Z S-T-SyÊS persdag aan honr. 8 s 8 t 8 8 8 8 8 Geneeskundige brieven wïiSiedgez°Hdheid-De eon sterftop door R1CHARD STARR Vertaald door A.RIEWERD. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 14 JANUARI 1937 SCHERMERHORN BEEMSTER S 8 8 8 BEVERWIJK WINKEL NIEUWE NIEDORP DE GENEESKUNDIGE KEURING VOOR EEN LEVENSVERZEKERING. Het feit van de geboorte brengt 'onher roepelijk met zich med* Hot onner- blik komt van sterven. Dit 00gen" ppn lanif ■i.i u. Dlt gebeurt soms na m een lang ziekbed, soms onverwacht L H. de ander bereikt den middel- llTouTT' 6611 d-de weeTkomt^h^. 16 0VCTlÜden. In het alge- 3a Zlcb de levensduur van een be- E niet nauwkeurig voorspellen. 1 li H menige ziekte is het Uiterst moei- y den nog resteerenden levensduur van en getroffen patiënt min of meer nauw keurig vast te stellen. Voor den gezonde is ait vrijwel onmogelijk. „Zoo zit er dus in de vraag: „hoe lang zal ik nog leven?" een bijna angstwekkende onzekerheid en kan die vraag, hoe vaak ze ook in allerlei toonaarden gesteld wordt, niet doeltreffend worden beantwoord. Naast bet „durf te leven" is daarom een „gedenk te sterven" voortdurend als waarschuwing op zijn plaats. Daarom is voor menigeen naast de zorg voor het heden met hem ook zorg voor een toekomst zonder hem een noodzakelijk onderdeel van het heden. De zorg voor nabestaanden heeft gevoerd tot het sluiten van een levens verzekering in een of anderen vorm. Een maatschappij, dat wil zeggen een combina tie van personen die hetzelfde doel van zich te verzekeren beoogen, neemt dan op zich bepaalde verplichtingen van het overlijden van den verzekerde tegenover de nabestaan den na te komen; de mogelijkheid om zich te verzekeren van de uitbetaling van een bepaald bedrag op een zekeren leeftijd of bij eerder overlijden is principieel voor het vraagstuk van de keuring volkomen gelijk waardig; in tegenstelling hiermede is de storting van een bepaald kapitaal om daar uit jaarlijks een lijfrente te ontvangen Hierbij heeft de verzekeringsmaatschappij er geen belang bij speciaal gezonde men- scben aan te nemen. Hiervoor stelt deze dan ook een geneeskundige keuring niet ver plichtend. Sterftests tistiek. De premie wordt berekend aan de hand van sterftestatistieken, die aangeven hoe lang gemiddeld iemand van een bepaalden leeftijd nog leeft. Dit aantal gemiddeld nog te leven jaren neemt in het algemeen met het klimmen der jaren af, vandaar een hoo- gere premie op hoogeren leeftijd. Het is voor de levensverzekeringsmaat schappijen natuurlijk noodzakelijk over een goede sterftestatistiek te beschikken en een groot voordeel, dat langzaam maar zeker de gemiddelde levensduur voortdurend toe neemt, dank zij betere levensverhoudingen; verbeterde hygiëne; beter inzicht in het ont staan van ziekten hebben kolossale verbete ring gebracht in de bestrijding en voor koming van ziekten zoowel als in doeltref fende behandeling van zieken, waardoor de levensduur zich in zoo gunstigen zin kon wijzigen. Het is daarnaast voor een maatschappij, dus voor de gezamenlijke verzekerden, van het grootste belang, dat men geen slechte risico's opneemt. Zoo is de verplichte ge neeskundige keuring ontstaan. Hiermede is allereerst het belang van de levensverzeke ringsmaatschappij gediend; daarom is het logisch dat deze keuring ook door de maat schappij aan een geneeskundige wordt op gedragen en betaald. Keuring. De keurende geneesheer vult een bepaald keuringsformulier in en moet volkomen on afhankelijk tegenover den te keuren per soon staan. Daarom is het onjuist dat iemand gekeurd zou worden