DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Opnieuw gevechten in het Zuiden Generaal Franco verovert na een lang gevecht Estepona. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No 12 PRIJS PER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. I Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Vrijdag 15 Januari 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie MALAGA WEER BESCHOTEN. JAPAN'S KEIZER IN ZIJN DAGELIJKSCH LEVEN. DE STAKING BIJ DE GENERAL MOTORS. Van de 69 fabrieken reeds 34 gesloten. Bemiddelingspogingen duren nog voort. ALKMAARSCHE Alkmaar, 15 Januari. De Duitsche rijksminister Goering zit op het oogenblik in Rome, waar hij gisteren tot twee keer toe een onderhoud heeft ge had met Mussolini. Daarvan is het eerste onderhoud meer geweest dan een zooge naamd beleefdheidsbezoek, want het onder houd heeft daarvoor veel te lang geduurd. Merkwaardig spaarzaam zijn de Italiaan sche kranten en persbureaux met de mede deelingen over deze twee onderhouden maar uit het weinige, dat vanuit Italië be kend wordt, mag blijken, dat het eerste jn derhoud ten doel heeft gehad de bestudee ring van een Duitsch-Italiaansche gedrags lijn voor het Spaansche vraagstuk. Maurizio Maraviglia schrijft in de „Tri buna", dat het verblijf van een leidend Duitsch staatsman te Rome nutttig kan wor den geoordeeld voor de vergemakkelijking en de bespoediging der beraadslagingen van den kant van Italië en Duitschland. Deze beide landen kunnen niet de oogen sluiten voor de gebeurtenissen in Spanje, juist om dat zij vurig verlangen, dat de bestaande toestand op het Iberische schiereiland en ir de Middellandsche Zee niet veranderd wordt Zij hebben er belang bij, dat in Spanje geen regeering ontstaat, die onder toezicht van de Sovjet-republiek staat. Hun houding is uitsluitend, maar ook be paald verdedigend, niet alleen wat betreft Spanje maar ten aanzien van geheel Europa en van de Middellandsche Zee in het bijzon der. Het blad zag gaarne, dat eens voor al erkend werd, dat de gelijkheid der Duit sche en Italiaansche standpunten in het Spaansche vraagstuk niet voortkomt uit een gemeenschappelijke levensbeschouwing, maar uit een gemeenschappelijke politiek, een gemeenschappelijke beschaving. De „Tribuna" verwondert zich er over, dat dit gemeenschapsgevoel niet gedeeld wordt door alle andere Europeesche staten en in de eerste plaats door die welke de meeste reden hebben tot tevredenheid over den bestaanden Europeeschen toestand. Uit bovenstaande vaïl weer duidelijk te lezen, hoe fel anti-communistisch men zoo wel in Italië als in Duitschland is, hetgeen trouwens bekend en begrijpelijk is. Mis schien is Italië in dit opzicht nog het meest gematigd en misschien is Duitschland in zijn anti-communistische campagne soms wat te onbezonnen, waardoor telkens weer nieuwe wrijvingen ontstaan. Zoo ook nu weer: de Duitsche avondbla den van gisteren zijn verschenen met sen- eationeele koppen, als „De sovjets meester in Zuid-Frankrijk", „Perpignan een garni zoensplaats voor het roode Spanje", enz. enz. De Duitsche pers heeft ongetwijfeld op dracht gekregen, de anti-Fransche cam pagne te hervatten, hetgeen waarschijnlijk te wijten is aan de verspreiding van een in de „Action Frangaise" verschenen artikel. De Duitsche bladen nemen de meest ken merkende zinnen daaruit over en leveren beschouwingen naar aanleiding van de be weerde vestiging van sovjets aan de Fran- sche Middellandsche Zee-kust. