DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. D«. Co»,», »ord, ELKEN AVOND, beW,7Zoo; Donderdag 21 Januari 1937 139e Jaargong De algemeen© toestand. De strijd om Cerro de Los Angeles. periode ingeluid. In stroomenden regen legde de president den ambtseed af. De toestand in Sjensi. Sir henri Deterding ontstemd. Volgende aankoop uitsluitend in het buitenland. ALKMAARSCHE COURANT e.,td.jen, .itSeje,en. Abonnementsprijs per 3 maanden b.j aoornilbel.linj aoor Albmaa, franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Ho 17 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK PRJJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V Boek- en Handelsdruk kerij v/h t ERMS. LOSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060 Telet 3320. redactie 3330. Hoofdredacteurs Ti. N. ADEMA. Alkmaar, 21 Januari. De Japansche minister van buitenland sche zaken Arita heeft gisteren ter ge legenheid van de opening van het parle ment te Tokio 'n uitvoerige rede gehouden over de buitenlandsche politiek van Japan. HU zette daarin o.a. uiteen, hoe Japan tot'zyn overeenkomst met Duitsch land gekomen is, waarby hy langen t«d sprak over de uitbreiding van het commu nisme in Oost Azië en Europa. Arita heeft het daarbij noodig gevonden, om nogmaals duidelyk te maken, dat het anti-communistische verdrag uitsluitend gericht is tegen de Komintern en hy noodigde andere landen uit, samen met Japan dit communistisch gevaar te be strUden. Arita zeide in dit verband o.m. het vol gende: In dit verband is het van beteekenis, dat op 25 November van het vorige jaar een Duitsch-Japansche overeenkomst werd ge sloten, die gericht is tegen deze Komentem. Deze overeenkomst is bedoeld als een ge- meenschappelyke verdediging tegen de acti viteit van de Komintern, wier politiek niet alleen niet te vereenigen is met de nationale politiek van ons land, doch tevens in strijd is met de menschelUke natuur. Japan is er altijd op uit geweest de communistische activiteit te bestrijden en het heeft met groote onrust de ontwikkeling van den toe stand in China gevolgd onder de roode in vasie. Toen in den zomer van 1935 een re solutie van de Komintern zich openlijk richtte tegen een aantal landen en in hel bijzonder tegen Duitschland en Japan er, te- gelijkertijd besloot een nieuwe tactiek tc volgen, die neerkwam op de vorming van volksfronten, een tactiek die in sommige landen en vooral in Spanje succes had, be greep Japan, dat de gevaren dreigend be gonnen te worden. In Ooit-Azië begon de Komintern met de bolsjewiseering van China, waardoor de Chineesch-Japansche betrekkingen schade ondervonden en waar door een anti-Japansch front tot stand kwam onder de Chineesche bevolking. Te vens begonnen zich in Mantsjoekwo en ook In Japan teekenen voor te doen, die wezen op een groeiende activiteit van de commu nisten. In het licht van deze gebeurtenissen zag de Japansche regeering zich genood zaakt maatregelen van verdediging te bera men om haar nationale politiek te bescher men en het evenwicht in het Oosten te be waren. De Komintern is echter een interna tionale organisatie en de verdediging tegen de Komintern moest ook internationaal worden georganiseerd. Daarom zochten Duitschland en Japan contact met elkaar om gemeenschappeUjk maatregelen van verde diging te overleggen. Het eenig doel was verdediging tegen de Komintern en wij zul len blü zyn als andere landen aan deze ver dediging deel willen nemen. Het is duide lijk, dat Japan zich aan overeenkomsten van een wijdere strekking niet gebonden heeft. Naar het schünt heeft men hierom trent geruchten willen verspreiden, doch ik stel er prUs op te verklaren, dat onze over eenkomst met Duitschland onze politiek van toenadering tot ander mogendheden in een geest van algemeene samenwerking en eens gezindheid in het minst niet in den weg staat. Het is al weer eenigen tyd geleden, dat Japan aan China drie grondslagen voor stelde voor de ontwikkeling van de betrek kingen met dit land, zulks in de hoop, da deze betrekkingen hierdoor de reeds zoo lang noodzakelUk gebleken basis zouden krUgen. In Augustus vond er echter een ernstig incident plaats in Tsjengtoe welk incident later gevolgd werd door een aantal hoogst ongelukkige andere