DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De algemeene toestand. MIST BELEMMERT OPERATIES OM DE HOOFDSTAD. Dew Courant word, EIKEN AVOND, b,M,e Zm. r«std«den, oi«e«.„n. Abonnement,priis pe, 3 maanden bij Tooroitbelalinj roor Alkmaar f 2- franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 11 Dit nummer bestaat uit dri. bladen. Directeur: C KRAK. Donderdag 14 Januari 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De Spaansche revolutie Valencia door opstandelingen gebombardeerd. Bri'sch consul naar Spaansch Marokko. De moeilijkheden in Sjensi. De gratieverleening. In Indië eenige duizenden gevangenen vrijgelaten. Alkmaar, 14 Januari Na het sensationeele week-end met een zekere politieke hoogspanning is wy hebben het gisteren al opgemerkt er een groote ontspanning ingetreden, die welda dig aan doet. Waarschijnlijk is die ontspan ning in de allereerste plaats te danken aan Frankrijk, dat zeer loyaal geweest is ten opzichte van Duitschland. De Fransche ambassadeur te Berlijn had zijn minister van buitenlandsche zaken, Delbos, telefonisch in kennis gesteld met de hoffelijke en geruststellende verkla ringen van Hitier en beiden waren van oor dcel, dat het van belang was. een meer concreten vorm te geven aan de ontvanger, verzekeringen in een communiqué, dat was bestemd om in de Fransche- en Duitschc per» te verschijnen. Met voldoening mocht in Frsnkrijk geconstateerd worden, dat de Berlijnsche bladet dit communiqué gisteren hebben gepubliceerd. fl Terwijl men in dit communiqué wijst op de beteekenis van de Duitsche verzekering, te* men tevens den nadruk op de verkla ringen der Fransche regeering, die in het tweede deel van het communiqué zijn ver vat Nooit was Frankrijk voornemens Spaansch-Marokko te bezetten, en het com muniqué is een rechtstreeks antwoord op de dienaangaande door de Duitsche pers ge formuleerde beschuldigingen. De indruk, welke was gewekt door Hit- ler's geruststelende verklaringen, werd ver volgens versterkt door het feit, dat kolonel Beigbeder, vertegenwoordiger van den Spaanachen hoogen commissaris te Tetoean, den Franschen consul aanbood den Fran- achen miltairen attaché te Tanger in de ge legenheid te stellen zich vrijelijk te bewe gen in de door hea» bestuurde zone. D" attaché heeft dit reeds gedaan en heeft tij dens Stjn reis geen enkel abnormaal feit waargenomen. Na deze eerste reis werd Hem een permanent vrijgeleide verstrekt door de autoriteiten in Spa.insch-Marokko. In bevoegde kringen ia men van oordeel, dat dergelijke feiten een waarborg vormen ten opzichte van de vestiging van Duitsche troepen in Marokko. Wanneer de verkre gen ontspanning zich verder accentueert, hoopt men dat de meer algemeene tusschen Frankrijk en Duitschland hangende proble men kunnen worden onderzocht Wat het verbod betreft van het vertrek van vrijwilligers, zoo zijn de Fransche re geerders bereid alle roodige maatregelen toe te passen op voorwaarde dat alle be trokken staten hetzelf-'e doen. De stao van Engeland vond zijn verkla ring in de urgentie van het probleem, in het feit, dat Engeland het voorzitterschap van de coördinatiecommissie bekleedt en ten slotte in het door Engeland genomen initiatief om zijnerzijds het vertrek var. vrijwilligers te verhinderen. Frankrijk meende geen eenzijdig besli'.t te kunnen nemen Om haar goeden wil te toonen zal de regeenng Donderdag een wetsontwerp indienen waarin delegatie van bevoegdheid wordt gevraagd om Let ver trek van vrijwilligers te beletter. Indien zij eenvoudig aan het