'BuUwlaHd Q&tteetUecadm Jiidschcifiett Jnyezonde*t Stukken Prins Bernhard op Schiphol Glimlachje De gezondheidstoestand van den Paus. Wordt Göring leider der Duitsche regeering? SCHERMERHORN door het ontwerpen en uitvoeren in de klasse voor monumentale en versierende schilderkunst van een gebrandschilderd raam. dat geplaatst zal worden in de traphal van het gedeelte van het paleis Soestdijk, dat modern zal worden ingericht. Een viool ten geschenke ontvangen. Dezer dagen is ten paleize Noordeinde aan prinses Juliana een viool aangeboden door den Ilaagschen vioolbouwer Johann Stüber. Het instrument werd geheel met de hand vervaardigd. Het achterblad, uit ongeveer v'jftig jaar oud ahorn-hout gemaakt, nog afkomstig uit den houtvoorraad van Otto Schünemann's vioolbouwschool te Schwerin. Mejuffrouw Minka van Aken te 's-Gra- venhage voegde een witzijden vioolkleed hier aan toe, door haar ontworpen en be schilderd met Oost-Indische kers, als blijde herinnering aan den tijd, waarin de verlo ving van het prinselijke paar werd bekend gemaakt. Een lederen étui, met blauw zijden pluche bekleed, omsluit het geheel. Het geschenk van de Ned. Heidemaatschappij. De keuze van het prinselijke bruidspaar tusschen de twee schilderijen van den schil der L. W. R. Wenckbach en aangeboden door de Nederlandsche Heidemaatschappij is gevallen op het riviergezicht: De Rijn bi Renkum. Het schilderij is gisteren door den kunst' handel Fetter aan het paleis Kneuterdijk af geleverd. Verzoek van het Christelijk Nationaal Vakverbond en R.K. Werklledenver- bond. De besturen van het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Roomsch Katholiek Werkliedenverbond in Nederland verheugen zich er over, dat zoovele groote en kleine ondernemers in de heuglijke gebeurtenis van 7 Januari aanleiding vinden, de bij hen in dienst zijnde arbeiders(sters) en bedien den zooveel mogelijk vrijaf te geven, met behoud van salaris. Genoemde besturen zouden in navolging van den oproep van de regeering er met passenden drang bij alle ondernemers zon der uitzondering, op willen aandringen zoo eenigszins mogelijk op 7 Januari, vrijaf te geven met behoud van loon. De verzorging der 10.000 man troepen: Candij-rantsoen voor de koude. Naar wij vernemen, heeft de Gouverneur der residentie, luit. gen. jhr. W. Röell, maat regelen getroffen, dat aan de materiëele verzorging der 10.000 man troepen, welke Donderdag a.s. uit alle deelen van het land naar Den Haag zullen komen voor het mili tair eerbetoon, niets zal ontbreken, 's Mor gens vijf uur zullen de meeesten reeds in de Residentie aankomen, 's avonds zullen zij ongeveer te zeven uur Den Haag weer ver laten. In verband met de koude, welke de militairen wellicht zullen moeten verdra gen, zal een ieder een half ons candij ont vangen. Dit is geschied op advies van den Geneeskundigen Dienst. Des middags zal hun een warme maaltijd worden verstrekt, bestaande uit snert, waarin „de lepel blijft recht staan". Bruidstaart voor de prinses. Vanmiddag zal namens de Nederlandsche Banketbakkersvereeniging een Bruidstaart aan H. K. H. prinses Juliana worden aange boden. De ontwerper van deze taart is de heer J. Jongert, leeraar aan de vakschool voor banketbakkers, waar het werk, dat drie weken heeft geduurd, is uitgevoerd. De taart bestaat uit twee deelen: het de coratieve gedeelte pièce de milieu en de eigenlijke taart. Het decoratieve gedeelte is gemaakt van dragant en niet bestemd om te worden gegeten. Er zijn