De toestand in het Geestmerambacht. AMSTERDAMSCHE BEURS Stad en Omgeving Maatregelen tot verbetering beraamd. Belangrijke inleidingen in de vergadering te Alkmaar. SUudslotuitJ^^ gelden voor het verschaffen van schoolboe ken voor bovengenoemde scholen. Conform besloten. Zittingslokalen voor de hoofdstem- bureaux. In bijlage 187 van 1936 deden B. en W. voorstellen tot het aanwijzen van de zit tingslokalen voor de hoofdstembureaux. Als voren. Prins Bernhard-brug en -straat. In bijlage nr. 1 stelden B en W. voor oan den verbindingsweg tusschen de Jan van Scorelkade en den Helderscheweg en de daarin gelegen brug den naam van Prins Bernhard te verbinden. De heer G o v e r s vreesde, dat het een doode weg zou worden, waarom hij den naam niet juist oordeelde. Mr. de Groot vond het niet wensche lijk de straten, wat de naam betreft, door de stad te verstrooien. Laat men de Toussaint- straat voortaan Prins Bernhardstraat noe men en den nieuwen weg Bosboom Tou saintkade, dan houdt men meer verband. De voorzitter vond het denkbeeld niet verwerpelijk, maar dan moet de Julia- nastraat, Prinses Julianastraat worden ge noemd. B. en W. zullen overwegen, waarop tot aanhouding werd besloten. Verkoop grond Kennemerpark. In bijlage no. 3 schreven B. en W. het volgende: De firma A. Hoekmeijer, alhier, is voor nemens op een terrein gelegen aan het Kennemerpark tusschen de Baangracht en het Achterom, met opruiming van een aantal kleine woningen, een zestal huizen te bouwen. In verband hiermede heeft ge noemde firma verzocht voor zich of hare lastgevers van de gemeente te mogen koopen: a. een strook grond, gelegen aan het Kennemerpark, ter grootte van onge veer 178 M2, voor den prijs van 178 in totaal; b. een strook grond, gelegen ten Westen en Jen Noorden van het onder A ge noemde perceel grond, ter grootte van ongeveer 10 M2, voor den prijs van 1200 in totaal. De bovengenoemde strooken grond zul len aan den openbaren dienst moeten worden onttrokken. Tegen verkoop van eerder genoemden grond bestaat bij ons geen bezwaar. B. en W. bieden den Raad in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vaststel ling aan. De heer Appel merkte op, dat daar wonende werkloozen gedupeerd zullen woden en verzocht voor hen een behoor lijke regeling als ze moeten verhuizen en duurder moeten gaan wonen. Weth. v. Slingerland zeide, dat de zaak de aandacht heeft van het college. In den Haag zal geinformeerd worden of zij voor een huurtoeslag in aanmerking komen. Conform het voorstel werd hierop be sloten. walmuren, maar op de rollaag geen enkele. Wanneer de boomen gerooid zijn, zal er z.i. de eerste jaren van gevaar geen sprake zijn. Men is z.i. dus niet verantwoord een uitgave van 20000 te voteeren. Eenige voorzieningen moeten getroffen, doch aan het Verdronkenoord is dit meer noodig. Spr. wist de meening van den direc teur hoe het stond met het gevaar als de boomen gerooid worden. De wortels van de boomen oefenen een geweldige werking uit. Ook bij vernieuwing moeten zij er uit. De heer S i e t s m a was tot de overtui ging gekomen een waterbouwkundige te raadplegen. Daarmede heeft hij een on derzoek ingesteld en deze oordeelde, dat de scheuren zijn ontstaaj. door de werking van de wortels van de boomen en dat de walmuur geen spoor van doorzakken ver toont. De scheuren zijn ontstaan door het losla ten van de voegen na vorst. Besprekende de rapporten over de waterpassingen, betreur de spr. het, dat deze niet bij de stukken werden gelegd. Spr. verklaarde de resultaten van die waterpassingen en oordeelde, dat ze er op wijzen, dat geen serieus werk is verricht. Ook spr. was door de foto's niet overtuigd. Ook hij