^Binnenland Veaaq en A Beschouwingen over het Departement var Justitie. V ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 23 JANUARI 1937 Het voorloopig verslag spreekt o.a. over rechters als leden der N.S.B. en het drama te Broek op Langendijk. De pers en het vooronderzoek in strafzaken. Verkeersongelukken. Onder Renswoude tegen een boom gereden en totaal verpletterd. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofd stuk 4 (departement van justitie) der rijks- begrooting 1937. Verscheidene leden- waren van oordeel dat, al zou in sommige opzichten eenige meerdere voortvarendheid niet hebben ge schaad, in het algemeen het door den mi nister van justitie gevoerde beleid waardee ring en hulde verdient. Ten aanzien van verschillende onderwerpen toch werden be langrijke voorzieningen tot stand gebracht of voorbereid. Enkele leden stelden de vraag, waarom de wet op de weerkorpsen nog niet in wer king is getreden. Sommige leden grepen deze gelegenheid aan om nogmaals aan te dringen op waak zaamheid ten opzichte van de verschillende vormen, waarin weerkorpsen optreden.- Met name wezen zij daarbij op het gezamenlijk houden van marschen en oefeningen mede door vreemdelingen, in het bijzonder door Duitschers, hier te lande verblijf houdende. Eenige leden oordeelden het ten hoogste tijd voor de invoering van een recht van antwoord in de pers. Sommige leden hadden bezwaar en wel dit, dat de departementale behan deling van aanvragen tot verkrijging van het Nederlanderschap vaak te veel tijd vordert. Zij stelden de vraag, of deze behan deling als regel niet kan worden bespoe digd. Daartegenover gevoelden andere leden in het geheel geen behoefte den minister tot het betrachten van grooteren spoed bij de behandeling der bedoelde aanvragen uit te noodigen. Verscheidene leden betuigden hunne in stemming met de meer krachtige en afdoen de wijze, waarop het gezag wordt gehand haafd, in het bijzonder tegenover hen, die het kostbare goed van de vrijheid van mee- ningsuiting misbruiken door anderen te ver hinderen van dit recht gebruik te maken. Enkele leden achtten het voorts onjuist, dat de regeering ten opzichte van leden der Nationaal Socialistische Beweging een an dere houding aanneemt, dan tegenover hen, die tot andere bevolkingsgroepen behooren. Zy stelden de vraag, waarom de N.S.B. vaak op huns inziens kleine wijze wordt gehinderd, gelijk b.v. het geval was bij het vervoer van de N.S.B.-klok. Sommige leden merkten op, dat bij het vervoer der N.S.B -klok, hetwelk plaats vond onder geleide van een aantal leden der Nationaal Socialistische Beweging in militaire formatie, het stellig de wijze, waar op een en ander geschiedde, is geweest, welke ingrijpen der politie noodig maakte. Eenige leden, gispend de lompheid en bru taliteit, waarmede men van de zijde der ge noemde beweging poogt bijeenkomsten van tegenstanders te verstoren, meenden, dat politie en justitie daartegen krachtiger nog dan tot dusver zullen hebben op te treden, In verband met het te Utrecht gebeurde ter vergadering van de vereeniging De Dage raad, stelden deze leden de vraag, welke maatregelen zijn of zullen worden getrof fen tegen de ambtenaren, van wie, naar zij meenden te weten, is komen vast te staan dat zij aan deze wanordelijkheden hebben deelgenomen. Enkele leden meenden, dat de regeering ten opzichte van vreemdelingen ongelijken maatstaf aanlegt, Zoo vroegen zij zich af, waarom b.v. eenerzijds tot uitwijzing van een viertal Duitschers werd besloten, be doelde uitwijzing is inmiddels ingetrokken, terwijl anderzijds den Franschen