parlement een wetsont werp voorlegde, zou d't onmiddellijk na rim aanvaarding van toepassing worden en d° regeering zou dan niet meer in staat zijn "i® beslissingen van andere betrokken landen of te wachten. Het ontwerp dat de rereerinp zal indie nen behelst in hoofdzaak dezelfde bepa lingen als het onlangs ingediende voorstel van Desbons ca De Fransche regeering wenscht voorts, dat de controle zoowel op de wapenzen dingen als op het zenden van vrijwilliger^ zoo spoedig mogelijk wordt ingesteld. He door de commissie van Londen opgestelde plan, dat de inatelling beoogde van inte™jV tionale commissies op Spaansch gebi werd aan de twee partijen voorgelegd. De regeering van Valencia heeft reeds haa antwoord meegedeeld, dat niet geheel en al bevestigend was. De iunta van Burgos neen nog niet geantwoord. Gedreven door den wenach een spoedige oplossing te verkrijgen heeft de Fransche regeering aan Londen in overweg-ng gege ven dat or zonder langer te wachten een controle zou worden ingesteld in de havens van vertrek en doorvoer en. wat de land grenzen op Fransch- en Portugeesch gebmd betreft, op de toegangswegen naar Spanje Dc hoop wordt geuit dat de ontspan:ning ten aanzien van Spaansch Marokko een gunstigen invloed zal hebben op het^«ehwl der internationale problemen k hand houden met den Spaanachen burger Men wijst er ten slotte op dat wat de kwestie van het S.ndjak betref, de verte- De toestand rondom de hoofdstad is gisteren niet gewijzigd. Het kanon heeft den geheelen morgen gezwegen, terwijl opnieuw een dikke mist over het front is komen te hangen. Tegen drie uur 's middags werd het kanon-gebulder weer hoorbaar uit de richting van Cassa der Campo. Valencia beschoten. Een oorlogsschip der nationalisten heeft het strand van Nazareth bij Valencia ge bombardeerd. Tien personen werden ge wond. Het vuur werd beantwoord door een oorlogsschip der regeering, de „Laya". Te Gibraltar is uit betrouwbare bron ver nomen, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag meer dan 300 stukken veldge schut, naar men gelooft van buitenlandsch fabrikaat van Ceuta naar Algeciras zijn overgebracht. lersche ambulance voor Franco. Uit Dublin wordt gemeld, dat de eerste Ierache ambulance, die de troepen van ge neraal Franco zal vergezellen, via Liverpoo! is vertrokken. De ambulance ia georgani seerd dcior het „lersche Christenfront". Generaal O'Duffy, die kort geleden uil Spanje is teruggekeerd, verklaarde aan de pers, dat behalve de Ieren geen enkel regi ment buitenlandsche infanterie aan de zijde van Franco strijdt Omtrent de beschieting, waarvan Valen cia gisteren het doel is geweest, verhalen ooggetuigen dat een schip der onstande- lingen het vuur op de kust opende. Het vuur was ongetwijfeld gericht op militaire doelen, die echter in verband met de duis ternis niet geraakt konden worden. De Spaansche kanonneerboot „Laya" beant woordde onmiddellijk het vuur en even la ter kwam ook de kustverdedigines-artillerie in actie. Gebleken zou ziin dat een schot doel trof. Vol"ens andere ooggetuigen zou het schio der oostardel!n?en, zonder her gestelde doel te hebben kunnen treffen, voor het vuur der reoub'i'-einsche kanon nen de vlucht "enotrcn hebben. F®t bom bardement eisch'e 9 dooden en 12 gewon den, allen bur"ors De aangerichte schade is nnheteekenerd. Ook gedurende den verderen dag is er gisteren geen verandering gekomen in den to"riand rondom Madr d. De verdedinin"sraad van Madrid publi ceerde gister een communiqué waarin wordt mecedeeld, dat in den nacht