oordeelde het een werking van de wortels der boomen. Spr. kon zich daarom met de bijlage niet vereenigen en achtte het financieel niet ver antwoord de 20000 uit te geven. De heer K e ij s p e r vroeg of de zaak niet in elkander valt, als men de boomen rooit. Spr. vroeg wie de deskundige van den heer Sietsma is en voorts of B. en W. de be- woreis met hun adres tegemoet willen komen. De heer Grondsma onderschreef het standpunt van mr. de Groot en Sietsma. Be sluit men tot aanneming, dan wilde spr. den zijweg verbreeden en trottoirs aanbrengen. De heer Appel was nog steeds van mee ning, dat de zaak voorziening behoeft met het oog op den onderbouw van de Spekbrug, waar de vorige maal een noodvoorziening is aangebracht. (De zitting duurt voort). WIERINGEN. G e b oren: Idzert, z. v. A. v. Dellen en Sj. de Vries. Martina Maria Louisa, d. v. P. F. Huijgens en J. C. Musters. Klaas Pieter, z. v. J. de Haan en D. Kooij. Pie- ter, z. v. P. Kistemaker en J. Kreijger. Guurtje Marie, z. v. E. Halfweeg en M. de Haan. Maria Christina, d. v. P. Kooij en T. Dirks. Anna Klazina, d. v. N. J. Schreur en A. M. de Vries. Anna Antonie, d. v. J. Bijpost en A. M. Schmidt G e h u w d: H. Ottens en H. Bos. J. Kater en I. Eekhof. Overleden: Joh. Engel, 79 jaar, wed. v. J. W. Rasch. Jn. Bakker, 82 jaar, wedn. v. A. de Vries, man van Tr. Smit. L. Kuijt, 84 jaar, wed. v. Tr. Everts. E. Half weeg, 69 jaar, man van T. v. Savoijen. A. Pruimboom, 82 jaar, wed. v. L. de Haan. W. Hegeman, 60 jaar, man v. P. Zomer1 dijk. J. Klein, 39 jaar, z. v. D. Klein en produceeren van de tuinbouwproducten. De belanghebbenden zullen op alle moge lijke wijzen moeten trachten den export weer mogelijk te maken. De hulp der regee- De kwestie vari het bevolktngs-over-1 schot bij verandering van cultuur. Ir. W. Fuhri Snet^ilage zei, dat bij alle I plannen, die ten aanzien van het Geostmer- zaj bij de tegenwoordige toestanden op 1 :J ..AAKnn 7Ql Blflfl" I ih.nnlnn V--... l G. Tijsen. N. Smit. J. Bakker, 67 jaar, man van Verkoop gn>nd. Voorgesteld werd 941 M2: grond aan de Nicolaas Beetskade voor 8000 te ver- koopen aan het bouwbedrijf Gebr. D. en L. Schoonewil en C. Jonker, alhier. Als voren. Opcenten gemeentefondsbelasting. Voorgesteld werd op de verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting verlenging van de goedkeuring aan te vragen. Als voren. De raad ging voor het volgende punt in comité. Verkrijging grond voor verbindingsweg Voorgesteld werd het raadsbesluit tot verkrijging van den benoodigden grond voor den aanleg van den verbindingsweg Jan v. ScorelkadeHelderscheweg te herzien over eenkomstig de wenschen van het Rijk. Conform besloten. Bouw nieuwe darmenwasscherij. Voorgesteld werd tot den bouw van een nieuwe darmenwasscherij bij het Gemeente lijk Slachthuis te besluiten. WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING EN BEGROOTING SLACHTHUIS- BEDRIJF DIENST 1937. B. en W. boden ter vaststelling aan een besluit tot wijziging van de gemeentebe- grooting voor 1937. In verband hiermede stelden zij tevens voor te besluiten tot wijziging van de be grooting van het slachthuisbedrijf voor 1937. De verhooging voor den gewonen en den kapitaaldienst bedraagt in totaal 185360. Conform besloten. Wijziging Gemeentebegrooting. B. en W. boden ter vaststelling aan een suppletoire begrooting van inkomsten en I uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1936. De verhooging der uitgaven van den ge wonen dienst bedraagt 3900. Als voren. Geldleening. Voorgesteld werd B. en W. te machtigen tot het aflossen van de leening 1932 groot 1.200.000 en tot het aangaan van een 3% pCt. leening groot 1.436.000. Als voren. Verbetering