pxoMHciaal Tlieums £and: en Tuim&ouw Radionieuws Voor de Huisvrouw. Jjty£>zo*tdeH Stukken üucfUoaact de ex-keizer van duitschland ongesteld. door gloeiend ijzer getroffen. NIEUWE NIEDORP ÏSLr.!™4 S'M Jr B""h°orn OUDESLUIS EGMOND BINNEN ST. PAN CR AS KOEDIJK EGMOND AAN ZEE ORANJE BOVEN HEILOO Voor kleine tuinen. Schoonheid van louwmaand danken. Onder applaus werd d- u ?™ielb,rfcht voor het vel. wefk™,,0""1 hij ge- gevat. v Hau bttre.ft hier slechts een lichte ver- ïiin k«Cm,r S Re7ug waarvan de ex-keizer zyn kamer moet houden. Gistermiddag om dne uur zyn in de _CSieia yzargietery „De Industrie" te Vaassen bij Voor de candidaatsteUine van d« t Apeldoorn drie arbeiders door gloeiend Kamer werden acht candidaten Tweede nzer oof.nff,,- L»f tenoiaaten voorgesteld uitHble3ek"dat'heft JSg^r"^!^ WMr' gadering was gehouden werf J®*" keurd, evenals de reken in» «°«dge- ding van den penningmeisfer I Voor den bij-raad heeren Middelhoff v Ro«,iünnWezCn de Hareman. Eén ze ei «1 ™T' Cn worden beschikbaar gtteW. Jjzor getioffen, waardoor zy ernstige brandwonden over het geheele lichaam voor de adviescommiaaie tien K|a een korte rondvraag, voorgesteld, Personen, waarin hoofd kragen. De slachtoffers zijn de werklieden zakelijk werd betreurd dat Prys, Pas en Kiezebrink Eerstgenoemde den die dit jaar lid worden oPf,n 'eu^e le" i«j l nen npm.- ™en oeei was het er het ergst aan toe. Men vreesde voor zyn leven. Nadat de beide plaatse lijke geneesheeren de eerste hulp hadden verleend, zyn de gewonden naar het alge- meene ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. Excelsior, Donderdagavond had in het lokaal van den heer Kossen de jaarvergadering plaats van het fanfarecorps Excelsior. De opkomst was uitstekend. Uit het jaarver slag teekenen we aan, dat in het afgeloo- pen jaar de vereeniging 20 jaar heeft be slaan/ welke gebeurtenis men evenwel ongemerkt voorby heeft laten gaan. Met dat 20 jarig bestaan viel samen het 20 jarig lidmaatschap der vereeniging van de heeren D. Bykersma en C. Koorn. De rekening over 1036 werd goedge keurd. Ontv. 641.60, uitgaaf 560.95 Saldo 80.85. By de bestuursverkiezing werd den heer P. Strijder herkozen als bestuurslid, ter wijl in de plaats van de heeren R. Kinder mans en R. Rougoor, beiden niet herkies baar, worden gekozen de heeren D. Bykersma en H. Boer Sr. Besloten werd tot deelname aan het con cours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en fanfarecorpsen, dat dit jaar naar alle waarschijnlijkheid in Twisk zal worden gehouden. Betreffende deelname aan een nationaal concours wordt nog ®een P^tief besluit genomen, alhoewel in principe wel tot deelname van een der gelyk concours werd besloten. In den zomer zal meer zorg worden be steed aan concerten in den muziektuin. Vanaf Juni iedere maand éénmaal, terwijl ook in samenwerking met de zangver eeniging zoo mogelijk weder een concert zal worden gegeven. Als afgevaardigde naar de vergadering van den Westfrieschen Bond wordt be noemd den heer G. Olie, plaatsvervanger den heer C. Rutsen. By de rondvraag besprak de heer Bij kersma nog de stilliggende instrumenten, die nagezien zullen worden, terwijl ernstig zal worden gepoogd wat nieuwe leden aan te winnen. In het sluitingswoord dankte de voorzitter den heer Kossen voor de goede zorgen voor de vereeniging als hospus terwyl tevens waardeerende woorden werden geriht tot de Ned. herv. Weezen- administratie voor den steun die de ver eeniging in het afgeloopen jaar van deze corporatie mocht ondervinden. Loop der bevolking in 1936. Aantal inwoners op 31 December 1935: 902 m., 826 vr., totaal 1728. Geboren: 20 m., 15 vr., totaal 35. Ingekomen personen 44 m., 38 vr., totaal 82. Totale vermeerdering 64 m., 53 vr. is 117. Overleden: 12 m., 8 vr., totaal 20. Ver trokken personen: 45 m., 45 vr., totaal 90. Totale vermindering: 57 m„ 53 vr. is 110. Aantal inwoners op 31 December 1936: 909 m., 826 vr., totaal 1735. Aantal gesloten huwelijken 10, echtschei dingen één, levenloos aangegeven kinde ren 3. kun- i«.