DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FRANSCH EN RUSSISCH ANTWOORD INZAKE VRIJWILLIGERS-KWESTIE. No 14 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Het onderzoek van den Spaanschen hoogen commissaris in Marokko. MALAGA WORDT BEDREIGD. De toestana in Marokko. "Buitenland. Jan Kiepura geeft een concert ter eere van Prinses en Prins. Muiterij in de Staatsgevangenis te Ontario. De staking bij de General Motors. Kieler-kanaal voor vreemde oorlogsschepen gesloten. COURANT. D«« C™"™' «-«"H EIKEN AVOND, behalve Zon- ea Feeetdaüen, «iljegeeea. AboMeneeteprfj, pCr 3 maanden bij vooroitbelaltaj voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. p„ .emmer be.»., a„ dn. h.adma D^eCenr: c KRAK. Ma.ndag 18 Januari 1937 Hoofdredacteur i Tj. N. ADEMA Alkmaar, 18 Januari. Wij hebben Zaterdag in de rubriek Buitenland het bericht opgenomen, dat de Fransche Kamer het wetsontwerp tegen de vrijwilligers had aangenomen. Dit wetsontwerp, dat thans dus wet ge worden is, heeft in de Italiaansche bladen tot een levendige kritiek aanleiding ge geven. Deze kranten maken het bezwaar tegen het wetsontwerp, dat het 't voortduren van de propaganda voor de inmenging in Spanje mogelijk maakt, en geen maat regelen voorziet voor het terugroepen van vrijwilligers, die zich reeds op Spaansch grondgebied bevinden. Het Giornale d'Italia bepaalt er zich toe de critiek, die in sommige Fransche bladen tegen het wetsontwerp naar voren is gebracht, weer te geven, doch de Lavoro fascista schrijft in een hoofdartikel, dat de Fransche regee ring blijft spelen met dubbelzinnigheden en dat het wetsontwerp de Fransche in menging „nominaal" doet blijven. Het blad gebruikt in het artikel uitdrukkingen als „de laatste vertooning van schijnhei ligheid van de Fransche kamer." Dj Pary- sche correspondent van het blad schrijft, dat indien Frankrijk niet eerlijk en vast beraden aan zijn plichten van neutraliteit voldoet, Engeland, Duitschland en Italië genoodzaakt zullen zijn, hun houding op nieuw te bepalen. De Duitsche bladen zijn van meening dat de wet rijkelijk laat komt. De Angriff gaat voort geruchten te verspreiden over Fransche voorbereidingen voor een be zetting van Spaansch Marokko. Het Ham burger Fremdenblatt is van meening, dat men niet kan aannemen dat de niet-in- raenging van de zijde van Frankrijk een feit zal zijn, zoodra het wetsontwerp wet geworden is. De Diplomatisch Politische Korresponóenz schrijft, dat men in Duitschland het besluit van de Fransche kamer met groote tevredenheid heeft ontvangen, doch dat men het betreurt dat men de zaak niet eerder zoo heeft aange pakt. De Duitsche regeering zal iederen stap, die ondernomen wordt om een einde te maken aan den burgeroorlog in Spanje, met vreugde begroeten. Het is voor dit doel noodzakelijk, dat er onder de betrok ken regeeringen geen wantrouwen heerscht, en dat alle daden van sabotage door de regeering wie dit aangaat, onmid dellijk en met groote gestrengheid gestraft worden. Duitschland zal op een dergelijke basis met het grootste genoegen zijn me dewerking verleenen aan de niet-inmen- S111*- - In politieke krmgen te Berlijn is men van meening, dat het Duitsche antwoord op de jongste Britsche nota maatregelen zal voorstellen om tot een onmiddellijk verbod van dc zendingen van vrijwilligers naar Spanje te geraken. Naar het schijnt wil men, alvorens de nota te overhandi gen, den terugkeer van Goering te Berlijn afwachten, zoodat het Duitsche standpunt niet voor het einde van de volgende week bekend gemaakt zal worden. Wij mogen in deze rubriek dezen keer wel even de regeling der oorlogsschulden aanroeren. Vrijdagavond heeft de Amerikaansche regeering n.1. de regeering te Parijs doen weten, dat zij de benoeming van Georges Bonnet tot ambassadeur van Frankrijk te Washington aanvaardt. De benoeming van Bonnet, die André de la Boulaye opvolgt, was reeds eerder aangekondigd en zij heeft in diplomatieke kringen geen verwonde ring teweeggebracht, aangezien het reeds langen tijd bekend was, dat minister-pre sident Blum Bonnet gevraagd had de func tie