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de Fransche kust zich kan ontwikkelen tot een invoergebied voor het roode Spanje. Men heeft den indruk aldus het blad dat het Fransche gezag daar niet meer bestaat. Zelfs zou gezegd kunnen worden, dat van een Fransch-Spaansche grens geen sprake meer is. Volgens de „Berliner Boer- senzeitung" heeft het officieele Frankmk thans te kiezen: het kan met alle middelen trachten het smeulende vuur te blusschen of het kan de gebeurtenissen haar loop laten, waardoor het land gevaar zou loopen op zijn beurt door de roode vlammen ver teerd te worden. Het Duitsche nieuwsbureau heeft geen melding gemaakt van de tegen spraak van den burgemeester van Fer- pignan. Herriot heeft gisteren bij de der Kamervergaderingen een rede genou den, waarin hij o.a. het volgende ze'de' Tegenover den laster, die nog vaak jegens Frankrijk geuit wordt, stelt Frankryk zuiverheid van zijn geweten. Frankrijk hee de hand toegestoken en steekt nog steeds de hand toe aan zijn tegenstanders in den strijd Het zou er toe hebben wiUanbudra; gen den volkeren een charta v^defin.tie^ VZr?anVteZ\v7ueL 'recht geschon- óndanks zekere teleurstellingen, wil U* ven verdedigen en vervo nl 'i gswed- dat de hervatting van ^"^^'"evaar- loop de volkeren gevaren, liike helling en ze die het do?r ^"Und beschouwen. Het gert als onontkoombaar wil zijn welvaart op de zich te enkel volk grondvesten. Het™ Qvereer. «Hen tW. geree^i voor ^J^enlandsche komsten en eerbiedig't zooals het zijn privileges der andere nati Franl;ryK eigen privileges wil v< aan het uit zal nooit ophouden te wer Terwijl mist en vorst een beletsel blijven vormen voor groote militaire gebeurtenis sen aan het Madrileensche front, hebben de rechtsche troepen in het Zuiden gisteren een groot offensief geopend, dat volgens de laatste berichten geëindigd is met de bezet ting van Estepona. In den vroegen morgen is te land, uit zee en uit de lucht de aanval ingezet op Malaga ter voorbereiding van een groote troepenontscheping. Een esquadrille twee-motcrige Vliegtuigen werkte samen met de oorlogsschepen Canaria, Almirante Cervera, Casanovas del Castillo en kleinere schepen. Regeeringstoestellen wisten eenige zware bommen te werpen op de Almirante Cervera, waarna deze kruiser verdween in de richting van Ceuta. Hoewel van regeeringszijde gezegd wordt, dat het den rechtschen niet gelukt is troe pen aan land te zetten, heeft de bedoelde aanval op Estepona toch wel succes gehad. Uit Gibraltar kon men den geheelen dag kanongebulder uit deze richting hooren en volgens berichten eveneens uit Gibraltar waren 10,000 Marokkanen, 5000 Italianen en 5000 leden van de Phalanx bij de operaties betrokken. Twee vliegtuigen wierpen van groote hoogte bommen op de bedreigde plaats, die ook van zee uit voortdurend ge bombardeerd werd. Later op den dag werd officieel te Alge- ciras medegedeeld, dat de rechtschen Este pona bezet hadden. Aan beide zijden moeten volgens Reuter de verliezen omvangrijk zijn. Ook te Malaga zijn weer verscheidene slachtoffers gevallen en is de schade groot. De eenige sector aan het Madrileensche front waar het niet rustig is geweest, is die van de Universiteitsstad. Woensdag hadden de regeeringstroepen daar een krachtigen aanval gedaan waaromtrent generaal Miaja, aanvoerder der verdedigingstroepen van Madrid, een vertegenwoordiger van de pers het volgende heeft verklaard: „Tijdens de krijgsverrichtingen in den sec tor van Moncloa en de universiteitswijk hebben onze troepen een huis bezet nabij de hospitaalkliniek, waar de opstandelingen nog verschanst zijn. In dezen sector hebben de reegeringstroepen loopgraven bezet in de omgeving van het monument voor den held van Cuba. De opstandelingen poogden weerstand te bieden aan het offensief maar moesten het terrein verlaten met achter lating van 250 dooden en gewonden. De rechtschen hebben gisteren vervolgens een tegenaanval gedaan om de verloren stellingen te heroveren doch zij zijn daar ook na een hevig artilleriegevecht niet in geslaagd. Volgens berichten uit Madrid heerscht er thans de uiterste spanning in dezen sector. Aan de fusillades komt geen einde en nog laat gisteravond hoorde men de groote kanonnen, die opgesteld staan in het centrum van de hoofdstad. De verdedigingsraad heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de mist en de regen alle operaties aan het front voor Madrid belemmeren. Bij een verrassenden aanval op een rechtsche af- deeling in de Universiteitsstad werden vyf gevangenen gemaakt, terwijl bij een tegen aanval der regeeringstroepen Villa Nueva del Pardillo werd heroverd. 