ALKMAARSCHE COURANT. fldverteeren... geld wegsmijten 1 Stilstaan verboden JCunst en Wetenschap Rechtszaken JUck&Sdioot LIMMEN OPPERDOES TEXEL BERGEN NIEUWE NIEDORP ZUIDSCHARWOUDE OUDORP ZIJPE GRAFT De feestelijkheden in de omgeving. Voor kleine tuinen* De rioleering, De rioleering, waaraan door een groot aantal werkloozen wordt gewerkt, is nog in vollen gang aan den Kanaalweg, waar de hoofdleiding komt. Toch vorderen de werk zaamheden zoodanig, dat men voorbereidin gen heeft getroffen voor de werkzaamhe den op den Stationsweg Ook aan het ge> deelte aan den Kanaalweg, dat door de ge meente in eigen beheer wordt uitgevoerd wordt regelmatig gewerkt. Wel heeft men veel last van het grondwater (er wordt nacht en dag gepompt), doch de arbeiders kragen meer routine, wat het werk bespoedigt. Ar.n den Heerenweg, waar men de afwaterings buizen heeft verwijderd en men het werk plotseling stopzette, hebben de eigenaren veel last van het water. Bedankt. Dr. J. A. J. Barnhoorn heeft ontslag in gediend als voorzitter van de R.K. Kiesver. Recht en Plicht, alhier. Drukke werkzaam heden (ook als wethouder) zullen wel de re den zyn. Loop der bevolking. Loop der bevolking over 1936 op Januari 1936: 2284 inwoners, geboren 50, gevestigd 538. In het jaar overleden 13, vertrokken 84. Totale vermeerdering 85. Bevolking op 31 December 2369. Schapenhuiden in het IJselmeer drijvende gevonden. Van de 6 schapen, die eenige dagen geleden hier uit de weide van den heer G. Blokker werden ontvreemd zijn 's mor gens een drietal huiden gevonden, drijven de in het IJselmeer te Medemblik tusschen het Westerhoofd en het gemaal „De Le lie". De oormerken wezen uit, dat ze zon der twijel van genoemde dieren afkomstig waren. De schuit van den heer A. Smit, die werd ontvreemd uit den Zandewegsloot en waarmee de dieren hoogstwaarschijn lijk zijn vervoerd, is tot heden niet ge vonden, zoodat men veilig kan aannemen, dat de daders die hebben laten zinken. Het vervoer van en naar Texel. Door de booten van Tex. Eigen Stoom boot Onderneming, welke den dienst Texel Den Helder onderhoudt, zijn gedurende 1936 vervoerd: 156228 passagiers, 4339 auto's en 33179 rijwielen. Gedurende 1935 werden volgens de toen verstrekte opgave 6202 per sonen minder vervoerd. In 1935 waren de personen, die voor ziekenbezoek naar Den Helder gaan, en die vrijen overtocht heb' ben, niet medegeteld, in 1936 wel. Toch is het vervoer in 1936 grooter geweest, daar beslist geen 6000 personen voor zieken bezoek zijn overgegaan. Het aantal auto's, dat overging was 575 hooger in 1936, doch rijwielen werden er 20 minder vervoerd. Een mooi resultaat. Door het comité voor den verkoop van kinderpostzegels zijn verkocht 1375 zegels a 1% cent, 1015 zegels a 5 cent, 2215 zegels a 6 cent, 230 a 12 lA cent en voor 77.35 aan briefkaarten. De gemaakte winst bedraagt 147.72. Dit is 14.70 meer dan het vorig jaar. De toestand van den veldwachter. De toestand van den veldwachter K. Boltjes, die Maandagavond 11 uur op den weg te Hargen in bewusteloozen toestand werd gevonden, nadat hij met zijn motor rijwiel was geslipt, is vooruitgaande, hoe wel hij nog steeds over hoofdpijnen klaagt. Hoe lang hij op den weg heeft gelegen voor hij gevonden werd is nog niet bekend, omdat hij van het gebeurde nog geen om standig verhaal heeft kunnen doen. Vermoedelijk heeft hij er wel een uur gelegen, aangezien hij zich om 9 uur naar Ha. gen had begeven om een aldaar wo nenden man te hooren. Deze bewoner was afwezig, zoodat hij hem pas om 10 uur te spreken had gekre gen. Het kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat de heer Boltjes vermoe delijk daarna huiswaarts trok en aangezien het ongeval op geringen afstand van de woning van den inwoner, dien hij moest spreken, plaats had, heeft het ongeval vermoedelijk om kwart over 10 plaats gehad. 