DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche activiteit in Marokko. ^Binnenland No. 7 Zaterdag 9 Januari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand 'S-r-wt-,'-». De Spaansche revolutie Groote contingenten Duitsche troepen aan land gezet. Verscherping van de spanning. Huwelijksreis van het Vorstelijk paar. ALKMAARSCH Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I.ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C KRA K Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 9 Januari. Zooals verwacht kon worden, is de En gelsche regeering en zijn de Engelsche kranten lang niet best te spreken over het antwoord, dat Berlijn en Rome gegeven hebben op de Fransche Britsche nota van December j.L Het eenige verschil tusschen de meening der Engelsche regeering en die der kranten is, dat de Britsche regee ring in haar houding natuurlijk iets meer correct is en dat de krante.i duidelijk schrijven, wat zij meenen. Het allerduidelijkst zegt het links ge riënteerde tijdschrift „New Statesman and Nation" het: „Maandag werd de tekst ge publiceerd van het Gentlemen's Agree ment, dat de traditioneele goede betrek kingen tusschen Downing-street en Rome herstelde. Dinsdag vernamen wij wat voor „gentleman" Mussolini is. Tusschen de onderhandelingen over en de onderteeke ning van het accoord zond hij een expedi tieleger van ruim 10.000 man naar Cadiz.' Dat is duidelijke taal, waaruit blijkt, hoe verbitterd de stemming in Engeland is. Nog een andere persstem. Volgens de conservatieve „Spectator" wordt de positie van Engeland en Frankrijk in snel tempo ondragelijk en zullen de pogingen tot handhaving van de nor-interventie slechts kunnen worden voortgezet, wanneer Duitschland en Italië bereid zijn 't verbod tot iedere buitenlandsche inmenging in Spanje te verwezenlijken. Wanneer men deze politiek zal moeten laten varen, zal het eerste resultaat daarvan zün, dat de Spaansche regeering onder normale om standigheden door Groot-Britannië en Frankrijk van wapentuig zal kunnen wor den voorzien en de gevaren van een dus danige ontwikkeling zijn maar al te duidelijk wanneer men rekening houdt met het optreden van de Duitsch oorlogs schepen in de Spaansche havens. Zooals gezegd, is de Britsche regeering in haar houding iets meer correct, maar oök zij is lang niet tevreden over de ontvangen antwoorden. Zij zal binnen enkele dagen een nieuwe nota aan Rome en Berlijn zenden, nu echter uitgaande uitsluitend van de Engel sche regeering. Blijkbaar wil Engelard Frankrijk er even buiten houden om tac tische redenen. Want Engeland zelf kan met een gerust geweten zeggen, dat geen Brit sche vrijwilligers naar Spanje zijn gegaan. En dat kan Frankrijk nu juist niet zeggen Wanneer dus een volgende nota alleen van de Engelsche regeering uit gaat, dan zal Duitschland moeilijk kunnen zeggen: kijk eerst maar naar je zelf. En dat zou het wel kunnen, als Frankrijk mede de nota onder teekende. Intuschen mag men verwachten, dat de eerstvolgende Britsche nota zeer scherp ge steld zal zijn en aan duidelijkheid niets te wenschen zal overlaten. Er is echter nog een andere kwestie aan de orde gekomen, die groote moeilijkheden met zich kan meebrengen. Vernomen wordt n.L, dat sedert een tien tal dagen groote contingenten Duitsche troepen, alle gewapend en in uniform, te Melilla op Marokko aan land zijn gezet en in verscheidene wijken der stad zijn onder gebracht. Het verbijf zou van zeer langen duur zijn. Bovendien zouden drie Duitsche torpedo- jagers en verscheidene Duitsche onderzeeers in de haven voor anker zijn gegaan. Hoewel Duitschland zelf over deze ge beurtenissen zwijgt, komen de berichten uit zeer betrouwbare bron en wij mogen dus aannemen, dat Duitschland hier maatregelen neemt, die een geheel dragen. Zoolang Duitschers in burger naar paalde Spaansche gebieden werden gezon den, kon de Duitsche regeering er nog net buiten blijven, maar nu wordt het «™£rs Duitsche troepen in uniform en Duitsche oorlogsschepen met Duitsche vlag bemoeien zich met Spaansch Marokko. Voorloopig schijnt het gebeurde er op te wyzen, Duitschland op Marokko, althans in d steden Melilla en Ceuta een handelsmono polie heeft gevestigd Maar verder blflkt uit de werkzaamheden, dat Duitschland mih- Uire versterkingen heeft aangelegd en ka zernes begint te bouwen, terwyl bovmdmn groote voedselvoorraden worden opgestaPeld vLr troepen, van welke verwacht wordt, dat zii morgen in Marokko zullen arnveeren. iïïrÏÏ FnmMik «W ""T. Duitsche actie met Ï^Snên" gemoet en et gCllll/Cb V<a ».