200 krijgsge vangenen werden hier gemaakt den weg ruimen van de misverstanden, die soms ernstiger zijn dan de belangenbotsin- geZÜZn rede beëindigend stelde Herriot de diepe eenheid in het licht van het Fransche volk evenals het feit, dat „zoodra het om ^vaderland gaat, er slechts e e n Frank rijk is" De ontruiming van Madrid. Meer en meer trekken de menschen uit Madrid weg. Gisteren werden de dorpen ten Noorden van de hoofdstad, o.m. Fuencarral en Tetoean de la Victorias, ontruimd vol gens het decreet van den civielen gouver neur der provincie. Communiqué van opstandelingen. Het gisteravond gepubliceerde officieele communiqué van het groote hoofdkwartier der opstandelingen vermeldt, dat het tot kleine vuurgevechten is gekomen, doch dat op de verschillende frontéh geen wijziging in de situatie is gekomen. Aan het front van Madrid heeft de vijand een aanval ontketend in den sector van Las Rosas, maar hij werd met ernstige verliezen teruggeslagen. De legers in het Zuiden hebben, aldus het communiqué, na een schitterende actie het dorp Estepona bezet. De vijand moest zich terugtrekken met achterlating van een aan tal dooden en een belangrijke hoeveelheid oorlogsm ateriaal. De opvarenden van de Marta Junquera en de Aragon vrij gelaten. De bemanningen en de passagiers van de vorige week door Duitsche oorlogsschepen opgebrachte Marta Jqhquera en Aragon zijn thans vrijgelaten. De opvarenden van het eerste stoomschip zijn reeds 11 Januari door den kruiser Königsberg aan de kust van Noord-Spanje aan land gezet. Gisteren heeft zich de Duitsche kruiser Admiraal Scheer met dertig koppen bemanning en drie passagiers van de Aragon aan boord naar Malaga begeven. Hij stelde zich daax in verbinding met den Engelschen torpedo- bootjager Achates met het verzoek de ge vangenen over te nemen. Na ruggespraak gehouden te hebben met de Spaansche regee ring voldeed de Achates aan dit verzoek en bracht de Spanjaarden vervolgens over naar Malaga. Het Spaansche goud. De Spaansche ambassade te Londen heeft de Britsche regeering een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de niet-inmengingscommissie de kwestie van het door Spanje in het buitenland gede poneerde goud besproken heeft. In Spaan sche kringen verklaart men, dat deze nota uiteenzet, dat de regeering te Valencia niet kan goedkeuren, dat de commissie zich bezig houdt met dit probleem, dat buiten haar bevoegdheden ligt. De strijd om het gezantschap te Stockholm. De vertegenwoordiger van Franco, Fisco- witsj, heeft den gouverneur van Stockholm een verklaring doen toekomen, waarin hij ontkent, dat men het recht heeft hem te verwijderen uit het gezantschapsgebouw ten voordeele van mevrouw Palencia, de ver tegenwoordigster van de regeering te Valen cia. Hij eischt, dat de 2aak voor de reehtbank wordt gebracht. Hirohito de Zwijger is gehuld in een waas van geheimzinnigheid. De Amerikaansche arts, dr. Wheley Gro- ves, is een van de weinige vreemdelingen, die zich in de onmiddellijke omgeving van den Japanschen keizer mag ophouden. Uit Hixo-Hito v. Japan zijn mededeelingen over zijn verblijf aan het hof is voor het eerst iets bekend gewor den omtrent het particuliere leven van den zwijgenden monarch Hirohito. Keizer Hirohito is heerscher over 66 mil lioen Japanneezen en 15 millioen Koreanen, Bovendien is hij de beschermer van de 30 millioen inwoners van Mandsjoerije. De machtige keizer van het land der Rijzende Zon is nog slechts 35 jaar oud, doch zijn figuur is met zoo'n groote geheimzinnigheid omweven, dat wij Europeanen ons daarvan geen voorstelling kunnen vormen. De millioenen Japanneesche onderdanen weten weinig of niets van hun keizer. En er is ook geen enkele Japanner, die ooit zou trachten om iets van het leven van den kei zer te weten te komen. De keizer immers staat zoo hoog boven het dagelij ksche leven, ja boven al het menschelijke, dat geen Ja panner het ooit zou wagen, om ook maar