verschillen de versierselen op aangebracht, eenige wa pens en de symbolen van handel, scheep vaart, landbouw en nijverheid. De konings kroon bekroont het twee meter hooge werk. Prof. Huizinga getuige bij het prinselijk huwelijk. Naar wij vernemen is prof. J. Huizinga aangezocht om als getuige op te treden bij het huwelijk van prinses Juliana, ter ver vanging van den prins van Wied, die, zoo als bekend, verhinderd is de plechtigheid bij te wonen. Op doorreis met zijn gasten naar Aalsmeer. Toen vanmiddag om twaalf uur de brui loftsgasten, bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard die in den na middag een bezoek zouden brengen aan de bloemententoonstelling „Lente in Januari" te Aalsmeer, in autobussen en eenige parti- „Henri!heb je nu de vry- kaartjes wel bij je?l culiere wagens op Schiphol aankwamen bevond zich in het gezelschap, tot aller ver rassing, ook prins Bernhard. Onder de zes en zeventig bruiloftsgasten waren o.a. prinses Kira van Rusland, de prinsessen Woizlawa en Thyra van Mecklen- burg, de prinsessen Sieglinde en Elisabeth zur Lippe, twee prinsen zur Lippe twee baronnen von Cramm en de brutdsmeisjes- studiegenooten van prinses Juliana. Voor den lunch bezichtigden de gasten die zich in vijf autobussen in even zoovele groepen verdeelden, het vliegveld onder leiding van de heeren A. Plesman en P Guilonard, directeuren der K. L. M., U. F M. Dellaert, havenmeester van Schiphol A S. Thomson, stationschef en G. Spit chef van den lijndienst. In verband met het stormweer werd afge zien van een demonstratie, welke kapitein van Weerden Poelman met de J. A. V. A. zou hebben gegeven. De K. L. M. had in loods B een kleine tentoonstelling ingericht van vliegtuigonder- deelen en van de radio-uitrusting van haar toestellen, waarvoor het gezelschap veel belangstelling toonde. In een andere loods stonden verschillende typen van vliegtuigen ter bezichtiging, zooals de oude Fokker machine „Spin", de F 36 „Arend", de moderne D. C. 3 „Ibis" en een D. C 2 in Europeesche- en een in Indische uitrusting. De gasten bezichtigden nog de stations gebouwen en de motorenafdeeling en ver- eenigden zich te ongeveer een uur aan den lunch in de versierde bovenzaal van het restaurant. Tegen twee uur heeft het gezelschap zich naar Aalsmeer begeven. DE „GEHEIMZINNIGE MAN" VAN DE B. B. C. Belast met omroepdiensten in geval van oorlog. Sedert eenige maanden doken in de En- gelsche bladen geruchten op over de aan wezigheid en het werk van een „geheim- zinnigen man" op Portland Place, het tehuis van de B. B. C. Hij had geen eigen kamer, geen aparte telefoon, bezocht geen bestuurs vergaderingen en was slechts bij enkele in gewijden bekend, maar in Broadcasting Hous-! werd zijn tegenwoordigheid niette min zeer sterk gevoeld. In een perscommuniqué heeft de B. B. C. gisteravond het volgende bekend gemaakt: „Overste Stafford is sinds eenige jaren bezig met de voorbereiding van de omroep diensten in het geval dat plotseling een oorlog zou uitbreken. Zijn werkkring staat niet in eenig verband met eenige acute po litieke gebeurtenis in Engeland of elders en het is duidelijk dat vooral maatregelen moeten worden beraamd en besproken voor een zoo ernstige gebeurtenis als een oorlog die van grooten invloed zou zijn op de En- gelsche uitzendingen. Overste Stafford ver richt zijn functies in samenwerking en met medeweten van verscheidene regeerings- departementen". Een verslaggever van de News Chronicle is naar aanleiding