oud-mi nister Flandin de gelegenheid werd gegeven eene tegen het nationaal-socialisme ge richte redevoering te houden. Andere leden merkten hiertegenover op, dat hun de beteekenis van deze vergelijking ontging, vermits den vreemdelingen wel is verboden, hier te lande politieke actie te voeren, doch het houden eener in politieken zin neutrale rede over economische vraag stukken daartoe bezwaarlijk is te rekenen. Verschillende leden vroegen of der regee ring iets bekend is omtrent pogingen van communistische zijde tot ronselarij voor dienstneming in Spanje en zoo ja, welke maatregelen daartegen werden of zullen worden genomen. T.a.v. de crisisrechtspraak spraken eenige leden hun voldoening uit over het feit, dat, als gevolg van het overleg, dat telkens door den hoofdambtenaar en de ambtenaren van de crisistuchtrechtspraak met de betrokken parketten wordt gepleegd, de mogelijkheid van dubbele berechting thans vrijwel uitge sloten mag worden geacht. Andere leden waren van oordeel, dat ge varen van rechtsonzekerheid dreigen te ontstaan, ten gevolge van de groote uitbrei ding van het aantal bepalingen van crisis- recht en de vele veranderingen, welke daar in voortdurend worden gebracht. De voorgenomen uitbreiding van het aan tal substituut-griffiers bij rechtbanken en het aantal ambtenaren van het openbaar ministerie bij kantongerechten vond alge meen toejuiching. Den minister werd hulde gebracht voor zyn slagen de gelden voor de doorvoering van dezen zoo noodzakelijken maatregel te verkrijgen. Vele leden achtten het vanzelfspre kend, dat de minister weinig aangenaam getroffen was te moeten ervaren, dat leden der rechterlijke macht lid zijn en daarvan allerminst een geheim ma ken van een vereeniging, waarvan de regeering het lidmaatschap voor ambte naren heeft verboden. Inderdaad toonen daarmede deze leden der rechterlijke macht uiterst weinig begrip van wat hun in de gegeven omstandigheden past. Gevraagd werd of de minister in staat en bereid zou zijn mede te deelen of te dezer zake, eenige maatregel zal worden genomen. Eenige andere leden sloten zich bij dit verzoek aan, doch wenschten tevens als hunne zienswijze te kennen te geven, dat, hoewel de zittende magistratuur door hare onafhankelijkheid eene bijzondere plaats inneemt, hare leden niettemin ambtenaren zijn en derhalve hunne uitzonderlijke posi tie er niet toe mag leiden, dat het misbrui ken daarvan, door te doen wat voor alle an dere ambtenaren verboden is, zou worden getolereerd. Deze leden achtten voorts het gevaar niet denkbeeldig, dat het vertrouwen in de rechterlijke macht door gedragingen harer leden, als hier bedoeld, zal worden geschaad. Enkelen leden was het niet mogelijk te verstaan, hoe de minister door de bovenver melde omstandigheden onaangenaam ge troffen kon zijn. Er zijn immers, zoo merk ten deze leden op, onderscheidene leden der rechterlijke macht, die in een politieke partij eene vooraanstaande plaats innemen. Zelfs zijn er, die lid zijn van deze Kamer. Wanneer de rechters, die aangesloten zyn bij de Nationaal Socialistische Beweging, van partijdigheid zouden worden beticht, zouden deze leden daartegen voorts met kracht moeten protesteeren. Enkele leden merkten op, dat verschil lende leden van de rechterlijke macht en van het openbaar ministerie optreden als commissarissen van banken, hypotheekban ken daaronder begrepen. Zy achtten dit onjuist en waren bevreesd, dat op deze wijze financieele instellingen, welke met moeilijkheden hadden te kampen, te goeder naam en faam bekend staande personen zou den aanwenden als vlag tot