< nemen aan de «temming Van de ero* lyst en waarop door den voorzitter bevrld vooral met het oog op de kinderen beter Kan worden vervangen door wat Maggi's Aroma, dat óf door de saus wordt geroerd of er op het bord wordt overgesprenkeld. Voor een gezin van 4 personen zouden we et volgende recept kunnen gebruiken voor Andijviesla of koolsla. 4 struikjes gele andijvie of ongeveer 500 O. (1 pond) roode-, wittel of savoyekool, 2 K G. aardappelen, wat zout, 1 uitje, 250 G. ()4 pond) rookspek, 3 af ge treken eetlepels bloem, L. water, 2 Maggi's Bouillon blokjes. Maar de groente schoon, snipper ze zoo fijn mogelijk (de kool kan ook over een grove rasp worden gestreken) en zorg er voor, dat ze volkomen droog in de slabak wordt gedaan. Kook de aardappelen op de gewone wijze gaar en schud ze kruimig. Bak, terwijl de aardappelen koken, het spek zachtjes uit, laat er het gesnipperde vertrouwende, dat het dèn~r, ilT. J.!' Kaaenn«' I uitie ev«n in meebakken en giet er dan het ter gegeven zal zijn dat de r k- cT yoorzlt" water bÜ met de daarin opgeloste bouillon .u v". ae k.k.. btaatsnartii blnt-ioc- /ia j. galt HeU°0' Cen *°ede toek°mst rwj Schurft. Onder de schapen van den veehouder j w. alhier is de besmettelijke ziekte schurft uitgebroken. Alhier doen zich nog een paar gevallen van deze ziekte voor. Het is te hopen, dat het hierbij bly'ft. Oprichting Tooneeivereeniging. Op initiatief van den heer van Elven werd alhier een tooneei vereeniging opge richt „Vriendenschaar". Naar wij vernemen zal de vereeniging reeds 31 Jan. a.s. haar eerste uitvoering geven in café ,,'t Haasje' met een blijspel in drie Mijnheer de senator" den heer van Elven. De werkloosheid. Door het ministerie van sociale zaken werd de diepspitregeling, het diepspitten bij particulieren, voor deze gemeente wederom verleengd tot en met 27 Maart a.s. Bij deze regeling zijn momenteel 35 mar. geplaatst. H-t aantal werkloozen bedraagt hier 95. Postduif aangevlogen. Bij den heer J. D. Kloosterboer, Twuij- verweg is een postduif aan komen vliegen, geringd NURP 34 OHS 28. Kinderkoor opgericht. Onlangs is onder leiding van onzen j plaatsgenoot, den heer P. Visser, een Kinderkoor opgericht. Reeds dadelijk meldden een zeer voldoend aantal kinde ren zich aan. Zondag a.s. zal men de resultaten van dit zangonderwijs kunnen aanhooren. Een rij': afwisselend programma is samenge- steld, n.L verschillende kinderliederen, zangspelletjes, voordrachten, enz. Het geheel belooft dus een mooien avond te zullen worden. Natuurlijk zal het tioneele bal dezen avond besluiten. Vroom, Vrij en Blij. In het oud-katholiek Vereenigingsge bouw gaf de O.