-■ die er op wyzen, dat Frankrijk een zienlyke uitbreiding van Duitsch gei Duitsche macht in Marokko niet zal aan- z en reeren. tci CJJ. Reeds heeft minister Delbos een bijeen komst gehad met den Franschen generalen op welke bijeenkomst gesproken r 1 gen zen iij" Men ziet, Spanje brengt heel wat moei- [en ziet, Span. lykheden teweeg. Duitsche troepen in Spaansch Marokko. Vernomen wordt, dat sedert een tien tal dagen groote contingenten Duitsche troepen, alle gewapend en in uniform, te Melilla aan land gezet en in verschil lend wijken der stad ondergebracht zijn. De officieren hebben maatregelen ge nomen, welke doen gelooven, dat op een verblijf van langen duur gerekend wordt. Drie Duitsche torpedojagers en ver scheidene Duitsche onderzeebooten zijn in de haven voor anker gegaan. Fransche stappen te Burgos. Gisteravond is in officieele kringen be kend gemaakt, dat de Fransche regeering, aangezien zy vernomen had, dat de De-Fac- to-autoriteiten van de Spaansche zone van Marokko kazernes in gereedheid lieten bren gen om Duitsche troepen onder te brengen, de Junta te Burgos heeft doen herinneren aan de bepalingen van het Fransch-Spaan- sche verdrag van 1912, waarin aan beide mogendheden verboden wordt toe te staan, dat vreemde troepen op dit gebied worden toegelaten. Fransch-Engelsch overleg over toe stand in Marokko. Omtrent het overleg tusschen Enge land en Frankrijk over den toestand in Marokko verzekeren officieele kringen, zonder commentaar te leveren op de min of meer sensationeele persberich ten, dat de Fransche regeering, in de mate, waarop zy beschikt over geloof waardige inlichtingen omtrent de Duit sche activiteit, den toestand ernstig acht. Wat de Engelsche houding aan gaat, zoo zegt men, die zou nog niet kunnen worden gedefinieerd met het woord „ongerustheid", maar wel is het mogelijk te zeggen, dat men hier de ge beurtenissen in Marokko met de groot ste aandacht volgt. Wanneer het aan land zetten van oorlogsmateriaal in de Spaansche zone al op zich zelf geen schending vormt van de internationale accoorden buiten het niet-inmengings pact, zijn diplomatieke kringen toch van meening, dat een aan land zetten van vreemde troepen een geheel andere zaak zou zyn. Officieele kringen leggen in ieder geval den nadruk op de nauwe samenwerking van de regeeringen te Londen en te Parijs in de Spaansche crisis. De meening van de „Times". Ten aanzien van de infiltratie van Duit schers in Spaansch Marokko merkt de Times op dat Duitschland in deze zone een han- delsmonopolie heeft gevestigd en dat de ha ven van Ceuta in een moderne versterking is getransformeerd, gewapend met zwaar Duitsch geschut. Duitsche ingenieurs hebben daarvoor de aanwijzingen gegeven. „Zelfs indien het Duitsche rijk daarmede zijn actie eindigde, zou het reeds het begin zijn van een ernstige bedreiging voor den status van de zone, maar volgens geruchten uit geloof waardige bron wordt Zondag te Ceuta een belangrijke Duitsche strijdmacht verwacht. Men kan niet vaak genoeg herhalen, dat de integriteit van Spaansche Marokko door Frankrijk wordt beschouwd, als een vitaal belang, dat de huidige regeering niet uit het oog zal verliezen". De „Manchester Guardian". Manchester Guardian gelooft, dat 0 De „zelfs indien de aanhangers der Spaansche regeering de overwinning zullen behalen, zy Spaansch Marokko niet zullen kunnen, misschien zelfs niet zullen willen herove ren IX Men acht het dus zeer wel mogelijk, dat het „Marokkaansche