dekking der lading. Het had de aandacht van sommige leden getrokken, dat den laatsten tyd verschei dene gevallen bekend zyn geworden, waar in preventieve hechtenis, soms van langen duur, was toegepast in strafzaken, die ein digden met buiten vervolging stellen of vrijspraak van den verdachte. Andere leden hadden den indruk, dat het openbaar ministerie over het algemeen te gemakkelijk de preventieve hechtenis toe past en zouden den minister willen verzoe ken de parketten er op te wjjzen, dat de preventieve hechtenis een maatregel is, alleen dan toe te passen, indien hij wordt geboden door redenen van maatschappelij ke veiligheid, vrees voor collusie of gevaar voor onttrekking aan de strafvervolging. Verschillende leden waren van oordeel dat over de z.g. Haagsche zedenzaak niet] meer behoefde te worden uitgeweid. Naar hun gevoelen was daaromtrent in vergadering der Staten-Generaal stellig reeds voldoende gesproken. Het verheugde hen, dat de minister, hoe ongaarne deze daartoe blijkbaar overging, ten slotte in de Tweede Kamer zoodanige mededeelingen heeft gedaan, dat aanvankelijk gerezen be zwaren geheel kwamen te vervallen. Eenige dezer leden wenschten hunne be vreemding uit te spreken over de omstan digheid, dat het mogelijk is geweest, dat iemand, die door zijne uit deze zaak beken de gedragingen reeds jaren geleden met de politie in aanraking kwam, niettemin in zoo gewichtige staatsambten kon worden be noemd en bevorderd. Andere leden meenden, dat behoefte be staat aan eene instantie, welke zorgt draagt, dat by overweging van benoeming of pro motie van ambtenaren, met hetgeen te hun nen aanzien bij de politie bekend is, ernstig worden en wordt rekening gehouden. Nevens de feiten, in dit geval aan het licht getreden, noemden deze leden als voorbeeld de zaak van den commissaris van politie te Nijmegen al waren de feiten hier van gansch anderen aard ten be wijze, dat de gevaren, welke zij op dit ge bied aanwezig achten, geenszins denkbeel dig zijn. Sommige leden achtten de vraag, of in de zg. Haagsche zedenzaak politie en justitie met de noodige voorzichtigheid hebben ge handeld, door de behandeling in de Tweede Kamer niet voldoende opgelost. Het feit, dat de rechtbank het voorhanden bewijsmate riaal tegen den thesaurier-generaal niet voldoende achtte om zyn hechtenis te ver lengen, heeft, aldus deze leden, te dien op zichte geronden twijfel doen lijzen en die twijfel is niet opgeheven door de mededee lingen, die de minister aan het slot van zijn dupliek in de Tweede Kamer heeft gedaan van een verklaring, welke in ieder geval niet de bewering van het als onbetrouw baar bekende jongmensch V., dat een straf baar feit zou zijn gedaan, kon staven, ter wijl het mede door den minister in het ge ding gebrachte nachtrapport der politie van ruim 13 jaren her zulks evenmin kon doen. Daargelaten nog, dat dit rapport, naar men had vernomen, eerst zeer kort voor de be handeling der zaak in de Tweede Kamer te voorschijn is gekomen en in elk geval niet heeft behoord tot 't bij de inhechtenis neming ter beschikking der justitie staande materiaal. Verscheidene leden vroegen, of de minis ter reeds heeft voldaan aan zyn voornemen om zich met de pers in verbinding te stel len, ten einde te voorkomen, dat in den vervolge publicaties omtrent strafrechtelijke vooronderzoeken worden gedaan, gelijk hier is geschied, waar de betrokkenen met naam en toenaam in de bladen werden ver meld. Bovendien is dit niet het eenige ge val, waarin zulks plaats vond. Gewezen werd op het zg. „tarweschandaal" in Gel derland dat later bleek elke