-K. Jongeliedenvereeniging „Vroom, Vry en Blij" haar eerste uitvoering Li het seizoen 19361937. In zijn openings woord gaf de voorzitter, de heer van Santen, de redenen op, die tot uitstel hadden geleid van de opvoering, die men zich had voorge nomen te geven in November. De leden waren tot laat in het jaar in de weer ge weest voor de steeds weer herhaalde opvoe ring der revue: „Egmoni Vooruit" en bo vendien waren eenige medespelers in bet nieuwe stuk uit de gemeente vertrokken. Al deze wederwaardigheden bleken echter geen beletsel te zijn geweest voor een gron dig instudeeren. Immers, vóór alles dient te worden vastgelegd, dat de beide stukken van dezen avond „Het weggestopte pleegkind" en „De bak", van het begin tot het einde bijzonder vlot werden gespeeld en op een wijze, zooals men die van een goede dillet- tantenclub mag verwachten Lenige vlekjes in uitspraak en m'miek, die in de kinder jaren van „Vroom, Vrij en Bly" de opvoe ringen nog wel eens ontsierden, bleken nu vrijwel geheel verdwenen te zijn, zoodat nietbeter gewenscht kan worden, dan dat „Vroom, Vry en Blij" op den ingeslagen weg blijmoedig zal voortgaan. Aan alle dames en heeren zonder onderscheid een pluimpje voor hun spel. Ter afwisseling trad eenige malen een imitatie-negerzanger niet onverdienstelijk op en oogstte daarmede welverdienden bij vak Een gezellig bal besloot dezen welge slaagden avond. Aan de hectometer- palen met oranje koppen kunt u zien, dat u op een voor- rangsweg rijdt. Staatspartij, blokjes; bind de saus met de aangemengde tegemoet bloem, laat ze een oogenblik zachtjes door koken en breng ze over in de sauskom. Breng desverkiezende afwisseling in het gerecht door by de andijviesla een schaal tje gesnipperde biet te geven of door de ge rapte of geschaafde kool te vermengen met een gesnipperd preitje. Of wel, vervang het gebakken spek door b.v. 100 G. )1 ons) bo ter of mélange en maak dus in plaats van een speksaus een botersaus by het gerecht; geef er in dat geval ter verhooging van de voedingswaarde een schaaltje ge kookte witte boonen bij, of, indien vleesch gewenscht wordt, per persoon 50 G. ons gesneden ham of corned beef. REGELING UITVOER MELK- EN ZUIVELPRODUCTEN. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat de regelingen betreffende den uitvoer van melk- en zuivelproducten naar contingenteerende landen per 16 Januari 1937 worden overgeschakeld van de Crisis uitvoerwet 1931 naar de Landbouwcrisiswet 1933. De werkzaamheden ter uitvoering van deze regelingen worden met ingang van dien datum overgenomen door de Neder- landsche Zuivelcentrale, afdeeling zuivel. In de wijze, waarop deze uitvoer wordt geregeld, is vrijwel geen wijziging gebracht. Exporteurs dienen er echter rekening mede to houden, dat het noodig zal zijn, als geor ganiseerde van de Nederlandsche Zuivel centrale te worden erkend en te worden toe gelaten tot de groep „exporteurs". Expor teurs die nog geen aanvraag tot erkenning hebben gezonden, wordt in overweginig gegeven, dit onverwijld te doen, daar anders vertraging in de afgifte van uitvoercertifi- caten zal kunnen ontstaan. bedrijven getiteld De regie berust bij tradi- Ledenvergadering R.K. Staatspartij. Gisteravond had in het Brunogebouw de R.K. Staatsparty, afd. Heiloo, een leden vergadering uitgeschreven, waarvoor de op komst goed te noemen was. De voorzitter opende op gebruikelijke wy- ze en wenschte, daar dit de eerste ledenver gadering van dit jaar was, allen nog een zalig en gelukkig nieuwjaar toe, hopende, nu dit Jaar de verkiezingen zullen plaats hebben voor de Tweede Kamer, dat allen eendrachtig zullen samenwerken om ook de R.K. Staatspartij een goed jaar te doen hebben. Als bestuurslid hadden bedankt de heeren dr. Barnhoorn en Op den Kelder, waarvoor resp. de heeren J. J. de Graaf en G. Hoedjes werden verkozen verklaard en hun benoe ming aannamen. Tot voorzitter werd gekozen de heer v. Rossum. daar dr. Barnhoorn door drukke werkzaamheden voornamelijk in zijn prac- tyk, meende daarvoor te hebben moeten be- STEVIGE WINTERKOSTJES. „Stevige