50-jarig bestaan. Het 50-jarig bestaan van „IJs- en Volksvermaak" is Donderdag herdacht in de zaal Kossen. Een groot aantal leden wa ren hiervoor opgekomen. De voorzitter, de heer J. van der Steen, opende op keurige wijze deze bijeenkomst en memoreerde daarbij verschillende gebeurtenissen welke tijdens het bestaan van IJ. en V. waren voorgevallen. Eenige jonge meisjes zongen daarna op verdienstelijke wijze ijsliedjes. Wij merken hierbij nog op, dat het tooneel een echt wintersch aanzien had, zelfs ontbrak een sneeuwpop niet noch een versierde ar. Ook de zaal was in denzelfden geest op smaak volle wijze versierd en verlicht. Vervolgens kregen wij het optreden van „Hebe", wat nog een paar malen op dezen avond plaats vond. „Hebe", onder de voor treffelijke leiding van mej. Sepers leverde weer keurig werk. Met gespannen aan dacht volgde het publiek de verrichtin gen, hierover was maar een roep: prachtig, ook wij zijn van meening dat „Hebe" hier voor een compliment toekomt. Daarna bestond gelegenheid tot felici tatie. Hiervan maakte in de eerste plaats gebruik de burgemeester, die daarbij ge legenheid vond om in een kort, maar krachtig betoog te wijzen op het belang rijk nationaal gebeuren van dezen dag het vorstelijk huw,;'k en d° "■kenis daar van voor ons land. Spr. sprak er ten slotte zijn leedwezen ovér uit, dat hij stond met leege handen maar elke niet verplichte uitgaaf moet door het gemeentebestuur worden nagelaten hij kon alleen de toezegging doen dat IJ en V. altijd op de medewerking van het gemeentebestuur kan rekenen, voor zoo ver dat in het vermogen van genoemd be stuur ligt. Vervolgens sprak voor Niedorps Ge mengd koor de heer R. Rougoor, voor het fanfarecorps Excelsior de heer P. Strijder en voor de IJsclub van Winkel, waarvan het bestuur mede aanwezig was de heer P. Honing. Deze spreker sprak er in het bizonder zijn genoegen over uit door IJ. en V. hier uitgenoodigd te zijn. Deze sprekers lieten hun gelukwen- schen vergezeld gaan van fraaie bloemen of bloemenmanden. Daarna sprak nog de heer Msyer, voor zitter der Weezenadministratie, die ook gaarne aan IJ. en V. alle medewerking toezegde. Bloemen gaven verder het bestuur van 't Nut en burgemeester Pluister. Toen liet Excelsior zich hooren, dat een warm applaus ir ontvangst had te nemen. Gezamenlijk werd een lied gezongen, vervaardigd door mevr. Kossen, wat zoo- daning in den smaak viel, dat het in den loop van den avond nog eenige malen herhaald werd. Niedorps Gemengd Koor liet zich een paar malen hooren, en het toepasselijk feestlied, woorden van D. J. Stellingwerf en muziek van Jb. I. Hovenier, is door het publiek zeer gewaardeerd en werd dan ook nogmaals gezongen. Verschillende voordrachten werden nog gehouden, alle toepasselijk op het ijs of op ijstoestanden en wel door mevr. Amels Semeins, mevr. WitDonker, de heer Nic Stammes, de heeren A. Peereboom en E Brouwer, die alleen zeer in den smaak vie len en waarvan door 't publiek en vooral door hen die met de plaatselijke toestanden al jaren op de hoogte waren in het bizon der, terdege werd genoten. Ten slotte willen wij nog wijzen: „lest best" op den solodans van de dames T Baken en H. Toornstra. Het publiek was hierover zeer enthousiast, trouwens het dansen van mej. Baken trok den geheelen avond sterk de aandacht. Dan nog een fraai tableau van „Hebe" en