beteekenis te missen waarby een jonge man, die zou blijken volkomen onschuldig te zyn, met preciese naam en kwaliteit in verschillende dagbladen werd vermeld als betrokken by knoeierijen en deswege in voorloopige hechtenis gesteld. Wende de minister, aldus de aan het woord zijnde leden, al zijnen invloed aan om te bereiken, dat dergelijk optreden van de zijde der pers voortaan worden nagelaten. Enkele leden stelden de vraag, waarom niets meer wordt vernomen omtrent de zaak van den gewegen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. Eenige leden meenden wederom te moe ten aandringen op matiging bij het gebruik van vuurwapenen door politiebeambten. Zij vonden daartoe aanleiding in het betreu renswaardig geval te Broek op Langendijk Verscheidene leden betuigden hunne in stemming met de voornemens van den mi nister betreffende unificatie der rijkspolitie. Eenige leden, hoewel erkennend, dat re organisatie der rijkspolitie gewenscht is, drongen by den minister met klem aan op handhaving van het militair karakter van het korps koninklijke marechaussee. r.riMiM'Oabhcaiif' STEUN AAN DE PLUIMVEEHOUDERIJ. De Centrale voor Eieren en Pluimvee maakt inzake de steunregeling aar\ e pluimveehouderij het volgende bekend. Teneinde voor het ontvangen van een uitkeering in aanmerking te kunnen komen, dienen de houders van vermeer - deringsbedrijven zich tegenover de Cen trale te verbinden de kippenkuikens, welke zy zullen afleveren, te zullen ver- koopen voor een pry's van ten hoogste 16 ets. per stuk en de voor broeden be stemde kippeneieren, die zij aan kuiken broeders zullen afleveren, voor ten hoog ste 4 ets. per stuk. De fokkers dienen dezelfde verplichting aan te gaan, behalve ten aanzien van de kuikens, die ze afle veren aan houders van vermeerderings- bed rijven. Met betrekking tot af te leveren vrouwe lijke eendenkuikens en voor broeden be stemde eendeneieren is het noodig, dat de betreffende fokkers en houders van ver meerderingsbedryven een overeenkomstige verbintenis aangaan, met dien verstande, dat de prijzen waarboven zy niet zullen verkoopen, daarvoor lager zyn gesteld naarmate de leveringstijd later in het broedseizoen valt. Voor vrouwelijke een denkuikens neemt de pry's, waarboven zi. niet mogen worden verkocht geleidelijk af van 60 tot 30 ets. en voor broedeieren van 9 tot 5 ets. Wanneer een houder van een vermeer - deringsbedrijf zulk een verbintenis heeft aangegaan en ook overigens aan de ge stelde voorwaarden voldaan heeft, ont- Drie dooden bij auto-ongeluk. I vangt hy' een uitkeering van 5 ets. per door hem afgeleverd kippenkuiken en van Gisteravond omstreeks tien uur is op den Rijksstraatweg tusschen Renswoude en de Klomp bij Veenendaal een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarby drie dooden zyn te betreuren. Een tweepersoons auto, gemerkt M 48614, is vermoedelijk in volle vaart door een trai ler geraakt en daarna tegen een boom te pletter gereden. De twee inzittenden, een dame en een heer, moeten op slag zyn gedood. Het eigen aardige van het geval is, dat langs den berm van den weg aan den overkant nog een verminkt lichaam van een manspersoon werd aangetroffen, bij wien eveneens de dood werd geconstateerd. De auto is totaal vernield. De politie te Renswoude heeft zich onmiddellijk telefo nisch in verbinding gesteld met de politie te Arnhem met het verzoek de vrachtauto welke was doorgereden, aan te houden. De verongelukte wagen was waarschijn lijk te Arnhem gehuurd. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit auto-ongeluk vernemen wy nader, dat de verongelukte two-seater drie personen vervoerde, den heer Nieuwenhuis uit Haarlem, den heer C. D. van de Garde uit Utrecht en een dame, van Lieshout ge naamd. Merkwaardig is, dat op dezen druk bere den weg, de hoofdverbinding UtrechtArn hem, niemand het ongeluk heeft zien ge beuren. Het geschiedde op een recht stuk, nabij de hoeve „Wolfshaar". Uit de kracht waarmede de auto te pletter is gevlogen, maakt men op, dat met zeer groote snelheid moet zyn gereden. De auto was door een der inzittenden, den heer Nieuwenhuis, riie vertegenwoordiger was van de firma Bruynzeel te Zaandam, gehuurd van de firma Riemer te Arnhem. Dr. de Waard uit de Klomp constateerde bij de drie personen den dood, als gevolg van een schedelbasisfractuur. Het eerste onderzoek in deze zaak werd ingesteld dior de marechaussee te Veenen daal, die weldra geassisteerd werd door de commissaris van politie te Ede, aangezien het ongeluk slechts rp enkele meters van de grens van Ede was geschied. Kort daarna heeft de commissaris van politie het verder onderzoek overgedrafen aan de gemeente politie te Renswoude. Vastgesteld is, dat de auto niet tegen een boom is gereden. Ei was op dit stuk geen boom beschadigd en de auto werd half op den weg, half op den berm aangetroffen. On streeks het t:J stip dat het ongeluk moet zijn geschied, is een vrachtauto by de plaats van het onheil gezien. Men vermoedt dat deze in aanrijding met de tweezitter is geweest. D° politie te Ede en Arnhem is langs den weg gejusteerd, om dezen wagen aan te houden. De politie van Renswolde heeft de lijken der slachtoffers in beslag genomen, en naar het lijkenhuisje te Renswoude overgebracht. Ook de resten van de auto zijn in beslag genomen. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Op den Verlengden Heerenweg te Gronin gen is gisteravond te ongeveer half zeven een dame, die vlak voor een auto den weg overstak om nog een tram te halen, die bij de halte stilstond, door een auto, welke bestuurd werd door den 24-jarigen E. J. W. uit Epse (Ov.) aangereden. De automobilist trachtte nog een aanrijding te voorkomen door snel te remmen, doch de wagen slipte in de rails en reed de vrouw toen aan, waardoor zy tegen de stilstaande tram werd geworpen. Zij werd ernstig gewond naar het r.k. ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden. De identiteit van de dame, die 50 a 55 jaar oud was, is tot dusverre nog niet bekend. Vermoedelijk woonde zij te Helpman, waar het ongeluk ook is gebeurd. 12 ets. per door hem afgeleverd vrouwelijk eendenkuiken. Voor ieder door hem aan een kuikenbroeder afgeleverd voor broed- ei bestemd en als zoodanig gebruikt ei, zal hem een bedrag van 3 ets. worden uit gekeerd. De uitkeeringen aan de fokkers voor door dezen aan kuikenbroeders af te leve ren broedeieren zyn dezelfde als die aan houders van vermeerderingsbedryven. Voor kuikens door de fokkers af te leveren wordt verschil gemaakt naar ge lang deze al dan niet aan een houder van een vermeerderingsbedryf worden afge leverd. Gebeurt dit wel, dan zal aan den betrokken fokker worden uitgekeerd een bedrag van 15 ets. per kippenkuiken en van 36 ets. per vrouwelijk eendenkuiken. De aflevering der kuikens zal daartoe moeten hebben plaats gehad vóór 20 April 1937, uitgezonderd die van lichte rassen, welke uiterlijk 25 April 1937 moeten zyn geleverd. Deze uitkeering zal niet ge schieden, wanneer aan den houder van een vermeerderingsbedry" tezamen meer kuikens worden geleverd dan het aantal hennen of eenden dat volgens de voor schriften van de Centrale op 1 Januari 1937 op het betrokken bedrijf