winterkost"dan denken we in de eerste plaats aan de Oud-Hollandsche stamppotten en de eveneens in Nederland van oudsher bekende erwtensoep. Maar weet u wel, dat er nog een heel ander type bestaat, waarvan de oorsprong óók in het verre verleden ligt en dat in het stadsleven tenminste op den ach tergrond is geraakt? In die streken van ons land, waar men het nog wél is blijven ge bruiken, spreekt men er niets dan goeds van, en het kan dus van belang zijn, dat we er ook anderen mee in kenis stellen. Het meest bekende voorbeeld van dit ty pe vormt de „andijvie-slamaar daarnaast komen ook voor de verschillende soorten „koolsla" (witte-, savoye- of roodekool). En nu moet u niet denken, dat onder „sla" hier bedoeld wordt de koude, met olie en azijn aangemaakte groente, want daarop is de betiteling van stevige winterkost nu niet juist toepasselijk. Het gerecht bestaat eigen lijk uit alle bestanddeelen, die ook in den stamppot voorkomen alleen, ze worden op een andere manier bij elkaar gebracht en de groente wordt niet meegekookt, maai héél fijn gesnipperd en rauw gebruikt. Men dekt voor deze gelegenheid de tafel met soepborden in plaats van met platte borden Eerste wordt een flinke portie fijn gesnipperde, goed droog uitgeknepen groen te op het bord gedaan, daarop komen de kokend heete aardappelen en over dit alles wordt een warme saus gedaan, gewoonlijk bereid van uitgebakken spek. In sommige gezinnen vult men het gerecht ter wille van den smaak nog aan met wat. peper of wat mosterd, een toevoeging die nu niet bepaald voor alle leden uit het ge zin geschikt zal zijn en die daarom MET DEN MICROFOON IN KRYNICA K.R.O.-reportagc Zondagavond 17 Januari om 8.45 uur zal de K.R.O. op golflengte 301 M. in samen werking met de Polskie-Radjo een uitzen ding verzorgen in de Nederlandsche taal uit Krynica, de verblijfplaats van ons vorstelijk paar. Ongetwijfeld zal het de luisteraars inte resseeren, een beschrijving te hooren uit deze plaats, welke op het oogenblik in het middelpunt der Nederlandsche belangstel ling staat, terwyl bovendien eenige typi sche muziek ten gehoore zal worden ge bracht. EEN ADVERTENTIE VAN 100 JAAR GELEDEN. Geachte Redacteur, Van bevriende zijde ontving ik de adver tentie (Ned. Staatsloterij betreffende) van mijn grootvader in uw blad geplaatst 6 Jan. 1837, aldus 100 jaar geleden overgenomen in uw blad van 9 dezer. Destijds werd de firmanaam gevoerd I. A. de Jongh en Zoon. Ook mijn vader mocht dien naam behouden, maar bij mijne benoeming 10 April 1907, werden de loten op mijn naam gedrukt door het Rijk. Ons kantoor was jaren gevestigd op de Laat in t' perceel thans broodbakkerij der Wed. Elte. Op 10 April 1907 werd ik na den dood van mijn vader als collecteur be noemd en verplaatste mijn kantoor naar de Breedstraat tegenover het Vlaanderhof, thans behoorende aan mevr. de wed. Lie- nesch. Tegenover café Peperkamp, thans eigenaar de heer van Gij zen, heb ik ook nog kort kantoor gehouden, waarna ik mijn kan toor heb overgebracht naar mijn woonhuis Emmastraat 73 hoek Toussaintstraat, tot ik 24 Sept. 1932 naar den Haag werd overge- plaats en thans mijn kantoor heb gevestigd in het bijkantoor van bovengenoemd be kend Alkmaarsch kantoor. Al die jaren zijn vele hooge prijzen in ons kantoor geval len, te veel om op te noemen: 100.000, 50.000 enz. In mijn vaders zaak heb ik medege maakt dat de 130.000 in zijn collectie was, een zeldzaamheid. Prijzen van 2500, die mijn grootvader adverteert, heb ik nooit in de Staatsolterij gekend, terwijl huurloten, hetgeen hij eveneens