door zijn eigen huis arts. Het feit, dat de keurende geneesheer den te verzekeren persoon niet kent, althans niet behandeld heeft, verzwaart zijn taak overigens wel zeer Het keuringsformulier tracht door de veelheid van in te vullen vragen hieraan zoo goed mogelijk tegemoet te komen. Zooveel mogelijk doorvorscht men de geheele voorgeschiedenis van den onder zochte en zijn familie en daarnaast wordt een zoo volledig mogelijk onderzoek van den verzekerde verricht. De volledigheid van dit onderzoek dat in totaal meestal ongeveer een a anderhalf uur duurt *aat echter, bezien in het licht van dezen tijd, vrij veel te wenschen over. Het aantal moge dan niet groot zijn, toch staat vast, dat men volkomen te goeder 'JmiUetm 50) „Maar lieve jongen, het is ,ye1^ schrikkelijk, vreesehjk belangd hrt .s nu al weken geleden. Er kan me ieder oogenblik iets vreeselyks overkomen, wijl die brieven rondzwerven". „Kyk eens. Luella, wat ,e me vraag^ komt prachsch hierop neer, dat ik Tessa moet vragen, of zij dien nacht in het hotel Sr".»» ui' «ui» h~f.' 0i DstriiCheuTlfdeeeop een andere manier Ia Het zou haar kwetsen, en ik wil CtXïï». ik •enigszins «ekw®^„"dagen voor Tessa. Al behalve door het gordyn geheel niet gezie n ^aar woning kw«n_ il „,,i voor haar een* geworden, vergeten. deugde, en zy merken, hoe moci- En het onuteide baa, ,3 oi trouw menschen goedkeurt, die bij volledi ger onderzoek zouden blijken een slecht dat'oD den^d* dat op den duur dan ook het onderzoek be hoort te worden uitgebreid. "ert, °nde"oe,k van het' bloedvaatstelsel beperkt zich als regel tot het controleeren van den pols m rustigen toestand en na een dertig?181* ^'ebuUigingen; bovendien on derzoekt men het hart met behulp van per- «'iJ« a""°PP«n van d. gre„«„ van de hartsfiguur op den voorsten borst- wand) en auscultatie (d. L het beluisteren e harttonen). Soms wordt tevens de bloeddruk opgemeten. Ik meen dat het zeeT aanbeveling verdient langzamerhand ook het controleeren van het witte bloedbeeld en het nagaan van de bloedbezinkingssnel- heid der roode bloedlichaampjes verplicht te stellen. Longen. De toestand der longen wordt eveneens nog vrywel uitsluitend beoordeeld naar wat bekloppen en beluisteren leert. Dit acht ik voor den tegenwoordigen tijd ten eenenmale onvoldoende. Een door geschoolde krachten uitgevoerd Röntgenonderzoek van de borst holte is m.L absoluut noodzakelijk. Ik zie niet in, waarom 'n geneeskundige keuring voor een levensverzekering aan minder strenge eischen zou behoeven te voldoen dan de tegenwoordig verplicht gestelde keu ring op tuberculose bij het onderwijzend personeel. Het aantal verrassingen is bij dit wettelijk verplichte onderzoek weliswaar klein, maar af en toe staat ieder zich op dit gebied bewegend geneesheer ineens ver baasd over datgene, wat sluimerend aanwe zig blijkt te zijn bij iemand die zich gezond voelt en waar bij „gewoon" onderzoek niets verdachts te vinden was. Ik ontveins mij niet, dat de uitvoering van deze desiderata onkosten met zich mede brengt en soms ook de vraag van goed- of afkeuren moeilijker te beantwoorden maakt, maar het is in het belang van alle deelnemers, dat er zoo scherp mogelijk wordt gesorteerd. In verschillende groote bedrijven verkrijgt het Röntgenonderzoek der longen voor de indiensttreding steeds hechter burgerrecht; ook voor den militai ren dienstplicht wint deze gedachte veld; het zou dan wel vreemd zijn, wanneer de uitvoering van dit beginsel nu in de verze keringskeuring kon worden gemist. Wanneer men goedgekeurd is, betaalt men zijn premie en verder trekt