aanwezig mocht zijn verhoogd met 50 Dit percen tage wordt vastgesteld op 150, indien de betreffende houder van een meerderings- bedrijf in 1936 reeds als zoodanig bij de Centrale was aangesloten en toen geen kuikens van een fokker heeft betrokken. Voor kippenkuikens en vrouwelijke eendenkuikens die door fokkers aan ande ren dan houders van vermeerderingsbe dryven zullen worden afgeleverd, zullen de uitkeeringen resp. bedragen 5 ets. en 12 ets. In het algemeen wordt verder nog het voorbehoud gemaakt, dat de uitkeeringen slechts zullen worden gedaan over ten hoogste 30 eieren per goedgekeurde hen of eend die volgens de voorschriften der Cen trale op 1 Januari 1937 op het betrokken bedryf aanwezig mocht zijn. Een kippen kuiken zal hierbij gelden voor 1*/, ei en een vrouwelijk eendenkuiken voor 4 eieren. Over eieren door fokkers en houders van vermeerderingsbedryven afgeleverd en bestemd voor broeden za' alleen uit keering worden gedaan, indien deze inder daad als zoodhnig gebruikt zijn. De fokkers en houders van vermeerde ringsbedryven zijn dus krachtens deze regeling gehouden, hun kuikens niet boven 0.16 per stuk te verkoopen, indien zy deze aan de gewone pluimveehouders ver koopen. Een regeling die er toe zal leiden, dat ook de kuikenbroeders niet boven dezen prijs zllen gaan, is in een gevorderd sta- dim van voorbereiding. Door de groote vraag naar eendagskuikens zou anders de kuikenprys al te zeer kunnen oploopen, waarvan de gewone pluimveehouder de dupe zou worden. De kuikenbroeders zullen dus goed doen er rekening mede te houden, dat ook zJJ den verkoopprijs voor kuikens niet boven 0.16 per kuiken zullen kunnen opvoeren. 's-Gravenhage, 22 Januari 1937. PRIJZEN VARKENS, BESTEMD VOOR UITVOER. De Nederlandsche Veehouderijeentrale maakt bekend, dat de prijs voor de var kens, welke boven het zoutersgewicht worden afgenomen en bestemd zyn om levend te vorden uitgevoerd, voor de week van 25-30 Januari 1937 vastgesteld is op 45 cent per kg. levend gewicht. Dit gewicht zal worden vastgesteld volgens plaatselijk gebruik, dus met inachtneming van de ter plaatse gebruikelijke korting. Z.g. fondsgelden zullen by de uitbetaling niet worden afgetrokken. De varkens moe ten by levering in goede conditie verkee- rena. Zy moeten gezond en goed ter been zyn en gedurende ten minste 12 uren voor de levering gevast hebben. Alle varkens, welke naar de meening van de Neder landsche Veehouderijcentrale op de leve ringsplaatsen niet in goede conditie ver- keeren of niet het vereischte gewicht hebben, zullen worden geweigerd. Voorts wordt, aangezien gedurende de eerstkomende weken levende varken» naar Duitschland zullen kunnen worden uitgevoerd, met ingang van 25 Januari a.s. tijdelijk wederom de gelegenheid openge steld om varkens met een levend gewicht van meer dan 120 kg. ter levering op te geven. s-Gravenhage, 22 Januari 1937. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak 11 Januari 1937 tot en met 16 Januari 1937 1.20 per 100 kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten is de steunvergoeding bepaald op 0.70 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zyn gedorscht in het tijdvak 11 Januari 1937 tot en met 16 Januari 1937, is vastgesteld op 1.75 per 100 kg. 