adverteert, sinds jaren bij de Wet verboden zijn. Hoogachtend, J. DE JONGH. Het snoeien van heesters. Een belangrijk gedeelte van de houtige ^6Wsss6n die in onze tuinen staan bestaat uit heesters. Het is ook de gewoonte om deze heesters in den winter te snoeien. Daar is niets tegen, mits we het met overleg doen, en niet verzuimen verschillende heesters, die in het voorjaar of den voorzomer bloeien, ook na den bloei te snoeien. Het zou dom zijn wanneer we nu b.v. het Chineesche klokje of Forsythia, sierappel of Malus, too- verhazelaar of Hamamaelis, gele kornoelje of Comus mas, brem of Cytisus, sierkers of Prunus cerasus en bergmispel of Amelan- chier flink gingen snoeien. Daar deze hees ters gewoonlijk op alle goed ontwikkelde takken bloeien is het thans wegnemen van elke tak dus verlies <ran bloem. Dit zijn dan ook soorten die we na den bloei, voor zoover dit noodig is, snoeien. Nu knippen we bij deze soorten alleen enkele gebroken en doode takken weg. Om dezelfde reden snoeien we nu zeer weinig aan sneeuwbal soorten of Viburnum, Deutzia, jasmijnsoor ten of Philadelphus, Weigelia of Diervillea goudenregen of Laburnocytisus, seringen of Syringa, en in den voorzomer bloeiende Spi- raea-soorten. Wanneer deze heesters te dicht worden, kunnen we ze na den bloei gerust flink uitdunnen, waarbij we, indien wen- schelijk, zware takken tot dicht aan den grond, geheel wegnemen. Het inknippen van het één-jarige hout wordt bij al deze soorten nagelaten. Dit passen we alleen toe bij de in den nazomer of herfst bloeiende soorten en bij sommige sierbladheesters. Al dus snoeien we St. Janskruid of Hypericum, indigostruik of Indigofera, pluimhortensia of Hydrangea paniculata, verfbrem of Ge- nista tinctoria, sikkelboom of Cheanothus, Buddleia en sommige laatbloeiende Spiraea- soorten. Al deze heesters zijn kenbaar aan de bloemresten die nu nog aan de uiteinden der jonge twijgen aanwezig zijn. We begin nen met de jonge twijgen flink uit te dun nen waarbij we de krachtigste sparen. Deze worden daarna terug geknipt tot op 3 tot 5 krachtige oogen. Op dezelfde wijze snoeien we sierblad- heesters als: goud- en zilverbonte vlier of Sambucus, fluweelboom of Rhus en de zil verbonte eschdoorn of Acer Negundo fol. var. We gebruiken voor het snoeien een scherpe snoeischaar, opdat we zooveel moge lijk gladde wonden maken die dan gemak kelijk zullen overgroeien. Voor het wegne men van dikke takken kunnen we gebruik maken van een boomzaagje. De daarmede gemaakte wonden moet men met een scherp mes glad bijsnijden. A. G. Na den lentelijken derden Januari, waarvan ik u de bekoring reeds trachtte te schetsen, volgden een viertal dagen, dat regen, wind en somberte met elkaar afwisselden en slechts af en toe konden wy een uurtje genieten van een vleugje zon. Maar in Midden-Nederland was dit voor de merel, die wy het eerst in Soest op 21 December hoorden, hetgeen onge twijfeld een zeer vroege zangdatum is, geen beletsel van zyn verheven stand plaats af een hooge beuketop zijn gedragen, melodische psalmen de wereld in te fluiten. Ook spreeuwen wanneer zingen die niet? waren van de partij, maar het overige gevogelte zweeg, doch zij gaven overigens voldoende blijken van hun presentie. Kleurige boekvinken speurden in de beukelanen of er nog een mahoniehouten nootje was te vinden, kuifleeuweriken wandelden in de dorps straat en wijdden hun aandacht aan het geen een paard had achtergelaten, rood borstjes kleurden als herfstbladeren in een meidoornheg, welke overigens in be slag was genomen door benden huismus- schen, die geduldig