de maat schappij, waarbij men verzekerd is, zich niets meer van zijn verzekerde aan tot 'iet overlijden heeft plaats gehad. In verschillen de polissen wordt vastgesteld, dat bij zelf moord geen uitbetaling zal plaats vinden. Doodsoorzaak. In de meeste keuringsformulieren wordt reeds een vraag beantwoord door den toe- komstigen verzekerde, waarin deze zijn toestemming geeft aan den arts die hem in de laatste levensdagen heeft behandeld, de doodsoorzaak aan de maatschappij op te ge ven. Over deze kwestie is in de geneeskun dige wereld nogal eens wat stof opgejaagd. Het is inderdaad een ietwat zonderlinge machtiging, welke men hierdoor en hierme de verleent aan een wellicht nog onbekend persoon op een onbekend oogenblik in de toekomst en waarbij uit den aard der zaak deze behandelende medicus niet tegenwoor dig is geweest Er kan dan ook nooit een verplichting van dezen arts uit voortvloeien om een vraag om inlichtingen in te willi gen. Elke arts, voor het geval staande, moet geheel vrij voor zich zelf uitmaken of hy het met zijn geweten en zijn ambtsgeheim kan overeenbrengen de gewenschte inlich tingen al dan niet te verstrekken. Niemand kan den arts dwingen tot het verschaffen dezer inlichtingen en daarom kan naar mijn meening zulk een weigering redelijkerwijze nooit tot gevolg hebben dat een maatschappij zich nu van haar verplich tingen ontslagen zou mogen achten. Dit zou slechts kunnen geschieden, indien deze me dicus tijdens het leven van den verze kerde en met diens uitdrukkelijke toe stemming de verplichting tot mededee- ling van de doodsoorzaak schriftelijk had aanvaard en nu na den dood van zijn patiënt deze verplichting niet nakwam. Dreigende invaliditeit. Het is zeer de vraag of het wel zoo juist is, dat de maatschappij zich tijdens het le ven van zijn verzekerden niet meer voor hen interesseert. Bij de Rijksinvaliditeits- wetten maken bepaalde artikelen het, als keer per week met hem uitging. Het eenige verscnil, dat haar besluit, hem te vergeten, maakte was dat zij tienmaal zooveel aan hem dacht als ooit. Zy kon geen spiegelei met geroosterd brood opdienen, zonder aan hem te denken, hoewel het moeilijk te zeg gen valt, wat voor betrekking er bestaat tusschen een spiegelei op geroosterd brood en Jimmy Turner. Hij was haar 's avonds verscheidene kee- ren met zyn groote auto komen opzoeken, en altijd had Tessa door mrs. Potts de bood schap laten overbrengen, dat zy naar bed wï gegaan, om haar geweten te sussen, SrlS, ioori.' J»m» S ""O straat had zien en hooren afryden. Daar Jimmy afdeelingschef was, was hy niet aan den winkel gekomen. Maar hy had verscheidene brieven gestuurd; op welke Tessa telkens vriendelijk had geantwoord, dat zij het in de gegeven omstandigheden het best vond, dat zij elkander met meer zouden ontmoeten. En daar Jimmy niet precies wist, wat die omstandigheden waren er. zy van lady Bettv afwist, bijvoorbeeld, en van andere dingen was hij te ontmoedigd geweest om a s het'ware met open vizier te stryden. Hy was zeer terneergeslagen en voelde zich ge- a oirt rfp komende dingen af te wach- ten Er was inderdaad een verstandhouding tusschen hem en lady Betty. Het scheen limmv toc of die er altijd geweest was, zoo S hV zich kon herinneren. En wat hy zelf met die verstandhouding te maken had gehad! wist hy niet. Heel weinig, geloofde h*Maar hy wilde lady Betty niet kwetsea Zilwas een aardig meisje. En hy was nog met heelemaal zeker van zichzelf. Dat wil gunst, mogelijk Iemand voor rekening van de invaliditeitswet te behandelen, wanneer daardoor redelijkerwijze de