toen sloot de voorzitter in een geestige speech het officieele gedeelte van dezen uitnemend geslaagden avond. De stemming was en bleef goed tot vroeg in den morgen, waaraan ook de gebroeders van Meurs een niet gering aandeel voor hun rekening hadden te nemen. Fiets gestolen. Ten nadeele van onze plaatsgenoote mevr. v. d. M. die op den nationalen feestdag b;j den heer Vijzelaar te Broek op Langen dijk met bedienen had geholpen, werd aldaar 's avonds haar rijwiel ontvreemd. Dï fiets was even door iemand gebruikt en weer by het café neergezet. Toen mevr. v. d. H. zich naar huis wilde begeven, was haar karretje verdwenen. Aanvang werkverschaffing. Heden, Maandag, zal een aanvang woe den gemaakt met het uitdiepen der polder en banneslooten in deze gemeente. Bij dit werk, dat in werkverschaffing wordt uitge voerd worden aanvankelijk een tiental werklooze arbeiders tewerkgesteld, terwijl later dit werk zal worden uitgebreid. Vuilnis ophalen Zaterdagmiddag is door B. en W. aan besteed het ophalen van vuilnis langs de huizen der ingezetenen dezer gemeente gedurende het tijdvak 13 Januari tot 31 De cember 1937. De hoogste inschrijvers hiervoor waren: P. Reus en N. Venneker voor 650, terwijl de laagste inschrijver was: N. Kom voor 325. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Opvolger in den raad. Tengevolge van het overlijden van den heer P. de Boer Ez. is een vacature ont staan in den raad van deze gemeente. Opvolger zal zyn de heer W. Bos te Oude- sluis. Loop der bevolking in 1936. Het aantal inwoners dezer gemeenfe bedroeg op 1 Januari 1936: 5452 (2863 m. en 2589 vr.) In den loop van het jaar 1936 nam het aantal inwoners toe met 99 (41 m. en 58 vr.) wegens geboorte en met 259 (122 m. en 137 vr). wegens vestiging. Totale toeneming alzoo 358 (163 m. en 195 vr.) In 1936 nam het aantal inwoners af met 64 (27 m. en 37 vr.) wegens overlijden en met 362 (166 m. en 196 vr.) wegens vertrek. Totale vermindering alzoo 426 (193 m. en 233 vr.) In 1936 liep het bevolkingscijfer dus terug met 68 (30 m. en 38 vr.) Op 1 Januari 1937 bedroeg dus het aantel inwoners van Zijpe 5384 2833 m. en 2551 vr.) Benoemd tot regentes N. H. Weeshuis alhier mevr. Kastein, die de benoeming heeft aangenomen. ....op bruggan, binnen 8 m van straathoeken, auto bushaltes, voor uitritten, brandkranen, enzoovoorts! de st. Maartensbrug Het Oranjefeest was hier een feest der feesten. Het openingswoord werd gesproken door den heer J. Leeuwen, hoofd der o. 1. school, terwijl de burgemeester, mr. D. Breebaart, met zijn echtgenoote en dochtertje door hun aanwezigheid voor hun belangstelling medeleven deden blijken. De kinderfeesten waren, zoowel voer als voor oud, een groot genot. Het feest voor de ouderen, dat geopend werd door mej. G. Kuilman, verliep even eens op zoo aangename wijze. Geen wan klank werd gehoord. Tengevolge van heerschende griep was het aantal feestvie renden echter kleiner dan men aanvankelijk had verwacht. Schagerbrug. Het feest ter eere van het Vorstelijk Paar is hier op waardige wijze gevierd. In de keurig versierde zaal van „Het Wapen van de Zijpe", welke geheel met belangstellenden gevuld was, opende de voorzitter der feestcommissie, de heer G. van der Sluijs de festiviteiten, waarna bur gemeester mr. D. Breebaart, een korte her' denkingsrede uitsprak. Daarna werd het mooie en afwisselende programma afgewerkt, waaraan diverse plaatselijke vereenigingen medewerking verleenden. Tot slot een geanimeerd bal, waar, zooals trouwens den geheelen avond, een bijzonder prettige geest heerschte. Ook de kinderfees ten zjjn een waar succes geworden. Egmond aan Zee. Vrijdag 8 Jan. werden hier de feeste lijkheden ter eere van het huwelijk van H. K. H. prinses Juiiana en Z. D. H. prins Bernhard gehouden. Het mooie, zonnige weer werkte ten zeerste mee tot het wel slagen van dezen dag. Groot was het aantal vlaggen, dat van de huizen en officieele gebouwen wappe: -. terwijl overal versieringen waren aange bracht. 