incidenten, waar van ik dat van Pakhoi wil noemen. Een nauwkeurig onderzoek naar den aard van deze incidenten toonde aan, dat zij niet op zich zelf stonden, doch dat zü het gevolg waren van een anti-Japansche politiek in China. Teneinde den oorsprong van deze incidenten geheel na te kunnen gaan en mo gelijk te kunnen uitroeien vroeg Japan de Chineesche regeering om met de grootste zorg controle uit te oefenen over de bron nen van deze anti-Japansche stemming en tegelijkertijd verschillende problemen te bespreken, aan de oplossing waarvan Japan voor een betere verstandhouding met China de grootst mogelijke beteekenis toekende. WU wenschen dat de regeering te Nanking, inplaats van uitsluitend op korten termijn een einde te maken aan de anti-Japansche beweging, een stap verder zou doen en haar eigen houding ten opzichte van Japan, die een van de voornaamste oorzaken was van de anti-Japansche activiteit, zou herzien. Begin September begonnen de onderhande lingen tusschen de beide regeeringen en zü De Spaanscfie burgeroorlo i Opstandelingen spreken de over winning tegen. Radio Ponte Vedra spreekt tegen, dat Cerro de Los Angeles door de regee ringstroepen zou zyn bezet. De zender voegt hier aan toe, dat de rechtsche troepen daarentegen een overwinning hebben behaald door het afslaan van aanvallen, waarby de regeering gebruik maakte van alle beschikbare troepen, De operatie werd gesteund door Rus sische tanks en een vyftigtal gepantser de auto's. Verscheidene daarvan zyn den rechtschen troepen in handen gevallen. In paniekstemming hebben de regeerings- troepen zich teruggetrokken. De door hen verlaten stellingen werden direct door de rechtsche troepen in bezit genomen en ver sterkt. De overwinning was volkomen en onbetwistbaar. Regeeringstroepen teruggetrokken. Tegen elf uur gistermorgen werd verno men, dat de regeeringstroepen, die eergiste ren de stellingen van Cerro de Los Angeles hebben aangevallen zich ordelijk hebben teruggetrokken op de posities, die zij in de vlakte innamen. Cerro de Los Angeles werd niet veroverd, maar de eergisteren ondernomen aanval, stelde in staat rechtstreekscher de vyande- lijke stellingen te bedreigen. Aan den ande ren kant had de eergisteren ondernomen aanval tot onmiddellijk doel, een afleiding te vormen om een aanval der opstande lingen, welke gemeld was, te verhinderen, De opstandelingen werden slechts gered door de aankomst van in allerijl te hulp gezonden versterkingen. Radio-Sevilla heeft gistermiddag om half twee o.m. medegedeeld, dat de regeerings troepen een volledig echec hebben gelden by Cerro de Los Angeles. Ten Westen van Madrid is volgens mededeelingen de stelling der regeeringstroepen beangstigd geworden, tengevolge van de opvolgelijke successen der rechtschen, die iederen dag de moge lykheid tot terugtrekken onmogelijk maken. Alvarez Del Vayo over het bolsjewisme in Spanje. Het bestaat slechts in de verbeel ding. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Alvarez Del Vayo, heeft den corres pondent van de „Daily Herald" te Parijs, een onderhoud toegestaan en daarin ver klaard, dat het „bolsjewisme" in Spanje slechts in de verbeelding bestaat van hen, die dit sprookje in de wereld hebben ge bracht en die een voorwendsel zoeken om verandering te brengen in den stand van zaken in de Middellandsche Zee en in Afrika. Het Spaansche volk heeft by de laatste verkiezingen bewezen, dat het slechts in vrede wil leven onder een democratisch re giem, dat uit een economisch en intellectu eel standpunt gezien zeker zeer geavan ceerd is, doch innig gehecht blyft aan de vrijheidsbeginselen. De tegenwoordige politieke situatie is het resultaat van den oorlogstoestand. Geen onzer acht den huidigen stand van zaken ideaal. Dat zullen wy na den oorlog bewijzen door zoo snel mogelijk de democratische vryheden, met inbegrip der vrijheid van godsdienst, te herstellen. DE NON INTERVENTIE. Zaterdag overhandiging van Duitsche en Italiaansche nota's inzake vrijwilligerskwestie? Men verwacht, dat het Duitsche antwoord op de jongste Britsche nota inzake de kwes tie der vrywilligers voor Spanje, Zaterdag na den terugkeer van Goering zal worden overhandigd. De minster-president zal Vrij dag te Berchtesgaden aankomen