dreigende inva liditeit kan worden voorkomen. Scherp ge formuleerd komt het hierop dan neer, dat wordt berekend wat financieel het gunstig ste is; helpen en daardoor uitbetaling van invaliditeitsrente afweren of maar direct de rente betalen. De vraag mag naar mijn mee ning wel eens worden gesteld of een soort gelijke houding ook niet door verzekerings maatschappijen kon worden aangenomen in bepaalde gevallen. Het zou wellicht te ver gaan een geheele behandeling volledig op zich te nemen, want het is voor den verze kerde toch ook van het allerhoogste belang in een bepaalde situatie die behandeling te aanvaarden en te betalen die hem de beste levenskansen biedt. Maar dit vraagt tegenwoordig helaas vaak groote financieele offers, die meer dan eens niet in overeen stemming zyn met de economische draag kracht. Dit kan tot noodlottige aarzeling en verschuiving van het oogenblik van behan deling voeren. In een aantal gevallen is daarmede en daardoor nu ook het maat- schappijbelang geschaad. Wanneer de maat schappijen wellicht niet ten onrechte huive rig zijn de betaling der kosten in bepaalde gevallen op zich te nemen voor ieder ge val afzonderlijk door een medisch adviseur te beoordeelen dan zou toch b.v. het ver strekken van een renteloos voorschot al een zekere verlichting met zich medebrengen. Dit voorschot zou o.a. afhankelijk kunnen zijn van het totaal bedrag der gestorte pre- miën. Het is mij niet bekend of zulke gedachten al wel eens onder de oogen zijn gezien, maar het lijkt mij vooral in dezen tijd van groote economische moeilijkheden nuttig, deze vraag hier eens aan de orde te stellen. Ik begrijp dat de moeilijkheden en conse quenties, misschien ook zelfs onbillijkheden, groot kunnen zyn. Maar het zou mij niet verbazen wanneer er een bevredigende weg te vinden zou zijn wanneer er een ernstige wil in deze richting zou blijken te bestaan. P. N. N. <g©©©©©©© Jjadiopcogcamma e©©©oo©* RUZIE MET ORANJECOMITE TE HOORN. Katholieken vierden 7 Januari hun eigen feest. In Hoorn is het, na het Oranjefeest van 7 dezer, geen koek en ei tusschen het Oranjecomité en een der muziekcorpsen, namelijk de r.k. harmonie „Apollo". Op den huwelijksdag hield het katholieke volksdeel, na meegeloopen te hebben in den lichtstoet een eigen feest in Het Park, hetgeen op velen een zeer onprettigen indruk gemaakt heeft Hierop is in de plaatselijke bladen een polemiek per ingezonden stuk gevolgd. De heer L. Peters, directeur van „Apollo", trok niet zuinig van leer, daar op de feest dag gedreigd was met het opmaken van zestig processen-verbaal, terwijl de mede werking nog wel belangeloos was. De heerA. Weyling, bestuurslid der Oranjevereeniging heeft hierop geantwoord en de politie in bescherming genomen. Hij deelde mede, dat de route der muziekcorpsen door het be stuur was vastgesteld en dat de politie geen afwijking daarvan kon toestaan. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer K. Boon be haalde Dinsdag het Mercurius-diploma Boekhouden te Amsterdam. Te Alkmaar be haalde hy dit diploma voor de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Notaris van Woerden, t Na een korte ongesteldheid overleed Maandagavond de heer C. L. W. van Woer den, in den ouderdom van 60 jaar. De heer van Woerden was vele jaren notaris te Beemster. C. Fok. t Wij vernemen, dat de dijkgraaf van het waterschap de Beemster, de heer Corn. Fok, na een zeer korte ongesteldheid is overle den. De heer Fok bereikte den ouderdom van 64 jaren en was sinds 1923 dijkgraaf van het waterschap de Beemster. zeggen, hij was wel zeker, maar