's Morgens om 9 uur kondigden twee herauten te paard jnet trompetten het begin van het feest aan. Voor het raadhuis, dat geheel verlicht en met groen versierd was, gaf het fanfarecorps „Eensgezindheid" van Egmond-Binnen eenige nummers ten beste, terwijl om pl.m. 10 uur de burge meester het volk toesprak. Met eenige gre pen uit onze historie schetste hij den oor sprong van het Oranjehuis en de beteekenis daarvan voor ons volk. Spr. zeide nog sterk onder den indruk te zijn van het geweldige enthousiasmee dat hij in Den Haag had aan schouwd bij de huwelijksvoltrekking en hoopte dat het Oranjehuis nog lang over ons volk zou regeeren. Om 11 uur stonden de kinderen van de openbare, de r. k. en de christelijke school voor het raadhuis opgesteld en zongen on der leiding van den heer J. G. Boschaart een door hem zelf vervaardigd feestlied, benevens eenige volksliederen. De aanwezigen zongen uit volle borst het Wilhelmus mee. Na den kinderzang trok men begeleid door het muziekcorps in op tocht door het dorp. 's Middags trad voor de kinderen in de zaal van den heer Mulder de goochelaar Moretti op, die hen men zijn goocheltoeren uitstekend wist te vermaken, terwijl ze van tjjd tot tijd rijkelijk getracteerd werden op chocolademelk, taai-taai en reepen. Bij het heengaan kregen ze elk een zakje bruid suikers mee. 's Avonds van 79 uur werden de feeste lijkheden besloten met een fakkel- en lampionoptocht door de straten, terwij! Eensgezindheid" wederom met muziek in de stoet meetrok. De fraai versierde winkel-étalages, het verlichte raadhuis en de groote J. en B. met een kroon in het midden van gaslicht op 't burgem. Eymaplein verhoogden de gezellig heid zeer. Texel. Texel heeft een waarlijk schitterend feest gevierd. De straten van bijna alle dorpen waren prachtig versierd, en wanneer des avonds de vele lichtjes brandden, scheen men in een sprookjestuin te wandelen. De feesten hebben twee dagen geduurd en zijn ingezet met klokgelui en een dienst in de Ned. herv. kerk, waar de predikant dezer kerk en de predikant der doopsgezinde kerk gesproken hebben. Het Texelsch fanfare corps speelde daar ernstige muziek. Verder zjjn de dagen gevuld met kinder feesten, die met oog op den tijd van het jaar in hotels werden gegeven. Vrijdag waren te Den Burg alle Texelsche schoolkinderen present, die in de diverse hotels werden ge tracteerd. De optocht, die ze vormden was zeer lang. Tenslotte zyn nog historische en allegorische optochten gehouden by daglicht en met fakkels. Geen enkele wanklank heeft dit prachtig feest verstoord, dat bij allen onvergetelijk zal blijven. Winkel. Met groote opgewektheid is ook in deze gemeente het Oranjefeest gevierd en wel op Zaterdag 7 dezer. 