DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een gansch volk leeft mee met het geluk van twee koningskinderen. Plechtige en gevoelvolle redevoeringen op het stadhuis en in de kerk. De residentie één groote deinende massa. 't Begon reeds vannacht. Ne. 5 Donderdag 7 Januari 1937 139e Jaargang SST*» -e «—-> 5 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Twee vorstenkinderen sluiten een levensverbond Dit is dan eindelijk de dag, naar welke de bevolking van het geheele Neder- landsche rijk in Europa en overzee en zeer velen buiten onze landsgrenzen in alle v\jf de werelddeelen sedert 8 Sep tember 1936 reikhalzend hebben uitge zien, de dag, die een dag van vreugde is voor ons geheele volk, omdat hij een nieuwen bloei inluidt van het aloude Oranjehuis. Het huwelijk van onze kroonprinses Juliana met prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld is op luisterrijke wijze vol trokken temidden van een jubel van tienduizenden, die uit alle deelen van ons land en zalfs van verder naar Den Haag zijn getrokken, om het grootsche feest mee te vieren. Sedert het huwelijk van H.M. de konin gin, in 1901, is geen uitbundiger huldebetoo- ning en zijn geen treffender blijken van diep gewortelde aanhankelijkheid en trouw der koninklijke familie ten deel gevallen. Voor ieder die dezen dag mocht mee-be- leven, hetzij dat men het voorrecht had, te midden der honderdduizendkoppige menigte de koninklijke brujd en haar bruidegom op dezen geluksdag te mogen gadeslaan, hetzij dat men buiten de residentie dank zij het wonder van de radio het verloop der gebeurtenissen op den voet heeft kunnen volgen, zal dit een onvergetelijke dag blij ven van historische beteekenis voor het Nederlandsche volk. De nacht vóór den grooten dag. Als in den nacht van 6 op 7 Januari de feestverlichting te ongeveer twaalf uur uit dooft, begint de drukte in de straten der Haagsche binnenstad eenigszins te luwen, doch geheel stil wordt het dezen nacht niet meer. Want velen zijn reeds naar de Residentie gekomen, die hier geen onderdak voor den nacht hebben kunnen of willen vinden, om dat zij er de voorkeur aan geven, reeds tegen middernacht een plaats langs de route te bezetten, of eenige uren in een café door te brengen, om dan toch in den zeer vroegen ochtend een goede plaats te gaan zoeken. De meeste café's waren tot drie uur open doch een aantal hunner had vergunning den geheelen nacht geopend te blijven, en hier zag men in rustige hoekjes bezoekers achter een leeg bierglas knikkebollen of zelfs on gestoord dommelen. Ook een aantal bioscooptheaters verschaf in den voornacht afleiding door het „even van nachtvoorstellingen, terwijl de beide Cineacs eveneens tot drie uur doordraaiden. Nachtwacht langs den bruidsweg. Doch, zooals gezegd, sommige zeervoor- zichtigen hadden reeds tegen middeniacM een Dlaats langs de route bezet. Zij Konaen uiteraard nog te kust en te keur gaan en namen de mooiste plaatsen in, die zij meei den te vinden in d? ,nf fKSIijkgPaleTs het Buitenhof en nabyhet Kön'nk uk Pa as aan het Noordeinde. Gehuld ito lass bouffantes met dekens om zich heen g stoeltjes en sommigen op dekens op de straat, waar zy het zichda zoolang de ruimte het toeliet, gemakkelyk maakten door zich languit te strekken en zoo mogelijk een dutje te doen. Venters met stoven met kooltjes vuur en met etens waren konden dan ook na middernacht reeds zaken doen en de markt, die aanvan kelijk weinig levendig was, werd naarmate de nacht vorderde, williger. Een geluk was het voor deze lieden, dat de regen, welke Woensdag vrijwel onafge broken ook des avonds had neergestroomd, tegen half