zaten te wachten op den boer met zijn voor de brave kippen bestemde gemengde voer. Rauw krijsch- ten de schuwe mistellijsters, blij keften de kauwen, die over de eng trokken, waar bonte kraaien lekkernijen uit den akker peuterden in gezelschap van een aantal bonte eksters. Buizerden zweefden aan den buitenkant der stad boven de weiden, scherp speurend naar muizen. Op den achtsten Januari voltrok zich een ommekeer in het weer, die aan Louw maand althans eenigszins een winter karakter gaf. Stralend werden de dagen, koel de nachten, zoodat in de teil, die buiten bleef staan en in de regenton zich een ijslaagje vormde, dat hoe langer hoe dikker werd, doordat het vriesweertje zich een aantal dagen wist te handhaven. Overal zag je jongens de sterkte van het ijs taxeeren en in de krant kwam al spoe dig te staan, dat de Friezen het eerst de snelle ijzers weer hadden ondergebonden. Toch werd je, ondanks die winterallures, telkens weer aan de lente herinnerd: op eer. luw plekje zag ik een voorbarige paardenbloem wijd-open bloeien: een brokje gouden glorie. En dan bezorgde men my tot eenige keeren toe een paar bonte dagpauwoogen, die volgens de brengers te voorschijn waren gekomen, toen op een vliering meubels werden verplaatst. Het is merkwaardig, dat men de bezor gd g van dergelijke vlinders steeds laat vergezeld gaan van een conclusie: „Dat voorspelt een vroeg voorjaar". Niets is echter averechtscher dan te veronderstel len, dat dergelijke insecten een op handen zijnde lente aankondigen. De feiten zijn namelyk aldus: dagpauwoogen plegen als volkomen insect, als imago, te overwinte ren, een gewoonte, die nog verschillende andere dagvlinders er op nahouden, b.v. de rouwmantel, de groote en kleine vos, het citroentje en de immigrant, die distel vink heet. Deze vlinders plegen in het najaar veelal in menschelijke gebouwen een w ijkplaats te zoeken voor den winter en zoodra deze achter den rug is, komen zij vo9r den dag. Het zijn dus geen dieren, dio versch uit de pop komen. Op een war men winterdag, of wanneer er in hun schuilplaatsen wordt gestommeld, komen zy dan te voorschijn. Meestal worden ge noemde vlinders in de kranten eervol ver meld als lenteherauten, wat zij in werke lijkheid echter niet zijn. In de entomologi sche literatuur komt men met betrekking tot deze „vroege" vlinders een aardige benaming tegen: redactievlinders. Onmiddellijk reageerden de uilenrupsen en slakken op de nachtelijke koude; zij onderbraken hun zuringmaaltijden en kropen diep weg onder ruigte en blad en werkten zich zelfs in den grond. Dan leidden de rupsen, die ik op den derden Januari had verzameld en die ik in de verwarmde studeerkamer kweekte, een geheel ander leven. Ik bezorgde hun een kunstmatige lente, zij voelden zich won derwel, lieten zich het eten smaken en je zag ze zienderoogen groeien, zoodat ik weldra zal kunnen rekenen op de verpop ping van enkele rupsen van den agaat vlinder. Overigens deed zich een lastig voedselprobleem voor: de rupsen in het jampotje waren gezonde kostgangsters en haar levensmiddelen begonnen op een zeker oogenblik bedenkelijk te slinken. Zelf kon ik den voorraad moeilijk aanvul len, omdat ik 's morgens vrijwel bij don ker de deur achter my sloot en 's avonds bij donker weer thuiskwam. Maar daar werd iets op gevonden: lyceum-leerlingen, die bij mij veel aan huis kwamen en net vacantie hadden, kregen opdracht zuring te zoeken. Toen ik 's avonds thuis kwam, lagen op de tafel allerlei kruiden geëta leerd: paardenbloem, hondsdraf, dagkoe koeksbloem, doovenetel, smalbladige weegbree. Alleen