den naam van den keizer uit te spreken. Geen enkele onderdaan zal ooit op het idee komen, om den keizer iets te betwisten of hem zijn instemming te betuigen. Want de keizer is geen mensch, doch een mensch- geworden godheid, hij wordt aangebeden Toen bij den jongsten militairen opstand tegen de rebellen werd gezegd, dat hun ver zet beschouwd zou worden als een daad, te gen den keizer gericht, gaven alle opstan delingen zich onmiddellijk over. Men zou dus moeten aannemen, dat de keizer geen gewoon leven leidt. En toch dr. Groves denkt er heel anders over. Volgens hem is keizer Hirohito de eenige vorst ter wereld, die er zich in verheugen mag, zijn eigen leven te mogen leiden, dat hem niet door de omstandigheden wordt opgedron gen. In tegenstelling met vele Europeesche vorsten, wordt hij niet door de opdringerige nieuwsgierigheid lastig gevallen. Hij kan doen en laten wat hij wil, maar hij leeft in een waas van geheimzinnigheid. lederen morgen staat de keizer om 6 uur op. Hij houdt er niet van bedienden en la keien om zich heen te hebben. Hij kleedt zich zelf en maakt ook zijn toilet heelemaal alleen. Een uur later ontbijt hij, tezamen met de keizerin. Aan het ontbijt worden nooit gas ten uitgenoodigd, het keizerlijk echtpaar wil alleen zijn. Na het ontbijt komen de beide oudste prinsessen en begroeten haar ouders vol gens het streng voorgeschreven ceremonieel. Deze begroeting duurt niet minder dan 11 minuten. Daarna gaan beide prinsesjes naar schooL Zij ontvangen geen privaat-on der wijs, doch bezoeken een openbare schooL In aansluiting daarop „ontvangt" de keizer den kroonprins, die thans 2 jaren oud is. Om 8 uur begeeft de keizer zich naar zijn werkkamer. Twee uren besteedt hij aan het lezen van kranten uit alle deelen der we reld in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal. Om 10 uur gebruikt de keizer een tweede ontbijt, speelt dan polo of gaat een uur al leen in de uitgestrekte tuinen wandelen. Dan gaat hij aan één stuk door werken tot 6 uur. In deze uren ontvangt de keizer de verant woordelijke staatslieden van zijn regeering, zijn personlijke raadgevers, de buitenland- sche diplomaten. De keizer is weinig spraak zaam. Hij zegt nauwelijks een woord, maar hy verlangt, dat voor hem niets verzwegen wordt. Geen enkele minister zal het ooit in vallen, om vleiende taal te bezigen. Om 7 uur gebruikt de keizer, wederom met de keizerin, het middagmaal, waarbij eveneens nooit gasten worden uitgenoodigd. Daarna gaat de keizer naar de radio luiste ren. En daar hij zich sterk voor de weten schap interesseert, zorgt de zender van To kio ervoor, dat rond dien tijd wetenschap pelijke voordrachten gehouden worden. Slechts 21 dagen van het geheele jaar verlaat de keizer zijn paleis en vertoont hij zich in het openbaar. Dat geschiedt by de groote feestdagen: Nieuwjaar, den stich tingsdag van het keizerrijk op 9 Febr., bij het voorjaarsoffer op 21 Maart, bij den herfstzegen op 23 September, bij het feest van den oogst op 17 October en bij het ryst- offer op 23 November. Maar ook dan zijn het nog hoofdzakelijk religieuse functies, die de keizer te vervul len heeft. Bij dergelijke gelegenheden zegt hy geèn word méér, dan de voorgeschreven formules aangeven. Groote ontvangsten aan het hof kent men niet. Wanneer de keizer buitenlandsche di plomaten ontvangt, spreekt hij nauwelyks meer dan de officieele begroetingswoorden. Daar geen enkele Japannees ooit op het idee zal komen, wat naders te vragen be treffende het particuliere leven van den zwygenden monarch, is omtrent den vorst en zyn doen en laten bij het volk niets be kend. Men weet slechts, dat hy gaarne paard rijdt en polo speelt. Men meent ook te we ten, dat hij zich levendig interesseert voor anthropologische problemen en dat hy uren lang met een microscoop de verschillende steensoorten van den Japanschen bodem on derzoekt. Maar het waas van geheimzinnigheid, waarin de keizer zich gehuld heeft, is on doordringbaar. Gouverneur Murphy heeft gisteren be