van Dinsdag on Woensdag een hevig art llerie-nevecht werd geleverd aan het geheele front voor Madrid. De nosities hebben hierdoor geen wijziging ondergaan. De Rio Tintomijnen. De Engelsche regecring is thans bezig met het bestudeeren van de inlichtingen, die haar verstrekt zijn door twee Britsche mjjn- bouwmaatschappiicn in Spanje, n.L de Rio Tinto en de Tarsis zwavel- en kopermijn- bouwmaatschappij. Deze inlichtingen too nen aan, dat de opbrengst dér mijnen gere- quireerd is door generaal Franco en ver kocht is aan Duitschland. De maatschappij en hebben de Britsche regeering niet ge vraagd eenigerlei actie te ondernemen, noch is het waarschijnlijk, dat Engeland den eersten tijd tot een actie zal overgaan. De geheele toestand wordt echter nauwkeurig in het oog gehouden. Engelsch schip aangehouden. Het Britsche s.s. „Bramhill", uit Cardiff, dat ondeiweg was van Gibraltar naar Bilbat met een lading olijfolie, rijst, vruchten tarwe en wijn, is door kleine oorlogsschepel der Spaansche nationalisten gisternacht bi Kaap Tarifa aangehouden. Na een onder vraging van den gezagvoerder stonden de nationalisten hem toe zijn reis voort te zet ten. Korten tijd later is de „Bfamhill" in Gibraltar binnengeloópen. De Britsche lezing van de toedracht van zaken luidt dat de aanwezigheid van den kruiser „Sussex" in de Straat van Gibraltar een snelle regeling van het incident moge lijk maakte. De „Bramhill" werd gepraaid door den Spaanschen nationalistiscben trei- ler „Larache". De „Sussex" verscheen op het moment waarop de «JLarache" zich ge reed maakte een ondersoek op da „Bramhill" in te stellen. De „Larache" verwijderde zich daarop onmiddellijk zonder zijn onderzoek voort te zetten. De commandant van de „Sussex" deed de „Bramhill" visiteeren en kon zich er van vergewissen dat deze geen wapenen of mu nitie vervoerde. DE MAKOKKAANSCHE AFFAIRE. Een vrijgeleide voor den Britschen consul te Tetouan in Spaansch- Marokko. De Hooge commissaris van Spaansch- Marokko, Beigbeder, heeft den Britschen consul te Tetouan een vrijgeleide gegeven, waardoor het Britschen waarnemers moge lijk is de informaties betreffende de Duitsche activiteit in Marokko te verifieeren. L)e Britsche torpedobootiager Vanoc zal binnen enkele aagen Gibraltar veriater en zich naar Melilla, vervolgens naar Ceuta, begeven, zoodra de noodzakelijke maatregelen zijn genomen. Twee steden zullen worden be zocht en waarschijnlijk zuilen groepen Britsche officieren per auto een inspectie tocht houden en hiertoe vrijgeleiden ont vangen van de Spaansche autoriteiten. In antwoord op de uitnoodiging van kolo nel Beigbeder, ontvangen door bemiddeling van den Britschen consul te Tetuan. is de torpedojager Vanock opgedragen, zich naar Gibraltar te begeven naar Ceuta, waar haar officieren, gelijk door kolonel Beigbeder wordt verzekerd, in staat zullen worden ge steld zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand. Een dergelijke uitnoodiging is reeds door Fransche legerofficieren aangenomen. W?.'