van deze mededeelingen zijn licht gaan opsteken op het departement van oorlog, waar men hem echter te ver staan gaf dat overste Stafford geen gevol machtigde van dat departement was, waar men niet meer van hem wist dan dat hij in Egypte en Irak gediend had bij de Kings Royal Rifles. DEMONSTRATIE TEGEN DEN DOODSTRAF IN NEW-YORK. Een zestal jeugdige roofmoordenaars in den ouderdom van 19 tot 24 jaar zijn ter dood veroordeeld. Eenige honderden vrou wen hebben voor de woning van den gou verneur van den staat New-York tegen het uitvoeren van dit vonnis gedemonstreerd. Voor het huis knielden zij midden op de Park-avenue neer en baden hardop. Het ge- heele verkeer werd door deze demonstratie gestremd. DE DONAUSTATEN EN DE BRITSCHEITALIAANSCHE OVEREENKOMST. De correspondent van Stefani heeft een vraaggesprek gehad met den Tsjecho- Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken, Krofta, over het Britsch—Italiaansche accoord, dat Tsjecho-Slowakije belang heeft by een samenwerking zoowel met Italië als met Engeland. Nu de vrede in de Middel- landsche Zee verzekerd is. aldus Krofta, hebben wij hoop, dat Italië bereid is zich bezig te houden met de vraagstukken van Midden-Europa, en dat in een geest van nuttige economische en politieke samenwer king met de Kleine Entente. Een gunstig teeken in dat opzicht is de onmiskenbare verbetering der betrekkingen tusschen Praag en Boedapest. De Duitsch- Italiaansche toenadering tusschen Duitsch- land en Tsjecho-Slowakije zich gunstig ontwikkelen. Krofta deelde ten slotte mede, dat zijn regeering voornemens is een consulaat te Addis Abeba te vestigen. Dat zou geen ge baar beteekenen, maar slechts het erkennen van een duidelijk geworden toestand. RUSSISCHE VISSCHERSSCHEPEN INGEVROREN. Door vliegtuigen van levensmid delen en kleeding voorzien. Door middel van vliegtuigen zijn de opvarenden van 120 vissche sschepen, die op de Kaspische zee in het ijs zijn vast gevroren, van levensmiddelen en kleeding voorzien. De vliegtuigen hebben de ove rige 180 visschersschepen, die vermist worden nog niet ontdekt. De toestand is voor de opvarenden van de schepen zeer gevaarlijk en men vreest dat vele visschers de schepen hebben verlaten en trachten over het ijs de kust te bereiken. Rustigen nacht doorgebracht. De gezondheidstoestand van den paus blijft stationnair. Hij heeft een rustigen nacht gehad en de pijnen in het linkerbeen zijn iets verminderd. Verder wordt opge merkt dat sedert enkele dagen de audiën ties weer met meer regelmaat worden verleend, de paus wilde meer dan een per soon per dag ontvangen, doch zijn gezond heidstoestand liet dit niet toe. Gisterochtend heeft de heilige vader weer zelf de omvangrijke post behandeld en aanteekeningen gemaakt. Hij aanvaardt het lijden als een weldaad van den hemel, hij geeft zich rekenschap van zijn toestand en verklaarde op alles voorbereid te zijn. Dit neemt evenwel niet weg, dat de paus zich betrekkelijk wel voelt, waardoor hij zijn physieken weerstand overschat. Toch vreest men, dat de minste complicatie fa taal zal zijn. De paus is zeer sceptisch gestemd ten aanzien van de medicijnen, waarom wil hij ook geen tweeden geneesheer roepen. Hitier zou het hoofd van den staat blijven. In zekere nationaal-socialistische kringen doet het gerucht de ronde, dat Hitier op 30 Januari, den vierden verjaardag van het nationaal-socialistische bewind, een procla matie tot het volk zal richten, waarin hij zou mededeelen, dat hij slechts