te Washington te aanvaarden, op het oogenblik, dat er sprake van was, dat Frankrijk met Amerika zou onderhandelen over een nieuwe regeling van de oorlogs schulden. Het belang dat Blum aan deze aangelegenheid toekent, kwam o.m. dui delijk tot uitdrukking, toen hij eenige dagen voor hij als minister-president op trad, een rede hield voor de Amerikaan sche Kamer van koophandel te Parijs. Het was oorspronkelijk het plan om Bonnet een speciale opdracht te geven om de onderhandelingen, die tot deze nieuwe overeenkomst moesten leiden, te voeren De regeering te Washington deed, naar de Parijsche editie van de New York He rald meldt, de Fransche regeering, toen ze vernam van haar plannen om Bonnet een speciale opdracht te geven, weten, dat zij de onderhandelingen liever langs de nor male diplomatieke kanalen liet plaats vin den, opdat de besprekingen niet aan n be paalden tijd gebonden waren D t is de reden dat Bonnet, die geen diplomatieke carrière achter den rug heeft tita amb«ssa- deur naar Washington zal vertrekken. Zyn benoeming geldt niet voor een bepaalden ^Bonnet Is op het oogenblik nog radicaal afgevaardigde van het departement Dor- dognc. Hü heeft als politicus een bijzonder Het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken publiceerde Zondag avond den tekst van de nota, die op 13 dezer ter hand gesteld is aan den Brit- schen ambassadeur, in antwoord op de 10 dezer door hem overhandigde nota inzake het vertrek van „vrijwilligers" naar Spanje. De Fransche regeering wijst er in deze nota op, dat zij besloten heeft, het parlement volmachten te verzoeken, die haar in staat zullen stellen, alle maatregelen te nemen, die zy noodig oordeelt om aanwerving voor Spanje te verhinderen De regeering, zoo verklaard, zal dan harerzijds bereid zijn, dat de ander betrokken regeeringen van hun kant dezelfde verplichtingen op zich nemen, die dan gelijktijdig in toepassing moeten worden gebracht. De Fransche reegering verklaart het eens te zyn met de Britsche regeering, dat, indien eenmaal tot verbodsbepaling besloten is, deze toegepast moeten worden, zonder te wachten op de instelling van een volledig stelsel van controle op het zenden van oor logsmateriaal naar Spanje. Volgens de reeds opgedane ervaringen echter, zoo vervolgt de nota, is het alleszins duidelijk dat het gevaar bestaat, dat ver bodsbepalingen, zoolang niet een dergelijk stelsel tot stand is gekomen, hun doel mis sen, en onder deze omstandigheden zal de toepassing er van slechts in voorloopigen zin overwogen kunnen worden. Indien derhalve binnen redelijken tijd, na de afkondiging van de verbodsbepalingen de onmogelijkheid zal zijn gebleken, met alge meen goedvinden een doeltreffend controle stelsel toe te passen, zal de Fransche regee ring zich volkomen vrij achten, hetzij om de aangegane verplichtingen op te zeggen, hetzij om, ondanks de ondervonden moei lijkheden, een internationale samenwerking te organiseeren, die een doeltreffende con trole mogelijk zal maken. Het Russische antwoord. In antwoord op de nota van de Britsche regeering van 9 Januari inzake de kwestie der vrijwilligers voor Spanje heeft de Rus sische regeering op 15 dezer den Britschen ambassadeur een nota overhandigd, waarin er in de eerste plaats op gewezen wordt, dat de vertegenwoordiger der Sovjet-regeering in de non-interventiecommissie te Londen nog op 4 December aan den voorzitter der commissie een schrijven heeft gezonden, waarin voorgesteld werd, de verplichting tot niet-inmenging uit te breiden tot het zenden van vrijwilligers naar Spanje, terwijl de Sovjet-regeering op 29 December opnieuw bevestigd heeft, in te stemmen met het denkbeeld, dat de betrokken mogendheden een overeenkomst zouden sluiten, waarbij het zenden van vrijwilligers naar Spanje verboden wordt, en een doeltreffend con trolestelsel te organiseeren. De bedoelde documenten, aldus wordt in de Russische nota verklaard, geven antwoord op het fraaie carrière gemaakt. Hij is minister van financiën en minister van handel ge weest in verscheidene regeeringen na den wereldoorlog, en hij was