.Ud.1["rïnSp Volkenbond tot overeenstemming te komen. Frankrijk op 20 Jan De Fransche pers blijft uitvoerig commen- taar leveren op den internationalen toe- stand geschapen door de Spaansche kwestie; voorts op den burgeroorlog zelf en op de Fransch—Duitsche betrekkingen. Zoo merkt de Petit Pansien op. dat de ontspanning, die thans is ingetredem slechts betrekking heeft op Spaansch-Marokko Het spreekt echter vanzelf, dat, wanneer deze ontspanning mocht voortduren, men m Fransche kringen bereid is meer uitgebreide kwesties te bestudeeien, die niet alleen Frankrijk en Duitschland betreffen, doch Tevens het meerendeel der groote mogend- hCpertinax schrijft in de Echo de Paris: Wanneer thans inderdaad bereikt is, dat g^cn groote Duitsche troepenformaties in Soaansch- Marokko zullen binnendringen, watdan de Fransche regeering doen om een einde te maken aan de Duitsche infil tratie die thans aan den gang is, en om e bewerkstelligen, dat de zeer belangrijke posifies, die reeds door de Duitsche agenten zhn ingenomenworden prijsgegeven? De Populaire schrijft, dat de stap van den Franschen consul te Tetouan als direct ge- voU verklaring van Hitier tegenover Ponret heeft gehad. Hierdoor is dus bewe zen dat men door het aannemen van een krachtige preventieve houding den vrede het eest kan iienen Ware in de Spaansche kwestie een dergelijke houdmg aangeno men tijdens de maand Augustus, dan zou de niet-inmengingskwestie reeds vijf maan den geleden doeltreffend hebben gewerkt. Madame Tabouis geeft in de Oeuvre eeni- ge inlichtingen nopens den inhoud van het rapport, door generaal Faupel voor Hitier opgesteld, waarin een overzicht door de rechtsche troepen. Faupel stelt Hitier hierin voor Franco 'n cont'gent troepen bestaande uit 80.00 man ter beschikking te stellen Volgens genoemd rapport i& dit het minimum noodzakelijk om de overwinning te behalen. De zending van deze troepen zou onder de volgende voorwaarden moeten geschieden: 1. De militaire operaties zouden moeten worden geleid door een generalen staf be staande uit Duitschers en Italianen. In de tweede plaats zouden 300 instruc teurs van de Hitlerieugd moeten worden gezonden om het veroverde gebied in Span je te consclideeren. Ten derde zou in Marokko het geheele gebied moeten worden geconsolideerd door Duitsche vrijwilligers, geschikt om de ad ministratie te reorganiseeren. Ten vierde de volledige concessie van Spaansch-Marokko op economisch gebied aan Duitsch-Spaansche ondernemingen. Ten vijfde het handhaven van Duitsche troepen in Spanje zelfs na de overwinning, teneinde de pacificatie te voltooien. Franco noodigt alle vreemdelingen Marokko te bezoeken. Radio-Se.villa heeft gisteren in een uitzen ding in de Fransche taal alle vreemdelingen op hartelijke wijze uitgenoodigd een bezoek te komen brengen aan de Spaansche zóne van Marokko en zich rekenschap te geven van de onjuistheid der geruchten nopens het ontschepen van Duitschers en vreemde lingen van welke nationaliteit ook. De Italiaansche pers kalm gestemd. Havas meldt uit Rome, dat in de Italiaan sche pers, hoewel er geen commentaar ge leverd wordt op den internationalen toe stand, de toon waarin de buitenlandsche correspondentie gesteld is, geheel verschilt met dien van de laatste dagen. De voldoening van de Berlijnsche pers ten gevolge van de verbetering der Fransch- Duitsche betrekkingen wordt geheel door de Romeinsche bladen gedeeld en het schijnt dat er na de felle polemiek van den laat- sten tijd een periode van wat meer kalmte is ingetreden. De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani merkt op, dat men na de verzekeringen, gewisseld tusschen Hitier er 'oncet, logischerwijze tot de conclusie moet :omen, dat de voorbereidselen tot een Fran- che mobilisatie aan de grens van Spaansch- Marokko iedere reden van bestaan hebben verloren en niet anders zijn te beschouwen dan als een militaire revue. In de verklaringen, door Ciano te München op 25 October 1936 afgelegd en vervolgens door Italië en Engeland in het gentlemen- agreement