twaalf was opgehouden en op allerlei wijzen kortte men zich den tyd. Er werd kaart gespeeld, we zagen zelfs een enkel zakschaakbord in gebruik, by het licht der lantarens lazen velen hun krantje, doch hoofdzakelijk amuseerde men zich met de opmerkingen van zyn buren en met de kos telijke staaltjes van volkshumor, welke daarbij ten beste werden gegeven. De eerste treinen komen binnen. Tegen vier uur werd het levendig op en om de beide Haagsche hoofdstations. Te 4.23 uur kwam aan het Staatsspoorstation de eerste trein binnen, zeven minuten later reeds door een tweeden gevolgd, en toen bleef het met onregelmatige tusschenpoozer. zoo doorgaan. De eerste vijf binnenkomende treinen vervoerden uitsluitend militairen en wel de detachementen die deel zouden uitmaken van het afzettingscordon langs den bruidsweg, uit Arnhem, Nijmegen, Den Bosch, Ede en Amersfoort. Ook aan het station Hollandsche Spoor begonnen te ruim vier uur de treinen met militaire transporten binnen te komen. Na elkaar kwamen acht treinen uit verschillen de deelen van het land met troepen aan. Aanvankelijk werd in stilte gemarcheerd Op de perrons of voor de stations werden de gelederen in marschorde gesteld en dan zetten de troepen zich in beweging, overeen komstig de verkeersvoorschriften vooraf gegaan door lantarendragers en gevolgd door eenige manschappen met roode lantarens. Trompetgeschal en tromgeroffel. Doch tegen vijf uur was het verkeer in de stad reeds zoodanig toegenomen, dat ver der in acht nemen van deze stilte niet meer noodzakelijk was en onder trompetgeschal en tromgeroffel trokken de troepen naa' hun bestemming. De mariniers, die tegen vyf uur te Den Haag aankwamen, trokken al tamelijk veel belangstelling door hun kranig marcheeren, de martiale uniform hunner officieren en de schrille tonen der pijpers. Omstreeks dezen tijd naderden nog ver schillende gemotoriseerde militaire colon nes, voorafgegaan door afdeelingen motor rijders, langs den Benoordenhoutschweg in zware camions de Residentie. Het autoverkeer begint. Ook het gewone autoverkeer begint toe te nemen. Tal van auto's met de registratie- letters van alle provincies komen langs Rijs- wijkscheweg, Bezuidenhoutsche- en Benoor denhoutschweg, Den Haag binnen. De meeste worden gedirigeerd in de richting van het Malieveld, dat aan den rand van de binnenstad een prachtig groot parkeerter rein vormt, waar honderden en honderden autos' plaats kunnen vinden, en dat in deze vroege ochtenduren hel verlicht is door speciaal voor dit doel aangebrachte schyn- werpers. Autobussen en particuliere autos scharen zich ry aan ry en de inzittenden trekken langs Voorhout en Vyverberg de stad in, vouwstoeltjes, deken? en pakken proviand meedragend. Tegen half vijf zijn de politiemannen, die den nachtdienst hebben gedaan, afgelost door het overgroote deel van het corps, dat een zwaren dienstdag tegemoet gaat. Ambu lance-posten en Roóde Kruis-mannen be geven zich naar de aangewezen plaats, waar zy de dingen zullen afwachten die komen gaan. Het publiek bezet Den Haag. Tegen vijf uur brengen de treinen, nu alle troepen zijn aangekomen, de eerste groepen bezoekers uit de hoofdstad, uit Rotterdam en uit de verder afgelegen plaatsen. Regel matig komen zy nu binnen, met tusschen- poozen varieerend van vijf tot vijftien mi nuten. Maar hoe groot de stroom, die wordt aangevoerd, ook wordt, de organisatie der spoorwegen functionneert uitstekend en zonder moeiijkheden of vertraging komen de treinen binnen, worden de passagiers snel naar buiten geleid en worden de bin nengekomen treinen reeds na enkele mi nuten opgetrokken voorbij de perrons om