het hoofd van den staat blijft en aftreedt als leider der regeering. Hij zou den titel „leider van het Duitsche Rijk" dragen. Göring zou tot leider der regeering benoemd worden: men durft nog niet te zeggen, of hij ook kanselier zou heeten. Dit gerucht put eenige waar schijnlijkheid uit het feit, dat Göring sedert verscheidene maanden „minister president" en niet „minister-president van Pruisen" genoemd wordt. SNELTREIN PARIJS—AMIENS DOODT WEGWERKERS. Op een spoorwegbrug van Creil heeft de sneltrein AmiensParijs een twaalftal wegwerkers aangereden. Twee van hen werden op slag gedood, de overigen wer den meer of minder ernstig gekwetst. REGELING VAN DEN TOESTAND IN CHINA. De uitvoerende Yuan heeft besloten tot regeling van den toestand in Sjensi het le ger van Tsjang Soe Liang de stellingen welke het op 1 December bezette, weer te laten betrekken. De generaals Yang Hoe Tsjeng, de voornaamste medeplichtige van Tsjang Soe Liang en pacificatie-commissa ris van Sjensi en Joe Toe Tsjoeng, gouver neur van Kansoe zullen worden vervangen door de generaals Wang Hoe Tsjang, oud medewerker van Tsjang Soe Liang en Soen Wei Joe. Voor het geval aan deze voor schriften niet zal worden gehoorzaamd, zullen militaire maatregelen worden geno men. Tenslotte is generaal Koe Tsoe Toeng, vroeger commandant van het westelijk le ger en leider van de strafexpeditie tegen Tsjang Kai Sjek benoemd tct chef van den generalen staf van de provinciale troepen van Sian Foe. Nieuwe grensincidenten? Volgens berichten uit Hsinking hebben zich nieuwe grensincidenten voorgedaan. Eind December werden aldus deze mede deelingen uit Mandsjoekwosche bron-Ja- pansche soldaten door Russen beschoten, evenals op 2 en 4 Januari. Ten Zuiden van Soei-Fenho, de plaats van een der inciden ten, werden twee Russen neergeschoten. Bij den Russischen consul te Charbin is een protest ingediend. Maandag 4 Januari vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den heer B. Meindersma, burgemeester, Af wezig was de heer P. Mantel. In zijn ope ningsrede sprak de voorzitter zijn beste wenschen uit voor de gemeente, de raads leden en hunne gezinnen. Spr. memoreerde het a.s. huwelijk van het vorstelijk paar en stelde voor, namens de gemeente een geluks telegram te zenden, wat algemeen werd goedgevonden. Van Ged. Staten de goedkeuring op de suppl. begrooting dienst 1936, de vorige vergadering vastgesteld. Van den Keuringsdienst voor Waren de begrooting over 1937. Werden voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur der vereeniging „IJsbe- strjjding" was een verzoek om subsidie ont vangen. Op voorstel van B. en D. werd hier op afwijzend beschikt. Eenzelfde beslissing viel op een verzoek om subsidie van den Ned. Bond voor zorg van Zuigelingen. Besloten werd geen bijdrage te verleenen aan de Ned. Vereeniging voor luchtbescher ming en niet toe te treden tot de Ver, van Nederlandsche gemeenten. Awijzend werd beschikt op een verzoek van het curatorium van het r.k. lyceum te Alkmaar om eene subsidie groot 150 voor kosten van 1 leerling uit de gemeente. Voorstel beschikbaarstelling van 0.25 per leerling voor alle drie scholen voor viering van het aanstaand huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard. De voorzitter deelde mede, dat uit het be drag van de ontvangen bijdragen van de ingezetenen een feestgave zal worden ver strekt aan 50 behoeftige gezinnen uit de ge meente. Werd z.h.s. goedgevonden tot be schikbaarstelling van het bedrag. Vaststelling suppl. begrooting dienst 1936, in verband met een opgave van de kosten van nijverheidsonderwijs; dienst 1937 in verband met besluit van 0.25 per leerling voor de feesten, werd z.h.s. vastgesteld. Verzoek van den heer C. Muntjewerff om ontheffing van de betaling van schoolgeld. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken. De heer de Groot zeide, dat de raad in dezen niet anders kan besluiten, toch heeft hij de overtuiging, dat adresant krachtens zijn inkomen niet voor betaling in aanmer king moest komen, maar adressant heeft uit gemakzucht niet gereclameerd op zijn aan slag in de Rijksink.bel. Dit verzuim maakt, dat de raad den aanslag moet handhaven. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aan genomen. Voorts werd alsnog besloten 75 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. De voorzitter stelde voor een foto van het kon. paar in lijst aan te schaffen voor de raadszaal, wat algemeen werd goedgevon den. Rondvraag. De heer Brouwer vroeg, of de voorzitter het adres van de 3 landarbeidersbonden niet eerder heeft ontvangen, waarop de voorzit ter antwoordde, dit eerst dezer dagen te hebben ontvangen. Ook zei de heer Brouwer, dat de timmer man de ramen in het oude raadhuis geheel onvoldoende heeft gemaakt, zoodat het daar erg lekt. De voorzitter zei, dat dit reeds in onder zoek is. Verder vroeg de heer Brouwer geheele of gedeeltelijke premiebetaling voor dokters fonds en ziekenhuisverpleging voor de werkloozen door de gemeente. De voorzitter antwoordde, dat hieraan groote moeilijkheden zijn verbonden en dat het in een noodlijdende gemeente niet kar. Ook vroeg de heer Brouwer naar de ont hulling van een gedenksteen aan het raad huis met de feesten. De voorzitter antwoordde, dat dit niet doorgaat. De heer Plugboer meende, dat het ver keersbord aangevende het éénrichtingsver keer op een verkeerden plaats is gezet. De voorzitter zei de plaats te hebben op genomen in overleg met de Rijkspolitie. Verder zeide de heer Plugboer, dat de toegezegde dekens van het crisis-comité B zoolang uitblijven; hij zou het dep van sociale zaken hierover willen opbellen. De heer de Groot vroeg of middenstanders ook kunnen worden geholpen door het fonds voor bijzondere nooden. De voorzitter antwoordde, dat belangheb benden zich zelf rechtstreeks tot dit fonds moeten wenden en een desbetreffend ver zoek indienen. De heer Broersen vroeg inlichtigen om trent het beschikbaarstellen van de school voor een kookcursus, welke door den voor zitter werden verstrekt. De heer Broersen vroeg inlichtingen om- om trent de ramen van de school, welke door den voorzitter worden gegeven. Hierna sluiting. De Jaxzwereld. In het Januari-nummer van het maand blad voor Jazz, gramofoon, radio en dans muziek (tevens officieel orgaan van de Nederlandsche Jazzliga) „De Jazzwereld" staan wederom interessante artikelen. Het nummer opent met een tweetal reportages van Bod Schrijver over „The Ramblers" en „Het A. V. R. O.-dansorkest", waarin men tal van bijzonderheden kan lezen. „En passant" is de A. V. R. O.