lid van de meeste delegaties die Frankrijk op economische en internationale conferenties vertegen woordigden, met inbegrip van de Locarno- besprekingen vo:or de herstelbepalingen en die van Stresa en Londen. In Septem ber 1935 was Bonnet minister van handel en Fransch gedelegeerde bij den Volken bond. Hy stelde toen een terugkeer naar een meer vrijen handel en vaste wissel koersen voor, welke denkbeelden mede werden verdedigd door Huil. Als gevolg van hun gemeenschappelijke inzichten met betrekking tot lagere tarie ven en monetaire stabiliteit sloten Frank rijk en Amerika toen weer het eerst^han- delsverdrag na langen tijd. Bonnet voerde de onderhandelingen voor Frankrijk en het verdrag werd in Mei van het vorige jaar onderteekend. Hoewel Bonnet niet in de regeering zat, toen de onderhandelingen over de monetaire entente tusschen Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Sta ten gevoerd werden en deze entente tot stand kwam, wordt Bonnet toch be schouwd als een diergenen, die het meest tot het ontstaan van deze entente heeft bijgedragen. voorstel, dat de nota der Britsche regeering bevat De nota vervolgt dan: naar de meening der Sovjet-regeering zouden eenzijdige ver bodsbepalingen van den kant van een deel der landen, die in de Londensche commissie vertegenwoordigd zijn, wanneer de overige dezer landen niet slechts vry zijn van deze verplichtingen, doch ook practisch doorgaan met het zenden van troepen naar Spanje, niet alleen niet aan het doel beantwoorden, doch ook neerkomen op inmenging ten gunste der opstandelingen. Dergelijke maat regelen schijnen in het bijzonder voorbarig, wanneer in aanmerking genomen wordt, dat de opstandelingen tot dusver niet eens hun principieele toestemming hebben ver leend tot het instellen van controle, noch duidelijk en onvoorwaardelijk hun goed keuring hebben gehecht aan staking van het zenden van troepen onder den naam vrij willigers naar Spanje. Op grond van deze overwegingen acht de Sovjet-regeering, ofschoon zij ook thans niet zal overgaan tot het zenden van vrijwilligers, het van geen nut, den weg van eenzijdige maatregelen te be wandelen. Mededeelingen van den corres pondent van de „Times". De „Times" publiceert een niet gecensu reerd telegram van zijn bijzonderen corres pondent te Melilla aangaande de Duitsche activiteit in Spaansch Marokko. De positie der Duitschers in het vreemdelingenlegioen. Uit een vluchtig bezoek aan de Spaansche zóne valt de conclusie te trekken, dat de Duitschers hier geen andere troepen hebben dan die, welke in het Spaansche vreemde lingenlegioen dienst doen. Maar tot deze laatsten behooren vliegers, die in het bezit zyn van de belangrijkste vliegvelden. De Duitsche vliegers droegen de uniform van het vreemdelingenlegioen tijdens het bezoek der Britsche marine officieren. De Duitschers zijn thans werk zaam in de kustcentra, doch niet in het bin nenland. De Duitsche invloed op de inboor lingen bestaat uit propaganda en het uit- deelen van geschenken. De Duitsche economische penetratie is nog steeds belangrijk. Zy neemt toe ten koste van andere landen. Jongt Duitsche vliegers moeten doorgaan voor personeel van trans portmaatschappij. De correspondent verklaart, dat de Spaansche hooge commissaris hem een vrijgeleide had verstrekt voor een be zoek aan de Spaansche zóne en aan alle steden, welke onder Spaansch souverei- niteit staan. Toch hield deze vrijheid een belangrijke uitzondering in: de ver gunning het vliegveld van Melilla te be zoeken. De correspondent geeft te kennen, da.t hij te Melilla en te Tetoean tal van jonge Duit schers in geheel nieuwe burgerkleeding heeft ontmoet, die geen Spaansch spraken en van wie verondersteld werd, dat het be dienden waren van de transportmaatschap pij Himba. „Mijn onderzoek en mijn waarnemingen", aldus besluit de correspondent, „hebben mij tot de conclusie gebracht, dat deze mannen volslagen militaire vliegers zijn, die dagelijks samenwerken met de strijdmacht van Franco aan de zuidkust van Spanje. DE GEVECHTEN. Opstandelingen oefenen druk uit op Malaga. De opstandelingen