plaats te maken voor den volgenden trein. Langs Heerengracht en Poten trekt het publiek, komende van de Staatsspoor, en langs Stationsweg, Wagenstraat en Veene- straat het publiek dat van de Hollandsche Spoor komt, de stad binnen. Venters met ochtendbladen, feestprogram ma's, eetwaren en vooral met oranje, prijzen hun waren aan. Velen zijn reeds in de trei nen in feeststemming gekomen en hebben zich getooid met oranjelinten, strikken en mutsen in de kleuren van ons koninklijk huis of van het huis Lippe-Biesterfeld. Tegen zeven uur zijn de beste plaatsen langs de geheele route bezet en staan of zit ten in vele straten de menschen reeds eenige rijen dik langs den weg. Een schoone dag. In den loop van den nacht heeft een krachtige Westenwind de dikke regenwolken weggevaagd en de laatste wolkenflarden van den hemel weggeveegd. En met blijde verrassing zien de eerste transporten, die in de hofstad aankomen, als zij buiten de sta tionsoverkapping komen, een fonkelenden sterrenhemel met een smallen maansikkel, zoodat alle bange verwachtingen, door het noodweer van gisteren gewekt, eensklaps zyn verdwenen. Geleidelijk beginnen de sterren te ver- bleeken en wordt de hemel lichter. En tegen acht uur, als een rose gloed den Oostelijken hemel kleurt, is het duidelijk, dat men, al thans in de ochtenduren waarin de groot sche plechtigheid der huwelijksvoltrekking zal plaats vinden een stralend zonnigen, zachten winterdag mag verwachten. De stroom blijft aanhouden. In de latere morgenuren hield de stroom van de belangstellende van buiten af naar de binnenstad aan. De tribunes langs den bruidsweg vulden zich slechts langzaam, omdat zy, die daar een plaats hadden ge reserveerd, verzekerd waren, den bruidsstoet goed te kunnen gade slaan en daarom niet zoo vroeg aanwezig behoefden te zijn. An ders was het gesteld met hen, die langs de touwen moesten blijven staan en zich dus lang van te voren van een goede plaats moesten voorzien. Zoo was, vooral in de omgeving van het paleis, lang vóór dat het uur van vertrek van den stoet was aangebroken, de bruids weg al omgeven door een groote menigte toeschouwers. In de Parkstraat was om streeks half tien al geen plaatsje meer on bezet en dit was eveneens het geval in de Heulstraat en op den Kneuterdijk. In de Paleisstraat waren nog wel open plekken, maar dat vond zijn oorzaak in het feit dat hier de stoet pas op den terugweg langs zou komen en de wachtenden dus nog enkele uren den tijd hadden, voor zij wat te zien kregen. De weg was geheel afgezet met mili taire corpsen, waarvan enkele door het mid denpad defileerden. Door muziekcorpsen werden vaderland- sche liederen gespeeld, die door het wach tend publiek werden meegezongen. Ook door luidsprekers werd muziek ten gehooie gebracht, afgewisseld door mededeelingen De Groote kerk, waarin de kerkelijke inzegening plaats vond van de politie en oproepen voor particulie ren. De halve cirkel voor het paleis was gereserveerd voor genoodigden, waarvan de burgemeesters van alle Nederlandsche ge meenten met hun familie een belangrijk deel van uitmaakten. De eerewacht komt in 't geweer. Tegen tien uur marcheerden onder de tonen van de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapt. Boer, de grenadieis en jagers naar het paleis op, en vormden daar voor de vleugels de eerewacht. De muziek stelde zich links van den in gang op. De grenadiers stonden onder commando van luitenant-kolonel van Voorthuizen en de jagers onder bevel van luitenant-kolonel Adams, terwijl de leiding van de gezamen lijke eerewachten kolonel van den Bent was toevertrouwd. Bij hen voegden zich nog tal van andere