-zanger Tony Jongenelen geïnterviewd. Het piano-spel van Mary Lou Williams wordt onder de loupe genomen: Dr. Wilhelm Furtwanger antwoordt op het over hem gepubliceerde artikel, terwijl de gebruike lijke gramofoon- en afdeelingen-rubrieken eveneens goed verzorgd zijn. Het geheel een waardigen inzet in het nieuwe jaar. Perspectieven van Wordende Cultuur. Rich-Weiss opent de laatste aflevering van „Perspectieven van Wordende Cultuur" met een zeer lezenswaardig artikel „Het uitbuitingsstelsel". H. Schoonenberg schrijft een subtiel artikel „Vredeof rust?", ter wijl O. V. Andel-Ripke verhaalt van „kin dervragen over levensverschijnselen". Frances Beecking geeft „Verspreide gedachten", terwijl tenslotte Toos Verhagen vertelt van de laatste creatie van Trudi Schoop. De suggestieve omslag-teekening is van Hans IJzerman uit Voorburg. Het nummer wordt uitgegeven door „De Driehoek" Bosch en Duin (Post Den Dolder). DE HONDENKEURING. De Nederlandsche Kennelclub Cynophilia, in onze stad vertegenwoordigd door de on- der-afdeeling Alkmaar hield op 27 Decem ber 1936 een clubmatch in de Unie. Over mijn keuring van de foxterriers bevatte de in de N.R.Crt. en uw blad geplaatste versla gen een kritiek die lang niet mis was. Er stond n.1. woordelijk in: „waarna de keuring van de foxterriers te denken gaf. Cippie van mevr. J. E. Vries man van Heusden, Alkmaar, is een iets groote, maar hoog nobele fox met de juiste belijning in den kop, die toch zeker verre de meerdere was en geen tweede plaats had verdiend. Deze keuring door den adspirani zal zijn kansen op een keurmeestersplaats niet doen stijgen". Als debuteerend keurmeester werden mij voorgebracht 3 foxterriers van de ruwharige variëteit, welke ik plaatste: 1. C.\ poral Again of Joy; 2. Cippie; 3. Een hond welke buiten beschouwing kan blijven. De journalist schrijft: Cippie is een iets groote maar hoog nobele fox met de juiste belijning in den kop, die toch zeker verre de meerdere was. Dit ben ik zoo vrij te be twijfelen. Voor mij bestaat niet alleen het hoofd van een terrier, maar ook nog het lichaam en de beharing. Cippie heeft inder daad een mooi hoofd, maar een te lange rug, te zachte beharing en waarbij nog komt dat hij zeer groot is. Dit alles deed mij beslui ten hem nr. 2 te plaatsen achter den of Joy- hond, welke een prima lichaam en beharing en de juiste maat heeft. De eigenaar was zoo vriendelijk mij een lijst bekroningen toe te zenden, toen hij de kritiek gelezen had. De lijst is als volgt: 8 Febr. '35 te Amster dam, keurmeester Krebs, uitmuntend; 22 April '35 te 's-Hertogenbosch, keurmeester Krings, zeer goed; 19 Mei '35 te Deventer, keurmeester Harms, uitmuntend; 80 Mei '35 te Zwolle, keurmeester Weiter, uitmuntend; 8 Sept. '35 te Alkmaar, keurmeester Heir- mans, uitmuntend; 18 Oct. '36 te Amster dam, keurmeester Weiter, zeer goed. Zie hier de eervolle loopbaan van een hond welke ik als debutant den besten hond vond. Vijf bekende keurmeesters, waarvan met 30 jaren ervaring, gaven hem zeer goed en uitmuntend. Ik zou mij geschaamd hebben wanneer ik dezen hond achter gezet had en zoodoende bewees geen uitmuntenden van een goeden te kunnen onderscheiden. Of ik ooit keurmeester wordt, daar zullen anderen over beslissen. Nu is mijn werk meer de hondensport te propageeren in het algemeen en door fokken en exposeeren mijn geliefd ras de foxterrier in het bijzonder. U mijnheer de redacteur dank ik voor de opname in uw blad. De debutant, VAN IREN. HINDERWET 'N PASKWIL? Mijnheer de Redacteur! Eén dezer dagen was het 1 jaar geleden, dat de Karperton-kaasfabriek, Kaarsema- kersgracht, in bedrijf werd genomen en tevens 1 jaar geleden, dat eenige omwonen den zéér ernstige hinder van genoemde fabriek ondervinden. Men zal opmerken, dat daarvoor toch de Hinderwet is! Juist die Hinderwet, ik zou durven zeggen „Alkmaarsche Hinderwet", en de instanties, welke met de