walmuren Mient. Vernieuwing onderbouw Spekbrug. B. en W. stellen voor te besluiten tot al- geheele vernieuwing van de walmuren van de Mient en tot vernieuwing van den on derbouw van de Spekbrug overeenkomstig de bij de stukken ter inzage gelegde tee- keningen, en ons College voor dit doel een crediet toe te staan van resp. 11300 en van 8000. In behandeling kwam daarop het adres van de Mientbewoners. Mr. de Groot herinnerde aan zijn uit- noodiging tot wethouder Klaver, aan de Mient een wandeling te maken. Er zijn in derdaad eenige kleine scheuren. (Protesten). Mr. de Groot: De foto's zijn voor mij geen betrouwbare gegevens. Men kan ze tendentieus maken. Er zijn scheuren in de Vanwege Gedeputeerde Staten van Noord holland is heden te Alkmaar in 't Gul den Vlies, onder leiding van den gede puteerde, den heer D. Kooiman, een bijeenkomst met de betreffende autoriteiten en organisaties gehouden, ter bespreking van maatregelen, welke genomen kunnen worden tot verbetering van den economi- schen toestand in het Geestmerambacht. Inleidingen terzake werden gehouden door de heeren ir. F. P. Mesu, directeur van den cultuur-technischen dienst te Utrecht en ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van den economisch-technologischen dienst van Nd. Holland. Ir. Mesu bespreekt de plannen tot ruilverkaveling. Ir. Mesu, die de cultuur-technische maat regelen besprak, stelde voorop, dat het van buitengewoon belang is, dat getracht wordt ruime werkgelegenheid in het gebied te be houden. Indien zou moeten worden overge gaan tot exclusieve cultures en de overtol lige arbeidskrachten zouden niet in te stichten industrieën kunnen worden opge vangen, dan zou dit ee» ramp voor de ge- heele streek beteekene». Spr. waarschuwde bij voorbaat, dat ook de cultuur-technische maatregelen op z':b zelf niet in staat zijn een tijd van malaise te veranderen in een tijd van voorspoed. Zij kunnen echter medehelpen om den toestand meer dragelijk te maken en om van het eerste vleugje opleving profijt te trekken. Uit <jle streek zelf wordt aangedrongen op ruilverkaveling en aanleg van een weg van St. Pancras naar Warmenhuizen. Op verzoek van het provinciaal bestuur van Noordholland is door den cultuurtech- nischen dienst een onderzoek ingesteld naar den invloed, welken beide maatrege len op den economischen toestand wellicht kunnen uitoefenen. Wat betreft ruilverkaveling is men tot de conclusie gekomen, dat dit middel in het Geestmerambacht niet die gunstige resulta ten zal hebben, welke sommigen daarvan verwachten. De perceelen in het Geestmerambacht zijn der bedrijven tot andere cultures mogelijk wordt, dan moet veel dieper in den bestaan- den toestand worden ingegrepen. Dan moet een groot deel van de bestaande slooten worden dichtgewerkt, zoodat goede gemak kelijk exploiteerbare perceelen kunnen wor den gevormd. De wijze, waarop deze verbetering zal kunnen worden bereikt, vertoont veel over eenkomst met die in Vollenhove en Stap horst, waar de laatste jaren duizenden hec taren zijn verbeterd. Aan de administratieve uitvoering zyn groote moeilijkheden verbonden, daar de grond reeds geheel in cultuur is en eigen dom van een groot aantal eigenaren. De uitvoering van het plan is daarom slechts mogelijk, indien een groot deel der eigenaren medewerking verleent. De gronden worden in hun oorspronkelij ken toestand geschat door een taxatiecom missie. De eigenaren, die hun perceelen tot den getaxeerden prijs wenschen over te doen aan het uitvoerend lichaam, verkrijgen een recht van voorkoop op de nieuw gevormde kavels, eveneens tegen taxatieprijs. Aan eigenaren, die grond aan het uitvoe rend lichaam verkoopen