hy was er wel eens eerder zeker van geweest, alleen maar, om te ondervinden, dat zijn gemoeds gesteldheid, zonder zich aan iets te storen, aan verandering onderhevig was. Op zekeren dag, toen het bijna sluitings tijd was, vond Tessa Luella in den winkel. Belinda Mulrooney had haar een kop thee gebracht, en toen had zij naar Tessa ge vraagd. „Ben je klaar met je werk?" vroeg miss Turner vroolijk. „Mijn auto staat buiten. Ik wou je meenemen. Ik moet je iets vra gen". Tessa was wat in de war gebracht, maar tien minuten later zat zy in miss Turner's gesloten auto, die door een chauffeur in livrei langzaam langs het Embankment ge reden werd. „Tessa Fisher", zei Luella, „ik mag je graag lijden. Ik mocht je al, den eersten keer dat ik je zag". „D-dank u", stamelde Tessa. „Ik mag u ook". „Zeer verplicht. Omdat ik je graag mag en niet graag zou hebben, dat je gekwetst zou worden, kom ik je raad geven. En daar wy vriendinnen zijn, hoop ik, dat je het goed zult opnemen. Maar voordat wy aan dien raad toe zijn, moet ik je als een gunst vragen iets voor mij te doen „Ik zal met genoegen alles voor u doen, wat ik kan, miss Turner". „Noem mij Luella, aljeblieft. Ik noem jou Tessa. Het is een bekentenis. Ik ben pas twintig, en als je me zoo ziet, zou je niet denken, dat ik slecht ben, nietwaar?" „Ik weet zeker, dat je niet slecht bent", zei Tessa beslist. „Ik geloof juist, dat je een heel aardig meisje bent". Vrijdag 15 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 47.30 en 9.—12— VARA, de AVRO van 12.-4— en de VPRO van 7.309.uur)8.Gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40Gr.pl. 11.Verv. deel. 11.20 Gr.pl. 12.Kovacs Lajos en gr.pl. 1.30 J. Kroon's ensemble. 3.Gr.pl. 3.15 Avro-dansorkest. 4.Orgel spel. 4.30 Melody Circle. 5.Voor kinderen. 5.30 De Flierefluiters, zang en gr.pl. 6.30 Politiek radio journaal. 6.50 Gr.pl. 7.Literaire causerie. 7.20 Gr.pl. 7.30 Lezen in de Bijbel, causerie. 8.Alt en piano. 8.30 De tragedie van den sterven den mensch, causerie. 9.VARA- orkest en harp. 9.45 Radiotooneel. 10.De Ramblers. 10.30 ANP-ber. 10.40 Avondwijding. 11.Jazzcon cert (gr.pl.) 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. NCRV). 8— Schriftlezing. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. 12.Cello en piano. 12.15 Gr.pL 12.30 Ensemb'e van der Horst. 1.15 Gr.pl. 1.45 Verv. concert. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 Orgelspel. 4. Zang en piano. 5.Deel. en gr.pL 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.Ber. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Rep. 8. ANP-ber. 8.15 Orgelconcert. 9. Rep. 9.30 NCRV-orkest. (10. ANP-ber.) 11.11.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Medi sche causerie. 11.20 Gr.pl. 12.05 Or gelconcert. 12.50 BBC-dansorkest. 1.35 Strijkkwartet. 2.20 BBC-Welsch Septet. 2.50 Gr.pl. 3.20 't Colombo- octet en zang. 4.20 BBC-Midland- orkest, viool en piano. 5.35 Concert „de Alphas". 6.20 Ber. 6.40 Land- bouwnieuws. 6.45 Orgelspel. 7.20 Muzikale causerie. 7.40 BBC-orkest en solisten. 8.20 L. Levy's Film orkest en solisten. 8.50 Vocaal Trio en luit. 9.20 Ber. 9.40 Italiaansche voordracht. 10.Radiotooneel met muziek. 11.15 Bram Martin en zyn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 en 12.35 Gr.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 2.35 Gr.pL 4.20 Kwartetconcert. 5.50 Gr.pl. 6.05 Pianorecital. 6.50 Gr.pl. 8.20 Pianorecital. 9.05 Voordr. met muziek. 11.20—1.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Politiemu- ziekcorps. 6.30 Gr.pL 7.50 Orkest- concert. 