blijven een krachtigen druk uitoefenen op den sector Estepona, waarbij zij samenwerken met luchtmacht en marine. De regeeringstroepen bieden energiek weerstand en worden daarbij ge steund door hun luchtstrijdkrachten. In de eerste uren van Zaterdagnacht is een rechtsch vliegtuig boven de stad ver schenen. Twee bommen werden geworpen, die echter piet tot ntploffing kwamen. Amerikaansch consulaat te Malaga gebombardeerd. Het consulaat der Ver. Staten te Malaga is vernield door bommen gedurende de laatste luchtgevechten. Het bombardement is door den Amerikaanschen consul te Gibraltar ter kennis gebracht vn het itaatsdepartement De consul en het personeel hebben het ge bouw verlaten. Men .ïaent te weten, dat er geen enkel slachtoffer is gevallen. Het Staatsdepartement heeft nog geen protest ingediend. Russische consul uit Malaga vertrokken. Radio Las-Palmas deelt mede dat de Sovjet-Russische consul-generaal met vier consulaire ambtenar n per vliegtuig is ver trokken en naar Barcelona is gereisd. Bommen op Algeciras. Het meerendeel der torpedo's die op Al geciras afgeschoten werden door de regee- ringsvliegtuigen, is neergekomen tusschen het Britsche consulaat tn het hotel Maria Christina. Zij veroorzaakten een hevige pa niek. Bombardement van Malaga. Zaterdag is Malaga door de luchtstrijd krachten der opstandelingen hevig gebom bardeerd. Behalve het Amerikaansche con sulaat werden ook nog andere gebouwen ge troffen. De archieven van het consulaat zijn in veiligheid gebracht. Ook andere plaatsen zijn door de opstandelingen bestookt. Na bommen geworpen te hebben op Algeciras zijn een aantal vliegtuigen van de regeering doorgevlogen naar Estepona, waar zij tal van bommen wierpen op de opstandelingen troepen, die oprukten. G al Varella gewond. Een speciale correspondent meldt: Generaal Varella, die twee weken geleden gewond werd en - ziens verwonding geheim gehoud enwas, heeft Vrijdag het ziekenhuis van Grinon, waar hij behandeld werd, ver laten en heeft Zaterdag het bevel over zijn brigade weer opgenomen. Tijdens een inspectietocht in de eerste linies van Casa de Campo waren deze onder vuur genomen door kanonnen en tanks. De generaal was in den schouder, den rech terarm en den linkerdij getroffen. Geen ziiner verwondingen was ernstig en hy gaf bevel het stilzwijgen te bewaren over dit incident. Bommen op hotel waar Queipo de Llano vertoeft? Naar men gezien en gehoord heeft, zijn twee door regeeringsvliegtuigen op Algeci ras uitgeworpen bommen ontploft bij het hotel „Reina Chistina", waar naar men meent generaal Queipo de Llano, die op inspectie is aan het zuidelijke front, thans zyn hoofdkwartier heeft. Men heeft nog niets vernomen over het aantal slachtoffers en de schade door' het bombardement aan gericht. DE STRIJD OM MADRID. Nachtelijke aanvallen der opstan delingen. Overal afgeslagen, zegt raad van verdediging. Volgens een communiqué van den raad van verdediging der hoofdstad, hebben de opstandelingen gisternacht in verschillende sectoren van het front voor Madrid hevige aanvallen ondernomen, o.a. bij Carabanchel en in de Universiteitswijk, waar zij de nieu we stellingen trachtten te veroveren, welke de regeeringstroepen sedert de laatste ge vechten bezet houden. De aanvallen der vijand, aldus het communiqué, werden afgeslagen. In den sector Aravaca en Las Rosas zijn de regeeringstroepen over een front van vijf kilometer twee kilometer ge vorderd. De aanhoudende mist, maakt het nog onmogelijk gebruik te maken van vlieg tuigen. Executie van gijzelaars. Naar uit Bayone wedt gemeld, hebben de berichten over terechtstellingen van gijze laars te Bilbao een diepen indruk gemaakt in Navarra, in het bijzonder te Pampeluna, waar de bevolking in openbare betoogingen repressaile-maatregelen eischten. De militaire regeering verzette zich echter hiertegen. De Poolsche bladen melden, dat de beroemde zanger Jan Kiepura op 22 dezer te Krynica zal aan komen, om daar een concert te geven ter eere van prinses Juliana en prins Bernhard. gende heuvelgebied. De anderen zetten den stryd voort tegen