en nieuwe percee len terug wenschen te koopen, geschiedt de betaling over en weer zooveel mogelijk in grond: verschillen worden in geld ver rekend. Het recht van voorkoop tegen taxatieprijs wordt niet verleend aan hen, die het op onteigening hunner gronden laten aanko men. Teneinde bedrijfsschade zooveel mogelijk te voorkomen, worden niet meer blokken te gelijk aangevat dan in één seizoen kunnen worden gereedgemaakt. De afscheiding van het buitenwater door het plaatsen van dammen in slooten en vaarten geschiedt dus bloksgewijze, zoodat in het overige deel de normale cultuur zoo lang mogelijk kan worden uitgeoefend. De kosten dezer werken zullen ge dekt worden door de waardevermeerdering der gronden en de landwinst van de dicht- gewerkte slooten. Er wordt echter op gere kend, dat de uitvoering kan geschieden in werkverschaffing met 100 pCt. subsidie de loonen. Het spreekt vanzelf, dat, alvorens tot uit- ambacht worden voorbereid, voorop zal mot ten staan, dat men moet trachten den gro ven tuinbouw en in het bijzonder de vioe,,c aardappel- en sluitkoolteelt, in stand te hou den. Zoo lang nog niet met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid moe. worden aangenomen, dat deze cultuui oor langeren tijd aanmerkelijk zal moeten wor den ingekrompen, moet er met alle mid delen naar gestreefd worden de kool- en aardappelteelt weer rendabel te maken en in zijn ouden omvang te herstellen en omge keerd zal alles moeten worden nagelaten wat deze cultuur zou kunnen belemmeren Want indien men den groven tuinbouw moe. verlaten, dan zal men niet anders dan een minder intensieve cultuur kunnen vinden voor deze gronden, hetgeen beteekent, dat minder handen werk zullen hebben en het vraagstuk wordt dan in de eerste plaats het verschaffen van werkgelegenheid aan hen, die uitgestooten worden uit den landarbeid, want dit zal veel moeilijker zijn dan het aanwijzen van een andere teelt voor do gronden in het Geestmerambacht. Wat kan nu gedaan worden om een goed en goedkoop tuinbouwproduct te leveren? De ziektebestrijding zal op alle mogelijke wijzen krachtig ter hand moeten worden genomen. Dc onderzoekingen hieromtrent, waarvan de voorloopige resultaten hoopge vend zijn, zullen moeten worden voortgezet. Door bespuiten, later uitplanten, selecteeren van gezonde planten, alsook door het verbe teren van de structuur van den grond, waar door de planten beter tegen ziekten bestand zullen zijn, zal veel te bereiken zijn. Hier door bestaat de mogelijkheid, dat ook de bloemkoolteelt in het Geestmerambacht weer loonend zal worden. Het verzorgen en bewerken van den grond zal zoo doelmatig mogelijk moeten geschieden. Door groenbe- mesting valt misschien op de kosten van kunstmest te bezuinigen en nagegaan moet worden of ook de bewaarmethode van de sluitkool niet zoodanig verbeterd kan wor den dat minder bladverlies ontstaat en min der kosten gemaakt behoeven te worden. In dit verband moet ook de weg door het Geestmerambacht worden beschouwd. Voor het doorgaand verkeer zal deze weg van weinig waarde zijn. Wel zal deze weg ertoe kunnen bijdragen, dat de aanliggende gron den beter en goedkooper verzorgd kunnen worden en daardoor zullen zij in waarde vooruitgaan. De vraag is dus nu of de eige naren hiervan overtuigd zijn en bereid en in staat zijn, bij te dragen in de zeer hooge aanlegkosten van dezen weg. Ook nieuwe inpoldering en verkaveling zal kunnen bijdragen tot het goedkooper van Donderdag 21 Januari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatste k Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1$34 10&< 16 4 Ned -Indië 1934 100% 5)4 Duitschl '30 m verkl. 25% BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank158 Handel Mij. Cert. v. 250 185% Koloniale Bank78% Ned. Ind. Handelsbank 164* INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting 48 91»/s 238* 312* 169* Anaconda Bethleh Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur236 69 391S/16| 57'Vie 3%, 44U/,J 22'Vic 12'/. 62^/19] 5% 487* van elkaar gescheiden door vaarten en bree- voering der plannen besloten zal worden, de slooten. Indien nu ruilverkaveling wordt eerst een nauwkeurig plan met begrooting I -i--i wordt opgemaakt. Indien hieruit mocht blij- toegepast en de verspreid liggende grond stukken van een eigenaar worden samenge voegd tot één of enkele grootere perceelen, dan hebben deze nog niet een gemakkelijk exploiteerbaren vorm gekregen. Integendeel het grootere toegewezen perceel zal dan be staan uit een aantal brokstukken, evenals vroeger gescheiden door breede en diepe slooten. De exploiteerbaarheid zal dus niet gemakkelijker zijn geworden. Toepassing van ruilverkaveling zonder radicale wijziging van het vaarten- en sloo- tenstelsel zal daarom niet die resultaten ge ven, welke elders door ruilverkaveling wor den verkregen. Het aanleggen van een weg van St. Pan cras naar Warmenhuizen zal zeer zeker ook nu reeds een gunstigen invloed uitoefenen op de waarde der perceelen aan weerszij den van en in de nabijheid van dezen weg gelegen. Hoewel dus de economische ligging van een aantal grondstukken gunstiger zal wor den, worden de perceelen zelf niet gemak kelijker exploiteerbaar en de bedrijven be houden hunne versnipperde ligging. Is men van meening, dat de vroege aardappel- en koolteelt in het Geestmeram bacht nog een toekomst heeft en de gulden dagen van weleer dus wellicht zullen terug komen, dan is voor 'n dergelijken weg naar spr.'s meening veel te zeggen. Het aanleg gen van een weg door dit terrein is echter duur tengevolge van de vele kunstwerken en andere by komende kosten, ook wanneer het grondwerk zooveel mogelijk in werk verschaffing geschiedt. Is men van meening, dat getracht moet worden de verkaveling in het Geestmeram bacht zoodanig te maken, dat de omzetting ken, dat de waardevermeerdering der gron den minder is dan de totale kosten minus de arbeidsloonen, dan zal niet tot uitvoering der werken kunnen worden overgegaan, ten zij een lichaam gevonden wordt, dat dit verschil in den vorm van subsidie wenscht bij te passen. Daar aan de uitvoering van dergelijke I plannen op reeds in cultuur zijnde gronden bijzondere moeilijkheden zijn verbonden en velen dus aanvankelijk eenigszins huiverig zullen zijn onmiddellijk een groot complex op dergelijke wijze aan te vatten, verdient het aanbeveling aanvankelijk met een proef- Polder van 30 tot 50 H.A. aan te vangen. Voor dit doel komt wellicht in aanmerking een strook tusschen den Langendijk en den Heerhugowaard. Bij de uitvoering van dezen proefpolder I kan men ondervinding opdoen ten aanzien van de moeilijkheden, welke moeten worden opgelost, terwijl de bewoners uit de streek kunnen zien wat er van dergelijke gronden te maken is. Tenslotte wees spr. nog op de buitenge wone waarde, welke uitvoering van een der gelijk werkobject zal hebben voor de bestrij ding der werkloosheid in de geheele omge ving. De totale oppervlakte gronden, welke in I het Geestmerambacht voor herverkaveling in aanmerking komt, bedraagt ongeveer 2500 H.A. 1 Uitvoering van dit werk zal naar schat ting aan een duizendtal arbeiders geduren de een vijftal jaren arbeid geven. Zij zal echter alleen tot stand komen, indien uit de streek zelf groote medewerking wordt dervonden. 