sprekingen gevoerd met de leiders van de vakvereenigingen in de auto-industrie en met vertegenwoordigers van de General Motors, om tot een oplossing van het sta kingsconflict te komen. Tegelijkertijd zijn nog meer afdeelingen van de nationale garde in Flint aangekomen. Het totale aantal soldaten, dat daar gereed wordt gehouden, bedraagt thans ongeveer twee-duizend. De huidige toestand is als volgt: Vier-en-dertig van de in totaal negen-en- zestig fabrieken der General Motors zyn reeds gesloten. Van den kant van de General Motors werd medegedeeld, dat waarschijnlijk nog vóór het einde van de volgende week al haar fabrieken zouden zyn stilgelegd. Tot dusver zijn geen staatsmiddelen tot ondersteuning van de door de staking werk loos geworden arbeiders beschikbaar ge steld, daar de vakvereenigingen zelf over voldoende geldmiddelen beschikken. Stakers met gekruiste armen houden in totaal zes fabrieken" in Flint, Detroit, Ander- son (Indiana) en Toledo bezet. Lewis heeft de stakers volledigen steun toegezegd. De niet-stakende employé's van de Gene ral Motors in Detroit en Saginaw (Michl- gan) hebben betoogingen tegen de staking gehouden. Op een vergadering werd door hen een resolutie aangenomen, waarin be sloten wordt, een beroep te doen op presi dent Roosevelt. Inmiddels heeft de burgemeester van Flint aan gouverneur Murphy, met het oog op de omstandigheid, dat negen-en-vijftig procent van de arbeiders aldaar bereid zou den zyn, het werk te hervatten, verzocht, zijn vollen invloed aan te wenden, om te be reiken, dat dezen arbeiders de mogelijkheid daartoe gegeven wordt, zonder dat het tot geweldmaatregelen oï botsingen komt. JAPAN BLIJFT WAAKZAAM. De Japansche regeering blijft een af wachtende houding aannemen ten aan zien van de ontwikkeling der toestanden in China, aangezien geen officieele mede deelingen over de verhouding tusschen de regeering van Nanking en de opstandelin gen in Sjensi worden verstrekt. De Nan- kingregeering verklaarde dat zij een straf expeditie zou organiseeren, doch volgens de pers worden onderhandelinge ngevoerd tusschen Nanking en de rebellen. De „jonge maarschalk" Tsjang Soe Liang, die 12 December j.L werd veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf en 3 Januari werd begenadigd, is thans per vliegtuig naar Tsang Kai Sjek te Fenghua vertrokken. Men is van oordeel, dat de nauwe betrekking, welke bestaat tusschen Tsjang Soe Liang en de opstandelingen, voor de Nanking-regeering aanleiding is geweest hem te verzoeken een beroep te dóen op de muiters. Men verwacht dan ook een belangrijk resultaat van de be sprekingen tusschen Tsjang Kai Sjek, t.a.v. Soeng en Tsjang Soe Liang te Fen ghua. Van groot belang zijn verder ook de besprekingen, welke te Loyang worden gevoerd tusschen de vertegenwoordigers van generaal Wang Soe Tseng, den com mandant der opstandelingen en de ver tegenwoordigers van de Nankingregee- ring. Oud-president Wang TsjL.g Wei, die uit Europa is teruggekeerd, zal binnenkort een onderhoud hebben met Tsjang Kai Sjek. ARRESTATIE IN VERBAND MET MOORD OP CHARLES MATTSON. De politie te Sacramento (Vereenigde Staten) heeft een man in hechtenis ge nomen om hem te verhooren in verband met den moord op den ontvoerden knaap Char les Mattson. Zyn signalement zou volkomen beantwoordden aan de beschrijving van een man, waarvan het departement van justitie reeds eerder op dezen dag de opsporing had verzocht. DE MYSTERIE-VLIEGTUIGEN WEER TER SPRAKE. Op een eiland, dat op ongeveer 50 K.M. ten Noorden van Harstad in Noorwegen is gelegen, heeft men een rookbom gevonden van het type dat gewoonlijk door vliegtui gen gebruikt wordt voor de bepaling van hun positie bij vluchten over zee. Deze vondst acht men belangrijk, aangezien men er het bewijs in ziet van het bestaan van de mysterieuze vliegtuigen, die volgens tal rijke getuigenverklaringen de laatste jaren over de noordelijke gebieden van Noor wegen en Zweden hebben gevlogen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1