probleem", dat Europa vóór den grooten oorlog zoo zeer heeft bezig gehouden, thans onder een anderen vorm opnieuw zal verschijnen. Te Londen weet men evengoed als te Parijs, dat Duitschland in Marokko kuipt, zooals het dat eertijds heeft gedaan. Voor het oogenblik heeft het probleem evenwel nog geen buitengewonen ernst, zyn evolu tie zal afhangen van het resultaat van den burgeroorlog en van de houding van Duitschland. Amerika heeft geen bezwaar tegen blokkade Spaansche kusten. Op hetzelfde oogenblik, waarop pre sident Roosevelt zyn handteekening plaatste onder de resolutie betreffende het wapenembargo voor Spanje, gaf men van gezaghebbende zijde te ken nen, dat de regeering der Ver. Staten zich niet zou verzetten tegen een blok kade van de Spaansche kusten, wanneer de Europeesche regeeringen hiertoe mochten besluiten. Alle voorzorgsmaat regelen zouden worden genomen om te verhinderen, dat de aanwezigheid van Amerikaansche schepen in de geblok keerde zone tot een bron zou kunnen worden van internationale incidenten, aangezien de Amerikaansche regeering wenscht te vermijden betrokken te wor den in de Spaensche zaak. Het ultimatum van de „Königs- berg" geëxpireerd; de schepen zul len ter beschikking van Burgos worden gesteld. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat op het door den admifaal der Duitsche zeestrijdkrachten in Spanje aan de regee ring te Valencia gerichte aanbod, waarin een termijn werd gesteld voor de uitwisseling van een achtergehouden deel der lading en van den passagier van het Duitsche stoom schip „Palos" tegen de beide opgebrachte Spaansche handelsschepen „Aragon en „Marta Junquera", geen antwoord is ont- V3De Duitsche regiering zal thans als ten uitvoerlegging der aangekondigde maatre gelen over de beide stoomschepen beschik- Felle strijd voor Madrid. Naar het schijnt is de opmarsch der opstandelingen, die gisternacht zijn hoogtepunt heeft bereikt, gisteren voort gezet. De republikeinsche artillerie heeft in de directe omgeving van Ma drid vijandelijke concentraties ver spreid, terwijl de luchtmacht krachtig de stellingen, die de opstandelingen se dert de eerste dagen van de week in nemen, heeft gebombardeerd. Op som mige plaatsen in dezen sector hebben de regeeringstroepen met succes tegen aanvallen ondernomen. De kalmte, die ingetreden is, zou bewijzen, dat de groo te tegenstand der miliciens de aanval lers noopt, zich eenige rust te gunnen De gedelegeerde raad van verdediging der hoofdstad heeft gistermiddag om 12 uur een communiqué gepubliceerd, dat als volgt luidde: De opstandelingen hebben gistermorgen bü het aanbreken van den dag hun aanval len in den sector van Pozuelo en Humera op nieuw ingezet. Hier woedt sedert twee dagen ononderbro ken strijd. De regeeringstroepen bieden aapper weer stand aan den druk der Duitsche en Maron- kaansche troepen, die grooter in aantal zyn. Drie opeenvolgende aanvalsgolven hepen dood op onze stellingen en de slag wordt met groote hevigheid in den sector voortge- zet. Het kanonvuur, dat gistermorgen hevi6 was is in den namiddag geëindigd. Het is kalm in de hoofdstad. In den afgeloopen nacht trachtte de rechtsche strijdmacht over het geheele front aan te vallen, doch zy stiet op heftigen tegenstand. In officieele kringen wordt niet verheeld, dat de toestand ernstig is maar hij wordt verre van wanhopig ge noemd. De gevechten van de laatste dagen zijn zeer verbitterd en de troepen van Fran co lijden bij hun aanvalspogingen zware ver liezen aan menschenlevens. Als zy er op be paalde punten in slagen voordeelen te beha len, wordt elders weer een krachtig verweer georganiseerd. Donderdag konden de republikeinsche troepen verschillende malen loopgraven verlaten om den vijand tot zijn punt van uitgang terug te drijven. De rechtschen trachten nog steeds, in het noorden een om singelende beweging uit te voeren, maar de indruk bestaat, dat zij daarmede geen suc ces kunnen hebben, zoolang zij de verster kingen in het westen niet genomen hebben. Nota