de bewakers, die werden bijgestaan door brandweer en honderden gewapende politiebeambten, die tenslotte de orde ten deele herstelden en de gevangenen opsloten in de gehavende slaapzalen. Klachten over het voedsel de oorzaak. Het is tot deze ongeregeldheden geko men uit ontevredenheid over de kwaliteit van het verstrekte voedsel. e !?avas meldt nog, dat de muiterij tijdens den maaltijd losbrak. De mannen hebben alles, wat zij zagen, vernield. Met stokken sloegen zij op de bewakers los. Zij staker» hun cellen in brand, waarna zij zich naar de binnenplaats begaven. Van den stortregen trokken zij zich niets aan. Bij de hevige ge vechten zijn tal van bewakers en gevange nen gewond. Alle zevenhonderd gedetineerden in de staatsgevangenis van Ontario (Cana da) zyn gisteravond in opstand geko men. Men vreest, dat 150 gevangenen by de muiterij ontsnapt zijn. m De muiters waren op een gegeven oogen blik de situatie volkomen meester. Zij wa ren er toen in geslaagde de bewakers en andere beambten in het administratiegebouw te dryven. Geweldige schade aangericht. Zy gooiden vervolgens de ruiten in en vernielden de verlichting, terwijl zy hun dekens in brand staken. Zij hebben in het geheel een schade aangericht van veertig duizend pond sterling. De ontsnapte gevangenen schijnen de poorten te hebben opengemaakt en een heenkomen te hebben gezocht in het omlig- De ontruiming nog geen feit ge worden. De United Automobile Workers hebben besloten twee werkplaatsen der General Motors, waar gestaakt wordt, niet te ont ruimen zoolang de onderhandelingen, welke vandaag zullen beginnen, niet zul len zijn geëindigd. Deze mededeeling geschiedde na de publicatie van een telegram der General Motors luidende, dat de maatschappij er in toestemt te onderhandelen over een collectief contract met de vertegenwoordi gers der arbeiders, die niet bij de Union zijn aangesloten. De onderhandelingen inzake de staking in een Impasse. De besprekingen tusschen de directie van de General Motors en den Bond van Arbeiders in de Automobiel-Industrie zijn gisteren mislukt, doordat de directie de kwestie van loonen, werktijden en ar beidsvoorwaarden wilde bespreken zoowel met den Bond als met de arbeiders die niet bij den bond zyn aangesloten. De bond weigerde thans de arbeiders, die nog twee fabrieken bezet houden, aan te sporen deze gebouwen te verlaten, ter wijl de directie weigert te onderhandelen zoolang de stakers de fabrieken bezet houden. De besprekingen zouden hedenochtend 11 uur beginnen en voor dien tyd zouden de stakers de fabrieken verlaten hebben. Gisteren werd bekend, dat de vice-pre- sident van de General Motors, Knudsen, telegrammen heeft gewisseld met Boysen, den leider van de „Flint Alliance" een organisatie waarbij de arbeiders zijn aan gesloten, die geen lid zijn van den bond van arbeiders in de Automobiel-industrie. Na opheffing van de in het Verdrag van Versailles vastgestelde controle over de Duitsche waterwegen, heeft het hoofdcom mando der Duitsche oorlogsmarine de vol gende nieuwe lezing gegeven aan de bepa ling over de doorvaart van buitenlandsche oorlogschepen door het Kieler kanaal: „oor logschepen van vreemde mogendheden mogen slechts na vooraf langs diplomatieker, weg verkregen toestemming door het Kei- zer-Wilhelm Kanaal varen". Te Londen acht men, volgens Reuter, bovenvermeld besluit eenvoudig het natuur lijke gevolg van de opzegging der controle over de Duitsche waterwegen, zoodat men hieraan geen beteekenis behoeft te hechten. (Bij het Verdrag van Versailles werd het Keizer-Wilhelm Kanaal (later genoemd Kieler Kanaal) tot een internationalen wa terweg verklaard, waarop de doortocht vry was zoowel voor koopvaardij- als oorlogs schepen van alle landen). IS MEN DEN MOORDENAAR VAN MATTSON OP HET SPOOR? De identiteit van den moordenaar van het knaapje Charles Mattson is thans vastge steld uit te Tacoma gevonden vingerafdruk ken. De autoriteiten te Los Angeles zeggen dit althans; men gelooft, dat de moordenaar zich in de omgeving van de stad ophoudt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1