's-Gravenhage, 22 Januari 1937. HET SALONRIJTUIG, WAARMEE DE KONINGIN NAAR INNSBRUCK REISDE. Het Tweede Kamerlid de heer Vos (lib.) heeft de volgende vragen aan den minister van waterstaat gesteld: Wil de minister mededeelen, hoe het te verklaren is, dat de breuk in de veer van het salonrijtuig, waarmede H. M. de ko ningin op 16 Januari jJL naar Innsbrück reisde, welke breuk volgens een openbaar gemaakte mededeeling van de Nederland sche spoorwegen niet kon worden gezien, daar deze door een tuimelplaat verborgen werd, nochtans niet aan de aandacht van het Duitsche personeel is ontsnapt? Is er in het voorgevallene aanleiding ge vonden om de controle op den toestand dier spoorwegrytuigen te verscherpen? Wil de minister mededeelen, of ook het toezicht op het andere spoorwegmateriaal met voldoende scherpte wordt toegepast? VEERBOOT VAN SCHIERMONNIKOOG AAN DEN GROND. Gistermiddag omstreeks vijf uur is ten gevolge van den lagen waterstand de rijksveerboot „Brakzand", kort na het verlaten van het eiland Schiermonnikoog aan den grond geloopen. Pogingen om het vaartuig vlot te brengen faalden, zoodat het hooge water van heder ochtend half vyf moest worden afgewacht. De tien passagiers zijn per vlet naar het eiland teruggekeerd. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bq vooruit betaling. Vampyr z. g. a. n. 22.50, Protos z. g. a. n. 25, Ritsema-demonstratie 30. Deze stofzuigers met volle garantie. SPOORSTRAAT 69. GOEDKOOPER VERZENDING VAN NIEUWSBLADEN NAAR NED.-INDIE. Met ingang van 25 Januari wordt het port voor de nieuwsbladen, welke uit Nederland door de uitgevers rechtstree'-s per landmail naar Ned.-Indië worden 'erzonden, verlaagd van 2M tot IV, cenit per 50 gram. BRANDSTICHTING TE AMSTERDAM? In den nacht van Woensdag op Donder dag j.L brak brand uit in een woning in de Marnixstraat te Amsterdam. De brand weer had het vuur spoedig bedwongen, zoodat de schade in hoofddzaak beperkt bleef tot de achterkamer. De bewoners waren afwezig. Zij waren naar Rotter dam, waar zij gewoond hadden. De meu belen waren in de nieuwe woning nog niet gerangschikt. In de kamer, waar de brand was ontstaan, brandde een kachel en de brandweer nam een petroleumlucht waar. De brandweer vermoedt, dat de brandende kachel niet de oorzaak van den brand is geweest. Gisteren zyn de bewoners, een man en een vrouw, op vermoeden van brandstich ting, gearresteerd. Zy kunnen de oorzaak van den brand niet verklaren. Te koop aangeb. Huisorgel en Gramo- foon met platen. Te bevragen 's avonds 7-8 ZEGLIS 23. Te koop 1 soliedc Jaarsma haard compL 30, haardkachel 15, kachel vanaf 4, beste werkfietsen 7.50, jongenfiets 10, Fornuizen. Billjjk. S. VISSER, Smedery Kooimeerlaan. Als nieuw Herenrjjw. met Torp.naaf 12.00, enz. Damesrijw. 9.5012.00 enz. Jongensfiets 7.00. NIEROP, Heerenstraat 10. Te koop z. g. a. n. Damesry wiel met tor pedonaaf 13.00. Heerenrywiel met torpe donaaf 13.00, Damesrywiel 10.00, Jongens- en Meisjesrijwielen, eiken leeft. S. C. COERSEN „Rijwielhal", Vrouwen straat 4, bij het Ritsevoort. Te koop Indian Scout. Bij P. LAMMERSCHAAG, Koedijk. Gevraagd prima gebruikt Motorrijwiel beneden de 60 K.G. Brieven onder letter Z 920 bureau van dit blad. Salon Ameublement zoo goed als nieuw, Schuiftafel 4.50, alle soorten meubelen voor spotkoopjes. 2de handsch Meubel hal, Vrouwenstraat 12. Een brandkast 25. Spotkoopjes in gebruikte Meubelen. P. VENNIK, Koningsweg B 30. Prima Handnaaimachine met garantie 7.50, Luxe Hand-, Trap- en Inzinkbare naaimachines z. g. a. n. (koopjes). Naai machines vanal 2.50, prima Mangel, enz. DEKKER, Laat 182. Soliede Brandkast (klein type), pracht Veerenbed 7.50, beste Kinderwagen 3.50, Wandelwagentje 2.50, pracht Canapé 7.50, Salon Gramophoons voor snertprijzen, enz. DEKKER, Laat 182. Een paar dakraampjes m. ventilatie en e^n ledikant te koop gevr. Br. letter E 925 bui eau van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 14