van 2 Januari 1937, werden ver zekeringen gegeven over het respecteeren van de territoriale integriteit van Spanje. Duitschland's verzekeringen zijn door von Neurath en Hitier bevestigd. Frankrijk heeft eveneens zijn houding duidelijk gemaakt en het is dus duidelijk gebleken, dat de vier Westelijke mogend heden het eens zijn de territoriale integriteit van Spanje te eerbiedigen. De zaak is thans tot haar oorsprong teruggebracht, n.L tot de poging van Russische zijde zich in de Middellandsche Zee te installeeren door van Catalonië een Sovjet-republiek te maken en misschien van geheel Spanje. Het verte Oosten De bewegingen van de roode troepen. Volgens berichten van Chineesche zij^e uit Sjensi maken de troepen van Tsjang Sjoe Liang zich gereed de reseerin gstroepen het hoofd te bieden. Talrijke communistische benden trekken uit Sjensi en Kansoe op naar Sianfoe en de leider der communisten, M^o Tse Tceng, heeft zijn hoofdkwartier op 20 K.M ptsterd van Sianfoe. Joe Soe Tsioen?, de gouverneur van Kan soe en Jang Hoe Tsjeng, de gouverneur v?n Sjensi schijnen overeengekomen te zyn zich tegen Nanking te verzetten. (De reeeering te Nanking houdt hier tegenover staande, dat de gouverneur van Kansoe de centrale regeer j g trouw is gebleven.) Een vooraan staand -ersoon van d®n politieken raad van Hopei en Tsjahar verklaarde een correspon dent van Havas, dat de toestand in Sjensi verontrustend is. Het samengaan van de roode troepen met die van Tsjang Sjoe Liang, kan ern-tiee pevolgen hebben. Hij voegite hieraan toe, dat president Soeng Tse Joean, zich zal blijven verzetten tegen een burger oorlog. De evacuatie van de buitenlander*. Het Chineesche telegraaf agentschap te Sjanghai meldde gisteren een telegram uit Sianfoe te hebben ontvangen met de mede- deeling, dat 70 buitenlanders in 2 autobus sen de stad hadden kunnen verlaten. Bij de consulaire ambtenaren was echter tot gis- ttravond geen bevestiging van dit bericht ingekomen. ITALIAANSCHE MINISTER VAN PERS EN PROPAGANDA IN PARIJS. De Italiaansche minister van pers en pro- pagsnda, Dino Alfieri, is te Parijs aangeko men in zjjn kwaliteit van voorzitter der in ternationale confederatie van schrijvers en toondichters ter gelegenheid van de stich ting der Fra'i-che federrtie van auteurs bonden. Minister Jean Zay heeft een déjeuner aangeboden, waarbij hij een redevoering uitsprak Hij wees daarin o.m. op de eeuwen oude gemeen, chappeljjkheid van opvattin gen tusschen Frankrijk en Italië aangaande aiJe artistieke. jur.V;sch en wetenschappe lijke problemen en braih' een toast uit op de intellectueele broederschap tusschen Frankrijk en Italië. Minister Alfieri antwoordde met een rede waarin h.j wees op de groote bijdrage. die door de Fransche di'ikers en kunstenaars geleverd is aan het prestige van Frankrijk ai de geheele wereld. Voorts stelde hy de culture»le uitwisseling in het licht, die tus schen Italië en Frai krijk een oude traditie en een levende werkeljjKheid i&. Men meldt d.d. 14 Jan. nit Batavia: Gebleken is, dat de verleening van gratie ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk verscheidene duizenden perso nen omvat. Alleen van de gevangenen te Soerabaja werden er zevenhonderd in vrijheid gesteld. In dit verband wordt opgemerkt, dat de totale bevolking der gevangenissen in Ned.