der Spaansche regeering aan de Britsche. De minister van buitenlandsche zaken Alvarez del Vayo heeft den Britschen zaak gelastigde een nota overhandigd, waarin hy ten aanzien van het nieuwe plan tot contro'e der inmenging in Spanje mededeelt, dat de uit Londen ontvangen berichten aangaande de ontscheping van verscheiden duizenden Italianen te Cadiz en die welke in het bezit der Spaansche regeering zijn en betrekking hebben op de aankomst van contingenten Duitsche militairen, vermomd en geclassi ficeerd als vrijwilligers aantoonen, dat de voorafgaande weken, sedert de regeering der Spaansche republiek het controle-plan had aangenomen, werden benut om een ver kregen feit: de inlijving m de rangen der opstandelingen van Dhitsche en Italiaansche effectieven, waaraan Franco behoefte heeft om zijn verliezen aan te vullen, aanwezig te doen zijn. Onder deze omstandigheden loopt het nieuwe controle-plan gevaar zijn beteekenis te verliezen, daar het in de practijk in een anderen vorm van inmenging ten gunste van de opstandelingen is geconverteerd. De Fransche pers over Spaansch Marokko. t De bladen verhelen bij hun commentaar op het begin der bezetting van Spaansch Marokko door de Duitschers niet den ernst van den toestand en de noodzaak voor Frankrijk een vastbesloten houding aan te nemen. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat de onvergetelijken kruiser Agadir zich aan ons in een anderen vorm voordoet. Duitsch land ziet zich nuttige vooruitzichten openen door voet te zetten in Noord-Afrika. De Riff-mijnen zijn het minste profijt van het avontuur. De actie op de stammen en de nieuwe pressies uitgeoefend in Frankrijk, zoowel in Marokko als in Algerije, brengt de kwestie der verdeeling der koloniën, welke door Schacht geëischt is, op het tapijt. De Fransche Atlantische vloot ver trekt voor manoeuvres naar de Afrikaan- sche kust, Daladier zou binnenkort de militaire strijdkrachten in Marokko in specteeren. Deze waarschuwingen zullen evenwel niet voldoende zijn. Slechts een Fransch-Britsche blokkade van Spanje en bezittingen, te land en ter zee, zou de schade kunnen beperken. D' Ormesson schrijft in de Figaro, dat het verluidt, dat contingenten Duitschers bin nenkort in het gebied van Larache zullen aankomen. Laten wij dan zonder stemverheffing, met vastbeslotenheid en zonder ruimte te laten voor eenige dubbelzinnigheid zeggen, dat een dergelijke gebeurtenis ontoelaatbaar zou zijn. De Fransch-Spaansche verdragen ten aanzien van Marokke zijn formeel. Dat onze regeering niet vreeze op dit punt duidelijk en vastberaden te spreken. Het is er verzekerd van alle Franschen ach ter zich te hebben. Mevrouw Tabouis schrijft in de Oeuvre: De regeering heeft gisteren te Melilla en te Toean krachtig geprotesteerd bij de regee ring van Burgos om deze laatste te her inneren aan de strikte naleving der ver dragen. In krachtige termen werd daarin een opsomming gegeven van de Duitsche functionarissen, van de Duitsche troepen in Marokko. En van de op illegale wijze aan gelegde versterkingen. De Fransche regee ring heeft herinnerd aan het verdrag van 1912, dat uitdrukkelijk vermeldde, dat „Spanje zich er toe verbond, zelfs niet tijdelijk, eenig deel van Spaansch Marok- kaansch gebied af te staan". NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN CHINA. i.cgen generaals in het noordwesten van China, die troepen van Tsjang Sjoe Liang en van Jan Hoe Sjen onder hun bevelen hebben, hebben in een rondzendtelegram verklaard, dat zij de regeering van Nan king niet kunnen gehoorzamen. Zij bewe ren, dat de daden van Nanking niet in overeenstemming zijn met het programma, dat Tsjang Kai Sjek heeft goedgekeurd tijdens zijn verblijf te Sianfoe. In het bijzonder maken zij er bezwaar tegen, dat tien divisies van het leger der centrale regeering in Toengkwam liggen. Er zou den reeds botsingen zijn voorgekomen. De regeeringstroepen, die de provincie Sjensi ontruimd hadden, hebben rechts- omkeerd gemaakt. Zij zijn op den tegen