en daar een onderhoud met Hitier hebben. Het Italiaansche antwoord zou eveneens Zaterdag overhandigd worden. vraagstukken later te bespreken. De inci denten van Tsjengtoe en Pakhoi werd op 30 December geregeld. De onderhandelin gen met China hebben tot dusverre met de resultaten opgeleverd die wy er van ver wachtten. Niettemin ben ik er van over- tuifid dat zij van beteekenis zijn als een schrede in den vooruitgang, waartoe ver- dere onderhandelingen ons zullen brengen, duurden ongeveer drie maanden voort. In Sinds onze politiek ten opzie te van China de overtuiging dat een verdere uitbreiding gericht is op samenwerking en vriendschap vL de besprekingen alleen maar zou kun- en op de ontwikkeling van de welvaart van nen leiden tot het ontdekken van nog meer de beide landen is een vernieuwing van de moeilijkheden, verzochten wy de Chinee- poging om tot goede betrekkingen te komen sche regeering haar politiek op de punten niet alleen de plicht van de beide landen, waarop wTtot overeenstemming gekomen doch naar myn overtuiging tevens een ge- waren, te herzien, en de nog overblijvende meenschappelyke wensch. Roosevelt's twPPrla nmMc- I Tageblatt verder, „geeft Eden het recht de uuseveu b iweeoe amDIS revolutionnaire plannen van Moskou in Ter inleiding van zijn tweede ambts periode, heeft president Roosevelt gis teren een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide te beloven, dat, wat hij den kanker der onrechtvaardig heid noemde, zou doen verdwijnen, den kanker, die gebrek veroorzaakt, waar overvloed heerscht. Wij zyn vastbesloten, aldus de president verder, van iederen Amerikaanschen burger een onderwerp van belangstelling en zorg voor zyn land te maken. Onze ouders heb ben de federale regeering in het leven ge roepen met het doel hét algemeen welzijn aan te moedigen en voor het Amerikaansche volk de voordeelen van de vrijheid te ver werven en vandaag doen wij een beroep op dezelfde machten in deze regeering om de zelfde doeleinden te bereiken. President Roosevelt Spanje op een lijn te plaatsen met de af wikkeling, welke Berlijn en Rome voor dit zwaar geteisterd land wenschen. De heer Eden heeft de gelegenheid gehad de taak van Engeland in de kwestie van de niet- inmenging duidelijk te omschrijven, hij heeft deze gelegenheid niet te baat genomen." Hetzelfde wordt ongeveer beweerd in een commentaar van de Deutsche Allge- meine Zeitung. Eden richt zich nog steeds tegen Duitschland, aldus dit blad, al hoewel de leider tijdens de nieuwjaarsont vangst zoo duidelijk mogelijk te kennen heeft gegeven dat Duitschland geen be paalde doeleinden ten opzichte van Spanje in dit land vervolgd Met Eden is het blad het eens om te beweren, dat de Spaansche kwestie de kern van den Europeeschen toe stand is en dat van haar oplossing alle ver dere stappen in het belang van den vrede in Europa afhangt, maar noch gezien van het Spaansche noch van het Europeesche stand punt kan men beweren dat Duitschland of Italië de verantwoordelijkheid dragen, zulks doet alleen Sowjet Rusland met zyn derde internationale en de Fransche kringen, welke de Spaansche bolsjewisten onder steunen. De hoofdredacteur van de Berliner Börsenzeitung betreurt het, dat Eden niet heeft verklaard, dat de Franschen het zijn geweest, die door hun leugencam pagne tegen Duitschland de jongste crisis hebben uitgelokt. Eden toont trouwens ook geen begrip voor het feit, dat Duitschland ondanks alles wat het heeft moeten dulden, steeds weer de hand ter verzoening heeft uitgestoken. Het is gemakkelijk te beweren, dat men de wereld niet kan genezen met redevoeringen. De redevoeringen van Hitier waren meer dan woorden, zij hebben prac- tische voorstellen bevat, welke den vrede konden dienen en alleen een vrede van rechtvaardigheid en niet een vrede waarbij een partij van meesters en een andere van knechten is. Ook dit blad maakt tenslotte het bolsjewisme verantwoordelijk voor de bloedige gebeurtenissen der laatste tyden. De grondwet van 1787 heeft onze demo cratie niet machteloos gemaakt. De vooruit gang van het herstel is klaarblijkelijk, maail de nieuwe orde van zaken, die sedert 1933 bestaat beteekent meer dan dat. Door nieu we methodes te gebruiken voor de sociale rechtvaardigheid, hebben