2.30-2.45 100* 100% 267, 188* 79Vs 164 48*-% 92 237* 319-20 170%-1 69* 407/i6 - s 57|-»/]t; 3%-% 45'Vf 24-*g 127i« 64"*-} 6* 4S6-9* 238-9 171- 40*-* 26 00 171 202 387 410*.} I 113-4 37* 21*-»* 15%-} 309*-} 165 197 73* 170- 43/»-'/l6 Ned Ind Suiker Unie. 171 Vorstenlanden 39.50 Dito actions 25.90 MIJNBOUW. Alg Explor Mij.i 170* Redjang Lebong200 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 383 Kon Petr.4067. Perlak 113 Phillips Oil 37* Sbell Union21* Tide Water 15'* RUBBERS. Amsterd Rubber 301 Deli Bat Rubber 184 Hessa Rubber 192* Oostkust 71* Serbadjadi165 Interc. Rubber 47. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot. 124 125 Scheepvaart Unie 1137. 1161-7} TABAKKEN. Deli Batavia 2591/. 266-* Oude Deli323* 320 Senembah312'/} 31^ AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 54% 55 Southern Pacific 35* 36'%-| Southern Railw. Cert. 19"* 19»-10* Union Pacific97* 97* Canadian Pac ll'**l 121-»* §Noteering per 50 x) ex-coupon fExclaim 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers 1.827, het gebied van den internationalen handel echter niet gemist kunne worden. De regee ring zal bij alle besprekingen over handels betrekkingen de producten van het Geest merambacht de plaats moeten inruimen, die hen toekomt. Daar echter de vooruitzichten voor den export, vooral ten aanzien van den groot sten afnemer, Duitschland, steeds ongunsti ger worden, zal men er toch ernstig reke ning mede moeten houden, dat de grove tuinbouw blijvend een veel kleineren om- vang zal hebben dan hij tot nu toe nog heeft weten te behouden. Er zullen reeds nu plan- ren moeten worden uitgewerkt en maatre gelen moeten worden genomen opdat, wan neer de verandering van de cultuur op groote schaal onvermijdelijk blijkt, men zoo goed mogelijk voorbereid is. Reeds nu zal moeten worden nagegaan, welke cultu res in de plaats kunnen treden van kool- en aardappelteelt. De toestanden ten aanzien van de Westlandsche cultures en van de fijngroententeelt zijn zoo mogelijk nog droe viger dan die in het Geestmerambacht, zoo dat akkerbouw, fruitteelt of het intensief gedreven veehouderijbedrijf aangewezen :chijnen. Indien men wil overgaan tot fruit- teelt of tot de teelt van maïs of sojaboonen, zullen proef- of demonstratiebedrijven noo- dig zijn, met welker oprichting reeds nu begonnen zal moeten worden. Voor de graan teelt zal reeds nu op maatregelen voor het verschaffen van werktuigen en op slagruimte gezonnen moeten worden. Bij elk plan voor cultuurverandering zal tevens een oplossing gegeven moeten wor den voor het moeilijkste probeem, dat dan naar voren komt en zal moeten worden aan gegeven wat met het bevolkingsoverschot zal moeten geschieden. Het vinden van in dustrieën waarin een aanzienlijk deel der tegenwoordige bewoners zijn brood zal kun nen verdienen, is uiterst moeilijk, vooral voor deze streek, waarvan de bevolking nog in het geheel niet industrieel ontwikkeld is. Men zal hier moeten zoeken in de rich ting van kleine bedrijfjes voor de verwer king van landbouwproducten of, welke voor de verzorging van het eigen gebied wer ken. Op deze inleidingen volgde een uitvoerige gedachtenwisseling. (Niet officieel) 5de klasse, 4de lijst Trekking van Donderdag 21 Januari 1937 Hooge Prijaen 10.000.— 1013 1.000.— 611 19657 400.— 6336 16168 200 148 6365 12713 13185 15143 15550 19462 100 243 418 0918 7035 7070 7403 8121 8599 13283 13767 15044 15946 16779 18867 Prfjien van 70. 