uitvoering ervan belast zijn, zijn oorzaak, dat dergelijke toestanden in Alkmaar kunnen bestaan. Steeds heb ik getracht deze kwestie met de verschillende instanties „in der minne" (hoewel het „recht" aan mijn kant was en is) tot een oplossing te brengen, maar waar mij dat onmogelijk gemaakt is, acht ik thans t oogenblik gekomen aan deze onver kwikkelijke affaire (iets dergelijks kan een ieder overkomen) meerdere bekendheid te geven. Waarom was het mogelijk, deze kwestie méér dan 1 jaar sleepend te houden, zoodat men thans bijna nog even ver is als Januari 1936? Ten eerste door misleiding. Bij één mijner bezoeken aan de secretarie, in verband met de Hinderwet, werd mij door den met deze afdeeling belastte ambte naar S., in het bijzijn van 2 personen toe gevoegd: „Uw bezwaren tegen die machine zijn geheel ondervangen, daar aan den kant van Uw perceel geen machines geplaatst worden". Verder reclameeren had derhalve geen doel, daar volgens dit gezegde aan mijn bezwaren geheel en al was tegemoet ge komen, zoodat ik dus met gerustheid de oprichting der fabriek kon afwachten. Toen op 2 Januari 1936 de fabriek begon te werken, bleek tot mijn grooten schrik, dat er ondanks die toezegging toch machi nes tegen mijn perceel stonden opgesteld, waarvan 'n z.g. wals- of maalmachine, waar in de stukken kaas worden fijngemalen om tot smeerkaas verwerkt te kunnen worden. En om deze machine, welke zeer veel lawaai en dreuning veroorzaakt speelt zich nu reeds meer dan een jaar de onverkwik kelijke geschiedenis af. Op de secretarie, waar ik direct tegen 't plaatsen van de machines protesteerde, ont ving ik 't laconieke antwoord, dat die toe zegging alleen sloeg op de machine waar over ik had gereclameerd! Laten we nu eens aannemen, dat dit waar was ('t tegendeel kan bewezen worden!) hoe komt 't dan dat die bewuste machine toch tegen mijn perceel staat!! Misleiding? „Objectiviteit". 14 Januari 1936 verzocht ik aan B. en W. in een uitvoerig schrijven, 'n onderzoek in verband met den zeer ernstigen hinder, welke ik van de fabriek ondervond, te wil len instellen. Na 2 maanden was er van dat onderzoek nog niets gekomen, waarom er door mij op 16 Maart nog eens krachtig op aangedrongen werd. Als antwoord hierop ontving ik 25 Maart 't volgende typeerende schrijven: „De door U bedoelde fabriek is nog niet volledig in werking gesteld. Om de gevol gen van de algeheele ingebruikneming te kunnen beoordeelen, moeten wij derhalve onze definitieve beslissing nog eenigen tijd uitstellen. Voorloopig hebben wy niet tot het treffen van eenigen maatregel aanlei ding gevonden". Ongeveer 3 maanden draait de fabriek. Er wordt verkocht en afgeleverd en tóch nog niet volledig in werking!!! Objectiviteit!! Na zeer veel gewrijf kwam men ten slotte tot de conclusie, dat 't lawaai „hinder van ernstigen aard was", maar om dit te consta- teeren had men dan ook ongeveer 6 (zes) maanden noodig. En thans moest nog een oplossing ge vonden worden hoe den hinder op te heffen. In overleg met een door mij benoemden deskundige en één van de Karpertonkaas- fabriek èn met den directeur van Bouw- en Woningtoezicht werd ten slotte de volgende oplossing gevonden: De meeste afdoende oplossing was 'n ge luiddempende vulling tusschen de fabrieks- muur en myn perceel, waarvoor ik mijn volle medewerking toezegde, de andere op lossing het aanbrengen van ruwhuid-kam- raderen aan de hinder veroorzakende machine.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7