wij ons verbonden op de oude grondslagen een duurzamer bouw op te trekken tot een beter gebruik der komende geslachten. Onze voeten zijn op weg naar een duurzamen vooruitgang. Het bewijs voor onzen vooruitgang ligt niet in de vraag of wi> nog meer toevoegen aan de overvloed van hen, die te weinig hebben. De traditioneel plechtigheden ter gele genheid van de ambtsaanvaarding en de presidentieele boodschap werden bedorven door een neerstroomenden regen. De amb tenaren en de duizenden belangstellenden waren ten slotte door en door nat. De oor zaak hiervan is, dat Roosevelt het voorstel had afgewezen den eed af te leggen in het kapitool en zich hield aan de regelingen, die er op berekend waren, dat de eed buiten op het door den regen overstroomde perron zou worden afgelegd. Met den vinger op de steeds grooter wordende menigte wijzende, zeide Roosevelt: Wanneer deze menschen den regen kunnen verdragen, dan kan ik dat ook. Het verre Oosten NOG EENIGE COMMENTAREN OP EDEN'S REDE. Een gunstige indruk te Rome; ontstemming in Duitschland. Eden's rede in het Lagerhuis heeft in Italië, zoo wordt uit Rome gemeld, in het algemeen een gunstigen indruk gemaakt, al is er nog geen commentaar in de couranten verschenen. Al klonken zijn opmerkingen over de democratie niet aangenaam in fas cistische ooren, de rede zelf wordt construc tief en vreedzaam genoemd en geschikt voor betere samenwerking. Men uit er ech ter eenige verbazing over, dat Eden zich tot Duitschland richtte en niet tot Rusland, welk land door Italië wordt beschouwd als het meest verantwoordelyke voor de tegen woordige stoornissen in Europa. Eden, zoo schryft het Berliner Tage- b 1 a 11, in een beschouwing welke het aan de jongste rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken wydt, heeft ge zegd, dat 1937 niet alleen een jaar van groote problemen, maar ook van groote ge legenheden zal zyn, maar, zoo voegt het blad er terstond aan toe, men heeft den indruk dat hy reeds een van deze groote gelegenheden heeft laten voorbij gaan door niet duidelyk enkele verantwoordelijkheden vast te stellen. Zulks zou ook de politiek van Engeland, hetwelk volgens Eden niet zal dulden, dat een buitenlandsche mogend heid, zy het ook voor den duur van een generatie Spanje of de Spaansche buiten landsche politiek beheerscht, ten goede zijn gekomen. „Wat ter wereld", zoo vraagt het Zal het Nankin-leger intervenieeren? Van verscheidene zyden wordt gemeld, dat de samenwerking tusschen de commu nistische elementen en Jang Hoe Tsjen steeds grooter wordt, waardoor het onmo gelijk wordt de voorbereidende maatrege len tot een actie van het Nankingleger te staken. 1 In welingelichte kringen verwacht men, dat de kwestie zich als volgt zal ontwikke len: de gevolmachtigden van Sjensi, Mi Tsjenlin en Li Tsji Kan, die zich per vlieg tuig naar Sian Foe begeven, zullen van avond het antwoord van Nanking aan de verschillende kampen der opstandelingen meedeelen. Het verwerpen door de Nan- king-regeering van de eischen der opstan delingen, zooals de halve autonomie van Sjensi en Kansoe en het overwegen om Tsjang Soe Liang naar Sjensi te laten te- rugkeeren, zal eenige leiders, die hun hou ding nog niet definitief hebben bepaald tot nadenken brengen. De Nanking-regeering wil den loop der gebeurtenissen niet over haasten, opdat de actie van de Nankingtroe- pen met zoo weinig mogelijk verliezen zal verloopen. (Bijzondere, eigen correspondentie.) Naar wij van betrouwbare zyde ver nemen, is de heer Detering zoowel teleurgesteld als ontstemd over de wy'ze, waarop hier te lande in verschil lende kringen is geageerd op zyn plan, dat bedoelt om belangryke en econo mische hulp te bieden. Het is dan ook te vreezen, dat bij eventueele verdere aankoopen na Februari 1937 deze in het buitenland zullen worden geplaatst, aangezien bij voorbeeld er in Denemarken en Nieuw- Zeeland eveneens een overvloed bestaat van de door den heer Deterding be geerde agrarische producten en hem uit deze landen, waar men zijn plannen zeer waardeert, herhaaldelijk verzoe ken zijn gedaan, als leveranciers te mogen optreden. MEVR. TABOUIS OVER EEN GARANTIE AAN BELGIE. De geruchten met het oog op den naderenden 30 Januari. Mevrouw Tabouis schryft