's Middags te twee uur trokken honder den schoolkinderen naar het lokaal van R. Laan, waar de goochelaar Bertho Mysticus uit Amsterdam optrad en den kinderen een schitterend programma bood. De eene trac- tatie volgde op de andere en tenslotte ging elk kind met een prachtige foto van het prinselijk paar huiswaarts en de herinne ring aan een prettig feest. Des avonds om 7 uur werden de feeste lijkheden geopend met een fakkeloptocht met muziek van de Harmonie en daarna was het feest in de drie zalen te Winkel en te Lutjewinkel, die alle feestelijk waren versierd. Achtereenvolgens traden daar de plaatse lijke vereenigingen op, waarna een vrij bal werd gegeven. Tot zeer laat in den nacht heerschte er een groote vreugde in de loka liteiten die door niets werd verstoord. Vele inwoners hadden voor deze gelegen heid de vlaggen uitgestoken, terwyl het raadhuis prachtig was versierd en des avonds schitterend was verlicht. Winkel heeft waardig feestgevierd, waaraan door een belangrijk deel van de burgery is deel genomen. HET AVONDFEEST VAN DEN ORANJE-DAG TE BERGEN. In aansluiting op hetgeen wy reeds in ons vorig nummer publiceerden over de feeste lijkheden van Zaterdag ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. prinses Juiiana en Z.K.H. prins Bernhard, kunnen wij ver der nog mededeelen, dat het avondfeest in zeer opgewekte stemming gevierd is. Was het aanvankelijk niet zoo heel druk in de omgeving, waar de feestelijkheden ge houden werden, naarmate het later op den avond werd, werd het ook drukker en als geheel kunnen de organisatoren terugzien op een zeer geslaagd feest. De lampion- en fakkeloptocht vormde na tuurlijk een van de hoogtepunten van den avond en deze trok dan ook de algeheele belangstelling. Overal, waar de fantastische stoet voorbij kwam, liepen de bewoners uit de huizen en bleven dan eenigen tijd ge boeid staan kijken naar het kleurige schouwspel. Het was dan ook een alleraar digst gezicht, de lange stoet te zien voorbij trokken, bleven ook langen tijd geboeid scherp afstaken tegen den donkeren avond, het kranige muziekcorps „Bergen's Harmo nie" voorop, vroolyk zijn marschen blazend en vlak daarachter onder een lichtkroon een geïmproviseerd echtpaar in bruidstoilet. Aan beide kanten werd de stoet geflankeerd door fakkeldragers, waardoor het geheel werke lijk fantastisch aandeed. Deze rondgang, welke begunsflgd werd door goed weer, heeft dan ook niet nagelaten de Bergenaren eraan te herinneren, dat het vorstelijk hu welijk ook in Bergen als een verheugende periode in de geschiedenis van het huis Oranje-Nassau wordt gekenschetst. De velen, die Zaterdagavond door Ber gen's straten en vooral rond de ruïne trokken, beven ook langen tijd geboeid staan naar het lichtjesfeest rond de Ruïne. Dat was dan ook inderdaad een prachtig schouwspel. De aloude kerk, gegrepen in de talrijke stralenbundels van de schijnwerpers welwillend ter beschikking gesteld door de V.V.V.) en daardoor luisterrijk verlicht, terwijl ook de roode verlichting in den toren een machtig-mooi effect opleverde. Een compliment voor den ontwerper, den gem.-architect Roggeveen, is hier zeker op zijn plaats. Aan de boomenhaag rond de kerk waren tallooze lampions opgehangen en hierdoor had men dit unieke plekje in Bergen tot een fraai plekje gemaakt, dat en terecht groote belangstelling trok. Een draaimolen en een zweefmolen van den heer v. d. Braak uit Egmond a. d. Hoef en eenige versnaperingstenten verhoogden de feestvreugde buitenshuis. Binnenshuis werd het evenwel nadat het op straat stiller geworden was voller en voller. In „De Rustende Jager" zwaaide Siem Spruit en zijn band den scepter en de vele danslustigen hebben zich hier uitermate ge amuseerd. De werkelijk keurig versierde zaal werkte daaraan niet weinig mee. Het geheel leek hier wel een ouderwetsche zomeravond in het hoogseizoen, zoo gezellig en prettig was het er. In „Het Oranje-Hotel" is eveneens prettig gedanst en ook hier is het Oranje-fee-st waardig gevierd. Tot zeer laat bleven de aanwezigen byeen en de muziek bleek on vermoeid de danslustigen