zuring ontbrak. Zij ken den deze plant niet. Wordt er op lycea geen plantkunde geleerd? Of had ik mij toevallig slechts met de meest onnoozele Grieken en Romeinen omringd? Hoe dit zij, met een zaklantaarn moest ik er toen zelf op uit: op nog geen vijf meter van ons huis wemelde het zelfs van verschillende Rumex-soorten. Overigens kan men zelfs, wanneer het vriest, nog allerlei insecten-speurtochten ondernemen. Wat is er op dit gebied nog veel te vinden: harsbuilen aan takken van dennen, waarin zich rupsen van een klei nen vlinder bevinden, de taaie vliezen van bastaardsatijnrupsen op eiken en andere boomen, de cocons van bladwespen op berken, de harde pophuizen van groote en kleine hermelijnvlinders op wilgen en populieren, de soliede omhulsels, waarin de poppen schuilen van den draak, waar van de rupsen heel gekke bulten en uit wassen hebben. Men kan ze vinden tegen den stam van eiken en beuken, maar zij zyn veelal uiterst moeilijk te vinden, om dat de cocons soms even groen zyn over- algd als de schors der genoemde boomen. Ook is het wel eens genoegelijk in de eerste helft van Januari door het land schap te gaan, zonder angstvallig naar de kleinste détails de aandacht te laten uit gaan. Als de hemel blauw is van kim tot zenith en heel de wereld straalt van uit bundig licht, dan is het een feest door deze w ereld te zwerven en een wandeling van enkele uren te maken. Ieder zal dan ge troffen worden door de pracht, welke inhaerent is aan kale winterhoornen, die alle hun eigen karakter hebben. Vooral tegen strakke avondluchten boven van een blauw, hetwelk naar de kim toe gelei delijk overgaat in zeegroen, dat aan den eindert plotseling verhevigt tot een rosse koperkleur komen de twijgen der ver schillende boomen edel uit. Ik behoef alleen maar te wijzen op de gracieuse uit waaiering der ranke berkentakken. Dat is iets heel feestelijks. RINKE TOLMAN. Soest, 12 Jan. '37. DE RIETVINK NAAR INDIE VERTROKKEN. Vanochtend is het K.L.M.-vliegtuig Riet- ving van Schiphol naar Indië vertrokken. Vier passagiers bevinden zich in het toe stel, resp. voor Bandoeng, Penang, Calcutta en Karatsji. Voor het traject Rome Karatsji hebben twee passagiers plaats be sproken. Het toestel heeft 10 K.G. vracht, 352 K.G. briefpost en 19 K.G. pakketpost meege nomen. LUIT.-VLIEGER JANSSENS BIJNA HERSTELD. Kordaat optreden van sergeant Van Os. Inzake den toestand van den luit. vlieger Janssens welke op 14 Dec. J.L tijdens een vliegongeluk te Soesterberg ernstig werd gewond en sindsdien in het Diaconessen- huis te Utrecht werd verpleegd, deelt men ons mede, dat de patiënt goed vooruit gaat en verwacht mag worden dat hij binnen kort ais volledig hersteld uit het zieken huis zal worden ontslagen. Aangaande het ongeval zelf vernemen wy thans nog volgende interessante bijzon derheid. Toen luit. Janssens namelyk door afglij den van zyn vliegtuig genoodzaakt was de noodlottige landing te maken, kwam hij niet terecht op het gewone landingsterrein doch op het zgn. startterrein een terrein waar zich steeds personeel bevindt, dat be last is met het verleenen van hulp en het geven van instructies by het opstijgen. Luit. Janssens was bij zijn val met zijn hals bekneld geraakt tusschen eenige ver bogen buizen en den verstikkingsdood zeer nabij. Door het actieve optreden van den onder - officer G. van Os kon erger worden voor komen. Hy snelde onmiddellijk te hulp en kon met inspanning van al zijn krachten de buizen zoodanig verbuigen, dat de beknel de weer adem kon halen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7