-Indië van alle landaarden rond 50.000 personen omvat. BRITSCHE KABINETSRAAD. De eerste sinds Kerstreces. Gisterochtend is het Britsche kabinet voor den eersten keer sinds het Kerstreces bijeen gekomen. Minister-president Baldwin heeft weliswaar verleden week de te Londen aan wezige collega's bij zich ontboden, maar dit overleg had ten doel de laatste hand te leg gen aan de nota, welke de Britsche regeering Zondag heeft gericht tot de vijf mogend heden. Dit werk heeft Eden in zeker opzicht veroorloofd zijn uiteenzetting over den bui tenlandsch politieken toestand te bekorten. Eden stelde zijn collega's vooral op de hoogte van de ontwikkeling der zaken in de laatste dagen. Belangrijke binnenlandsch politieke kwesties. Voorts heeft het kabinet problemen van binnenlandsch politieken aard behandeld, welke van buitengewoon belang zijn, en a s. Dinsdag bij het bijeenkomen van het parle ment aan de orde zullen worden gesteld. Hiertoe behooren de kwestie der finan ciering van de herbewapening, welke vol gens de opvattingen in de city zal geschie den door middel van een leening, welke, naar men gelooft, binnenkort zal worden uitgegeven, doch waaromtrent verder geen bijzonderheden bekend zijn. De herbewapening zelve en vooral de aanzienlijke moeilijkheden, welke de mili taire autoriteiten ontmoeten bij de werving van effectieven, welke talrijk genoeg moe ten zijn om de territoriale verdediging te verzekeren, alsmede het tempo van den vliegtuigbouw is een punt, dat de aandacht der regeering vraagt. Verder zal de civiele lijst moeten worden vastgesteld voor koning George VI, waarbij de kwestie van de uitkeering aan den hertog van Windsor een belangrijke aangelegenheid 'zal zijn met het oog op de geruchten vol gens welke de Labour Partij zich tegen een persQonlijke uitkeering aan den hertog zou verzetten. SCHACHT GAAT NIET NAAR PARIJS. De geruchten, dat dr. Schacht voornemens zou "zijn naar Parijs te gaan voor het leggen van den eersten steen van den „Duitschen toren" voor de tent'oohsteiling 1937, schijnen hun oorsprong te vinden in een uitnoodiging van-den Duitschen. commissaris voor de wpreld-tentoonstelling te Parijs. Dr. Schacht heeft reeds een week geleden doen weten, dat zijn werk hem niet in de gelegenheid stelde aan deze uitnoodiging gevolg te geven. De aanstaande Düitsch-Fransche handels- besorekingen zullen om te beginnen door de deskundigen worden gevoerd. f TWEE BRITSCHE OFFICIEREN GEARRESTEERD. Aard der beschuldiging niet bekend. De Daily Telegraph bericht, dat twee ka piteins van het Britsche leger zjjn gear resteerd en voor den krijgsraad in het hoofdkwartier van het corps Royal Enge- niers zullen terecht staan. Beide officieren zjjn ongeveer 35. jaar oud, zij zjjn niet ver bonden aan het depot van Chatham, doch zijn alleen daarheen gebracht om terecht te staan. Zij werden zes weken geleden gear resteerd in een trein te Londen, toen zjj van een vacantiereis naar het vasteland van Europa terugkeerden'. Op het oogenblik worden zij door twee officieren van gelijken rang bewaakt. Men vermoedt, dat zjj afzon derlijk terecht zullen staan, ongeveer 40 ge tuigen zullen worden gehoord. ONTPLOFFING IN KRUITFABRIEK. Vijftig menschen, meest vrouwen, gewond. Te Collefero in Italië heeft zich in een op slagplaats voor slaghoedjes van een groote kruitfabriek een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan 50 personen, grooten- deels vrouwen, gewond werden. In ver scheidene werkplaatsen werd groote schade aangericht. DE REGEERING VAN CHILI AFGETREDEN. Alle Chileensche ministers hebben ont slag genomen om den president der repu bliek volledige vrijheid te geven de regec ring te reconstrueeren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1