in hun eischen te gemoet te komen. Hier kwam ook het Oranje-comité in ge- zelligen kout byeen. Ook in de andere amusementsgelegen heden en café's (in „De Oude Prins", „De Berger Lunchroom", café Oldenburg en café Hildeb'rand speelde ook een strijkje) is het druk en gezellig geweest, kortom Ber gen heeft een waardig Oranjefeest gevierd, dat by allen, die het medernaakte, in pret tige herinnering zal blijven. TENTOONSTELLING HOLLANDSCHE KUNSTENAARSKRING. In het stedelijk museum te Amsterdam werd Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van burgemeester dr. W. de-Vlugt en den wethouder van onderwijs, kunsten en weten schappen, den heer E. Boekman, een ten toonstelling van den Hollandschen Kunste naarskring geopend. Deze tentoonstelling omvat niet alleen werken van leden* van den kunstenaars kring, maar ook van andere Nederlandsche en van eenige buitenlandsche kunstenaars, daartoe speciaal uitgenoodigd. Zoo zyn de belangrijkste Nederlandsche schilders en beeldhouwers hier vertegenwoordigd. De voorzitter van den Hollandschen Kun stenaarskring, de heer Piet van Wijngaerdt, hield een openingsrede. TENTOONSTELLING HONGAARSCHE KUNSTNIJVERHEID. Voor de opening van de tentoonstelling van Hongaarsche kunstnijverheid, Zaterdag middag in het stedelijk museum te, Amster dam, bestond meer dan gewone belangstel ling. Vele vrienden van Hongarije uit de hoofdstad en ook daarbuiten waren by de openingsplechtigheid aanwezig. Onder hen merkten wy op den commissaris van de koningin in deze provincie, jhr. dr. A. Röeil, den burgemeester van Amsterdam, den directeur-generaal van het onderwijs, prof. dr. L A. van Poelje, den directeur van het stedelyk meuseum, den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, den garnizoenscommandant der hoofdstad en den Hongaarschen consul-gene raal, terwijl verder uit Hongaarsche krin gen o.a. nog aanwezig waren de Hongaar sche gezant, de pers-attaché van dat gezant schap, de president van de Nederlandsch- Hongaarsche vereeniging en de bekende Hongaarsche schilder Oskar Mendlik. De waarnemende voorzitter van de Lande- lyke Hongaarsche vereeniging voor Kunst nijverheid, de heer Janos Szablya, begroette e vele belangstellenden, waarna de Hon gaarsche gezant in een korte rede wees op w6lang van deze tentoonstelling M fe cultureele betrekkingen tusschen Nederland en Hongasye. Op verzoek van den gezant opende de burgemeester van Amsterdam daarop de tentoonstelling. OVERTREDING LOTERIJWET. De Vijfde Kamer der Haagsche rechtbank behandelde Zaterdag in hooger beroep de zaak van den directeur der administratie- en commissiebank „H.A.C.O.", J. P. G. H., die door den kantonrechter wegens overtre ding der loterij wet is veroordeeld tot een geldboete van i 500 subs. een maand hech tenis. Hem was ten laste gelegd, dat hij ir. Juni, Juli en Augustus 1935, in voornoemde kwaliteit, althans in privé, by verschillende agenten voor het publiek verkrijgbaar heeft gesteld een z.g. akte van verbintenis tegen den prijs van 0.80 per stuk, waarby hy zich verplichtte aan den houder daarvan een h.a.c.o.