174 244 298 309 330 393 416 554 585 791 971 1065 1122 1256 1266 1503 1535 1557 1564 1709 2167 2311 2514 2568 2905 2984 3037 3065 3108 3299 3343 3403 3430 3445 3546 3591 3617 3811 3869 4010 4290 4350 4377 4381 4582 4999 5152 5271 5370 5383 5511 5743 0057 6134 6137 6228 6335 6390 6460 6525 6529 6781 6965 7078 7183 7355 7372 7430 7527 7830 7893 1W 7955 8044 8096 8221 8272 8416 8701 IW 8782 8819 9281 8302 9372 9649 9805 10063 10099 10288 10299 10457 10463 10484 10577 10593 10595 10668 10699 10700 11599 11883 12023 12026 12230 12341 12426 12727 12905 12908 12919 13084 13118 13311 13380 13668 13683 13739 13889 13972 14008 14012 14077 14095 14227 14263 14346 14377 14424 14458 14903 15188 15767 16022 16095 16120 16143 16269 16534 16664 16672 16682 16745 16820 16845 16885 16989 17202 17356 17432 17656 17680 17791 17828 17961 18076 18141 18292 18304 18420 18561 18645 18926 18933 19106 19303 19417 19455 19524 19710 19941 20064 20118 20160 20183 20367 20369 20402 20562 20646 20757 20843 20958 Nieten 404 507 606 103 818 1133 1327 1682 1966 2327 2608 3088 3276 3631 4062 4208 4750 5080 5298 5406 5619 5947 6293 6628 7004 7299 7838 8259 8891 9180 9386 9740 275 848 1139 1347 1699 2180 2333 2617 3131 3328 3653 4072 4418 4814 5084 5314 5419 5646 5963 6314 6631 7011 7395 7860 8361 9192 9456 9840 377 884 1180 1440 1706 2209 2350 2736 3137 3335 3674 4074 4500 4818 5092 5335 5436 5684 5982 6324 6640 7030 7418 7946 8382 8914 9207 946» 9889 897 1201 1474 1760 2210 2365 2746 3151 3388 3773 4101 4596 4842 5159 5340 5452 5686 6015 6343 6675 7034 7651 8010 8492 8920 9278 9499 9901 942 1202 1525 1861 2215 2408 2880 3193 3461 3964 4134 4663 4901 5182 5355 5460 5704 6031 6445 6687 7057 7675 8058 8532 8946 9303 9634 987 1213 1581 1866 2229 2423 2924 3204 3559 4013 4136 4686 4973 5200 5357 5539 5774 6145 6459 6691 7132 7717 8113 8573 9043 9358 9645 61* 1050 1249 1615 1868 2294 2434 2952 3213 3623 4014 4158 4720 5041 5273 5375 5568 5837 6199 6489 6749 7201 7728 8146 8813 9135 9362 9721 688 1118 1281 1669 1951 2304 2572 2989 3258 3629 4055 4171 4741 5066 5401 5599 5860 6243 R4Q4 DWl 6801 7252 7731 8148 8885 9150 9378 9731 9905 10058 10089 10125 on- New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag 8.96%. 73.47)4 8.52 )4 30.78 41.92)4 40.02y2 46.22)4 45.05 Heden: l-82»/i. 8.95)4 73.45* 8.52 30.76 41.91 40.— 46.20 45.02 9.62 K 6.37)4 10181 10244 10259 10278 10313 10329 10346 10531 10533 10576 10628 10658 '0661 10669 106B5 10768 10866 10868 10905 10926 11024 11083 11119 11172 11188 11269 11392 11488 11513 11606 11612 11640 11661 11673 11737 11846 11927 11984 12027 12028 12049 12116 12201 12280 12286 12308 12324 12340 12432 12434 12452 12486 12502 12552 12590 12597 12604 12654 12708 12780 12870 12885 12949 13048 13090 13099 13122 13174 13211 13223 13251 13336 13384 13404 13429 13437 13453 13474 13522 13527 13592 13594 13616 13662 13670 13724 13748 13755 13771 13780 13994 14003 14006 14020 1403a 14183 14413 14434 14529 14540 14596 14598 14630 14658 14667 14687 14864 14870 14880 14886 14897 14910 14912 14967 15027 15032 15106 15248 15249 15265 15298 15331 15362 15389 15410 15473 15484 15498 15528 15539 15560 15574 15675 15764 15785 15790 lo815 15884 15963 16128 16159 16210 16212 16219 ,1®273 16302 16390 16452 16493 16526 16327 16584 16617 16666 18790 16810 16926 16976 16987 17057 17070 17092 17106 17175 17222 17346 17451 17472 17501 17540 17557 17594 17598 17687 17703 17705 17734 17744 17748 17797 17821 17833 17835 17860 }7M5 17958 18008 18014 18088 18107 18130 18259 18269 18289 18338 18340 18368 18387 18425 639 18541 18566 18670 18730 186^0 18947 18963 18985 19074 19076 19078 19092 19134 19165 19228 19233 19238 19262 19275 19316 19361 19365 19407 19409 19415 19456 19486 19529 19583 19607 19630 19634 19692 19702 19707 19765 19830 19858 19869 19905 19908 20010 20170 20184 20218 20285 20301 20399 20405 20510 20545 20556 20620 20654 20746 20839 20991

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10