11.20 Westduitsch Kamer orkest 1.35 Gevar. concert. 3.20 Li- terair-muzikaal progr. 5.20 H. Putsch' orkest en solisten. 6.20 Gevar. concert 7.30 Voor oud-strij ders. 9.5011.20 O. Dobrindt's orkest BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Fud Candrix' dansorkest. 6.20 Zang. 7.20 DecL 8.20 Die Vielge- liebte", operette. 10.35 Sportrep. 10.5011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepdans orkest. 1.30 Omroepkleinorkest 2. 2.20 Gr.pL 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gr.pL 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Omroeporkest en zang. 10.30 Gr.pL 10.45—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Volksmuziek. 8.30 Radiotoo neel. 9.20 Ber. 9.50—11.20 O. Do- brindts' orkest. (Van 10.0510.20 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—11.05, Droit- wich 11.05—12.05, Parijs R. 12.05 13.05, Brussel (VI.) 13.0514.20, Luxemburg 14.20—14.55, Parijs R. 14.5515.50, Lond. Reg. 15.5016.20 Parijs R. 16.20—17.20, Keulen 17.20 19.05, Beromünster 19.0519.20, Weenen 19.20—19.50, Berlijn 19.50 —21.20, Droitwich 21.20—21.40, Wee nen 21.40—22.50, Berlijn 22.50 23.20, Luxemburg 23.2024. Lijn 4: Brussel VL 8—9.20, Nor- mandië 9.20—10.35 Lond. Reg. 10.35 —12.50, Droitwich 12.50—18.20, Luxemburg 18.2018.45, Droitwich 18.4520.20, Luxemburg 20.20 21.50, Lond. Reg. 21.5022.20, Brus sel VL 22.20—22.30, Brussel (Fr.) 22.30—22.45, Lond. Reg. 22.45— 24—, s O B. en W. stellen den raad voor, de in stelling Maatschappelijk Hulpbetoon, al hier, en het burgerlijk armbestuur van de vroegere gemeente Wijk aan Zee en Duin op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen een gemeentelijken dienst voor sociale zaken, met aan het hoofd een directeur. Verkooping. Woensdag is ten lokale van den heer de Bruin te Winkel ten overstaan van notaris G. J. van Leersum en ten verzoeke van de heeren G. en A. Kamp, publiek verkocht, de huismanswoning, gierkelder, mestplaat, schuur, erf en weiland gelegen te Lutjewin- keL gem. Winkel, groot 4.90.90 H.A. Het ge heel stond in opbod voor 7.174.48. Tevens werden afgeslagen 2.15.50 H.A. weiland, grenzende aan bovenomschreven perceelen, behoorende aan den heer Jb. Roo- ker te Amsterdam, welke in opbod stonden voor 3.361.80. Na combinatie en afslag der verschillende perceelen, werden ten slotte de perceelen Kamp en Rooker gecombineerd te samen groot 7.06.40 H.A. Kooper werd de heer S. G. Wit te Nieuwe Niedorp voor 11.451.78. Anti-militairisme. Dinsdagavond had bij H. J. Kossen de openbare vergadering van de Protestmarsch 1937 plaats. Als spreker trad op Henk Eikeboom uit Amsterdam, die begon met te zeggen, dat concurrentie een groote rol speelt. Ha „Lief van je. Maar om je de waarheid te zeggen, ben ik, wat men een vrouw met een verleden noemt. Dat klinkt nogal sterk, maar onder ons gezegd, is het niet zoo ont zettend erg, hoewel het dat zou kunnen schijnen, als het in verkeerde handen kwam. En het is in verkeerde handen gekomen. Daarom ben ik by jou gekomen". Tessa staarde naar het aardige meisje met de levendige oogen, zonder er iets van te begrijpen. Luella had iets over zich, dat haar deed denken aan een kat op een flu- weelen kussen. Wat had zij met Luella's verleden te maken? „Er was eens een tijd", begon Luella, „toen ik nog verschrikkelijk jong was, dat ik vreeselijk verliefd was op een man. Ik geloof, dat ik iets jonger dan achttien was, hoewel ik er ouder uitzag. En ik was met alleen verliefd op dien man, maar ik was stapelgek op hem. Hij beteekende alles voor my en ik zag geen enkelen anderen man op de heele