in „L'Oeuvre", dat Hitier op 30 Januari België de verzeke ring zal geven, dat Duitschland het precies dezelfde verzekering zal geven als Frankrijk en Engeland hebben gedaan. Dat wil zeggen algeheelen bijstand met of zonder wederkeerigheid. Indien België uit Berlyn de plechtige ver zekering ontvangt, dat Duitschland zyn ge bied niet zal schenden, waarom zou België dan nog voortgaan met de politiek van her bewapening, welke in dat land zoo onpopu lair is? Er is geen twyfel, dat dit deel van de re devoering van Hitier allen Europeeschen kanselarijen te denken zal geven, want men weet, wat het voor Parijs en Londen kan beteekenen niet op België te kunnen reke nen. De „Echo de Paris" over de Belgische neutraliteit. De „Echo de Paris" levert op bovenbe doeld bericht het commentaar, dat het doei der rijksregeering blijkbaar is alles, wat in haar macht is te doen om alle uiterlijke voorwaarden van een Belgische neutraliteit, zooals deze in 1914 bestond, te herstellen en het der Belgische regeering moeilijk te ma ken met Frankrijk en Engeland defensieven regelingen te treffen. DUITSCHLAND EN HET KATHOLICISME. Het bezoek der kerkvorsten aan Rome. De uiteenzetting van den toestand der katholieken in Duitschland, die in het Va- ticaan gegeven is door de Duitsche kerk vorsten, die zich thans te Rome bevinden, schijnt in kerkelijke kringen een krachtige ontroering te hebben gewekt. Zooals men weet, vormt deze toestand het onderwerp van bijna voortdurende protesten van den kant van de nuntiatuur te Berlijn in de Wilhelmstrasse. Het probleem is o.a. ook nog met gezag behandeld door den paus in zyn kersttoespraak, die alleen in Duitsch land niet mocht worden uitgezonden. Het is zeker, dat de H. Stoel alle diplomatieke middelen, waarover hij beschikt, gebruiken zal om een eerbiediging te verkrijgen van het concordaat, maar het woord „ultima tum", dat in het buitenland gebruikt is ter kenschetsing van de houding van het Vati- caan wordt als volstrekt onjuist beschouwd, aangezien dit een eventueelen breuk »!-h zou opsluiten, hetgeen een gevaar vormt, waartoe de Roomsche diplomatie nog nooit het initiatief genomen heeft. SCHEEPSRAMP IN CHINA. In den mist is op de West-rivier, ongeveer 50 kilometer te Zuiden van Kanton, een stoomboot op een rif geloopen en gezonken. Van de vierhonderd opvarenden werden er tweehonderd gered, de andere zyn om het leven gekomen of worden vermist. BOMAANSLAGEN TE LISSABON. Vannacht zyn in verschillende stadsdee- len van Lissabon bommen ontploft. Twee zijn bijna gelijktijdig tot ontploffing geko men tydens een bijeenkomst in de Casa de Espana. De andere ontplofte bij het ministe rie van volksopvoeding. Voorts is een bom ontploft by de radioclub, als gevolg waar van de uitzendingen moesten worden ge staakt. Japansche schip dienst tusschen onderhoudt, by 19 dezer werd JAPANSCH SCHIP TE WLADIWOSTOK VASTGEHOUDEN. Te Tokio is een zekere onrust ontstaan door het bericht, dat het „Siberia Maru", dat den Tsugura en Wadiwostok aankomst te Wladiwostok aangehouden door talrijke manschappen der Gepeoe, terwijl niet werd toegestaan, dat de opvarenden zich in verbinding stelden met het Japansche consulaat. Het schip werd aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen door de Gepeoe- agenten en een dubbel aantal douane-be ambten. De Sovjet-autoriteiten hebben diploma tieke documenten, welke aan boord van het schip werden vervoerd en welke be stemd waren voor het Japansche consulaat te Wladiwostok, in beslag genomen en wei geren deze terug te geven. De Japansche regeering is voornemens by de Sovjet-regeering te protesteeren. FINSCH SCHIP IN NOOD. Het Finsche schip „Savonaa" heeft draad loos medegedeeld, dat het voor Songwaer in nood verkeerde. Schepen welke te hulp wa ren gesneld vonden evenwel op de aangege ven plaats niets. Uit Christiansud werd gemeld, dat een en kel bericht van de „Savonaa" was opgevan gen en wel te twee uur vanochtend, waar in onmiddellijk hulp werd verzocht. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Duizenden dakloozen. Naar schatting zyn 20.000 personen in het midden-westen en zuid-oosten van Amerika dakloos tengevolge van de overstroomingen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1