-obligatie te leveren tegen den prijs van 100, welke hetzelfde nummer droeg als dat van de akte. Deze obligatiën zouden door verdachte by de H.A.C.O. (handels-, assurantie- en credietonderneming) worden gereserveerd, waardoor het publiek gelegen heid kreeg mede te dingen naar pryzen in geld. Verdachte herriep ter zitting zUn oor spronkelijke voor de politie afgelegde ver klaring, dat men op een dergelijk bewijs ook een prys kon winnen. Dit gaf alleen recht op het bekomen der obligatie. Het O.M. vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. J. de Vrieze uit Amsterdam, de ver dediger, verwees de rechtbank naar de reeds vroeger in soortgelyke zaken door haar gewezen vonnissen en betoogde voorts, dat het begrip „certificaat" in het vonnis van den kantonrechter niet voldoende wordt ge motiveerd, terwyl het krachtens de beslis singen van den Hoogen Raad en het reeds vroeger uitgebracht advies van prof. Schel- tema, ook geen certificaat in den zin der wet kan worden genoemd. Pleiter conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal 23 Januari uitspraak doen. Dacht 0 dat üw concurrent ioo dom is f Een modern zakenman b ,bfl de tjjd" en adverteert in de ONDERWIJZERES BENOEMD. Benoemd is tot onderwijzeres aan de meisjesschool voor Ulo te Arnhem mej. F Dijkers, onderwyzeres aan de Juiiana- school alhier. KAPELAAN BENOEMD. De Deken van Hoorn heeft kapelaan L. de Nys van Heiloo benoemd tot kapelaan te Hoorn. Bestrijding van plantenziekten. Nu heesters en boomen kaal staan valt het direct op, dat aan sommige boomen of struiken enkele blaadjes zyn blijven han gen. By nader onderzoek blijkt dan vaak, dat ze door spinsel omgeven zyn en tot over winteringsplaats dienen voor jonge rupsjes. Vooral in de meidoorn vinden we deze winter weer heel wat nesten, maar ook in iepen, beuken, eiken, eischdoorns, popu lieren, wilgen, hazelaars en tal van andere houtgewassen komen ze voor. Men knippe nu deze bladeren tot de laatste weg en ver brande ze zorgvuldig. Verzuimen we dit nu, dan zitten we straks in het voorjaar met kaal gevreten struiken en is ons leed niet te overzien. Het zyn de rupsjes van de bas- taardsatynvlinder „Euproctis chrysorrhoea" die ons zooveel moeite veroorzaken. Minder sterk opvallend zyn de nesten van de ringelrups „Malacosoma neustria", het be staat slechts uit een ringetje van een harde, lijmachtige stof, ter lengte van ongeveer 1 c.M. dat om een dun takje is bevestigd. Hierin zyn een groot aantal eitjes gedepo neerd. Straks in het voorjaar komen de rupsjes er uit te voorschijn, die aan de jonge knoppen gaan vreten en de takken gewoon lijk vrywel kaal houden. Nu we weer gaan snoeien letten we ook op deze ringetjes, die ^an' mel ^et tokj* waarop ze voorkomen, afknippen en verbranden. We vinden deze ringetjes op vruchtboo- men, eiken, beuken, berken, eschdooms, meidoorns, populieren, wilgen en tal van andere houtgewassen. Jong aangeplante oomen, vooral eschdooms, kastanjes en inden, worden in de wintermaanden soms het slachtoffer van het roode vuur of Nec- tria cinnabarina. Dit is eigenlyk een sapro- phyt en tast dus by voorkeur alleen dood hout aan. Toch kan het aoms ook een ge vaarlijke parasiet worden, vooral bi) boo men, die nog niet flink aan de groei zyn en waarin zich eenig dood hout bevind. Nu groeien bovenstaande soorten gewoonlijk iet eerste jaar na planting slechts zeer ma- ig en vaak ontstaan dan doode deelen in de Kroon, s°ms zelfs op de stam. De stam ver laadt haar aanwezigheid door het ontstaan van roode puistjes op de schors. Dit zijn sporen hoopjes die voor uitbreiding hebben te zorgen. Grypen we nu niet in, dan gaat de oom vaak te gri nde, vooral wanneer de stam is aangetast. Het aangetaste doode out knippen we weg en verbranden we; aangetaste plekken op de stam snyden we zorgvuldig uit, waarna we de plek insmeren met boomcarbolineum. Ook op oude boo- nenstokken en andere doode takken komt aeze zwam vaak voor. Daar het hout dan oc niet meer bruikbaar is, verbranden we et om mogelyke besmetting te voorkomen. A.Q.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12