hooggeplaatste militairen. Het oogenblik nadert Naarmate het uur van het vertrek van den bruidsstoet nadert, vult zich het pleintje voor het koninklijk paleis met de hooge officieren, leden van H.M.'s militaire huis. Inmiddels defileeren nog voor het paleis de weermacht van Amsterdamsche studen ten en de koloniale reserve. Tegen half elf arriveeren de afdeelingen bereden marechaussee, de rijdende artillerie en het commando cavalarie met standaard en muziekkorps, welke de kop van den bruidsstoet zullen vormen. Even later kwamen ook de huzaren in blauwe uniform voor het paleis aan. Inmiddels hadden zich in de Paleisstraat de gala-hof ry tuigen opgesteld, waarin de familieleden van het bruidspaar en de overige gasten, die in den stoet zouden mee rijden, zouden plaatsnemen. Van buiten af kon men bemerken, dat ook in het paleis levendige belangstelling bestond voor het aantrekkelijke militaire schouwspel buiten. Af en toe zag men eenige bruidsjonkers en bruidsmeisjes en later ook prinses Juliana en haar bruidegom naar buiten kijken. Tegen elf uur reden de eerste Berlines, bestemd voor de bruidsmeisjes en bruids jonkers uit de Paleisstraat het voorplein van het koninklijk paleis op. Terwijl deze instapten zag men H.M. de koningin voor een der benedenramen van het paleis verschijnen om het vertrekken gade te slaan. Nadat de hofrijtuigen waren opgereden, kwam dan eindelijk het oogenblik, waarop door talloozen met spanning werd gewacht: de gouden koets, waarin het bruidspaar naar het paleis en naar de kerk kon rijden, kwam langzaam uit de paleisstraat rijden en zwenkte het voorplein op. Commando's weerklonken, de troepen brachten de voorgeschreven eerbewijzen en de miltaire kapel zette het Nederlandsche volkslied in. Op dit moment verscheen het bruidspaar op het bordes van het paleis. Het duurde eenige oogenblikken, voordat prinses Ju liana en prins Bernhard in de gouden koets hadden plaatsgenomen en in dien tijd nam het publiek het Wilhelmus over en zong de tweede strofe mee. De bruidstoiletten. Het bruidstoilet van de prinses is van ivoire satin peplum en in overleg met H. K. H. in een eenvoudig, smaakvol gedrapeerd model, waarvan de sierlijke lijnen aan een Grieksch gewaad doen denken, met manteau de cour, vervaardigd. De sluier is in tulle geborduurd met zil veren rozen, zoodanig gerankschikt, dat men daarin de emblemen van Lippe-Bies terfeld herkent. De bruidskrans is van oranjebloesem en gegarneerd met vijf echte brillanten rozen, in grootte afloopend, wederom gearran geerd, dat zij het embleem Lippe-Biester feld vormen. De ceintuur is gegarneerd met naturel oranjebloesems, waarbij als aardige bijzon derheid is te vermelden, dat deze afkomstig zijn gedeeltelijk van bloeiende oranjeboo- men van het paleis het Loo, gedeeltelijk ge zonden door eenige Nederlanders wonende in Italië. De manteau de cour, waarvan de sleep vijf meter lang is, werd opgehouden door de vier bruidskinderen, in het wit gekleed. Wat de japonnen der twaalf bruidsmeis jes betreft en waarvan het model dezelfde idee als de bruidsjapon weergeeft, deze zijn bij twee tegelijk in fijne zijden crepe, in een der pasteltinten lila, bleu, groen, geel, oran je, rose, vervaardigd. Zooals te begrijpen is, maken deze zachte tinten, die op tref fende wijze de kleuren van den regenboog weergeven, een ongemeen fraai effect, het geen nog geaccentueerd wordt door de flu- weelen coiffures en ceintuurs, welke in een zelfde kleurengamma, doch in donkerder tinten en die in fluweel zoo warm aandoen, gehouden zijn. Ook de zijden schoentjes zijn

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1