stand van de troepen van generaal Jang Hoe Sjeng gestooten. De toestand ernstig. De verbindingen tusschen Peking en Sjensi zijn verbroken. Volgens berichten uit Chineesche bron, komende uit Toeng- kwan, aan de grens van Sjensi en Honan, is de toestand in n.w. China ernstig en dreigt hij nog te verergeren. De gouver neur van Kansoe, Joe Soe Htsjoeng, en die van Sianfoe, Jang Hoe Tsjeng, hebben ge weigerd orders van Nanking aan te nemen. Janj Hoe Tsjeng heeft zich opgeworpen tot Prinses Juliana en prins Bernhard zyn gistermiddag te 3 uur in Innsbruck aangekomen. Ze wer den door een groote menigte hartelijk toegejuicht. civiel en militair gouverneur van de pro vincie Sjensi. De samenwerking tusschen Tsjang Soe Liang en de communistische troepen schijnt snelle vorderingen te maken. De troepen van Tsjang Soe Liang vree zen, dat deze tegen zijn wil te Nanking wordt vastgehouden en eischen zijn terug keer naar Sianfoe. Z.H. DE PAUS AAN BETERHAND. De verbetering in den gezondheidstoestand van Z.H. den paus houdt aan. Hij heeft eeni ge uren het bed kunnen verlaten. De asthma is vrijwel geheel verdwenen. De helderheid van geest van den paus heeft door zyn ziekte niet geleden. Vermoedelijk zal hij vandaag kardinaal Eugene Tisserand, den secretaris van de congregatie der Oostersche kerken, ontvan gen. Gisterochtend is de kardinaal-secre taris Pacelli ontvangen. AARDBEVING IN THIBET? Donderdag is een aardschok waargeno men, waarvan het epicentrum volgens de deskundigen van het station K.A.W. zou liggen in een weinig bevolkte, bergachtige streek van Oost-Thibet. Het is waarschijn lijk, dat de eerste berichten over deze aard beving, die even hevig is geweest als die, welke Quetta verwoest heeft, eerst over geruimen tyd zullen worden ontvangen. EEN GOUDKLOMP VAN 1051 GRAM. In Siberië heeft men in een goudmijn een goudkomp met een gewicht van 1051 gram gevonden. HET LIJK VAN BORCHGRAVE OPGEGRAVEN. Hel Belgische ministerie van buiten landsche zaken deelt mede, dat het lijk van baron de Borchgrave gistermorgen te Fuencarral is opgegraven in het bijzijn van Spaansche autoriteiten, den Belgische zaakgelastigde .en. den consul te Madrid. Men constateerde,, dat. het lichaam drie wonden vertoonde, -veroorzaakt door re volverschoten in het linkerbeen, den schouder en het oor. Dit laatste schot moet van dichtbij zijn gelost. Uit dit alles blijkt; dat de Borchgrave is vermoord. Het lijk is op een baar gelegd e. naar het lijkenhuis van het, hoofdstede lijke kerkhof gebracht. Het onderzoek wordt voortgezet. TRAMONTSPORING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Te Seattle, in den staat Washington, is een wagen van de stadstram in een bocht ontspoord en tegen' een betonnen paal gebotst. Een passagier werd gedood en vijftig zwaar gewond. DANK AAN PERSONEEL NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft in een dagorder haar personeel dank gezegd voor de wijze, waarop het tij dens het drukke verkeer in verband met de feestelijkheden van het prinselijk huwelijk zijn taak heeft volbracht. ZIJN VROUW MISHANDELD. Tijdens een twist te Groningen heeft de 21-jarige B. S. zyn vrouw zoodanig toegeta keld, dat zij bloedende wonden aan het hoofd opliep en een bloeduitstorting in den rug bekwam. De vrouw is in het ziekenhuis opgeno men. S., die reeds vroeger met de politie in aan raking kwam, is aangehouden en in verze kerde bewaring gesteld. Hij zal ter beschik king van den officier van justitie worden ge steld. VANDALISME TE EDE. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben vandalen den ter gelegenheid van 't vorstelijk huwelijk geplanten herinnerings boom, staande naast de Ned. herv. kerk al daar, voor een gedeelte van den bast be roofd. Er bestaat groote vrees, dat de boom zal dood gaan. Deskundigen zullen alle midde len te baat nemen om den herinnerings boom in het leven te houden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de bedrij vers van deze daad.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1