischhandel in Den Helder niet levendig zijn. Integendeel relaties gingen verloren, mede tengevolge van de contingen teeringsmaatregelen, betalingsmoeilijkheden etc. De export van ongepelde garnalen van Den Helder is nog verminderd. De export naar Engeland is geheel verloren. Levende garnalen werden er iets meer verhandeld. De aanvoer van Noordzeevisch, de zooge naamde platvisch, als tongen, tarbot en kleine schol was iets beter dan in het vorige jaar. Ook de prijzen waren thans loonend. Werkzaamheden der Kamer. De arbeid der Kamer is in den loop der jaren zeer belangrijk toegenomen. Eens deels vloeit dit voort uit den geleidelijken groei van het aantal zaken, dat in het Han delsregister staat ingeschreven, anderdeels uit de omstandigheid, dat de Kamers van Koophandel hoe langer hoe meer worden ingeschakeld in de uitvoering van verschil lende wetten, die in het bijzonder het be drijfsleven raken. Hoe zeer hieruit het ver heugend verschijnsel valt te constateeren, dat de Kamers van Koophandel zijn gewor den tot organen met een vooral in de laatste jaren snel toenemende uitvoerende taak, rijst bij den zakenman, die bovenal vrijheid van handelen verkiest, toch onwillekeurig de vraag of de sterk voortschrijdende regee- ringsinmenging in onze nationale economie op den duur wel tot het gewenschte resul taat zal kunnen leiden en of zulks niet in vele gevallen verslapping van energie in de hand zal werken. De werkzaamheden in verband met deze crisisregeling verliepen ook in 1936 zeer vlot. Er werden in het afgeloopen jaar totaal 1395 invoervergunningen afgegeven. Sedert de instelling van het Handels register werden 48070 dossiers kosteloos ter inzage verstrekt, terwijl er 5313 afschriften tegen betaling werden afgegeven. Het aan tal ingeschreven zaken bedraagt thans 11118. Spr. herdacht dankbaar hetgeen de heer H. de Raat in den loop van 1936 afgetre den als lid van de afd. Kleinbedrijf voor de K. v. K. heeft gedaan. De handeldrijven de in industrieele middenstandsvereeniging te Alkmaar, die destijds hem candideerde, stelde als zijn plaatsvervanger candidaat den heer H. C. Lind te Alkmaar, die bij de jongste verkiezing bij enkele candidaatstel- ling gekozen werd, waarmede spr. dezen nieuw benoemden hartelijk geluk wenschte. De medewerking, die de Kamer in het af geloopen jaar wederom van het centrale gezag, de provinciale en gemeentelijke auto riteiten mocht ondervinden, stelt zy ten zeerste op prijs. Zij ontveinst zich echter niet, dat zij het ten zeersto zou waardeeren, indien de Overheid zou kunnen besluiten een nog nauwer contact aan te houden met de Kamers van Koophandel de door haar zelf geschapen organen, vertegenwoor digende handel en nijverheid opdat deze in ruimere mate dan thans pleegt te ge schieden, ingeschakeld zouden kunnen wor den bij de voorbereiding van wettelijke maatregelen of verordeningen, die het be drijfsleven raken. Met voldoening constateerde spr., dat de heer Ringers, die in tal van zittingen der Kamer werd gemist, thuis gelukkig nog daadwerkelijk aan het werk kan deelnemen. Spr. hoopte, dat de ongesteldheid zich spoe dig ten goede zal keeren. Aan het slot zijner met applaus beloonde rede bracht de heer Arntz aan de leden en den secretaris met zijn staf dank voor het vele werk, dat zij naar gave van hart en verstand weder in het belang van het be drijfsleven hebt willen verrichten en hij ein digde met te zeggen: Laten wij hopen, dat ook ons district spoedig de zegeningen van een beteren tijd deelachtig zal worden en moge het U en de Uwen in het jaar 1937 in elk opzicht voorspoedig gaan!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 5