wereld. Het was iets geheims. Clandestien, zie je. Ik wil je niet vertellen, wie hy was, want je kent hem toch niet. Ik durfde er thuis niets van te zeggen, want ik wist wel, dat ik nog te jong was en dat die man heel wat ouder was dan ik, waar door ik hem nog heviger beminde. Ik weet niet waarom. Zoo zijn we, als we kinderen zijn. Daar wij elkaar niet dikwijls konden ontmoeten, en dan nog met de grootste voorzorgen, schreef ik hem brieven hoo- pen brieven. Lieve kind, maanden en maan den lang schreef ik dien man eiken dag een brief, en soms twee. Als ik hem ontmoette, had ik gewoonlijk een brief voor hem klaar, dien ik hem gaf, behalve de brieven, die ik postte. En nu zal ik mijn ziel eenigszins bloot gaat om winst voor 't bank-, petroleum- en ander kapitaal. Uit deze motieven worden de tegenstel lingen geboren tusschen de hedendaagsche staten en dat voert tot de bewapening. Mil- lioenen jonge mannen worden weer afge richt Moet de mensch zichzelf daarvoor niet te hoog achten? Daarom zeggen de dienstweigeraars „wij doen niet mee". Dé dienstweigeraars behoo- ren echter niet in Veenhuizen. Ze moeten vrij! Verkooping, Woensdagmiddag is in de Prins Maurits alhier ten overstaan van notaris G. J. van Leersum en ten verzoeke van de heeren G. en A. Kamp te Winkel, publiek verkocht de huismanswoning, gierkelder, mestplaat, twee schuren, erf, wei- en bouwland, gelegen in de gemeente Nieuwe Niedorp, totaal groot 11.19 H.A. Het geheel stond in opbod voor 22.679.84. Na de verschillende combinatiën en af slag, waardoor de verschillende perceelen nog al eens van eigenaar wisselden, is de geheele combinatie gemijnd door den heer P. A. Melchior te Waardpolder voor 24.612.34. Woensdagavond is in de Prins Maurits, alhier, ten overstaan van notaris H. de Boer te Hoogwpud en ten verzoeke van den heer N. Davids, alhier, publiek verkocht de huis manswoning met erf, wei- en bouwland ge legen te Nieuwe Niedorp aan den Ooievaars- weg, groot 1.14.60 H.A. Kooper werd de heer J. H. Harberts te Aartswoud voor 3001. leggen. Die brieven, lieve kind! Zie je, ik was erg jong, en dat was myn eerste lief des-geschiedenis. En ik dacht, dat niemand anders ter wereld werkelijk iets van liefde wist, en dat ik die alleen ontdekt had als het ware. Dat wil zeggen, ik was er en thousiast over, en liet mij gaan. Ik zwelgde er in. Dat wil zeggen in mijn brieven. Wel, zooals ik al zei, ik was erg jong. Er zat bij mij heelemaal geen kwaad bij. Als wij mekaar ontmoetten, was ik feitelijk erg preutsch. Ook in de brieven zat geen wer kelijk kwaad. Het waren alleen maar de ontboezemingen van een dwaas, verliefd meisje, dat toen haar geestelijk evenwicht kwijt was door een gevoel, dat te groot voor haar was om te verwerken. Ik had op dien leeftijd nooit liefdes brieven moeten schrijven. Als wij een jaar of twee ouder zyn, zyn we een beetje meer bedreven in het uitdrukken van onze ge voelens. Wij leeren ze beter bedwingen, en ze niet allen prijs te geven. Maar ik was verkwistend. Als ik aan enkele van die brieven terugdenk, word ik dol. „Nu komen we aan de ontknooping. Ik vond uit, dat die man getrouwd was. Al dien tyd, dat hü mij het hof maakte, en mij lief tegen hem liet doen, was hij een getrouwd man. „Ik hield er mee op. Gelukkig had ik daar nog genoeg verstand voor. Mijn liefde voor hem verdween even vlug, als ze was opgekomen. Ik ontmoette of schreef hem nooit weer. Nu heb ik een anderen man lief, en hy wil zich met me verloven. Maai ik wil niet, voordat ik die brieven terug heb". Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9